Mantels, Costumes, Blousen BixxrxerLland.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SMOEST. LA.2STIDBOXJW Laatste Herichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant 95"/S| im - *- de betrokken handelshuizen, die zich aldus in ruimeren kring bekend ma ken. Ook zijn de Vlamingen geen ondankbaren en geven zij altoos de voorkeur aan hnizen die hun taal in eere houden." Duitbchlakd Uit Calcutta is het bericht gekomen, dat het verzoek van de Duitsche re geering tot uitlevering van baron Korff-König, alias Stalmann die daar gearresteerd was wegens valsch spelen, van de hand is gewézen en deze zoo genaamde baron in vrijheid is gesteld. Te Berlijn is daarvan nog geen be richt ontvangen, en bij den politiepre- sident weigert men zelfs het te geloo- ven. Inmiddels wordt het onderzoek tegen de bende, die onder leiding van Stall- man n de groote badplaatsen, en andere plaatsen „ou l'on s'amuse" onveilig maakte, krachtig voortgezet. Tot die bende behoorden ook graaf Wolff- Metternich, graaf Do la Ramée, de Engelschman Newton, de Franschman Thiébault, de Roemenier Bujos en de Duitsche luitenant Niemela. Van dezen laatste staat een uitvoe rige levensschets in het Berliner Ta- geblatt. Daaruit blijkt, dat Niemela een hoogst begaafd man en een voor beeldig officier was, die zich echter door zijn hartstocht voor het spel liet verleiden om in bekende plaatsen, Luzern, St. Moritz, Pontresina on an dere, hazard te spelen. Het is thans gebleken, dat hij zich met de inter nationale spel erabende in contact be vond. Zijn uitgaven stegen reusachtig; doch tevens was noch de wijze waarop hij zijn dienst als officier waarnam, noch op zijn leven in het garnizoens plaatsje iets aan te merken. Tot het laatst toe hadden zijne kameraden geen vermoeden van het donkere tweede leven van den jongen officier. In het begin van dit jaar nam hij zijn ont- Blag. Hij kon toen waarschijnlijk het dubbele leven niet langer volhouden. En thans is ziin opsporing en aanhou ding gevraagd, onder besehuldiging, dat hij deel uitmaakte van de valsehe spelersbende, die zich om baron Korff- König, alias Stallmann, had verzameld. Sedert maanden is er gisting onder het personeel van do Berlijnsche tram. I)e beambten klagen over te lage be zoldiging en te lange werktijden. Met fooien zyn de Berlyners over het al gemeen niet scheutig eft de dienst is zeer afmattend. Ook het porsoneel van de omnibussen en van den onderaard- schen spoorweg schijnt ontevreden te zijn en zoodoende loopen er reeds ge ruchten over een op handen zijnde groote verkeersstaking. De directie van de Berlijnsche tram heeft zich totnogtoe, ondanks de groote winsten die de onderneming oplevert, niet bijster toesohietelijk getoond, maar volgens de laatste contracten heeft ook het gemeentebostuur in de zaak te zeggen. Zaterdag zullen de beambten nog eens overleg houden over een nieuwe poging, om met de directie tot over eenstemming te geraken. Mislukt die, dan vreest men dat het wel tot een staking zal komen. Engeland. De stakingen. Het stakingscomité der tramweg- beambten te Liverpool besloot den dienst weder te doen hervatten, waar door de arbeid8moeilijkheden zijn ge ëindigd. Den bekenden handelaar in edelge steenten, Hopton, die met zijn broeder, als deelgenoot, ook te Antwerpen en Amsterdam groote zaken drijft, is gis teren op klaarlichten dag in den om trek van zijn woning in Noord-Lon- den van losse diamanten, robijnen en een paar sieraden, tot een gezamenlijke waarde van 5000 pond sterling, ont roofd door een paar mannen, die on- middelijk daarna in een gereedgehou- den motorcab sprongen, waarvan de bestuurder als bondgenoot meedeed. De drie schurken reden ijlings weg en zijn spoorloos verdwenen. Hopton, die bijna geworgd was, verklaarde naderhand, dat de roovers zijn gouden horloge, zijn horlogeketting on zijn zakgeld onaangeroerd hebben gelaten. Eenige omstanders woonden de bo- rooving bij, maar waren zoo onder den indruk, dat zij niets konden doen, om Hopton bij te staan bij het ach terhalen van de brutale dieven. Uit de Residentie. Hr. Ms. Regeering zal een receptie geven op Woensdag 6 Septembor 's avonds halftien in de Ridderzaal op het Binnenhof, ter gelegenheid van de 13e zitting van het lnternatiaal Instituut van Statistiek. Eveneens is het gemeentebestuur van 's-Gravenhage voornemens de af gevaardigden op een der dagen yan de congresweek te ontvangen. Tentoonstelling te Roubaix. De Nederlandsche afdeeling der in ternationale tentoonstelling in het noorden van Frankrijk, te Roubaix, heeft thans een nitgebreiden en ge- ïllustreerden catalogus uitgegeven. Deze verschijnt nu omdat er al in het begin van Juni een eerste on-geillus- treerde catalogus was tegelijk met de opening van het Nederl. Paviljoen, van