S"0.it©n leao/*!.. Buitenlandsch Nieuws. BIrLn.enlaxxd.. Brieven uit de Hofstad VERGADERING U\ DE\GEMEENTERAAD demengde Berichten. reus de adviezen van hunne conser vatiefste geestverwanten te volgen en zichzelf tusschen links en rechts te laten dooddrukken. l)at door een en ander de kans op een overwinning in 1913 en een regeerkrachtige vrijzinnige uieerdeK heid aanzienlijk zou worden verhoogd, staat voor ons als een paal boven water. Wij <hopon en vertrouweh, dat dit ten Slotte in Unie en V. D. Bond den doorslag zal geven bij het nemen van bovenbedoelde, voor beide partijen zoo gewichtigebe slissing. Moge ons vertrouwen niet be schaamd worden! Aandoening-en der huid. De huid is een dor middelen, waar door de onzuiverheden uit het lichaam worden afgescheiden. Maar zij is or- ittrhavi-gL Mn aandoeningen, die dezje afcoheiding belemtaoren of verhinderen enNwelko door epn bizondere behan deling moeten worden weggenomen. 'Onder deze Aandoeningen noemen wij eczema, r/os, huiduitslag, dauw worm, winterhanden en -voeten, goi- deluitslag, en». Deze aandoeningen zijn somtijds zo» hevig, dat het leven haast ondraaglijk wordt, dat gij geen nachtrust/kunt genieten en dat uw imd er onder lijdt. Aster's Zalf is een speciaal genees1- Kcldel voor alle ongesteldheden der fmid. Reeds de eerste aanwending doet weldadig aan en doorgaans' is óón chips voldoende om een geheele en cluurzame genezing te bewerkstelligen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Gouda verkrijgbaar bij de hoeren Wolff Co., Westhaven 11, Toezending geschiedt franco na ont+ vangst van postwissel a f 1.75 vooij één, of f 10.voor zob doozen. De Marokkaans'che quaestie. De Fransche gezant te Berlijn Jules) (Jambon is naar zijn post teruggekeerd, uitgeleide gedaan door zijn broëder, den gezant te Londen, die in deze queastie eveneens een groote rol speelt. Daar de gezant nog niet geheel her steld is, zullen de onderhandelingen met Von Kiderlen Wachter Maandag kunnen aanvangen. De „Echo de Paris" beweert uit officieuze bron de volgende inlich tingen te hebben ontvangen aangaande Cambons opdracht. Do hem gegeven instructies zegt het blad, zijn duidelijk afgebakend. Zij stellen Frankrijks vrij heid van actie in Marokko vast in bewoordingen die nadrukkelijk genoeg zijn in de toekomst elke dubbelzinnig heid uit te sluiten. Indien de Duitsche regeering in Frankrijks zienswijze treedt, zal Cambon kunnen onderhan delen over de quaestie der vergoedin gen, die Frankrijk aanbiedt en die vrij groot zijn maar tot de uiterste grens van het mogelijke gaan. Indien Duitsch- land, zooals gezant Von Schön schijnt te denken, deze voorstellen onvol doende acht, zal Frankrijk de onder handelingen afbreken, want wat I)uit8chland eischt, zegt het blad, is ovoreenigbaar met onze waardigheid. Men hoopt intusschen, dat Duitschland rekening zal houden met de ernstige pogingen tot verzoening, die Frankrijk heeft gedaan en zich met de grond slagen van het akkoord eens zal ver klaren." Onder geen voorwendsel zal de re- geeriug aan Duitschland speciale poli tieke belangen buiten zijn economische belangen in het land der Soes (het achterland van Agadir) verleenen. Dat de zaak heel Europa in beroering brengt en aanleiding geeft tot allerlei veronderstellingen aan een mogelijk oorlogsgevaar dat door deze quaestie dreigt, blijkt wel uit de ahrmeerende berichten die over de militaire maat regelen in België binnenkomen. Een ontzaggelijke troopenmassa is naar de oostelijke grenzen getrans porteerd, omdat verwacht wordt dat bij het eerste signaal Duitschland zal trachten de provincie Luik te over rompelen om door de vallei van de Maas over Luxemburg en Namen het Fransche Maasleger in den rug aan te pakken. Do bevelhebbers des Maasforten hebben order gekregen, deze in Btaat van verdediging te brengen, het ma teriaal dat in reparatie is, op te vor deren en zich in verbinding te stellen met de tuighuizen om het aan te vuljen, terwijl de genie eenige ver dedigingswerken moet voltooien. In verband hiermede zijn enkele genie officieren die met verlof waren, opge- aoppen (de tegenspraak in dezen was niet ambtelijk) on dit hoeft het gerucht eener mobilisatie -van hun regiment in de wereld gebracht. Eenige artillerie officieren hebbon eenvoudig aanschrij ving gekregen, dat ay opgeroepen kunnen worden. In de villa van generaal Hellebaut te Cointe is raad belegd van de hoofd officieren der vesting Luik. De 1h>wa pening der forton, zoo werd gisteren gemeld, duurt voort. Te Luik arri veerden Woensdag 12 HotehkLs ka nonnen, 18 snelvuurkanonnen en ook 1.800.000 patronen. Do officieren van het 14e regiment stellen de plannen der tweede ver dedigingslinie op. Bij ministerieel© beschikking wordt met ingang van 2 October de zetel van het hoofdkwartier der 2e divisie cavalerie uit Gent naar Bergen ver legd, en de generale staf van de 3e brigade cavalerie van Bergen naar Doornik. Generaal-majoor Clooten gaat naar Bergen met zijn genoralen staf en generaal Stein v. Altenstein