Mantels, Costumes, Blousen VUDËItll W DPGÜffiTERUD lïemenjde Berichten. Stadsnieuws. 39?8te Staats-loterij. S^OIKT. Laatstee Berichten. Telegrafisch Weerbericht s D. SAMSOM. Officieele Prijscourant bad- en zweminrichting van Heemstede Obelt te Amsterdam. Deze was niet alleen geheel gekleed in een scheeps- uniform, doch had hierover een zwaar olLpak aangetrokken: een brook en jas van zwaar geolied en geteerd linnen, een paar waterlaarzen en een zuid wester. Met deze kleeding dreef "hij als een kurk op het water, en ofschoon hij zich daarna alle moeite gaf onder water te komen, mocht dit niet ge lukken. Z. K. H., die veel belang stelde in deze vertooning, liet zich door den O. L. J. Sikkens, uit Amsterdam, die de proefneming leidde, allés nauw keurig verklaren en verzocht dezen daarop nog iemand zonder de drijf- stof te water te laten gaan en door een der anderen te laten „redden". Op den rug van den „drijvenden" redder werd hij spoedig op het droge gebracht. Z. K. H. die den wensch te kennen gaf een proef te nemen met de bemanning van de reddingsbooten aan den Hoek van Holland be tuigde zijn dank aan den heer Sikkens voor diens belangwekkende vertooning. Door de sociaal-democratische groep van leden der Tweede Kamer is ter indiening in gereedheid gebracht een wetsvoorstel tot wijziging van do Leerplichtwet in den zin van uitbrei ding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14d® jaar en zulks in verband met do invoering van een arbeids- vorbod tot hetzelfde 14dö jaar. VIUJDAG 25 AUG. 1911. (Vervolg). De Voorzitter: Mag ik den heer IJsselstijn er op wijzen dat zijn herinnering hem, wat betreft de wo ningen aan den .Winterdijk, in den steek laat. Toen was 't een ander geval. Die huisjes waren door de Gezond heidscommissie in aanmerking gebracht voor het aanbrengen van verbeterin gen. Die verbeteringen zijn toen door B. en W. gelast maar de eigenaar heeft daaraan geen gevolg gegeven. Op grond daarvan hebben Burg. en "Wethouders, conform het advies der Gezondheidscommissie, aan den Raad voorgesteld over te gaan tot onbe- woonbaarverklaring. Hangende dit voorstel is de eigenaar gekomen met het verzoek de onbewoonbaarverkla ring niet uit te spreken aapgezien hij do vereischte verbeteringen wilde aan brengen. Toen hebben B. en W. ge zegd laten wij beginnen met Olibe- woonbaarverklaring, gelijk wij Voor stellen zijn de verbeteringen aange bracht dan kan de onbewoonbaarver klaring altijd nog opgeheven worden Wat aangaat het geval met het perceel in den Groenendaal, dat bewijst eenvoudig dat B. en W. het niet eens waren met de meerderheid van den Raad. B en W. meenden dat die woning niet te verbeteren was, de Raad achtte dat wel mogelijk. Er zijn toen nevenmotieven in het spel ge weest. Dat weet de heer IJsselstijn evengoed als ik. Het ging toen niet om de booordeeling of die woning al dan niet onbewoonbaar was. De Raad heeft het niet gedaan en - ik zeg het den heer IJsselstijn na gelukkig hebben toen Gedeputeerde Staten de onbewoonbaarverklaring uitgesproken. Kr is volstrekt geen strijd tusschen de houding welke B. en W. thans in nemen en die, welke zij vroeger in-- namen. Zij zijn in deze steeds conse quent geweost. Zij beoordeelen objectief maar zelfstandig of de woning onbe woonbaar verklaard moet worden dan wel niet. De heer IJ s s e 1 s t ij n 4 De eige nares van de woning Boelekade 62 is aangeschreven om verbeteringen aan te brengen. Volgens de stukken is dat in 1906 gebeurd. De Voorzitter: Dat is geschied. De heer IJ s s e 1 8 t ij n IJ zegt dat het 'geschied is maar welke verbete ringen zijn dan aangebracht Ik weet niet of U ter plaatse geweest zijt, maar ik wil de hoeren die er geweest zijn vragen of zij zich kunnen inden ken dat in dat krot in de laatste 5 jaron eenige verbetering van belang is aangebracht. De Voorzitter: Ik kan niet anders doen dan verwijzen naar het antwoord van den heer Nederhorst die den Raad verzekerd heeft dat die verbeteringen aangebracht zijn. De heer Bokhoven: M. d. V. Ik bon het huisje eens gaan zien m&ar ik ben tot de overtuiging gekomen dat geen verbetering kan aangebracht worden zoodal; voldaan wordt aan de eischen der Woningwet. De vloer ligt gelijk met de straat. De zolder is 2.20 M. boven den vloer. Als de zolder tegelijk met de vloer moet rijzen dan moet ook de kap in de hoogte, maar dan staat het golijk met afbreken. Dan nog do privaatput, die, zooals de Wethouder zegt, in 1006 is aan gebracht. Dat is best mogelijkik heb mij daarvan niet kunnen ovor- tuigen. Ik heb wol gezien dat het privaat op slot staat. Als er oen put aangebracht is, is het op eigen i^rdigo wijze gedaan. Dat is geen manier om een privaat in te richten. Ik geloof dus dat het beter is dat het huisje afgobroken wordt. De heer Jaspers: Terecht is door den hoer Bokhoven opgemerkt dat do zolder slechts 2.20 M boven den vloer ligt. Dat is veel te laag. Als men het hooger