l-ljoppc-» IB-U-Item lancL. Buitenlandsch Nieuws. BIrLin.enla,xid.. Brieven uit de Hofstad. Gemengde Berichten. IZTTIITST Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Predikbeurten te Gouda. assendéLft. (IRORNTEN-VEILING. Advertentie». JOHANNA PETRONELLA notaris non run te GOUDA, No. x. Een Winkelhuis met erf en ipnd No. 2. Ken huis en erf No. a. Ken huis en erf fijne^iheuren is het werk van Protestanten, is van een Protestantsche geest door trokken en dus zijn de Katholieken, die immers minderheid zijn, onge vaarlijk. Hun zin kunnen zij toch niet doordrijvenwilden zij dit doen, de heer Lohman zou liet allereerst front tegen hen maken en het Pro testantisme van links en rechts zou gemobiliseerd staan 0111 zulk een aanslag af te slaan. In deze termen werd het ook reeds vroeger gezegd en het wordt, indien noodig, zoo even in herinnering gebracht. Men kan de positie der Roomsch- Katholieken onder deze omstandig heden niet benijden. Hun vrijheid op kerkelijk gebied hier te lande danken zij aan de liberalen, die daarbij de Protestantsche clericalen tegenover zich vonden. En thans met hen vereenigd, met hun aartsvij anden van weleer, zijn z ij, het, d'e geen gelegenheid laten voorbijgaan om den Katholieken aan 't verstand te brengen, dat van een doorwerking der R. K. beginselen geen sprake zijn kan en mag. De Katholieken mogen boven den Moerdijk in alle districten ook in Gouda op den Kuyperiaan of Lohmanniaan steramen. Deze zullen er dan wel voor zorgen dat Neder land blijft een Protestantsche staat, waar geen plaats is voor „Paap- sche stoutigheden." Benijdenswaardig is de rol der R.-K. in de coalitie niet. Eervol even min. Zou men het zelf niet een beetje gevoelen Iedereen behoorde te weten dat pijn in den rug on do lendenen, rheumatiok, urinekwalen. gravool, steen 011 waterzucht uitvloeisols zijn van nier en blaasziekten. Ziit gij u orvan bewust, dat al dezo kwalen wijzen op nierziekte Zijt gij u orvan bewust, dat waterzucht, die zich gowoónlijk het eorst vortoont door watergezwellen onder de oogon en in do enkels, graveel, steen, rheumatiek, heupjieht, enz. allen voortvloeien uit nierziekten Dat, tenzij gij uw nieren geneest, gy dezo verschrikkelijke kwa len niet genezen kunt? Weing menschen kennen de oorzaak van hun ziekte en zij zijn reeds te- vredon als zy bevrijd worden van hun hoofdpijn, rugpijn, vormoeidheid, uri- nekwalen, zenuwachtigheid, gebrek aan eetlust, hartkloppingen, pijn in de lendenen of andere kwalen. Doch do pijnen keeren terug en worden erger. Ernstige ziekten, die maar al te vaak tot een noodlottig einde leiden, volgen, doordat de eersto waarschuwingen, die de natuur u gaf, verwaarloosd werden. De nieren zijn de filters van het bloed. Wanneer zij gezond en sterk zijn, dragen zij zorg voor de zuiverheid van het blood. Zijn ze ziek of Verzwakt, dan kunnen zii hun werk niet behoor lijk doen, uw bloed wordt onzuiver en de schadelijke stoffen hoopen zich op in uw lichaam. Dan komen verschijn selen als do vorenstaande, daarop vol gen ernstige kwalon en bij verdere veronachtzaming noodlottige ziekten. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen blijvend waterzucht, rhoumatiek, graveel, steen, urinekwalon en blaas- ziekte, doordat zij do nieren genezen. Zij worken rechtstreeks op de nieren en blaas, versterken do zwakke en ge- nezon do zioko nieren. Zoodoende ge nezen zy ziekten, die oogenschijnlijk zooveel van olkaar verschillen, doch die inderdaad denzelfden oorsprong hebben. Een gulden regel„Houd uw nieron gezond on zij houden u gezond." Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zullen dit voor u doen, zooals zij het voorzoo- velen gedaan hebben. Let erop, dat do handteekening van Jamos Foster op do doos voorkomt, dit bolioodt u voor namaak De echte Foster's Rugpijn Nieron Pillen zijn te öouda verkrijgbaar bij de hoeren Wolff Co., Westhnven 11. Toezending ge schiedt franco na ontvangst vjui post wissel a f 1.75 voor één of f 10.voor zes doozen. De Marokkaanscho quaostie. In do gisteron gohoudon Minister raad te Parijs, welke door president Faillieres werd geleid, werd door den minister van buitenlandsche zaken uiteengezet in welk stadium zich de onderhandelingen met Duitschland in zake Marokko thans bevinden en wer den de algemeone grondslagen der aanhangige onderhandelingen goed gekeurd. Officieel is er anders aangaande deze quaestie verder niet te melden. Von Kiderlen Wachter geniet van de heer lijke natuur in het Zwitsersche berg land en de Franscho onderhandelaar Jules Cambon zit kalmpjes te Parijs. Verwacht wordt dat de besprekingen tusschen beide staatsliedon Woensdag of Donderdag zullen worden hervat. De Matin geeft als haar meening te kennen dat, wanneer Duitschland don oprechten wensch doet blijkon om tot overeenstemming to geraken