Mantels, Costumes, Blousen rrsrïKïïÏ!»,,» Sirs.rxezxlsian.c3_ Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SMOEST. 397a,e Staats-loterij. I jaatste Berichten. D. S AMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Kf Teeteob&ndtl te Amsterdam - - - - - - is»»/» m»/,» 's-Gravenhage I. Do Haagsche correspondent v|an de Standaard schrijft o.a. Midden in den komkommertijd komt ons de zaak van het niet-toególaten Raadslid, den heer Schalekamp, ónzen anti-revolutionnairen candidaat, ver ontrusten. Een nieuwe verkiezing kan niet uitblijven, tenzij de betrokkene in beroep mocht gaan en de Gedepu teerde Staten dezer provincie en deze mochten beslissen, dat het Raadsbe sluit tot Qiet-toelating van genoemden heer ten onrechte genomen is gewor den. De heer Schalekamp zal echter aan een beroep bij Gedep. Staten wel heelemaal niet denken, om de een voudige reden, dat het klaar en dui delijk is, dat hij ditmaal niet de man van de meerderheid der kiezers is ge weest en hij dus op den Raadszetel geenerlei recht heeft. Nu is de vraag maar, óf, zoo de nieuwe verkiezing wordt uitgeschreven, de christelijke partijen opnieuw een candidaat mogen en moeten stellen. Mij dunkt van neen, ook al eenvoudig weer omdat het niet twijfelachtig meer is, of ditmaal is de heer de Kleer voor de meerderheid der kiezers dp ge- wenschte man geweest, die ook uit de bus is gekomen, doch alleen om for- meele redenen niet gekozen kon worden verklaard de man hoeft geen geloofs brief en kan dien alleen door een nieuwe verkiezing krijgen. Het kpmt mij zoo voor, dat de christelijke par tijen moreel verplicht zijn, den heer de Kleer rustig te laten verkiezen, zoo mogelijk bij onkolo candidaatstelling. Men stelle dezerzijds geen tegencan- didaat, tenzij er ook anderen dan de S. D. A. P'ers zijn, die aan de ver kiezing deelnemen. Maar dan lijkt het me wel aanbevelenswaardig, zoo ook verklaard wordt, dat we aan de ver kiezing deelnemen, enkel en alleen omdat we wel er in kunnen berusten, dat de candidaat der S. D. A. P. er zonder slag of stoot komt, maar niet dat een ander candidaat den betrokken Raadszetel inneemt zonder dat ook wij diey betwist hebben. Intusschen stond de mogelijkheid open, dat zoodanige ongerechtigheden bij andere bussen dan die in de Stor tenbekerstraat aan het licht waren gekomen, dat b.v. iemand uit den Raad het noodighad geoordeeld herziening tegen het Raadsbesluit om, de overige heeren toe te laten, aan te vragen of dat Gedeputeerde Stoten eigenmachtig hadden beslist, dat zij tusschen beiden zouden treden. Hiervan schijnt echter niets te komen, wat wellicht jammer is omdat de enquête-commissie, welke benoemd is, wel eens dingen aan het licht kan brengen, die de wen- schelijkheid aantoonden om deze ge- heele verkiezing in district I over te doen. Tehuis voor allenstaande blinden te Wolfhezon. Aangezien, zooals gemeld, de eere voorzitter der vereeniging Nationale Blindenzorg, Prins Hendrik der Neder landen, door familie-omstandigheden niét kon voldoen aan de toezegging om den eersten steen van het Tenuis te leggen, heeft H. M. de Koningin dit Zaterdag gedaan. Te ongeveer half vier kwam H. M. met gevolg per auto aan en steqg aan station Wolfhezen uit, daar dó weg van daar naar het Tehuis niet berijd baar is. Het gevolg bestond pit de grootmeesteresse baronesse Van Har- denbroek, den grootmeester baron Sir- tema van Grovestins, den l"t0 kamer heer jhr. Van den Bosch en den particulieren secretaris jhr. Van Geen. H. M. werd ontvangen door den burgemeester van Renkum, wiens dochtertje Haar bloemen aanbood. Het bestuur der vereeniging wachttp Haar bij den ingang van het terrein op en geleidde Haar naar Haar zetel. Het harmoniegezelschap Nooit ge dacht uit Oosterbeek, speelde liet Wil helmus. Toen de Koningin op het plankier was aangekomen nam de voorzitter der vereeniging, de hoer N. M. Schild, het woord. Deze dag is, zeide hij, een moment voor de vereeniging dat nooit vergeten zal worden, nu H. M. door Hare tegenwoordigheid er groote be- teekenis aan geeft. Hij wees er voorts op, dat deze stichting in den waren zin des woords een nationaal tehuis voor alleenstaande blinden zal zijn. Om het te doen zijn, zooals het be stuur zich voorstelt, zal er heel veel gold noodig zijn, maar men heeft reeds veel sympathie betoond aan dó ver eeniging en spreker twijfelde er niet aan. of ook in de toekomst zal het zoo blijven. Uitvoerig besprak hij het droevig lot dor alleenstaande blenden, wees er op, hoe zy in alles hulp noo dig hebben en hoe dit tehuis hun een echt tehuis zal zijn. Vervolgens noodigde hij H. M. uit den eersten steen te leggen. De Koningin, die de rede staande had aangehoord, voldeed aan dat ver zoek, gaf hare sympathie met deze stichting te kennen en