welk gebouw het jongste werkje een duidelijke photo reproduceert nevens andere interieurs van het paviljoon. Aan het hoofd van de bladzijde, be vattende eenigo aanteekeningen over de sociale wetgeving hier te lande, staat het portret van den heer Talma, Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Verder vindt men in het boekje een beschrijving der Hollandsche kerk te Roubaixen de veefokkerij hier te lande, oen geschiedkundig overzicht van de bloembollenhandol en mede- deelingen betreffende de visschers- haven van IJmuiden, de handelshavens van Amsterdam en Rotterdam, de diamantnijverheid de plateelbakkerij te Delft en handel nijverheid in het algemeen, een en ander mede door af beeldingen verduidelijkt. Naar „Het Volk" verneemt, is do commissie van voorbereiding voor de Ziekteverzekering weder bijeengeroe pen tegen 7 Septembor a.s. Ondertusschen heeft minister Talma de commissie thuisgezonden een stuk bevattende zeven meer of minder be langrijke wijzigingen in zijn Raden wetsontwerp en 44, zegge vier-en veer tig, amendementen op zijn Ziekte- verzekeringsontwerp. Voor een deel houden deze wijzigingen verband met de bespreking die over de vraagpunten gehouden is, maar voor een groot deel staan ze er geheel buiten en zijn het dus wijzigingen ingediend door do regeering zelve, nog vóór dat het ont werp in discussie is. Koode Kruisoefening-en te Amersfoort. Gisteren was het de hoofddag van de oefeningen welke door het Neder landsche Roode Kruis voor de eerste maal hier te velde worden genomen. Er werd daarbij oorlogstoestand ver ondersteld. Aan deze oefeningen namen velen deel; zoo deden 80 manschappen van het 5e Reg. infanterie dienst als ge wonden terwijl het Roode-Kruisper- sodeel werd gevormd door de deel nemers van de Roode-Kruis colonnes uit verschillende plaatsen des lands. Verder werkte mede de militaire ge neeskundige dienst, en waren verschil lende Roode Kruis honden op het terrein. Eerst reed de Roode-Kruisautomo- biel, geschenk van den heer Lehmann, voor en toen die in een stofwolk weggereden was, kwam een geïmpro viseerde gewonden-auto. Deze wagen een z.g. hulpauto, is ontworpen door dr. G. W. Boland, den technischen adviseur van het Nederlandsche Roode Kruisop een auto-chassis is een eenvoudig in elkaar te zetten geraamte geplaatst, met zeildoek overdekterin worden de baren met gewonden go- hangen, twee naast elkaar onder elke baar wordt dan nog een ande baar gehangen. Aldus kunnen vier gewon den tegelyk vervoerd worden. Verder kwamen de gewone militaire vervoermiddelen, ziekenkarren, bran cards enz., welke allen naar het Evacuatie-terrein of naar de nood- ziekeninriohting gingen. Z. K. H. de Prins woonde met zijn adjudant de oefening bij. Des mid dags werden,de oefeningen vervolgd door hot Borteeren en daarna uitladen der gewonden zooals dat ook bij de manoeuvres geschiedt. Het laatste gedeelte der oefening had plaats in het tot noodziekenhuis ingerichte R. K. Jongenspatronaat te Amersfoort. Men had geen beter gebouw kunnen treffen, dat getuigde gonoraal I)e Waal, de onder-voorzitter van hot Roode Kruis, reeds op de inleidende vergadering't is een flink gebouw, voldoende ruimte biedende om er een practisch ingedeelde ziekeninrichting van te maken. In de gang was een administratietafel geplaatst voor de verdeeling der gewonden over de ver schillende zalen. Behalve twee zieken zalen vond men er een operatiekamer en een verbandlokaal, keuken, cantine, enz.op de bovenverdieping werd verondersteld te zyn een depót van het Roode Kruis en verblijven voor het hoofd der Vernleegcolonne, ver» pleegsters, hulpverpleegsters en help sters van het Roode Kruisin den tuin was geplaats een portatieve zie- kentent van dr. De Mooij, voor 12 tot 16 patiënten, een tent zooals er gebruikt is door drie Nederlandsche ambulances in Zuid-Afrika. De inrichting van dit noodziekenhuis was geschied door het personeel eener in Den Haag gevormde z.g. Verpleeg- colonne, samengesteld nit twee (be roeps) verpleegsters der Roodo-Kruis- kliniek en acht Roode-Kruishelpsters, die te voren eenigermate opgeleid zijn, onder gezamenlijke leiding van de directrice der Haagsche Kliniek; voorts had men de medewerking gehad van eenige dames-bestuursleden van het Comité voor Amersfoort en van den directeur van liet St-Elisabethgasthuis dr. J. W. Jorissen, aldaar. Naar deze noodziekeninrichting wor den de zwaarstgewonden vervoerd en er naar de ziekenzalen gebracht Ook hier was de Prins een belangstellend toeschouwer; de gewonden werden door do verpleegsters en hospitaal soldaten op de bedden gelegd, enkele verbanden werden aangelegd en in de operatiezaal werden eenige demon straties gehouden. De oefeningen waren hiermede ten eindein den tuin werden alle deel nemers gekiekt, daarna de