Mantels, Costumes, Blousen VEWIADEMNG V,\\ MHmiD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. S3POI3T. 397s,° Staats-loterij. GROENTEN-VEILING. Xj-A-ISrDBOTJ"W" Laatste Berichten. MARKTBERICHTEN. De nu nog resteerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant VA l'ecte n ha ii del le A in sterdam stenaar den heer A. Le Comte. direc teur van het Museum van Meerden te Delft, opgedragen de ontwerpen te maken voor de zeven ramen in ge brand glas voor het Vredespaleis, die het geschenk van Nederland aan de Carnegiestichting znllen vormen. Internationaal Instituut voor de Statistiek. In de Ridderzaal te 's Gravenhage is gisterochtend 10 uur de openings vergadering gehouden van do dertiende zitting van het Internationaal Insti tuut voor de Statistiek. Onder de ruim 200 aanwezigen bij deze openings vergadering waren o.a. do commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage, prof. Nolens, lid der Tweede Kamer, de griffier der Eerste Kamer mr. Zillesen, enkele leden van het corps diplomatique, o.a. van de Franschi legatie en een groot aantal dames terwijl later nog de minister van Landbouw, Nijverheid en Handet, de heer Talma, ter bijeenkomst verscheen. Precies te 10 uur kwam de Eere voorzitter van het congres, Z. K. H de Prins der Nederlanden met den minister van Binnenlandsche Zaken, den heer Heemskerk binnen, door den Commissaris der Koningin, den burge meester en de leden van het Organi satiecomité ontvangen en naar de be stuurstafel geleid, welke vóór den troon in het achtergedeelte der zaal was geplaatst en terzijde waarvan het omfloersd portret prijkte van wijlen Emile Levasseur, vice-president van het Instituut. De Prins, in gekleede jas, nam in het midden van de groene tafel plaats, aan zijn linkerh^td den president van het Instituut, prof. Luigi Bodio, aan zijn rechterzijde minister Heemskerk. Nadat de aanwezigen, die bij het binnentreden van Z. K H. waren op gestaan, weder gezeten waren, verhief Z. K. H. zich van zijn zetel tot het uitspreken der openingsrede. Na de rede van Z. K. H. werd nog het wóórd gevoerd door Minister Heoinskerk, de voorzitter Prof. Luigi Bodio en Prof. Verrijn Stuart. Het gemeentebestuur van 's-Gra venhage, er prijs op stellende de leden van het Statistisch Instituut tijdens de congresdagen in de Residentie te begroeten, ontving de comités en af gevaardigden gistermiddag in de con versatiezaal van het Kurhaus te Sche- veningen. De burgomeester, jhr. mr. Van Karnebeek, met de wethouders en ver schillende raadsleden bij deze receptie tegenwoordig, richtte tot do vreem delingen een welkomstgroet in het Fransch, waarin hij zijn voldoening uitsprak over het feit dat een zoo gewichtige internationale samenkomst in Den Haag wordt gehouden en na mens gemeenteraad en burgerij het congres van harte welkom heette. Spreker eindigde met den wensch, dat de congresleden een blijvenden indruk van onze stad zouden medenemen, en vooral het verlangen, er te eeniger tijd terug te komen. Prof. dr. G. Wildeboer. f Prof. dr. Gerrit Wildeboer, die in het Diaconessenhuis te Leiden een naar men meende niet ernstige operatie aan den hals had ondergaan en daarna in het gesticht werd verpleegd, is gis teravond kwart voor tienen plotseling overleden. De overledene was den 9don Sep tember 1855 te Amsterdam,geboren, had aan de universiteit te Leiden ge studeerd, waarna hij predikant werd by de Nederl. Herv. Gemeente te Hei- loo. In 1884 werd hij benoemd tot hoogleeraar en belast met het onder wijs in de Oud-Testamentische vakken. Van zijn werken noemen wijHet ont staan van den Kanon des Ouden Ver- bonds, de letterkunde de Ouden Ver- bonds naar de tijdsorde van haar ont staan, kantteekeningen op de boeken Spreuken, Prediker on Esther voorts verschillende verhandelingen in bin nen- en buitenlandscho tijdschriften en in de Verslagen on Medodeelingen van de Koninklijke Acadomio van Wetenschappen. VRIJDAG 25 AUG. 1911. (Vervolg). De hoer Jaspers: Ik beweer vol strekt niet dat de druk op de water leiding zoo slecht is. Ik blijf echter bij hetgeen ik gezegd heb. Het ge bouwtje was van den beganen grond niet te bespuiten. En wat was het voor een straalEr kwam bijna geen water uit de slang. Den zoon van den heer van de Pol, die met den slan- genwagen kwam, hebben wij eerst boven op de vischkuip moeten helpen omdat hij er anders niet bij kon met de straal. Met dergelijke dingen gaat veel te veel tijd verloren. De heer Van Iterson: Gelijk de heer Nederhorst aangaf is de zaak van de brandweer in de Fabricage- commissie zeer dikwijls en met groote belangstelling en met groote kracht besproken geworden. Het doet mij onuitsprekelijk genoe gen dat de heer Jaspers hier ter sprake gebracht heeft den treurige ntoestand van onze