naar Doornik. In de laatste dagen is in de forten groote schoonmaak gohouden en zijn er zes compagnieën van hot 14e linie-regiment in garnizoen gelegd ter vervanging van het 12e regiment, dat er liggen moest, maar op schiot- oefening uit is. De Luiksche „Express" beweert dat deze militaire maatregelen genomen zijn op een wenk van den Franschen Minister van Oorlog. Echter, men voegt er aan toe dat daarmede slechts voorzien wordt in de ongewenschte leemten, die er in België in de lands verdediging bestaan. Cholera. Te Konstantinopel zijn 52 nieuwe gevallen van Cholera, waarvan 26 met doodelijken afloop, voorgekomen, De epidemie verspieidt zich naar den Bosporus in de voorstad Boejoek- dere. Er is te Malta met het oog op de cholera, een quarantaine ingesteld voor personen en goederen, herkomstig uit Tunis. Pobtugal. Daar Duarte Leite de onmogelijk heid, om het ministerie te vormen, ingezien heeft, heeft hij gistermiddag voor de taak bedankt. De President wacht nu op de komst van Chagas, den gezant te Parijs, die des avonds hier verwacht wordt, om dien de opdracht te geven. Een later bericht meldt Van Chagas is opgedragen het kabi net samen te stellen gisterenmiddag heeft hij vergeefs gepoogd Costa over te halen hem te helpen om een ge mengd ministerie uit het blok der Costisten te vormen, ten einde de eenheid in de republikeinsche partij te behouden. Heden zal ingeval van mislukking, Chagas gedwongen zijn een parlementair of blokministerie te Na er meldt men nog: Chagas vormt, na mislukking der onderhandeling met Costa, een blok ministerie, waarin Chagas minister president en minister van binnenlafod- sche zaken, VasconceJlos minister vim» buitenlandseho zaken, Duarte Leièe minister van financiën, Menezes mi\ nister van marine zullen zijn. De1 verdere verdeeling der portefeuilles is nog twijfelachtig. Het is zeer moei lijk iemand voor de portefeuille van justitie te vinden. De staking van de werklieden op de lichters is verergerd. De sleepers hebben zich bij hen aangesloten. De Taag is verlaten. De matrozen van de marine verrichten eenige onvol doende diensten op de lichters. De ruiterij heeft herhaaldelijk de stakers moeten verstrooien. Een luitenant, eenige agenten en verscheidene stakers zijn gewond. Velen zijn in hechtenis genomen. Er is nog geen oplossing van de moeielijkheden te verwachten. Rusland. Uit Petersburg wordt aan het Ber liner Tageblatt geseindis men be gonnen met het verbannen van alle Joden, die zich daar na 1906 hebben gevestigd. In do steden van het zuid westelijk gebied is men opgehouden met Joodsche kindoren in ae lagere school op te nemen. Op bevel van het ministerie van binnenlandsche zaken is de redacteur van de wekelijks verschijnende Sowro- mennis, Mir, Jordanski, voor twee jaren uit St. Petersburg verbannen. Als reden van de verbanning wordt opgegeven, dat Jordanski, die tot de oppositie behoort en wiens artikelen de regeering mishagen, de denkbeelden van do sociaal-democratische partij toegedaan is. Bkuiiè. De duurte. In het Walenland bljjft hot woelig ouder de huisvrouwenUit verschil lende plaatsen komen berichten over sabotage der marktwaren Te Jolimont kwamen 2 tot 300 vrouwen bjjeon in het Volkshuis, om vervolgens met een roode vlag do gemeonte door te trekken en ketel muziek te houden voor de woningen der boterhandehwrs, waarbij tol kous hot volgende liedje werd aangeheven En avant camarados Les amis, tous debout Sana peur ni tapage. Nous voulons l'„burro" tV quinze sous De politie en gendarmerie moost herhaaldelijk optreden om do winko- liers te beschermon. Duitschland. Te Neuendorf bij Scöpen is na oen huiselijke twist een vrouw met haar kind in een bootje op de rivier ge sprongen, om naar den overkant te ontkomen. De man sprong te water en bereikte het schuitje midden in den stroom. By oen worsteling met zijn vrftuw kantelde de boot en vordronken allo drie. Een ketelontploffing. Uit Stettin wordt geseind 1 Sep tember. Gistermiddag om vier uur is in de Stepnitzer baai de rogeerings- stpomboot Strewo tengevolge van een ketelontploffing in de lucht gevlogen. Kapitein Laabs, de ambtenaar van den waterstaat Üfwinsky en zes man zijn omgekomen. Twee man zijn doode- lijk gewond. Vebebniode Staten. De New-Yorksche politie schijnt nu krachtige maatregelen te willen nemen om een einde te maken aan het op- tredofi van de Zwarte Hand. Woens dag zijn n.l. alle Italiaansche detectives uit het politiecorps bijeen geroepen, om de noodige maatregelen hiertoe te beramen. In de laatste weken nemen de misdaden der Zwarte Hand weer toe bomaanslagen en kinderroof komen herhaaldelijk voor. Eei'gisteren- morgen nog werden in twee winkels in verschillende deelen der stad door bommen groote verwoestingen aange richt. De eigenaars dezer winkels had den geweigerd eon door de Zwarte Hand geëischt bedrag te betalen. Fbankbijk. De moord van Tours. Mevrouw Guillotin is aangehouden, ènder be schuldiging van medeplichtig te zijn aan den op haar man geploegden moord. Men weet, dat