lantels, Costumes, Blousen Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 3978tB Staats-loterij. IFOSTIEI&I J"!E3TSr SPOET. Laatste Fierichten. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant manoeuvres afgecommandeerdzelfs was er sprake van het oproepen van lichtingen en troepen verplaatsingen naar de grenzen, alsof men elk oogen- blik oorlog te wachten had. En hoe vredelievend is toch ieder gestemd Duitschland's Keizer, Engeland's Ko ning, de president van de Fransche republiek getuigen om strijd van hun vredelievende gevoelens. Amerika ijvert voor den vrede en wil vredes verdragen sluiten, zoodat oorlog in het vervolg 'niet meer noodig zal zijn om de staatsgeschillon te beslechten, maar men bepaalt zich tot vredelie vende toasten en redevoeringen, ter wijl men voortgaat zich voor te be reiden op een oorlog als het beste middel om den oorlog te voorkomen. En waarom nu die verontrustende drukte in den zoogonaamden komkom mertijd Marokko is volgens een verdrag door een Fransche legermacht bezet. Of Frankrijk te ver gegaan is mogen de diplomaten beoordeelen, maar zeker is het niet naar den zin van Duitsch- land, dat een oorlogschip zond, om zijn belangen te beschermen. Met de rustige rust, die men dezen zomer verwachtte, was het gedaanmen sprak reeds van een Europeesche conferentie om deze zaak te behandelen, doch dat werd door de partijen voorkomen, die het geschil te zamen wilden regelen. Te Berlyn kwam men bijeen, maar gedurende de maand Augustus zijn de onderhandelingen weinig gevorderd, men werd het niet eens, en opnieuw zal men nu gaan onderhandelen. Duitschland wil aan Frankrijk de vrije hand laten in Marokko mits het ook schadeloos gesteld wordt door uitbreiding van gebied. Duitschland is goedgeefs in Marokko hoewel het er volstrekt niets te geven heeft. Frankrijk is goed geefs in de Congo, waar het in naam gezag voert over talrijke negerstammen. Zelf heeft men reeds het denkbeeld geopperd om Abyssiniö aan de liefderijke zorgen van Duitschland over te laten, hoewel dit een vrij lan i met een eigen regee ring is, dat reeds vroeger getoond heeft volstrekt niet op die Europeescho hulpvaardigheid gesteld te zyn. Zal men bij de vernieuwde onder handelingen tot overeenstemming ko men ten koste van derden, die met de twistzaak volstrekt niets te maken hebben? Zal men, zooals vroeger zoo dikwijls gebeurde, beschikken over volksstammen zonder dat deze daarin gekend worden onder het schoon schijnend voorwendsel dat daardoor het welzijn van die stammen krachtig zal bevorderd worden. Men zal hen op eigen wijze de Europeesche be schaving en het Christendom brengen, men zal ze leeren werken ten bate hunner leermeesters en in geval van verzet heeft men uitstekende geweren, mitrailleuses en wat niet meer om hen de voordeelen der beschaving te doen beseffen. Ijverig wordt gestreefd om den we reldvrede te verkrijgen. Het vredes paleis wordt gebouwd en zal in 1913 getuigen van aller wenseh om den vrede te bewaren. Vredescongressen worden gehouden, vredes verbonden gestioht, ieder wil vrede, maar dan ook met daden getoond dat men ernstig wil, geen schijn, heilige praatjes, maar daden worden gevraagd. Europa wacht belangstellend wat te Berlijn besloten zal worden. Moge hot zoo zijn, dat men zich niet behoeft te schamen in het beschaafde Europa to wonen! Gisteren heeft de twaalfjarige zoon van 0. B. te Geertruidenborg uiteen fleschje, dat op tafel stond, en waarin bij meende, dat likeur was, gedronken. Het was echter vitriool on denzolfden dag is do jongen onder hevige pijnen overleden. inktwerpers. De heer J. Hen drik van Balen, te Brummen, schrijft aan het N. v. d. D. Dezer dagen 's morgens in den tuin komend, zag ik, tot mijn verbazing, de lichtgroen geschilderde tuinstoel 3n van onder tot boven met inktvlekl^i bedekt. Er werden veel woorden „d«i hals gebroken" over dezo onverklaar bare zaak, zonder dat de dader bekend werd. Don volgenden dag, in den tuin zittend, verwijderden wij ons even en vonden terugkoerend, weer eenige vlekken op do stoelen en éón op een boek. Nu begon ik mijn aandacht te wijden aan de zware kastanjeboomen boven ons en het duurde niet lang of een bezoeker kreeg een inktvlek op zijn jas. Het werd