zooals dat ook trouwens door de Duitsche natie wordt verlangd, dat dan zeer zeker een practisch resultaat on een goede oplossing dezer netelige quaestie zal worden verkregen. Caillaux, zoo schrijft het blad, houdt rekening met de wenschen van Duitschland en het is zijn oprecht streven om tot een aan beide partijen bevredigende uitkomst te geraken. De „Westm. Gazetto" bevatte een hoofdartikel waarin het blad Frankrijk den goeden raad geeft, slechts een eervolle regeling dor quaestie voor oogon te houden on niet te gierig te zijn, als het zekerheid hooft over het geen het krijgen kan. „Frankrijk heeft ook Engeland schadeloos gesteld voor hot opgeven zijner rechten ip Marokko; Duitsch land is ten vol li gerechtigd eon com pensatie te eischen. Het Franscho volk aauzelt natuurlijk grondgebied af to staan, waarboven do Franscho vlag hoeft gewagperd. Maar hot zou dwaas zijn wegens die govooligheid do consolidatie vin zijn gebied in do waagschaal te stellen. Vertraging van do onderhandelingen kan_ voorkomen, maar het is niet! te denken, dat do Europeesche vrodeA verstoord zal wor den. Niets staat on het spel, dat oen dor beide partijen ©f haar aanhangers er toê kan rechtvaardigen, het onbe rekenbare govaar Van oen Europoe- sclien oorlog te ddon ontstaan. Do moening, die in enkelb Duitsche bladen wordt uitgesprokenl dat Engeland Frankrijk opstookt tót eon agressiove, onverstandige houding, is volkomen ongegrond, ovonals -de meening, dat Engeland eon overeenkomst bemoei lijkt, om Duitschland aan do Wost- Afrikaansche kust te beknibbelen". Üe Duitsche Keizer houdt zich in deze hangendo quaestie merkwaardig op den achtergrond. Men is het in Duitschland al gewoon dat de Keizer, door zijn inpulsievo natuur daartoe geleid, zich over allerlei zaken uit spreekt, waarvan het maar boter was oweest dat de diplomatie do zaken ad geregeld. Toon de Marokkaanscho quaostie in het tegonwoordig stadium trad, was de Duitsche Keizer op reis. Men meende dat do Keizer Dij zyn terug- koer zijn woord wel zou doen hooren, maar Keizer Wilhelm heeft zyn meo- ning niet uitgesproken. Zulks had, men noch in Duitschland, noch in Frankrijk verwacht. Wel vertelden Franscho bladen dat Keizer Wilhelm zich tegen Fransche diplomaten, of- fieioren en industrioelon, en zulks zou by gelegenheid van do laatste Kieler- week 0. a. zijn geschied, zou hebben uitgesproken dat door hom nooit toe stemming zou worden gdgoven tot oen oorlog om Marokko, doch of dat nu volkomon juist is, valt niet na te gaan. In elk geval zijn doze berichten wel typeerond voor het heerschend persoonlijke regime. Bij vroegero gelegenhodon waarbij Wilhelm II zich uitsprak, liet hij zich wol te ver gaan en beloofde dan moer dan door zyn staatslieden kon worden volbracht zoo b.v. ter gelegenheid van zijn rois naar Tandzjer. Het is daarom dos to meer too te juichen dat do Keizer zich in deze quaestie onzijdig houdt opdat geen storing korao in do onderhandelingen tusschen Cambon en von Kiderlen— Wiichtor, waarvan wy do gunstige uitkomsten de volgende week hopen te kunnen mededoelen. Het natuurlyke Vranx «/o*c/-laxeor- water heeft in tegenstelling mot do meeste laxeerpillen, die er wel zeer oogelijk uitzien, maar veelal te duur betaald worden nóch prikkeling der darraslymvliozen, nóch eonigerloi an dere ongewenschte uitwerking tenge volge! Aanbevolen door wijlen prof. Stokvis. Brui 1 ft. In den trein beroofd. De diamanthandelaar Bnseh heeft aan de Antwerpsche politie kennis gegeven, dat hem in den Parijschen trein tusschen Brussel on .Antwerpen oen portefeuille met 175.000 fr. is afhandig gemaakt. Volgons zijn mededeeling zonden te Brussel twee goedgekleede heeren bij hem in de coupé plaats hebben genomen, waarop zij al spoedig een gesprek met hem hebben aangeknoopt. Hij had een cigaret van hen opgestoken en was daarop in slaap gevallen. Toen hij te Antwerpen wakker werd, was hij alleen en mjste hij zijn portefeuilo. Zwitserland. Uit Zurich wordt gemeld, dat het aanzien van vele bergtoppen geheel Veranderd is, ton gevolge van het overvloedige smelten der sneeuw bij de buitengewone hitte van dezen zomer. Sinds Juni iB goen sneeuw meer gevallen in het Bomer Oberland. Op sommige plaatsen is het „klottern" onmogelijk geworden op onkelo pun ten hooft do felle zon zelfs ingewerkt op het eewige ijs. Rusland. Een Kaukasische Khan vermoord. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de Kaukasisclio Khan Talischanof, dio in don Kaukasus eon groot vorsten dom met reusachtige eikenbosschen, en groote graphiet-kopermijnen bezit, door roovers is overvallen on vermoord in de nabijheid van Lenkoran. Do be richten zeggen, dat de roovers tot die daad zijn aangezet door oen der bekende naphto-industriëelen, dio den Khan oonigo millioenen had geleend. De aanleiding van de daad zou dan de zucht zijn om do rijke bozittingon van den Kaukasischen vorst voor een spotprijs te kunnou koopen. OoBTENBIJK-HoNfJARIJE. De Keizer begaf zich Donderdag middag naar het jachtgebied Ziomitz. Gedurende de jacht brak er in genoemd district en ook in Isohl en omgeving oen orkaan los, waardoor o. a. te Ischl oenige boomen werden ontworteld. Er hoerschte groote onrust ondor de be volking over het lot des Keizers. Dezo had een veilige schuilplaats ge vonden ondor een rotsblok en kwam 's avonds in goedon welstand te Ischl terug. Frankrijk. Mona Lisa. Van de fascinoorende schoono nog immor goen spöor. Alles wat men weet is dat zij Maan dagmorgen tusschen 7 uur 20 en 8 uur 35 moet zijn verdwenen en dat haar schaker of schakers de lijst die comtesse do Béarn haar ra 1905 hooft vereerd hebben achtergelaten. Nader is gebleken dat de suppoosten voor een groot, deel zomervaeantie* hadden, terwijl or bovendien op den Maandag verscheidenen een dag ver lof hadden. Zoo kon het gebeuren, schrijft bv. de Parijsche correspondent van de Times, dat voor den geheelen Salon Carré waarin da Vinci's meester stuk hing en voor de lange Qalorio d'Apollon, dio daaraan grenst doch die niet van den Salon Carré uit over zien kon worden, slechts één onkelen suppoost wub aangewezen om toezicht te houden. Dezelfde correspondent waarschuwt ook nog voor de onvolkomen toogan- gen waardoor het publiek liet Louvre in- on uitgelaten wordt. Dat raag bij ons te lande in Engeland ook nog wel eens overwogen worden, zegt hij. Men begint nu weer te geloovon aan do mogolijkheid, dat het stuk nog in het Louvro is, maai* verborgen, ofschoon men bewoort allo hooken en gaten te hebben doorzocht. Allemaal bewijzen voor de volslagen onzeker heid waarin men verkeert. Honri Rochefort doet oen raiddel aan do hand, dat volgons hom het eenige. is cdat kans geeft op goeden uitslag. Hij richtte, buiten Parijs verblijf houden, een telegram aan de Société dos Amis du Louvre, waarvan hy lid is, dat 't eenige middel om La Gioconde terug te vinden zou zijn 500.000 francs of wellicht een millioen aan to bieden, benevens straffeloosheid, aan dengene die haar torugbrongt. De Société zou. die som door middel v&n een inschrij ving bijeen moeten brengen. Do dief of wat hij wezen mag, die den prys, die hij met het torugbrengen van zijn buit vordienen kan met den dag grooter ziet worden zal nu ver moedelijk nog wol een poosje wachten om te zien of zyn aandeelen nog rijzen. Niet onaardig zijn de portretten als ze tenminste die naam verdiénen die de Matin geeft van Cruppi, Hamand en Lépine die „paf" zijn en van Dujar- din Beaumetz die woedend kykt. Dat de laatste deel uit maakt van de commissie die nasporingen doet ter vaststelling van ieders verantwoorde lijkheid, m. a. w. die vast een zonde bok moet zoeken, zal menigeen hebben bevreemd. Maargouverner c'est prévoir ook hier. Een beambte heeft aan den rechter van instructie medegedeeld, dat hij Maandagmorgen aan de Gare Quai d' Orsay (station van den Orleans- spoorweg, vlak bij het Louvre op den linkeroever der -Seine) gezien neeft dat een man met oen schilderij die in een paardedeken was gewikkeld in groote haast in een trein naar Bor deaux stapte. Nasporingen in dio richting worden gedaan. Portuoal. De president van Portugal. Uit Lissabon werd dd. 25 Aug. ge seind. Overal in den lande heerséht vreugde over de keuze van den pre sident, wijl hij een gematigd man is. In gelijken geest schrijven de dag bladen. Heden is de Senaat gekozen. Mori- gen heeft do verkiezing van den Senaatsvoorzitter plaats vermoedelijk zal de keuzo op Braamcamp vallen. Daarna zal er oen conferentie dor presidenton gehouden worden over do quaestie wie het kabinet zal vor men Duarte Loite wordt als zoodanig genoemd. Frankrijk en Portugal. President Faillióres heeft aan presi dent Arriaga van Portugal oen tele gram mot hartelijke golulcwqnschen gezonden. Frankrijk hooft zoodoende de Por- tugeosche republiek erkend. Duitschland. In antwoord op do redevoering van den opperpresident te Altona gedacht do Keizer do Keizerin als een dochter van Sleoswijk-Holstein, die het Huis der Hohenzollerns een familieleven schonk, als vóór haar misschien alleen koningin Louise hoeft gedaan, en een voorbeeld werd voor de Duitsche moeders, daar zij zes zonen tot ernstige, energieke mannen opvoedde, die niet geneigd zijn gebruik te maken van het gomak, dat hun titels en posities opleveren en als zoovele jongelieden van tegenwoordig alleen voor hun genoegen te leven, maar in harde, strenge dionstvervulliug hun krachten aan net vaderland wijden. Mocht het ernst worden, dan zullen zij ^en volle bereid zijn hun leven op het altaar van het vaderland ten offer te brengen. De groote manoeuvres. Naar men uit goede bron verneemt zijn H M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden voornemens de aanstaande groote manoeuvres bij te wonen. Door H. M. is reeds gehuurd to Kerk-Avezaath in de Betuwe een villa, behoorende aan den Ilouff Cellondonk. Deze villa wordt geheel voor dit ver blijf ingericht. Postgevallen op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch Indiö, d.d. 25 dezer, betref fende pestgevallen gedurende de week van tot en mot 22 Augustus j.l. Afdeeling Malang negen-en-dertig pestgevallen, dertien dooden. Kediri en Madioen elk een doodelijk geval." XVIIC. 