brandweer en ik moet eer lijk zeggen, dat men te dien aanzien kan spreken van een laisser aller, dat zeer betreurenswaardig is. Nog niet zoo lang geleden heeft de heer IJsselstijn geklaagd over hetgeen geschied was bij een brand op do Vest. Toen is een onderzoek toogezegd maar totnogtoe hebben wij daarvan niets vernomen. In de Commissie van Fabricage heb ben wij ons, aangezien het bij ver schillende branden zoo gebrekkig toe ging tengevolge van de ongeoefend heid der menschen, verheugd dat ga- oefeningen zouden plaats vinden/ln de laatste jaren hebben wij gelgtékig alleen gebruik behoeven te maken van de slangenwagens en wij verkeer den dus in de meening dat het per soneel dier wagens in do eerste plaats zou gooefend worden. Wat is ech ter gebeurd Oefeningen van dat personeel hebben niet plaats gehad maar 1 wel oefeningen van het perso neel der spuiten. Daarbij bleek dat de opkomst der spuitgasten zeer slecht was. Er is toen ook gezegd dat wij eigenlijk gerust konden besluiten de spuiten buiten werking te stellen aan gezien de spuitgasten toch niet opko men en al kwamen zij op vroeger was het ten minste zoo dan deden zij in het geheel geen moeite om te blusschen. Ik heb wol eens hooren zeggonlaat maar branden, het geeft werk. Zelfs is het feu sacró niet zoo groot dat de brandmeesters bij de oefening tegenwoordig waren. Èr hebben er ton minste gemankeerd Men overdrijft dan ook niet door te zeggen dat de brandweer in een wanhopigon toestand is en daarom geloof ik met den heer Jaspers dat wij wel degelijk de zaak van de brandweer eens goed onder de oogen moeten zien. Nu er groote gebouwen in de gemeente zijn is het noodig dat wij in het bezit zijn van een stoomspuit of van een electrisch gedreven spuit, zoodat wij niet afhan kelijk zijn van de persing der water leiding. Ik heb hier hooren zeggen dat al de raad gegeven was aan den opperbrandmeester om zich door een ander te laten vervangen. Mij dunkt, wat noodig is om in den toestand verbetering te brengen, moet ook ge beuren, want brand is een gevaarlijk iets. De Voorzitter: Ik twijfel er niet aan of, wanneer de toestand is als de heer van Iterson schildert, de commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken niet zal nalaten die voorstellen te doen welke noodig zullen blijken en volgens haar niet anders dan urgent kunnen genoemd worden. Ik mag zeker wel den heer van Iterson op het hart drukken in de commissie, waarvan hij een zeer ver dienstelijk lid is, de voorstellen te doen, welke volgens hom noodzakelijk zijn, ik twijfel niet of de commissie zal dan die voorstellen overnemen. De heer van Iterson: Dan hoop ik dat ik daarvoor den steun zal vinden ook van het college van B. en W. en van de leden der Fa- bricage-commissie, en dat dan zonder aanzien des persoons zal gehandeld worden. De heer M u ij 1 w ij k Het spijt mij werkelijk dat de heer van Itorson van een zuiver technische quaestie een persoonlijke quaestie gaat maken. Dien indruk kreeg ik althans van het door hem gesprokene ten aanzien van den brand op de Vest. Wat heeft dat te maken met de opmerkingen van den heer Jaspers omtrent de onvoldoende kracht waarmede gespoten kan worden? Het heeft niets met elkaar te maken. Nu moge de heer van Iterson zin spelen op onvoldoende modewerking van de zijde van B. en W.; ik ben niet bang dat wij hunne medewerking zullen missen. Verder moet ik zeggen dat ik het oordeel van den heer Jaspers over de waterleiding onbillijk vind. Wij kunnen in deze spreken bij ondervin ding. De quaestie van het spuiten met slangen op de waterleiding is niet van vandaag of gisterener zijn reeds verscheidene branden in deze gemeente daarmede gebluscht; wij hebben er altijd goed suoces mede gehad zoodat wij allen zeer tevreden waren over de spoedige blussching. Wanneer waar is wat de heer Jaspers mededeelt, dat men bij den bewesten brand slechts 5 M. hoog kon spuiten dan moet er iets abnormaals hebben plaats gehad. Het gaat niet aan om te zeggen dat het werken met de slangenwagens niet deugt. Daartegen moet ik ten ern stige protesteeren. De heer Jaspers: Ik heb niet beweerd dat de slangenwagens in het geheel niet deugen. Zij zijn voor een klein binnenbrandje zelfs zeer geschikt maar niet bij een grooten brand wan neer wat hoog gespoten moet worden. Ik heb het geheele geval bij den brand bij den heer van Oorschot bijgewoond. De heer Kroon, dó gemeente-ontvan ger, is er ook van het begin af aan bij geweest. Dien kan men het ook vragon. De heer Muijlwijk doet het voorkomen alsof ik praatjes sta te verkoopen maar dat is volstrekt niet het geval. De heer van Iterson; Ik zou niet gaarne willen dat iemand zeide dat ik in het minst maar iets ten nadeele van dé" slangen wagens had gezegd. Aan het personeel dat