AÈ Mantels, Costumes, Blousen m DBin.3aerLla,xid„ VKIUiAIIKItlXC VA\ f)EV GEMEENTERAAD Uemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. IFOSTBiRICnEIlSr. SIFOIRT. Laatste Berichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant «e/, ;ir - - u%. - e/, - pa% Do buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland gistermiddag 2 uur bijeengekomen ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer werd door don commissaris dor Koningin, baron Sweerts de Lan- das geopend met de volgende rede ter oero van do nagedachtenis van mr. J. C. de Marez Oyens Saamgekomen om te vervullen de plaats, opengevallen door het over lijden van het lid der Eerste Kamer, mr. J. C. do Marez Oyens, gevoelt gij, mijne hoeren, ongetwijfeld behoefte om vooral uiting te geven aan het gevoel van diepo deernis, waarvan wij allen vervuld zijn jegens het gezin de echtgenoote, do kindereu en do aanbohuwdkinderen, die man en vader zoo onverwacht en op zoo verschrik kelijke wijze moesten verliezen. Nog reeds kort zitting hebbendein het hoogo Staatscollege, waarhoen gij, mijn hoeren, hem afgevoardigdet had hij toch reeds gelegenheid govonden om op nnwodorfegbaro wijzo te toonen hoe uiterst gelukkig uwe keuzo geweest was. Hij was een braaf en godvruchtig man, een zeer bekwaam ambtenaar, oen trouw dienaar van zijn land, zijn volk en zijne Vorstin, wiens nage dachtenis, en dit moge eenigermate tot steun en sterking aan zijn zwaar lieproefd gezin strekken, wiens nage dachtenis bij allen in den lande in hooge eere zal worden gehouden. (Teekenon van instemming). Tot do verkiezing overgogaan zijnde worden ingeleverd 63 biljetten, hiervan worden uitgobracht op dr. H. Bavinck, hoogleeraar in de godgeleerdheid aan «Ie Vrije Universiteit te Amsterdam 40, op don heer A. Plate, oud-lid van do Tweede Kaïnor 22 stemmen en 1 op mr. D. Fock. De Voorzitter verklaart alzoo ge kozen prof. Bavink, niet in zijne qualitoit van hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, aangezien alleen hooglooraren aan oeno rijks-of gemeentelijke universiteit b(j de wet verkiesbaar zijn verklaard, doch als lid van do Koninklijke Academie van Wetenschappen, golyk de voorzitter vernam dat do gekozene tovons is, eeno betrekking, die op do lyst der verkiesbaren voorkomt. De vergadering tot goon ander doel bijeengeroepen word hierop in naam der Koningin, gesloten. Enveloppe? mot doorschijnend adresvlak. De- directeur-generaal dor posterijen on telegraphic maakt-, verwijzing naar do desbetroffonde aankondiging in do „Ht. Ct." No. 84, bekend dat do ter mijn, gedurende wolkeu niet-aange- teekende briefpostaendingen ondor om slag met doorschijnend ad ros vlak, waarvan het adres niet parallel is ge steld met do z\jde van den omslag welke de grootste afmeting hooft, nog ter verzending zullon worden aange nomen, uitsluitend voor hot binnen- landsch verkeer is verlengd tot 1 Oct. 1312, zulks ton oinde belanghebbenden in de gologenhoid te stollen om bij bon nog voorradige briefomslagen als bovoubedoeld zooveel mogelijk op te gebruiken. VRIJDAG 25 AUG. 1911. i" (Vervolg). Igekomon 20°. Een voorstel; om niet over to gaan tot on 1 >ewoonbjtarverk 1 aring van, de woning aan hot Moordrechfacho Verlaat, dit luidt uldns (joude, den 23 Augustus 1911*. De Gezondhoids-Oommissio hooft bij scbryven van 15 Juli jl. No, 37 B, waarvan eon afschrift hierbij wordt overgelegd onze aandacht govostigd op do woning aan hot Moordrechtscho Verlaat N". 12. Volgens haar rapport hoeft het perceel eeno hoogte van slechts 2.20 M.. oon niet beschoten dak, onvoldoende verlichting, terwijl de vloer (welke in zoor slechten staat verkeert), van de wóon- tevens slaap kamer lager ligt daq het aangrenzend terrein. De Oommissie is van méening dat de woning niet door verbétoringen in bewoonbaren staat kan worden ge bracht, gelet op de lago ligging, de onvoldoende hoogte en verlichting en hot. geringe oppervlak, weshalve zij ons in overweging geeft de onbewoon- baarverklarltig «laarvan aan Uwe ver ged ring voor te dragen. Uit het van onzontwege ingestelde onderzoek is ons gebleken, dat de door de Gezondheids Commissie aangeduido gebreken inderdaad bestaan, doch dat zij niet van zoo ernstigen aard zyn dat de woning daarom afgekeurd be hoeft te worden. Het kamt ons in af wijking van het gevoelen der Com missie voor «lat wel degelijk verande ringen en verbeteringen kunnen wor den aangebracht, om de woning ge schikt te maken ter bewoning. Ingevolge het voorschrift van art 13, tweede alinea, der Woningwet, hebben wij de oer Uwe Vergadering uit te noodigen omtrent het al of niet onbewoonbaarverklaren van hei perceel aan het Moordrochtsche Ver laat No. 12 eone beslissing te nemen terwijl wij haar op grond van he boven medegedeelde meonen in over weging te moeten geven niet over te gaan tot de onbowoonbaarverklaring van die woning, maar ons in de ge legenheid te stellen de eigonares krucb- tens artikel 14 der gemelde Wet aan te schrijven do in overleg met de Gezondheids-Commissie noodig geoor deelde verbeteringen aan ty brengen Aan den Raad der Gemeente Gouda. Ter visie. 