leden van het hoofdcomité en van het plaatselijk comité. In de daarna gehouden sluitings bijeenkomst wees generaal de Waal er op dat het doel was geweest te doen zien wat alzoo van het Roode Kruis kan worden gevorderd, zulks in ver band met het (hulp verleenen in tijden van ramspoed zoowel als van oorlog. Prins Hendrik dankte ten slotte alle medewerkenden aan de oefeneningen en sprak daarbij den wensch nit dat het Roode Kruis in Ijloei zal toenemen en dat allen daarvoor hun beste krach ten zullen inspannen. Een onvoorzichtig schot. Woensdagavond kreeg een persoon die langs de Oude Vest te Leiden liep, onverwacht een schot in het been, terwijl hij aan do overzijde aan den Ouden Singel een knal hoorde. In het Academisch Ziekenhuis bleek, dat een kogel uit een flobortgeweer in het been zat. Vermoedelijk is aan de Over zijde aan den Ouden Singel uit een bovenverdieping een schot gelost. Men meldt ons uit Amsterdam Een jonge man, het vorige jaar tot 1 xjx jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens inbraak, en aan wien bij Kon. besluit een deel van zijn straf was kwijtgescholden, wferd heden door de rechtbank alhier opnieuw veroordeeld, thans tot 5 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van gouden voorwerpen en een rijksdaalder. Geen alcohol meer op de stembureaux. Nu in den Raad door het lid Bela dingen aanmerking is gemaakt op het verstrekken van alcoholischen drank aan de leden der stembureau's, wordt gemeld, dat ieder stembureau van het gemeentebestuur een aanschrijving ontvangt, mededeelende dat op den stemmingsdag tusschen des voorm. 11 en ll1/» uur een déjeuner en een halve flesch sherry benevens des na middags 5 uur een eenvoudig maal zal worden verstrekt voor den voorzitter en de leden van het Btembureau. Is te voorzien dan de stemopneming spoedig afloopt, dan wordt om 4 uur „thee enz." toegediend, Reizende Bibliotheken. Een van de jongste loten van den alouden stam, ue Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, vormen hare reizende bibliotheken. En wederom zullen dezen winter, thans reeds voor de vierde maal, de ingezetenen van vele kleinere plaatsen in ons land in de gelegenhoid worden gesteld, te genieten van zorg vuldig gekozen, goede en degelijke lectuur, en op vruchtbare wijze de lange winteravonden te korten. Met haar „Reizende Bibliotheken" immers beoogt de maatschappij, goede boeken van allerlei soort en inhoud te brengen onder de bevolking van kleine ge meenten, die, helaas, voor het over groot» deel van goede en goedkoope lectuur is verstoken. In het najaar worden naar plaatsen, die daarvoor in aanmerking willen en kannen komen, kisten met 100 boeken (romans, vak boeken, werken voor de jeugd en diversen), alsmede eenvoudige boeken kastjes verzonden, nadat zich eerst een ingezetene bereid heeft verklaard, belangeloos als boekbeheerder op te treden. Ieder kan van de bibliotheek gebruik maken. In het voorjaar worden de kisten weder néar de Centrale Bi bliotheek te Amsterdam teruggezon den, terwijl, indien het gewenscht wordt, in het najaar weder een nienwe zending arriveert. De 65 afdeeÜngen, die den afgeloopen winter van deze instelling profiteerden, zijn bijna zon der uitzondering ten hoogste voldaan. Thans kannen in October 80 kisten worden verzonden. Zij, die voor de plaats hunner inwoning een inzending wenschelijk achten, worden uitgenoo- digd zich vóór 10 September te wenden tot de Nutscommissie voor de reizende bibliotheken, N. Z. Voorburgwal 212 te Amsterdam. Bij voorkeur ontvangt de commissie de aanvrage van een lid van het gemeentebestuur, een predi kant, onderwijzer, bestuur eener ver- eeniging e. d. Indien het aantal aan vragen het aantal beschikbare kasten overtreft, zal door loting worden be slist aan welke zal worden voldaan. Voor het Kantongerecht te Amsterdam Op een hoek van de Baangracht bij een boom had een revolver gelegen. Hoe die daar kwam? Mysterie! Een jongen die langs kwam nam die op. Een revolver is niet iets, dat je, iederen dag op straat vindt en ais je het ziet, laat je het niet liggen. De jongeling bekeek het griezelig wa pen, i klopte er mee tegen een muur, onderzocht het belangstellend, tot een politijeagent kwam aangeschreden. Die keek] ernstig, eischte het vuurwapen op, bevond dat het geladen Wfis en schrók. De jongen ging mee naar het buretiu, werd daar in verhoor geno men en vertrok met de belofte, dat-ie er wel meer van hooren zou. Dat nu gebeurde hedenochtend. De kantonrechter keek heel gewich tig, want een revolver is nu eenmaal gevaarlijk. De beklaagde, een blond, mager jongske stond te sidderen voor de Edel- Achtbaro hoeren. Hij wilde spreken, maar kwam niet vorder dan stamelen, en fluisterde eindelijkM'n hart klopt zoo! De kantonrechter kreeg medelijden, en