■ISEL HTS, handel, idres Gouda. De Ganzendokter. aar meer! 50e Jaargang. Ko. 11643. NG’S LADE VEER ND Woensdag 33 Augustus 1911. Bnitenlandsch Nieuws. ZtTxexx-ws- ezx -^.d.irextexxtxe’lolsLd. voor G-oxxc9.su exx Oaacxstxelcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. en Heem öts Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON,Telefoon Interc. 82. FEUILLETON. s geen haarverf, maakt het haar kost f 1.50 per is verkrijgbaar rONG, Coiffeur. dat is in A Zn., Gouda. jOTION FELTON, jeeft het haar zijn xonie” ’s avonds vergadering van Bond van Oud- Frankrijk. Bij het station Blage bij Bordeaux igtH n44üK«i uav, tuitwuui uuu laar Amalia reeds half verzoend, „maar je OP ider K ze GOIDSCHE MANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post f 1.25 x150 Met Geïllustreerd Zondagsblad.1-50 Idem franco per post1 00 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiekdeweo 64, bjj onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren FEIT IN rAN DANTZIG, Markt 43. d. H00GEN. v. ABSHOVEN. DIEST. W» aflevering. lia”, Westhavep, adenvergadering aatschappij van PRIJS DER AD VERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer «0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 49) „Een bekende van Emmaant woordde ze vinnig. „Heeft zij hem gesproken Ze is zelfs niet eens thuis De bedrieger is eenvoudig te weten gekojnen, dat we logés hebben en ook hoe deze heetep, Misschien heeft hij Emma en Gustaaf onderweg ontmoet ep zich hupne afwezigheid onpriddeb lijk ten nutte gemaakt.” Kienbopt greep met beide handen naar zijn hoofd. „Dan is het noodig, dat we eens gaan zien, wat er ge beurd is,” riep hij ep spelde de kamef uit: zijn vrouw hem achterna. Weldra was het geheele huis in rep en roerieder viel het een of andef voorwerp in, dat hij voor kostbaar hield en nu niet kon vinden. Behalve Kienhóut wist niemand juist in welke kamer de vreemde eigenlyk geweest Was. Zoo zochten ze overal en mpakten elkander zenuwachtig. Marietje wilde iets zoeken en vroeg haar moeder dep sleutelbos; deze vond dien niet ep herinnerde zich plotseling zeer dat ze hem in de verandabapier Bouw- en Wo le Spieringstpaat iur vergadering van Armenzorg, ij geregeld tijdig i Ontvangen vpn ien, vermakelijk- e dan in onze Nederland en Portugal. Gedurende eenige weken is de kwes- tie reeds hapgende tusschen ^Nederland en Portugal betreffende een slaags ra ken van Nederlandsche met Portugee- sche troepen op Timor. Van Rogeeringswege werd over dit I treffen niets gepubliceerd. Teneinde de juiste toedracht der zaak te kennen heeft de correspondent van, de N. R. Crt. te Lissabon zich tot twee malen gewend tot den JPortu- geeschen minister van Buitenlandsche zaken, die den corresponden op de meest hoffelijke wyze te verstaap gaf, dat door den gouverneur-generaal ver-» ontschuldigingen waren gemaakt over den dood van de Portugeesche solda-» ten en de gevangenneming van een officier en twee sergeants en dat daar mede de quaestie beëindigd was. Minister Machado gaf den corr. de volgende lezing van het geval „Het vroeger betwiste gebied, Lak maras, dat in beginsel aan Nederland afgestaan werd, was nog door ons bet zet, en wij hadden daar troepen en versterkingen. Nu schijnt de Neder landsche regeering zijn gouverneur (resident) bevel gegeven te hebben dit gebied te bezetten, Wat volkomen juist was. Alleen had men mij tijd moeten laten mijn gouverneur van die beslissing op de hoogte te stellen en den troepen bevel te geven zich uit dit gebied terug te trekken. Toen nu de Nederlandsche troepen het gebied binnentrokken wisten onze militaire autoriteiten daarvan nog niets af. De Nederlanders stuitten op een bepting door ons bezet, en sommeerden de bezetting die te verlaten! De bevelr voerende officier vroeg een tijdruimte om instructies te vragen bij onzep gouverneur, wat niet toegestaan werd. De Nederlanders drongen op, men zegt dat onze negersoldaten het eerst ge- schoten hebben, wat mogelijk is (het zijn negers nietwaar?) en de Neder landers beantwoordden het vuur, met het gevolg, dat aan onze zijde drie dooden vielen