wil maken dan moet de hint- laag rijzen maar dan moet er ook eerst een stuk muur op gezet worden. Onder het huis is niet geheid en men zit dus over eenigo jaren weer in den grond. Het blijft eon voort durend zakken. Het is een slappe grond en als men er wat op zet gaat het zeker den kolder in. De heer IJ s s e l s t ij n lk wensch voor te stellen de woning Boelekade No. 63 onbewoonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen 6 maanden. Het voorstel van don heer IJsselstijn wordt voldoende onderstepnd en komt derhalve in behandeling. De lieer K o 1 ij 11 M. d. V. Het is hier een zeer moeilijk geval. Wij moeten ten aanzien van de on bewoonbaarverklaring van perceeien voor een goed deel afgaan op adviezen van anderen niet allen zijn in staat daaromtrent een zelfstandig oordeel te vellen maar nu wortlt het een eigenaardig geval wanneer de deskun digen, op wier aanwezigheid in ons midden wij zoo hoogen prijs stellen, het met elkander oneens zijn. Het wordt dan voor ons, buitenstaanders dubbel moeilijk. M. d. V.Ik ben bevreesd dat wij verkeerd zouden handelen indien wij den goeden weg verlieten, door U zoo straks aangewezen, n.l den eigenaar van het perceel in de gelegenheid te stellen de woning alsnog bewoonbaar te maken overeenkomstig de voor schriften der wet, maar het wordt ons niet gemakkelijk gemaakt als wij ander zijds de zoo uiteenloopende adviezen van deskundigen vernemen. In het algemeen mag gezegd wor den dat de Gezondheidscommissie niet zoo spoedig overgaat tot het advi- soeren om een woning onbewoonbaar te verklaren. Wanneer wij eens door de achterbuurten van Gouda loopen en een kijkje nemen in het inwendige van verschillende woningen dan zien wij een meer dan trourigon toestand en vaak heb ik bij mij zelf dan ook gedachtwanneer zal daaraan eens een einde komen. Daarmede houdt natuurlijk verband de vraag waar men do bewoners van de afgekeurde woningen zal huisvesten bij veelvuldige onbewoonverklaring zou men krijgen woningnood. Ik wensch clan ook de hoop uit te spre ken dat het niet lang meer zal duren dat van gemeentewege steun kan ver leend worden ten behoeve van even- tueele plannen om in dit euvel te voorzien. Waar nu de deskundigen in ons midden het met elkandor oneens zijn in deze quaestie en waar ook het col lege van B. en W. het oneens is met de Gezondheidscommissie, daar meen ik den veiligsten weg te bewandelen door te volgen het advies van die commissie, welke, gelijk ik reeds aan gaf, niet te spoedig overgaat tot het adviseeren om een woning onbewoon baar te verklaren. Ik zal dus stemmen voor het voorstel van den heer IJssel- Btqn. De heer D e s s i n g Ik ben even eens de woning aan de Boelekade gaan zien en het is mij gebleken dat zij niet tot de eerste soort behoort. Ik heb echtor bemerkt dat er in die wo ning flinke ruimte is. Zij wordt slechts door 1 gezin bewoond er zijn ,2 flinke kamers voor en achter is voldoende licht. Alleen de bovenverdieping is laag. Die zou dan verhoogd moeten worden. Het middel ter verbetering is aan gegeven door het Bouw- en Woning toezicht, waarmede B. en W. accoord gaan. Ik meen daarom dat wij gerust kunnen stemmen voor het voorstel van B. en W. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer IJssel stijn komt in stemming en wordt met tegen 7 stemmen aangenomen. Voorde heeren Van der Ree, Ko- Ujn, Vergeer, Knuttel, v. Eijk, v. Iter- son, Jaspers, IJsselstijn en Bokhoven. Tegen de heeren Dessing, Herman, Muijlwijk, v. Galen, v. d. Torren, Ne derhorst en de Jong. De Voorzitter: Ten gevolge van deze beslissing is vervallen het voorstel van B. en W. De Voorzitter: Ik geef het woord aan den heer Jaspers, die mij dat gevraagd heeft. De heer Jaspers: Ik wensch naar aanleiding van den brand, die onlangs heeft plaats gehad bjj den heor van Oorschot, de aandacht van don Raad en van B. en W. te vesti gen op de primitieve hrandhluschmid delen in onze gemeente. Bij dien brand werd gebruik gemaakt van oen slang, op de waterleiding gekoppeld. De schuur, welke ongevoer 7 M. hoog zal zijn, was echter van den boganen grond niet to bespuiten. Het was des nachts tusschen half 1 on 1 uurdus ik veronderstel dat de druk op de waterleiding hot grootst zal zijn, tenminste veel grootor dan overdag. Ik zon dus B. en W. iVillen vragen of zjj niet eens 'in overweging willen nemen de gemeente van betere brand- bluschniiddelen te voorzien, b.v. door aansehafflng van eenige spuiten, welke gedreven worden door een electro motor. Die zijn voel goedkooper in aanschaffing dan stoomspuiten en wat de bediening betreft kosten zij ook bijna niets. Daarentegen zijn stoom spuiten zeer duur in bediening. Wan neer B. en W. en de Raad zich eens willeïï overtuigen van de goede wer king van een mechanisch gedreven pomp dan wil ik hen gaarne in de gelegenheid stellen eens een kijkje bij mij te nemen. Als ik bij mij op liet erf sta spuit ik er mede over