uitte Haar beste wenschen voor den bloei van het Tehuis. Vervolgens gaf zij haar wensch te kennen om wat van het gebouw te zien, waarop Zij onder leiding van den architect de fundamenten bezich tigde, waaruit de indeeling al te zien is. Op de steen staat gegrift Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen legde op 19 Augustus 1911 den eersten steen van dit Tehuis, ge sticht door N. M. Schild, pres. dór Nat. Blindenzorg. Na den rondgang door het gebouw nam H. M. afscheid van het bestuur der stichting. H. M. was in licht toilet met donker fluweel afgezet Jan droeg een witten hoed met zwart/en witte aigrette. De Middenstandsbond en de Tariefwet. Naar aanleiding van de merkwaar dige verklaring van den heer J. G. Potharst op het Middenstandscongres te Roermond en diens tegenspraak van het verslag in de Telegraaf be vatte dit blad nog een ingezonden stuk d.d. 9 Augustus van den heer Bern. I. Gorris, afgevaardigde der Alg. Winkeliers Vereen, te Amsterdam waarin genoemde heer o. a. zegk dat de inhoud van het door den heer Pot harst gesprokene door den Telegraaf correspondent juist is weergegeven. Volgens den heer Gorris heeft de'heer Potharst op het congres te Roermohd o. a. het volgende beweerd -Ik ben een man van rechts en heb in 1909 geholpen dit Ministerie de overwinning te bezorgen. Hoe wel ik als handelaar tegen een ta rief verhooging ben en van de voor gestelde tariefwet vele nadoelen vrees, hebben wij toch als mannen van rechts deze wet te „slikken", ieder, die haar niet slikt, pleegt verraad tegen zijn partij." Na te hebben betoogd het te be treuren dat dit zuiver economisch vraagstuk met geweld wordt gemaakt tot een politieke kwestie, zegt de heer Gorris ten slotte: Een ding hoop ik echter; n.l. dat het gesprokene van den heer P. te Roermond gehoord en gelezen moge worden, d&ór, waar de Tariefwet wordt voorbereid. Laat onze Minister van financiën toch wel beseffen, dat niet alleen deze Tariefwet een gruwel is in de oogen zijner politieke tegen standers, maar dat zij ook gehaat en gevreesd wordt door veel leden zijner party, die daarvoor openlijk uitkomen en, door een volgens mijne meening nog veèl grooter aantal leden, die haar ted slotte zullen „slikken" Mocaten de woorden van den heer Potharst er toe bijdragen, om den Mi nister te overtuigen, dat bezien buiten de politiek, werkelijk de overgroote meerderheid onzer natie de Tariefwet niet lust, doch verwerpt, óf met tegen zin slikt, dan zal er reden zijn, om ons over de openhartigheid des heeren Potharst te verheugen. Of het hier genoemde juist door den heer Potharst is uitgesproken, zal uit het weldra te verschijnen stenografisch verslag blijken, overigens zijn wij het met den heer Gorris volkomen eens. Een vrouw op Panaragan had vol gens de Javabode" haar man 't vorig jaar met een tweeling verrast, nu sloeg ze 't record en beviel van 3 welge schapen zonen. In Frankryk zou zoo'n mama belauwerd hebben en belint wor den hier is 't juist omgekeerdmen kijkt haar scheef aan, zoo'n o vergeef ster. Voor de kinderen zijn veel lief hebbers. Want een So^daneos meent, dat een drieling „veine" aanbrengt, en menig inlander wil een van de drie als „mas cotte" in huis hebben. De papa heeft een zwaar hoofd in 't gevalhij zei tot zijn vrienden „'t Vorig jaar twee, dit jaar drie, 't vol gend jaar vier, waar moet 't heen Bij zoo'n kinderregen kom 'k met mijn traktement van tien gulden 's raaands nooit toe." Naar het N. v. d. D. verneemt, heeft de rechtbank te Amsterdam rechtsin gang verleend met bevel van inhech tenisneming tegen Paulu» van Eyk, makelaar in effecten, lid der firma Wed. P. van Eyk en Zonen, die, zoo als men weet, eenige weken geleden in staat van faillissement verklaard is. De heer P. van Eyk is op last van den officier te Amsterdam Vrijdag aan gehouden en naar het Huis van Be waring overgebracht. Sedert eenige weken was de heer E. uit zijn woonplaats Hilversum ver trokken naar Amsterdam, waar hij op een bovenhuis zijn intrek had ge nomen. Naar de Stichtsche Ct. verneemt, is door de weduwe van den in de vorige week op zoo droeve wij overleden Hillebrand, naar aanleiding van het voorgevallene, bij den officier van justitie een klacht ingediend tegen den betrokken gemeente-veldwachter van Jutphaas Oosterkamp. Van uit de ingezetenen zal thans bij vernieuwing bij de Regeering worden aangedrongen, den burgemeester te verplichten in de gemeente te wonen. De stoomtrawler „Calabria", die Woensdag van iJmuiden naar Zee vertrokken was, teruggekeerd zonder den schipper, die overboord is geval len en verdronken. Men zag hem nog op grooten af stond drijven, doch redding bleek on mogelijk. De ongelukkige was 22 jaar oud en ongehuwd. Bij een opkooper in de Nadorstraat te Rotterdam is aangehouden een 21- jarige bankwerkor uit 's-Gravenhage J. W. B. genaamd. Hij was in het bezit van een citybag gevuld met ko peren voorwerpen die hij daar trachtte te verkoopen. Die voorwerpen bleken ontvreemd uit de fabriek van koper werken De Phoenix aan de Keppler- straat te 's-Gravenhage. Sedert Januari had deze opkooper reeds voor f 130 van hem gekocht. Hij is naar het politiebureau aan de Archimedesjptraat te 's-Gravenhage overgebracht.