21°. Een adres van de Agentoiy+' van Politie-Vereoniging, dit luidt aldus Aan don Edolacht baren Raad der Gemeente Gouda. Geven met verschuldigden eerbied te konnen Petrus Ixwuneijer en Jan van Katwijk, respectievelijk voorzitter en secretaris der agenten van Politie verooniging „Por Aspra ad Astra", erkend bij Koninklijk besluit dd. 11 Maart 1905, dat op de laatstleden gehouden ver gadering dd. 10 Juni 1911 algemeen is goedgevonden den aandaéfit van den Edelochtbaren Raad «lezer G< moente er op te vestigen; dat de gestadige stijging der levens behoeften, woninghuur, belasting eti onderwijs van hen zfer vermeerderde uitgaven vordert; «fat do ongeregelde levenswijze, ten gevolge de te verrichten nachtdiensten, grootere uitgaven vorderen voor levens behoeften, dat in verschillende Gemeenten met gelijk zielenaantal, en zelfs nog aan merkelijk minder als uwe gemeente, de bezoldiging der hoofd en verdere agenten van politie reeds in meerdere mindere mate werden verhoogd. Redenen waarom adressanten de vryheid nemen zich tot UEelachtbnron Raad te wenden met beleefd en eer biedig vorzook, do jaarwedde» der hoofd- en verdere agenten van politie der gemeente Gouda in evenredigheid mot andere plaatsen, „waarvan eone opgavo by dit adres is ingesloten", wel to willen verhoogen. 't Welk doende LEEMEIJER. J. VAN KATWIJK. Gouda, 1 Augustus 1911. liet rapport van B. en W. op bo venstaand adres luidt aldus Gouda, 22 Augustus 1911. Hot Bestuur der alhier gevestigde Agonton van Politievereeniging „Per aspera ad adstra," wendt zich blykens bzgovoegd adres namens die vereni ging tot Uwe Vergadering, met het verzoek de jaarwo«ldon der hoofd agenten en verdove agenten van po- litio dezer gomeento te willen ver hoogen. Onder overlegging ook van de by- lago van hot adres, zijnde eeno opgave van de salarisrogelingen in eonigo andere gemeenten, hebben wij de eer U voor zooveel noodig in herinnering te brongen, dat de tegenwoordige rogeling der salarissen van hot Politje- porsonoel nog slochts ze^r korten tijd bestaat. Zij word vastgesteld bij Uw besluit van 27 Augustus 1909 en is eerst sedert 1 Januari 1910 van kracht. Gegeven deze omstandigheid en Keld op den toestand der geineento- inanoien, komt het zoowol den Bur- gemoester als ons college niet won- sohelyk voor tot verhooging der be doelde salarissen ovor te gaan. Wij hebben mttedien de eer U voor te stellen op het adres afwijzend te beschikken. Aan don Raad dor Gemeente Gouda. De V o^o r z i tj e rNamens D. en W. heb il^ do eer voor te stellen deze stukken tor visie te leggen. De hoer V o r g o o rM. do V. ik wensch te vragen of het niet mogelijk is dat B. en W. op het adres dor Politioagon ton-veroen igi ng prae-ad vies uitbracht on De Voorzitter: Ik doe den heer Vergeer opmerken dat do waar nemende Secretaris zoo even niets anders gedaan beeft dan hot prae-ad vies van B. en W. voorlezen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. 22°. Een adres van B. on W. van den volgehden inhoud Gouda, 27 Augustus 1911. De commissie van bystand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken geeft blijkens haar hiernevens overge legd schryven dd. 18 Juli j.l. ons Col lege in overweging het daarheen te Ie'den, dat het raadsbesluit van 9 Ja nuari 1902, N". 10 (Gemeenteblad N°. 135.), tot vaststelling der Veror dening regelende de controle op het door de Gemeente-Gasfabriek gelever de met 1 Januari a.s. buiten werking wordt gesteld. Zeer waardeerendo hetgeen door de Commissie voor gaaeóntroTo gedurende haar bijna tienjarig bestaan in het be lang van de Gasfabriek is verricht, merkt de eerstgenoemde Commissie op dat de omstandigheden zich sedert 1902 hebben gewijzigd. Waren toen op de fabriek de toestellen en middelen om hot onderzoek betreffende*»© hoe danigheid van het gas naar eisch te kunnen doen plaats hebben, niet aan wezig, nu is dat ander», daar de Ge meente thanskan beschikken over eigen krachten en hulpmiddelen. Zij is toch in het bezit van een laboratorium en de Directie der Gemeente-Lichtfabrie* ken is in staat en bereid hot gasondor- zoek op zich te nemen. Wij hebben den U naar aanleiding bet voorgaande te berichten, dat fl*ir (Jollege het. gevoelen fier Gaseom- missie deelt. Ook naar om oordeel kan in de gegeven