aan die wagens verbonden is, komt niet anders dan groote lof tpoaan dat personeel hebben wij te danken dat de branden, welke er in de laatste jaren geweest zijn, zoo spoedig ge bluscht zijn, in tegenstelling met vroe ger toen de blussching op andere wijze plaata had. D&t hebben wij dus te danken aan de slangen wagens en het daaraan verbonden personeel. Dit personeel is echter klein, maar die enkele menschen moeten toch geoefend worden. Dat zou ik zoo gaarne zien. Als er brand is meestal is dat 's avonds of 's nachts zijn de men schen zenuwachtig, er hoeft allicht een kleine onhandigheid plaats, het kost enkele minuten om die te her stellen. Het is dus zaak dat die men schen meer geoefend worden. Dat is volmondig erkend in de Commissie van Fabricage. Maar als er dan be sloten wordt dat er oefeningen zullen plaats hebben, waarom worden dan die oefeningen niet gehouden door het personeel der slangenwagens Waarom laat dan de opper-brand- meester het andere personeel oefenen, het personeel van do brandblusch- middelen waarvan hij zelf moet zeg gen dat zij wel opgedoekt kunnen worden. De zaak is zoo belangrijk dat ik meen haar Jiier, zy het ook in het kort, ter sprake te moeten brengen. Ik mag zeggen dat ik do persoon geweest ben die na den brand bij den heer Hoogendijk de zaak ernstig heb ingezien en de Raadsleden ten mijnent heb verzocht om de reorganisatie der brandweer te bespreken. Nu ik zie dat dat geen gevolg heeft gehad, aoht ik mij verplicht op mijn hoogen leef tijd om mijn uiterste krachten in te spannen ten einde alsnog een goede brandweer te zien tot stand komen in de gemeente Gouda. Dezer dagen heeft te Schoonhoven een brand gewoed, welke zeer gevaar lijk had kunnen wordende brand is echter in korten tijd door krachtdadig optreden der brandweer gebluscht. Daar is echter niet van te voren in de gemeente gezegd: die en die persoon moet opperbrandmeester zijn, zonder dat men den persoon kent. Daar gaat men af op de geschiktheid van de menschendaar staat een particulier aan het hoofd der brandweerdie particulier heeft de geschiktheid en net poids om het blusschingswerk op uitstekende wijze te leiden. Dergelijke personen zijn er hier te Gouda zeer zeker ook te vinden maar of die altijd te vinden ziin onder de ambtenaren is een tweede vraag. Ik zie in het geheel niet in waarom het een amb tenaar zou moeten zijn. Men wordt vaak het best gediend door menschen die uit ambitie en uit belangstelling de zaak behartigen. Ik geloof dus dat de zaak van de brandweer krachtig onder de oogen moot gezien worden en ik breng den hoer Jaspers dank dat hij de zaak hier ter sprake heeft gebracht.* De heer Jaspers: De heer van Iterson heeft ook gesproken over het al dan niet geoefend zijn van het personeel der slangeflnwagens. Ik kan mededeelen dat de zoon van den heer van der Pol er uitstekend mede kan omgaan. Bij den brand bij den heer van Oorschot gaf hij V/2 minuut na aankomst op het terrein water. Dat was zeer snel. Ook eenige jaren ge leden, toen er brand was bij den heer Mogendorf op de Karnemelksloot was hij de eerste die met den slangenwa gen water gaf. Het bezwaar is echter dat de straal zoo klein ishet water dat er uitkomt lijkt wel te komen uit een pijpesteeltje. Daarentegen zou men met een flinken pomp 20 M3 per mi nuut kunnen spuiten. De Voorzitter: Wanneer verder niemand het woord verlangt over dit punt dan is deze bespreking hiermede afgeloopen. Mijne hoeren 1 Het is de laatste ver gadering, welke door uw medelid Jas pers wordt bijgewoond. Ik wensch van deze gelegenheid gebruik te ma ken om hem, wanneer hij weder terug keert in het ambteloos leven, een goede gezondheid toe te wenschen en om ons allen in zijn vriendschap te blijven aanbevelen. De heer Jaspers: M. de V. Ik dank U voor uwe vriendelijke woorden. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. Ernstig ongeluk a/b van de Hertog Hendrik. Het ongeluk bij de schietoefeningen, hetwelk wij gisteren meldden heeft Vrijdag jl. plaats gehad. Naar het Hbld. meldt was Zaterdag bij de familie van den Commandant van de Hertog Hendrik reeds het volgend telegram ingekomen „Ongeluk. Niemand schuldig. Zelf ongedeerd". Van wego het Departement van Marine zijn gisteren de familieleden van de getroffenen met .het ongeluk in kennis tÉÊKÊ Rotterdam. Niet minder dan een drietal personen zijn hier ter stede verdronken. In de Leuvehaven een tot ïiog toe gebleven manspersoon, een meisje in de Schio en tusschen Schie dam en Vlaardingen de tremmer S. In Rotterdam is gistermorgen de bootwerker C. in het' ruim van een ichip gestoft en zeer zwaar gewond. Met do mailbooten der Maatschappij Zaeland zijn in Augustus 1911 ver voerd 18192 reizigers, tegen 10995 in Augustus 1910. De torenbrand. Zaterdagavond vlogen om den toren der R.