lantel's, Costumes, Blousen F' VEHUMira DB^i GEMEENTERAAD Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht - - Officieels Prijscourant j De heer Christoffel, de bekende oud kapitein der marechaussee in Oost- Indië, die „in de cultures" iB gegaan, zal volgens de N, Ct. binnenkort van Batavia naar Europa komen. Zijn echtgenoote, de dochter van den be kenden en betreurden Antwerpschen burgemeester Jan Van Rijswijk, i« reeds eenigen tijd eerder vertrokken. Een nieuwe uitvinding. Enkele dagen geleden maakten wij melding van een nieuwe uitvinding van jhr. De Muralt, ingenieur te Zie- rikzee, bestaande uit een inrichting om het waterbeloop van een dijk zon der afdamming droog te leggen. Zoo'n taluddrooglegger, zooals zijn uitvinder hem noemt, kap overal, maar zeker in ons polderland met zijn vele dijken, buitengewone diensten bewijzen en heel wat kosten besparen aan afdam mingen, die thans meestal bij het waterwerk nooiiig zijn. Het Hbld. heeft om nadere bijzon derheden gevraagd en kon thans nog het volgende mededeelen. Het toestel bestaat uit een ijzeren bak of schuit waaraan twee zwaarden of wanden. Eigenlijk loopen de zij wanden van de ijzeren bak door. De twee wanden zijn met een koppelijzer verbonden ten einde te veel zwabbe ren te voorkomen. Vast aandesohuit en aan de twee zwaarden is verbon den een waterdicht zeil. De zwaarden en ook de wand der schuit loopen 20 4 25 c.M. onder het zeil door en vormen daaronder messen. De schuit wordt nu met de vooruitstekende zwaarden tegen het talud gevaren, dat men droog wil leggen, waarna de ruimte tuBschen die zwaarden leegge pompt wordt. Om nu te zorgen dat de messen zich goed op het talud vast zetten wordt eerst de bak zelf volge pompt. De kolossale overdruk maakt dat de messen in het talud dringen, «vooral omdat het toeBtel niet af kan schuiven doordat het met oogen aan palen aan den oever worflt verbonden, Is de ruimte vóór den bak, de ruimte dus tusschen de vooruitstekende wan den, leeggepompt dan kan het werk aanvangen. Bjj steenachtige oevers waar de mes sen niet gemakkelijk indringen errdus vele lokkon onder de messen blijven, gebruikt men dubbele of spouwwan- den. Eerst worden met een steek- of schuingeheiden balk de steenen eenigs- zins opgezuimd. Daarna plaatst men het toestel tegen het talud. Eenmaal gesteld, wordt tusschen den sponwwand klei stevig ingestampt. Deze klei vult de grove openingen onder de messen eenigszins op. Dan pompt men en verkrijgt peil verlaging, zoodat men in den droge op water- lud kan werken. Aan jhr. De Muralt is, naar wij vernemen, toegezegd, dat in het a.s. voorjaar zijn uitvinding, die groote kosten aan' kistingen enz. besparen kan, in Belgih toegepast zal worden. De resultaten van de proefnemingen aan het eiland Sohouwen waren, naar de uitvinder ons mededeelt, verrassend, In het groot moet het echter nog beter gaan. Wij geloovon zeker, dat De Muralt uitvinding, eenvoudig en praotiscli als zij den loek toesoliijnt, in ons land vooral op hooge waarde gesteld zal worden. R. A. Laan. t Te Montreux is Maandagavond op G5-jari^en leeftijd overleden de heer R. A. Laan, van Wormerveer, lid van de firma Bloemendaal en Laan, oud lid van do Zaanlamlsche Kamer van Koophandel. De overledene was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Nog kort geleden vierde hy onder veel belangstelling zijn gouden jubi leum als industrieel. Vooral m de ilaats zijner inwoning was de heer „aan bekend wegens zijn mildheid en philanthropischen zin. L: DINSDAG 7 SEPTEMBER 1911. VoorzitterDg Burgemeester Tegenwoordig de hh. van de Velde, Neder norst, Bokhbven, Herman, Prince, van dor Torren, van Eijk, Knuttel, Vergeer, van Galen, de Jong, van der Ree, van Iterson, IJsselstijrr, Dessiug, Kolijn en Jongenburger. Afwezig de heer Muijlwijk. De V o o r z i 11 e r M. H. Ik heb de eer de vergadering te openen en mede te deelon, dat de nieu w gekozen raadsleden op het raadhuis aanwezig zijn en bereid zijn de bij de wet gevor derde eeden af te leggen. Mag ik den waarnemenden Secretaris verzoeken de heeren binnen te leiden. De nieuw gekozen leden leggen in handen van den Voorzitter le gevor derde oeden af. De Voorzitter: Ik wensch u geluk met het vertrouwen dat uwe medeburgers bij vernieuwing of voor het eerst U geschonken hebben en wensch U toe dat x\w lidmaatschap moge zijn in het belang van de ge meente. De notulen worden daarop voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter: Door Gedep. Staten zijn goedgekeurd, de raadsbe sluiten van 21 Juli jl. nos. 14, 20 en 21 betreffende de verhooging der jaarwedde van den heelkundige van het Ziekenhuis, tot verhuur van ge- rioleerden grond aan de N. V. Druk kerij v/h. Koch en Knuttel en Joh. do Mol en tot uitgifte van grond in erfpacht, aan de Wachtelstraat aan H. C. Kortenoever. Deze mededeelingen worden aange nomen voor kennisgeving. Ingekomen 1. Een schrijven van B. en W. houdende voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht gelegen in het Regentesseplantsoen aan Mei. M. W. Kruisheer en den heer H. J. Neder- horst. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de'orde gesteld. 2. Een schrijven van B. en W. houdende voorstel tot toekenning eener periodieke tractementsverhooging aan den klerk tor Secretarie L. Boer. Dit schrijven luidt aldus Gouda, 30 Augustus 1911. Uwe Vergadering stelde hiernevens- gaand adres van den heer L. Boer, klerk ter gemeente-secretarie, houden de het verzoek om hem toe te kennen de periodieke tractementsverhooging waarop hij volgens de betrekkelijke verordening meent aanspraak te mo gen maken, in onze landen, daarom trent te dienen van advies. Voldoende aan Uw opdracht hebben wij de eer U te berichten, dat nu Uwe Vergadering den 40 Juni j.l. stilzwij gend heeft beslist dat de verordening regelende de samenstelling en de be- ddiging van het secretarie-personeel (Gemeenteblad 1911, n°. 225) in dien zin moet worden uitgelegd, dat de tractementsverhoogingen verband hou den met den diensttijd in eiken rang, ons College geen bezwaar heeft hot verzoek van den klerk L. Boer voor eene gunstige beschikking aantebe- velen, daar de genoemde ambtenaar bij voortduring geschikt blijkt voor zijne betrekking en deze met ijver vervult. Wij geven Uwe Vergadering mits dien in overweging het tractement van dön klerk ter secretarie L. Boer op grond van achtjarigen diensttijd met ingang van 1 October a.s. nader te bepalen op f 650. Aan den Raad der gemeente Gouda. De' Voorzitter: Ik stel voor dit adres ter visie te leggen. De heer van der Ree: M. de V. Ik zou gaarne zien dat dit adres nog heden werd behandeld. Aldus besloten. 3. Een adres van de gymnastiek- vereeniging „Hercules" houdende ver zoek een gemeenteschool in huur te mogen hebben voor het beoefenen der gymnastiek. Dit luidt aldus Aan den Raad der Gemeente Gouda. Edel Achtbare Heeren Ondergeteekenden vormende het Dagelijks Bestuur geven met verschul- digden eerbied te kennen, dat zij te dezer stede hebben opgericht een gym- nastiek-vereeniging onder den naam Hercules. Om aan haar voornemen gevolg te geven-nl. het beoefenen der gymnas tiek, wenden zij zich tot den Raad der Gemeente met het beleefd, doch bescheiden verzoek, om, tegen ver goeding door UEd. te bepalen in ge bruik te mogen hebben voor twee avonden per week een daarvoor inge richt lokaal aan een der openbare scholen alhier. Zy twijfelen niet of UEd. zullen, waar het betreft, óén zoo bij uitstek door H.H. Geneeskundigen aanbevolen tak van sport met sympathie begroeten. Hopende van uwen Raad een gunstig antwoord te mogen ontvangen. Teeken met de meeste hoogachting, UEd. Dw. Dr., De Voorzitter, D. J. VAN WAAS. De Secretaris, C. SNOEIJ. De Penm., P. GREGOROWITSCH,. Gouda, 4 Sept. 1911. In handen van B. en W. om advie». 4. Een dankbetuiging van Mej. Leeflang dank betuigende voor hare benoeming tot brugwachtster. Aangenomen voor kennisgeving. Aan de orde: De benoeming van een Wethouder wegens aftreding van den heer H. J. Nederhorst. De Voorzitter: Mag ik deh.h. van Galen, van Eijk en Jongenburger verzoeken het stembureau te willen uitmaken. Uitgebracht worden 18 stemmen, daarvan verkreeg de heer Nederhorst 15 en 3 in blanco. Benoemd is de heer H. J. NEDER HORST. De Voorzitter: Mag ik den heer Nederhorst geluk wenBchen met zijne benoeming, die met zulke een stemmigheid heeft plaats gehad, en mag ik u vragen of u deze benoeming aanneemt, dan wel gebruik wil maken van dén tijd van beraad bij de wet De heer Nederhorst: Ik zeg de heeren dank die op mij hun stem heb ben uitgebracht en ben bereid deze benoeming te aanvaarden. Aan de orde: De benoeming van een Wethouder wegens de herkiezing als Raadslid van den heer C. W. van de Velde. Uitgebracht werden 18 stemmen, waarvan 14 op den heer van de Velde en 4 in blanco. Benoemd is de heer C. W. VAN- DE VELDE. M De Voorzitter: Ook de heer van de Velde wensch ik geluk met de eenstemmige wijze, waarop hij is benoemd en wensch hem te vragen of hij deze benoeming aanneemt, dan wel gebruik wil maken van den tijd van beraad hem bij de wet toegestaan. De heer van de Velde: Dank baar voor het vertrouwen dat in mij is gesteld wensch ik gebruik te maken van den tijd van beraad mij bij de wet toegestaan. Aan de orde De benoeming van vier leden der Commissie voor de strafverordeningen Tot eerste lid wordt benoemd de heer 0. P. W. DESSING met 17 st. en 1 in blanco tot tweede lid de heer F. HER MAN Fz. met 17 st. en 1 in