het hoofdgebouw heen in de Singelgracht De commissaris van politie en de heer Koole, die er naar kwamen kijken, waren er vol bewondering over. De heer Nederhorst: Ik wil gaarne aannemen dat do mechanisch gedreven pomp van den heer Jaspers beter' is dan de waterleiding. Ik heb het niet gezien en ik kan er dus niet over oordeelen. Wat aangaat de klacht over den weinigen druk der waterleiding, ik moet zeggen dat ik mij daarover ten zeerste verwonder. Ik ben bij dien brand geweesthet was wel haast af- geloopen maar ik heb toch gezien dat men ver over de omgoving heen spoot. In het algemeen is de druk der waterleiding zeer goed. Op de meeste pliatst'-n welke wij onderzoeken het gebeurt jaarlijks soms wel 3 malen en bij eiken brand zien wij dat er flink gespoten wordt. l)e commissie van Fabricage, welke zich voor de zaak van de brandweer in de afge- loopen jaren veel moeite heoft gege ven, heeft de overtuiging niet krmnen krijgen dat do druk zoo laag is als de heer Jaspers het voorstelt. Het ge bouwtje, waarover de heer Jaspers het had, zal ten hoogste 5 M. hoog geweest zijn. Als wij daarover niet hadden kunnen spuiten dan zou het maar beter zijn met de waterleiding uit te scheiden. Dan zou liet geheel en al doelloos zijn. Ik moet in het algemeen den heer Jaspers tegenspreken dat de druk op de waterleiding zoo slecht is. (Wordt vervolgd). Hevige brand onder Sloterdijk. Gisteravond omstreeks halfzeven werd de aandacht der bewoners van de huÏ2ei\ einde Spaarndammerstraat getrokken door dichte rookwolken, die in den IJpolder ten hemel stegen. En wat later werden vlammen zichtbaar, zoodat er niet meer aan getwijfeld kon wordener stond een boerderij in brand. Dien indruk kregen ook de bewo ners van Sloterdijk, die met de kleine brandspuit voor t vuurblusschen aan rukten. Het bleek, dat de brand woedde in de hooi- en korenschelven van de boerderij op Sloterdijk, bekend als perceol 103, wijk F. Die boerderij is gelegen een kwar tier gaans voorbij de R.-K. bograaf- plaats St.-Barbara, in de richting Zaandam, en op korten afstand van de spoorlijn Amsterdam—Zaandam. De hoeve is bewoond door Barend Buijs, die in dienst is van den pachter van het perceel, den landbouwer Jan de Vries, te Sloterdijk. De boeren plaats is het eigendom van baronesse von Schwartzenburg, die in Duitach- land verblijf houdt. Terwijl de Sloterdijkscho brandweer een miniatuur-waterstraaltje in de brandende schelven wierp, informeerde de veldwachter van het dorp, J. Pat mos, wat de oorzaak van den brand kon geweest zijn. Uit dat onderzoek bleek, dat de brand is veroorzaakt door het spelen met lucifers door de beide kinderen van Barend Buijsi kleuters van re spectievelijk 6 en 7 jaren oud. Buijs was met zijn vrouw afwezig, en had de kinderen achtergelaten. De schelven stonden spoedig in lichtelaaie. Een groot geluk was dat de wind uit een richting kwam, die de vlam- men van het woonhuis onder rieten -dak afhield. Daardoor bleef het vuur tot de schelvon boperkt. Door het vuur zijn aangetast drie tarwosehelvontwee paarden-schelveh, één luiverschelf en óon grooto schelf, met karwei-stroo, benevens een pink- hok,een varkenshok en eon kippenhok. Op zeer grooten afstand was de brand waarneembaar en in de nabijheid van de vlammende tongen werden de omstanders door den vuurgloed als geblakerd. De nacht zal wel voorbij zijn gegaan, eer het vuur in de schel ven geheel is gedoofd. Alles bepaalt zich gelukkig tot ma terieel© schade. Het vorbrandc is door verzekering bij de Onderlinge Brand waarborgmaat schappij te Gouda gedekt. De motorboot „Nooit gedacht", van schipper J. van Wessel, afkomstig van Weesperkarspel, hooi geladen hebbende van de Heidemaatschappij te Gemert, lag Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur tusschen sluis 6 en 7 der Zuid-Wil lemsvaart op het punt te vertrekken, toen de schipper bemerkte, dat de boot vast lag. Hij trachtte met aéhter- en vooruitstoomen het schip los te maken, toen door de schokken het petroleum- toestel omsloeg en over het hooi viel, dat pnmiddellijk vlam vatte. De schip per zette alle krachten bij om los te komen, doch door den schok was de bovenste lading in het water gevallen. Het eene pak ontvlamde het andere, zoodat spoedig het kanaal bedekt was met 'brandende pakken hooi. De schipper was nog juist in staat zich te redden on zijn baar geld, ter waarde van 500 gulden. De lading en het schip zijn gelukkig verzekerd. Doodslag. Men moldt uit Den Haag. Omstreeks halftien gisteravond kwa men, voor zooverre do inlichtingen, die ter plaatse verkregen konden wor den, juist zijn, eenigo opgewonden personen in een lokaal in de Korte Molenstraat te 's-Gravonhage, waar het Leger des Heils eene godsdienst oefening hieid on gaven door hun luidruchtig gedrag een adjudant van genoemd leger aanleiding hun te ver zoeken het lokaal te verlaten. Een van de levenmakers moet toen een mes hebben