van dezen moord beschuldigd wordt Paul Hous- sard, den neef van den vermoorde. Te Tonrs, waar algemeen verteld wordt dat Houssard de minnaar van mevr. Guillotin is, baart de arrestatie van de weduwe groot opzien. Verschillende incidenten hebben zich gisterenmiddag te Douai voor gedaan. De meeste winkels zijn ge sloten. In Aniche plunderden de mani festanten het abattoir en de bakkers winkels. De slagers staken hier even als te Sarmain. Te Maubeuge zijn alle fabrieken gesloten. Te Saint Quentin nieuwe opstootjes. In den namiddag tegen 2 uur begaf zich een troep werklieden naar de fabrieken om te trachten hun kameratien tot staken over te halen, doch zonder succes. De troep ontmoette een pa trouille gendarmes en soldaten. De manifestanten richtten barricades op, wierpen de soldaten en gendarmes met verschillende projectielen en schoten •op hen met revolvers. Een kurassier werd door een kogel aan het hoofd gewond. Een gendarme werd eveneens gewond en velen gekwetst. Een en twintig arrestaties hadden plaats. An dere ongeregeldheden volgden. Het Fran«7ose/-bitterwater is van alle natuurlijke minerale wateren van Midden-Europa het rijkst aan oplossende en afvoerende zouten. De werking van het echte Franz Josef- water doet zich daardoor, in tegen stelling voora'l met de .kunstmatige middelen, reeds na gebruik van ge ringe hoeveelheden van gemiddeld 1ji wijnglas vol, met groote zekerheid gevoelen. Door wijlen prof. Stokvis in zijn „Voordrachten over genees middelen" (II. p. 214) met lof vermeld. Eerste Kamerverkiezing^ Door de benoeming van mr. dr. van Leeuwen tot commissaris van II. M. de Koningin in Noord-Holland, zal er een «vacature komen voor de Eerste Kamer voor die provincie. Deze vaca ture komt echter pis wanneer mr. van Leeuwen aan Hare Majesteit zal hobben bericht hot ambt van com missaris te willen aanvaarden. Tot nu toe geschiedde dit niet, meldt do Haarl. Ct., naar men meent om geon verkiezing voor Eerste Kamerlid noodig te maken, vóór de aanvaar ding van het commissarisambt. Had mr. van Leeuwen zijn besluit dadelijk na de benoeming aan Hare Majesteit bekend gemaakt, dan hadden de Staten binnen een maand moeten zijn bijeen geroepen. Verwacht wordt, dat die verkiezing nu ongeveer half October zal plaats vinden. XIXC. In de politiek is het thans bladstil. Op het Binnenhof hoort men slechts het gepraat van vreemdelingen, die de vergaderzalen van onze Staten- Generaal in meerdere of mindere mate bewonderen al naar mate zij wat gezien hobben in hun leven. Het oordeel over de Tweede Kamer, wat het publiek uoemt de Kamer, is alge- meon ongunstig en men kan zich slechts troosten mot de gedachte, dat de onvoldoende behuizing van onze volksvertegenwoordiging nu wel haar langsten tijd zal geduurd hebben. 19 September zal de „plechtige" opening der Kamers plaats hebben, zooals in den laatsten tijd gebruikelijk niet in het gebouw der Kamer, maar in de Ridderzaal. De Koningin zal zelve de zitting openen om weer zoo spoedig mogelijk de stad te verlaten en verder te genieten van het boschrijke Loo. wat de Kamer dan doen zal, is nog niet bekend. Er is oen strooming die de nieuwe Militiewet nu zoo spoedig mogelijk aan de orde wil stellen, ook in verband met bekende "besluit der Kamer om deze wet niet, zooals de Regeering gaarne wenschte, nog vóór het zomerreeès af te doen. Anderen gevoelen daar slechts matig voor, vinden die herziening niet zoo urgent als velen haar voorstellen en verschei dene Kamerleden men zegt een twintigtal gaan in October naar Rome voor het interparlementair con gres en de meesten daarvan moeten al heel weinig geneigd zijn hun reis plan voor de Militiewet te wijzigen. Zoo is het best mogelijk, dat de Kamer kort na de opening weer voor eenige weken op rocés gaat. Dan komen na tuurlijk Indiscfie en Sfcaatsbegrooting en zoo zou men dan 1912 halen, zonder iets van beteekenis te hebben afge daan. Ik hoorde in parlementaire kringen fluisteren, dat de Regeering zeer bang is voor de nieuwe Militiewet en d^t het haar niets verwonderen zou, indien zij in 1912 zou komen te vallen, hetzij over de militaire herziening hetzij over een van Talma's sociale ontwer pen (Bakkerswet of Ziekteverzekering). Wat er dan zou moeten gebeuren, weet niemand. Links kan natuurlijk met e§n samenstelling der Kamer als de tegenwoordige niet aan het roer komen en in tijden, waarin de anti these do beide helften der Kamer zoo scherp scheidt, is er heel weinig kans op een ministerie van zaken. Zoo zou 1912 ons wel eens een Kamerontbin ding kunnen brengen Natuurlijk is dit alles toekomstmuziek, maar ik verzeker U, dat zulks lang niet on- mogelijk is en dat een en ander reeds door de verantwoordelijke mannen overdacht is. Hoe de partijen in den lande bij een dergelijken strijd tegenover elkaar zullen komen te staan, is niet vooral met zekerheid te zeggen. Struikelt het Ministerie, dan is het vanzelf mede door toedoen van een deel van rechts en wordt het dus de vraag, of de geheele rechterzijde bij zulk