blanco. tot derde lid de heer N. A. VAN DER REE met 14 Bt., de heer Bok hoven verkreeg 2 en de heer Jongen burger 1 stem. tot vierde ]id de heer A. J. IJSSEL STIJN met 12 stemmen, de heer de Jong verkreeg 4, de heer Jongenbur ger 1 en 1 biljet in blanco. Aan do orde De benoeming van twee leden der Commissie van bijstand in het beheer van hel gemeente-pensioenfonds Tot eerste lid wordt benoemd de heer G. PRINCE met 12 st., de heer Jongenburger verkreeg 4 st. en 2 in blanco. Tot tweede lid de heer J. H. VAN DER TORREN met 16 st. de heer Jongenburger verkreeg 1 stem en 1 biljet blanco. Aan de orde De benoeming van drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-werken Tot eerste lid wordt benoemd de heer F. H. G. VAN ITERSON met 13 stemmen, de heer Dessing verkreeg 1 stem en 4 biljetten waren in blanco. Tot tweede lid de heer P. D. MUYL- WIJK met 13 stemmen, de hh. v. d. Ree en IJsselstijn verkregen ieder 1 stem en 2 in blanco. Tot derde lid de heer W. BOK HOVEN met 16 stemmen, de heer IJsselstijn verkreeg 1 stem en 1 nog in blanco. Aan de orde: De benoeming van drie leden der Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken. Tot eerste lid wordt benoemd de heer P. D. MUYLWIJK met 15 st. de heer van der Ree verkreeg 2 stem men en 1 nog in blanco. Tot tweede lid de heer' W. BOK' HOVEN met 14 stemmen, de heer van der Ree verkreeg 2, de heer IJsselstijn 1 en 1 biljet was in blanco. Tot derde lid de heer H. KNUTTEL met 11 st., de heer Dessing verkreeg 4, de heeren van der Ree en Jongen- ieder 1 en 1 biljet was in blanco. Aan de orde De benoeming van twee leden der Commissie tot onderzoek van de be zwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911. Voor het eerste lid verkregen de hh. van der Ree 9, IJsselstijn 3, van Eijk 2, de Jong 2, Dr. Broekhuizen 1 en Jongenburger 1 stem. De VoorzitterAangezien niemand de volstrekte meerderheid heeft, zal oen tweede vrije stemming moeten plaats hebben. Uitgebracht worden nu op den heer N. A. van der Ree 18 stemmen, op Dr. Broekhuizen 1 en op den heer Jongenburger-2'stemmen, zoodat be noemd is de heer N. A. VAN DER REE. Tot tweede lid dier zelfde com missie wordt benoemd de heer H. DE JONG met 12 stemmen, de heer Van Eijk verkreeg 3, de heer Jongenburger 2 en Dr. Broekhuizen 1 stem. De Voorzitter: Mag ik de heeren van het stembureau dank zeggen voor don verleenden bijstand. Aan de orde De herstemming over het voorstel van den heer A. J. IJsselstijn Azn. en zoo noodig, de stemming over het preadvies van Burgemeester en Wet houders in zake de bediening van het overzetveer in de Turfsingelgraeht. Vóór stemmen de h.h. Broekhui zen, van Iterson, van Eijk, IJsselstijn, Knuttel, Kolijn, Prince en v. d. Ree. Tegen stemmen de h.h. Jongen burger, de Jong, van der Torren, Bokhoven, Dessing, v. Galen, Neder horst, Herman, v. d. Velde en Vergeer. Het voorstel-IJsselstijn is dus ver worpen met 10 tegen 8 stemmen. Het voorstel van B. en W. tot openbare verpachting wordt zonder hoofdJrjke stemming goedgekeurd. (Aan de orde: He/ voorstel tot uitgifto in erfpacht van jgrond in het Regentesseplantsoen Mej. M. W. Kruisheer en den hoér H. J. Nederhorst. De heer H. J. Nederhorst verlaat de zaal. De Voorzitter: Verlangt een der heeren het woord over dit voorstel De heer Vergeer: M. de V.Er komt in dit voorstel een bepaling voor, waarmede ik mij niet kan vereenigen. Er staatdat voor het van gemeen tewege rooien van twee boomen, die eigendom der Gemeente blijven, eene vergoeding van f 15.per boom zal moeten worden betaald. Ik vind toch wanneer men een stukje grond koopt, dan is men toch eigenaar. Staan nu op dat stukje grond een paar boomen, die men gerooid wil hebben, dan geschiedt dat in den regel voor het top- en takhout, zonder ver dere kosten. Ik vind het nu wel ver gestrekt dat daarvoor nu nog f 15. moet worden betaald. De Voorzitter: Het is.nietjneer dan billijk dat (laarvoor moePPfcen betaald. Die boomen hebben toch een waarde aan hout, waarvoor de ge meente schadeloos moet worden ge steld. Zulks ook is ook vroeger steeds geschied. y De heer Vergeer: Heb, is naar mij heugt nog niet voorgekomen en ik vind het alleszins onbillijk. Het rooien kost aan de Gemeente niets en zooals ik zeide het wordt in den regel gedaan voor het top- en takhout. De Voorzitter: Die voorwaar den zijn altijd zoo gesteld. Die boo men worden ontijdig gerooid en be- hooren aan de gemeente. De heer Vergeer: Het kan zeer goed zijn dat dit zoo wel eens is ge weest, doch ik blijf het zeer onbillijk vinden. De Voorzitter: De heer Ver geer stelt dus vopr de tweede voor waarde te doen vervallen. Het amendement wordt voldoende ondersteund en maakt een punt van beraadslaging uit. De heer van der