en de officier en twee sergeanten door uw troepen gevangen genomen werden, die gelukkig op mijn vertoog in Den Haag weer vrijgelaten werden Had de Nederlandsche gouverneur (resident) gewacht tot ik tijd had onze troepen bevel te latep geven zich uit Lakmaras terug te trekken, had hij minder overijld(?) gehandeld, dit betreurenswaardige in? cident zoü niet voorgevallen zijn! Voila 1” laten liggen. En nu begon ze te jammeren, dat nu alles verloren was, daar de dief alle sleutels van het huis had en komen kon, als hij wilde en alles meenemen en hij* zou zeker komen en een paar schelmen meebrengen, misschien zou den ze dan allen vermoord worden. Dat alles had ook Fritsje gehoord en wat merkwaardig was, in ’t geheel niets gezegd alleen had hij grimmig zijne vuisten gebald en daarna, was hij met een ernstig gezicht wegge- loopen. Juist toen mevrouw Kienhóut weer voor de zooveelste maal de trap op- loopen wilde, trad Lief hart haar in den weg, die juist van boven naar beneden kwam. „Mevrouw, een woordje asjeblieft,” zei hij vriendelijk. „Sedert een kwar tier ben ik met toestemming barer moeder de verloofde uwer picht en beschouw ik mij dps als tot het huis behoorend. Tot mijn leedwezen bestaat er juist nu een verwijdering tusschen u en mijne toekomstige schoonmoeder naar ik hoop zal die niet van langen duur zijp, maar voor het oogepblik wordt daardoor de verklaring belet van een grapje, dat mijnheer Kien- goed. hopt met mijne hulp met Ediths moe it had der heeft uitgehaald en waarvan ook De koping heeft ook nog aan Lloyd George geseind, oogenschijnlijk nadat hem te kennen was gegeven, dat hij ten onrechte aan minister Bwxton de grootste eer had gegeven. Koping George seinde aan minister George„Zeer blij te hooren, dat h< grootendeels aan uw geestkracht en bekwaamheid te dankeu is, dat er in deze zeer ernstige staking een schikking is getroffen. Ik wensoh u hartelijk geluk en geloof, dat het heele land u zeer dankbaar zal zyn dat u dit groote onheil heeft afge wend. Het heeft mij de grootst mo- gelijke zorg berokkend.” Ook aan den eersten minister heeft de ’konipg geseind om hem en hot wenschen. De nieuwe byeenkomst van verte- spoor wegdirecties en personeel, die Maandag heeft plaats gehad, betrof de staking aan de Noordooster Spoor en de klachten over het niet in dienst nemen van stakers aan die spoor en aan de Midland. Na afloop van de bijeen komst zei Bellamy, de voorzitter van het Veroenigdo verbond van Spoor wegpersoneel, dat de directies hadden toegezegd, dat de bepalingen van de overoenkomst stip en mot spoed zouden worden nagekomen. Het geschil met de Noordooster was nog niet geregeld, maar dat zou denkelijk gauw gebeuren. Rusland. TeKieff zal den 12en September in tegenwoordigheid van den Tsaar de onthulling van het monument voor heeft een aangrijpend ongeluk plaats gehad. Een rangeerende locomotief stortte in het Kanaal. Tevergeefs trachtte men den machinist, wiens hoofd en armen boven het water uit staken, te redden, daar het ónmogelijk bleek ,zijn beenen, welke in de ma- chine bekneld geraakt waren, te be- geplun- vrijden. De talryke menigte heeft daarop, daar het water in het kanaal stijgende was, den ongelukkige voor haar oogen worstelend, langzaam zien omkomen. Eindelijk heeft het boven Frankrijk eens flink geregend. Maandagnacht t een geweldige stortbui den jzenaars verademing. Uit ver schillende steden komen berichten van onweders, gepaard met zwaren regen val, waardoor hier en daar zelfs groote schade werd aangericht. Te Bordeaux kwamen de treinen met aanzienlijke vertraging binnen. Tengevolge van het noodweer waren de/(elephonische en telegrnphische verbinding een tijd? lang verbroken. De omgeving van Biarritz heeft ook geducht te lijden gehadhier werden drie personen door den bliksem gedood. De sneltrein Parys—Toulouse is eergisterepmorgen om 6 uur tusschen Gramat en Assier uit het spoor ge- loopen. De geheele trein, de loco motief en al de waggons, zijn gedor railleerd. Gelukkig zijn er geen ern stige ongelukken bij voorgekomen, Men zal wel eenige dagen werk hebben voordat de