^ In de Meierij zitten deeikeboomen dit jaar vol eikels, in langen tijd heb ben er zooveel niet aan gestaan. Ouden van dagen voorspellen daar steeds een strengen winter uit. 't Is te hopen, dat deze profetie maar niet uitkomt, want anders zou het over eenige maanden wat kunnen worden. ('s-Hert. Ct.) In een correspondentie uit Holland in het „Börsenblatt", steekt do corres pondent den draak met de reclame, ten onzent sedert eenigen tijd door het weekblad „Het Leven" gevoerd. Zoo schreef „Sedert geruimen tijd wordt voor „Het Leven" een levendige en vaak origineele reclame gemaaktof zij werkelijk vruchtbaar is, is echter be twijfelbaar. In Juni bood dit blad allen, die vóór 1 Juli voor óón jaar zich abon neerden, drie pond meikersen, gratis en franco aan. Wellicht spoort deze vinding den een of anderen uitgever van een noodlijdend blad tot gelijke maatregelen aan, welke opmerking de redactie van het „Börsenblatt" op de volgende wijze beantwoordde: „Wij verzoeken onzen buitenland- schen correspondenten, onze lezers niet met dergelijke opmerkingen in de verzoeking te brengen, want in dit op zicht is het slecht kersen-eten met onze heeren boekhandelaars. Wat bij ons op dit gebied bereikt wordt, kan dit ook wel zonder leentjebuur bij het buiten land te gaan spelen. Zoo laat b.v. de „Armenseelenbote", te Würzburg ver schijnend, jaarlijks 72 heilige missen voor de lieve afgestorvenen der abon- nenten -lazen en neemt de vooruitbe talende tozer in den Sühneverein der verlatene jzielen in het vagevuur op. En wat beteekent nu die drie pond meikerseiy, naast dergelijke bevoor rechtingen in ons zieleheü Een bewoner van de Nieuwe Tol straat te Amsterdam is in den laat- sten tijd weer eens het slachtoffer van een misplaatste grappenmakerij, door dat onbekenden telefonisch alle mo gelijke bestellingen opzijn naam doen. vrijdag ontving hy o. a. een groote mand cakes en gebak, een mand paling en schoongemaakte visch, terwijl er niet minder dan drie Ataxen voor zijn deur verschenen I (Hbl.) De gemeente New-York heeft op Coney Island een prachtig badhuis doen oprichten, waar voor 6000 men- schen gelijktijdig gelegenheid is om een bad te nemendagelijksch wordt op 35000 badere gerekend. Het dak zal tot een n»stoord voor zwakke moe ders en kinderen worden ingericht. (T. v. G.) In het feestgebouw te Winterswyk is een reuzenbruiloft gehouden van de familie Katschot aldaar. Er waren niet minder dan 565 gezinnen bij de bruiloftsparty genoodigd. In de feest zaal waren ruim 2000 personen aan wezig. De le luit. der cav. jhr. de R., van het le reg. huzaren,' die gedurende de stakingsdagen te Amsterdam was gedetacheerd en in het hotel, waar hij verbleef, door een val uit de lift zich ernstig bezeerde, is hersteld uit het militair hospitaal ontslagen en naar zijn garnizoen (Amersfoort) terug- gekoerd. De mocht der Reclame. De propa ganda voor Egmond aan Zee als bad plaats, gepaard met de gunstige weers gesteldheid heeft Bad Egmond een zeldzaam voordeelig seizoen verschaft. Terwijl het aantal hotels en pen sions sedert 1910 met geen enkel ver meerderde, was het aantal gasten op 10 Augustus bijna 300 meer dan in 1910. Het aantal passanten was bui tengewoon groot. De gemaakte prijzen waren aanmerkelijk hooger dan voor heen, terwyl steeds vlot verhuurd werd. Vele aanvragen moesten door gebrek aan plaats worden afgewezen, terwijl herhaaldelijk families, die zon der vooraf te bespreken waren over gekomen, onverrichterzake moesten terugkeeren. Het voortdurend gesnor der auto's, tal van rijtuigen en over volle treinen gaven dit jaar aan Eg mond een mondain aanzien. Wat meer ondernemingsgeest en Egmond behoort weldra tot de meest gezochte Noord zee badplaatsen. GOUDA, 21 Augustus 1911. Bij Kon. Besluit van heden is met ingang van 1 October a.s. Dr. J. Geest, leeraar aan de R. H. B. S., alhier op zijn verzoek óervol ontslag verleend. I Bij de gisteren gehouden wedstrijden van do Amersfoortsche Zwem- en Poloclub verwierf onze stadgenoot J. C. den Boer (G. Z. C.) opnieuw een eersten prijs voor gekleed duiken op een diopte van 3*/2 Meter in 30'/6 sec. De heer de Boer verwierf hiermede het kampioenschap van Nederland. In het nummer Rugzwemmen voor Juni ores 80 M., behaalde onze stadgenoot^ 8. Smit (G. Z. C.) in 1 min. 20% sec. den derden prijs. Hedenmorgen