een strijd schouder aan schouder zal komen te staan. En links Een feit is, dat de strooming ter linkerzijde om meer dan tot dusver samen te werken, sterk is toegenomen. Steeds meerderen worden bij de vrij zinnigen overtuigd, dat alle afbrokke ling in kleine partijties een gemeen schappelijk slagen in den weg staat en den animo bij vele kiezers doodt. Nu is er links niemand, die van een fusie wil wetenvoor een tijdelijk samengaan met de uiterste linkerpartij deinzen nog vele vrijzinnigen terug en een samengaan van vrijzinnig- democraten en oud-liberalen behoort vooralsnog mede tot de onwaarschijn lijkheden. Tusschen Liberale Unie en Vrijzinnig-Democratischen Bond is echter bij goeden wil samenwerking te verkrijgen. De Liberale Unie, mach tigste der drie vrijzinnige groepen, stond altijd tusschen oud-liberalen en radicalen (later vrijzinnig-democraten) in en was daardoor bij politieke ver kiezingen de gemakkelijke brug, waar langs beide andere groepen elkaar konden naderen. De Unie stootte in den regel niemand af, werkte even gaarne met vrijzinnig-democraten als met vrij-liberalen samen. Zij is echter vanzelf meer naar links opgeschoven van huis uit voorstandster van alge meen kiesrecht en sociale hervormin gen kon het niet anders, of do Unie zou op den duur meer neiging gevoelen naar links dan naar rechts. En thans is het dan ook zoo ver gekomen, dat gematigde vrijzinnig-democraten er kennen, dat or naast de Liberale Unie voor een afzonderlijke vrijzinnig-demo cratische partij eigenlijk geen plaats meer is. Er mogen nog in de details verschilpunten zijn aan te wijzen, in de hoofdlijnen gelijken de programs van Unie en Bond als druppelen water op- elkaar en heeft dus de afzonderlijke partijgroepeering weinig of geen zin. Toch zal het nog heel wat voeten in de aarde hebben alvorens de ge- wenschte samenstelling tot stand zal zijn gekomen. Er zijn vele gevoelig heden nog te overwinnen. Broederen, die éénmaal het ouderlijk huis den rug hebben toegekeerd, [keeren daarin niet zoo gemakkelijk weer teriïg. Do vraag is, of een geheel nieuwe partij zal moeten worden opgerichtverder wie de leider zal zijn, en tal van klei nere moeilijkheden. Intusschen is het al heel wat, dat hot orgaan der Libe rale Unie de vrijzinnig-democraten tot terugkomen oproept en daarbij harerzijds allerlei concessie in uitzicht stelt stelt. De Unie laat daarbij dui delijk doorschemeren, dat het met den groei van de Y. D. partij toch niet erg wil, blijkens de opheffing Van het dagblad „Land en Volk" als partij orgaan. Het Unie-orgaan zegt nu laten wij beiden onze leiders opofferen, onze mannen, die den ouden strijd te zeer hebben meegemaakt en daardoor wellicht een struikelblok zouden kun nen zijn op den weg naar een her- eeniging en een geheel nieuwen leider kiezen. Ik zeg niet, dat dit onmogelijk iseen geschikt persoon voor dat nieuwe leiderschap is wel te vinden, maar aangenaam zal dit toch voor beide partijen niet zijn. En vooral is het de vraag, of de Vrijzinnig-Demo craten geneigd zullen zijn hun orga nisatie, met zoo veel moeite verkregen, zoo maar op te gevener zijn vrij zinnig-democraten genoeg, die voor een accooid met de Unie veel ge voelen, maar er zijn er ook en vooral onder de leiders (Treub, Van Embden en dergelijke), die aan de Unie hartgrondig het land hebbon en die zeker alles zullen doen om een fusie te voorkomen. Daarbij zal men van vrijzinnig-democratische zijde wel den eiscli stellen dat de Unie dan ook de oud-liberalen links (of eigenlijk .rechts) zal laten liggen en het dunkt mij zeer de vraag, of de Unie daartoe genegen zou zijn. Deed zij 't, het zou een mooie 3tap zijn op weg naar de door velen gewenschte nieuwe partij groepeering van vooruitstrevenden tegen conservatieven de Unie zou er wellicht eenige elementen door ver liezen, maar er zou tegenover staan, 3at daardoor links een krachtige her vormingsgezinde partij ware geschapen die vanzelf aanraking zou zoeken met de democratische elementen ter rech terzijde. Ook alweer toekomstmuziek zal men zeggen, maar men vergete niet, dat zoo ergens, dan in de politiek •£cldtgouverner c'est próvoir In de gemeente-politiek is het nog altijd do quaestie van de ongeldige verkiezing die aller aandacht trekt. Het is nu zoo ver gekomen, dat van rechts de socialisten aangeklaagd zijn van onjuiste en partijdige voorstel lingen over het gebeurde. De heeren kibbelen druk per ingezonden stukken over allerlei ongewichtige gesprekken, die tot de zaak zelve niets afdoen. 