L ITS, and el. ISEL VAK M IMEHK feldten. E. Alter «pacht 269* IAG, Donderdag 7 S< 50e Jaargang. )O(le. De Ganzendokter. ïW net Tuin No. 11656. (ember 1911. Verschijnt dagelijks behalve Zon en ZBixitexi laxx'-'L. Buitenlandsch. Nieuws. Sxxxïxezxleixxca.. FELILLE1O\ rzD^ HALTER icht 269*. IAG. Gouda n Heeren x nrjr, BAART U. FE WAAR- ren ieskleeditife. öf gedeelten ISTïe-ux-ws- ezx -^d.-^-srtexx.ti.e'bla-a. voor Q-oixd.©, exx. Orncxstrelcexx. 1 50 Telefoon Interc. 82. Een slecht Voorbeeld. AYZftNEN. Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. gedurende de Het de stad aan Kuis ter handstel- (Wordt vervolgd.) PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post -■one i rgoed. Af eh ADBBS: es: 5IT IN Peat op Java. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indie, dd. 5 dezer, be an Zn., Goftda. Het bqis ;en en droge Kei- ruiden |ter ianr. V. SCHOUTEN. De groote manoeuvres. Van goed ingelichte zijde verneemt De N. Crt., dat wanneer het aanstaan den Donderdag nog niet zal hebben geregend, de Geneeskundige Dienst aan den Minister van Oorlog het voor- stol zal doen, om in het belang van den gezondheidstoestand der troepen de groote manoeuvres niet te doen doorgaan. gen 1907 en 1908, behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën wielrijders en de compagnieën hospi taalsoldaten, voor 26 dagen in wor- kelijken dienst moeten komen. Thans is nader bij kon. besluit vast gesteld, dat de duur van die herha lingsoefeningen voor genoemde ver lofgangers wordt gesteld op ten hoog ste 49 dagen. Naar aanleiding van dit kon. besluit heeft de minister van Oorlog bepaald, dat genoemde lichtingen der militie, thans voor herhalinsoefeningen onder de wapenen, Zaterdag niet met groot verlof mogen vertrekken, maar nog 25 dagen onder de wapenen moeten blijven. Dr, Kuiper is dezer dagen van zijn verblijf in Dresden alhier teruggekeerd, Naar de Ned. uit de beste bron ver neemt, maakt do oud-Minister het zeer wel on heeft zijn langdurig verblijf buitenslands gunstige resultaten gehad. De grootst mogelijke verspreiding van deze waarschuwing door de pers kan nog veel ellende voorkomen. Voor het platte land zou het misschien overweging verdienen, de eigenaars een kleine vergoeding toe te kennen voor het pijnloos laten afmaken der dieren. Het ongeluk a/b. „Hertog Hendrik”. De Minister van Marine heeft tele- grapische mededeeling ontvangen van den commandant der zeemacht in Oost-Indië meldende, dat de toestand der gewonden aan boord van Hr. Ms. pantserschip Hertog-Hendrik bevre digend is. „Het Schaak- le Algemoene f van de Ver- trijding der Tu- de „Ambacftts- i en Oifastfeken”. adering ih de 8l/a uur. )ns Genoegen”, hdententoonstel- stadsbestuur en daarom vragen we de cholera vriéndelijk of die niet een beetje toegeeflijk wil zijn en eerst weer terugkomen als er een behoorlijk gemeentebestuur zal zijn. Er mag o. i. geen conflict zijn. De bittere waarheid is dat de meerderheid der gemeente besturen nog niet tot werken in staat is. Er is bovendien thans een uitzon deringstoestand, de dood houdt zijn vernietigingstocht, is het dan nu wel de tijd om een vergelijk tot stand te brengen De prefekt zegt, ik kan met deze werktuigen niets doen. Dat is de vreeselijke waarheid. De cholera moge medelijden met ons hebben als de prefekt is afgetreden en de gemeente raad haar gang kan gaan.” De manoeuvres zijn intusschen met het oog op de cholera afgelast. Ook de nieuwe lichtingen zijn niet opge roepen. Herhalingsoefeningen. Bij kon. besluit van 7 Februari 1911 was onder meer bepaald, dat de ver lofgangers der militie van de lichtin- te bezorgen. Mevrouw Emma had zich belast met de eetwaren. Gustaaf met de de- coratie-middelen en Kien hout met den wijn. Christiaan werd belast met het stallen der paarden in een klein hotel in het midden van het stadje en'met het in ontvangst nemen der pakketten, die men naar dat hotel nog zou laten brengen. Alsvorens hij voor den wijn ging zorgen, had Kienhout nog een zwaren gang te doenhij ging Liefhart een bezoek brengen. Toevallig was deze thuis en ontving den oom zijner ver loofde zeer vriendelijk; hij wilde geen verontschuldiging aannemen, waarover Kienhout natuurlijk nu in de wolken was. Daarom verzocht hij Liefhart op den hartelijksten toon, ’s avonds be paald te willen komen, omdat men een verlovingsfeest wilde vieren. Liefhart nam de uitnoodiging na tuurlijk met vreugde aan. Vervolgens begaf Kionhout zich met een verlicht hart op weg om wijn te koopen. Zijn helpster en helper waren ook niet achtergebleven en Christiaan schudde het hoofd over de talrijke pakketten, die in het hotel bezorgd werden. dt in een klein itsoenlijke s i». G. netjes werken an werkvrouw, geld f 26.