liet den getuige voorkomen. Beklaagde knikte instemmend blij, dat oen ander voor hem sprak. „Het was alles precies zoo gebeurd, als ge tuige zei." „Waarom nam je die revolver op Beklaagde had zijn stem terug ge vonden „Zij was roestig, ziet u. Ten eerste. Ik dacht dat het geen kwaad kon." Maar de kantonrechter achtte dit nog veel gevaarlijker. „Jongen, jongen, als je nu al zoo'n last van je hart hebt, dan wordt het' nog veel erger, als jo met een revolver loopt. En als zoo'n ding roestig is, kan het wel uit elkaar springen. Laat nu in het vervolg een revolver maar „verschrikkelijk erg" liggen, als jeer een ziet, anders kan je nooit weten, wat er met je hart gebeurt." En na deze welgemeende vermaning, kon beklaagde vertrekken. Hbld. Gisternacht is te Epe de werkplaats van G. Post en het woonhuis van do gezinnen Post en van Schoonhoven totaal afgebrand. Alles was laag ver zekerd. Auto-bekeuringen Het Utr. Dbl. schrijft Dat het met auto-bekeuringen wel eens zonderling kan gaan, moge blij ken uit het volgende Een automobilist te Utrecht, oen bekend stadgenoot, kreeg dezer dagen een rechercheur aan zijn woning, met de boodschap, dat mynheer was be keurd wegens het rijden zonder achter licht het proces-verbaal te dier zako opgemaakt, vermeldde nauwkeurig het nummer van des overtreders automo biel L. no,..,.. De auto-eigenaar was ten hoogste verbaasd, want had ter plaatse in het proces-verbaal der politie genoemd niet gereden, erger nog, was op den datum dien het verbaal vermeldde, ganschelijk niet met zijn wagon uit gereden. En deelde dit den recher cheur mede. Antwoord„Ooh mijnheer, dat zeggen ze tegenwoordig allemaal, als ze bekeurd zijn." Om den politie-beambte te toonen, dat zijn beweringen volkomen volgens de waarheid waren, legde de bekeurde automobilist den rechercheur een aan tal hotel-rekeningen nit Duitschland voor, ten einde te bewgzen, dat hij op den bewusten dag kalm en wel tus schen Ems en Boppard aan den Rijn had gezworven en dus onmogelijk met zijn auto in den omtrek van Utrecht kon hebben getoerd. Tegen die bewijzen was niets in te brengen. Conolnaiede politie had zich in het nummer van den wagen ver- gist. Dit is de tweede maal, dat deze stadgenoot ten onrechte werd bekeurd. Eenige maanden terug, kreeg hg een proces-verbaal thnis, omdat hg had gereden zonder „voorlicht." Het ver baal sprak toen van een lichtgrijs ge- schilderde auto; de auto van den stadgenoot in quaestie is evenwel zéér donker-groen van tint, en óók al op grond vad die omstandigheid kon be wezen worden, dat de bekeurende beambte een verkeerd nummer had genoteerd. Irren ist mensehlich, aber...... Griezelige vondst. Men meldt dd. 22 Aug. uit Vught aan Het Hgz. Toen de arbeider van de wed. Kamp, in de Taaistraat alhier, gisteren bezig was met het vissohen in de rivier den Dommel, haalde hij een doodshoofd op, waaraan een koperdraad met een steen was bevestigdde politie is van het voorgevallene in kennis ge- steid, en stelt een onderzoek in. Men vermoedt, dat iiièr aan een misdaad moet worden gedacht. Een jaar of zes geleden werd te St. Michiels-Ge- stel een bejaard man vermist, een zekere P. v. d. F., van wien men nooit meer iets heeft gehoord. l|en vraagt zich af doch dit is slechts een bloot vermoeden of het gevon den hoofd dat van den toenmaals vermiste kan zijn. 4 Nader meldt men over deze zaak: Dezen morgen heeft onze gemeente politie met den gemeentearbeider den Dommel achter Albregts afgedregd, om mogelijk de andere lichaamsdeelen te vinden, doch tot nu toe zonder resultaat. Men vreest, dat deze zaak niet gemakkellijk zal worden opge helderd. Het gevonden doodshoofd waar voor een leek niets herkenbaars meer aan is berust thans bij dr. Hillen, om een geneeskundig onder zoek in te stellen. Om het gevonden hoofd was een koperdraad gewikkeld met een strop, aan dien koperdraad weer een rood koperen draad en daaraan een steen van een zwaarte van tien pond. Het is niet met zekerheid te zeggen, of hier moord of zelfmoord in het spel is. Naar schatting moet het hoofd een jaar of 5 in het water gelegen hebben. Dit komt overeen met den tijd, sedert welken P. v. d. F. uit St. Michiels- Gestel, een reeds bejaarde man, ver mist is. Deze verliet nu ruim 5 jaar geleden zijn woning, zeggende: „Gy zult me nooit meer weerzien." De politie zet het onderzoek voort. De Tijd deelt mede, hoe het zat met den te Vught gevonden doodskop. Een Amsterdamsch student waB onlangs met vacantie aldaar. Hij stu deert in de medicijnen-en was in het bezit van een doodskop, dien hij een dag of wat geleden, goed en wel aan een koperdraad met een zwaren steen verbonden, in de Dommel had laten zinken ter reiniging. Door omstandigheden scheen de schedel van de plaats te zijn geraak^ en een eindje afgedreven. Zoo