getrokken en een persoon, die zich voor den heilsoldaat stelde volgons anderen was het de hoil- Roldoat zelf een of meer messteken hebben toegebracht, tengevolge waar van deze spoedig overleed. Politie en justitie stolden onmiddel lijk een onderzoek ter plaatse in. Terwijl het denkbeeld van een spoor wegverbinding AmsterdamWoer denDordrechtBelgië de belang stelling van velen wekt, wordt naar aan de „Dordt. C." gemeld wordt, tevons een ander gewichtig plan over wogen een spoorwegverbinding met als eindstations de gemeenten Dor drecht en Wijchen (in het land van Maal en Waal). Afgevaardigden van gemeente- en polderbesturen van Heerewaar en, Rossum, Herwijnen, Gameren en Zalt- bommel Hebben ten Raadhuize van laatstgenoemde gemeente over dit plan besprekingen gehouden. Er werd een comité gevormd, dat samenwerking zal zoeken met zusterafdeelingen. Bij acclamatie werden als voorzitter en secretaris van het comité aangewezen de heeren F. B. van Hasselt, burge meester van Zalt-Bommel en H. de Visser, burgemeester van Herwijnen. Hot comité zal als technisch adviseur uitnoodigen den heer A. G. den Boes- tord ingenieur te Alknuar. Te Zaandam is Zaterdagnacht, na het vertrek van den laatsten trein naar Uitgeest, de heer L. J. Stevens, op zichter van weg en werken bij de H. IJ. S. M., toen hij zich naar een herstellingswerk aan de lijn begaf, van een brug te water gevallen en ver dronken. Vermoedelijk is de hak van zijn schoen tusschen de rails blijven zitten en hij is daardoor gevallen. Dieven jacht. Omtrent de aanhouding van den den Duitschen rijwieldief te Haarlem, meldt men ons nog het volgende De thans aangehoudene wilde bij den handelaar Heins te Heemstede een fiets verkoopen. De handelaar vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de Heem- steedsche politie. Daarop nam de rij wieldief de vlucht. De veldwachter Pronk en een knecht van Heins achter volgden hemde dief loste op zijn achtervolgers een revolverschot zonder evenwel te raken. Hierop vluchtte de dief op de buitenplaats „Vredenhof" bg de Spanjaardslaan, waar de jacht met vele veldwachters, plantsoenwach ters en burgers werd voortgezet. Het bleek, dat de dief zich in fret schuiten- huis verborgen had hij dreigde elk die naderde neer te schieten. De tuinbaas M. Bloemendaal pakte hem evenwel toch beet, daarop schoot de dief, waar door de tuinbaas gewond werd. De dief loste ook twee revolverschoten op den Haarlemschen plantsoenwach ter Kolderie, die hom troffen. Kolderie ontrukte hem toph de revolver. Daarop ontnam do dief het geweer van den gewonden tuinman Bloemen daal. Schietend rende hij den Wagen weg op en later verborg hij zich op het buiten „Eindenhoufc". Op den Wagen weg hadden de agenten hem al eenige schoten nagezonden zonder hem te raken. Toen de politiehond „Piet" van den veldwachter Schotvanger hem naderde schoot deze hem dood. Het is moge1ijk dat de dief den veldwachter heoft willen treffon. Daarop werden verschillende revolverschoten op den dief gericht. Door drie kogels getroffen viel hij bewusteloos neer. Toen hij weer bijkwam, stelde hij zich woest aan. Met drie brancards werden Bloemen daal, Kolderie en de dief naar het gast huis te Haarlem vervoerd. Een honderdjarige, Mej. Trijntje Drop van dor Hoeven, weduwe G. Struijs, geboren in Vlaar- dingen e aldaar wonende in de Prins Hendrikstraat nr. 78 vierde Zaterdag haar lOOsten verjaardag. Haar hoogen leeftijd in aanmerking genomen, mag zij zich in een vrij goede gezondheid verheugen. De bewoners van do straat hadden uit alle huizen de vlag ge stoken. Ook was voor een eerepoort en het noodige groen gezorgd. De honderdjarige kreeg een leuningstoel eu voetkussen, alsmede een groote taart, terwijl haar nog een bedrag aan gold kon worden overhandigd. Branden. Zaterdagavond O'/j uur is door on bekenden oorzaak brand uitgebroken in een hooiberg, staande op het erf van J. van Borkum, op het Haatland, bij Kampen. Op de terp zijn 2 boer derijen gebouwd het naastgelegen erf wordt bewoond door J. Knol. Aange zien de woonhuizen met riet waren gedokt, plantte het vuur zich onmid dellijk voort, en deelde zich direct mede aan de 4 andere hooibergen en de beide woonhuizen en schuren. In betrekkelijk korten tijd brandde alles af. Verbrand zijn pl.m. 300,OOO1^ Kg. hooi, 16 varkens, 1 kalf en de geheele inboedels, plus landbouwgereedschap pen en werktuigen van beide gezinnen. De inboedels en landbouwgereed schappen zijn verzekerd bij de Gouda- sche Maatschappij van Brandverzeke ring de opstallen zijn onderling ver zekerd door de verschillende pachters (100) van de erven aan de gemeente Kampen toebehoorende. De pachters die van alles beroofd zqn, en niets hebben kunnen redden, zijn bij buren onderdak gebracht. De brandweer houdt de omliggende schuren en hooibergen nat. Doordat een heer een brandenden lncifer achteloos wegwierp, raakten Zaterdag tijdens het Hippisch Concours te