omstandigheden het onderzoeken van liet gas voortaan met eigen krachten en Hulpmiddelen plaat* hebben. Wij geven Uwe Vergadering mits dien in overweging met ingang van 1 Januari a.s. de Verordening regelen de do contrAle op het door do Ge meente-Gasfabriek geleverde gas van 9 Januari 1902 in te trekken, de Com missie op te heffen en aan hare leden, onder dankbetuiging voor de vele dien sten aan de Gemeente bewezen, wegens hare opheffing ontslag to vorloonen. Aan den Raad der gemeente. Gouda. Tor visie 23°. Een rapport vag B. en W. op het adres van den Ned. Typografen bond, dit luidt aldus Goudé, 23 Augustus 1911. In uwe vergadering van 21 Juli jl kwamen ter tafel oon af 1 ras van de Afdeeling Gouda van don Algemoenen Nederlandschen Typografenbond, in zake het stellen van looneisehen bij het vervaardigen van door de Ge meente benoodigd druk-en bindwerk, en een adres van de Afdeeling Gouda van don R. K. Typografenbond, waarin adhao8ie betuigd wordt met het eerst genoemd adresj Aan Uwe opdracht om met botrek- king tot don "inhoud dezer adressen van praoailvif^ te dienen voldoende "hebben wij de oer U het volgende mede te deeleq. Do strekking van hot verzoek der adresseerende veroonigingen is te ver krijgen, dat het door de gomoente bo- noodigde druk- en bindwerk slechts op die drukkoryen zal worden vervaar digd, waar aan de looneischen van den Algemeonen Nederlandschen Typogra fenbond wordt voldaan. Aangezien hot druk- en bindwerk grootenfieels wordt aanbesteed zou het dus noodig zijn, dat de voorwaarden van aanbe steding worden aangovuld met eeno bepaling ip dep hierboven liedooldon geest, hetgeen zou kunnen geschieden met ingang van 1 Januari a.s., het tijdstip waarop de binnenkort te hou den nieuwe aanbesteding zal ingaan. Het doet ons leed al dadolyk te moeten opmerken, dat wn na ernstig boraad geen termen heboon kunnen vinden liet gedane verzoek bij U voor eeno gunstig»} beschikking aan te be velen. Er bestaan toch by ons collego tegen inwilliging daarvan verschil lende bedonkingen. Ten eerste 'kunnen wij niet goed- kouren, dat aan werknemers der go moente oischen worden geadeld, Welke zoo eenzijdig zijn in het leven geroe pen als met de door adressanten be doelde het geval is, immers, de vast stelling er vati had plaats op liet Congres van den Algemoenen Neder landschen Typografenbond, 13 Juli 1908 te Amsterdam gehouden, der halve uitsluitend dooi' werknemers. Zooals reeds gezegd, vindt dit bij ons geen instemming. Een ander bezwaar is volgens ons college hierin geleden, dat, werden de meergenoemde oischen toepasstdijk verklaard, de oontróle op de naleving van niet gemakkelijk zou vallon, zoo niet onmogelijk eon zyn, althans voor de gemoeqte. Wij vinden hot ook om deze rSden beter dat de ge- wenscht wordende bep&ling achterwege blijft. Afgescheiden van het bovenstaande komt het ons evenmin raadzaam voor op het verzoek in te gaan, daar in dat geval de consequentie zou meebrengen, dat ook aan andere leveranciors van do gemeente dergelyke bepalingen werden opgelegd. Dien weg wenschen wij niet te betreden. Wy kunnen uwe vergadering dan ook niet anders voorstellen dan op de 'tigedionde adressen afwijzend te be schikken. Aan don Raad der Gemeente Goudi Ter visie. 24". Een brief van de Commissie voor het Pensioen-fonds, inzendende de liegrooting voor 1912. Ter visie. 25". Een briof van de Commissie van Toezicht op het Mi«ldelbaar On dei wijs. Deze luidt aldus; Aan den Raad der Gemeente Gouda De plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbkar Onderwij: heeft «Ie eer U het volgende Verslag uit te brengen omtrent Kind-examens van den Gemeentelijke Handelscursus die van 3 tot 14 Juli 1911 ten haren overstaan hebben plaats gehad. Do Commissie voornoemd, A. II. TE ERE, Voorzitter. W. GOL, Secretaris. Gouda, Augustus 1911. Aangenomen voor kennisgeving. 26". Een adres van Dr. J. Geest van den volgenden inhoud: Gouda, 28 Juli 1941. Aan den Raad dor gemeente Gouda Wegens zijne lienoeming tot Direc teur der lïoogero Burgerschool te Dordrecht en het daarmee gepaard gaande vertrek uit de Oemeonte, verzoekt ondergoteekende beleefd ontslag als lid van dn Commissie vau Toezicht op de Stads-Muziekschool te Gouda. J. GEEST. De Voorzitter: Ik stel voor dit schrijven van Dr. J. Geest voor kennisgeving aan te nemen, onder dankbetuiging voor do diensten, door hem bewezen aan de Gemeente en hot muziekonderwijs alhier. Aldus besloten. 27°. Eon adres van Dr. J. Geest van den volgenden inhoud Gouda, 28 Juli 1911. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, ondorgeteekeude Geest (Dr. J.) dat hij wegens zijne benoeming tot Directeur dor Hoogero Burgerschool met 5-jorigen cursus te Dordrecht, eervol ontslag vraigt als leeraar aan het Gymnasium te Gouda. Hetwelk doende enz. Dr. J. GEEST. Aan den Raad der gemoonto Gouda. De Voorzitter: Namens B. en W. heb ik de eer voor te stellen Dr. J. Geest het govraagd eervol ontslag to verleenon, mot ingang van een nader door B. on W. te bepalon datum. Aldus besloten. 28°. Een adres van N. P. Zuydvold van den volgende inhoud; Aan den Edelachtbaren Raad der gemeente Gouda. Geeft öiot verschuldigden eerbied to kennen Nicolaas Petrus Zuydvold, oud 63 jaar, sluiswachter van do sluis aan het Moordrechtsche Verlaat. dat hij wegens ziekte niet meer in staat is die betrekking naar behooron te kunnen waarnemen. Reden waarom hij de vrijheid neemt UEdolachtbare beleefd te verzoeken hem tegen 1 November a.s. eervol uit die betrekking te willen ontslaan, 't Welk doende, UEd. oud. dw. dienaar, N. P. ZUIJDVELD. Gouda, 8 Augustus 1911. Het gevraagde eervol ontslag woi verleend. 29". Een adres van de afd. Gouda on Oma treken van den Bond van Ne- «lei landsche onderwijzers van den vol- gondon inhoud Gouda, 22 Juli 1911. Aan don Iland der Gemeente Gouda. Edelachtbare Heeren! Geven met versohuldigtjen eerbied te Jconnen, ohdergetoekenden C. H. N. de Nooyer n P. de Vos, respectievelijk voorzit ter en secretaris der Afdeeling „Gouda en Omstreken" van den „Bond van Noderlandscho ^Onderwnzers" (goed- fokenrd bij Koninklijk Besluit van 22 Jaart 1890, No. 28)handelende in opdracht van bovengenoemde Af deeling, dat naar hunne meening de salariëering der onderwijzers en onder wijzeressen in deze gemeente, werk zaam by het Openbaar Lager Onder wijs, dringend verbetering behoeft en wel omdat een maximum van f 1000 zonder on van f 1200 met hoofdakte buiten vergoeding voor woning- huur niet geacht kan worden te voldoen aan wat een ondor- wijzor met een gezin noodzakelijk behoeft genoemde mavuua eerst na 28 jaar bereikt worden fi 3° de periodieke vorhoogingen te ge ring zijn en na te lange tusschen- poozen worden toegekend redenen, waarom adressanten, onder verwijzing naar bygaande Memorie van Toelichting, Uw College verzoe ken de salarisverofdening in Uwe Ge meente zoodanig te herzien, dat aan bovengenoemde bezwaren volledig worde tegemoet gekomen. He*welk doende, enz. Namens de afdeeling „Gouda en Omstreken" van den „Bond van Nederlandsche Onderwijzers'" C. H. N. DE NOOYER, Voorzitter. P. DE VOS, Secretaris. Krugerlaan 81, Gouda. De Voorzitter: Ik heb de eer namens B. en W. voor te stellen dit adres tegelijk te behandelen met het rapport van B. en W. op een gelijk soortig adres van de Afdeeling Gouda van liet Nederlandsch Otiderwëzers- genootschnp, welk rapport zoo "even is voorgelezen. Aldus besloten. 30". Een adres van L. Boer van den volgenden inhoud: Aan den Raad der Gemeente Gouda. Edolachtbare Heeren Geeft niet eerbied te kennen: L. Boer, klerk ter secretarie dezer Gemeente dat hij sedert 3 Augustus 1903 als zoodanig in dienst is, en gaarne zag dat aan hem werd toegekend een vierde periodieke verhooging als be doeld in artikel 3 der Verordening regelende de samenstelling en bezol diging.van het personeel ter secreta rie fier Gemeente Gouda, (Gemeente blad 1911, No. 225). Rodenqn, waarom hij Uwen Raad eerbiedig' verzoek hem met ingang van I October aanstaande bedoelde verhooging, wel te willen toekennen. 't Welk doende enz. BOER. Gouda, 23 Augustus 1911 In handen van B. en W. om advies. (Wordt vervolgd.) i. by o win «tuit Boschbrandon te Herkenbosch. Te Horkenbosch zijn hevige bosch- branden uitgebroken, die vermoedelijk zijn ontstaan door vonken uit een locomotief. Do brand strekte zich uren ver uit. Maandag zijn er vier compagnieën genietroepen uit Keulen aangekomen, «lie met 300 man het blusschingswórk begonnen. De Dalheim zijn infanterie- troepen uit Bonn aangekomen. De Roermondschè huzaren en infanterie hebben in het blusschingswerk een groot aandeel gehad door het graven van kanalen en het verwekken van togenbrandeö. Te Elmpt aan het tolkantoor Is Oen boerderij met inboedel verbrand, in de nabijheid van het dorp is een huis afgebrand. Zes personen zagen zich onverwachts door het vuur omringd slechts met de grootste moeite konden zij zich nog redden. De douane van het tolkantoor zijn gisteravond met medeneming van geld en papieren naar het vlakke veld gevlucht. Vele kleine boeren zijn door de ramp zwaar getroffen. De brand verzekeringsmaatschappij te Gladbach had, met het oog op de vele bosch- branden, togen hedenmiddag twaalf uur de verzekering op de bosschen na bij de gemeente Elmpt opgezegd, zoo- Elmpt voor het grootste gedeelte jekt is. brand woedde zoo hevig, dat ken hout en asch op grooten af stand terecht