Torren: M. de V.! Toen de heer de Goeij daar gebouwd heeft, waren daar ook boo men. Heeft hij toen diezelfde kosten moeten voldoen? De Voorzitter: De heer de Goeij heeft hetzelfde daarvoor betaald, en ook vroeger de heer Nederhorst. De heer Dessing: M. de V.Wij hebben het vroeger altijd zoo gedaan, waarom thans daarin verandering te brengen De heer IJ s s e 1 s t ij n M. de V. Ik ben het volstrekt niet met den heer Dessing eens. Het gaat niet aan om te zeggen omdat altijd iets zoo gedaan is, moet het maar zoo blijven. Wan neer thans een lid van den Raad meent, dat in deze bepaling een on billijkheid wordt begaan moet deze zoo spoedig mogelijk worden opge heven. Het amendement-Vergeer komt in stemming en wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de h. h. de Jong, Bokhoven, IJsselstijn, Knuttel, Prince, Herman, Vergeer, van der Ree en van Iterson. Tegen stemden de h. h. van der Torren, Dessing, Kolijn, van Galen, van de Volde, Broekhuizen, Jongen burger en van Eijk. De heer Nederhorst komt weerbinnen. Aan de orde Het voorstel van B. W. tot toeken ning van periodieke tractementsver hooging aan den klerk ter secretarie L. Boor. Wordt zonder stemming goedge keurd. Aan de orde: De samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeente-begroo ting voor 1912. Bij loting door de Voorzitter worden aangewezen Voor de 1® af deeling onder presi dium van den heer Nederhorstde h.h. de Jong, van der Torren, IJsselstijn, Knuttel en Vergeer. Voor de 2® afdeeling onder presi dium van den heer van de Veldede h.h. Jongenburger, van Iterson, Her man, van der Ree en Muijlwijk. Voor de 3® afdeeling onder presi dium van den heer van Galende h.h. Broekhuizen, van Eijk, Bokhoven, Dessing, Kolijn en Prince. Aan de orde Het lste aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911. Wordt zonder stemming goedge keurd. Nie°s meer aan de orde zijnde wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Maandagmiddag omstreeks 4 uur is aan het strand bij do batterij een jonge man, die zich te ver in zee begaf verdronken zijn kameraad, die pogin gen deed om hem te redden, staagde daarin niet. Het lijk is aangespoeld. In een diamantslijperij in de Rapen- bnrgerstraat te Amsterdam vermaakte men zich Maandagmiddag met het uit het raam werpen van gloeiend ge maakte centen. Een paar kinderenraap- ten de geldstukken op zoodat zij zich de banden brandden. Een der kinderen liet zich in het Israëlitisch Ziekenhuis verbinden. De ontzettende brand te Vlissingen. Nader meldt men ons De kerk, waarvan thans niets dan brokken muur zijn overgebleven, was 1328 gesticht door graaf Willem ni ging in 1572 over aan de Pro testanten. In een arm van de in den vorm van een kruis gebouwde kerk was thans de Engelschekerk gevestigd. Het orgel" dat nog kort geleden ge restaureerd is, was geplaatst tusschen 1765 en 1769. Onder de monumenten in de kerk was er een van Jan Alwan, een der hoofdpersonen uit het op 31 Augustus j.l. opgevoerde historische Behalve kerkgebouw, toren en con sistoriekamers werden door den brand vernield het woonhuis, bewoond door de wed. Limonard, en het bovenge deelte van den winkel der firma Jamin. Verder werl veel brand- en water schade aan verschillende gebouwen veroorzaakt. De ter hulp gekomen Middelburg- sche brandweer behoefde geen dienst te doen, daar men om vier uur den brand zoover meester was, dat verdere uitbreiding niet te vreezen was. De heerJ. G. van Niftrik J.Gz. legde een sterk staaltje van onver schrokkenheid af, door vijfmaal te duiken naar een steen, die net sluiten der ebdeuren van een sluis verhin derde, door welke sluiting het water moest worden binnengehouden. De jongeman had succes bij dit werk. Op het terrein van den brand waren, behalve de plaatselijke autoriteiten, o.a. aanwözig de commissaris der Ko ningin in Zeeland, mr. H. J. Dijck- meester, de burgemeestef en meerdere raadsleden van Middelburg. Ernstig scheepsongeluk. Uit Lima wordt geseind dat een ernstige ontploffing heeft plaats gehad aan boord van het stoomschip Tucabel, waarbij 81 personen het leven hebben verloren. Het stoomschip behoort aan een Zuid-Amerikaansche Stoomvaart- Maatschappij. IPOXiTTIIE]. GEVONDEN VOORWERPEN. Op eiken werkdag, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, zijn aan het bureau van politie alhier, inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende aldaar gedeponeerde gevonden voor werpen Eenige sleutels, een ring met sleu tels, een rozenkrans, een mes en een rywiel. Voorts zijn te bevragen Een knipmes bij M. Lunenburg, Markt 72; stuk elastiek bij J. den Os, Spieringstraat (Weeshuis)wandel stokje bij M. v. Loon, Dubbele buurt 15portemonnaie met inhoud bij J« v. d. Water, Nieuwehaven 