Haarlem de kleeren eener dame in brand, 't Was een angstvol oogen- blik. Men wist het vuur gedeeltelik nog uit te knijpen. De oud-minister Cremer ontdeed zich van zijn jas en daardoor wist men het vuur te dooven. De dame werd per rijtuig naar haar woning gebracht. In het IJ, voor de emplacementen van de Holl. Stoombootmij., te Amster dam, is Vrijdagavond de lading van een schuit, bestaande uit balen meel en auto-banden, vermoedelijk doordat ejr scheef geladen was, overboord ge gaan, Drie mannen werden mede te water gesleept; twee hunner wisten zich te redden, doch de derde verdronk. GOUDA, 4 September 1911. VERGA.DEEING VAN DEN RaAD DER OEMÉENTE GOUDA. Op Dinsdag 5 September 1911, des namiddags 2 uur. Aan de ordeï 1. De benoeming van twee- Wet houders a. wegens de aftreding als zoo danig van den heer H. J. Nederhorst b. wegens de herkiezing als Raadslid van den heer C. W. van de Velde. 2. De benoeming van a. vier leden der Commissie voor de strafverordeningen b. twee leden der Commissie van bijstand in het beheer van he< gemeente-pensioenfonds c. drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-welken d. drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der ge meente-lichtfabrieken e. twee leden der Commissie tot onderzoek van de bezwaar schriften tegen aanslagen in de plaatselijke diregte belasting naar het inkomen, dienst 1911. 3. De herstemming over het voorstel van den heer A. J. IJsselstijn Apn. en zoo noodig, de stemming over het preadvies van Burgemeester en Wethouders in zake de bedie ning van het overzetveer in de TurfBingelgracht. 4. Het voorstel tot uitgifte in erfpacht van grond in het Regentessepiant- soen aan Mej. M. W. Kruisheer en den heer H. J. Nederhorst. 5. De samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeente-be grooting voor 1912. 6. Het l8t0 aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911. Hedenmorgen kreeg een knecht van den heer Groenendijk, die bezig was flesschen te vullen, een verwonding onder de kin, waardoor hij hevig bloedde. Eerst ging men naar de wijkverpleging en van daar naar het huis van Dr. Beijers, die met hulp van Dr. Rups, de mond zoodanig ver bond, dat de man per rijtuig naar het ziekenhuis kon worden vervoerd. Er was een ader geraakt. Uitslag van den Zondag gehouden schietwedstrijd door de Weerbaarheids- vereeniging „Burgerplicht" Personeele baan, 5-schots, 150 M., max. 100. lBt* prijs J. L. Hulleman met 89 2° A. van Tijn 85 3° W. Guijken 82 4° A. P. de Goede 8J. 5e H. Gijzenij BI 6° A. den Boer 80 7° M. Lakerveld 78 8° N. F. J. Vonk 74 9° W. J. Gijzenij 72 10° J. M. de Weger 70 Vrije baan, 3-schots, 150 M., max. 60. pt<j prijs A. P. de Goede met 55 p. 2® J. P. Mul 55 3° W. J. Gy,zenij 54 4° A. den Boer 54 5® A. Bax 54 6° - J. B. v. d. Maden 54 7° W. Guijken 53 8° A. van Tijn 53 Vrije baan, Marga, 25 M., max. 60. l«to ppjjg a, Roedam met 58 p 2° A. van Tijn 54 3e A. J. Vermeulen 54 46 M. Binnendijk 54 5® N. F. J. Vonk 54 6° A. C. Tuijtbof 52 7® J. P. Mul 52 8® J. F. PotharBt 52 Men schrijft ons: Evenals in de meeste plaatsen van ons land, heeft zich ook hier ter stede een bloemencomité gevormd. Het stelt zich ten doel op Zondag 24 September a.s. door een aantal jongedames de SobriëtasbloemJ te doen aanbieden, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van het Dr. Ariensfonds, Deze bloempjes zullen op straat, langi de huizen en aan de R. K. kerken worden aangeboden. Het bloemen comité is als volgt samengesteld De DamesDessing Wennekers, PresidenteE. Bouters, Secretaresse Antoinette V erzijl, Penningmeesteresse; Hoffman Coolen, van der Sanden van Gerdinge, Greta Bruijnel, Toos Schut telaar, Truus Ruijgers, M. E. Verhulst Retrae en W. Backer v. d. Zanden. Schaakwedstrijd. Op Zondag 10 Sept. a.s. zal in het café „de Harmonie" op de Markt al hier van wege de Ned. Schaakbond een wedstrijd worden gehouden, zoo mogelijk in hoofd-, le, 2e en 3e klasse. De deelnemers eener klasse worden onderverdeeld in groepen van 4 spe lers, die ieder drie partijen hebben te gpelen. De wedstrijd geschied* onder de bepalingen van het bondsreglement op het schaakspel. AIb prijzen worden uitgeloofd voor elke groep een zilveren bondsmedaille resp. kunstvoorwerp, alsmede een di ploma voor den len prijs winner. In de Zaterdagavond gehouden jaar vergadering van de G. C. en F. C. „Olympia" werd het bestuur als volgt samengesteldW. Cremer, voorzitter; F. van Iteraon, vice-voorzitterB. Sibbes, Secretaris E. Hoogendijk van Cappelle, vice-secretarisC. de Graaff, penningmeesterE. O. G. v. d. Horst, captain van materieelM. O. Samsom, le elftal captain. Gekozen werd als captain van het 2e elftal de heer J. van Eijk. Modedeeling werd gedaan dat het Sportterrein voorloopig onbe speelbaar is verklaard en de wedstrij den, die 24 September aanvangen, ge- ipeeld zullen worden op het terrein aan den Rotterdamschen dijk. Slechte gasverlichting. Terwijl