mij nu duidelijk, dat die inktregen afkomstig was van vogels. Het was mij vroeger plders al opge vallen, dat wielewalen en spreeuwen, in den tijd dat de kersen rijp worden, een bosch in mijn buurt zóó veront reinigden met hun op inkt gelijkende uitwerpselen, dat het wandelen er on doenlijk werd en thans bevond ik dat in mijn omtrek rijkelijk rijpende vlier bessen voorhanden waren, welke door spreeuwen, lijsters enz. gaarne worden gegeten. Herhaaldelijk zagen wij nu, terwijl de spreeuwen boven ons een concert hielden, „inkt" vallen. Do zaak was dus -opgelost, en daar mede rijst vanzelf de vraag of zij ook in verband kan staan met de geheim zinnige quaestie van het inktwerpen in verschillende plaatsen. Ook in die gevallen werd de misdadiger menig maal nooit ontdekt, terwijl do dames, wier lichte kleedjes bezoedeld waren, niet begrepen hoe zij er aan kwamen, daar zij, niemand hadden gezien, die zoo iets kon gedaan hebben. Of door de courantenberichten sommige per sonen zijn opgewekt werkelijk met inkt te gaan werpen, is natuurlijk een andere vraag; mogelijk is ook dat. De kerkbrand te Vlissingon. Den geheelen avond is de brandweer nog in touw gebleven en voortdurend moesten stralen op de nog brandende overblijfselen gericht worden. Omstreeks 9 uur ontstond op den hoek van de Kerkstraat en Noordstraat weder brand, ontstaan door ronddwar relende stukjes brandende asch. Deze brand was echter spoedig gebluscht. De toren brandde heel den nacht door, daar wegens de hoogte do vlam metjes, die aanhoudend oplaaiden, niet bereikt konden worden. Telkens violen brandende stukken hout naar beneden. Deze werden dan gedoofd. Dat de verwoestingen, door deze groote ramp aangericht, door duizenden werden bezichtigd, spreekt vanzelf. De electrische tram was verplicht verschillende extra-tram in tè leggen om de honderden belangstellenden te vervoeren en van het platteland van Walcheren kwamen steeds meer nieuwsgierigen. Het is thans als vaststaand bekend dat de brand ontstaan is door onvoor zichtigheid van een loodgieter. De heer Van Niftrik vond in de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Vlissingen, daarin aanleiding om de wenschelijk- heid uit te spreken van een herziening van de politie-verordening, waarbij ieder die op hooge daken met vuur moet werken, een bluschapparaat of althans wat water mee moet nemen. Was thans bij den aanvang van den brand slechts éón emmer water bij de hand geweest, dan ware deze groote ramp voorkomen geweest. Ook acht hij het dringend noodig dat het brandweer-materieel terdege wordt verbeterd en onder den indruk van de ramp vroeg hij aan de leden van den raad reeds nu steun van de eerlang in te dienen voorstellen tot aanschaffing van een degelijke stoom- brandspuit en twee drijvende spuiten. Men heeft bij dezen brand kunnen zien hoe urgent deze aanschaffing is. Reeds meermalen is de noodzakelijk heid van beter bluschmateriaal ge bleken en hij hoopt dat de raad thans bereid zal worden gevonden daarvoor de noodige gelden te voteeren. Naar de Vliss. Ot. verneemt is de kerk met toebehooren verzekerd voor f 130,000. De toren was het eigendom van de femeente en was verzekerd voor 127,500. Het prachtige orgel, dat enkele jaren geleden is gerestaureerd, is onder de verzekeringssom van de kerk be grepen. Men meldt nog: Het avondmaalzilver bevond zich in een brandkast. Bij opening is gebleken dat het kostbare avondmaalzilver ongeschon den was. De prachtige antieke, mas sief zilveren doopvont is teruggevon den en kan worden gerepareerd. Een reddingmiddel. Dinsdagmiddag heeft op de Maas en in de Westkous te Rotterdam do rivierpolitie proeven genomen met de drijfstof Rettung. Vier politieagenten, waarvan er een de zwemkunst niet machtig is, dreven, door deze stof gedragen, zonder eonig bezwaar in het diepe water. De proef neming slaagde in alle opzichten. Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling om de agenten van de rivierpolitie van de drijfstof Rettung te voorzien. Men schrijft ons uit Maastricht Een achtenswaardig, door iedereen bemind r.