ISEL LTS, and el. irmeer! 5o. 11655. Woensdag 6 September 1011. 50e Jaargang. Verschij nt dagelij ks en Su-ïtezi laxx'-l. Sixxxxexxlarxci Buitenlandsch. Nieuws. 2D-A-. FELILLElüiX De QanzGndokter. i Heeten XTie'xajTxrs- en. -^5.“^rextezxtï® “bleed. voor Q-o'vudeu en. Ozxxstxelcezx. behalve Zon- OSTADE. Gouda. Stok. itr. 222, Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. aflevering. j >st f 1.50 per verkrijgbaar 8 'JTG, Coiffeur. 1.60 h TE i (Wordt vervolgd.) jj&’Zn., Gouda. geen haarverf, aakt het haar uonie”, Markt, strijd tan den 6 mannen in hecht* nis genomen in verband met een vermoede samen zwering. T IN GOUDSCHE COURANT. VAN G BIJ LA. s: 4G, meth. spreken beschikbaar om Zen. Nadere in- aand adres. ns Genoegen”, dententoonstel- DON FELTON, ift hét haar zijn S bHet Schaak- one Algemeene van de Ver- rijding der Tu- Legi, Vergade- ,er yan Arbeid ijven. e Plas 10 uur loei- en Zeilver- n 2. gesorteerd) 1‘ R IJ S DÉR A D V E R T E NTÏË N Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer,0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. f 1.25 .1.50 1.50 1 90 inomen aan ons BureauLange jekhandel en de Postkantoren Duitschland. Joossoof Izzedin, de Turksche troon opvolger, heeft gisteren bij Krupp .te Essen een blok van 32 ton zien gieten. Daarna vertoonde men hem onder meer het smeden onder de persen van 2000 en 4000 ton en het monteeren van kanonnen van groot kaliber, ’s Avonds gaf dr. Krupp v. Bolden und Halbach ter cere van zijn gast een grooten maaltijd op do villa Hügel. Joessoef Izzedin zal vermoedelijk den Gden dezer naar Dietz gaan', om bij do daar te houden legeroofoningen tegenwoordig te zijn. Engeland. Zondag hebben de arbeiders in het Victoriapark een groote betooging gehouden tegen het ingrijpen der troe pen bij de laatste stakingen. Hot aantal betoogers wordt op 5000 geschat. Onder treurmuziek (sic) begaf mon zich naar de plaats van samen komst. Beweerd werd in de redevoe ringen dat de troepen ondanks het tegen verzoek der burgerlijke autoritei ten waren opgetreden, wat stellig onjuist is. 0.65 - - 0-86 WUN. 1.20 WIJN1.20 DE „Noch in Duitschland,noch in Frank rijk zou ook de groote chauvinist geen oogenblik aannemen, dat zoo bij de besprekingen ook nu nog verschil len van meening bestaan deze door de wapens zouden moeten worden uitge maakt. De vrede wordt niet bedreigd. Daarentegen hoerscht een zeer onbe hagelijke stemming, die zwaar drukt op geheel Europa. De beide regeerin- gen. en de beide volken zijn echter vastbesloten tot overeenstemming te komen, en de openbare meening in qjle landen eischt, dat bij de bespre kingen jn Berlijn de geest der ver zoenlijkheid zal heerschen, opdat aan die onbehagelijke stemming zoo'spoe dig mogelijk een einde kome. Wij herhalen, het is onmogelijk, dat geen overeenstemming wordt gevonden. Wij voegen erbij, dat Duitschland zich eer verwerven kan, door van zijn zijde te doen, wat het kan, opdat men snel tot overeenstemming komt. Naar aanleiding van de te Berlijn plaats gehad hebbende groote betoo ging der socialisten, waarop revoluties tegen den oorlog werden aangenomen, schrijft de Köln. Zeitung o.a.„De sociaal-democratie kan niet verlangen dat aan haar betooging waarde gehecht wordt voor de internationale bespre kingen voor de bourgeoisie was haar betooging echter belangwekkend, om dat zij een generale repetitie was voor het funetionneeren der socialistische organisatie, die uit de partij-verslagen bekend is.” Nu moge de Köln. Ztg. doorcijfers trachten aan te toonen dat die betoo ging niet veel beteekent, het neemt niet weg dat het «niet is weg te rede- neeren wanneer een groote volksme nigte als daar is geschied, zoo tegen een Europeeschen oorlog, die uit deze quaestie mogelijk zou kunnen voort bloeien, protesteert. Daarmede mag wel degelijk rekening worden gehouden. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aan; Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den 1 DANTZIG, Markt 43. HOOGEN. .BSHOVEN. EST. Bouw- en Wo- s Spieringstraat itfr vergadering van Armenzorg. 