de gloeilampen van hét elec- trische licht overal hun geli.jkm.atigen glans verspreidden, is er Zaterdag avond in het gasbedrijf een storing voorgekomen, waardoor een groot ge deelte der stad voor zoover het van gaslicht wordt voorzien, in schemer werd gehuld en vele winkeliers in hun magazijnen de minder aangename ge volgen daarvan ondervonden. Even na half acht begon het licht te flikkeren, en dat duurde zoo tot het op vele plaatsen geheel uitging en op andere een verlichting gaf als van een dansend kaarslicht. Tegen half negen werd het beter 1 was blijkbaar de stoornis opge heven. Omtrent de oorzaak meldt de directie ons het volgende: Zaterdag hadden wij enkele afslui ters te plaatsen in do bestaande f abrieks- leiding waardoor het bedrijf gedurende enkele uren moest worden stopgözot. Oorspronkelijk dachten wij, dat om twee uur alles in orde zou wezen maar door tegenslag werd dit vee! later en konden wij de fabriek eerst om zes uur 's avonds op gang zetten. Het mengsel was gas en lucht, dat in de toestellen was opgehoopt, en dat na eenigen tijd door het geproduceerde gas kon verdrongen worden, werd den gashouder ingestuwd. Door het te lange stilstaan van het bedrijf was de voorraad dermate ingeslonken dat eene goede menging niet mogelijk was en werd een mengsel de stand ingezonden, waarvan vele mensehen grooten hinder ondervonden hebben. Zoodra de produotie tot het normale was opgevoerd, hielden de klachten geleidelijk op, en hebben wij de vaste overtuiging dat, na het passeeren van de slechte golf het gas wederom zijne gewone kwaliteit had. De directie heeft door het aanwezige personeel ter plaatse alle maatregelen doen nemen om het euvel zoo spoedig mogelijk te verhelpen. Bij Kon. besluit van 30 Augustus zijn benoemd, in het 3do militiedistrict tot voorzitter W. Pera, lid dor Pro vinciale Statentot zijn plaatsvervan ger W. I'. van Wijk Thz. lid der Provinciale Staten tot lid J. P. J. Driessen, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger mr. P. E. Briët, lid van den gemeen teraad van Leiden. Stolwijk. De predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, Ds. D. Boer heefthet beroep naar Grootebroek aangenomen. Koningin nef eest. Boskoop. Vrijdag heeft Boskoop het koninginnefeest gevierd. Overal wapperde de driekleur van de huizen en gaf een vroolijk aanzien. vroeg heerschte er een gezellige drukte in de gemeente. Geen wonder, de schoolkinderen zouden om negen uur een tournee door de gemeente maken en voor kinderen heeft men altijd veel belangstelling. Getooid met bloemen en oranje trok de stoet om 9 uur van het sportterrein, vooraf gegaan door muziekgezelschappen, die hunne vroolijke tonen door Boskoops straten lieten klinken. Het was aardig om te ziendeze kleine met een vergierde parasol, die met een prachtig bouquet, een derde met een versierde hoed, terwijl weer andere gecostumeerd waren want dit alles wareu onderdeden van dit nr. van het programma waarvoq^rijsson zouden worden uitgeloofd. Bij den stoet sloot zich aan de Re clame optooht, waarin vooral de aan dacht trok „Boskoop Vooruit" voor stellende een locomotief met een volg- rijtuig. Na den rondgang door het dorp had om 11 uur de prijsuitdeeling plaats aan de winnaars in de verschillende groepen terwijl daarop een tractatie van de kinderen volgde. Daarna een pauze tot half twee uur. Alles stroomde omstreeks dien tijd naar het sportterrein, waar op dat uur de volksspelen zouden aanvangen. Verschillende nummers kwamen op 't programma voor als eierloopen, turf rapen ringsteken, balletjes loopen, mastklimmen, wedstrijd- met hinder nissen, tonsteken, touwtrekken, ring steken en balletjes rijden op de fiets. Niettegenstaande het zeer warm was op 't sportterrein was er toch groote belangstelling en werd er hartelijk gelachen en klonken telkens luide hoera's. Een muziekgezelschap gaf geduren de dep middag een concert in dq tent. Eerst te ruim 5 uur was dit num mer van het programma afgewerkt. Een pauze volgde weer tot 8 uur. Wederom trok toen Boskoops be volking naar het sportterrein, het cen trum der feestelijkheden, ditmaal gold het een bioscoopvoorrtelling, afge wisseld door muziek. Het publiek heeft zich daar uitstekend geamüseerd en krachtig applaus weerklonk na ieder nummer. Zeer in den smaak vielen Vooral, de schipbreuk en de Amster dammer op 't ijs. Na afloop dezer voorstelling werd het vuurwerk afgostoken dat op dezen prachtige avond een mooi effect maakte. Men kan niet anders zeggen dan dat Boskoop met opgewektheid haar feest heoft gevierd. Ook van de om liggende gemeente waren velen hier heen gekomen. Hier past zeker eon woord van hulde en dank aan de dappere feest commissie, die met betrekkelijk weinig geld Boskoops burgery een dergelijk mooi feest heeft bereid. Het zal -voor haar zeker een vol doening zijn dat alles zoo goed is 4d® KI. Trekking van Maandag 4 Sept. No. 11501 f 2000. 