— en oöqoodig zich ieyen No. 912, IAR EN ZOON, De trein met mijnheer De Graaf was vertrokken, doch mevrouw Emma en Gustaaf wachtten volstrekt niet met ongeduld op Christiaan. De moeder vertelde haar zoon het geheele voorval tusschen Kionhout en De Graaf, wat hun beiden groot ver maak verschafte. Toon Christiaan met de boodschap van zijn meester kwam, was Gustaaf slechts voor één ding bezorgddat hij zijn lachen in het bijzijn van zijn oom niet zou kunnen bedwingen, waarom hij dadelijk begon zijn lachspieren in bedwang te houden. Kienhout had intusschen zijn klee- deren wat laten opknappen en be taalde vervolgens zijn rekening. De hotelhouder vroeg op deelnemenden toon, of hij bevredigende tnding ont vangen had, waarop Kienhout hem mededeelde, dat zijn huisgenooten dit middel te baat genomen hadden, om hem uit huis te verwijderen, daar zij van plan waren hem een verrassing te bereiden. Hij liet er echter onmid dellijk op volgen, dat hij met deze aardigheid lang niet ingenomen was. Vervolgens snelde hij naar hot sta tion toen hij mevrouw Riedel be merkte, stak hij haar reeds van verre beide handen toe. „Lieve Emma, ik dank je duizendmaal voor alles, wat je gedaan hebt, je kunt te ieder tijd GOUDSCHE COURANT. Duitschland. Richter naar huis. De thans in vrij heid gestelde Duifsche ingenieur, heeft aan de firma Zeisz, te Jena, waarbij hij in dienst was, tolegraphisch mede gedeeld, dat hij over zee naar Duitsch- land terugkeert. Zijn aankomst te Jena zal daardoor belangrijk vertraagd worden. Do herkiezing van Wethouder de Vries. Naar wij vernemen, is bij mr. De Vries nog een poging gedaan door wisseling van functies in het college van Burgemeester en Wethouders een ander met het beheer der afdeeling onderwys te doen belasten. Gister morgen heeft een der liberale raads leden mr. De Vries gevraagd of deze een verklaring wilde afleggen, dat hij tot ruiling van zijn functie als wet houder van onderwijs mot die van wethouder van armwezen en gezond heidsdienst bereid was. Dr. Jitta zou dan het behoor der onderwijsafdoeling op zich kunnen nemen en aldus werd betoogd alle liberalen zouden mr. De Vries steunen. Mr. Do Vries heeft pertinent ge weigerd zulk een verklaring af to leggen. Wij kunnen hieraan de mededeeling toevoegen, dat gisteravond na afloop der raadsvergadering de functies in het college van dagelijksch bestuur opnieuw verdeeld zijn en mr. De Vries met het beheer van de afdeeling on derwijs is belast, terwyl ook overigens geen verandering aangebracht is. Mr. De Vries ontvangt van vele zij den gelukwenschon met zijn herbenoe ming, niet alleen van geestverwanten, maar evenzeer van vrijzinnige zijde. Directeuren van Hoogere Burgerscho len, hoofden van openbare lagere scho len, onderwijzers, autoriteiten en par ticulieren uit Amsterdam en van elders, doen van hun belangstelling blijken. België. Geen cholera. Bijna al de dagbla den, schrijft het H. v. A.hebben gemold dat er zich in Meirelbeke, langs den Scheldekant, twee choleragevallen hebben viorgedaan en dat de lijken ’s nachts ter aarde werden besteld. Welnu, uit vertrouwbare bron kunnen wij dit nieuws ten stelligste logenstraf fen. Te Meirelbeke, zooals overal, hebben er zich gevallen van buikloop voor gedaan maar dit gebeurt alle zomers, en bijzonder wanneer de hitte zoolang aanhoudt. De twee personen zooge naamd aan cholera bezweken, waren woonachtig ter wijk Molenhoek. Amalia zeer vriendelijk moeten zijn en Ditha’s verloving op passende wijze vieren zij moet er van overtuigd zijn dat wij in geen enkel opzicht spijt hebben. 