-K. kerk aan de Emmastraat te Hilversum zulke jroote zwermen insecten, dat velen met >eslistheid beweerden, dat zij de rook wolken uit den toren zagen slaan. Ee brandweer werd gealarmeerd, die den toren van onder tot boven onderzocht, doch niets verdachts vond. Men meldt uit Tessel aan do Tel. j Slooten en poelen zijn hier geheel uitgedroogd. Het anders vogelrijke Tessel, is nu arm aan vogels, daar ze zich grootendeels buiten de zeewering op schorren en ondiepten ophouden. Het watergebrek laat zich meer en meer gevoelen, daar ook de putten bijna of geheel ledig geraken. Op sommige plaatsen is het water gebrek al zeer ver gevorderd. Zoo ver neemt de „Meppeler Ct.," dat inge zetenen voor Hoogeveen, het water van Nieuw-Amsterdam, door de familie gezonden krijgen. Door de droogte ziet men dagelijks op den harden bodem van het Ko- ningsdiep bij Beetsterzwaag fietsen! Het donkerst Zeeland. Het Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs signaleert een merkwaardig staaltje van de wijze waarop men in de Zeeuwsche stad Hulst de oprichting eener H. B. S. bestrijdt. In het aldaar verschijnend blad „Zelandia" stond onlangs het volgende te lezen: „Een ramp, ja het woord is mogelijk nog niet sterk genoeg, wij zullen dadelijk zeggen, waarom wij de stichting van een openbare H. B. S. onze gemeente een ramp voor Hulst noemen. Wij laten thans rusten alle paedagogische en financieele ar gumenten, want er zijn hoogere be langen in het spel, welke ons nopen ons zoo sterk mogelijk tegen de ves tiging van een openbare H. B. S. te verklaren. Wanneer in Hulst een H. B. S- zou worden gesticht, dan zal dit ten ge volge hebben, dat zich in onze stad zullen komen vestigen een tien- of twaalftal leeraren met hun familiën. Het is bijna zoo goed als zeker dat deze leeraren allen zullen zijn liberalen, zoo zij niet socialist of anarchist zijn. Katholieken met de bevoegdheid om middelbaar onderwijs te geven zijn er bijna niet. Verder is het by na zeker, dat onder die leeraren er minstens een vrijmet selaar zal zijn. Dit is overal zoo." Gisteravond is in het Binnengast huis te Amsterdam de bootwerker T. V. overleden die tijdens de Zee liedenstaking met een mes werd ge stoken bij een twist met een onder kruiper. Men meldt uit Zeeland: Nog nimmer is de nood zoo hoog gestegen, overal gebrek en in de mees te gemeenten wordt den Gemeente raad verzocht in dezen buitengewonen tijd te denken aan watervoorziening, hetzjj dan door aanvoer van elders' hetzij door het laten slaan van nor- tons. Waar in de weilanden geen eten meer is, waar de scheidingsslooten droog staan, daar kan het vee moei lijk in de weiden gehouden worden en is hier en daar reeds de ©enigszins zonderling klinkende vraag gedaan of er in de polders... geen zeewater gela ten kan worden. Waar geen drinkwater is, daar moet het aangevoerd worden uit de leidingen van grootere gemeen ten of ook wel rivierwater van de Maas. Men moet met verwondering constateoren, dat er geen bijzondere ziektegevallen voorkomen door ge bruik van minderwaardig drinkwater. De 44-jarige arbeider Kamminga is in de zuivelfabriek te Joure dooreen machine gegrepen en vermorzeld. Bij een winkelier te Oldenzaal is een valsche gulden in betaling gege ven, vermeldende het jaartol 1901. De kleur is loodkleurig^de klank eenigs zins dof. Een bakker te Amsterdam deed Zaterdag bij de politie aangitfe, dat reeds eenige malen [in het deeg, voor de bereiding van brood bestemd, glas scherven werden aangetroffen. De bak ker had vermoeden op een 18-jarigen knecht, die de glasscherven in het deeg zou hebben gedaan uit wraak^ omdat hij op 31 Augustus geen vrij-af had gekregen, zooals zijn kameraden. Tegen den knecht is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Vliegen en tuberculose. Prof. Paci* notti vestigt de aandacht op het ge vaar van de overbrenging van tuber culose door de vliegen. Deze toch zetten zich gaarne neer op de uitwerpselen van lijders aan tuberculose, welke uitwerpselen zij - gaarne in zich opnemen. Men kan dan ook gemakkelijk de tuberkelbacillen aan de bek, pooten en vleugels, aantoonen, terwijl ze vaak in groo^ aantal in de uitwerpselen der vliegen worden aangetroffen. Vliegen die met sputa van teringlij ders worden gevoed, sterven dienten gevolge spoedig, in den regel na 6—8 dagen, terwijl ook de eieren die de wijfjes kort. Voor haar dood werpen en de larven met tuberculosebacillen besmet zijn; maar vooral vindt men massa's tuberkelbacillen in het darm kanaal der vliegen, die er als het wa re mee vol gestopt zijn, welke bacil len hunne virulentie, blijkens daarme de genomen proeven, volkomen heb ben behouden. Uit de proeven door Pacinotti geno men blijkt, dat de besmetting door de