dienst op de lyn hervat kan worden. De oorzaak was een gebrek aan de lyn. Portugal. De schulden van den Koning. Het Voorloopig Bewind heeft be kend gemaakt, dat de bijzonder daartoe ingestelde commissie tot op het oogen- blik heeft kunnen vaststellen, dat het bedrag der aan de koninklijke familie op onwettige wijze door de verschil lende ministers verstrekte voorschotten 4900 contos bedraagt. Bovendien heeft diezelfde commissie kunnen constateeren, dat sinds 1898 ruim 35,000 contos uitgegeven zijn zonder dat is na te gaan, waar dit geld ge bleven is. Aan ambtenaren en par ticuliere personen werden in het jaar 1906 voorschotten verleend, welke pas na vijftig jaar behoefden te worden verrekend. De commissie heeft thans nog een maand tijd om haar arbeid ten einde te brengen, waarna de zaak Thans zijn met de Nederlandsche Mail de berichten ontvangen, die een geheel ander licht op deze zaak werpen. De fungeerende resident van Timor zond aan de Nederlandsche Regeering de volgende mededeelingen 0p het bericht, dat de kampong Lela in Nederlandsch Maukatar door Portugeesche onderdanen was w t derd, werden medio Juli troepen ter latrouilleering derwaarts gezonden tot icscherming van onze bevolking. Zoowel in Maükatar als in Lakma ras ondervonden onze troepen herhaal delijk hinder van Portugeesche pa trouilles, welke beweerden, dat wij ons ®®n®. 1 op Portugeesch gebied zouden beving p don, hetgeen niet juist was. Den zeven- tiendep dezer bleek in Maukatar dwars scni j1 over ons wegtracó een steenen muur gebouwd, evenzoo in Lakmaras een aarden wal. Den achttienden in Maukat ir weder om gehinderd zijnde, deed onze luite nant patrouille-commandant aldaar een Portugeeschen post van vier Afrikanen en twee moradores ontwapenen, terwijl den Portugeeschen grenscommandant werd aan gezegd zich met zijn troep uit dat gebied terug te trekken, waar aan deze voldeed. Den achttienden dozer werd voorts den commandant van den Portugee schen post in Lakmaras door onzen militairen commandant aangezegd dien post te ontruimen, hetgeen hij echter weigerde, de onzen bezetten daarop dien post, zonder verzet van Portu»- geesehe zijde te ontmoeten. Onver wachts begonnen^evenwel drie neger»- soldaten te schieten, waarop zij door de onzen werden nedergelegd. De Portugeesche bezetting van den post werd gevangen genomen en zal ter beschikking van de autoriteiten op Portugeesch Timor worden gesteld.” Naar aanleiding van het verzet wer den den 21en Juli uit Soerabaja met de St. Jacob troepen verscheept be staande uit 2 peletons cavalerie van 70 paarden, een bergbatterij met 4 stukken geschut, een reservestuk en c.a. 120 paarden. Tot vijandelijkheden is het op Timor niet verder gekomen. De verwikkelingen, die uit dit in cident zyn ontstaan, zullen langs di- plomatieken weg worden opgeruimd. u waarschijnlijk niets weet.” En nu vertelde hij haar de geschiedenis van zijn werkzaamheid ah geneesheer bij Èdith in den vorm, zooals ze aan Amalia was voorgesteld en verzocht ze haren man mee te deelen, dat mevrouw Amalia reeds met de juiste toedracht der zaak in kennis was gesteld. Mevrouw Kienhóut wist den fijnen tact van Liefhpxt te waardeuren, ze greep diens hand en drukte ze har telijk. „Ik dank u, mijnbeer Liefhart, en ik wensch u van harte geluk met uwe verloving; ons Dietje is een lief, goed kind, maar de toegift, mijnheer Lief hart, de toegift!” Hij lachte. „Zoo erg is het niet,” zei hij gemoedelijk. „Ze is een goede vrouw, alleen maar een beetje tragisch. Ze doet niet zooals andere menschen altijd zoo, dat het verheven of schrik kelijk of zeer schoon lijkt, net, alsof steaks duizend menschen naar haar keken.” „Gelooft ge dan, dat het zoo maar om het effect is, als ze iets zegt of doet?” vroeg mevrouw Betti zeer haastig. „Wal zeker,” verzekerde hy. „Dan heb ik haar misschien van daag toch onrecht aangedaan,” ze; ze in handen van de justitie zal worden jegeven, opdat de staat het recht crijgt, zich door beslaglegging op de joederon der familie Braganza te doen jetalen. Te Oporto zijn tien republikeinscho gardes gevangen genomen onder ver