kwam het, dat een arbeider hem opvischte, dat de gemoederen verontrust werden, dat de politie in het gebouw kwam, dat combinaties werden gemaakt met den sinds vijf jaar verdwenen grijs aard uit St. Michiels-Gestel, dat des kundigen het geval bestudeerden en dat per slot van rekening... de eige naar van het doodshoofd niet dood is, maar een springlevend student, die deze gevolgen niet had overzien van zijn zorgen voor den schedel, maar nu erg veel schik heeft in het geval. Was het nu oens 1 April geweest Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden eën zwarte prins uit Ka meroen, Pundu Aqua geheeten, zich in verschillende plaatsen in Duitsch land aan bedriegerijen en oplichtingen schuldig maakte en dientengevolge herhaaldelijk in minder aangename aanraking met de justitie kwam. Ten slotte werd de Duitsche grond hem te heet onder de voeten en achtte hij het maar beter zijn nieuwe „Heimat" weder te verwisselen voor de oude. Daarvoor moesten echter zijn lands lieden in Duala eerst het reisgeld bijeenbrengen. Nadat hij dat eindelijk in handen had, nam hij passage op een Engelsch schip. Toen dat in Vic toria de eerste haven aandeed, zond de prins een schryvenaan den gouver neur te Buea, waarin hij dezen de verzekering gaf van zyn vreedzame bedoelingen en een audiëntie aan? vroeg om zijn plannen voor de toe komst uiteen te zetten. De gouverneur betoonde echter weinig eerbied voor de prinselijke waardigheid van Aqua en zond het telegram door aan het distrietabestuur van Duala met de aan wijzing den afzender mede te doelen, dat „inboorlingen" hunne verzoeken aan hun plaatselijke overheid moeten richten. De prins, die dns op zyn ver zoek geen antwoord ontving, reisde naar Duala, maar daar wachtte hem een nieuwe teleurstelling. Hy had nl, het districtbestuur verzocht, de te zijner eer aan te richten feestelijk heden in het Aqoadorp, te willen toestaan, en blijkbaar waren er ook feestelijkheden op touw gezet, want de bewoners stonden in grooten ge tale aan het strand om hnnnen prins af te wachten. Maar de kapitein wei gerde den prins van boon! te laten gaan, voor hij de 700 Mk. had be taald, die hij aan boord extra verteerd had. En of de prins zich al boos maakte, het hielp niet, en of zijn on derdanen al hoog opgaven van hun kredietwaardihheid, de zwarte vrien den moesten ten slotte huiswaarts keeren en daar een nieuwe collecte houden om het losgeld bijeen te bren gen voor hun dierbaren prins. Een tweede reis naar Europa zal Aqua vermoedelijk wel niet maken. Moraal. „Het Vaderland Ghetrouwö", een antirevolutionnair blaadje,, bevatte on langs het volgende versje onder het opschrift „de Gulden en de Cent" Eens was de gulden by den cent Zijn godsdienstzin aan 't prijzen. Hij wilde, dat die hooger stond Dan bij den cent, bewijzen. Godsdienstig opschrift mist uw munt, Zoo sprak hij zeer verheven; „God zij met ons", staat in mijn rand Zeer duidelijk geschreven. Ik heb het zelf daar niet geplaatst, 'tZijn and'ren die het deden. Het spreekt van godsvrucht en geloof, 't Gebed verzelt mijn schreden. Wat meent ge, sprak de kleine cent, 't Toont niet uw geest'lijk loven, Het staat uitwendig op den rand Door and'ron ingedreven. De godsdienstzin blijkt uit ons werk Ons werk moet dien vermelden, Men ziet mij immer in de kerk En ik zie u daar zelden. Zoo menschen eenen arme zien, Moet ik vaak hulp verleenen; Zeer zelden draagt men u dat op, Eer 't kleinste van uw kleenen. ^„Hou en Trou", vrijzinnig weekblad voor Ridderkerk en SÜedrecht, maakte er het volgende coupletje bij Neen, wat uitwendig, op ons kleed, In woorden staat geschreven, Bewijst niet, wat in 't harte ons Van Gode is gegeven f Wanneer een man zich christ'lijk [noemt, Is hij het daarom niet Maar die mDraal van 't aardig vers, Begrijpt een Anti nietl Het N. V. V. en de A. N. T. B. In de jaarlijksche algemeene ver gadering van den Alg. Nod. Typo grafenbond is, op voorstel van het bie- stuur, met een kleine iqeerderheid be sloten, zich aan te sluiten aan het Nederlandsch Vakverbond, de gedeci deerd sociaal-demooratisohe arbeiders beweging. Dit besluit moest echter volgens de statuten van den A. N. T. B. worden onderworpen aan een referendum alle leden van den bond moesten in de ge legenheid worden gesteld, schriftelijk huft stem uit te brengen over het voorstel. „Het Volk" wist reeds te melden, dat bij referenda»! tot niet-aansluiting besloten was. Dit bericht wordt be vestigd in het orgaan van den A. N. T. B. het „Grafisch Weekblad". Het voorst 3l zou twee derden der uitgebrachte stemmen moeten verkre-i Sen hebben. Ongeveer twee derden' er stemmen verklaarden echter zich er tegen. Het werd verworpen metf 1521 tegen 897 stemmen, terwijl zieh 108 leden buiten stemming hielden. De redactie van het „Grafisch