'Hierbij zend ik je geld en verzoek je, als je nog over wat t$d beschikt, citroenen voor mij te koopen ik heb zooeven bemerkt, dat mijn voorraad uitgeput is.” Met een kus besluit je je eeuwig beminnende echtgenoote Betti. Onder het lezen van dezen brief helderde het gelaat ven Kienhout meer en meer opten laatste begon hij luide te lachen en klopte Christiaan vergenoegd op den schouder. „Heb je den mijnheer naar het sta tion gebracht?” vroeg hij. Christiaan gaf een bevestigend ant woord en voegde er uit eigen bewe ging bij, dat een jongen op de paarden paste. „Ga dan zoo spoedig mogelijk terug en vraag aan mevrouw Riedel, of zij eventjes op mij wil wachten zeg maar dat ik zoo dadelijk komheb je me verstaan Christiaan knikte en stond daarna met moeite op, om het bevel van zgn meester met de grootste nauwgezet heid uit te voeren. Haasten deed hij zich echter niet, want dit lag niet in zijn natuur. op mij rekenen!” Zij wees deze lof uitingen bescheiden af bij het binnen komen van den oom had Gustaaf zich snel afgewend, wat Kienhout verkeer delijk voor teedere bezorgdheid aan zag in werkelijkheid was de jonkman met het temmen zijner lachspieren bezig. Toen hij eindelijk in staat was, zijn gelaat in gewonen plooi te leggen trad hij weer op moeder en oom toe. „En nu, beste Emma, zou ik je nog gaarne om een dienst willen verzoe ken,” sprak juist op dit oogenblik de oom. „Ik wil vandaag Ditha’s ver loving vierenhelp mij asjeblieft de inkoopen doen voor een extra avond maal. En jij Gustaaf, wil jij een beetje helpen bij het in-orde-brengen van de tafel,” vroeg hij den naderbij treden den neef, „je collega’s hebben je im mers altijd, zooals je zelf zegt, den kellner genoemd „Stoffeerderonderbrak Gustaaf, blij, dat hij lachen mocht. „Dat komt< ook op hetzelfde neer,” meende Kienhout vergenoegd; „bij de aankomst heb je het zoo aardig ge maakt, dat je het u ook weer wel aardig zult maken.” Nadat zij nog over sommige onder- deelen van het avondmaal overlegd hadden, scheidden zij zich van elkan- I der, om elk zijn deel van de inkoopen I f 1 25 Met Geïllustreerd Zondagsblad1.50 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren De wet en de afgedankte Trekhonden. Naar aanleiding van het in werking treden der Trokhondenwct op 1 Sep tember, bevatte het weekblad De Dierenvriend onlangs een beschou- winkje over het lot van die trekhon- honden, welke niet de gevorderde schouderhoogte van 50 cM. hebben en dus niet als trekhond worden toe gelaten. De schrijver liet uitkomen, dat niet iedere bezitter van een afgekeurden trekhond dezen als huishond zal be houden. Een opruiming van dat soort honden, door het geheele land, zal dus niet uitblijven. Daarom gaf hij den besturen van de dierenboschermende veroenigingen in overweging, het (laarheen te willen leiden (zoo'noódig in overleg’mét de* hoeren districts-veeartson), dat houders van trekhonden, die zich van hun hond willen ontdoen, in do gelegenheid wor den gesteld öf hun hond kosteloos en pijnlijk te doen afmaken, óf, zoo ge- wenscht, naar de bestaande Neder- landsche honden-asyls te kunnen op zenden. Men schrijft ons nu Het schijnt ons nu nog gewenscht die aansporing onder de aandacht te brengen, al is de wet inmiddels in werking getreden. Het is mij bekend, dat door enkele dierenbeschermende lichamen in eigen omgeving maat regelen zijn genomen, maar een vol ledige en algemeene voorbereiding schijnt niet getroffen. Waar geen af- deelingen van dierenbescherming zijn, kan een beroep op hh. burgemeesters en veeartsen zeker doel treffen. - Mensebelijk meegevoel mot het lot der afgedankte honden (dat in den regel allertreurigst zal zijn), zoowel als het algemeen belang, dat niet ge diend is door de toeneming van „zwerf honden”, dringen tot handelen. De cholera in Turkije. Nauwelijks is de crisis in het kabi net weer bezworen of een andere, wegens haar mogelijke gevolgen, niet minder ernstig, ontwikkelt zich met den dag. De energieke Kiasim bei, de prefekt der hoofdstad, heeft in de voorstad Hasskeuï met uitstekend gevolg de cholera bestreden en een deputatie van Joden met den opperrabbijn aan het hoofd kwam hem daarvoor dezer dagen dan ook uit naam van 20,000 geloofsgenooten dankzeggen. Maar nu Kiasim ook in andere stadswijken zijn beproefd gebleken plannen wil door zetten, weigert hem de minister