Mantels, Costumes, Blousen Fu an krijk. ZBixxxxexxlSLXXcl. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3Q78te Staats-loterij. Ingezonden KERKNIEUWS. GROENTEN-VEILING. MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant ËtfecteniuiHleHe AmsUrtUm De nu nog resteerende worden tot S POTP BIJ 8 uit verkocht. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND u. - - «7, - - Ben vnn hoot in dte haven te Triëst een brand ontstaan, die eerst Zondag ochtend kon gebiuBcht worden. De schade, die door vier firma's gedeeld wordt en door verzekering gedekt is, bedraagt ongeveer 200,000 kronen. Portugal. De presidents-verkiezing." Nadat de aanneming van de grond wet met luide toejuichingen door de Nationale vergadering was begroet, werd bepaald, dat de presidentskeuze Woendag a.s. zal plaats hebben. De eerste president zal dit ambt bekleeden tot 5 October 1915 na dien datum zal om de vier jaren een nieuwe president moeten gekozen worden, daar de aftredende niet onmiddellijk horkiesbaar is. Intusschen wordt de strijd steeds heviger en de uitslag onzekerder. Terwijl de vorige week de berichten erop schenen te wijzen, dat de kansen goed stonden van Braamcamp en Bernardino Machado, vinden we thans vermeld, dat de eerste zich vrijwillig heeft teruggetrokkan. Er is sprake van geweest als tegencandidaat van Machado te stellen Magalhaes de Lima of Alves de Veiga, gezant te Brussel, die in 1891 een revolutionnaire be weging in Oporto leide. Thans wordt echter met het presidentschap gedood verfd de 76-jange procureur-generaal Manoel de Arriago, een „historische" republikein. De radicale bladen bevatten lange artikelen, waarin zij betoogen, dat oiide monarchisten, als Braamcamp of Machado, niet in aanmerking mogen komen. Het Voorloopig Bewind heeft uit gebreide voorzorgsmaatregelen gefio- men om eventueele aanvallen op het Cortesgebouw te voorkomen. Men vreeBt n.l. voor onlusten als de ver kiezing niet uitvalt naar den zin van het straatvolk. De monarchistisch beweging. Er liepen geruchten over deserties in het Portugeesche leger in verband met do monarchistische beweging. Een officieuze nota zegt, dat er inder daad een aantal soldaten zijn gedeser teerd, maar slechts om tehuis bij den oogst te helpen. Slechts weinige zouden over de grenzen zijn getrokken. Heit is te hopen voor de Portugeesche regeering, dat het er inderdaad slechts enkele zijn. De erkenning der Republiek. Do erkenning der Portugeesche re publiek door Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Italië zou volgens som- mige geruchten zgn uitgesteld. Het Berl. Tagebl. verneemt, dat deze ge ruchten onjuist zijn. De drie bedoelde mogendheden zouden volgens de vroe ger gemaakte afspraak de Portugeesche republiek tegelijk erkennen met Enge land, Frankrjjk en Spanje. Duitschland. In de fabrieken van Adam Opel te Rüsselsheim bij Frankfort is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan, met het gevolg dat een groot deel der rijwiel-, naaimachine- en bandenfabriek verwoest is. De schade wordt op drie tot vier millioenMark geschat. Slechts de nieuwe motorfa- briek is gespaard gebleven. In de fabrieken waren een groot aantal personen werkzaam, van wie er meer dan 200 reeds langer..dan 25 jaren in dienst der firma zijn. Twintigduizend rijwielen en dertigduizend naaimachi nes zgn verbrand. Opel's fabrieken waren bij twintig verzekeringsmaat schappijen voor 6,400,000 Mark ver- Onthoofd. De Franscho wed- Btrijuzwemmer Favier, die zich Zon dag naar een sportfeest te Vichy be geven wilde, boog zich in den trein tijdens het rijden te ver uit een coupé raampje en werd daarbij door een, van uit tegenovergestelde richting komen den trein letterlijk onthoofd. Rusland. Een goede vangst. De Rus sische politie heeft een handelaar in vrouwen, Sen Ramban genaamd en te Philadelphia woonachtig, gearresteerd toen hij op het punt stond 10 meisjes over de Russische grenzen naar Duitschland te brengen, ten einde haar via Hamburg naar Amerika uit te voeren. Ramuan is een berucht indi vidu, wegens koppelarij en handel in vrouwen in tal van Staten veroor deeld. Volgen» de Times heeft H. M. de Koningin aan president Fallières een medaillon met haar portret gezonden. De president zond een hartelijk schrij ven van dank met zijn portret terug. Men meldt uit Arnhem Zondag ongeveer halftwaalf, brak brand uit, waarschijnlijk door een vonk uit een locomotief van de Oosterstoom tram, in een perceel dennenbosch, toe- behoorende aan den heer Van Heutsz en gelegen bij den Italiaanschen