1 „Land en Volk", het vryzinnig- domocratische dagblad, gaat ophouden. Eigenlijk is het slechts een „roorgani- satie", want de courant blijft bestaan. Alleen maar, „Land en Volk" zal geen orgaan van de vrijzinnig-democrati sche partij meer zijn. Dit feit verdient ook buiten 's Gra- venhage, waar het blad verschijnt, de aandacht, omdat het de geheele partij raakt en voor onze politieke verhoudin gen dus niet zonder bolang is. Het is met „Land en Volk" eenigs- zins zonderling gegaan. Het blad werd opgericht aan hot graf van Jiet oude, conservatiove orgaan, het Dagblad, en wel als orgaan der liberale concen tratie. Behoefte was daaraan ik meen dat het begin 1905 was nu juist niet. Want er waren en zijn ge noeg liberale bladen en de conoen- tratiegeest groeide in die dagen, toen alles wat „links" is tegen dr. Kuyper te hoop liep, vanzelf. Maar er waren een paar ondernemende journalisten vrygekomen door onaangenaamheden aan het blad waaraan zij verbonden waren en een nog ondernemender man, de bekende milHonair Deen, liet zich er voor vinden om voor het financiëele gedeelte te zorgen. „Land en Volk" zou een' „groot" dagblad zijn, ver scheen 'b morgens en 's avonds, maakte aardig wat reclame, maar het ging niet. Het kapitaal was in korten tijd op en het blad werd ingekrompen tot een eens per dag verschijnend nieuws blad. Intusschen was gebleken, dat de heer Deen vrijzinnig-democraat was geworden en dat diens partij gaarne een dagblad tot haar beschikking wilde hebben, waar er tot dusver slechts een weekblaadje en oen paar kleinere plaatselijke bladerhaar richting propa geerden. „Land en Volk" bleef geld kosten, veel zelfs, en zoo kwam het er toe, dat de heer Deen wist te be werken, dat de Vrijzinnig-Democra tische Bond zijn papieren kind, dat hem te duur word, adopteerde. Einde lijk had de partij dan een eigen hoofd orgaan, dat dagelijks het licht zag. Het was voor de partij geen kleinigheid en niemand zal dan ook kunnen be weren, dat L. en V. de partij niet vooruit hoeft geholpen. Mr. Marchant, de afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Deventer, werd de hoofdredacteur en eenige kopstukken der partij (Treub, Drucker, Doen) namen in het bestuur dor vennootschap plaats daarenboven traden een aanzienlijk aantal partij genoten, wier namen op oen of ander gebied oen goeden klank hebben, als modewerker tot de redactie toe. Zoo verschenen er ook werkelijk tal van goede bijdragen in het blad, die het lezen waard waren. En de hoofd redacteur-zelf liet zich ook niet onbe tuigd men kon bijna geen nummer ter hand nemen, of men herkende in hoofdartikol of driestar zijn pittige stijl. Echter viel deze niet algemeen in den smaak. Er waren er, ook in de partij, die Marchant's ironie niet begrepen en die zijn scherpe wijze van polemi- seeren niet de juiste achtten. Hoe dit zij, zijn beleid werd verschillend be oordeeld tegenover warme ingenomen heid stond scherpe critiek. Daarbij kwam, dat het blact niet „ging". Partij genoten in verschillende plaatsen deden wel hun best, maar het gaf weinig en vooral met de advertentiön, hoofd bron van inkomsten voor een goed koop dagblad, wilde het niet vlotten. De heeren Deen o.s. waren er echter goed Voor en zoo bleef het zaakje doormarcheeron, tot plotseling een der bladen uit goede bron het bericht bracht, dat mr. Marchant weldra zou aftreden. „Land en Volk" sprak dit toen op de meest hooghartige wijze tegener was niets van waarHet eenige, wat in het bericht echter niet juist was, bleek de datum te zijn, iets van ondergeschikt belang. Nu kort geleden kwam de officiëele bevestiging mr. Marchant treedt af en met hom verdwijnt het blad als vrijzinnig demo cratisch orgaan. De heeren zullen nu nogprobeeren het blad als een volksblaadje zonder richting boven water te houdeneen wanhopige poging, dunkt mij. Naast de vele en uitstekende bladen van dit soort, die wij reeds hebben, zal „L. en V.", na al zijn metamorphosen, zeker een spoedigen dood sterven. Intusschen blijft het feit merkwaar dig, dat een jonge, maar groeiende partij geen dagblad op de been kan houden. Zoo iets is alleen „links" mogelijk, bij de lauwe vrijzinnigheid. De sociaal-democraten hebben hun „Volk"de Katholieken hun Tijd, Maasbode, Centrum, Residentiebode