4588 en 16814 ieder f 1000. 79 en 2913 ieder f 400. 7373, 9935,14394,16391,16601, 16828, 17432 en 19032 ieder f 100. Prijzen van f 65. 118 63 216 90 808 13 70 96 110 21 14 643 66 708 85 802 13 27 80 54 64 34 «06 1) 17 28 29 35 87 78 1028 10 97 1109 29 43 1220 23 11 77 1841 59 77 1418 81 80 157f1627 8) 1708 1830 1921 46 2059 78 97 2143 2216 23 9811 64 91 97 2111 67 72 2502 11 08 2011 52 51 06 09 89 2705 59 89 2918 29 3006 18 82 00 8122 50 84 8201 ft') 88 8820 3100 7 19 89 8592 99 3618 01 8704 41 8810 27 8971 4017 48 51 4110 22 38 4263 4325 4451 63 60 4045 73 80 97 4755 85 1847 4925 61 89 5020 87 57 85 5156 78 5237 98 5381 91 5160 5600 41 78 93 90 5624 50 52 89 6711 45 5861 5945 71 38 6081 88 50 61 59 60 82 97 6165 6214 72 6300 78 0105 7 6519 65 71 0668 0736 58 01 6800 6898 40 98 0985 11 56 7012 7133 41 11 51 87 7281 55 7022 95 7403 o9 93 7518 01 7656 62 96 7703 81 7856 7901 56 71 8031 18 08 02 8107 30 42 80 88 8224 58 63 8316 38 00 70 71 SMS 73 99 8510 50 8745 8828 29 9000 9128 88571 9800 37 61 57 71 9118 9620 91 0701 9814 48 62 9904 5 99 10091 10105 25 53 10267 10365 ft". 10422 51 90 10508 81 81 87 10626 60 10711 12 17 27 10801 14 45 94 10959 70 11119 11800 22 11407 21 11680 71 11710 51 93 11872 85 11902 12028 48 53 71 80 12116 90 12289 12483 90 12507 99 12682 50 97 12840 12018 83 i 13071 18185 18212 26 79 13380 91 18121 92 18557 18005 85 42 71 92 13717 52 61 91 18806 12 55 18968 14019 20 58 65 59 00 74 75 14101 4 11 55 61 70 14235 89 14884 11188 07 11535 52 51 11011 86 11781 11881 66 11926 50 77 92 94 15015 10 82 15173 85 15222 15318 87 51 59 15512 24 35 19 67 98 16604 19 58 91 15717 39 J 5800 20 45 15962 16002 48 87 16121 52 16208 16 86 88 88 1631(3 46 74 16110 69 16511 16713 15 21 16952 17107 17 81 68 82 17811 55U752B 17617 88 69 71 80 17777 17805 80 11 57 81 86 !)1 17970 18259 86 87 18416 67 18523 34 68 18611 71 18713 85 18813 85 18817 18 61 18919 92 87 19051 80 19125 69 19*® 19688 19112 91 18507 87 19025 19708 91 19851 19966 20017 28 62 90139 20260 61 08 20321 69 20402 91 20549 90 90617 36 20788 51 64 90 20002 21 08 20902 22 90 Voetbal. In de bekerwedstrijden, uitgeschre ven door den Nederlandsche Voetbal Bond, werd gisteren ook deelgenomen door de G. F. C. „T. O. P.". De Gouwenaars wisten met 21 van het Utreohtsche „D. 0. S." te winnen. AMER1KAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Het stoomschip Gorredijk, arriveerde 2 Sept. des vm. van Rotterdam te Newport News. Het stoomschip Slotctdijk vertrok 2 Sept. van Rotterdam naar Boston en Philadelphia. Het stoomschip Amsteldijk (Neptuo Lijn), vertrok 2 Sept. van Rotterdam naar Baltimore, Newport News en Norfolk. Het stoomschip Zaandijk (Burg Lijn), vertrok 2 Sept. van Rotterdam naar Savannah. Ernstig ongeluk a./b. van de „Hertog Hendrik." Blijkens een telegram uit Nêd. Indië, in den Haag ontvangen heeft aan boord van het oorlogsschip „Hertog Hendrik" tijdens schietoefeningen in Indië een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij drie manschappen doodelijk verwend, die aan de gevolgen daar van'zijn overleden en bovendien 5 mannen zwaar en 7 lichte verwondin gen bekwamen. Potsdam 2 Sept. Een buitengewoon Amerikaansch gezantschap bood heden den Keizer een kopie aan van het standbeeld voor den Duitsch-Ameri- kaanschen generaal Steuben, dat voor eenige maanden te Washington is ont huld, als een geschenk van het Ame- rikaansche volk. Londen 2 Sept. Een tramwagen is tusschen Frost Hill dn Southwark Bridge te London ctfitspoord en om geslagen. Een passagier werd gedood en acht of negen reizigers werden ge wond, eenige zelfs zeer ernstig. Gent 2 Sept. Het cömité van den Internationalen Bond tot bestrijding der werkeloosheid heoft besloten aan- do nationale secties de zorg over te laten voor de vertegenwoordiging van werkgevers en arbeiders in het comité, zoodanig dat alle belanghebbenden vertegenwoordigd zijn. Algiers 2 Sept. Tengevolge van een ontploffing is oen mijn to Guvotville wórden losgeraakte stukken rots op de omstanders geslingerd, zoodat een dezer gedood en tien gewond werden. Branden. Zondagochtend omstroeks half tien brak brand uit ia 4° boerderij toebe hoorende aan G. van Hulster en staande aan de Vinkenbrug te Diomen. Hot vuur verspreidde zich met groote snelheid, zoodat al spoedig hot woon huis, de stallen, alsmede de hooiberg in lichte laaie stonden en ook geheel afbrandden. Hoewel de, oorzaak van den brand tot nu toe onbekend is, vermoed men dat zij aan kwaadwilligheid te wijten is, daar zooals gebleken is hooibroei geheel is buitengesloten. Amsterdam. Gisteravond tegen half twaalf stak do assistente van den apotheker C. H. E. Franke, Kloveniers burgwal 14, op haar kamer, aan de straatzijde op de eerste verdieping, de kaars aan, toen plotseling zoo ver klaarde zij later hot geheele vertrek in vlam stond. Zij snelde weg, doch had nog do tegenwoordigheid van geest, de kamerdeur sluiten. Met