weg onder Oosterbeek. De brand liet zien in deze buurt, een der fraaiste van Oosterbeek, vlak in de nabijheid van Wolfheze, ernstig aanzien, waarom de burgemeester van Oosterbeek de hulp van het garnizoen te Arnhem inriep, welke gelukkig niet noodig is gebleken. Nadat men eenige uren het vuur had bestreden en door het aan steken van een tegenbrand den ver deren voortgarhg had gestuit, was men Vs middags hét vuur meester. Verbrand zijn een partij jonge dennen, eenige percéèlen heide en hoog opgaande dennen. E. Th. "Witte schrijft in „Buiten" over het slaan van den bliksem in boomen „Reeds sinds jaren heeft het de aandacht getrokken, dat de eene boom soort veel meer door den bliksem ge troffen wordt dan de ander. Dit gaf eenige jaren geleden dr. Drimitris aan leiding een onderzoek naar de oorzaak daarvan in te stellen. Daartoe liet hij vonken van een Holtztoestel door het versche hout van verschillende boomen gaan, waaruit bleek, dat het eikenhout reeds na 3, populierenhout na 4 en. beukenhout pas na 15 tot 20 omwen telingen werd gespleten. Uit meerdere onderzoekingen bleek, dat de vatbaar heid van hout om door den bliksem fetroffen te worden niet van het water, och, van het vetgehalte afhankelijk is. Boomen wier hout een hoog vetge halte heeft, zooals beuken, linden en berken worden minder getroffen dan die, wier hout minder vetrijk is, zooals esschen, eiken, popels of ahorns. Zoo bleek o. a. dat het hout van pinussoor- ten, dat in den winter veel rijker is aan vetstof dan in den zomer, dan ook veel beter bestand is tegen den elec- trischen stroom. Uit dezelfde onder zoekingen bleek, dat de bast en de bladeren van alle boomen slechte ge leiders zijn en dat het gevaar om ge troffen te worden bij boomen met be haarde bladeren geringer is dan bij onbehaarde. Tevens werd bepaald dat dood hout veel minder tegen den stroom bestand is dan levend, Wat overeenstemt met de waarneming dat doode boomen veel minder door den bliksem worden getroffen dan levende. Andere onderzoekingen op dit ge bied werden gedaan door een opper houtvester in het vorstendom Lippe. Hij deed zijn onderzoekingen in bos- schen, die voor 11 pOt. uit eiken, voor 70 uit beuken, voor 13 uit sparren en voor 3 uit pijnboomen bestonden. In een bepaald tijdvak werden getroffen 159 eiken, 21 beuken, 20 sparren, 59 pijnboomen en 21 verschillende andere boomen, waaruit dus blijkt, dat het gevaar voor sparren 5 maal, voor pijn boomen 33 maal en voor eiken zelfs 48 maal zoo groot is als voor beuken. Ook bleek met dit onderzoek dat de stammen 200 maal tegen de kruinen 80 maal getroffen werden." Zondagmiddag is de bekende pleis terplaats tevens rustoord, de Koude Herberg, tusschen Heelsum en Ooster beek totaal afgebrand. Oisternamiddag heeft bij Tilburg een hevige bosch- en heidebrand gewoed. Groote dennenbosschen, toebehoorende aan de gemeente Tilburg en aan ver schillende eigenaren, meer dan 25 H.A. werden verwoest. Oorzaak onbekend. De illuminatie in het Haagsche Bosch op 31 Augustus. De ouder wetsche Zaandamsche wind molen en do moderne stoommolon, welke broederlijk naast elkander zullen wedijveren, zijn bijna gereed. Het was in dé laatste weken aan den grooten vijver in het Bosch van 's avonds laat een drukte van belang. Daar werd ge hamerd, gezaagd en werden planken aangedragen en naar boven geheschen. Maar nu staan dan ook de houten stellages hoogopricht, terwijl a.s. Zater dag het werk gereed komt. De grootste hoogte van den wind molen is 30 meter, terwijl de schoor^ steen van den stoommolen 16 meter hoog is. De maximum hoogte van deze illuminatie is dus nog ruim 3 meter grooter, dan die van het middel- eeuwsch kasteel hetwelk daar op die zelfde plaats het vorige jaar orgkte. De wieken van den molen zullen niet draaien, daar dit met een verlichting van vetpotjes te veel bezwaren zou meebrengen. Naar wij verder nog ver nemen bestaan er plannen om het vol gend jaar de traditioneele vetpotjes- -L.Mil— verlichting, ook hier te vervangëü*door electrische gloeilampjes. Rechercheurs hebben gisteren in de Aert van Nesstraat te Rotterdam aan gehouden den kleermaker M. D. L., uit Groningen. Hij wordt verdacht zich in die gemeente te hebben sohul- dig gemaakt aan verduistering van f 500 ten nadeele van een kleerma- kersvereeniging, waarvan hij penning meester was. Gisteren is hij gevan kelijk naar Groningen overgebracht. Toen de caféhouder H. J. v. d. B. in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 4 uren van een bruiloft thuis kwam in zijn koffiehuis aan