6; wit kin derkraagje bij F. W. van der Steen, Prins Hendrikstraat; gummiband van een kinderwagen by Hornis, Westha ven 64drie hanen bij N. Broekhui zen, Adriaan Vlackstraat 37gasfit- terstang bij A. Sanders, Boomgaard straat 73portemonnaie met inhoud bij Schoonderwoerd, Pr. Hendrikstraat 371; zilveren armband bij 0. v .Vliet, Karnemelksloot 108; ceintuur by G. Kramp, IJssellaan 107 gouden me daillon by A. Schouten, Vest; 89 twee roeispanen bij A. Sanders, Raam 300; das met zilveren speld bij G. Schouten, Hoefsteeg 5; zilveren broche en een ceintuur by C. W. Runge, Gouwe 192; hondenzweep bij L. van Wingerden, Nieuwehaven 237; twee zilveren arm banden, bij O. Makkier, Raam 62; pet bij Wed. Mamen, Lombardsteeg 1 zilveren armband bij D. van Zuilen, Bogen 6portemonnaie met inhoud bij J. v. d. Hondel, Lazaruskade 5; zilveren broche bij J. de Korte, Gouwe 202; zilveren broche bij G. v. d. Eng, Vorstmanstraat 25; stuk gerookt spek bij C. Jamin, Markt 55; portemonnaie en een rozenkrans bij J. Meijer, Markt 68; broche bij C. Oskam, St. Antho- niestraat 12doos lakbrons bij T. Teeuwen, Gouwe- 169 portemonnaie met inhoud by A. v. Hattum, Lem- dulsteeg 9; zilveren broche bij Boeg- heim, Boelekade 12; kip bij Cats, Wü- helminastraat 58rozenkrans bij van Loon, Dubbelebuurt 15; konijn bij J. Gerwig, Cornelis Ketelstraat 43; R. C. kerkboekje by A. Bouwman, Groenen- daal 8visohhengel bij T. Luiten, Nieuwehaven 227; portemonnaie met inhoud bij M. Appel, Varkenmarkt 10; zilveren broche by H. Akkerman, R. van Catsweg 88paar glacé hand schoenen bij G. Straver, Willens 7 portefeuille met inhoud bij P. v. d. Neut, Graaf Florisweg 36zilveren armband bij Steenwinkel, Vlaming straat 25tang van een motorrijwiel bij J. Luitjes, Nieuwehavenrozen krans in etui bij J. Streng, Spoor straat 15zilveren ringentje bij M. Dortland, Tuinstraat 79zilveren armbandje bij Schenk, Minnebroeder- steeg 18oliespuitje bij Verheul, N. Haven 56zilveren broche bij Zwa- neveld, Fluweelensingel 40; gouden oorbelletje bij A. Vos, Tuinstraat 3 kinderhoedje bij van Leeuwen, Spie ringstraat 4gouden oorbelletje bij Wed. Anders, Nieuwehaven 196; double armband bij J. v. Lit, Groenenweg 82; portemonnaie met inhoud bij W. Kersbergen, Groenendaal 107 mond harmonica bij Nootenboom, Heeren straat 30gouden damesringontje bij A. de Bruin, Nieuwehaven 256 hondje bij C. v. Hofwegen, Raam sigaren- pijp en een wandelstok by W. Ver- hart, Wilhelminastraat 8; witte zak met inhoud by A. IJsselstein, Komijn- steeg 44glazen halsketting bij v. d. Wouden, St. Anthoniestraat 23zil veren broche bij J. Schenk, Muilepoort 11rozenkrans bij Ardon, Groenen daal 52paard met wagentje (speel goed) bij F. Fennet, Minderbroeder- steeg 16gouden oorknopje bij de Mooij, Bogen 33; gummiband van een sportwagen bij J. Matze, Ridder van Uatsweg 60armbandje bij Groenen dijk, Kleiweg 31portemonnaie met inhoud bij v. d. Linden, Graaf Florisweg 13portemonnaie met in houd bij Kok, Turfsingel 32; koperen tabaksdoos bij P. Lens, Singelstraat llmes bij f. Vergeer, Snoijstr. 35 boodschappenmandje bij P. v.* Kers bergen, Bockenbergstraat 64; kiuder- sohoentje bij Luijnenburg, Turfsingel 67; R. C. gebedenboekje bij R. Jager, Fluweelensingel 76mondharmonica bij Kersbergen, Groenendaal 107pen houder bij P. Vermeij, Peperstr. 98 pet bij Vergeer, Peperstraat 80; cein tuur bij W. Klein, Corn. Ketelstraat 41stuk lak bij Hoogervorst, Groe nenweg 36 rozenkrans bij v. d. Hoe ven, Achter de Vischmarkt 3drie dames pantalons bij J. Overkamp, Boelekade 20duif bij C. de Bruin, Nieuwehaven 256; pijpentangentje bij T. Woudenberg, Heerenstraat 47 portemonnaie met inhoud by G. Jan sen, Spoorstraat 59varken bij Ra- bouw, Nobelstraat 79 lorgnet bij Pa ridon, Karnemelksloot 33honden zweep bij Groenendijk, Roozendaal7. Gouda, 4 September 1911. De fd. Commissaris van Politie, H. TENCKINCK. GOUDA, 6 September 1911. Naar wij' vermen heeft de heer C. W. van de Velde zijn herbenoeming als Wethouder thans definitief aange- nomei^ Bij het 2® toelatingsexamen voor het Gymnasium zyn geslaagd Voor klasse I F. Mijnlieff, voor klasse VI G. E. F. Manuel. Afgewe zen één cand. voor klasse I en één oand. Voor klasse IV. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Hoofdakte onze stad- genoote, Mej. J. K. Futselaar, onder wijzeres te Rotterdam. Het faillissement van A. M. H. BxeedijkKlaverweiden, handel drij vende onder de firma A. W. van Berkel, openbare koopvrouw alhier is geëindigd. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren veroordeeldW. F. N., 46 jaar, monteur te Rotterdam, wegens poging tot diefstal te Gouda, tot negen maanden gevangenisstraf. Er gaan geruchten dat zich hier in de omgeving een geval van cholera heeft voorgedaan. Wij kunnen daaromtrent mededee len dat dit gerucht zijn ontstaan dankt aan het overlijden van iemand te Zevenhuizen onder verschijnselen, die evengoed de veronderstelling wettigen van niet-besmettelijke cholerine als van cholera asiatica. Ongerustheid behoeft daaromtrent thans dus niet te bestaan. Als voorzorgsmaatregel is echter in overleg met den inspecteur der Volks gezondheid een familielid van den overledene, een milicien van het garni zoen alhier, die ter begrafenis is ge weest, in observatie gehouden, terwijl de nieuw opgekomen miliciens uit Zevenhuizen eenige dagen in het Mili tair Hospitaal moeten verblijven. Ten overvloede is door den garnizoens commandant de order uitgevaardigd, dat geen militairen zich naar de ge meente Zevenhuizen mogen In de Algemeene Vergadering van de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken," op Vrij dag 22 September 1911, 's avonds 872 uujyTTreen der bovenzalen van de ,S6cieteit „De Réunie", Oosthaven zullen de volgende punten worden be handeld 1. Vaststelling van de begrooting der Inkomsten en Uitgaven voor hot jaar 1912 (deze begrooting ligt ter inzage voor de ledep, donateurs en eereleden gedurende 14 dogen, van 6 tot en met 30 Sept. a.s. in de School, Paradijs no. 5). 2. Benoeming Commissie van drie leden uit de leden en donateurs, voor het nazien der Rekening en Verant woording over het loopende dienstjaar. 3. Voorziening in de vacatures wegens periodieke aftreding met 1 Januari 1912 van de Hoeren A. Goede- waagen Jr., W. A. JHoyng en C. J. M. Kroon. Woerden1. Tot wethouders zijn gis teren herkozen de heeren B. van Wijk en K. Schouten Hoogendijk. Boskoop. De Haagsche Rechtbank veroordeelde C. A. De L., alhier, tot 3 maanden gevangenisstraf. Waddinxveen. De heer N. v. Dijk, fouragehandelaar alhier is aannemer geworden van de levering van 90.000 kilo tarwestroo voor de land- en tuin- bouwvereeniging „Samenwerking", te Naaldwijk. Haastrecht. Maandagavond heeft ten huize van mej. de wed. A. M. Blanken, een vergadering plaats gehad van personen, die belangstellen in een betere verbinding met Gouda. Ongeveer 30 personen, waaronder een dame, waren aanwezig. De voorzitter van het comité, den heer J. Koeman, opende de vergade ring en heette allen welkom, waarbij hij mededeelde, dat reeds was inge- teekend door 55 personen voor f 2890, en hem juist werd medegedeeld, dat nog drie personen voor één aandeel hadden ingeteekend, zoodat het be drag thans f2920 bedraagt. Naar aanleiding van de machtiging, in een vorige vergadering verstrekt, had het comité een motorboot aan geschaft die bij de proefvaart uit stekend voldeed. Daarna hadden besprekingen plaats over aan te brengen verbeteringen, het tarief, dienstregeling, goederenvervoer, bediening enz. Besloten werd het voorloopig comité te verzoeken een en ander' in orde te brongen. Gemeenteraad van Ouderkerk a/d IJssel op 5 September 1911. De Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna hij de herbenoemde en nieuwe leden uitnoodigt om staande de voorlezing van den eed aan te hooren, na welke plechtigheid de leden den eed afleggen. Daarna richt de Voorzitter het woord tot de herbenoemde leden en wenscht hen geluk met de resultaten, welke zy tot nog toe mochten bereiken en wijst op de uitbreiding der bevolking. Nu gaat de vergadering over tot benoeming van een nieuwen Wethou der wegens periodieke aftreding van den vorigen, den heer C. de Jong Mz., welke laatste met by na algemeene stemmen werd herbenoemd; waarna deze de vergadering dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter wenscht hem in har- telyke woorden geluk en wijst cr op dat de Gemeenteraad zijn benoeming ook op hoogen prijs stelt en verzoekt hem op de oude plaats zijn zetel weer in te nemen. Dan worden de notulen dor vorige vergadering voorgelezen, welke me* algemeene stemmen worden goedge keurd. Vervolgens wordt bij loting de pe riodieke aftreding der nieuw- en her benoemde leden geregold. De begrooting van het Burg. Arm bestuur voor hot jaar 1912 wordt vast gesteld op f 1150. Van de ingekomen stukken zi^ op gemerkt een schrijven van den vol gendon inhoud Ouderkerk a/d IJssel 5 Sept. 1911. Een gedenkwaardig oogenblik in de geschiedenis der Gemeente is heden aangebroken, nu de Gemeenteraad van 7 leden, wegens uitbreiding van het zielenaantal een Raad van elf leden zal zijn geworden. Als van zelf richten zich thans de gedachten naar het verleden, naar de be8tuurderen, aan wie gedurende kor ter of langer tijd de belangen dei- Gemeente waren toevertrouwd. Beperken we ons tot de tweede helft der vorige eeuw, die door de invoe ring en werking der gemeentewet van 1851, toen Uwe gemeente nog slechts 2025 inwoners