en vele kleinere; de antirevolutionairen hun Standaard, Rotterdammer en een talrijke kleine persde christelijk- historische partij heeft de Nederlander en zie nu eens linksN. Rotterdamsche Courant en Handelsblad (beide min of meer vrij-liberaal) zijn er niet-gekomen als partijbladen, maar als eersterangB nieuwsbladen en organen van handel en nijverheid. Maar met de uitsluitend met politieke motieven opgerichte pers is het alles even slapjesde Nieuwe Courant (oud-liberaal) gaf nog nimmer eenig dividendhet Unie liberale Vaderland naar ik meen slechts eens en hot vrijzinnig-democratisch orgaan, Land en Volk, opgericht en gesteund door zeer vermogende mannen, gaat over eenige dagen ter ziele. Dat de heer Deen er ten slotte ge noeg van kreeg om dit Danaïdenvat steeds maar weer te vullen, laat zich verstaan, ook al neemt men in aan merking, dat dit hem geen windeieren heeft gelegd. Booze tongen, die talrijk zijn in onze goede stad, beweerden wel, dat 's heeren Deen's liefde voor L. en V. beloond zou worden met een Kamercandidatuur in 1913 in het eerste district, dat den oliekoning ook naar de vroedschap zond, maar nu blijkt dan toch, dat dit hem niet zooveel waard is en bovendien zullen de vrij zinnigen in 1913 den heer Deen wel al of niet als candidaat uitkiezen, afgescheiden van de hoegrootheid van de som, die hem zyn partij nn reeds gekost heeft. Dat is echter bijzaak. Hoofdzaak is, dat de Vrijzinnig-Domocratische Bpnd, na een ruim 10-jarig bestaan als afzon derlijke partij, haar dagblad, met zoo veel moeite verkregen, moet opgeven. Het moge voor hen, die gaarne eigen partijtjes oprichten, een duidelijke waarschuwing zijn, hoe moeilijk het is, i zulke stichtingen ©en gezond leven te laten genieten. De hondenepidemie heeft weer vele stadgenooten danig te pakken. Niet dat de honden zelf iets mankeeren voor zoover mij bekend, hapert daar niets aan, maar een groot contigent Hagenaars raakt dadelijk de kluts kwyt, als er iets met hondjes te doen is. Het is de oude geschiedenis honden- vijanden tegenover hondenliefhebbers en -liefhebsters. De eersten ergeren zich aan het hondenvuil op de trottoirs en hebben nu in een adres aan den Raad den oorlog aan deze beesten verklaard 54 handteekeningen ver meldde dit anti-adres. Maar de Raads leden hadden nauwelijks tijd gehad, om dit diepgaand vraagstuk te be- studeeren, of een pro-adres kwam bij hen in, van niet minder dan 473 stad genooten. Voeg daarbij, dat zulk een adressen-oorlog pleegt gepaard te gaan met een ingozondenstukken-zondvlood in de plaatselijke bladen, dan begrypt Ge, dat den Haag zoo ongeveer ver deeld is in twee kampenvóór en tegen het geslacht Canis. De strijd is niet onvermakelyk en beide partijen maken zich aan dus danige overdrijving schuldig, dat men er vaak om lachen moet. Als de Ge meenteraad nu maar nuchter blijft Eén troost is er voor de voorstanders men zegt, dat het vrouwenkiesrecht op komst is en dus zullen onze vroede mannen er wel voor oppassen, zich den haat van de talrijke dames op den hals te halen, wier innigste liefde het deel van een viervoeter is. Men denke overigens niet te licht over het „vraagstuk", dat niet minder dan 5000 dieren aangaat, mitsgaders hun eigenaren en andere vrienden. Ik heb zelfs al gelezen, hoe een inzender uit rekende, dat de hondjes zooveel dui zend gulden belasting opbrachten en dat daarvan het opruimen van het vuil best kon worden betaald, het ver- wijdoren daarvan op zooveel centen den kubieken meter gerekend. Toen ben ik aan het peinzen gegaanik zag voor mij straatvegers die met lange bezems straat on trottoir schoonveegden met als resultaat hoopjes paarden- en hondenherinneringen, maar toen begon het mij te duizelen. Hoe kwam die inzender nu aan zijn berekening? Ik zag geen kans nauwkeurig de portie, die op rekening der hondjes komt, na te pluizen. En dan nogDe vraag is slechts, of er geen middel te bedenken is, om de trottoirs, die in onze stad hier en daar werkelijk vol hondenvuil liggen, daarvan te ontlasten. En dan zou ik zeggenlaten allereerst de eigenaars hun best doen om hun lieve lingen op sommige momenten buiten de trottoirs te doen verblijven. Een hond leert gemakkelijk en het moet voor een verstandig geleider en vooral voor een geleidster, die thuis toch ook op zindelijkheid gesteld is, een ware voldoening zijn, den viervoeter aan het verstand te hebben gebracht, dat er dingen zijn, waarvoor een stoep niet dient. Een honden-W. C. kan misschien mede overwogen, zonder entrée dan. En duizenden guldens behoeft zulk een installatie, zooals onze Scheve- ningsche „underground", niet eens te kosten. Zoo ziet men, hoe deze quaes tie, die waarlijk de gemoederen van duizenden stadgenooten niet weinig in opschudding heeft gebracht, zeer verschillende kanten heeft. Voor een