vliegen op menschen en dieren wordt overgebracht, zoowel direct door den steek dien zij op de huid veroorzaken als door het deponeeren van eitjes en faeces op de slijmvliezen, vooral ook van kinderen tijdens den slaap. GOUDA, 5 September 1911. P. J. Bellaart Sr. f Onder groote deelneming is heden morgen het stoffelijk overschot ter ruste gelegd van den heer P. J. Bel laart Sr. Op den doodenakker hadden zich verzameld het college van Burgemees ter en Wethouders, vele leden van den Gemeenteraad, het Bestuur der Sociëteit Ons Genoegen, wiens voor zitter de overledene was sinds een vijftal jaren, de Besturen der Sociëteit Vredebest en der kolf club Gouda, Commissarissen der N. V. Goudsohe Machinale Garenspinnerij en eeq bree- den kring van vrienden, die den over ledene de laatste eer kwamen bewijzen.^ De lijkkist was bedolven ondereen bloemenpracht. Er waren een achttal kransen en bloemstukken van de fami lieleden, van de Sociëteit Ons Genoegen, van de Kolfolub Gouda aan haar Eere lid, van de Sociëteit Vredebest, van de N. V. Goudsche Machinale Garen- spinnery en van den heer Jvan Eijk. Nadat de kist langzaam in de groeve was nedergedaald en familie en vrien den daarop bloemen hadden gestrooid, trad de heer Mr. F. H. Kranenburg naar voren om een woord te spreken dankbare hulde aan den over leden voorzitter der Sociëteit Ons Genoegen, die aan die Sociëteit zyn krachten heeft gegeven gedurende een reeks van jaren als bestuurslid [en later als voorzitter. Spr. zeide tot de nabestaanden dat de herinnering aan den voorzitter Bellaart lang zal blij ven voortleven. Daarop herdacht de heer H. Jager, als oud-ingezetene dezer gemeente den heer Bellaart als vriend en als com missaris der Sociëteit Ons Genoegen. Spr. getuigde verder dat de over ledene was een trouw en goedhartig vader die het wel meende met zyn kinderen en als een oprecht vriend, op wiens, steun in moeilyke omstan digheden kan worden gerekend. Spr. zou de nagedachtenis van den over ledene blijven eeren en van hom blijven getuigen zoolang zijn adem zal blrj- ven gaan. De oudste zoon van den overledene de heer P. J. Bellaart Jr, dankte daar op namens de familie de sprekers, corporation en vrienden, die door hun tegenwoordigheid daar ter plaatse, aan het stoffelijk oversohot van hun vader de laatste eer hebben bewezen. De droeve plechtigheid was hier mede ten einde en allen begaven huis waarts onder den indruk dat een man ten grave was gedaald die in breede kringen, aohting en aanzien genoot. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen N. en v. W., wegens mishandeling Zondagavond op de Fluweelensingel^ ~- Heden morgen zijn twee minder jarige meisjes van 15 en 16 jaar uit Rotterdam hier heen gebracht. Een van hen hoorde hier te huis en werd aan de ouders afgegeven, het andere meisje werd naar Roeuwijk op trans port gesteld. Een onbekende, heeft dezer dagen op slimme wijze den rijwielhandelaar R., een rijwiel afhandig gemaakt. Zich vervoegende in den kruideniers winkel van S., op de Spoorstraat vroeg hij daar het adres om daar meerdere boodschappen te kunnen halen. Met dit adres begaf hij zich naar den rijwielhandelaar om een fiets te huren, welke hem werd verstrekt. De onbekende, nam het rijwiel mee en is daarna niet meer gezien. De rijwielhandelaar kreeg ten laatste achterdocht en toen bleek hem, dat hij opgelicht was. Aangifte is gedaan bij de politie, die het signalement van den oplichter heeft verspreid. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Gemeenteraad was afwezig de heer Muijlwijk. Bij den aanvang der zitting werden de nieuwbenoemde leden, de heeren van de Velde, Herman, Vergeer, van der Ree, Jongenburger en Dr. Broek huizen door den w. n. secretaris binnen geleid, .waarna door allen de beide 'door de wet gevorderde eeden werden afgelegd. De voorzitter wenschte de heeren geluk en verzocht dp-arop zitting te nemen op de voor hen aangewezen plaatsen. Na voorlezing van eenige mede- deelingen tan Gedeputeerde Staten en ingekomen stukken werd overge gaan tot de benoeming van twee wet houder^ Wegens ijle aftreding als zoo danig van den heer H. J. Nederhorst en wegens de herkiezing als Raadslid van den heer C. W. van de Velde Op den heer Nederhorst-werden, uitgebracht 15 stemmen en op den heer van de Velde 14 stemmen, zoodat beide heeren als wethouders zijn her benoemd. De voorzitter wenschte beide heeren geluk met hunne benoeming. De heer Nederhorst aanvaardde de herbenoeming onder dankzegging voor het vertrouwen in hem gesteld, terwijl de heer van de Velde, onder dank zegging voor zijn herbenoeming deze in beraad wilde houden gedurende de 24 uur door de wet daarvoor toege staan. Voorts werden benoemd a. tot leden der Commissie voor de strafverordeningen, de heeren