'Hoofdzaak was en blijft, dat het stem bureau een der eandiaaten een dikke 100 stemmen te kort kon doen en anderen candidaten in mindere mate te veel of te weinig stemmen toekende. Men wiF er nu blijkbaar een slaatje nit slaan tegen antirevolutionairen. Ten onrechte, dunkt mij. Aangenomen, dat de voorzitter 'met opzet geknoeid heeft ten bate der coalitie-candidaten waardoor een antirevolutionair ten on rechte werd verkozen verklaard (een opzet dat altijd moeilijk te bewijzen zal zijn), kan zulks toch de partij niet aangerekend worden. Iedere partij heeft wel van die heethoofdige vrien den, die voor het heil hunner partij een oneerlijkheidje zouden overhebben! Met genoegen overigens constateer ik, hoe in verschillende bladen mijn meening gedeeld werd, dat deze aan gelegenheid aanleiding moet geven tot een grondig onderzoek van de vraag,hoe debezetting der stembureau's betër te regelen is. Het is toch inder daad te mal, dat bij zulk een eenvou dig werk zulke grove fouten kunnen insluipen. En dan mag men meteen wel eens afschaffen, om den heeren V **3 iu de stembureau's drank te verschaf fan wat er in sommige bureau's bij de jongste verkiezingen in de Rotte- stad is afgedronken en gegeten, was een schandaal, maar het ergste nog vond ik, de „menu's" bestudeerende, dat er zooveel drank verwerkt was. Gelooft men nu heusch, dat een stem bureau, dat dertig flesschen bier en de reBt verzwolgen heeft, nog frisoh genoeg is om nauwkeurig te tellen? Ik zou zoo zeggen r laat men maar beginnen met de pakketten van de stembureau's waar men zoo'n gewel digen dorst heeft geleden, nog eens na te tellende resultaten zullen dan wel „Haagsch" blijken te zijn. Ten slottede heeren paardenlief hebbers schynen er iets op gevonden te hebben om de nieuwe Zedelijkheids- wet te ontduiken. Tenminste, men hoort van plannen om opnieuw met de courses te beginnen. Men doet nog erg geheimzinnig, maar de quaestie schijnt te zijn, dat men dubiëert tus schen een wedgelegenheid, die niet onder de nieuwe wet valt óf een her schepping in een „sociëteit" waarvan de renbaanbezoekers dan „lid" worden, zoodat men niet meer met een pu blieke gelegenheid te doen zou hebben. Iets dergelyks hebben de speelclubs indertijd beproefd, edoch zonder svmees. Ik voorspel dezen heeren had^Wfe. HAGENAAR. VRIJDAG 25 AUG. 1911. (Vervolg). Aan de orde Het vgorstel om niet over te gaan tot onbewoonbaarverklaring der wo ning Boelekade No. 63. De heer IJ s s e 1 s t ij n Het heeft mij eenigszins verwonderd te zien hoe slecht het schrijven der Gezondheids commissie door B. en W. in ontvangen. Ik ben eens een kijkje gaan nomen in die woning aan de Boelekade en ik ontmoette daar zulke treurige toe standen dat direct bij mij de gedachte opkwam" dat het wel één van de slecht ste woningen was welke door de Ge zondheidscommissie ter onbewoonbaar- verklaring worden voorgedragen en dat er in Gouda wel woningen zijn afgekeurd, welke paleizen mochten genoemd worden in vergelijking met deze woning. Dezen toestand zouden B. en W. nu tijdelijk willen besten digen. B. en W. erkennen dat er gebreken aan de woning zijn. Het verschil loopt slechts hierover dat de Gezondheids commissie meent dat er geen verbe teringen meer zijn aan te brengen ter wijl het college van B. en W. dat wel mogelijk acht. Wanneer werkelijk de toestand is zooals B. en W. zich denken, dat er verbeteringen zijn aan te brengen en dat de woning zoo te maken is dat zij niet afgekeurd kan worden, wat is er dan tegen om de woning toch af te keuren? Er is dan in elk geval tijd genoeg om die verbeteringen als nog aan te brengen en wanneer dat geschied is kan de Raad toch weder besluiten de woning bewoonbaar te verklaren. Zoo hebben wij reeds meer malen gehandeld. Het spijt mij inderdaad dat zich dergelijk verschil van opinie voordoet tusschen 2 colleges, die elkander toch zoo vaak noodig hebben. De Voorzitter: Ik zal gaarne aan den wethouder Nederhorst over laten het technisch gedeelte van de rede van den heer IJsselstijn te be antwoorden. Ik wen8öh echter op te komen tegen het slot van die rede, waar de heer IJsselstijn het doet voor komen alsof er een soort van diep gaand meeningsverschil, hetwelk te betreuren zou zijn, bestaat tusschen 2 colleges, welke elkander zoo vaak noodig hebben. Dat is allerminst het geval. B. en W. brengen hier over een voorstel der Gezondheidscommissie om een woning onbewoonbaar te verklaren. B. en W. hebben natuurlijk het recht een zelfstandig oordeel te hebben dat is iets dat men hun niet kwalijk kan nemen. Zij zijn nu van gevoelen dat zich in deze niet het geval voor doet dat onbewoonbaarverklaring ge motiveerd is. De Woningwet ik geef den heer IJsselstijn in overweging die nog eens na te lezen zegt dat een woning onbewoonbaar moot verklaard worden wanneer zij niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat is te brengen en zij zouden dus meenen in strijd met de wet te han delen wanneer zij voorstelden de wo ning onbewoonbaar te verklaren. Dat is de zaak. Er is hier geen quaestie van een diepgaand verschil van meening tusschen 2 colleges, die elkander zoo vaak noodig hebben, maar het betreft Blechts een verschil omtrent de interpretatie der wet. De heer Nederhotat: M. do V. Betwiston kan ik niet dat het een woning is welke niet tot de beste behoort. Hetgeen de Gezondheidscommissie aanvoert omtrent het privaat als argu ment voor afkeuring is onjuAt en ook heeft zij over het hoofd gezien dat in 1906 op haar'eigen advies een muur in lood is