hondendresseur een nieuw arbeidsveld; voor de politiehonden een nieuwe werkkring, n.l. het op sporen van den schnldige, die ondanks de algemeene verontwaardiging het gewaagd heeft tegen een pasgeverfd nis een pootje op te lichten en in de toekomst reine trottoirs, zoodat nie mand meer aanstoot kan nemen en zijn ergernis omzetten in een inge zonden stuk aan zijn lijfblad. Wat een heerlijk perspectief! HAGENAAR. Donderdagmiddag trok het de aan dacht van eenige personen, die over de z.g.n. kippenbrug over de vesting gracht te Naarden gingen, dat een klein hondje langs aen ruim 6 M. hoogen vestingmuur zwom, wanhopige pogingen aanwendende om den ver drinkingsdood te ontgaan. Eenige medelijdende menschen wa ren juist er op uitgegaan om te trachten een bootje te krijgen hetgeen hun ook gelakte, toen reeds de heer Ro- landus Hagedoorn, inspecteur Rijks verzekeringsbank, van den lagen wal aan de overzijde zich van jas en pet had ontdaan en zoo bijna geheel ge kleed over de bijna 40 M. breede gracht naar den muur zwom, het hondje greep en op den rug zwemmende met het hondje in de hand terugkeerde. Door de enorme toename van het goederenvervoer der HollandFries- landlyn (Amstterdam—Lemmer) is dat vervoer op de aansluitende tramlijnen ook verbazend toegenomen. In ver band daarmede hoeft de directie ner Ned. Tramweg-Mij. bij Henschill te Kassei grootere locomotieven besteld om zwaardere goederentreinen te kun nen laten loopen en aldus de bestel ling te bespoedigen. Donderdagmiddag om ongeveer vier uur heeft een ontploffing plaats gehad in de gloeikousjesfabriek van den heer J. Post in de Poelestraat te Groningen. De ontploffing ontstond doordat uit een of ander lek in het gascomfoor, dat in do droogkast staat, gas ont snapte. Door de aanwezigheid van lichtontvlambare stoffon als collodium, waarin de gloeikousjes worden ge drenkt, werd de ontploffing vrij hevig. Do ruiten in do kamer werden alle verbrijzeld, terwijl een binnenmuur geheel is gescheurd. Een gedeelte der gloeikousjes is natuurlijk verloren gegaan. In de Avenue Concordia to Rotter dam werd Donderdagavond in be- wusteloozen toestand gevonden een 25-jarige Amerikaan Norfolk genaamd. Hij werd per brancard naar het Zie kenhuis gebracht. Eenigen tijd later kwam hij weer bij kennis en vertelde, dat hij met een onbekende een rijtoer vermoedelijk een Hollandsche kwart jesvinder door do stad had gemaakt, en daarna een café had bezocht. Waarschijnlijk heeft men daar iets in zijn bier gogooid, waardoor hij geheel versuft geraakte en hem een belangrijk bedrag aan geldswaardige papieren en specie beroofd. Postduiven als DiamantsmoklcelaarB. De uitgeslapen smokkelaars zijn on vermoeibaar in het uitdenken van streken, waardoor zij hun winstgevend bedrijf met goed gevolg kunnen uit oefenen. Het africhten van honden voor den smokkeldienst ia reeds een oud middel. In den laatston tijd heb ben koene smokkelaars zelf reeds lucht ballons voor hun bedrijf gebezigd. Nu is er weer een staaltje bekend ge worden, dat voor de genoemde mid delen geenszins onderdoet in oorspron kelijkheid. Naar men aan de Tftgliohe Korr. meedeelt, heeft voor korten tijd een boer in een dorp tusschen Rijsel en Habourdin een postduif gevangen. Het dier was tegen een telephoon- draad gevlogen en had zich daarbij den vleugel zoodanig verwond, dat het niet verder kon. De boer nam den vogel mee naar huis en daar hij wist, dat postduiven hooge waarde kunnen hebben voor den eigenaar, verzorgde hij haar goed en was voornemens ze weer in vryheid te stellen, zoodra zij weer gezond zou zijn. Ook nam hij den ring niet van den poot, welke ring opmerkelijk genoeg niet uit me taal, doch uit leder bestond. Juist op den dag, dat hy het dier de vryheid zou geven, bemerkte een zijner ken nissen iets hards in den stevigen, lederen ring en toen men met de punt van een mes een klein gat in het leder maakte, kwam tot groote ver wondering der boeren een fonkelende diamant te voorschijn, die zorgvuldig in het leer was vastgenaaid. De eerlijke menschen stelden nu duif en diamant ter beschikking van de justitie, die weldra vermoedde, hier te aoen te hebben met een nieuw en uitstekend smokkelaarskunstje. Deze veronderstelling wordt nog versterkt door het feit, dat de eigenaar van de duif en van den kostbaren steen zich niet aanmeldde, hoewel de vondst in alle Belgische en Fransche couranten werd bekend gemaakt. Zoodra nu de wettelijk vastgestelde tijd, waarbinnen de eigenaar zijn aanspraken kan doen gelden, verstreken is, ontvangt onze boer de dnif en de diamant. Vooraf zal hy echter nog een klein geschil met den ontvanger der invoerrechten hebben uit te vechten. Deze was er namelijk direct bij en verlangt, dat voor den edelsteen invoerrecht wordt betaald. Daarmee is de boer echter niets ingenomen en hij beweert