half elf had in tegen woordigheid van genoodigden de in wijding plaats van de nieuwe R. K. School aan de Lethmaetstraat alhier. De inwijding geschiedde door den Deken van Gouda, terwijl daarbij mede het woord gevoerd werd door Pastoor Tack, den Pastoor van Haas trecht en het nieuw benoemde hoofd der school. Deze school is berekend op c.a. 300 leerlingen. Om het Algemeen Kiesrecht. Tegen gisteren was door de S. D. A. P. afdeeling en do Goudsche Be- stuurdersbond een openluchtmeeting uitgeschreven ter propaganda voor het Algemeen Kiesrecht, waar twee spre kers het woord zouden voeren. We hadden gedacht dat een stroom van menschen zich naar het terrein aan de Boekade zouden hebben be geven, maar het bleek ons dat, ondanks het allergunstigste weder de belang stelling uiterst gering was. Zooals de heer Ed. van Dantzig, die als voorzitter optrad, mededeelde, waren eenige vakvereenigingen en S. D. A. P.-afdeelingen vertegenwoor digd. Als inleiding deelde de heer van Dantzig mede dat het doel dezer meeting was nog meer handteekenin- gen te verzamelen voor het kiesrecht petitionnement van de S. D. A. P. en opwekking tot het bijwonen van de groote Kiesrecht-demonstratie, welke bij het aanbieden van dit petitionne ment aan de Regeering op den 3den Dinsdag in September in den Haag zal worden gehouden. Daarop trad als spreker op de heer Kupers van Amsterdam. Achtereenvolgens gaf spr. een over zicht van de Kiesrecht-beweging van de tachtiger jaren tot heden, noemde het getwist in de partij der S. D. A. P. de oorzaak dat die beweging verliep, toen het ministerie Tak van Poortvliet met kiesrecht-voorstellen kwam, sprak over de sociale wetgeving van de achtereenvolgende ministeries, de kies wet van Houten, om ten slotte te komen tot de conclusie dat nooh door de rechtsche noch door de linksche ministeries aan de behoeften der ar beiders was'voldaan. Het is ons niet te doèn, aldus spr., om loonsverhoo- ging voor één of twee-maal enkele centen per uur, neen, de behoeften van de arbeiders groeien veel «beller dan or middelen worden gevonden om daaraan te voldoen. Het algemeen Kiesrecht zal aan de arbeiders de macht gevendaarom moet er worden gestreden voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Ais tweede spreker trad op Ds. Boers van Roordahuizen. Deze spreker hield een onsamen hangende rede, die beoogde opwekking tot revolutionaire actie. Spr. ving aan met te zeggen dat de Roode Dinsdag in Sept. moest worden het knallen van het schot, waarvan de sociaal-democraten nu een jaar lang de lading op zich hebben genomen. De bourgeoisie moet den indruk krijgen dat dit schot niet ge laden is met buskruit, doch mat kogels, om eindelijk te verkrijgen het recht om mede te kïézen. Wel geven Vrijzinnig-democraten en Unie-liberalen voor op te trekken voor algemeen kiesrecht en wel wil spr. aannemen dat er onder hen zijn die het algemeen kiesrecht wenschen, doch zegt spr., naar mijn meening is het voor dezulken een absolute on mogelijkheid. De strijd voor het al gemeen kiesrecht is roode propaganda tot verkrijging van meerdere macht in wetgeving en staat. De roode Btroom, die niet togon te houden is, gaat tegen het stelsel, waaraan door de sociaal democraten den dood is gezworen, het gaat ^gon den klassestaat, waarin de onverzoenlijke tegenstelling bestaat van kapitaal en arbeid. Spr. gaf verder een overzicht over arbeiderstoestanden, over de Zeelieden staking in Amsterdam, zegt dat de s.-d. de oorzaak zijn geweest van de sociale wetgeving, noemt als reden dat door de s.-d. tegen de sociale wetten is gestemd dat deze niet vol doende waren, gaf een overzicht van dó hooge staatspensioenen van leden der rechterlijke macht en besloot met een opwekking tot het teekenen van het petitionnement. Na een dankwoord van den voorzitter werd de meeting, die 3l/2 uur geduurd had, gesloten. Verslag van den toestand der Gemeente over 1910. (Slot). Gemeente-lichtfabrieken afd. Electriciteit. Het verslag geeft een volledig overzicht van den opbouw en de inrichting der centrale en het kabelnet. Over de productie gedurende No vember en December wordt vermeldt dat deze bedroeg 32707 K. W. U., waarvan 10059 K. W. U. voor eigen gebruik in de centrale werd verwerkt. Voor licht en kracht werd in de stad verkocht totaal 13903 K. W. U. Aan brandstoffen werd gedurende dien tijd verbruikt voor f 875.12. De spanning in de centrale werd overdag aangebonden op c.s. 2975 volt, terwyl op de uren van maximaal ver bruik deze tot ruim 3000 volt moest worden opgevoerd. In de stad varieert hierbij op de verschillende punten de spanning 23 volt, hetgeen nog geen 2% van de normale spanning bedraagt. De hoogspanning wordt in de zuilen omgezet in laagspanning van 127 volt voor verlichting en 