9 geregeld tijdig ontvangen van en, vermakelijk- dan in onze Graaf nam gemoedelijk afscheid, be dankte zeer beleefd voor den reisvoor- raad en reed onder de zegenwenschen van de familie. Kienhout weg mevr. Riedel en Gustaaf vergezelden hem. Intusschen doorleefde Kienhout in zijn vrijwillig kamerarrest benauwde uren hij had niet lang geslapen en toen hij ontwaakte, kwam hem weer de geheele wanhopige stand van zaken voor den geest. Tot aan den avond was de tijd nog Vïüööólijk laüg cïi wiü went, we” tijding de avond bracht. Als hij eenvoudig vreesdijk zijl geld en daarna den ai v thuis verzuimde en dat alles ter willé België. De duurte. Omtrent de beweging tegen de duurte der levensmiddelen deelen de Belgische bladen nog mede, dat Maan dag een monstermeeting van ontevre denen plaats hadden. De manifestanten hebben zich naar Pórondes-de-Binche begeven om eene Examens technische hoogeschool. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald, dat aan de technische hoogeschool te Delft, te beginnen met 1 September 1912, behalve vóór de zomervacantie de gelegenheid tot het afleggen van candidaats-examen in zijn geheel, of van een gedeelte van dat examen voor die groepen aanstaande ingenieurs voor welke het candidaats-examen in ge deelten gesplitst is, zal worden ge geven a. voor de a.s. civiol-ingonieurs, bouwkundig ingenieurs, scheikundig ingenieurs on mijningeningenieurs in don loop der maand Januari van ieder jaar b. voor de a.s. werktuigkundig in genieurs, scheepsbouwkundig inge nieurs en olectro-technisch ingenieurs in den loop der maand September van ieder jaar.. Mexico. In do stad Mexico is het tot een botsing gekomen tusschen de aan hangers van Madero en die van Reyes, die beiden candidaten zijn voor het presidentschap. Reyes werd, toen hij beproefde een toespraak te houden, met zijn aanhangers mishandeld. Do politie, door troepen versterkt, deed slechts weinig om de orde te horstellen. Er vielen dan'dok 5 dooden en een 50 gewonden. Er zijn verder der die zich vooral onderscheidden door hunne daden, werden .opgebracht. Ziehier wat daartoe aanleiding gaf Zekere burgemeesters van voorsteden en aanpalende gemeenten leverden getuigschriften af aan grodntenver- koopers door welke zij betuigen dat dezen, hoewel enkel eenvoudige her- vorkoopers, een zeker aantal gronden bebouwen en dat het dezes recht- strooksche voortbrengselen zijn die ter markt worden verkocht. Dat waartegen de betoogors protesteeren, word sinds lang ontdekt. De bezitters dier getuig schriften gaan, lang roods vóór de opening der markt, do grootonbooren to gemoet, koopeft ze hun groenten af in ’t groot on herverkoopen dio daarna ter Groote Markt, als komende uit de eerste hand. 60) Nadat Christiaan ing< spannen had, werd hij door de vrouw des huizes in geheim gehoor ontvangen. „Christiaan, luister nu goed naar mij en doe precies, wat ik zeg,” sprak Zij hem aan. „Als de inzittenden bij het station uitstappen, dan neemt ge den schijn aan, of ge snel iets in orde hebt te brengen en ijlt dan dadelijk naar Den Olifant en laat u bij mijn man brengen zoodra ge bij hem zijt, geeft ge hem dezen briefhebt ge me begrepen?” „Is er dan zooveel te begrijpen?” vroeg Christiaan minachtend. „Het moet echter precies zoo ge daan worden, als ik gezegd heb,” her nam mevrouw Kienhout een weinig bits, „en vooraler moet geen woord van gerept worden.” „Alsof kletsen mijn gewoon dage- lijksch werk is,” antwoordde Christiaan beleedigd, waarop de meesteres dade lijk inviel: «Wel, daarom belast ik juist u met de opdracht.” Het uur van vertrek sloeg. De petitie te overhandigen aan den heer Gravis, katholiek volksvertegenwoor diger, de tusschenkomst vragend van de regeeing om het inkomende recht van 20 fr. op de 100 kilo’s op de boter af te schaffen. De burgemeesters van Morlanwelz en omstreken kwamen bijeen met het oog op de gebeurtenissen. Er werd besloten plakkaten te doen aanplakken, de bevolking aanzettond tot kalmte, en -aan het gouvernement te vragen al de noodige maatregelen te nomen om de prijsverhooging der levensmid delen te vermijden. De runder- en varkens slachters dor verschillende gemeenten van hot Cen trum, kwamen Zondagavond bijeen. Er werd besloten gedurende 15 dagen goen vee meer te koopen. Ook te Courcolles hebben de slagers dit besloten als protest togen de duurte dor levensmiddelen en vooral van het vee. Zij besloten de aanhoudende stijging