gezet, het eenige -middel om natte muren te voorkomen. Men kan dus aannemen dat daar geen natte muren meer zijn. jg Wat betreft hot dak, ae inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht zegt wel degelijk dat hejt dak moet beschoten worden. Licht en lucht zijn er volgens dien inspecteur in voldoende mate. Dit zijn speciaal de argumenten feweest welke B. en W. hebben doen esluiten voor te stellen niet tot af keuring over te gaan. Daarbij komt nog iets. In 1906 zijn op advies der Gezondheidscommissie verschillende verbeteringen aan die woning aangebracht en nu zou het niet billijk tegenover de eigenares zijn oih nu met afkeuring te komen. Worden de verbeteringen aange bracht, welke de inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht Voorschrijft, dan kan het een woning worden, waar voldoende ruimte, licht en lucht te krijgen zijn. De wet wil trouwens niet,, anders dan dat, als het mogelijk is, verbeteringen aangebracht worden. De heer IJ s s e 1 s t e i nM. de V. Laat ik mijn antwoord beginnen met de verklaring dat ik ten volle apprecieer uwe verwijzing naar de Woningwet. Ik heb gemeend niet beter Fe kunnen doen dan in deze college te loopen bij B. en W. on in deze zaak een handelwijze te bepleiten, welke ook reeds vroeger onder de tegenwoordig geldende wet gevolgd is door B. en W. B. en W. hebben indertijd hetzelfde standpunt als ik nu bepleit ingenomen ten aanzien van de huisjes van Vos in den Winterdijk. Toen is hier ook gezegd dat die huisjes wel te verbe teren waren maar tenslotte heeft men aldus geredeneerdlaten wij ze af keuren de eigenaar kan in elk geval de noodige verbeteringen aanbrengen en zijn ze eenmaal in orde dan zullen wij de onbewoonbaarverklaring weder opheffen. Dat is dan ook gebeurd. Eenzelfde standpunt namen B. en W. in ten aanzien van het huisje in den Groenendaal en het is gebleken dat zij wel hadden gezien, want hoe wel de Raad besloot de woning niet af te keuren, zijn Gedeputeerde Staten tusschen beiden gekomen en^de woning is toch afgekeurd. (Wordt vervolgd). Bevoorrechting van Tabaks ondernemingen in Indië. Geen Debietrecht op tabak meer noodig. Onder dit opschrift verscheen on langs een „ingezondenstuk" in „De Avondpost", om aan te toonen dat in onze Oost niet overal met dezelfde maat wordt gemeten. „Indischman" de inzender, toont aan dat in deRe- dentie Sumatra's Oostkust geen ver ponding van de zoo bloeiende tabaks- ondernemingen wordt geheven, terwijl dit in alle andere gewesten wel ge beurt, en vraagt verderWaarom betalen de meest winstgevende bedrij ven juist ook de petroleumindustrie zooveel minder belasting? Volgens „Indischman" moet de ge heele waarde der Deli-mij. met hare 20 ondernemingen op 20maal 3.5 mil- lioen minstens geschat worden. De verpondingsbelasting hiervan be hoorde te zijn 3/t van f 70.000.000 of e.a. een half milfioen 'siaars. Wordt in deze rechtvaardigheid be tracht, dan heeft Indië volgens die berekening geen millioenen van Hol land meer noodig, dan kan de minister van Financiën de opbrengst uit het „debietrecht op tabak" best missen. Wij achten dat „ingezonden" van groot belang en hopen dat er in onze Tweede Kamer nog onafhankelijke mannen gevonden worden om deze zaak nader te onderzoeken. Wij kun nen niet beoordeelen in hoeverre de berekeningen van den inzender juist zijnmocht echter blijken dat deze de zaak juist weergeven? dan hopen wij, dat er uit de vrijzinnige party iemand zal opstaan om te protesteeren tegen het meten met maten, al staat dit ook in geen direkt verband met het voorgestelde debietrecht op tabak 1 Men schrijft uit Roermond aan de „Ned." Als een klein lie wijs dat de infan terie nog wel kan marcheeren diene het volgende Woensdag 23 Augustus j.f. om 2!/j uur n.m. verliet de 3e Compagnie le Bataljon 2e Regiment Infanterie on dercommando van den kapitein Ilaone- cour de kazerne om een afstands- marsch te maken in het Zuiden van Limburg. Het was zeer warm. Zaterdag d.a.v. om 12*/j uur 's mid dags keerde de compagnie, zonder één achterblijver, in de kazerne terug en had toen 100 K.M. afgelegd. Het ter rein in het Zuiden van Limburg is zeer heuvelachtig. De troop was ge kleed in volledig veldtenue. De opge wektheid van den troep liet niets te wenschen over. Men meldt uit Enschede dd. 30 Au gustus: Heden vervoegde zich op het politie bureau de metselaar Hovestag, die in 1897 te Arnhem werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens wederspannigheid in vereeniging ge pleegd. Na zijn veroordeeling week hij uit naar Duitschland, waar hij 8 jaar vertoefde; keerde naar Arnhem terug meenende dat de straf verjaard was. In Arnhem trad hij in het huwe lijk, woonde er 5 jaar en trok daarna naar Duitschland om heden alhier de grens over te trekken, waar bij de politie bleek, dat een dergelijke straf 16 jaren noodig heeft om te verjaren. Hij werd gisteren naar Arnhem overgebracht tot het ondergaan van zijn straf. Oyer den brand bij Herkenbosch deelt een ambtelijk bericht van Prui sische zijde mede, dat in het geheel 5000 morgen bosch zijn verbrand, waarvan 3000 op Pruisisch en 2000 op Nederlandsch gebied lagen. Er is veel wild omgekomen, vooral reeën. Binnenkort zal te Tilburg oen dia mantslijperij van den heer Polak, uit Meerbeeke, België, geopend worden aan de van Gilsstraat. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd gedurende do maand Augustus bezocht door 646 belang stellenden. De aan hot Museum verbondon boe kerij, die gedurende de maand Augus tus gesloten was,is weder geopend, zoo dat boek en plaatwerken weder in bruikleen worden verstrekt. Gistermorgen is bij de Kraaasluis (Prins Hendrikkade) te Amsterdam een kinderlijkje van het mannelijk geslacht opgehaald. Donderdagmiddag is te Amsterdam een 4-jarig meisje aan boord van een schip overboord gevallen en ver dronken. Gisterenmiddag was men aan boord van het s.s. Amsteldjjk der Holland- Amerikalijn, liggende in de Maashaven 0/2 te Rotterdam, bezig met het in laden van proviand. Twee personen stonden daarbij op een luik. Bij het ophijschen van de laadbak wera dit luik opgelicht, waardoor beide personen kwamen te vallen. Een hunner C. G. Nickel, stortte daarbij in het 13 meter diepe ruim en was dadelijk een lijk. De ander wist zich in zijn val te grijpen en kwam er ongedeerd af. Uit een kantongerecht-verslag „Het door dezen gepleegde feit was te hard rijden met een motorrijwiel en niet waarschuwen, toen hij den per fiets vóór hem rijdenden gemeente veldwachter van de Poll passeerde, waardoor deze hevig schrok en als gevolg daarvan proces-verbaal op maakte." Koninginnedag te Hilversum is toch niet zoo geheel onschuldig afgeloopen a.ls men graag gewild nad. In den laten avond kwamen hier en daar vechtpartijtjes voor, die vrijwel alle zonder te harde klappen afliepen. In enkele gevallen deed echter het mes zijn treurige diensten. Zoo stak een boerenknecht uit Soest zonder eenige aanleiding met zijn mes naar een rus tig voorbijganger, gelukkig zonder hem ernstig te treffen. De onverlaat werd gearresteerd. In den vroegen ochtend van giste ren ging het evenwel rumoerig toe. Eenige personen kregen onderling hevige ruzie, waarvan een vooraf plaats gehad hebbende vechtpartij tusschen twee hunner de aanleidende oorzaak was. Door drie man werd zekere R. aangevallen, die uit noodweer een revolver trok, en drie schoten loste, waardoor zijn tegenstanders allen een schampschot opliepen. Politie maakte een einde aan dit tooneel eö arresteerde R. Uit het Rykakrankzinnigengesfcicht te Medemblik is Donderdag een ver pleegde ontvlucht, Adolf do Vries, on- govoer 30 jaar oud. Hij was in den laatsten tijd veelal werkzaam bij de electriciteitswerken aan de inrichting; hem was nogal vrij heid van beweging toegestaan, waar van hij gebruik of liever misbruik, heeft gemaakt, tonyijl in de stad en aan liet gesticht alles in oranje-feest stemming was. De Schilderijententoonstelling Hol landBelgië te Bergen-op-Zoom on dervindt reeds eene zeer groote be langstelling, zoowel van de zijde der schilders als van het kunstlievend publiek. Zeer vele toeristen, aangemoedigd door de uitnoodiging in de bladen tot hen gericht, zijn naar hier gekomen oin de tentoongestelde werkstukken te bezichtigen en waren hoogt tevre den over hun bezoek. Zij verklaarden volgaarne dat deze tentoonstelling hen in de gelegenheid had gesteld niet alleen kennis te maken met zoovele hoogst begaafde schilders, doch ook tot net maken* van eene vergelijking van hunne werken. Doch niet alleen is het eene welko me gelegenheid voor het Comité om deze Kunstmanifestatie te houden voor de kunstminnende bezoekers ook voor de schilders belooft lieden suc ces te worden, daar reeds op den derden dag der tentoonstelling eene der schilderijen van den heer Ch. Dankmeijer, te 's Hage, is overgegaan in handen van een Amerikaan, terwijl nog verschillende andere onderhande lingen gaande zijn. i Revolvergevecht. De politie te Haarlem heeft door toedoen van een rijwielhandelaar de hand gelegd op een der dieven die te Nionw-Vennep vijf rijwielen gestolen hebben van den handelaar Kamphorst. Het is een Duitscher, die voorgeeft B. Kruger te heeten. Hij is in arrest gesteld. De tweede dief van de rijwielen iu Nieuw Vennep is gisteren ook in de Haarlemmerhout gepakt, doch niet zoo heel gemakkelijk. Hij probeerde gistermiddag een rijwiel te Heemstede te verkoopen. Men rook lonten waar schuwde de politie. Doch ook de dief rook lont en ging er vandoor over de tuinen van den heer Wielege, de richting van Haar lem in. Hij werd achtervolgd door drie veldwachters, trok een revolver en verwondde daarmode den tuinbaas en een tuinknecht van Bosch en Hoven, die hem wilden aanhouden. Daarna schoot hij den politiehond dood van den veldwachter Schotvanger, vloog den weg op en werd bij het Huis met de Beelden aan den Wagenweg door zijn vervolgers neergelegd, Zwaar gewond is hij naar het Gasthuis ver voerd. Te Bols ward is gisternamiddag brand uitgebroken in de steenfabriek „Zorg- vlied", van de erven Feenstra