Wpek-i blad" spreekt haar spijt uit over de» beslissing. Ds. Idenburg, te Amsterdam, broeder vaa den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, is voornemens naar Indië te gaan om den eersten steen te leg gen voor het Militair Tehuis te Tji- mahi, en, zoo mogelijk, het Tehuis voor Militairen te Buitenzorg te ope nen. Mr. J. F. Neeb, notaris te Harder wijk, is gistermorgen op weg naar Nun- speet ryet zijne dQgcar tegen een mijl-i paal aangereden, waardoor hij en zyn koetsier qit het voertuig werden ge slingerd. De heer N. had het ongeluk daarbij het rechterknitbeen en een sleutelbeen te breken. De oorzaak van het geval was, dat het hoofdstel het paard van den kop af was geschoven. Per auto werd de heer N. weer naar zijn woning vervoerd. Door mevrouw Buisman—de Forges, te St. Gratiën by Parijs overleden, is een bedrag van 100.000 francs nage laten voor een stichting te ZwoRe. Doel van die stiohting moet zijn de aanbouw van woningen, ten einde deze aan behoeftige lieden te huur aan te bieden tegen de helft van den gewonen huurprijs. De heer Buisman, reeds vroeger overleden, was een oud Zwollenaar. Men schrijft ons nit Zutphen: Te vergeefs luisteren dos nachts de Zutphenaren naar hun trouwen toren ter, die met zijn hoorn om het half uur aan de vier hoeken van den eeuwenoude Sint Walburgstoren het sein verkondigt, dat öf alles in het stadje rustig is, óf dat er onheil dreigt. Het tempo van zijn blazen dnidt zulks wel aan. Thans is, wat wel tot de zeldzaam heden behoort, Zutphen's torenwachter „met vacantie". Het verlof is den man niet gegeven om reden van billykheid, omdat ook andere stadsdienaren recht hebben op verlof, maar wegens de restauratie aan dien toren waardoor hij zijn functie niet kan vervullen. De trap welke naar zijn verheven zitplaats leidt is tijdelijk weggenomen. Radium gestolen "*Een bekend Rotterdamsch genees heer, een der eersten in. ons land, die zich op do studio van hot radium als geneesmiddel hebben toegelegd, kwam, toen hij dezer dagen van een vacantie- reisje was huiswaarts gekeerd tot de onaangename ontdekking, dat zijn ge- heele voorraad radium, niet,minder dan 25 milligram tot een waarde van ongeveer'f 6000 op onnaspeurlijke en onverklaarbare wijze verdwenen was. Het vermoeden is, dat het radium gestolon is. Men vraagt zich echter af, wie dit gedaan zou moeten hebben. Een gewone dief toch kent de stof niet, zou ze niet herkonnen, zou niet weten, dat de geneesheer ze in zijn bezit heeft en zou er bovendien niets aan hebben, daar hij ze nergens van de hand zou kunnen doen, zonder ge snapt te worden. Alleen voor een wetenschappelijk man, die er zelf proeven moe wil doen, zou hot radium waarde hebben, te moer, daar radium zeer schaarsch en moeilijk te verkrijgen is. Als oen bijzonderheid wordt ver meld, dat bij den heer C. Q. J. do Keyzer, Breedestraat 46 te Rotterdam, ondanks den drogen zomer een 2 b meter hooge seringenboom voor do tweede maal in vollen bloei staat. GOUDA, 25 Augqstua 1911. Dansloerarencongres. De Ned. Danponderwijzersbond heeft 22, 28, en 24 te Arnhem zijn jaar vergadering gehouden. Nadat de af tredende bestuursleden herkozen waren brachten de Heeren Goossens en Stern- feld nit Gouda een uitvoerig verslag uit van het Intern. Congres te Weeneri dat zy als afgevaardigde bezocht had den. De nieuWste dansen werden ge leerd, waaronder die de afgevaardig den te Weenen had ingestudeerd. Het bestuur is samengesteld als volgtde heer D. van Bemmel, Voor zitter (Utrecht), Gerard P. F, Goos sens, vice-voorzitter ('s Gravenhage), J. 8. H. Chrispijn, Secret&ris (Amster dam), B. Sternfeld, Penningmeester (Gouda) en H. J. van Leeuwen Jr., Commissaris (Leiden). Boskoop. Ten nadeele van G. Don- gelmans, wonende alhier zijn in den polder Rijneveld onder do gemeente Alphen, door verbreking der loods daaruit gestolen drie kippen. De rijkspolitie nit Alphen is met de zaak in kennis gesteld. Tentoonstelling 1912 te Nijmegen. Op initiatief van de heeren W. A. van Laer en H. J. W. Smals heeft zich te Nijmegen een commissie ge vormd tot het organiseeren van ver schillende Tentoonstellingen in de maanden Juli en Augustus van 1912. Deze tentoonstellingen, die op het ter rein Keefkensbosch en Gerard Noodt- plein gehouden wordeuj zullen be staan uit sport-schilderyen, bloemen, paarden, rund- en pluimvee. Aan deze tentoonstellingen zal tevens een groot amusementsterrein verbonden worden, bestaande uit een imitatie van Oud- Heidelberg. Het oog is gericht op het daarvoor zoo uitstekend gelegen be neden gedeelte van het .Valkhof (be kend door de métamorphose van het vorige jaar, tydeni de electrioitoits» tentoonstelling in „Klein Zwitserland") tevens het hoogerop gelegen Hienner- park, alwaar men het slot Heidelberg gedeeltelijk