telde, zoo buitengewoon belangrijk was, dan mag getuigd, dat ontwikkeling en vooruitgang de ken merken zijn geweest van dat tijds bestek, dat aan zelfstand igmaking der Gemeente op elk gebied en nauwlet tende zorg voor de gemeentelijke in stelling zich gepaard heeft een orde in betuur en administratie die haar gunstige werking op den goeden naam der gemeente en het welzijn der burgerij niet heeft gemist. Alleen bestuurderen gedenkend, die daartoe in dat tijdperk hebben mee gewerkt, zij het ons vergund de go- dachte aan het vroegere Gemeente bestuur te belichamen in den Burge meester, die van 1846 tot 1892 net bekwame en beleidvolle hoofd daarvan geweest is, in den magistraat, die ge durende bijna een halve eeuw zijn groote gaven van Üoofd en hart in onverpoosden arbeid gewijd heeft aan de gemeente, die hem als arbeidsveld was toegewezen en die hij lief had leeren hebben, ook om de gro )te zor gen, die gij zoo langen tijd van hem Overtuigd dat zijne nagedachtenis in dankbare herinnering voortleeft bij allen, die het voorrecht genieten hem gekend te hebben, en onzerzijds gaarne willende meewerken om de nieuw ingerichte raadszaal te verrijken, hob- ben wij de eer de gemeente hierbij in passende omlijsting aan te bieden de beeltenis van Burgemeester W. van Waning. Deez' beeltenis worde door den ge meenteraad van elf leden aanvaard als een hulde aan hetgeen de gemeen teraad van 7 leden heeft tot stand gebracht en als een dankbare gedach tenis van het langdurig en voorspoe dig burgemeesterschap van onzen on- vergetc dijken Vader. Met de beste wenschen zoo voor den voortgaanden bloei van Uwe ge meente, waaraan wij door zoo innige banden gehecht bleven, als voor het heil van bestuurders en ingezetenen, hebben wij de eer te. zijn. Namens' de kinderen van Wijier burgemeester W. van Waning, met hoogachting, UEd. Dw. Dien. JAC. VAN WANING. Door B. en W. wordt namens der Raad in een erkentelijk schrijven, aar de familie, aldus geantwoord: Ouderkerk a/d IJssel, 5 Sept. 1911. Wij hebben de eer U te berichten dat de gemeenteraad met groote w.iar- deering heeft kennis genomen var Uwen brief d.d. 5 dezer, huldigend al hetgeen de voormalige Gemeenteraad heelt tot stand gebracht, onder het langdurig en gezegend bestuur var Uwen geëerden Vader. De Gemeenteraad droeg ons op IJ zijn biizonderen dank over te brengen voor de schenking van zijne zoo wel gelijkende beeltenis en acht het een voorrecht deze een eereplaats te geven in de Raadszaal als een blijk van dank baarheid van het tegenwoordig en komende geslacht, voor al het goed dat Zijn beleid in zoo ruime mato Gemeente heeft geschonken. Burgemeester en Wethouders van Ouderkerk a/d IJssel. Aan de kinderen van Wijlen Bur gemeester W. van Waning. Uit erkenning en waardeering heb ben de leden van den raad deze voor lozing staande aangehoord. Na eenige discussie werd in zake het regelen der drinkwater-kwestie, besloten niet in te gaan op 't idee om plannen te laten uitrekenen voor eigen beheer, noch voor aansluiting bij na burige gemeenten, doch om de ge meente Ouderkerk te doen vertegen woordigen op een eerstdaags te houden vergadering, uitgaande van een com missie bestaande uit de heeren G- van Dort Kroon te Waddinxveen en Bos te Zoetorraeer, ter bespreking op welke wijze ten plattenlando de drinkwater kwestie, met regeeringshulp is te regelen. Tot afgevaardigden werden benoemd, de Burgemeester en de Wet houders Hoogendijk en J. do Jong. In de volgende vergadering zal dezo commissie rapport uitbrengen, on daar na zal in de drinkwaterkwostie, een besluit worden genomen. Besloten werd het pensioen vari den overleden gemeente-ontvanger tot 10 Juli uit te betalen. Niets meer te bespreken zijnde en niemand 't woord verlangende sluit do Voorzitter dezo openbare vorgadoring. 397ste Staats-lotery 4do KI. Trokking v. Woensdag 6 Sept. No. 13883 f 5000. 840, 1388 en 7485 ieder f 1000, 1883 en 7415 ieder f 200. 2721, 4552, 6243 en 7196ioder i 100. 8 Bi 10B Prijzen van f 65. i'riiz 17 23 48 59 215 837 88 98 4*1 575 (Ut) 8 t 905 1081 72 74 94 f115 07 1Ü24 84 1824 58 88 1457 1558 J845 83 67 98 1780 1844 99 19B8 70 92 2011 31 84 2201 50 98 2889 90 3458 2629 55 2088 82 «742 2884 78 91 96 2908 58 57 78 3010 24 52 78 77 8109 19 82 08 3226 27 83 8808 25 75 3436 91 07 8581 81 3(töl 54 88 87! 1 8824 70 84 8914 27 82 4008 10 21 23 77 84 4191 4234 69 81 4400 24 4515 2} 77 4884 4902 81 5045 74 80 5144 57 80 85 6280 98 5841 51 54 6407 9 11 28 85 71 5610 28 Ó658 88 6701 49 08 5818 5911 40 72 8010 6119 6889 8416 21 42 60 6578 88 0005 57 70 79 0700 8850 98 7271 7887 49 82 85. 