van den prijs der levensmiddelen te bestrijden en de werkstaking der sla gers door te voeren. Zondag hadden er in vele dorpen groote protestbetoogingen plaats. Hier en daar werden nogal woelige meetings gehouden. Zaterdagavond had er in het Volks huis te La Lauvière eene groote be tooging van huisvrduwen plaats. Er kwamen er uit Bouvy ,Longtain, Bau- me, en elders. Er waren tevens muziek korpsen. Ongeveer 3000 vrouwen woon den de meeting bij. Betreffende enkele opstootjes welke Maandag te Brussel voorkwamen leest pien in de VI. G. Maandagmorgen was de Groote Markt van Brussel het tooneel van een echten opstand. Rond zes uur be- gon een troep van een 60-tal leurders, leursters en groentenverkoopers te huilen en te fluiten voor het politie- bureel aldaar. De ruststoorders, wier opgewondenheid groot was, hadden het vooral gemunt op de uitstallingen der verkoopers en landbouwers en be gonnen de manden in de lucht te werpen. De groote Markt lag dra vol allerlei levenswaren. De officier van politie, aldaar in dienst, vermoedend dat erge onlusten gingen voorkomen, en inziende dat zijn personeel ontoereikend was om de orde te handhaven, vroeg hulp aan de andere divisies en dra kwamen talrijke agenten ter plaats, die de rust herstelden. Twee leursters en een leur- vreeselijk lang en wie weet, welke L’j in werkelijkheid op reis moest, zou dat jn, om het vele arbeid, dien hij van Amalia, die nu toch haar dochter aan den eerste 'den beste ten huwelijk gaf. Wat had hij voor dit huwelijks plan al niet ten offer gebrachtZijn vreedzaam familieleven, de aangename behaaglükheid, welke steeds in den oogsttijd over hem kwam, vooral in een gezegenden oogsttijd zooals dit jaar er een gaf, alles, alles was ver zwolgen in de voortdurende opwin dingen van het spel, dat hij gewaagd en nu toch verloren had. Het was om er wanhopig van te worden. En hij gedroeg zich ook als een wanhopige, rende in de kamer heen en weer, door een rootje van het venstergordijn en zag.... Christiaan, die hoofdschad dend in het midden der straat stond en als een radeloos mensch naar alle kanten keek. Het scheen, alsof de alp, dio zijn borst benauwde, eensklaps wegviel met een gil stormt Kienhout de kamer uit snelde het verblufte kamermeisje voorbij, eveneens den verbaasd kijken den huisknecht en viel den verschrik ten Christiaan bijna om den hals „Naar binnen, naar binnen, kom snel naar binnen riep hij uit on trok den 'goeden man achter zich aan en naar zijn kamer. Daar liet hij hem eindelijk los, versperde do dour en vroeg ademloos: „Hoe is het thuis?” Indien gfonhout gehoopt had, hem op deze’wijze tot een kort on bondig antwoord te brengen, had hij zich grootelijks vergist. Christiaan zocht eerst eon stoel, wolken hij eerst zorg vuldig onderzocht, of deze ’sterk ge noeg was om hem te dragendaarna zette hij zich zoo zorgvuldig mogelijk neer en blies op zijn gemak van het ongewoon snelle trappenloopon uit het ongeduld van zijn meester hin derde hem in het geheel niet. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat blij kens een van tien commandant der zeemacht in Oost-Tndiö ontvangen tele gram, aan boord van Hr. Ms panter- schip „Hertog Hondrik” b|j hot schijf schieten een ernstig ongeluk hoeft plaats gehad. Tengevolge van de daarbij bekomen verwondingen zijn overleden: marinier le klasse M. N. Verkruijsse, stbn. 96; marinier le klasse K v. d. Heqden, stbn. 18243matroos 3e klasse C. van Gils stbn. 1805. Voorts werden daarby zwaar ver wond, evenwel zonder dadelijk levens gevaar; adelborst le klasse G. F. N. Van Doorn, matroos le klasse, A. J. De Rncko stbn. 701, matroos 2o klasse L. Admiraal, stbn. 685, matroos 3e klasse C. J. M. Wind stbn. 2458, lichtmatroos J. Okkes stbn. 2564, ter wijl licht gewond zijn matroos le klasse J. Coeit stbn. 31875, korpl. stoker 3e klasse B. v. d. Stooij stbn. 33080, marinier le klasse J. Spanjer stbn. 17855, marinier le klasse J. M. Van Bilderbeek stbn. 19409, marinier le klasse C. Wit stbn. 655, matroos 3e klasse C. I’. Mostert stbn. 3916 en een inlandsch matroos. Stct. voor geen blik noch door het venster noch door het sleutelgat bereikbaar, en staarde op de wijzerplaat van zijn horloge. Menigmaal wendde hij den blik er van af en gaf