wil nabootsen. In een in het Hunnerpark te plaatsen groot café restaurant zal het bekende Heidelber- gervat geplaatst worden. Dit café mot terras zal uitzicht geven op de rivier de Waal, waarop verschillende water feesten zullen georganiseerd worden. De beide amusementsterreinen die door een diepe in de heuvelen ge graven straat van elkander gescheiden zijn, zullen door middel van een brug en een electrisch spoortje met elkaar verbonden worden. De plannen van tentoonstelling en van het amusements terrein zijn allen ontworpen door den heer Henri Smals, de ontwerper van „Klein Zwitserland" in het vorig jaar. Het dagelijkseh bestuur van do com missie is samengesteld uit de heeren M. Crommenie (voorzitter), Th. G. ton Pol (onder-voorzitter) en F. J. C. Baron van Hardenbroek van Amesstol (secretaris). Paarden. Concours Hippique te Leiden. Hot twoodaagsch concours hippique te Leiden, dat gehouden wordt tor gelegenheid van de landbouwtentoon stelling op 13 en 14 September, bevat de volgende nummers Eerste dag. I. Concours oenspannen, toebehoorende. aan landbouwers woon achtig in de provincie Noord- on Zuid- Holland voor paarden, die in 1911 nog geen eersten prijs gewonnen heb ben in eonig conconrs voor landbouw- p aard en. II. Concours aangespannen dokhong- sten, die in 1911 ter dekking hebben gestaan in Noord- en Zuid-Holland. III. Concours eenspannen, van mer- riön,ingeschreven in liet vogister der afd. Noord- en Znid-IIülland van hot A. P. S. IV. Concours tweespannen (open klasse). V. Concours eonspannon van hande laren, stalhouders en dresseerscholen. VI. Concours óénspannen, toebehoo rende aan stalhouders uit de gemeente Tweede dag, VII. Concours voor gebruikspaarden (niet onder 152 M. stokmaat) Uitgesloten hiervan zijn hengsten, waarmede gefokt wordt, harddravers, en paarden jongeT dan 3 en ouder dan 10 jafcr. De paarden moeten zijn aangespannon voor een gebruiksrijtuig (suikers en rijtuigen met slechts één zitplaats zijn uitgeslo ten,) Een afstand van 20 K.M. zal binnen D/j uur op den straatweg naar Sas- sewhem en terug moeten worden af- gelegd. Het afleggen van den afstand in kortoren tijd wordt niet in rekening gebracht. De paarden zullen wordon beoordeeld, naar de conditie bij aan komst en naar exterieur en gangen. VIII. Concours eenspannen poneys (max. hoogte 1 50 M. Stokmaat.) IX. Concours rypaarden a. hoogte 1.54 M. en daarboven b. hoogte onder J.54 M. X. Concours eenspannen, toebehoo rende aan particulieren. XI. Groot Nationaaal Springcon cours voor springpaarden gereden door officieren en heerrijders. IFOJLITIiü De Commissaris van politie to Gouda bericht aan belanghebbenden, dat in verband met de op 1 September e.k. in werking tredende trekhondenwet, Maandag 28 Augustus a.s. van des voormiddag» 10—12 uur en van des namiddags 24 uur in het Botorhuis op de Markt aldaar gelegenheid zal bestaan aan de houders van trekhon den, hun gespan aan een keuring te doen onderwerpen, ter Verkrijging van een nummer-bewijs, als bedoeld bjj art. 2 der boven aangehaalde wet. Gouda, 25 Augustus 1911. De Commissaris van Politie. A BERTHEUX. De leden van het te Leeuwarden gehouden congres van den Alg. Ned. Znivelbond hebben. p"$r exprestrein een bezoek gebracht aan Wirdura .en Warga, waar werden bezichtigd de Coöperatieve Zuivelfabrieken. In Warga was het volop feest. De volgende autoriteiten hebben met de congressisten mede den tocht gemaakt de Commissaris der Koningin in Fries land, de heer Thomson, lid der Tweede Kamer, de directeur van den landbouw benevens twee leden van Ged. Staten. In Warga bestond de Zuivelfabriek juist 26 jaar. Als belangstelling in den voortgaanden bloei van het bedrijf van de zijde der Regeering overhan digde de Commissaris der Koningin aan den voorzitter dier Zuivelfabriek do heer Wybenga het Ridderkruis der Oranje-Nassau-Ordo. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Het stoomschip Bijndatn, van New- York naar Rotterdam: passeerde 24 Aug., nam. 3 uur 5 min., Beachy Head. Het stoomschip Rijndamvan New- York naar Rotterdam, vertrok 24 Aug., 's avonds 7 uur, van Boulogne sur Mer. Het stoomschip Zoandijk arriveerde 24 Aug. van Savannah te Rotterdam. liERKMEU W8. Men schrijft aan de N. R. Ct. Deti 31 October hoopt de Holland sche Protestantsche gemoente te Rofi- baix haar vijftigjarig bestaan te hér- denken Gedurende al die jaren voor velen ten zegen gesteld, mocht zij mede het hare ertoe bijdragen, stam- bewustzijn en taalbelang onder de Nederlanders in Noord-Frankrijk leven dig te houden en te bevorderen. Moge het deze gemeente in don vroomde, die in Nederland veler sympathie goj niet, ook op haar foestdag daaraan niet ontbreken. Borgen 24 Aug. llodenavond werd te Borgen (België) en in de omgeving eon hovigo aardschok gevoo'd. Potersburg 24 Aug. Het voorstel van den ministerraad tot inlijving van twoo parochiën, behoorondo tot hut gouvernement Tyborg, bij het gouver nement Potorsburg is door den Ton goed gekeurd. Een desbetreffend wetsvoorstel aal nu door oen speciale commissie uitge werkt worden en nadat de Finsöho Senaat daarovor advies zal hebben uitgebracht, aan den ministerraad ter goedkeuring aangeboden worden. Konstantinopol, 24 Aug. Heden zijn hior 25 gevallen van cholera voorgo- ioraen waarvan 8 met doodelijken afloop. Do brand te Konsïantinopel. De Kon. Nod. Stoombootmaat schappij zond het comité f 5000.