7429 94 08 7516 42 7861 7708 15 58 97 7800 75 88 8027 80 8104 11 25 77 79 88 8287 78 85 98 8082 56 8129 52 8588 8008 60 8794 98 8854 69 8920 22 84 HH 99 0029 39 51 910(1 73 94 9280 40 50 9310 88 78 0407 20 40 81 92 9510 48 0004 10 40 00 09 9730 58 02 78 84 9830 70 9981 91 98 10085 00 10140 80 10281 10815 20 00 98 10417 21 45 01 1054» 72 77 Ofl 10018 04 10802 10010 1005 14 74 82 11142 11213 80 08 11411 41 59 00 11511 18 22 28 28 71 11805 78 94 11782 45 «3 12011 15 80 50 12176 12211 48 70 84 12429 12594 12812 46 75 88 12770 81 88 89 12B02 20 58 90 13127 78 13221 30 18809 20 41 84 18425 28 81 95 18500 40 77 88 18888 48 85 18718 25 87 50 78 18981 47 82 14015 87 14128 75 85 11260 14887 50 14421 40 14501 87 7« 89 14614 81 14728 78 14810 27 «2 15025 27 65 80 15124 15202 92 15806 85 80 HS 15459 15589 15837 02 00 87 08 15722 53 54 78 15840 88 15942 10012 85 16129 41 10288 18800 BO 18488 71 82 98 10580 18701 29 81 83 18820 74 82 08 10008 9 15 88 50 01 98 17005 10 70 83 91 17104 20 47 17254 90 17008 44 66 70 17400 40 95 17547 17806 32 57 79 90 17790 17815 17922 42 97 18149 65 08 95 90 18283 58 18308 18481 18783 84 19844 50 18905 50 98 19095 10252 1O0O4 50 79 19486 19612 18 51 (18 19610 72 10822 00 05 80 90 19084 60 20080 20118 81 70 85 20209 11 70 20010 61 71 20540 20004 95 20711 88 97 20810 25 47 20946 80 81 Parijs 6 Sept. I)o Matin en de Exel- sior deelen hot hardnekkige gerucht mede, dat de Duitsche rogeering gis teren aan Cambon een antwoord over handigde, waarin in beginsel de Fran- echo voorstellen tot erkenning van positieve en speciale rechten van Frankrijk in Marokko worden aan genomen. De Figaro bevat een tele gram uit Berlijn, meldende, dat volgons do algemeene overtuiging der ochtend bladen de Marokkaansche kwestie ge regeld is, en dat er niets anders meer overblijft dan zich te verstaan over de details. Te Losser is de boerderij van den landbouwer J. Ilassing afgebrand. Het vee werd gered, doch de inboedel ging verloren. Alles was verzekerd. Te Bergeijk (N.-B is de woning van den heer A. Versmissen door on bekende oorzaak afgebrand. De heer Versmissen bekwam bij het tedden van goederen eenige brandwonden. Een en ander was verzekerd. Te Woensel bij Eindhoven is oen blok van twee woningen, eigendom van den heer J. van Hafert Azn. al daar door brand vernield. De inboe del van een der bewoners den heer F. Feijen was verzekerd. Veel huis raad kon nog bytijds geborgen worden. Amsterdam. Een twintigjarig meisjo werd hedenochtend vroeg toen zij naar haar betrekking ging op het Leidsche- plein door de tram aangeredon en was spoedig dood. De nu nog- resteerende worden tot SPOTPBIJS uit verkocht. AMERIK A ANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Volgons draadloos bericht viaCrook- haven evon.1 het st. Nieuw- Amntnr- (larn, van New York naar Rotterdam zich 5 Sept. 12 uur. 's middags op ongeveer 298 mijl W. van Scilly. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.6 te Valencia, laagste stand 747.5 te Sey- disfjord. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakko tot matige meest westolijke wind, half tot 'zwaarbewolkt, waar schijnlijk droog weer, iets koeler. Vorige Koer». jKoers r»n heden 84'/. 847. 92'/. 92'/, 65»/. 05'/, 101»/,. 101 90»/. 92'/, 92»/, 88'/, 95"/;. 47 46»/, 104 «77,. 104'/,, 87»', 67»/, 57»/, 210'/, 49 50'/, 69'/» 71 24'/. 25'/, 71 72»/, 235 330 186»/, 234'/, 330'/, 186»/, 85 651 63% 151 425 375 VAN DEN Ei fee le n ha n tl el le A in ster dam Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.my.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding kee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en Crediet-lnstel- iingen. Ned. Bankaandenlen Industr. Ondernemingen American Oar Foun dry Gomp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kol Credlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Iïandolsvor. „Amster dam" Aand Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mtyen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroieum-Oiideru. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart nyeii. Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. fa bak-Ondernem ingen. Bindjey Tabak Mij'. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau- Weonen Spoorwegmy. Aand. dito dito Act. do Jouiss. i Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gow. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gow. Aand. Premleieeningen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23^ pCt. De aandacht wa speciaal op locale en Amerikaansche fondsen geve^igd, die allen in gunstige stemming ver keerden. Mijnen, Olie en Tabakken williger, met vrij goeden omzet. Ame- rik. williger op New-York, vooral Steels. 163 115 14'/, 15»/,, 108»/» 110»/» 14 137. 42 47: 97,6 927» 67»/, 203 f103.- 987/i 28 TV 167% 137i« 1017.6 157'/, f129.-

GC | 1911 | | pagina 2