220 volt voor kracht. De 9 transformatoren hebben elk een vermogen van 24 K. W. en kunnen belangrijk overbelast worden. Aangesloten waren op 31 Deo. 1910 143 perceelen met 3651 lampen 50 Watt en 73 P. K. aan motorenver der nog aan verlichting 3 booglampen met totaal 3.9 K. W. Het totaal aantal geplaatste meters bedroeg 162 op magazijn waren voor handen 44 meters, terwyl 3 meters in reparatie warén. De ontvangsten bedroegen over deze beide maanden f 2722. de uitgaven waren f 2317.zoodat er ruim f400 overschoot. Het aantal aansluitingen was ver deeld als volgtwinkels 66, particu lieren 33, fabrieken en werkplaatsen 18, kantoren en magazijnen 12, hötels en cafó's 10, zuivelfabrieken en melk boeren 5, electrotechnische bureaux 5, sociëteiten 2 en drukkerijen 2. Yan Iterson - ziekenhuis. Aan het verslag van de Regenten van het van Iterson-ziekenhuis over 1910 is het volgende ontleend Nadat op 1 April 1910 de verorde ning op dit ziekenhuis in werking was getreden werd deze inrichting op 6 April 1910 door den Burgemeester namens het gemeentebestuur officieel geopend en aan ons college overge dragen. Van de gelegenheid tot bezichtiging werd door een zes duizend personen gebruik gemaakt. Den 12on April werd het van Iterson- Ziekenhuis in gebruik genomen en werden de verpleegden uit het St. Catharina-Gasthuis naar de nieuwe inriahtiog. overgebracht. Met ingang van 1 April was Zuster T. BlatrW, sedert 1 Oct. 1909 hoofd verpleegster in het St. Catharina-Gast huis benoemd tot Directrice van het van Iterson-Ziekenhuis. In plaats van den heer M. Spruijt, die op 1 Mei was afgetreden als heel kundige van het Ziekenhuis en de Gestichten der Gemeente werd als chirurg benoemd Dr. A. Montagne. Op 31 Dec. 1910 bestoyd het ver plegend personeel buiten de directrice uit een gediplomeerde verpleegster en 8 leerling-verpleegsters. By de opening van het van Iterson- Ziekenhuis werden van het oude St. Catharina-Gasthuis overgenomen ter geneeskundige behandeling 21 patiën ten, ter heelkundige behandeling 6 patiënten. In den loop van het jaar werden opgenomen ter behandelinggenees kundig 60, heelkundig 100. Ontslagen werdengeneeskundig behandelden 44, heelkundig behandelden 79, terwijl overledengeneeskundig behandelden 5, zoodat op 31 Dec. in verpleging waren 37 patiënten, van wie 15 genees kundig en 22 heelkundig behandeld werden. In het gebouw woor besmettelijke ziekte werden verpleegd 1 lijder aan erysipelas, voor wiens verpleging ge durende ruim 4 weken twee particu liere verpleegsters moesten worden in dienst genomen, en die hersteld ont slagen werd, en 1 lijder aan diplite- ritis, die eveneenB hersteld ontslagen is. Er werden 59 operaties verricht. Ter gemeente-apotheek werden 2588 recepten gereed gemaakt. Het aantal verpleegden nam gostadig toe, waaruit blijkt dat het Ziekenhuis kennelijk door do ingezetenen steeds meer wordt gewaardeerd. Bij kon. besluit zyn, met ingang van 1 September a.s., benoemd tot aide-essauer van den waarborg eii de belasting der gouden en zilveren wer ken tijdelijk te 's-Gravenhage, P. H. A. Schepp, wonende te Rotterdam en tijdelijk te Schoonhoven. Schoonhoven. De le luit. J. W. v. d. Breggen, van de artillerie-instructie- gnie, wordt 1 September as. voor den tijd van twee jaar gedeta cheerd bij de constructie-werkplaatsen te Delft. Boskoop. Zondagmiddag reed de melkboer L. Droog wonende alhier met zijn melkwagen voor het Noord einde, toen uit de richting Boskoop een automobiel aan kwam rijden. Droog waaarschuwde den bestuurder om zacht te ryden, aangezien zijn hit er bang van was. De bestuurder reed echter zeer snel voorbij met dat gevolg dat hit en kar in de wetering terecht kwamen. De hit kon spoedig gered worden. Aan den wagen werd nogal schade toegebracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Voetbal. De Goudsche Footballclub „T. 0. P." had voor 20 en 27 Aug. serie-wed strijden uitgeschreven, waarvan het le gedeelte gister op het terrein in den Winterdijk werd gespoeld. De uitslagen zijn als volgt: Van 13—11 uur Voorwaarts (Schoonhoven) tegen Xerxes III (Rot terdam). Hoewel Xerxes niet bijzonder goed was, was bet toch sterker dan Voorwaarts en wist dan ook met 40 te winnen. D. V. 8. I uit Alfen kwam tegen over Celeritas I uit den Haag en zooals te verwachten was, was het een on ophoudelijke belegering van het Al- phensche doel. Toch kwam de uitslag met slechts 30 voor de Hagenaars. Na de pauze bekampte Olympiall (Gouda) het Rotterdamsche K. F. C. I Er werd tamelijk gelyk op gespeeld voor de rust. K. F. C. wist het net het eerst te vinden, waarop echter spoedig een tegenpunt volgde. Met deze stond ging rast in. Na rust wist de midden-voor der Gouwenaars nog 3-maal zeer mooi te doelpunten, zoodat de wedstrijd met 41 