-k. geestelijke hier ter stede, die sedert jaren voor het algemeen be lang in stilte werkzaam is, heeft ter aangewezen plaatse kennis gegeven dat hij de hem op 31 Augustus toege kende onderscheiding niet zal aan vaarden. Hij is van meening dat hij als priester slechts zijn plicht heeft gedaan en geen verdiensten heeft waar door hij op eenige onderscheiding aan spraak mag maken. N. Ct. Gisteren waren de leden van het Internationaal Instituut van de Sta tistiek de gasten van het gemeente bestuur van Rotterdam. Te 12 53 kwamen zij met de elec trische spoor te Rotterdam aan en be gaven zich naar het paviljoen van do Kon. Roei- enZeilvereening De Maas, waar zij door den burgemeester ont vangen werden. Daarna werd een boottocht gemaakt door de havens en verder de rivier afgestoomd naar Vlaardingen, van waar te 4.34 da terugreis naai* 's-Gra- vanhage aanvaard wordt. Men meldt uit Rotterdam Gisternacht zou door dieven, die met een rijtuig gekomen waren, inge broken zijn in het uitspanningslokaal van Lucassen te Hillegersberg. Do eigenaar zou ze gesnapt hebben en toen zij weder met het rijtuig op de vlucht gingen hun een geweerschot hebben nagezonden zonder echter te treffen. Er zou een bedrag van f 8000 vermist worden. Men gelooft te Hillegersberg echter meer dat men hier met een baldadige grap dan met een inbraak te doen heeft. De snorder van het rijtuig is bekend. Gistornamiddag is uit de rivier ter hoogte van de Boven-Heiplaat alhier het lijk opgehaald van een man, dat vermoedelijk is dat van den tremmer H. H. S., die in don nacht van Zater dag op Zondag tusschon Maassluis en Vlaardingen overboord geslagen en verdronken is. Een Alkmaarsche kaashandelaar die elke week per auto naar de Purme- reuder markt gaat, stalt dan in „De Tuinbouw" nabij Purmerend. Daarvan terugkomende, wacht de chauffeur hem op nabij de Beomsterbrug. Dit was ook Dinsdagmiddag 't geval. De chauffeur heeft echter zijn auto 'n oogenblik al draaiende onbeheord gola- ton. Althans 'n kwajongen haalde 't handel over en 't gevaarte stoof de hooge kluft af, koerde rechts en viel in de diepte. *b Avonds 5 uur was de auto woer naar boven gewerkt en ver volgde mot eigen kracht haar reis naar Alkmaar. Een viertal jongelui van Den Hel der, die nabij den Hoorn op Texel in de duinen een pic-nid wilden houden, stookten, te midden van de he$e, een vuurtje om hun eetvoorraad te bereiden. De heide vatte vlam en van schrik kozen de jongelui het hazenpad. Door de ontzettende droogte greep het vuur weldra snel om zich heen, zoo, dat de brand zich vrij ernstig liet aanzien en men een oogenblik voor het dorpje Den Hoorn vreesde. Jong en oud snelde naar het bran dende veld om het vuur te blusschen Door afgraving van heide en opgooi ing van zand wist men het vuur te stuiten. Meisjes kwamen schorten vol zand aandragen en wierpen dat op het vuur. Mannen maakten met de spc.de een open zandruimte rond den brand, om het vuur te stuiten. Vrou wen kwamen met emmers water aan gesneld. Ongeveer 10 hectaren heide veld is verbrand. Hulde aan de flinke dorpsbewoners voor hun kranig een drachtig optreden. Tegen de jongelui is proces-verbaal opgemaakt. Op de werf der iKop. Mij. „De Schelde" te Vlissingen, is een werk man, die naar den brand wilde kijken, van een hoogte van 12 M. gevallen en in zeer bedenkelijken toestand naar het Kath. Ziokenhuis vervoerd, waar de man des avonds overleed. Hij laat een weduwe en een groot gezin achter. GOUDA, 7 September 1911. Rijks Hoogere Burgerschool. 2° Toelatingsexamen. Klasse I, 5 candidaten, toegelaten W. van Eijk en L. van Ghesel Grothe. Klasse II, 1 eandidaat, G. Hinkelaar van Egmond. Klasse HI, 1 eandidaat, toegelaten geen. Klasse IV, 3 candidaten, toegelaten geen. Toelatingsexamen Handelscursus. Zonder examen toegelaten. Klasse IB. Vergunst, G. v. d. Togt B. L. van Veen, A. J. Mulder, F. J. Lugthart, M. Noordergraaff, C. Bredie, D. Oudersloot, C. G. Kramp, N. J. de Heide, L. Horneman, L. Vermey, P. J. v. "Wichen, D. Hollander, J. van Tilburg, F. A. Menet, J. Oosterwijk. Klasse IIJ. de Jong, Da. Verhoef. Klasse HID. J. de Jong. Na gehouden examen. Klasse IO. Vis, M. Jongeneel, L. Zuydveld, Ga. Groenoweg, J. P. Ro denburg. Afgewezen 3. Klasse IIA. Fijn. Afgewezen 5. Klasse IIIM. Rood, A. Mighout. Afgewezen 1. De nieuwe cursus begint met 34 leerlingen in Klasse I, twee afd. 32 li, 24 III. 17 IV. De Architecten