van binnenlandsche zaken de daarvoor on misbare gelden en Kiasim denkt over aftreden. En terwijl hij toch al te kampen had met een weinig actie ven, gemakzuchtigen gemeenteraad die af- keerig was van den frisschen geest die door Kiasims toedoen in het sleur- lievende gemeentebestuur werd gebla zen, verstopt zich nu ook de regeering achter artikel zooveel en hindert den man van de daad in zijn opruimings arbeid, waarbij zij St. Bureaucratius tot bondgenoot neemt. Kiasim, die een aantal aanbidders van dezen heilige eruit heeft geworpen, wenscht er nieuw bloed in te brengen door het houden van gemeenteraads verkiezingen of wel door het voor- loopig langs administratioven weg be zetten der opengevallen posten. Hij wil dit niet slechts om zijn plannen en bevelen tot uitvoering te kunnen brengen, maar ook om honderden te besparen op het dure en corrupte be stuur van Konstantinopel. Maar mi nister Halil laat hem dag in dag ujt op antwoord wachten. Bitter maar raak schrijft hierover de Turksche Terdsjoeman De cholera wacht niet tot de heeren ministers uitvergaderd zijn en tot cbmmissie bijeengekomen is en totdat men tot overeenstemming zal zijn gekomen. Zij zet haar doodelijken triomftocht voort. In de Tanin heeft men kunnen, lezen dat Kiasim bei ontslag vraagt, want men wil niet dat er gewerkt wordt. Hun, die werken willen, wor den moeilijkheden in den weg gelegd. Daar in dit land de bureaucratie hpt allerheiligste is besloot men eerst een oplossing te zoeken voor den twipt tusschen den prefekt der stad en het ie Plas 10 uur Roei- en Zeilver- 'j pionie”, Markt. Istrijd van den (Ingezonden). De Augustusmaand is voorby. Een ongewone hitte heeft tal van slacht offers gemaakt, de langdurige droogte heeft veler hoop teleurgesteld. Tal van landbouwers zoowel op de klei als op het zand lijden groote schade en velen zien bekommerd den winter te gexnoet, daar het voedsel voor het vee schaars zul zijn. Ook de burgerij zal de gevolgen der droogte onder vinden door hooge pryzen van velerlei levensmiddelen. De oogstmaand heeft zoowel hier als elders veel bedorven, t dat niet zoo gemakkelijk te herstellen is. Heeft men op stoffelijk gebied dus weinig te prijzen, op zedelijk ge bied is de toestand nog ernstiger. Dag aan dag leest men in do bladen ver ontrustende berichten of geruchten. Hier worden eskaders geformeerd, daar worden de verloven der officieren ingetrokken, elders worden te houden ZIJN VAN FEM. REEËN worden 1 in verzegelde in vijf, twee en m een Ned. one aiding van Nom- ijs, voorzien van •nd Merk, vol vet gedeponeerd. >t de uitvoering irde orders aan- PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—-5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. treffende pestgevallen week van 23 t.m. *9 Augustus jl. „In de desa Kintjang nabij Madioen kwamen ih den laptsten tijd eenige pestgevallen voor. Daarom Zaterdag besmet verklaard. „Afdeeling Malang achttien geval len, zestien dooden. „Kediri twee gevallen, waarvan een „doodelijk was. „Madioen twee doodelijke gevallen „en verscheidene verdachte (loodelijke „koortsgevallen. Aldaar een laborato rium geopend onder dokter Otten.” 61) Eindelijk sprak hij langzaam „Hoe zou het thuis zijn?” Opnieuw werd een stroom van vra gen over hem uitgegotenhij krab belde echter in den zak van zgn jas en haalde er zijn rooden zakdoek uit, waaruit hij wederom langzaam epn brief wikkelde, dien hij Kienhout toe stak „Dit moest ik U len,” zeide hij kalm. Kienhout rukte hem het schrijven uit de hand, opende het en las: „Dierbare Ferdinand Kom dadelijk terug, alles is in ordeEmma heeft alles in het reine gebracht, het is vrede en vreugde overal, je moogt Emma op je knieën bedanken. De graaf ver trekt nu met den trein, je kunt by het komen naar huis met Emma en Gustaaf van het rijtuig gebruik maken. En, dit wil ik je ook nog zeggen ik heb toch gelijk gehad met betrek king tot Amalia denk eens aan Ditha krijgt niets anders mee dan mama’s zegen en wat uitzet. Nu ben ik van meening, dat wij tegenover Bopw- en Wo le Spieringrtraat uur vergadering van Armenzorg. geregeld tydig i ontvangen van ten, vermaknlijk- le dan in onze

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1