Des- sing, Herman, van der Ree en IJsselstijn, allen aftredend; b. tot leden der Commissie van Bij stand in het beheer van het ge meente-pensioenfonds, de heeren Prince en van der Torren, beiden beiden aftredend o. tot leden der Commissie van By- btand in het beheer der gemeente werken, de heeren van Iterson, Muijlwijk en Bokhoven, allen af- d. tot leden der Commissie van By- stand in het beheer der gemeente lichtfabrieken, de heeren Muijlwijk, Bokhoven en Knuttel, allen af tredend e. tot leden der commissie tot onder zoek van de bewaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911, de heeren van der Ree en de Jong. Daarna was aan de orde de her stemming over het voorstel IJsselstijn inzake de verpachting van het over zetveer aan de Turfsingelgracht waar over in de vorige vergadering do stemmen staakten. Met 8 tegen 10 stemmen werd dit voorstel verworpen en direct daarop werd aangenomen het voorstel van B. en W. om de bediening van dit overzetveer opnieuw in het openbaar aan te besteden. Op het voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht in het Rogentesse plantsoen aan mej. M. W. Kruisheer en den heer H. J. Nederhorst werd door den heer Vergeer een amende ment voorgesteld dat de Gemeente de daarbij benoodigde boomen om niet zal rooien. Het aldus geamendeerde voorstel werd aangenomen. Voorts werden samengesteld de af- deelingen tot onderzoek der gemeente begrooting voor 1912 en werd vast gesteld het le aanvullingskohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1911. De vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. Station uitgebrand. Bodeoraven. Gisteravond tg» kwart voor negen is hier een hevige brand uitgebroken in het stationsgebouw. Ontstaan door het omvallen van een lamp op de bovenverdieping in de slaapkamer der kinderen van denfsta- tionschef, verspreidden de vlammen zich in een oogwenk en stond weldra het geheele gebouw in lichterlaaie. De brandweer tastte het vuur aan met 6 stralen op de waterleiding en mocht er na ruim 2 uur in slagen den brand te blusschen. Het gebouw hetwelk nog pas een zestal jaren dienst deed is geheel uit gebrand, alleen de muren zijn blijven staan. De kinderen, welke te bed lagen konden intijds worden gered daar de brand onmiddellijk ontdekt werd. De inboedel van den stationschef, den heer Jurg, welke laag verzekerd is, is mede een prooi der vlammen geworden. Terstond na het bekend worden van den brand was de Opzichter van Weg en Werken der S.S. op het terrein aanwezig, terwijl ook de burgemeester die met verlof afwezig was, van uit 's Gravenhage, waar hij verblijf hield even is overgekomen. De Directie der S.S. heeft onmid dellijk maatregelen genomen om het verkeer zoo veel mogelijk te regelen in verband waarmede aan don heer H. J. Nederhorst alhier is opgedragen voor de noodipe materialen zorg te dragen. Schoonhoven. Zondagmiddag gloed alhier een auto van den dijk en kan telde bij een bocht van do helling om. Een der passagiers, de heer Fred. Tepe, directeur der Teekenschool al hier, brak een rib en een schouder blad, de chauffeur bezeerde zich vrij ernstig aan een been, terwijl de ove rige inzittenden met den schrik vrij kwamen. De auto was wel beschadigd, dqch kon, evenwel zonder passagiers, de reis naar Amsterdam voortzetten. Rijkstuinbouwwinterschool. Boskoop. Bij het overgangsexamen aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop zijn geslaagdC. Brakman, Sneek W. v. Hengelaar, Rotterdam P. N. De Josselin de Jong, Leiden; G. B. Kamps, HeiligerleeR. A v. Langeraad, GoesG. v. Muiswinkel, Bodegraven; G. J. v. Noordt, Boskoop; J. W. Ottolander, BoskoopJ. Renten, ZeistW. N. Rijnsaardt, Schoonoord W. L. Tieme, RotterdamH. W. F. Blase, AmsterdamB. Ten Hove, De venter D. Klapwijk, Charlois H. F. Klein, HillegersbergA. N. Ballego, Leiden en voor het toelatingsexamen W. R. van Calker, Zeist J. Dijkstra, Elslo H. A. N. Geyp, Den HaagK. Griffioen, ZwammerdamW. B. Ka gen, Zwammerdam; D. Haspels, Nij megen H. F. v. Hellemond, Alphen G. J. G .Hooftman, Boskoop F. H. G. v. Iterson, GoudaL. C. Keijzer, Melis- sant H. C. Lucardi, RotterdamA. Niemantsverdriet, Vlaardingen E. C. A. De Roos, ArnhemJ. G. Schaars, Borculo S. S. Siemelink, Workum H. Scholten, MaarssenG. v. d. Smit, Hilversum N. Veldhoen, Den Haag P. I. K. W. De Wyn, Zwijndrecht, zoodat de school voor beide klassen 35 leerlingen telt. Zwemmen over het Kanaal. Sinds Vrijdag hebben zich vier zwemmers er aan gewaagd het Kanaal over te steken. Ed. Meyer zwom vijf uur. kwam ^ot 6'/j mijl van de Fngelsche kust en moest het toen wegens pijn aan de oogen door het zoute water opgeyen. Piet Ooms kon het in de woelige zee na vier uur zwemmen niet verder brengen dan tot 10 K.M. uit de kust. Shearne gaf den strijd na 11 uur zwemmen op en werd door de hevige deining een paar maal tegen de volg boot gesmeten, waardoor hij aan knie en schouder werd verwond en de Engelschman Wolffe moest na den geheelen Zaterdag tegen de golven hebben geworsteld, van zijn poging op rit 16 K.M. van Calais afzien. 