M. Stam Zn. te Wormervoer hebben aan den heer II. J. Nederhorst Jr. Aannemer alhier bij ondorhandsche aanbesteding opgedra gen het bouwen van een fabriek voor „Vernis en Stoommetaaldrukkerij" te Utrecht voor rekening van de N. V. Verwer te Krommenie voor een som van f128.000. Hedenmorgen is van een landbou wer een bijna geheelo nieuwe fiets ontvreemd. De' politie doet onderzoek. Men seint ons uit de Lommer. Ds. J. II. Koster te Wijckel heeft voor fyet beroep voor Waddinxveen bedankt. Wethouders benoemingen. Krimpen a/d. Lok. Herbenoemd is tot Wethouder de heer M. Boo- gaerdt Bzn. en in de plaats van den heer P. van der Linde (a. r.) werd gekozen de heor D. Dogterom (v. d.) Krimpen a/d IJ s e 1. Herbenoemd zijn tot Wethouders de heeren N. Hoogendijk (lib.) on in plaats van den heer C. van der Giessen (aftr. lib.) werd gekozen de heer Voge lezang (a. r.). Lekke-rkerk. Herbenoemd zijn tot Wethouders de heeren S. Man in 't Veld en C. den Oudsten. Nieuwerkerk a/d. IJ s e 1. Her benoemd is tot Wethouder do heer H. de Bruijn. Bodeuuavcn. Gisteren werd alhier een Internationale Harddraverij ge- honden voor paarden van alle landen en alle rassen, aangespannen voor tweewielige rijtuigen. De volgende paarden namen daaraan deel1 Red mond, van J. KoRter Heemstede, 2. Bur. Walace van Joh. de Mol, den Haag, 3. Cleo D. van J. A. Geersen, Woerden, 4. Mondragon van P. Bolt, Hoogemeede, 5. Magnetiseur van J. Bakker, den Haag, 6. Dawnlicht van C. Jonges, N. Beemster, 7. Aura van J. Koster, Heemstede, 8. Bonnie M. van J. A. Geersen, Woerden. 1° Prijs f 250, Mondragon, 2° - 100, Bonnie M., 3" - 25, Bur. Walace, 1° Troostprijs f 50, Aura, 2° - 25, Redmond. Dank zij de goede regeling, liep alles vlot van stapel. De pikeurs von den de banen uitstekend in orde. Eene groote menigte woonde het con cours bij. Moercapklle. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag den 5 September 1911. Tegenwoordig de heeren A. Verheul Dz. Burgemeester, J. de Graaff, secre taris, A. Kool en Jb. van der Spek Az. Wethouders, J. van der Spek Jz., C. Oudijk, H. Schipper en P. Zegwaard. De burgemeester voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter deelt mede dat ver mits de termijn bepaald bij art. 33 der Gemeentewet verstreken is zonder dat eenig bezwaar is ingebracht tegen 4e beslissing in de vergadering van den 4° Augustus j.l. genomen tot goed- koering van de geloofsbrieven van de herkozen raadsleden C. Oudijk, H. Schipper en J. van der Spek Jz. thans ter voldoening aan art. 39 dier wet tot hunne beëediging zal kunnen wor den overgegaan en zijn door hen de eeden bedoeld in genoemd wetsartikel afgelegd en hebben zij opnieuw als rardsleden zitting genomen. Daarna worden de notulen der laatst gehouden vergadering van den 4° Augustus 1911 gelezen en vastgesteld. Ten tweede wordt mededeelin^ daan van eenige ingekomen stukken die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Ten derde wordt door de vergade ring vastgesteld eene nieuwe legger der wegen en voetpaden voor deze gemeente. Ten vierde wordt door den voor zitter aan de orde gesteld het benoe men van een wethouder, ter vervulling van de vacature ontstaan door de pe riodieke aftreding van den heer A. Kool. Met 5 van de 6 stemmen wordt de heer Kool herbenoemd, die deze benoeming aanneemt. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering met dankgebed. Caprlle a. d. IJsel. Zitting van den Raad der Gemeente op 5 Sept. 1911 ten 6 ure namiddag. Aanwezig do heeren: Berghege, van Cappelle, Coenraadts, van Dam, van Rijs, Velderman, van Verre, de Vos en Vuijk. Voorzitter Burgemeester D. Bakker. De voorzitter opent de vorgadering en vordert de heeren Velderman, van' Cappelle, Vuijk en van Dam op de vereischte eeden af te leggen, dit heeft plaats en daarna houdt de voor zitter een toespraak, waarin hij de nieuwe raadsleden met bun benoeming geluk wenscht en hoopt, dat zij in het belang der gemeente werkzaam, zullen zijn. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en zonder verandering goedgekeurd. Door Gedep. Staten is goedgekeurd het suppletoir kohier van de honden belasting. Verdere stukken en brieven worden voor kennisgeving aangenomen. Do Voorzitter biedt den Raad de begrooting over 1912 aan en deelt mede, dat die .begrooting ter visie wordt. De Voorzitter doelt mede, dat er in de laatste weken velo gévallen van typhus voorgekomen zijn en verzoekt den Raad hem ter bestrijding dezer besmettelijke ziekte een blanco crediet te willen toestaan. Hij deelde verder mede, dat ver schillende maatregelen genomen waren en deze door den Inspecteur der volks gezondheid goedgekeurd waren, De gemeente Rotterdam laat o. m. geheel belangeloos een waterwagen in de buurt Keeten rijden en verstrekt ieder, die er gebruik van wenscht te maken voor 0,5 cent een emmer lei dingwater. De heer Velderman vraagt of de typhus zoo plotseling is uitgebroken daar men tot voor zeer kort nog niets er van hoorde en nu op eenmaal 17 gevallen had, het is spreker er niet om te doon zich in de zaken van den medicus te mengen, maar toch zag hij gaarne, dat zoo er slechts eenigen twijfel bestaat, dit grondig onderzocht zal worden. De Voorzitter geeft Dr. Berghege het woord en werd door hem mede gedeeld, dat er den geheelen zomer reeds gevallen zijn geweest, die aan typhus deden denken, echter bij nauw keurig onderzoek steeds maag en darmcatarh bleken te zijn, ook zijn collega Dr. Dorlas kon geen andere diagnose stellen. De heer Coenraadts zegt, dat het een leek toch wel zeer vreemd moet voorkomen, dat er plotseling zooveel gevallen aangegeven worden, terwyl men reeds lang van typhus hoorde mompelen. Dr. Berghege deelt nog mede, dat toen hem bleek, dat hij werkelijk met een typhusgeval te doen had hij geen oogenblik geaarzeld heeft dit aan te feven, maar het gaat ook niet aan adelijk ieder geval maar typhus te noemen, ja soms gevallen waarin de patient in 3—4 dagen weer geheel hersteld is. De heer de Vos vraagt nog hoeveel gevallen zich tot nu toe voorgedaan hebben, waarop do Voorzitter hem zegt, dat ongeveer 2022 gevallen aangegeven zijn, de heer de Vos vindt dat voor een kleine gemeente als Ca- pelle zeer veel. Daarna wordt het blanco crediet toegestaan. De heer Berghege zou het zeer wen- schelijk achten, dat de Rotterdamsche waterwagen ook langs de Schinkel en de Polder ging opdat de bewoners daar ook behoorlijk water konden krijgen. De Voorzitter zegt, dat hoe gaarne hij dit ook zou doen, hij bang is, dat de kosten in verhouding met het nut dat dit zou opleveren veel te hoog zouden zijn en Rotterdam dat zeker ook niet belangeloos kan doen. De heer Coenraadts wenscht, dat de gemeente Capelie aan Rotterdam daar voor vergoeding zal geven. Nog werd medegedeeld, datdekos- n daarvoor wel f 7.per dag zou den kunnen bedragen. De heer Coenraadts vindt het in ieder geval beter er b.v. een maand lang de waterwagen te laten rijden, daar deze kosten toch nooit opwegen tegen eventueel te verliezen menschen- levens. Door den Heer Berghege werd nog aangetoond, hoe slecnt de toestand van het water langs een gedeelte van den 's-Gravenweg en polder was. Z.Ed. beweerde, dat de hand niet gehouden werd aan de bestaande Politieveror deningen en het water daar door straat- vuil, krengen en afwateringen van varkensstallen op een schandelijke wijze verontreinigd werd. Op sommige plaatsen was destank van het water zoo sterk, dat men er slechts dan passeeren kan als men den mond en neus met den zakdoek be dekte. Door den Voorzitter werd bestreden, dat men niet de hand hield aan de Verordeningen, men dempt niet meer met straatvuil en zoo dat toch nog zou geschieden, dan moet eerst de sloot aan het einde afgezet worden zoodat er dan geen verbinding meer is met het water in den polder. De heer Berghege meent, dat het op die manier niets geèffc, daar bij regen het water uit dat vuil toch door den grond in de polder komt. De heer Vuijk vraagt nog wat men op het dorp denkt te doen, indien men in de polder water gaat brengen. Hem wordt medegedeeld, dat er op het dorp geen typhusgevallen zijn en daar behoorlijk drinkwater is. Intusschen .doet de heer Berghege een voorstel om de waterwagen ook aan den Schinkel en in den Polder te f3oen komen, zij het dan ook met meer of minder groote geldelijke offers der gemeente. Dit voorstel werd met 5 tegen 3 stemmen aangenomen, voor de heeren Berghege, Velderman, Coenraadts, Vuijk en van Rijs legen de heeren de Vos, van Dam en van Verre. De heer de Vos wilde eerst prijs- opgaaf aan Rotterdam vragen, de hee ren Velderman en Coenraadts meen den, dat hiermede veel te veel tijd verloren ging en de epidemie zich zou uitbreiden. De AschBchuur werd wederom voor 4 jaar aan M. de Wit verhuurd tegen f 40.