voor Olympia Het Goudsche Excelsior I speelde tegen W. F. 0. I uit Woerden. Ook hier eerst een gelijk spel met een kleine meerderheid van Excelsior. De Gouwenaars wisten voor rust eenmaal te doelpunten, zoodat rust inging met 10 voor Exc. Na rust komt Excelsior verbazend opzetten en weet nog drie maal te doelpunten, zoodat het einde kwam en Excelsior welverdiend met 40 heeft gewonnen. Als tuaschenwedstryd werd gespeeld T. O. P. I tegen V. O. 0. IH uit Rotterdam,wiaarin T. 0. P. het prachtig uithield tegen V. O. C. Was eerst het spel tamelijk gelijk op, toen V. O. G. Te zon in den rag kreeg, werd het veel sterker en wist met 53 te winnen. Hierdoor behaalde V. O. C. den zilveren medaille voor dezen wed strijd uitgeloofd. Het programma voor Zondag a.s. zal dan zijn: A. 1011 uur XerxesGeleritos. B. 11%12% uur Olympia—Excel sior. 45 uur Verliezer A Verliezer B. Om de 3de en 4de prijs. 5%6% nar Winner A Win naar B. Om de 1ste en 2de prijs. De prijzen ziin: 1ste prijs Verguld Zilveren medaille', 2de prijs Groote Zilveren medaille3de prijs Kleine Zilverén medaille en de 4de prys een Grooten Bronzen medaille. Als tusschenwedstrijd worden ge speeld: T. O. P. I tegen een nader te bepalen club en van 2%3% uur een Korfbal wedstrijd Amicitia I (Bos koop) tegen Velox I (Rotterdam. Des avonds wordt er een feestavond ge organiseerd in deSoc. „Ons Genoegen." Je wedstrijden van gisteren waren over het algemeen niet schitterend van spel, wat voornamelijk z'n oorzaak vond in de warmte en het zeer slechte terrein. Veel publiek was op het ter rein aanwezig, terwijl een nummertje muziek er de stemming in hield. Zwemmen. Waterpolo HollandBelgië. De Belgische sportbladen zijn niet al te best te spreken over den te Gouda gespeelden wedstrijd Holland-België Ziehier wat o.a. „La Vie Sportive" schrijft Van het begin af zijn de Belgen aan vallend, maar de Hollanders spelen een zeer stevig (dur) en incorrect spel, zwemmen over de beenen, over den rug van den speler, die den bal heoft, hem vastgrijpend wanneer ze hem niet kunnón volgen. De scheidsrechter straft niet. De Belgen, hoewel eenigzins van hun stuk gebracht, spelen een schitte rend spel, maar de Hollandsche ver dediging is niet kieskeurig in do mid delen om de aanvallen af te slaan. Grégoire wordt telkenmale doof z'n tegenstander gewoonweg omarmd en hij is dan ook volkomen machteloos. Het spel is buitengewoon ruw. Twee minuten voor het einde duwt Grégoire, door zijn tegenstander tot het uiterste gebracht, hem terug en moet het water verlaten. wereld in stoat is zulks te doen, tus schen die twee groote Angel-Saksische volken, die door bloed vereenigd zijn, zoowel door taal als door hetzelfde godsdienstig leven. Onze wetten, onze litteratuur, ons sociale leven, zijn, tot op een groote hoogte hun voortref felijkheid verschuldigd aan dat boek. Het is ons grootste classieke boek van den eenen kant van, den Oceaan naar den anderen". „De Amerikanen moeten zich dus vereenigen met volkomen oprechtheid on God te danken voor den bijbel, die de oude en de nieuwe wereld ver bonden heeft met een band van zoo'n kracht." „Ik spreek, daarvan ben ik zeker, uit naam van myn medevaderlanders, wanneer ik u geluk wensch met de herinnering aan een zoo belangrijke gebeurtenis. (Kerkel. Ct.) 3di» KI. Trékking van Maandag 21 Aug. No. 13232 f 1500. 12269, 16800 en f8184 ieder f 1000. 10249 en 18300 ieder f 400. 429 en 70jMeder f 200. 193, 2508, 10356,11488,12018, 17442 en 19217 ieder f 100. Prijzen van. f 45. 82 133 88 64 09 80 81 222 28 00 802 544 58 712 87 50 801 21 20 37 006 13 38 76 77 1044 46 78 01 1188 50 1210 «6 1842 06 78 80 1426 41 1660 08 1060 08 1756 80 1800 4 20 31 78 1002 12 B5 66 2044 68 61 62 2107 68 2206 17 90 88 88 2315 25 00 68 87 2430 47 50 2500 11 18 00 00 00 2018 2720 08 08 81 8042*81M880i62i82OO97O 8810 78 8406 79 6522 8611 8717 4014 97 4185 4285 00 4801 11 88 4414 23 4601 4619 4718 34 4821 40 4000 5027 40 02 5103 80 07 70 5272 74 5847 5424 88 47 81 ft") 5610 71 6070 6714 15 70 6806 17 4» NNI 88 78 79 82 0018 80 94 0161 90 0281 75 0824 (UBB 6600 0030 0742 40 00 05 0840 57 0010 7010 7128 89 7264 7804 7448 06 7514 31 7081 82 7700 0000*29° w'siIB 8205 17 48 8861 8481 8602 22 80 80 48 8700 80 40 51 8821 57 88 9001 44 04 9150 9202 81 9808 90 82 01 0400 4 12 80 50 82 90 9540 52 OT0B 10 70 9898 50 52 54 88 9011 10 71 10015 40 47 10217 80 82 90 10810 B0 67 90 10428 10021 46 72 90 10758 94 1080B 22 08 10019 43 00 11080 11170 11988 11881 11404 88 80 U3 07 11516 60 55 50 07 11030 43 11824 81 60 00 70 11017 71 13105 12U4 88 88 12981 88 12450 00 78 19540 12780 12828 48 12000 85 55 18000 5 10 56 18110 06 18245 00 13454 70 70 18018 98 80 18798 1385B 00 90 18908 82 05 14044 80 14200 74 70 14813 18 28 24 80 41 74 14418 42 00 14528 