4do KI. Trekking van Dinsdag 5 Sept. No. 14431 f 25.000. 6718 en 20325 ieder f 1500. 8441, 18212 en 20946 ieder f 400. 9594 f 200. 7711 en 12947 iekor f 100. Prijzen van f 65. 100 138 78 346 68 871 405 8 23 86 98 004 00 61 fti 88 615 707 80 890 81 50 77 800 1058 71 1185 05 12U0 06 1806 45 93 05 1411 14 152» 82 44 56 88 87 92 1608 78 97 1707 1821» 42 49 57 1941 42 87 2088 2104 24 46 76 2606 3102 36 2547 82 68 2817 70 2744 61 2848 8004 27 BUI 15 41 78 09 8218 61 62 66 8426 8504 48 8720 45 8886 56 60 69 H* 91 96 U900 5 98 4147 55 4247 88 95 4812 62 4432 84 71 4500 10 87 62 4601 17 4743 4860 88 4905 48 61 57 5061 5150 58 95 5301 29 01 5303 48 56 5145 5557 00 5654 98 5702 28 42 60 5897 70 5967 94 99 6080 77 0148 OH18 91 0131 64 6679 82 6605 82 6780 51 87 98 0802 30 6909 23 31 85 7089 7107 49 1205 69 7321 48 67 74ffi 60 76 90 7007 80 7605 27 7809 46 7912 30 58 8000 8110 83 34 90 8283 45 8814 27 28 40 54 03 8105 81 8516 8717 21 34 07 8811 9002 73 98 9186 00 92 9219 01 84 9648 96 9488 44 94 9523 67 85 9640 Ó7fl» 20 50 9853 50 9941 57 10082 87 68 10118 2B 78 10224 70 10659 10118 70 92 98 10529 86 76 10615 10789 96 10812 42 58 10054 80 11010 11180 79 84 11202 61 11857 75 99 11546 11606 67 95 11702 11806 18 46 77 79 83 95 98 11947 57 70 12062 94 12151 12210 51 74 81 12324 90 12401 5 10 12510 78 12054 68 88 79 81 12787 95 12811 14 32 83 90 12905 16 27 95 13069 18107 16 83 90 18205 52 18451 78 92 97 18515 20 60 89 97 18647 18704 27 29 18801 47 77 18907 14031 68 70 14190 14277 14417 75 14584 14608 67 81 14706 64 87 14858 66 79 14040 49 68 15022 40 15100 01 15889 55 70 87 15482 15598 86 42 68 15686 96 15709 84 71 15808 159(0 25 77 94 16044 04 98 10106 42 51 63 10214 40 78 80 16829 59 SI 16400 16582 36 10027 88 40 74 90 10774 90 lfi882 50 87 99 16957 79 17008 18 17184 17258 17497 17577 88 17604 8 28 20 67 17719 17821 17902 58 71 Ti 80 18035 87 56 88 1812) 29 18284 48 18883 06 18406 18610 90 46 79 90 18752 18810 72 18982 66 78 19011 44 81 19200 9 19287 19308 68 50 85 93 19415 10008 20 19715 19828 58 62 85 19934 20082 20273 20840 10417 29 40 87 20525 04 94 9001» 11 27 46 54 92 94 20734 89 20871 00 20974 Dinsdag 5 September. Bloemkool 1° soort van f 0.tot f 12.p. 100Idem 2° soort van f 0. H tot f 0.p. 100. Wortelen f 2.75 tot f 4.p. 100 bos. Kropsla f 3.— tot f 6.p. 100. Postelein f 0.tot f 0.50 por mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.20 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 7.per 100. Snljboonen f 2.25 tot f 3.60 per duizend. Uien f 0. tot f 4.p. 100 p. Roodekool 11 ets. per stuk. Sav. kool 13 ets. per stuk. Groenekool 4 ets. per stuk. Andy vie f 2.50 tot f 3.00 per 100 bos. Mr. H. P. L. C. de Kruyff Jr. Het „Nederl. Landbouw-weekblad" wijdt aan den verscheiden dirocteur van de Centrale Landbouw-Onderlinge en van de Tuinbouw-Onderlinge, wiens stoffelijk overschot heden te Gorinchera werd ter ruste gelegd, de volgende regels Ook de landbouw lijdt door het heengaan van dezen man een groot verlies. Hjj 'toch was het,, die met krachtige hand de organisatie der vrij willige Onderlinge Ongevallenverze kering voor Land- en Tuinbouw ter hand nam en tot stand hielp brengen. Gesteund door onzen Lovink, bijge staan door de voormannen uit de groote land- en tuinbouwvereenigingen, heeft hij den stoot gegeven tot oprichting van een instituut, waarvan de zegen rijke werking reeds nu door duizenden arbeiders in het land- en tuinbouw bedrijf wordt gevoeld. Hij was het, die ons bewezen heeft, dat de Land bouw, bij ernstige samenwerking, ook op het gebied der sociale verzekering volkomen in staat is vrijwillig deugde lijke organisatiën tot stand te brengen. „Helaas, hij is te vroeg heengegaan, maar zyn naam zal by den landbouw in dankbare herinnering blijven voort leven." „Hij niste in vrede." Berlijn 4 Sept. De onderhandelingen tusschen den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Von Kiderlen- W&chter en den Franschen ambassa deur Cambon zijn heden hervat. Parijs 5 Sept. De bladen bevatten een telegram uit Nantes, meldende dat 400 stakers in Basse-Indre poog den de hoogovens te bezetten, om den arbeid te hervatten. De gendarmes dreven hen terug, waarbij tien gendarmes en een twin tigtal stakers gewond werden. Men seint ons uit VaalsGisteren werd de 18 jarige Muilenburg alhier levensgevaarlijk met oen mes in de buik gestoken, zoodat de ingewanden uit het lichaam puilden. De dader een brikkenbakker word gearresteerd en heeft bekend. Hij is in de