— per jaar. Een punt dat niet op de agenda stond betrof het verzoek van mevr. v: d. Hoeven om een onbewoonbare woning nog eenigen* tijd te laten be wonen. Na voorlezing van het rapport van de gezondheidscommissie werd be sloten de ontruimingstermijn met 6 maanden te verlengen. Nog een punt dat niet op do agenda stond zou worden afgehandeld, n.l. de verkiezing van een Wethouder; daar de heer Cappelle, die wethou der was, als Raadslid moest aftreden en weder herkozen werd. De heer Berghege vraagt, waarom dit niet op de agenda stond De Voorzitter deelde mede, dat dit abusievelijk niet er op geplaatst werd en verzocht echter om oponthoud te voorkomen dit toch te willen behan delen. De heer Berghege is er tegen en wenscht uitstel tot de volgende ver gadering om onder elkaar nog eens te kunnen overleggen. Het voorstel Berghege komt in stem ming en wordt met 5 tegen 3 stemmen verworpen. De uitslag der Wethouders verkie zing was Capelie 5; Coenraadts en Vuijk ieder een stem, zoodat de heer van Capelie als Wethouder her kozen is. De heer Berghege zou nog gaarne pogingen aangewend zien om de be stelling der brieven langs een gedeelte van den 's-Gravenweg en Polder wat vaker en wat vroeger te doen plaats hebben. De Voorzitter zegt, hoewel dat bui ten de bevoegdheid van het gemeen tebestuur ligt hij er toch mede bezig is een betere regeling van de bestel lingen gedaan te krijgen. De heer Berghege zou gaarne ver- bandtrommols zien geplaatst in de scholen en op de brandspuiten. Spre ker wil een model aan den Raad aan bieden. De heer Berghege vraagt nog eenige inlichtingen over het water halen aan de pomp op het dorp, waarop de Voor zitter hem een en ander mededeelt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Boskoop. Verslag van den Raad der gemeente op Dinsdag 5 Septem ber 1911 des namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter Burg. Montenberg. Nadat de vergadering is geopend wordt overgegaan tot beeëdiging van de nieuw inkomende leden de heeren Ottolander, van der Tak en van Wilgen. Na aflegging de bij de wet vereisch te eeden, nemen ze zitting en worden door den voorzitter gelukgewenscht met hunne benoeming. 1° Worden daarna gelezen de no tulen der vorige vergadering, die on veranderd worden goedgekeurd. 2°. Wordt overgegaan tot benoe ming van een wethouder in de plaats van den heer Jongejan. Uitgebracht zijn op de heeren Jon gejan 7, Ottolander 2, ven der Tak 1 stem, terwijl 1 stem in blanco, zoo dat gekozen is de heer Jongejan, die zijne benoeming verklaart aan te ne men, waarna hjj door den voorzitter wordt gelukgewenscht. 3°. Worden benoemd tot leden van de commissie voor de gemeentebedrij ven de aftredende leden de heeren van der Tak, Ottolander en Gulde- mond, die desgevraagd hunne benoe ming verklaren aan te nemen. 4°. Worden gelezen eenige ingeko men stukken. 5°. Is aan de orde voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1910. De commissie van onderzoek voor genoemde rekening heeft geen beden kingen en adviseert tot voorloopige vaststelling, zooals zij door B. .en W. is aangeboden. Hiertoe wordt besloten. Zonder discussie worden ook goed gekeurd de rekeningen van de water leiding en het burgerlijk armbestuur over 1910. Aangaande de rekening van de gas fabriek adviseert de meerderheid van genoemde commissie tot goedkeuring, terwijl de minderheid zich niet kan vereenigen met de zienswijze van B. en W. om de geheel e winst over 1910 in het reservefonds te storten. In een praeadvies van B. en W. wor den de bezwaren dezer minderheid weerlegt. De heer van Gelderen meent, dat, nu er winst gemaakt fs, deze ook vol gens de vastgestelde percentages tus- schen gemeente en gasfabriek moet worden verdeeld. Deze percentages zijn eenmaal aangenomen en spreker is van oordeel dat de Raad zich hier aan dient te houden, wil zij de vast gestelde verordening niet tot een aan fluiting maken. Ook geeft het geen zuivere rekening, wanneer men de geheele