kwamen. Tegen den avond nam de brand, ondanks alle maatregelen, nog in hevigheid toe en had omstreeks middernacht zijn hoog tepunt bereikt. Gistermorgen hadden de pionniers uit Aken den brand in de buurt van Elmpt bedwongen, doch daar de kracht van tier! wind verdubbelde, is het gevaar nog niet geweken. De brand concentreert zich thans in de bosschen tusschen Elmpt en Vlodrop. Een juist beeld van don omvang van den ramp is niet te krijgen, daar de uitgestrekt heid te groot is. Aan boord van het s.s. Eggersfort te. Amsterdam, kreeg een matroos een hevige slag op het hoofd, door een rad van de machine. De man werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Hedennacht zijn^by Kamphorst te Nierfw-Vennep 5 nieuwe rijwielen ont vreemd. Men had zich door het in drukken van een glasruit toegang weten te verschaffen. Binnenkort zal naar gemeld wordt oon aan aanvang worden gemaakt met het wrak de „Caleddnia", waarop eenige tijd geleden nabij Katwijk een hevige ontploffing plaats had. In een sloot van oen der laantjes naar den Diefhoek bij Schiedam is Zondagmorgen het lijkje gevonden van een pasgeboren hind van net mannelijk geslacht. Het was gepakt in een hou ten doosje dat verder was aangevuld met grauw papier'. Het lijkje had een hemdje aan ge merkt M. B. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Zaterdagavond is in de Hugo de Grootstraat te Rotterdam een 9-jarig meisje J. v. D. genaamd bij het over steken der straat overreden door een automobiel van den heer v. H., welke bestnurd werd door diens 26-jarigen zoon. Het achterwiel ging het kind over het hoofd. Bij dr. Pool binnengedragen werd door dezen schedelbreik gecon stateerd. Met de automobiel werd het kind daarna naar het ziekenhuis ver voerd. De bestuurder had geen schuld aan het ongeval. Te Esch is bij het ontladen van het grint voor de aangelegde tweede lijn Boxtel—Vught, een aantal nog zeer gave gouden en zilveren muntstukken gevonden, uit do 17de eeuw. Ook de zilveren beugel van een beurs, die nog twee .gouden stukjes beklemd hield, werd ontdekt. ('s-H. Ct.). Wat in den Haag een goede stand voor een zaak waard is. De Banketbakkerefirma P. A. van Hattum, Annastraat 17 te 's Graven- hage schrijft aan den Raad: dat hy vernomen heeft, den heer J. Cohen eigenaar van het Maison do Bonn eter ie, Gravenstraat aldaar ver gunning zal worden verleend, gedu rende hoogstens 18 maanden een ma gazijn en winkelgebouw op te richten op een grondstujc voor zyn winkel gelegen dat bij het dicht bouwen van zyn front, er voor hem groote schade kan komen, die ver over de f 12.000 kalf beloopen dat hij hooger in de belasting is aangeslagen, als zijnde nu zijn winkel aan een open plein gelegen. Reden waarom hij den gemeenteraad beleefd verzoekt bij het plaatsen van het tijdelijk winkelgebouw met boven staande rekening te houden, en de firma J. Cohen aansprakelijk te maken voor de schade, die voor hem daardoor ontstaat. Frans Joseph, Prins van Hohen- zollern, is gisteren met eenige Duitscho marine-officieren van het Duitscho opleid ings vaartuig de Hertha, de gast geweest van graaf von Rosco Bog- danowicz op het paviljoen-von Wied te Scheveningen. 's Avonds woonden de officieren en een aantal cadetten het concert in de Kurzaal bij. Naar wij vernemen vertrekt do Hertha Woensdag uit Rotterdam. Zooals bekend is plaatsen vele ijm- kers uit de Rijnprovincie jaarlijks nun korven in de heide in de Peel, om daardoor de bijen honig te laten ver zamelen. Door velen hunner wordt thans geklaagd over de diefstallen van bijenzwermen. Men bedwelmt de insecten door een poeder onder de korven te verbranden, waardoor ze voor korten tyd bewus teloos neeaf&lleen en gemakkelijk zijn te vergaren. Proeftöcliten van Texel. Terwijl langs de kust een flinke branding stond, gingen Zaterdag beide reddingbooton der N.- en Z.-H. Redd. Mij. in zee, tot het houden van proef tochten, welke tot ver uit de kust werden uitgestrekt en geheel naar wensch slaagden. In de duinen bij Eierland, werd ook met het vuurpyl- toestel geoefend. Een lijn werd tot op een afstand van ruim 400 M. uit geschoten, waarna een man in den reddingzak van een od het duin ge plaatsten mast werd afgehaald. Velen woonden deze proeftochten bij. Gisterenmiddag brak er brand uit aan boord van het aan paal 5 in de - Rijnhaven liggende stoomschip Ame land, dat met papierhout geladen is De brand ontstond in ruim 2, waar eenige rollen van dit hout, die nabij den wand van een ketel lagen, aan het smeulen gegaan waren en vlam gevat hadden. Uit dit ruim deelde het vuur zich aan de in bunkers liggende steenkolen mede. De brand had in den aanvang een ernstig aanzien, doordat de vuurgloed naar buiten zichtbaar werd. De schade is vry aanzienlijk. Uit Wageningen wordt gemeld: Het water op den Rijn is thans tot een buitengewoon laag peil gevallen. De peilschaal aan het Lexcesveer wyst „heden 5.57M.