gevangenis tb Maastricht opgesloten. Wethouders-benoeming Amsterdam. Mr. S. de Vries (a. r.) is te Amster dam tot wethouder herkozen met 22 tegen 20 stemmen. Hevige,brand te Vligsingen. Te Vlissingen is oen hevige brand uitgebroken in de Engelscho kerk. De vlammen hebben hot belendende kerk gebouw der Ned. Herv. Gem. eveneons aangetast. Deze kerk staat thans in volle vlam. Men meldt ons uit DelftProf. Dr. L. Arensteiu hoogleeraar in de scheikundige technologie te Delft zal in den loop van dit jaar zijn ontslag aanvragen. Gisteren hoeft to Emmerik een he vige brand gewoed in do oliefabiieken van de firma Noury Van der Lande, te Emmerik en welke ook te Deven ter oen fabriek en pakhuizon heeft. Eon groot deel dor fabriek brandde uit, de muren bleven staan. Te Vaals (L.) heeft gisteren een he- vigo brand in het Vijlenerbosch ong§« veor 40 H.A. boseh verwoest. Het vuur woedt nog voort. H. XHIe Internationale Congres tegen hot Alcoholisme. Men meldt ons. Ook van korko- lyko zijde is groote belangstelling in dit congres, dat van 1116 dezer in het Kurhaus te Scheveningen zal ge houden worden. Als afgevaardigde van de II. Stoel zal Hgr. A. J. Cal- lier, bisschop van Haarlem, het bij wonen, de Synode der Ned. Herv. Kerk wordt vertegenwoordigd door haar Secretaris, T)s. J. Knottenbelt, de Synode der Gereformeerdo Ker ken hoeft sympathie uitgesproken. In het bijzonder zij de aandacht nog gevestigd op de Drankweer-tentoon- stelling, die gedurende de congres- week gehouden wordt in het gebouw van den Kunstkring te 's Gravenhage. Voor het lidmaatschap van het Con gres (f 3.—) dat o.a. recht geeft op het volledige Congresverslag^ melde men zich aan bij Mej. H. W. Crom- melin te Zeist. Veemarkt te Rotterdam. Aangevoerd 53 paarden, 1 ezel, 939 magere runderen, 615 vette runderen 662 vette en graskalveren, 167 nuch tere kalveren, 1 schaap,' 4 varkens, 338 biggen. Prijzen vette koeien 80—78—74, Ossen 78, 76, 74, Stieren 72,70,68. Kalveren 115—120, 105—95. Melkkoeien 150280. Kalfkoeien 160-300, Stieren 120—300, Pinken 90120, Nuchtere kalveren 812, Graskalveren 2645, Vaarzen 90160 Werkpaarden 90175, Biggen 8—14, Fokkalveren 1218, Slacntpaarden 60-90. Hitten 60—230. Rotterd. Botermarkt. Aangevoerd 20/16 en 87/8 ton. le kw. 63, 2de 60, 3de 56 gulden. 192 stukken van 1/2 kilo. 80 k 85 ets. Rotterd eieren veiling. Aangovoerd 47483 stuks. Kippen eieren f 4.25 f 6.10. Eendeneieren f 5.50—f 5.80. Kalkoeneieren f 6.50 f7 per 100 stuks. GOUDA. GEBOREN 2 Sept. Jacobus Petrus, ouders A. Janmaat en A. van Eijk. Cornelia, ouders P. van don End en C. Sanders. 8. Johan, ouders C. H. A. Karreman en G. van Vliet. Adriana, ouders J. C. de Zeeuw en C. van Hartingsveldt. Nicolaas Alexander, ouders P. J. van Wijk en C. Melkort Marinus Johannes, ouders C. Nieuwvold en E. C. Anders. 4. Lambertus, onders W. C. de Waal en J. Broere, 5. Helena Geer- truida, ouders K. de Blyker en M. Schippers. OVERLEDEN: 3 Sept. G. J. Ep- ping, 6 w. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.6 te Valencia, laagste stand 745.4 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakke tot matige noordwestelijke tot westelijke wind, licht tot halfbe- wolkt, waarschijnlijk droog woor, mo gelijk nachtvorst, iets koeler. VAN DEN 5 SEPT. 1911. Staatsleeniiigeii. 1','"™ Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 ld pet. (Gr. Russische o pet .Obl. Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning o pot. d. Obl. 1889 4 pet. Vonezuela Dipl. Schuld 1905 t 3 pet. Bauk- en Crediet-iustci- lingeii. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel CoFp. Cert. v. Gew. Aand. kul. Crediet Instelt. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Wijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. RedjangLobong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobar Aand. Petroleura-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A „Shell" Tho Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. I'a bak-Oiidernein I ngen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe A «ah an Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren S'poor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eonen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preiiiieieeniiigeii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Th ei s-Re- gmirungs-C 84 V. 92 65»/, 101% 90'/, 927, 88'/, 95% 47 103»/,. 80 58 210'/, 40'/, 69'/, 24»/, 70% 235" 330 186'/, 83»/, 050 os»/,; 151% 429'/, 875 103 147, 109»/, 14 42 83% 92'/, 203 (103.- 98'/, 28'/, 187»/, 13 101'/,, ,-Gea. 4pct. 1577/» GELDKOERS. Prolongatie 2»/, pCt. Stemming over 't algemeen iets beter, Handel zeer beperkt, Ameri kanen beter op Londen, Oliewaarden ieti zwakker.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2