de Brielschelaan No. 2, te Rotterdam, ontdekte hij, dat er bij hem was in gebroken. De daders zijn aan de ach terzijde van zijn huis over een schut ting geklommen en door de keukon- deur, die op een plaatsjo uitkomt, binnen gekomen. Uit een buffet, dat in een opkamer staat, is een bedrag van f 500 aan bankpapier en specie gestolen. Gisterochtend is op den wal aan den Wolfslioek te Rotterdam, tusschen koopmansgoederen, gevonden, de uni form en bewapening van den milicien- soldaat B. K. van het korps torpedis- ten, gedetacheerd te Hellevoetsluis. Ook zijn onderklending lag daarbij. Vermoed wordt, dat de man, die in het bezit was van oen verlofpas, ver dronken is. Te Terneuzen is Zondag aangehou den ei» van daar naar 's Gravenhage over^bracht een 27-jarig persoon, onder verdenking staande, dat hij aan een 24-jarige ongehuwde vrouw Don derdag te 's Gravenhage sublimaat zou hebben toegediend, tengevolge waar van zij Zaterdagavond in het zieken huis aldaar, moest worden opgenomen tot het ondergaan van een operatie. De aangehoudene zegt dat hg het sublimaat wel aan de vrouw verschaft, maar dat deze zelf het ingenomen heeft. De 21-jarige L., een goed zwemmer, is Zondag te Haarlem bij het zwemmen verdronken, vermoedelijk doordat hij kramp kreeg. Pogingen van zijn ka meroden om hem to redden bleven vruchteloos. Een paar uur later werd zijn lijk opgehaald on irf de kerk te Spaarndam neergelegd. Zijn ouders waren toe vallig afwezig. Te Heiligerlee waren de smidsknechts Hut, uit Drieborg, en Mein uit Wes- terlee, ten huize van den heer Saai hof, bij wijze van tijdverdrijf meteen buks aan het spelen. Terwijl Mein spelenderwijs op Hut aanlegde, "ging de buk», die naar zij meenden onge laden was, af, en Hut viel in het hoofd getroffen neor. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Do jongeman is echter, nog voordat hij ter verpleging naar Groningen kon worden vervoerd over leden. Hij was twintig, Mein zeven tien jaar'. De laatste is zenuwlijder. De pólitie stelt een onderzoek in. Van andere zijde wordt bericht, dat de buks afging, zonder dat Mein had aang'élegd. Ten huize van den landbouwer R. K. te Staphorst, vertoefde een twee jarig kleinkind. Te elf uur miste men het kind. Overal werd gezocht, maar nergens was het te vindén. Eindelijk vond men het in de melkkamer, voorover in een melkten, oogenschijn- Igk gestikt. De landbouwer R. Klomp, die hospitaalsoldaat is geweest, werd geroepen en deze begon met Tie toe passing van de middelen voor dren kelingen. Onderwijl werd een ge neesheer ontboden en tóen deze tegen vier uur uit Avereest arriveerde, vond hij de kleine juist aangekleed en te bpd gebrachthij kon constateeren, dat de toestand beterende was. Hulpvaardige verdraagzaamheid. Te Êgmond aan Zee moet het Protestantsche kerkgebouw worden vergroot, tengevolge waarvan onge veer drie maanden lang daarin geen dienst kan worden gehouden. De pastoor der oud-katholieke gemeente aldaar, de heer Van Vlijmen, heeft daarom het kerkgebouw zijner ge- gemeente, zoolang de verbouwing duurt kosteloos aan de hervormden ten gebruike afgestaan op de Zon dagavonden. Zondagavond werd daar de eerste protestantsche godsdienst-oefening ge houden. Het vry groote kerkgebouw was vol geloovigen. De grond voor de arrestatie ven den heer H. van Eyk is verneemt de Ct. dat hij verdacht wordt, zich als lid der firma "Wed. H. van Eyk en Zonen aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. Naar gelang het gerechtelijk onder zoek in de zaak-van Eyk vordert, breidt het dossier zich voortdurond uit. Reeds moeten verschillende ge vallen van oplichting en verduistering zijn gebleken, en telkens komen er nieuwe feiten aan het licht. Een typisch geval van verduistering i» dat, waarvan de heer P. v. S., oud predikant bij de Gereformeerde ge meente, te Amsterdam, het slachtoffer is geworden. Deze stond reeds lang met de firma in relatie, en op grond daarvan vroeg men hem een paar jaar geleden een aantal stukken te lenen, ter gezamen lijke waarde van f 35.000. De firma zoo heette het had deze stukken alleen noodig, om ze even te toonen, oii ze had op dat oogenblik zelf geen stukken van die soort. De heer van S. gaf zijn stukken uit handen, maar kreeg een paar dagen later in plaats daarvan andere stukken terug, nl. aandeelen in de door de firma Van Eyk gefinanceerde maatschappijen. Hij nam daarmee echter geen genoegen en zond de aandeelen terug met het verzoek, zijn eigen stukken te mogen terug ontvangen. Aan dit verzoek werd echter nooit voldaan. Zaterdag