zich aan gas tronomische droomon over; daarna dacht hij weer, dat hij urenlang ge droomd had, doch als hij dan weer op het horloge keek, waren het maar vijf minuten geweest. Indien zijne plannen ten opzichte van Waldemar een misdaad waren ge weest, dan boette hij die misdaad nu duizendvoudig uithij meende te voe len, dat zijn haar grijs werd. Nu, nu naakte het ongeluk wer kelijk „Mijnheer Kienhout bevindt zich niet hierhoorde hij de luide stem van het kamermeisje zeggen, waarop een bromstem iets antwoordde, wat hij niet verstond. „Ik weet het ni#t,” klonk het op nieuw uit dep mond van het meisje, waarop weer eon onverstaanbaar ge brom volgde, wat weer op zijn beurt aanleiding scheen te zijn om te zeggen „Daarnaar heb ik je niet gevraagd.” Kienhout stond sidderend in zijn hoek en toen hij niets meer hoorde, nam hij een heldhaftig besluithij wilde den bode zien. Zoo voorzichtig al* het maar mogelijk was, keek hij schold, vloekte en zuchtte in harmo nische afwisseling. Daarna stond hij weer eensklaps stil en spitste luisterend het oorals Frits, die onberekenbare deugniet, eens de eene of andere domheid met zijn brief had uitgehaald, hem verloren of aan een ander dan aan zijn moeder ter hand gèsteld had en de graaf zijn verblijfplaats vernam en hem op- zócht, om bloedige Wraak te nemen Hij belde. Het toesnellend kamer meisje beval hij op haastigen toon aan ieder, die hem wilde bezoeken, te zeggen, dat hij' was uitgegaan, waarheen wist zij niet. Vervolgens trok hij zich in zijne kamer terug en waagde het nauwelijks te ademen hij luisterde naar iedere stap en iedere stem en ondertusschen verliepen vde minuten ine^jte langzaamheid van uren hoezee^Bmaagden verveling on angst aan hem Hij had al weer honger ondanks het meer dan rijkelijk mid dagmaal en verlangde met do grootste vurigheid naar iets eetbaarseerst naar alle mogelijke lekkernijen, daarna werden zijne wenschen voortdurend bescheidener; een eindje worst, en een augurk waren hem meer dan ge noeg geweest, doch hii waagde het niet meer te bellen. Hij zat in den vent verwijderden hoek der kamer, De Marokkaansche quaestie. De onderhandelingen van den Fran- schen gezant Cambon met den Duit- schen staatssecretaris Von Kiderlen Wachter zijn, dank zij de ziekte van den Franschen onderhandelaar niet opnieuw aAngevangen op.dendagder herdenking van den slag bij Sedan. Bijgeloovigen hechten daar waarde aan en meenen dat de onderhandelingen op dien noodlottigon dag aangevangen njet tot een vredelievend resultaat zouden kunnen komen. Over het verloop der besprekingen wordt door de Temps het volgende gemeld Do gezant heeft de opvatting van de Fransche regeering toegelicht in het bijzonder wat betreft de zekerheid, welke Frankrijk van de Duitsche re geering moet krijgen met betrekking tot, de grondslagen van zijn gezag in Marokko, voor het de quaestie van de koloniale concessies door Frankrijk in den Congo kan aanroeren. Von Kiderlen Wachter heeft zich bepaald tot de verklaring, dat hij zich voorbehoudt, de voorstellen van Fran krijk te onderzoeken. Over den eisch, dat Frankrijk, allereerst van Duitsch land ondubbelzinnige klaarheid moet hebben over zijn opvatting omtrent de nieuwe grondslagen van Frankrijks gezag in Marokko, schrijft de Temps „De concessies in den Congo zijn slechts een quaestie van meer of min der. Daarentegen zijn de Marokkaan sche waarborgen een quaestie van alles of niets. Deze waarborgen hebben slechts waarde, wanneer zij volledig zijnbeperkt op welk gebied ook, verliezen zij alle be^eekenis. Wanneer wij ze volkomen verkrijgen, kunnen wij ze betalen, zelfs zeer duurwan neer wjj ze niet volkomen krijgen, zou zelfs de laagste prijs te hoog zijn. Met andere woordenhet is onmisbaar, eerst de Marokkaansche aangelegen heid te behandelen, omdat deze zaak een blok is, en wij slechts op dit blok het vaste punt vinden, waarop men de bewegelijke ladder van de Congo-concessies kan plaatsen.” De Fransche en Duitsche bladen be spreken uitvoerig de kanseu op een vredelievend verloop. Algemeen wordt de verwachting uitgesproken dat de onderhandelingen tot geen strijd aan leiding zullen geven. De Matin spreekt zich daarover aldus uit:

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1