denking in verstandhouding te hebben gestaan met monarchistische samen zweerders in de gevangenis. In La- mego zijn twee personen gearresteerd, in wier bezit royalistische propagan dageschriften, vermoedelijk over de Spaan sche grenzen in het land ge bracht, werden gevonden. Noord-Amerika. t-v ae ‘Koniug goBoiua uiu uoui uu hul De plaatsvervangende moordenaar. ministerie in het algemeen geluk te De Amenkaansche milhonnair Henry Clay Beattie, die, onder verdenking, UB ïuü zijn jonge vrouw op een naohtelijken genwoordigere van regeering, automobieltocht doodgeschoten te leb- direot>* an personeel, dieMt ben om zijn geliefde te kunnen trou- I ,r wen, te Richmond in voorloopige hechtenis zit, heeft in weerwil van het zwaar belastende bewijsmateriaal tot nog toe geen bekentenis af gelegd. Hij beweert nog steeds, dat een vreemde-» ling hem heeft opgehouden en na een korte woordenwisseling op hem vuurde, daarbij echter zijn naast hem zittende vrouw trof „Het was een zes voet hooge kerel met een stoppelbaard”, verklaarde de beschuldigde. „Hij doodde haar en vluchtte toen. Zoekt u hem als ’t u blieft...." Nu heeft zich een vreemdeling, wiens niterlijk met de gegeven beschrijving overeenkomt, bij de persoon, die een zeer groot belang hoeft bij de redding van den jongen millionnair, aange meld met het aanbod voor deze in de bres te springen. Wanneer de familie van den verdachte hem 12.000 gulden betaalt, wil hij den moord op zich nemen en voor moordenaar posee; ren. Ter verklaring van zyn gevaarlijk en wonderlijk voornemen, zeide hi hopeloos tuberculeus te zijn; hij ha< niet meer dan één jaar nog te leven, en wilde nu met het geld vrouw en. kinderen verzorgen. Zijn aanbod is intusschen vriendelyk afgewezen. Engeland. Aan het einde vay de staking in Engeland, waarvan men nu wel spre ken mag, al is hier on daar het werk nog niet algemeen hervat ep vallen er nog ongeregeldheden voor, vinden wij het volgende vermelding waard half in zich zelve. „Ik hoop, dat we het verlovings feest toch allen samen in den besten vrede zullen vieren,” zei hij glim lachend, drukte haar nogmaals de hand en ging heen. Peinzend bleef ze eenige seconden* op d© trap staan. Even snel als vropgëf” de toorn welde nu het berouw iou opsnel besloten ijlde ze de trki en klopte op Amalia’s deur; zoJ een antwoord af te wachten, trai binnen- Amalia rees op met de waardigheid eener koningin. „Ge komt, om mij de gastvrijheid op te zeggen, die ge toch reeds ge schonden hebtik ga en zou reeds gegaan zyn, als myn zoon me niet had ongehouden.” „Och, onzinzei mevrouw Kien- hout, nadrukkelük bet hoofd schud dend nu met kalmen blik, zag ze het gemaakte in Amalia’s waardigheid. „Ik kom je integendeel verzoeken te blyvenik zie het nu in, ik was te haastig, maar de schyn was tegen je, dat moet je zelf toegeven.” 4 „Rad ik in dat oogenblik vap doods- hier dan geen politie, geen gendarmen, angst aan etiquette moeten denken," w® boanbormino- hobhon mr. vroeg Amalia. „Mijn leven werd be dreigd en ik zocht bescherming. „Jp, ik weet het,” viel Retti haar in de rede, „maar toen wist ik het niet, en als mep znn eigen man zoo... Ze brak af om Edith. „Gy als kun stenares moest dat begrijpenzeker heb ie zoo iets ook wel eens voor gesteld een vrouw, die haar rechten verdedigt.” „Zeker begrijp ik dat,” antwoordde zult wel inzien, dat ik een onrecht vaardige beschuldiging niet op mij kan laten zitten.” „Daarom vraag, ik je om exepus en zal dit later nog plechtiger doen, maar nu, nu ben ik buiten me zelvede roover heeft pile sleutels meegenomen we wonen als< in oen huis mot open deuren. Wat heeft hij je toch gezegd, wat heeft hij met je gedaan Mevrouw Amalia vertelde met vlie gende haast en schilderde alles met nog veel schriller kleurenze herin nerde zich' den wroeden spottenden I. grijnslach, den gluiperigen blik van n den roover, al wat ze zich maar voor- i stellen kon, ze loog echter niet met opzet, ze geloofde alles zelf. „Groote God,” riep ze eindelijk, „is we moeten bescherming hebben, zoo noodig militairen. (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1