o.i. terecht, dat niet bewezen kan worden, dat de postduif over de grenzen ge komen is. De ontvanger der invoer rechten zal hier wel aan het kortste eindje trekken. Naar men vernoemt, breken de Fransche douanen zich hot hoofd met de vraag, welke maatregelen er ge nomen kunnen worden tegen het smok kelen van edolstoenen uit België, door middel van postduiven. (De Postduif.) De lotingskwestie te Amsterdam'. Maar wij met zekerheid vernemen is, hetgeen men oorspronkelijk ver moedde, niet juist gebleken. Veronder steld werd, dat het tweede uit de bus gehaalde nummer 3548, 5348 zou zijn. Immers eenige dagen geleden word het nummer 5348 inderdaad uit do bus gehaald. Het is thans dus zeker, dat zich twee gelijke nummers in de bus bevonden. Aangezien men echter vermoedt dat het eeno verkeerde nummer van de zelfde serie 3000 zal zijn, zal met oen loting tusschen beidp personen die de nummers 3548 uit de bus haaldon kunnen worden volstaan, aangozion dan beido nummers dienstplichtige nummers zijn. Het werkelyk vermiste nummer kan voorloopig nog niet opgegovon worden. Donderdagmiddag is het huis van don arbeider G. 8. Krol aan de Niouwo- vaart te Appolscha afgebrand, doordat de vlam sloeg in oen pan met kokend vet. Huis en inboedel waren vorzekerd. Een wielrijder peddelde langs het Winschoterdiep aan den walkant. Voor hem sprong een haas op. Lang oor had rechts het water, links het holle licht der acetyleenlantaarn. Over een afstand van circa 5 kwartier duurde de jacht. De fietser trapte wat hij kon maar moost ten laatste dozen ongewonen wedstrijd opgeven. De haas had glansryk gewonnen. Door eenigo werklieden, die bezig waren fhot het doen van ontgravingon voor de te loggen rioleering in de zg. Aabersfttraat te Nyraegen, werd een geraamte gevonden op ongevoor een halve meter diepte. Deze over blijfselen, waarschijnlijk afkomstig van een man, zijn weder op behoorlijko diepto aan den grond toevertrouwd. Mona Lisa. Naar men verneemt wordt or thans ernstig aan gedacht op de aanstaande begrooting van hoofdstuk V gelden aan te vragen om, bij wijze van proof, in het Rijksmuseum de schilderijen in contact te brengen met een electrische schelinrichting. De diefstal van Mona Lisa uit het Louvre, die de ganscho beschaafde wereld in opschudding heeft gebracht, heeft wóer de aandacht gevestigd op dit eqnige middel om zich met voldoende zekerheid tegen der gelijke verrassingen te wapenen. Dat in Frankrijk dit middel nog niet is toegepast, is vreemd genoeg vooreen lana dat zoo gaarne den toon aangeeft en vooraan wil staan in kuntstwaar deering. Er is echter geen enkele reden om af te wachten tot Parijs en het Louvre-bestuur het voorbeeld geeft. Ook wij hebben kunstschatten te be waren van onberekonbare waarde en wanheer de regeering eens een onder zoek instelde, noe het met de bewa king en de veiligheid van onze schil deryen gesteld is, zou zij geen nacht rustig slapen. Wij hebben er slechts aan te herinneren, dat nog niet zoo heel lang geleden een klein waarde vol meesterstukje op een goeden morgen uit ons Mauritshnis verdwenen was. Leiden (in dit geval Nederland) was toen in last. Door tusschenkomst van een rechtsgeleerde is toen dat schilderijtje eenigen tijd later weer in het museum teruggekeerd, en het had er toen veel van, of men eens een proef had willen nemen met de mate van veiligheid van onze kunschatten. Zoo veel is zeker, dat toen van een vervolging maar is afgezien. Er zyn zeker meer voorbeelden van dien aard, ook van schilderyen die serieus gestolen werden en nimmer terugkeerden, aan te halen. Daarom vóór wij te eeniger tijd wakker wor dende, nit onze Courant lezen dat oen van onze Rembrandts gestolen is, of uit Amsterdam vernomen dat iemand met Melk vrouwtje van Ver meer onder den arm zich verwyderd heeft, zullen wij wel doen ons tegen dergelijke verrassingen te assureeren door een uitgaaf te doen, die nog geen 10° deel van de waarde van één dergelijk kunstwerk vertegenwoordigt» wij hopen dus dat wat wy vernamen bevestigd zal worden en dat Neder land hier met zijn roemryk verleden 0p kunstgebied het noblesse oblige zal weten toe te possen en aan andere landen een voorbeeld zal geven. Een onderzoek naar de veiligheid onzer kunstschatten zou dan tevens aan hot licht brengen, dat van ons Mauritshnis, dat niet voor Museum is gebouwd gelijk het Rijksmuseum to Amsterdam, nog steeds een gedeelte bewoond wordt met al den aankleve van dien en dat wat wel het comble is van roekeloosheid de verwarming des winters nog maar steeds geschiedt door kachels. Wij hebben op deze dingen andermaal de aandacht gevestigd, meenende dat het gebeurde met hot juweel van het Louvro wel in staat moet zyu om zelfs de hardnekkigste slaap van Homorus, die ook hier wol eens wil indutten, te storen. (N. Crt.) Een monument voor Jozef Israöls. I)o Prov. Gron. Crt. verneemt, dat het achildersgenootschap Picture te Groningen het initiatief zal nemen tot het oprichten van een monument to Groningen voor Jozef Israël». Aanvragen van werknemers op 25 Aug. 1 kantoorbediende, 1 kantoorlooper, 2 metselaars, 4 opperlieden, 2 machinisten, 2 stokers, 1 raachinobankworkor, 1 plaatwerker, 2 waschvrouwen, 1 voorman, 5 grondwerkers, 5 pakhuisknechten, 3 loopknechten, 1 werkman zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 timmerman, 3 pakhuisknechten, 2 loopkneehfen, leerlingen en jongens. 