-f N.A.P. Dit is no| slechts 42 c.M. hooger dan in 190C. het beruchte jaar van weinig water. De booten der Mij. „Concorma" heb ben hun aanlegplaats van de buiten haven moeten overbrengen naar het Laxoesveer, het havenkanaal is voor passage te ondiep geworden. Maandagavond reden een drietal heeren in een open rijtuig over de Leuvenhaven te Rotterdam. Ter hoogte van de Leuvenbrugsteeg gekomen, werd eensklaps door een onbekende een revolverschot op het rijtuig gelost. De kogel trof een der inzittenden, den heer W. F. Schürmann, aan het hoofd. Bloedend verwond werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hem de eerste hulp verleend werd. De verwonding bleek niet levensge vaarlijk. De aanleiding tot dezen daad is onbe kend. Te Haarlem is men bezig met het leggen van een derde buis -voor de Amsterdamsche waterleiding. Maandag stortte door dreuningen een gedeelte in van de 1.70 meter diepe uitgraving, juist over den werkman L. Verhoef, die er bijna geheel door bedolven werd, alleen zijn hoofd bleef vrij door dat hy viel achter een gasbuis. Daar door kon hij ademen. Toen hij uitge graven was, bleek hij geen letsel te hebben bekomen. Hij kon zijn werk voortzetten. GOUDA, 30 Augustas 1911. gerolicht" te Gouda zal op bondag 3 September 1911, een Schietwedsrijd houden op het Schietterrein aan den Rotterdamschen Dijk. De wedstryd zal bestaan uit A Personeele wedstrijd voor de Leden der Vereeniging welke voldaan hebben aan Artikel 11 van het Regle ment. B. Wedstrijd vrye baan 3 schots k 25 cents per serie. C. Wedstrijd vrye baan marga-ge- weer a 10 cents per serie van 5 schoten, afstand 25 Meter. De banen B. en C. ziin opengesteld voor iedereen. Het nieuwe Raadhuis te Waddinxveen. Sinds jaren was iedereen in deze gemeente er van overtuigd dat het oude gemeentehuis niet meer voldeed aan redelijke oischen, die daaraan mogen worden gesteld en werd drin gend de behoefte gevoeld aan verbe tering van dien toestand. Thans heeft Waddinxveen een nieuw raadhuis gekregen en wij willen het gaarne zeggen, het is een gebouw, waarmede de gemeente is verrijkt. Volgens het door den raad goed gekeurde bouwplan had in Februari van dit jaar cfe aanbesteding plaats van het gebouw hetwelk h<Klen als gemeentehuis in gebruik is genomen. In een hedenmorgen gehouden bij eenkomst van gemeentelijke autori toiten, vertegenwoordigers van Kerk genootschappen, Armbesturen en ge- noodigden, welke bijeenkomst niet voor de pers toegankelijk was, werd door den burgemeester, den heer G. van Dort Kroon een rede gehouden ter openstelling van dit nieuwe gemeente huis. Nadat de burgemeester zijn rede had beëindigd, werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Dit nieuwe gemeentehuis is gelegen aan Zuidkade en gebouwd op de plaats van het vroegere huis van den hper van der Torren, van welk heerrnrfiuis het benedengedeelte ia benut voorde bouw van net raadhuis. De palen, welke voor het oude huis 'stonden, zijn ook hier blyven staan. Het front van het gebouw is i legen aan de rechterzijde, waar zich de breede ingang bevindt, die toegang geeft tot een ruime vestibule met ter razzo vloer en een mooie trappenhal. Beneden bevinden zieh aan de rech terzijde een flinke zaal, eenvoudig van uitvoering met helder lieht, het welk aan twee zijden door zes ramen toestroomt, en welke zaal gebruikt zal worden voor trouwzaal en verga deringen of bijeenkomsten van allerlei aard. De meubileering daarvan is eenvoudig. Ook is in deze zaal een afscheiding aangebracht voor het pu bliek. Aan de linkerzijde is de ruime Secretarie, die uitzicht heeft op de Zuidkade. Ook hierin zijn zes ramen waarvan het bovengedeelte bestaat uit gekleurd glas. De inrichting van kasten, bergplaatsen lessenaars enz. is uiterst practisch. Verder bevinden zich in het benedengedeelte een bode- k£&er en een toilet. Een mooie breede trap van zwaar eikenhout, welke be legd is met een fraaie looper waar boven een groot raam, dat door z(jn in lood gevatte gekleurde ruiten het licht doet schijnen voert naai- het bovengedeelte, waar op de vestibule uitkomen de Burgemeesterskamer, de kamer van Burgemeester en Wethou ders de Commissie-kamer, de Archief kamer en de Raadszaal. De Raadszaal van flinke afmeting, ziet er keurig uit. De eikenhouten be timmering, waartusschtm het tekko- papier aan de wanden, do bekleOde tafel in halve maanvorm voor de raads leden en de lange tafel daarvoor voor het college van B. en W. en den Secretaris, de fraaie gaskroon, de blauwe