kwam weer een Amster- damsche koopman aangifte bij de po litie doen van een Oostenrijksch lot, dat hij bij de firma in bewaring heeft gegeven en nooit terug ontvangen. Tegen de beide firmanten, D. en C. Jvan Eyk, die zich, naar men weet, uit de voeten hebben gemaakt, zijn rfog geen vorderé stappen gedaan. Volgens de laatste berichten zouden beiden thans in Amerika zijn, althans is C. J. van Eyk kort geleden door een oud-Amsterdammer te Boston gezien. De moord in de Nieuwe Meer. Wij deelden reeds mee, dat de Haar- lemsche rechtbank, bij vervroegde uitspraak, den bakker van Exter en de wed. Hogenhout-de Haan vrijge sproken heeft (wegens gebrek aan be wijs) van den hem ten laste gelegden moord door vergiftiging op hun echt- gonooten, vrouw van Exstor-van Raam en van Hogenhout. Haarl. Dbld. schrijft De uitspraak in doze geruchtmaken de zaak is plotseling gekomen, zoo, onverwachts zelfs, dat do verdediger van de Weduwe Hogenhout-De Haan mr. van Gigh Jr. niet ter terechtzitting aanwezig was. Ml-.dr. Vih, de verde diger van den bakker van Exter was wel aanwezig. De beklaagden wanen '8 morgens uit het huis van bewaring overgebracht naar het Paleis van Jus titie waar omstreeks elf uur de buiten gewone rechtbankzitting plaats had. De beklaagden waren aanvankelijk zeer kalm, maar toen zij weggeleid werden, waren ze, vooral van Exter, zeer onder den indruk. Zij werden naar het huis van bewaring teruggebracht, om daar in vrijheid te worden gesteld. Naar men weet was de eisch levens lange gevangenisstraf. De bakker van Exter was sedert 18 Maart en do weduwe Hogenhout-De Haan sinds 14 Maart in hechtenis. In de stad, waar de bulletins het bericht der vrijspraak brachten, werd het' vrijgesproken vonnis druk be sproken. Van Exter en de weduwe Hogenhout zijn tusschen 12 en 1 uur 's middags in vrijheid gestoldvan Exter eerst en een kwartier later de weduwe Hogenhout. Deze laatste is met de electrische tram naar Amsterdam ge reisd, vandaar met de stadstram naar den Overtoom, waar zij op een der booten „Karsjens" naar de Nieuwe Meer zou vertrekkken. Zij gaat daar voorloopig inwonen bij haar moeder. Het vrijsprekend vonnis der recht bank (bestaande uit Jnr. mr. De Marees van Swinderen, presidentmr. Dor- hout Mees, rechter, en mr. Pijnacker Hordjjk, plaatsvervangend rechter), is gewezen met algemeene stemmen.» Volgens een der bladen zal het O. M. van het vrijsprekend vonnis appèl aan- teekenen. Een verslaggever van de Haarl. Ct. sprak de weduwe Hogenhout na haar invrijheidstelling. Dat zij haar schoon zuster vergif zou hebben getoond en gesproken zou hebben, dat de bekende zwarte blouse goed zou zijn als ze in den rouw ging, heette ze laster. H.i. zou het de grootste dwaasheid geweest zijn zulke dingen te zeggen, als men werkelijk plannen heeft iemand te dooden. 2e bleef dan ook; bij haar ge zegde, -dat bh haar weten zij haar man geen vergif heeft toegediend. Haar eerste gang was" naar haar ad vocaat, mr. van Gigh Jr. Lieflijke taal eener jonkvrouw. In de Hollandsche Lelie schrijft Anna de Savornin Lohman het vol gende „Nauwelijks in Den Haag terug werd mij een adres ter onderteekening aan geboden, van hondenbeschermers op gesteld, als protest bestemd tegen een adres van 60 Haagsche ^ingezetenen, welke den Gemeenteraad verfcoeken, losloopende honden af te maken op grond hunner onreinheid, van de af schuwelijke tooneelen van zedeloos- heidr - welke-«^op straat geven te ffïmschouwen, en aer^lijken nonsens meer. f Onnoodig te zeggen dat ik van ganscher harte gaarne op het tegen- adres toekende, terwijl ik er in stilte den wensch bijvoegde, dat de zestig egoïsten, die zich aldus quasi „rein" aanstellen, mochten worden afgemaakt op hun beurt. Hoe meer kwalen en ellende hun overkomt, hoe meer ik 't zulken menschen gun." Voorwaar lieflijke taal, die wij ter wille van de curiositeit hier afdruk ken, om er even om te lachen, want au sórieux wordt Anna door niemand meer genomen. In het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam is overleden aan de ver wondingen, bij de ontploffing aan boord van de stoomboot Gutenberg bekomen, de monteur J. Exel. Heden is het lijk per spoor naar Dusseldorf vervoerd om daar ter aarde besteld te worden. Spelende met een revolver heeft gistermorgen een 11- a 12-jarige jon gen te Warga een andere jongen in het hoofd geschóten, met hetgevolgy dat deze gistermiddag aah de verwon ding is overleden. GOUDA, 22 Augustus 1911. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukken toegezonden: Gouda, 16 Augustus 1911. Bij Raadsbesluit van 26 Augustus 1910 werd de heer J. Doets voor één jaar benoemd tot Leera^r in het recht lijnig en projectieteekenen aan de Am- bachts-avondschool.' De Directeur der School stelt thans- voor den heer J. Doets, overeenkomstig zijn wensoh, wederom voor,één jaar te benoemen. De Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs «n de bevoegde Inspecteur van het Middelbaar Onder wijs vereenigen zich, blijkens hunne hierbij overgelegde adviezen, met het voorstel van den Directeur, waarmede ook wij instemmen. Wij heb bén mitsdien de eer U voor te stallen tot Leeraar in het rechtlij nig en projectieteekenen aan de Am bachtsavondschool te benoemen den heer J. Doets, en wel tijdelijk voor één jaar. Deze voordracht is vooraf door den Minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Gouda, 11 Augustus 1911. De Commissie belast met het onder zoeken der Gemeente-rekening, dienst 1910, fieeft de eer den Gemeenteraad te rapporteeren, dat zij de bedoelde rekening, na vergelijking met de daarbij behoorende bescheiden, accoord bevon den heeft, weshalve zij voorstelt het door Bargemeester en Wethouders aan geboden oonceptbesluit goed te keuren. De Commissie voornoemd, Dr. F. H. G. VAN ITERSON. F. HERMAN Fz. J. DE JONG Hz. Ontwerp-Besluit. De Raad der gemeente Gouda; Gezien de door Burgemeester en Wethouders ingevolge de artt. 218 en 219 der Gemeentewet opgemaakte en hem aangeboden Rekening en Ver antwoording van de Inkomsten en Uit gaven der gemeente over het dienst baar 1910; Gelet op art. 220 der bovengenoemde Wet; Heeft besloten: De voormelde Rekening voorloopig vast te stellen 1°. de gewone ontvangsten op vier honderd vier en zestig duizend vier honderd dertig gulden, elf en een hai- ven centf 464430.11s en de gewétte uitgaven op vier honderd acht en twintig duizend vier hon derd ze6 en vijftig gulden, zeven en een hólven cent - 428456.075 u en mitsdien met een batig saldo van vijf en dertig duizend negen hm- derd vier en zeventig gul den, vier cent t 35974.04 2°. de buitengewone ■ontvangsten op vijfhon derd zeven en vijftig duizend zeven honderd zes en dertig gulden, een en twintig cent. en de buitengewone uitgaven op vijfhonderd vier en tachtig duizend zeven honderd vijf en negentig guldenacht en negentig en een halven cent f 557736.21 - 584795.98s en mitsdien met een nadeelig saldo van zeven en twintig duizend negen en vijftig gulden, zeven en zeventig en oen halven centf 27059.77s Gedaan ter openbare vergadering van den Koninginnefeest. Gisteravond had in 't Café „Schaak bord" eene vergadering plaats van de Commissie voor Openbare Feesten. Het programma werd nu definitief vastgesteld als volgt 8 uur v.m. Opening der feestelijk heden door het luiden der klokken. 8 uur v.m. Militaire reveille en ommegang van Muziekkorpsen. 10 uur v.m. Carillon. 13 uur n.m. Wedstrijd van Zang- vereenigingen in den tuin der Sociëteit Ons Genoegen. 2 uur n.m. Matinée op de Markt, Kinderspelen. 3 uur n.m. Optocht, vertegenwoor digend de voornaamste takken van Handel en Industrie. 7 uur njn. Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk. 8l/o uur n.m. Muziekuitvoering op de Markt, verder op 4 andere plaatsen. Bioscoop op de Markt. 11 uur n.m. Vuurwerk. Zonder discussie werden goedge keurd de maatregelen door het Bestuur fmomen in zake het uitgeven van den eestwijzer. Ter gelegenheid van de viering van hét Koninginnefeest zuilen op 31 Aug. ook Volksspelen worden gehouden. Van eenige nieuwe onder deze geven wij hierbij een korte verklaring. 1. Jongens van 810 jaar. Vlaggeloop. Elke jongen krijgt een vlagje rood- wit-blauw in de hand. Hij moet zoo vlug mogelijk naar het eind der baan loopen, daar zijn vlag verwisselen voor een oranje vlag en dan weèr zoo vlug mogelijk terug keeren. 2. Jongens van 10-^-12 jaar. Hu^ppelwedstrijd. De jongen moet in hurkende hou ding, waarbij hij .een stok achter zijn knieën houdt, een zekere afstand huppelen. Aan het eind der baan moet hij een lintje riemen en dan op dezelfde manier terug keeren. -3. Jongens van 12—16 jaar. Wedloop met hindernissen 4. Meisjes van 810 jaar. Indien het blijkt dat algemeen een der beide andere kleuren beter bevalt, is het zonder meer mogelijk door het gebruik van andere koolspitsen tot die nieuwe kleur over te gaan. Het Sportterrein. De aanhoudende droogte van weken achtereen zal de oorzaak zijn dat het Sportterrein niet op den gewenschten datum, 3 Sept., zal kunnen worden geopend. De graszoden, welke daar zijn ge plant op den geprepareerden grond, zijn totaal verdroogd, en niet in den bodem ingegroeid, zé liggen thans alle nog los en vormen te samen een zeor ongelijk veld, zoodat daarop onmoge lijk de wedstrijden, die „Olympia" op den openingsdag zou geven, kunnen worden gehouden. 