be hulp van een slang wist de brandweer, onder leiding van den hoofbrandmees- ter Lodewijks, den brand in hoofdzaak tot deze kamer te beperken. De trap naar en een deur op de tweede ver dieping kregen eenige brandschade. Te Deklen is gistermorgen de her berg van M. Workel afgebrand. Twee belendende huizen van denzelfdon, bewoond door de gezinnen Bussing en Frerichsen, worden ook een prooi' der vlammen. Hedenmorgen brande te Purmorond de woning af van K. Hottentot, ge legen aan het Purmorlander sluisje bij het Noord-Hollandseh Kanaal. Het houten gebouw verbrandde, dach de stoomspuit wist het helende perceel te behouden. Vermoodelijke oorzaak het te fel stoken van den waschketel. Alles was verzekerd Onder Tilburg woedt sindsfidstoren- middag een hevige hoidë^e^bosch- brand. Meer dan 20 hectaren zijn verwoest. Oorzaak onbekend. Te Hengelo is hedenmorgen een ï)lok van drie woningen, staande aan dejr Landmansdwarsweg en toebehooren^ aan den heer J. Meyers aldaar, afge brand. De woningen en twee der in boedels waren verzekerd. Zondagmiddag heeft in de buurt schap Kotten onder deze gemeente een ernstige brand gewoed in aan ver schillende personen toebehoorende den- nenbosschen. Door doeltreffende maat regelen hoeft men een in de nabijheid staande landbouwerswoning buiten don vuurpoel weten te houden. Ongeveer 100 hectaren bosch zijn een prooi der vlammeli geworden. Hoogo temperatuur. Zaterdag j.l. bereikten de tempe raturen te Maastricht, de Bildt en Groningen ongeveer het zelfde maxi mum te wéten 34.0, 30.8, 31.0 gr. C., als zij vroeger bereikten. Te Vlissingen werd het vroeger bereikte maximum van 28.5 gr. O. met 2. 4f*r. overtroffen, terwijl het maxinyim te den Helder 4.0 gr. ondor het vroeger bereikte van 29.gr. C. bleef. Te Winterswijk werd hot in 1900 bereikte maximum van 31.6 gr. met 0.3 gr. 0. overtroffen. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.9 te Vlissingen, en Munchen, laagste stand 748.9 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dng. Arvfivankeiyk zwakke veranderlijke, later meest oostelijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, mogelijk nachtvorst. Dag-temperatunr warmer. De nu nog resteevende worden tot S POT PW t iS uit verkocht. =>«Gs®eooo— VAN DEN i;f fee te ii ha ii (I el (e A ins turd a in 4 SEPT. 1911. I Vorige 'Koers va StlUtSleeUillftCIl. Koer», j bedeu Ned. Cert. Werkelijke j Schuld 3 pet. B4'/a Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. ^xli\ 92 Port. Obi. 3deJÖsrie j Amort. Schuki^pct. 653/^ Russische Obi. 1906 5 pet. Id. Ooi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obt. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 pet. Im. Obligatie 6o Emis- Ido 4 pet JKpan. Obi. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obi. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obi. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uauk en €»eUieMiis(el- iingen. Ned. Bankaandeelen liidiistlr Oiiüeniemliiiceii American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting &Rofining Co. Cert. v. Aand. Anglo American''Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. ftwl. rediel Instelt on Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 235 Jav. Cultuur MijAand629 Ned. Handel-Mij. C.v.A 1B61/, Mijnbouw mijen. Kefahöen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 87 RedjangLobong, Mijn bouw Mij. Aand. 651 Great Cobar Aand. 64' Petroleum Ondern. Dortscho Petroloum In dustrie Mij. Gew. A. 153J Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Broun. C.v.A 435 „Shell" The Transp. Trad Oy. C. v. G. A 371 Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 103 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A, lit Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. 145/ Tabak-Onderncmlngcn. Bifvdjey Tabak Mij. A1 li- Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 14 „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Diversen Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. 4 Povuvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 9'/ Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogtoij. Aand. 83 Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 92' Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 643[ Warschau-Ween on Spoorwegmij. Aand. '204 dito dito Aót. do Jbuiss. f 140. Amerika. Atchison Alg Hypb. Obl. 4 pet. 98 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 293/ Union Pacific Railroad. 0y. Cert. v. gew. A. 158' Wabash Gew. Aand. 13!'/ Premieleeningen. Amsterdam Aand.3 pet 10L1/ Hongarije. Thei s-Re- gtüirungs-Ges. 4pct. 157 IH GELDKOERS. Prolongatie 3 pCt. De markt was over het geheel on aangenaam gestemd. Ook de markt op Londen en Berlijn was lager naa- men meent door do Marokko-quaestL. Van de locale waarde waren olio zeer (lauw, en Tabakken williger, Araerik. flauw op Londen.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2