portieres, de schoorsteen van verglaasden steen, hot geeft alles te saam oen indruk van zekere voor naamheid. Zoo ook de zich daar be vindende kamers van den burgemees ter en van B. en W., die door hun fraaio stoffeering en mooi gebeeld houwd meubilair een aangename indruk vestigen. De Commissie-kamer, die aan de zijde der Zuidkade is gelegen heeft een balcon, daLoou mooi uit zicht biedt op het vlakke polderland en de Gouwe. Het gehegle bovengedeelte, waarbij ook nog behóórt de kamer van het oud-archief hoog in den toren is een en al licht. Ook van daaruit heeft men een prachtig vergezicht. Het geheele gebouw draagt den stempel van met de meeste zorg te zyn afgewerkt; alles is even correct. Ook het eiken-schilderwerk geeft daar van blijk. By al het comfort, dat dit modern ingerichte gemeentehuis biedt missen we toch iets wat in den tegenwoor- ligen tyd onmisbaar is, n.l. een tele fooncel. Zoowel de aannemer, den heer G. den Hoed te Waddinxveen als de heer P. D. Htuurman te Bergambacht, die de werkzaamheden heeft geleid, hebben oer van hun werk. Het gebouw dat met zyn eenvou- digen toren ook aan de buitenzyde aardig aandoet, krijgt voor den ingang een thans nog in wording zijnd breod plein, met een fraai yzeren hek. Ter zyde van dit plein is thans nog in aanbouw een gebouwtje dat ondor éóu dak zal bergen de bewaarplaats van de brandbluschmiddolen en het arrestantenlokaal. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting). Voortgezet is de behandeling van de zaak tegen den recidivist W. F. N., 46 jaar, monteur te Rotterdam, die in den nacht van 27 op 28 Juni gepoogd zou hebben zich toegang te verschaffen tot het kantoor en magazijn der firma J. Kortonoever Jzn. aan de Lazarus kade te Gouda, ten einde daar weg te nemen wat van zrjne gading was. In de uitvoering van zyn voorne mens was hy verhinderd door de ver schijning van een surveilleerenden agent, die hem op de vlucht joeg. Eenigen tijd later werd beklaagde ge arresteerd. De behandeling «lezer zaak werd in de zitting van 18 dezer ge schorst, ten einde alsnog te hooren den heer J. Kortonoever, die heden getuigenis aflegde. Het wettig en overtuigend bewijs geleverd achtend, eisehte het 0. M., waargenomen door mt. Steenberghe, drie j&raa gevangenisstraf. Omtrent het bewijs refereerde mr. J. W. van Zanten zich aan het oordeel van de rechtbank, en verzocht in verband met verschillende omstandigheden bekl. eon aanmorkelyk lichtere straf dan dege- ëischte op te leggen. 'Uitspraak 5 September. RECHTBANK TE AMSTERDAM. Nadat gisteren de 24-jarige Duit- scher P. J. R. wegens hot vervaar digen van vaische rijksdaalders met het doel ze als echt en onvervalscht uit te geven tegen zich 3 jaar ge vangenisstraf had hooren eischen, stond zijn medeplichtige, de 26-jarige Duit- scher H. S., terecht terzake van het uitgeven van het vaische geld. Ook hy bekende volledig. Geëischt werd tegen hem 2l/a jaar gevangenisstraf. groot aantal ongebruikte bedriegelijke merken een slecht nagebootst Nedei> landsoh rykswapen, met de gebraike- lijke lettere en ciifers, maar de woor den „Nederlandsche Botercontróle" *yn vervangen door de EngeUche woorden„Guaranteed Pure Butter". De koopers moesten natuurlijk in den w^an worden gebracht, dat zij Neder- landsche contrmeboter kregen. Er is een strafvervolging tegen deze fabri kanten ingesteld, en de zaak zal aan staanden Vrijdag, 1 September, voor het Theemspolitiehof dienen. LANDBOUW- Nagemaakte Hollandsche boter in Engeland. De Londensche correspondent van de N.R.Crt. schreef Maandag Naar ik verneem, heeft dr. Van Ryn, de Nederlandsche regeoringscom- missaris voor landbouwzaken in En geland, verleden week een nieuwe fabriek van nagemaakte Hollandsche „contróleboter" in Oost-London ont dekt. Na verkregen machtiging door den betreffenden politierechter, is Zaterdag een hniszoeking ter plaatse bewerkstelligd, en beslaggelegd op vele ingepakte kistjes boter en op een De waarnemend Directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Gouda brengt ter algemeene kennis, dat, in verband met den verjaardag*van II. M. de Koningin, op 31 Augustus a.s. do briefpostbestellingen van 7 uur en 8.55 's avonds en de pakketpostbestelling Ean 8.20 's avonds niet zullen worden itgevoerd. Ook de lichting der hulp- brievenbussen van 7.10 's avonds zal dien dag niet plaats hebben. De lichtingen van de brievenbussen aan hot kantoor en aan het station zullen op de gewone tijden geet'hioden. Gouda, 30 Aug. 1911. De waarn. Directeur voornoemd, J. B. VAN VOORST. Luchtvaart. VédrinoH heeft"eergisteren een tocht je gemaakt van Parijs naar een mili tair oefenterrein in de buitenwykon. Hij nam uit de stad wat fruit en