't Is wel jammer, daar overigens alles in orde is en de in lichte kleuren ;eschilderde groote tribune slechts op jezoekers wacht. Nationale Militie. Heden had in het R. K. Militair Tehuis de loting plaats voor de Natio nale Militie, waaraan door 268 lotelin- gen werd deelgenomen. Van hen hadden 32 vrijstelling wegens broederdienst opgegeven ter wijl 6 reeds in het leger dienst hebben genomen. Schoonhoven. De firma G. Greup Zonen, fabrikanten van zilverwerk, alhier, die op de internationale ten toonstelling to Roubaix exposeerde, werd aldaar bekroond met de hooge onderscheiding, Diplome d'Honneur. 5. Zakloopen. Meisjes van 10—1! jaar. Balanceerspel. Zoo vlug mogelijk een bal op een blaadje van het eene eind^ der baan naar het andere brengen. Langzaam lpopen mag niet. Valt de bal, dan moet hij opgeraapt worden daarna verder loopen. 6. Meisjes van 1214 jaar. Blokjes rapen. Komt ovqreen met turfrapen. Intern. Hóndententoonstelling. Naar wij vernemen zullen op t Internationale Hondententoonstellin welke op 24 September a.s. in c Sociëteit „Ons Genoegen" alhier, zal Worden gehouden de volgende heeren zijn aangewezen om de bekroningen toe te kennen in de voor elk ra» in gestelde vijf 'klassen 8. Crab tee,HighfieldW. Dresler, Elberfeld F.< Lucas, Essen a/d Ruhr H. Sodenkamp, Brussel; L. Seegers Baarn; J. Stetjna, Roosendaal en F Stevens, Rotterdam-5 Naar ons wordt medegedeeld bran den hedenavond de booglampen der Gemeente Verlichting, met wit licht, terwijl morgenavond de drie lam; de Markt elk èene andere kl op - Parel- ■uilen hebben, 'en welGeel wit Brillantwit. Deze proeven worden door de Di rectie der Gem. Lichtfabrieken geno men op uitdrukkelijken wensch, daar veelal het tot 'nog toe gebruikelijke licht, te rood werd gevonden. Het groote voordeel van dit licht is echter, het groote doordringii vermogen en de Zeer gunstige lii grond dringen en waardeloos maken. Zoo is door de Nederlandscho sociaal democraten gestemd tegen de leer plichtwet, terwijl zelfs de ongevallen wet in haar tweede vorm. die volgens hem slechter was dan de eerste, door hen is aangenomen. Ik begrijp dat de door mij gerele veerde onjuistheden vergissingen zijn, maar meende er toch even opmerk zaam op te maken om misverstand te voorkomen. Dankend voor de plaatsing. Uw dw. R. STAVENISSE DE BRAUW. Deze opmerkingen zijn formeel juist. In het eerste geval werd gedoeld op de partij van Domela Nieuwenhuis, al maakt dit inderdaad niet zoo'n groot verschil en in het tweede geval was genoemd de Leerplichtwet, waaraan nconsequent genoeg de s. d. kamer leden hun stem niet gaven, terwijl door hen Vóór de niet voldoende ge- aehte Ongevallenwet werd gestemd. Red. 3d0 Kl. Trekking van Dinsdag 22 Aug, No. 3544 f 25.000. 9522 f 2000. 12619 f 1000. 2372 en 6510 ieder f 400. 2476 f 200. 10831, 15344, 16066 en 18516 ieder f 100. Prijzen van f 45. M 89 121 88 265 95 97 90 804 98 41 01 490 621 48 (564 07 710 29 BI «07 8 999 1ÜHT, 90 1104 46 98 1200 87 1865 1418 70 82 9(5 1651 72 1098 1788 45 08 09 1813 38 84 86 40 72 1900 20 22 01 2008 2137 40 57 07 74 88 07 2232 08 2807 40 74 2442 JPJt 2 Sn 8 S S SS SM 48 88 88 B710 4010 W 74 Ïfl 90 4828 85 96 60 50 4ö0i 00 82 107U ar, Afut) m 00 91 5180 5225 61 95 5307 82 44 78 5490 5565 5799 aon00B6 «15 M 8290 0814 86 68 72 M06 0610 8. 47 56 58 67 15619 94 6721 0878 0901 76 7079 90 7148 60 08 7218 08 7864 68 7401 7 81 40 98 7068 7885 7909 9002 95 8100 10 820$ 19 22 80 8847 99 8105 19 80 07 78 8642 S610 38 48 97 82 8881 8008 42 43 76 9000 80 0110 96 9204 9940 0487 68 66 04 71 83 9657 68 96 9096 02 84 9788 67 74 9816 56 9017 81 10026 88 45 68 87 10143 10210 45 02 10879 10480 1< 98 10670 76 10781 64 68 00 97 10871 86 10009 11200 70 119Q0 47 11462 14506 77 80 11002 17 11752 70 98 11826 43 60 11918 75 78 12068 78 12110 12829 89 45 00 97 12480 12620 12868 77 19710 16 12880 85 97 12911 60.91 18190 40 64 77 78 182% 18832 88 66 77 82 18475 19688 79 19006 26 18800 20 04 00 98 10008 TB 97 14066 '89 14124 14800 14444 14504 17 20 22 24 40 47 00 14716 14801 14964 82 J 15106 9 W 92 47 64 73 87 90 16700 TO 16001 64 10140 50 10200 18 28 10800 78 81 80 M 10402 78 16618 44 60 65 10010 21 44 71 77 81 88 04 16802 86 17007°M742*94 08 17100 78 17252 80 17800 9 97 17460 SB 17510 22 17785 17816 24 83 18027 07 18164 70 18215 25 48 68 71 98 98 18826 28 49 18414 52 71 18518 81 18026 97 18722 36 07 08 72 80 18867 18928 99 80 41 76 19086 01 19118 20 84 90 19006 81 86 68 1940S 12 19678 10701 28 52 10821 40 59 04 87 19924 90004 10 87 91 20154 89 90200 74 90 20085 78 20424 84 57 89 TO618 28 2064,1 U 207(0 58 2CÖ48 <S 20915 28 3de Klasse l,t0 Lijst, No. 180 m.z. 189 en 14854 m.z. 14894. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redakteur, U zult me zeer verplichten met afstaan van eene kleine ruimte naar aanleiding van uw verslag over de meeting op j.l. Zondag van de S. D, A. P. en ae G. B. B., in uw nummer van 21 Aug. De eerste spreker zou volgens gezegd hebben dat de kiesrechtbe weging der tachtiger jaren verliep door „het getwist in S. D. A. P. laren ,e partij der Deze spreker kan dit niet gezegd hebben en zeide 't ook niet, daar ae S. D. A. P. in de 80-er jare%hog niet bestond, maar eerst in 1894 is ge- stioht. Bedoeld weid de verdwenen party onder leidibg van Domela Nieu wenhuis, die In, veel opzichten e ander karakter dfoeg dan deS. D. As Zoo ook kan Ds. Boers niet gezegd hebben en heeft niet gezegd, dat door de sociaal-democraten tegen de sociale wetten is gestemd, daar ze niet vol doende waren. Dit is geen soc.-demo cratisch standpunt. Volgens de soc. dem. kan in deze maatschappij nqoit een sociale wet voldoende zgn. Niet temin krijgen ze steeds fiun stemmen, behalve in 't geval dat er h. i/voor de arbeiders ön&unstige bepalingen in voorkómen van dien aard dat zy 't gunstige ai te zeer op den achter- Verschillende vrijzinnige loden der Ned. Herv. gemeente te Utrecht zijn voornemens aan de korkeraad een adres te richten, daarin verzoekende ter vervulling van de dertiende predi- kantsplaats een predikant van vrijzin nige richting te beroepen. ökomen te Tredegar, Ebbw Vale en hvmney, tengevolge van agitatie onder de mijnwerkers. De betoogers wierpen met projectielen naar de po litie, die van den wapenstok moest gebruik maken. Do ongeregoldliedon werden eerst bedwongen na de aan komst van troepen. Vele personen werden gewond. Parijs 22 Aug. Het Journal bevat oen telegram uit Weenen betreffende de botsing tusschen Tsjechische en Duitsche soldaten, die te Cortina ge concentreerd zijn voor de manoeuvres. Hierbij werden 32 man gewond, 60 man werden in hechtenis genomen. Konstantinopel 21 Aug. Heden 33 nieuwe cholera-govallen en 34 sterf gevallen. Tanger 21 Aug. Een detaohement Spanjaarden onder bevel van kolonel Sylvestre is onder Avzila aangekomen. Op Zorgvliet te 's Gravenhage is hedenochtend ongeveer 25.009 vier kante motor holm en laag struikgewas afgebrand. Het oigonlnko Zorgvliet- bosch bleef behouden. Met drie AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Nieuw Amsterdam arriveerde 20 Aug. van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Soestdijk, van Rot terdam naar Boston en Philadelphia, jasseerde 21 Aug. v.m: 5 o. 10 min. 3cilly. Het stoomschip Zijldijkvan Rotter dam naar Boston en Philadelphia, arriveerde. 18 Aug. n.m. te Boston. Het stoomschip Noordmnvan Rot terdam naar Now-York, passeerde 20 Aug. v.m. 6 u. 25 min. Scilly. Het stoomschip Oorredijk (Neptune Lijn), van Rotterdam naar Newport News en Baltimore, passeerde 21 Aug, v.m. 7 u. 40 miq. Scilly. Dinsdag 22 Augustus. Bloemkool 1° soort wn f 0.— tot f p. 100Idem 2° soort van f 0. tot f p. 100. Wortelen f 3.tot f 3.50 p. 100 bos. Kropsla f 1.50 tot f 2.50 p. 100. Postelein f 0.tot f 0.40 per mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.30 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.tot f 6.idem (groene) f 3. tot f 7.per 100. Snijboonen f 2.50 tot f 3.80 per duizend. Uien f 0. tot f 4.p. 100 p. Roodekool 12 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk, Groenekool 5 ets. por stuk. Andijvie f 2.tot' f 2.50 per 100 bos. Rotterdamsche Veemarkt. Aangevoerd 84 paarden, 1 veulen. 