te Sneek. Groote hoeveelheden turf en steenkool bemoeilijkten het blusschingswerk, waardoor de brand nog steeds voort- woedt, hoewei bij het afzendep van dit bericht het gevaar geweken is. De oorzaak is onbekend. In October 1906 brandde de fabriek ook af. De tweede stuurman A. M. van het Engelsché stoomschip Hallenshire werd Donderdagavond op den Nieu wen Binnenweg te Rotterdam is een twist gewikkeld, waarin verschillende personen betrokken waren. Te midden van het tumult kreeg hij van een onbekend gebleven persoon een mes steek onder den rechterschouder. De stuurman is naar het Ziekenhuis ge bracht. Het zesjarige dochtertje van een te Scheveningen vertoevende familie is /Woensdagavond van het balkon van een huis Katwijkstraat, hoek Dirk Hoo- genraadstraat,'op straat gevallen. Het kind was onmiddellijk dood. De tram uit Den Haag, die 's avonds te 8.50 te Leiden aankomt, is aldaar Donderdagavond bij den overwog van de Staatsspoor gederailleerd, waar schijnlijk tengevolge van baldadigheid met den wissel gepleegd. Aangezien de telefonische verbinding met Voor burg na 8 uur is opgeheven, bleef aldaar de volgende tram uit Den Haag wachten op die uit Leiden tot het bericht van het ongevi 1 per fiets de directie had bereikt. Zoodoende ondervond de dienst belangrijke ver traging, ook omdat op den terugreis de waggons niet door de locomotieven werden voortgetrokken, doch voort geduwd. De laatste tram, die anders uit Leiden te 10.50 vertrekt, vertrok toen 's nachts half twee. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Predikbeurten te Gouda. Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10y2 ure. j Ds. H. VAN ASSENDELFT. 1 GROOTE KERK. Vroegpreek ten 7]/2i ure. Ds. TEN BOSCH. Voorm. ten 10 utfe. Ds. H. W. CREUTZBERG, p^od. te IJmuiden. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst, KLEINE KERK. Namidd. ten 2 ure. Ds. DEUR. Kindorpreek ten 5 pro. Ds. TEN BOSCH. LUTHBRSOHljl KERK. Voorm, ten 10 urej. Ds. GEEL- HUYSEN. I GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensd. 6 Sopt., Ds. DEUR. Ds. Ten Bosch verwacht van af Maandag zijne catechisanten op do gewone uren. Ds. Berkelbach v. d|. Sprenkel her vat Maandag 4 September al zvjrte catechisatiön weor, behalve die vrtn Dinsdag 9 uur 's m.i en Donderdag 8a/4 uur 'sm. Ook Wacht hij doste week zijn lidmaten nog niet en even min de onderwijzeressen der Zondag school. Ds. Bijl hoopt in de komende week zijne catechisatiön op de gewone uren weer aan te vangen. De predikanten verzoeken ouders en voogden die hun leerlingen willen toevertrouwon, deze dadelijk na do vakantie bij het begin van den nieuwen cursus te zenden. Opg-ave der Personen, die zich gedurende de week van 25 Aug. tot I Sept, in de ge meente gevestigd of deze verlaten habben. GEVESTIGD. H. J. Schalkx, onderwijzer uit Soest, Aaltje Baksteek 12. A. G. Romeijn, dienstbode uit Stol wijk, Regentesseplantsoen 17. T. Baas, reiziger uit Stolwijk, L. Tiendeweg 88. G. van der Kist, pottenbakker uit Hof van Delft, Raam 314. W. Osterman, slagersknecht uit Bos koop, L. Tiendeweg 49. L. den Besten, dienstb. uit Schoon hoven, Oosthaven 68. M. van der Graaf, uit Leidon, Turf- singel 51. P. P. A. Bertels, onderwijzer uit Heemstede, Spieringstraat 63. J. C. van Leeuwen, huishoudster uit Rotterdam, Peperstraat 136. Wed. H. Voorne veld-—Peters, uit Bodegraven, P. O. Bothstraat 3. A. van Suydam, dienstbode uit Zalt- Bommel, Oosthaven 20. F. M. Huurman, magazijnkneoht uit Moordreoht, Komijnsteeg 63. J; C. van Ark, letterzetter ujt Lei den, IJssellaan 131. j H. F. J. van Gigch, onderwijzpr uit 's Gravenhage, Kleiweg 76. W. de Jong, dienstbode uit Stol wijk, Crabethstraat 6. J. M. C. van Roosolaar, uit Utrecht, Kleiweg 63. II. G. D. Spaas, uit St. Miehiels Gestel, Markt 16. VER TROKKENEN G. van Blokland, winkeljuffrouw, van Markt 56 naar Amersfoort. M. H. Niemeijer, van Oosthaven 41 naar Helder. A. E. Nieuwenhuizen, van Boolekade 241 naar Schijndol, R. K. Kostschool. H. J. van Wichen, van Gonwo 62 naar Middelburg, St. Janstraat 1 55. W. A. J. Koch, kellner, van Cra bethstraat 72 naar '«Gravenhage. J. A. Herstel, kantoorbediende, van K. Noodgodsteeg 2 naar Nijmegen, Platenmakersstraat 24. P. J. Marjot, van Heerenstr. 145 naar Rotterdam, Akkerdijkstraat 21. M, van der Kist, van Snoijstraat 43 naar Rotterdam, Sophiastraat 56b. A. E. Kaptein, van Heerenstraat 88 naar Strijen F 1. B. C. van Wingerden, kantoorbed,, van R. van Catsweg 3 naar Ned. Indië. H. Wilbrink, dienstbode, van Kru- gerlaan 69 naar Hoogezand. B. v. Eeden Petersman, van Van Beverninglilaan 19 naar Waddinxveon. M. van der Lelie, kuiper, van IJs sellaan 17 naar Leidon, Narnaatraat. D. van Vliet, van Westhaven 35 naar Bleiswyk. E. Hoogendyk v. Cappellen, van Oosthaven 50 naar Delft, Binnenwa- tersloot 36. C. Opten, bakkersknecht, van Oost haven 15 naar Amsterdam, 2e van Swindenstraat 22. O. A. van Leeuwen, van Boelekade 141 naar Schijndel, R. K. Kweek school.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2