41 49 14015 51 57 00 14700 00 1481H 54 14023 15000^15148 57 88 15902 08 15807 72 16614 70 71 02 AT ir W 178» 60 7» 17580 50 07 17716 80 58 17880 17918 00 75 81 18048 51 18200 18810 10 42 90 18188 18521 30 57 58 18054 08 18741 18801 20 18002 29 70 19018 88 19134 32 48 10212 19643 80 10425 04 80 10502 48 01 1902 88 70 74 85 80 10707 50 50 19012 67 80 20087 96 20111 41 49 02 00 20206 14 98 20 04 87 90044 20450 00 90302 93810 10 20700 08 90071 Het resultaat geeft absoluut geen beeld van de kracht der beide teams. Met een scheidsrechter, die de regels toegepast had, zou de Hollandsche nederlaag veel grooter geweest zijn. Om zuinigheidsrodenen heeft men des tijds bepaald, dat de wedstrijdendoor een scheidsrechter van het land, waarin gespeeld wordt, zullen worden geleid. Twee jaar geleden hadden sfij (d.z. de Belgen), ons niet te beklagen over het optreden van den scheidsrechter, denzelfde die thans den wedstrijd leidde. Waarom heeft deze thans z'n opvattingen van de spelregels gewij zigd De kwestie eischt een nauwkeurig onderzoek, want we mogen niet dulden dat de Nederjandsche Zwembond door- faat om kalmweg de beslissingen, door en internationalen Zwembond geno men, te negeeren. De Jonge Kampioen verloor gisteren den wedstrijd tegen de Antwerpsche Zwemclub met 5—1. Te Kloef hebben onze landgenooten zich schitterend geweerd. Het Waterpolo werd ten gunste van do Hollanders met 31 beslist. Met snelzwemmen blijven de Duit- ichers nog verreweg de baas. Alleen Tordoir (R.Z.C.) behaalde een Kierden prijs. KERKNIEUWS. Taft en het 300-jarig feest van de Engelsche bijbelvertaling. Do Messager des Messagers heeft de redevoering afgedrukt door Taft ge houden bij gelegenheid van de viering van het derde eeuwfeest, dat de bijbel in het Engelsch vertaald is. Hij zeide o. a.„Ik ben zeer gelukkig door tuBschenkomst van den heer Reid, den ambassadeur der V. S. te Londen, hen gelnk te kunnen wenschen, die in het moederland de herinnering vie ren van die merkwaardige gebeurtenis, n.l. de uitgave van den Engelschen bijbel onder koning Jacobus. Niet al leen dat dit boek gedurende drie eeuwen in Engeland het koninklijk boek is geweest, maar het heeft een band gelegd, gelyk niets anders ter MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. Aangovoerd 219 vette runderen, 121 vette en graskalveren, f400 schapen of lammeren, 611 varkens. PrijzenVette koeien 80, 76, 72. Ossen 76, 74, 70. Kalveren 110—115, 100, 90. Schapen 50, 46, 42. Lam meren ,70, 66. Varkens 48, 46, 42, licht soort 3140. Rotterdamsche Zaadmarkt. Karweizaad f 12.25 h 50 K.G. met baal. Lijnzaad f 19fl9.50 per 100 K.G. Koolzaad f 18.25. Rotterdamscho Aardappelenmarkt. Zeeuwsche blauwen f 2.20f 2.40. Geld. eigenh. f2.10—f2.30. Zeeuw sche eigenh. f 1.90f 2.10. Rotterdamsche Eierenmarkt. Zeeuwsche f 4.70f 4.80. Over- maasche f6—15.10. Londen 21 Aug. De sftoorwegman- nen hervatten over 't algemeen kalm hun werk. Aan de meeste Londensche stations verwacht men, dat heden de dienst weer normaal zal zyn, maar in verschillende .centra in dn provincie zijn moeilijkheden gerezen, met name te Manchester, was er in een vergade ring van spoorwegmannen een motie ten gunste van de hervatting van het werk werd verworpen. Er heerscht nog desorganisatie bij de ^North- Eastern" spoorwegmaatschappij, welke de vakvereenigingen reeds lang ge leden erkende en geen deel nam aan de schikking van 1907. Deze maat schappij beschouwt de staking daarom als volkomen onrechtmatig en neemt daarom alleen de werklieden terug, „voor zoover noodig". Dit veroor zaakt misnoegen onder de arbeiders. De lijn wordt nog door troepen be waakt. Ongeregeldheden meest ver oorzaakt door gepeupel, worden nog steeds uit de provincie gemeld. Trevpux 20 Aug. In een redevoe ring aan een feestmaal zeide de minister van oorlog, Messimy: „Het is myn plicht, met het oog op mogelijke ge beurtenissen, de natie volkomen ver trouwen in te boezemen in hare kracht. Wij zyn vredelievend, maar wij willen van geen enkele traditie afstand doen Ons vertrouwen in de toekomst van het land is in geen enkel opzicht be neden de werkelijkheid van net heden noch de mogelijkheden van morgen. Men seint ons uit Assen Voor de rechtbank stond heden te recht Oarolus Adrianus Kok 32-jarige stoker aan de Kalkzandsteenfabriek te Smulde thans gedetineerd. Hij wordt beschuldigd in den avond van 4 Juni 1911 te Hooger Smulde opzettelijk Anne Willem» met een steen geslagen en zoodanig verwond te hebben dat genoemde Willems ten gevolge daar van overleed. Het O. M. eischte 2 jaar gevangenisstraf. De vergiftigingszaak in de Nieuwe Meer. Onze Haarlomsche corr. seint Bij vervroegde uitspraak hooft heden morgen de Haarlemsche rechtbank beide beklaagdon uit de vergiftigings zaak in de