2 klorkjes, 1 timmerman. Aanvragen van werkgevers. 2 schilders, 2 plaatwerkers, 1 werkvrouw. Leerlingen en jongens. 1 bakker, 2 loopjongens. Opgave der Personen, die zioh gedurende de week van 19 Aug. tot 35 Aug. in do ge meente gevestigd ot dezo verlaten hobben. GEVESTIGD H. H. A. van Berkel, uit Weert, Kleiweg 9 W. Kwinkolonberg, houtzager, uit Rotterdam, Raam 378. C. Hagoort, timmerman, uit Hilver- sum, IJssellaan 143. W. Langevoort, dienstb., uit Utrecht, Crabethstraat 70. A. Osinga, agent van politie, uit do Bilt, Gouwe 113. J. M. G. van Gelder, arbeider tele grafist S.8., uit Helvoirt, 3e kade 54a. G. T. A. van der Kant, letterzetter, uit Barwoutswaarder, Gouwe 57. A. T. van Ruiten, sigarenmaker, uit Oudewater, IJssellaan 92. W. Bouter, sigarenmaker uit Schoon hoven, Raam 111. P. A. Kramer, melkslyter, uit 's Gra- venzande, Keizerstraat 71. L. Quartel, uit Valburg, L. Tien- deweg 45. J. C. M. Kropman, uit Rotterdam, Gouwe 54. P. J. Scholten, reiziger, uit 's Gra venhage, Stoijnkade 28. M. II. K. Krimporfort, uit $t. Mi- chiels Gestel, Kleiweg 17. VER TROKKEN EN 1 G. J. van Gooi, bonwk. opz. van K. Tiendeweg 7 naar 's Hertogenbosch Kerkstraat 49. M. Kleynenburg, van A. de Kerk 14 naar 's Gravennago, Falckstr. 289. C. G. van dor Groof, van Vest 40 naar Ridderkerk, Bolnes. J. Fleurke, kaaskooper, van Groe- nendaal 23 naar Groningen, Friesche Straatweg 5a. N. A. Kollen, sigarenmaker, van Gr. v. Bloisstr. 17 naar 's Gravenhage, Z. O. Buitensingel 97,6rt. J. Rombout, dienstbode, van Weit- haven 61 naar Boskoop, Biezen 43. Z. Groenewond, van R. v. Catsweg 10 naar Vryenban. C. P. Spruijt, winkelierster, van Wijdstraat 10 naar Amsterdam, Ring- kade 8. G. van der Wolf, slaper, van Klei weg 54 naar Rotterdam, Jacob Loois- fltraat 20. M. Zaal, sleepbootkapitein, v. Leth- maetatraat 2 naar Rotterdam, Oost einde 98. G. J. Prins, sigarenmaker, van Corn. Ketelstraat 4 naar Wageningen, Bo- terstraat. J. J. Lugthart, slager, van Spio- ringstr. 97 naai- Almelo, Ootmnrssum- straat 6. C. M. Koch, huishoudster, van Turf markt 142 naar Steenbergen. I. van Leeuwen, slagersknocht, van Groenendoal 20 naar 's Gravenhage, Paulus Pottenstraat 185f. W. van Maaron, vnu Vost 24 naar Stolwyk, 112a. Zondag. REMONSTRANTSOHE KERK. Voorm. lO'/i ure. Ds. II. VAN GROOTE KERK. Vroegpreek ten 71 a ure. Ds. DE L()OZE, prod, te Waarder. Voorm. ten 10 ure. Ds. BERKEL- BACH v. n. SPRENKEL. Namidd. ten 2 ure. Ds. BERKEL- BACH v. n. SPRENKEL. Ileid. Gat. Zondag 28. KLEINE KERK. Namidd, ton 2 ure. Ds. BIJL. Kindorproek ton 5 uro. J. VISSER, Godsdienstonderwijzer. fcTTTHERSCJIE KERK. Voorm. ton 10 ure. Ds. GEEL- ItUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woonsd. 30 Aug. Ds. BERKËLBACH v. n. SPREN KEL. Zaterdag 26 Augustus. Bloomkool 1" soort van f 0.tot f 15.— p. 100Idem 2° soort van f 0. tot f p. 100. Wortelen f 2.50 tot f 3.50 p. 100 bos. Kropsla f 2.75 tot f 3.40 p. 100. Postelein f 0.— tot f 0.40 por mand. Prinsossoboonon f 0.85 tot f 1.35 p. 1000. Komkommers (gele) f 8.— tot f 7.idem (groone) f 4.— tot f 7.per 100. Snyboonen f 2.50 tot f 3.60 per duizend. Uien f 0. tot f 4.p. 100 p. Roodokool 12 ets. ner stuk. Sav. kool 12 ots. per stuk. Oroenokool 5 ets. per stuk. An'dijvio f 2.75 tot f 3.50 per 100 bos. "V Heden ovorleod na oone langdurige ziekte mijno geliefde Zuster in den ouderdom van 73 jaar. E. O. DE KLERK. Gouda, 25 Aug. 1911. is voornemens om op Maandag *3 Heptember 19if, v.m. ff nur, i/h. Hchaakhordaan den Mieiweg aldaar, publiek te voilen en te verkoopen aan de Karnemolksloot (Smalle Zijde) n". 35 te Gouda, groot 54 centiaren. Por wéék verhuurd voor f 2.75. i/h Oude Halletje in de Keizorstraat. n°. 30 te Gouda, groot 22 centiaren Per week verhuurd voor f 1.40. aan de Nieuwe Haven n°. 188 te Gouda, groot 13 centiaren. Per week vorhuurd voor f 1. De porceolon zijn te aanvaarden bij de betAling der kooppenningen op fH October 19ti en te bezich tigen de laatste 3 werkdagen vóór den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uren en op dien dag van 9 tot 11 uren. Nadero inlichtingen ten kantore van it otarië iff Oit t tjvoornoemd, Nieuwsteog n". 18 te Gouda. Broeder by biljetten.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2