846 magere runderen, 579 vette run deren, 447 vette graskalveren, 161 nuchtere kalveren, 11 schapen of lam- merer, 8 varkens, 201 biggen. PrijzenVette koeien 80, 82, 76 70. Ossen 78, 74, 68. Stieren 68—70, 64—60. Kalveren 110-115, 100, 90 85. Melkkoeien 140—260. Kalf- koeien 160—270. Stieren 110—265. Pinken 90—125. Nuchtere kalveren 714. Graskalveren 16—24. Vaarzen 110—160. Paarden 35—45. Werk paarden 70210. Biggen 7--12. Slacht- paarden 4595. Hitten 85180. Rotterdamsche Botermarkt. Aangevoerd 64/16 en 99/8 ton. Ie kw. f 65, 2e kw. f 62, 3de kw. f 59 208 stukken van l/2 Kilo- Prijzen 80 a 85 ets. Rotterdamsche Eierenmarkt. Aangevoerd «51804 stuks. Kippeneieren f4.45—f5.70. Eenden eieren f 5.50—f 560. Kalkoeneieron f6.60. Londen 22 Aug. Gisteravond kwam te Liverpool opnieuw een kink in den kabel. Het stakingscomité verklaardo dat geen enkele afdeeling dan de transportarbeiders vandaag den arbeid zal hervatten. De hervatting van den arbeid! is dientengevolge voor onbe- paalden tijd uitgesteld. De moeilgk- heden zijn voornamelijk het gevolg van kwesties over het weder in dienst ambten. nemen van stakende tramwey-be- NeVport (Monmouth Wales) 22 Aug. jj^nstige ongeregeldheden zijn voor van de brandweer is het vuur ge- bluscht. Ongeval op de Maas. Men seint ons uit Rotterdam. Heden morgen is oen roeiboot, welke door eon sleepboot der firma Furnen over de Maas gesleept werd, omgeslagen, waardoor de twee inzittenden te water ;eraakten. Een hunner de arbeider v. B. verdronk. Naar zijn lijk werd tot hedenmiddag vruchteloos gedregd. Brand in een brievenbus. Amsterdam. Gisteravond hebben jongens in de brievenbus staande in de 2° Hugo de Grootstraat, een vuurtje gestookt. Eenige personen hebben het brandje gebluscht, door een emmer water in de bus to ledigen, zoodat de brandweer die gerequireerd was niet meer han delend behoefde op te treden. De brioven en andere stukken die zich in de bus bevonden werdon door het vuur en het water deerlijk bo- scliadigd. A Luitenant-kolonel Wichers.f Men seint ons uit ArnhemHeden nacht is hier plotseling overleden do geponsionnoorcl luitenant-kolonel Wi- chers. De overledene was bogiftigd mot de Militaire Willemsorde en den Eeresabel. Het scheepvaartbedrijf. Men seint ons: Naar wij vernemen zullen de leden van het pas opgo- richte Centraal Bureau voor de Sleep vaart hedenmiddag in vergadering bijeenkomen waar een besluit genomen zal worden over al of niet definitieve oprichting der cpmbinatie. In elk geval zal do combinatie niet voor langen tormgn worden ^amen- gesteld maar telkens na eindigen van den termijn worden besloten of de combinatie zal blijven bestaan. Amsterdam. Gisteravond is op het Rokin een bestelwagen der H. IJ. S. door het steigeren van het paard dat voor een tramwagen schrok, omge vallen. De voerman sprong bijtijds van den bok, doch de man, die zich in den wagen bevond liep eenige lichte verwondingen op. Ontrouwe dienstbode. Amsterdam. Gisteravond is eene 17- jarige dienstbode aangehouden ver dacht van diefstal van eonig geld in dienstbaarheid van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.1 te Horta, laagste stand 751.3 te Gronin gen en Hamburg. Verwachting tot den volgenden dag. Veranderiyko wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien met eenige kans op onweer, zelfde tempe ratuur. VAN DEN Staatsleeniiiecn. Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 1906 5 pet. t ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Obl. (NicolaiSpoor- GOUDA. GEBOREN19 Augs. Susanna Catharina, ouders L. H. Beekvolt en J. O. M. Scheinsbergen. 18. Catha rina Cornelia, ouders J. A. de Bruin en C. de Ruiter. OVERLEDEN: 21 Augs. Johannes Meijer 8 m. ld. weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Creillet-Instel- lingén. Ned. Bankaandeelen Industr OitüernetuiiiKett American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. €rediet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw MUen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleumOndern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Nod. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" The Transp. Trad Oy. C. v. G. A Scheepvaart MUeu. Ned .-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mg. A. Niéuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmg. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-Woenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeiiingeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarge. Thei s-B gulirungs-Ges. 4 pet. 155'/% GELDKOERS. Prolongatie 21/* pCt. Staatsfondsen bijna overal onver anderd, Obl. N. W. S. gevraagd, Ta bakken trager, Olie was iets zwakker, Amerikanen lager op New-York, doch aioten vast. Vorige Koers- oer» van heden 84'/, 92'/, 92»/, 65'/, 65 1017, 101?, 017, e 937, 887 05>7„ 88s/» X O -J c 104»/, 577, 58 2127, 41"/ 50»/, 727, 71'/, 24»/,» 25'/,» "73»/,» 71'/» 236 335 185 236 334'/, 877, 71'/, 660 71"/,, 655 717, 167 156'/,' 4327, 424'/, 400 1607, 166'/, 115 157, 157i, 108 107 11 117» 42 42'/, 4'Vu 0ls/,e 9 7, 84 837, 927 92»/, 86»/, '215 f140.- 997, 807,» 29'»/, 297» 172"/, 14»/ 169'/» 16»/,» 1027

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4