Haarlemmermeer v r y g e- sp roken. Zondagmiddag is te Tilburg op de landbouwershoevo van Vermeoren een graanmijt afgebrand. Oorzaak onbe kend. Niets verzekerd. Gratie verleend. Stellingdam. Door H.M. de Koningin is aan M. de Leeuw alhier gratie ver leend van zijn vonnis tot veertien dagen gevangenisstraf wegens het in zijne functie als gemeente-veldwachter alhier aannemen van eert gift bij ge legenheid der stranding van het Uuit- sché stoomschip „Düsseldorf" in den Nieuwen Waterweg op 7 Mei 1910. De staking te Rotterdam. Men seint ona hedenmiddag uit Rotterdam Er liggen thans 43 booten in de Jobshaven terwijl er 25 in de vaart zijn van de combinatie van reeders. Doze combinatie heeft nog sloepbooton in reserve, zoodat van een groote storing in de sleepvaart geen sprake is. Men meldt ons uit Rotterdam Bij den caféhouder H. v. d. B. in de Brielsche laan is in den nacht van Zaterdag op Zondag tydens afwozig- heid van de bewoners ingebroken en een bedrag van f 500.aan bank papier en specie ontvreemd. Het station Gilze-Rijen verbrand. Te ongeveer 6 '/a uur Zaterdagavond ontstond brand op het Station Gilze- Rijen, welke zoodanig toenam dat in eon minimum van tyd hot gehéele station in brand stond on niets gered kon worden. Door gebrek aan water was blasschen uitgesloten. De treinen welke tijdens den brand stopten, en daarna weder doorreden, moesten ter uitsluiting van gevaar voor de reizigers, met gesloten raam- jes passeeren. Geen persoonlijke ongelukken. ALLERLEI. De ouderdom van den tandborstel. De tandborstel was in vroeger jaren een toiletartikel, dat niet zoo alge- meene bekendheid had en waarvan het gebruik in de 17do en 18d0 eeuw nog zeer zeldzaam was. In the „Toilet of Flora" eon bekond boekje, dat in 1779 verscheen en een collectie voorschriften bevat voor' de dames, wordt aanbevolen, de tanden te reinigen met oen linnen lapje, een stukje koraal of oen stuk zoethout, dat in tweeën gespleten iö,* alle welke artikelen volgens den schrij ver verre te verkiezen zyn boven het gebruik van borstels. In de Engelsche vertaling van Lemery's Arcana Cur iosa van 1711 wordt evenzoo een enkele maal over tandborstel» gesproken de schrijver beveelt echter'aan bij voor keur de tonden alleen met poeder te wrijven. Hoe zeldzaam de tandborstel in de 17do eeuw was, blijkt uit de „Verney Memoirs" waarin voorkomt hoe een Engelsch vriend aan Sir Ralph Verney vraagt, om in Parijs te informeeren naar de kleine borsteltjes waarmede men tonden reinigt. Ook komt op een Londensche lrjst van 1656 een Turksche tandborstel voor, die vermoedelijk bestond uit een vezelachtig stuk hout, zooals nog wel voor dit doel in Oostenrljksche landen gebruikt wordt. (Pb. W. bid.). Dp nu nog1 resteerende worden tot SPOTPRIJS nit- verkocht. van het Koninklijk «Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 765.1 te Horto, laagste stand 760.0 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige oostelijke' tot zuidelijke wind, meest bewolkt, waar schijnlijk regenbuien, met kans op on weer, warmer. VkN DEN 21 AUG. 1911. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 19 5 pet. ld. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (Nicolai Spoor- Id. Obl. (Nicolai Spo weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6pct. Brazilië. Funding Lea ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Ilauk- en Crediet-lnstel- llngen. Ned. Bankaandeelen Indnstr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelti ng Refi ning Co. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Stem Corp. Cert. v. Gew. Aarid. K I Uredlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A MUnbouw M|)en. Ketahoen" Mynbouw My. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A .Shall" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart II (jen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. r.i bak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij- Aand. Oirersen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Vorig» Koers. Koer» vsn heden 84% 84% 92% 92% 66% 101%. 101% 91% 91',% 93% 89% 95'%, 88% 47% 105 87% 57% 212% 50% 41'%. 70'/,. 72% 25 24'%, 71"/i. 73% e 237 333 184%. 286 385 185 91% 87% 040 71% 660 71"% 155 157 432 432'/, 400 106 108% 115 15% 15'/, 107% 108 11 42 4'%. 9% 9'7,s 84 84 92% 92% 67%, 08'%, 219 f140.- 215 98'%, 99%, 28%. '29'%, Premleleenin toto» ngai gulirung8-Ges. 4j incena Amsterdam Aana^ract Hongarije. Thei s-Re- ;s-Ues. 4 pet, GELDKO: 14 j 14% 102%' 102% 156'/J - 'ERS. Prolongatie 2 pCt. Ned. Staatsfondsen «til, Tabakken en rubbers onveranderd, olie aangeboden. Mijnen op vorige koersen, eenige affai res 10 K-etahoons. Amerika opent hoo ger op New-York, sluit flauw, Geld gemakkelijk.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2