an dere levensmiddelen mee om er me vrouw Vódrinee mee te verrassen. Ook had hy een eend gekocht, een levende, en nam die kalmweg onder zijn arm, besteeg zijn vliegtuig en vertrok. Het beest kreeg 't in de lucht erg benauwd, kwekte luid en scheen *t wel 't naarst te vinden, dat Védrinea er een vaartje achter zette, grooter dan een eend ooit halen kan. Toen Védrines landde op het terrein, waar soldaten aan 't oefenen waren, kwam de politie om hem te bekeuren. „'t Spyt me erg," zei Védrines, „maar m'n passagier kreeg 't daar boven zoo te kwaad, dat ik hom niet langer by me kon houden." Een onvoorzichtige. William Stearne van Manchester is Donderdag te Fol kestone te water gegaan ten einde te trachten naar'Dover te zwemmen. I)e onvoorzichtige waagde het te ver trekken zonder geluide van oen boot. Om 2 uur 30 had men den zwemmer uit het gezicht verloren. Er stond een zware zee. De Marokko-quoestie. Brussel. De bladen maken melding van eene verscherping van do militai re instructies in België genomen. Zelfs zouden de regimenten welke op ma noeuvre zouden gaan oen tegenbevel hebben gekregen van hobgarhand, zoodat zy in hunne garnizoenen blyven. Konstantinopel 29 Ang. Heden zyn hier dertig niouwe gevallen van cholera voorgekomen en zyn twintig liidere aan die ziekte overleden. Hbld. Konstantinopel 29 Aug. Te Uluborlu in Anatolië zyn een aantal huizen waaronder de landbouwbAnk en het febouw van dd openbare schuld afge rend. Hbld. Konstantinopel 29 Aug. Volgens officieele ongaaf zyn by den brand te Aidin 407 huizen in de asch ge legd. Hbld. Konstantinopel 29 Aug. Oostenrijk- sche gendarmen hebben aan de grenzen geschoten op een Turksch detachement. Een korporaal en een soldaat werden gewond en twoe -andere soldaten wor den vermist. Hbld. Men seint ons Bern. De spoorwegbrug tusschen 8t.-Moritz en Bchülz in Zwitserland is ingestort. 15 Italiaansche arbeiders werden gedood en 15 gewond. Ryssel 29 Aug. Op verschillende plaatsen in de dopartementen Nord en Pas de Calais hebben, naar aan leiding van de duurte dor levensmid dolen, ongeregeldheden plaats gehad Een aantal personen werden gewond, De nu nog resteerende worden totÖPOTPBIJH uit verkocht. van het Koninkiyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.9 te St Mathieu, laagste stand 749J8 te Ilernösand. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige westelijke tot zuidwestelyko wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAN DKN Kf fee Ie «kt lil el leAwitrriUm 30 1911. SUatslecniBgez. Ned. Cert. Werkelyko Schuld 3 pet. Oostenr. Belasting vrije Krogonrento 4 pot. Port. öbl. 3d« Serie Amort. Schold 8 pet. Russische OM. 1906 5 pet. ld, Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. id. Obi. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e E&is- sie 4 pet Japan. Öbl. 1899 4 pet. Mexico Atl. Binnenland Obl. Bpct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. Maak- ea Cr«li«C-iMtel- llagM. Ned. Bankaandeelen ladustr. Uadernemiageu American Oar A Foun dry Comp. O. v. A. ld.Smelting A Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Hel. redlef Instelt en (ultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My.C.v.A MUntonw Myen Kctahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petrelenm-Ondern Dorische Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v.Petr. Bronn.O.v.A Shell" The Tremp. A Trad Oy. 0. v. (1. A Hckeeprnaii N(jea. Ned .-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A Int. Mercantile Marine Cy. Afgest. Prof. A. Tnlmk-Onder nein Ingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Hilau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Max wol Land Opant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Iim. Cert. v. Aand. tyenrwegen. HoU- IJzeren Spoor- wogmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Znid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weeno n Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obi. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash »Gow. Aand. Press leleenliiffrn Amsterdam Aand. 3pet Hongarye. Thoi irfte- gulirungs-Gos. 4 pet. l&G'/a GELDKOERS. Prolongatie 2—2!/t pCt. Hollandsche Staatsfondsen in vaste stemming. Oliewaarden openden op de slotkoeraen van gisteren en liepen daarna op. Tabakken gevraagd. Ame rikanen flauw. Steels 691/# 24'/,. Geld gemakkelijk. V Kmt» K«m m hrcku 84% 99%, 101'/, 90'/« 90% 88% 47 47 104 87 104 68 910', 210'/, 49% 48 70% CU 24% 24% 70»/,, 99% 234 333'/. 188%, 183"/,. 80 89 960 «5%. 66 149 160% 416 417% 376 194 U6 U'%, 109 107% 13 14 43 8% 9% 83% 83% 92% 67 907 f140.- 206 88% 98'/, 28%. 28 101'/, 101V, 157

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2