—. Een oproerige gevangene. Arnhem. Tijdens hot „luohten" is een gevangene in do gevangonis alhier ontsnapt en klom op het dak van een der voorgebouwen. Hij toonde niet veel lust om naar beneden to komen. Van een hooge zitplaats wierp hij allerlei projectielen op dó bewakers. Een drietal van hen begaf zich dak- waarts en overmanden den kerel die intusschen wel „uitgelucht" was. Stevig gebonden werd hij naar de cel terug gebracht. Te Tilburg is hedonnacht oen oud fabrieksgebouw van den hoer Verbunt, dat door van Baast voor kuiperij en door Akkermans voor schilderswinkel .gebruikt werd, afgebrand oorzaak on bekend. Hot gebouw is verzekerd, de inboedel van den kuiper en den schilder niet. Gen. Synode goref kerken. Zwolle. In de gen. synode geref. kerken werd medogedeeld datdeTheol. school te Kampen zich niet in een gufistigo financioelo toestand mag verheugon daarom wordt geadviseerd tot het benoemen van een vyfden hoogleeraar over te gaan en evenmin om voor de school recht van promotie aan te vragen. Er wordt te weinig voor de school gecollecteerd in do kerken. Dó synode verklaarde zich wederzijds het toestaan van het prediken van studenten ook na het Semi-candidaats- examen. Staking te Rotterdam geëindigd. De machinistenstaking op den sleep dienst te Rotterdam is geëindigd nadat een motie was aanvaard, waarin voor 1 Jan. 1912 verbetering van arbeids voorwaarden door do directies wordt verzekerd. De nu nog resteereiule worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.2 te Horta, laagste stand 746.7 to Stor no way. Verwachting tot den volgonden dag. Zwakke tot matige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, meest zwaar be wolkt, waarschijnlijk regenbuien met tijdelijke opklaring. Zelfde tempera tuur. l»,. VAN DEN Ff feci e 11 han del le A ms ter dam 25 AUG. 1911. Stanfftleciiiusci). kÏÏ» Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belasting vrije Kronenrente 4 pet. Port. Obi. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl.- 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 prt. ld. Obl. (Nioolai Spoor- weg) 1867-69 4 pot. ld Oldigatio 60 Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pot. Mejrieo AÜ. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Loe- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Ilawk -en Credlet - Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Imlustr OiideriieiiiiiiKCii American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smol t ing Refining Co. Cert. v. A and. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Curt. 1. Gew. Aand. Knl Predict Insfell en Cultuur Ondernemingen Hftndelsvnr. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-My.C.v.A Wijnbouw Myell. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RedjangJjobong, Myn- bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Pftrolenm-Ondern Dorische Petroleum In dustrie My. Gow. A. Kon. Nod, Mrj.fcot Expl. v. Potr. Bronn. C.v.A „Shell" Tho Transp. k Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart IIOen. Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. A^nd. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preforente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgost. Prof. A. falmk--Ondernemingen. Bindjoy Tabak Mij. A. Njpuwe Asahan Tabak :My. Aand. „Sifon" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Mftxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. spoorwegen, lloll. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoor weg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. PremiEeeuiuffcij. A msterdam A and3 pet Hongarijo. Thei *-Re- gulirungs-Gea. 4pct. GELDKOI Prolongatie l3/%—21/^ pCfc. De gehoelo markt bijna zonder uit zondering was flauw gestemd door do glochte politieke berichten uit liet Buitenland. Latere berichteu uit Lon den die gunstiger waren gaven aan leiding tot koopen. 843/t 92'/,. 06'/ 101V, 91'/, 92'/, 89>/, 104% »7 67 211 50"/, 71% 26'/,. 72'/,. 234 333% Si'/, 001 611% 136';. 425 400 1(1(1 15 10(1 4 "it 9% 83 V, 83% 92% •92% 6(1% 210 f 144.30 '210 -m 98% 29',, 28% 109 14% 1«7%8 19'/:. 102'/, 157 V,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2