winst reser veert. De gemeente heeft volgens spreker recht op deze f 1500. f 1600.en wanneer deze niet worden gestort in de gemeentekas dan ont trekt men ze aan de belasting betalers. De heervan der Tak merkt op, dat dit voorstel is gedaan als gevolg van de bijzondere omstandigheden. De gemeente staat op het punt een nieuwe gasfabriek te stichten en de oude af te breken, een zeer abnor male toestand dus. Doch stel het geval vervolgt spreker dat geen nieuwe fabriek werd gesticht, dan nog zou het blijk geven van een verstan dig finantieel beleid, wanneer men de geheele winst reserveerde. Verleden jaar toch reeds was een groote som noodig geweest voor uitbreiding der aërogeengasfabriek n.l. f 20.000.—. Was men hiertoe overgegaan (en dat had men moeten doen, wanneer niet aan een steenkolengasfabriek was ge dacht), dan had dit jaarlijks meer ge kost f 800.— rente 11000.aflos sing d. i{ f 1800.terwijl meerdere inkomsten daartegenover niet waren te verwachten. De thans gemaakte winst ad f 2000.zou dus in dat geval tot enkele honderden gulddns gereduceerd zijn geworden. Deze winst is ons slechts schijnbare winst, die spreker herhaalt het alleen door omstandigheden zoo hoog is en die met het oog op de schuld die op de fabriek 'drukt, dient gere serveerd te worden. De heer Guldemond merkt op dat de nieuwe fabriek, het buizennet, de Jantaarns, kortom alles en dus ook het reservefonds met de schulden over neemt van de oude en dat ze het le jaar waarschijnlijk met verlies zal werken, hetgeen door de gemeente zal moeten worden gedekt. Ten einde nu groote schommelingen in den Hoofd Omslag te voorkomen kan spreker zich met de voorgestelde stor-i ting in het reservefonds alleszina-v eenigen. f Na repliek van den heer van Gel deren wordt de rekening vaiVde gas fabriek overeenkomstig het \\)orstel van B. en W. goedgekeurd. 5°. Worden aangeboden de begroo tingen 1912 voor gemeente, gasfabriek, waterleiding en burg. armbestuur. Deze worden in handen gesteld van de daarvoor benoemde commissie. 70. Is aan de orde vaststelling defi nitieve plannen voor de nieuw te stichten steenkolengasfabriek. Voorgesteld wordt door B. en W. de plannen van den heer Bakhuis ter zijde te stellen en overeenkomstig de nieuwe plannen vim den heer Sneep tot stichting der fabriek te besluiten. De heer Grootendorst meent, dat de raming voor de muntgasmeters wat te hoog is en vraagt hieromtrent in lichtingen. De voorzitter toont met voorbeelden aan, dat deze cijfers niet te hoog zijn geraamd. De heer van Gelderen geeft te ken nen, dat z. i. deze heele zaak door B. en W. niet voldoende is voorbe reid. Nadat in vroegere vergaderingen het rapport van den heer Bakhuis in den breede was besproken, stond op het convocatiebiljet van de vorige vergadering „vaststelling definitieve plannen gasfabriek". Toen de verga dering daar was, stelden B. en W. voor dat punt van de agenda af te voeren op grond dat zij eerst een nieuwe] rentabiliteitsrekening wensch- ten te laten maken. Zij waren dus blijkbaar in dien korten tijd geheel van inzicht veranderd en erkenden daarmede zelf dat de zaak nog niet rijp was voor behandeling in den Raad. (Wordt vervolgd.) 4do KI. Trokking v. Donderdag 7 Sept. No. 7669 en 15251 ieder f 200. 10123 f 100. Prijzen van f 65. *1* 868 1008 1110 1802 1648 '*XU 87 2845 81 95 3116 9582 2778 2960 t 8438 8658 8887 72 62 4421 4714 4816 5840 5457 94 5677 5677 6810 7261 7866 7418 84 7667 7950 8077 8159 76 8614 8816 0011 9819 50 9792 10006 10165 10678 10*00 48 10700 46 11484 11511 11722 92 11970 12051 12201 12772 09 12818 18140 18886 18521 13716 14118 20 14206 14050 78 14925 15600 27 15886 61 84 15812 18256 16809 16478 10581 16906 17456 18188 18440 18540 19468 19824 20124 76 20880 MARKT BERIO HTEN. GOUda. 7 September 1911. GRANEN: Willig. TarweZeeuwsche 10.25 k f 10.50, mindere dito 9,50 k 10.—. Afwijkende 9. - 4 9.25. Polder 9 4/ 10,— Rogge Zeeuwsche ƒ625 k 6.75. Polder f 5.75 k 6.25. Buitenlandsche per 70 kilo 5.85 u 6.35 GerstWinter 5 90 1 6 25. Zomer k f 5.80 4 ƒ6.10. Che valier ƒ7.— k 7.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 25 k 5.50. Haver per H.L. 4 45 k 4-7°- Per 100 kil° 8-75 k 925. Hennepzaad Buitenlandsche ,>er 50 Kilo 8 k 8 25. Kanarie zaad 12.k 12.50. Karwijzaad per 50 Kilo 11 25 k 12.50 Koolzaad 12 k/ 12.50 per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 16 k 17.50. Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 25 ƒ7.75 Boonen bruine boonen 18. - k 19.—. witte boonen 20.— k ai,— Paarden boonen 7.50 k ƒ8—. Duivne boonen 9.75 k 10Mais per 100 Kilo: Amorikaansche Mixed 8.25 k 8.75. Kleine ronde 8.25 k 8.75. Vermarkt. Melkvee, goede aanvoer, nandel traag prijzen dalende.. Vette varkens, red. aanvoer, handel vrijwel, 21 4 23% ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, red. aanvoer, handel matig 17 k 18 ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanroer, handel matig f 1.40 k 1.70 per week. Vette Schapen, en Lammeren, geen aanvoer. Nuchtere Kalveren, red. aanvoer, han del matig, 9.— k 13. Fokkalveren 8.— k i7-~ Kaas, aangevoerd 50 partijen, handel zeer vlug ie kwal. 35.— k 37 50. ade kwal. 31»— k 34.—. Zwaardere 38, Noordhollandsche a Boter 1222 stukken van */9 K G. Handel ring. Goeboter 1.45 k 1 55- Weiboter 1.25 k 1.35. GROENTEN- VEILIN G. Donderdag 7 September. Bloemkool 1° soort van f 0.tot f p. 100Idem 2* soort van f 0.— tot f p. 100. Wortelen f 3.tot f 4.— p. 100 bos. Kropsla f 3.— tot f 5.p. 100. Postelein f 0.tot f 0.45 per mand. Prinsesseboonen f 0.87Ya tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 3.— tot f 7.—, idem (groene) f 4.— tot f 7.per 100. Snijboonen f 2.50 tot f 3.10 per duizend. Uien f 0. tot f 4.p. 100 p. Roodekool 11 ets. per stuk. Sav. kool 13 ets. per stuk. Groenekool 4% ets. per stuk. Andijvie f $.60 tot f 3.20 per 100 bos. Ter algemeone kennis wordt ge bracht dat de termijn, gedurende wel ken niet-aangeteekende briefpostzen dingen onder omslag met doorschijnend adresvlak waarvan het adres niet parallel is gesteld met de zyde van den omslag welke de grootste afmeting heeft, uog ter verzending zullen wor den aangenomen, uitsluitend voor het binnenlandsch verkeer, is verlengd tot 1 October 1912, zulks ten einde be langhebbenden in de gelegenheid te stellen om bij hen nog voorradige briefomslagen als bovenbedoeld, zoo veel mogelijk op te gebruiken. Gouda, f September 1911. De waarn. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor, J. B. VAN VOORST. V 0 e t b al. Zondag a.s. zal, Olympia I een wed strijd spelen tegen een Leidsch Elftal, bestaande uit spelers van verschillende clubs aldaar. Dit elftal klopte de 2do klasser, Alcmaria Victrix uit Alkmaar, zoodat een uitstekende oefening voor Olympia Zondag te wachten staat. Op T. O. P.'s-terrein in den Winter dijk speelt Zondag T. O. P. I in de 2®° ronde bekeroompetitie tegen de geduchte 2do-klasser Kampong I uit Utrecht. Zwemmen. Zwemmen over het Kanaal. Grif fith heeft zijn poging moeten opgeven wegens de hooge zee. Het was de eerste maal, dat Griffith den zwem tocht ondernam. Parijs, 7 Sopt. Do Echo de Paris bevat de verklaring die Caillaux gis teren zou hebben gedaan aan ver schillende personen, en waarin hjj zeide, dat hij de beste verzekeringen kreeg voor de ontvangst der Fransohe voorstellen door Duitschland. Duitsch land biedt Frankrijk do vf ije hand in Marokko,maar vraagt waarborgen voor zijn economischen belangen, waarover de bespreking tot een overeenstem- stemming kan leiden. De Echo de Paris meldt, dat de spoorwegmaatschappijen reeds bericht zouden hebben ontvan gen, dat de reserve-lichtingen thans onder de wapenen, op 23 en 24 Sep tember naar hunne haardsteden zouden kunnen terugkeeren. Uit Straatsburg seint men dat de luitenant Neumann en de aviateur Leconte, die hedenmorgen uit Müll- hausen een vliegtocht naar Straats burg ondernamen bij Bilzhein gevallen zijn. Beide reizigers wnron onmiddel lijk dood. Het ongeluk gebeurde tusschen zes uur on half zeven. Volgons oen mede- deeling van ooggetuigen, zou een ont ploffing aan den val zijn voorafge gaan. De reizigers vielen uit een hoogte van ongeveer 20 Meter. Te Venlo is hedennacht te drie uur de beeldjesfabriek van don heer Van Erp geheel afgebrand. Ongeveer 150 tot 180 werklieden zijn door do ramp werkloos. Alle gebouwen zyn ver zekerd. Amsterdam. Naar wij vernemen is Ds. N. A. de Gaay-Fortman predi kant bij de Gereformeerde gemeente, die geruimon tijd ongesteld was, weer hersteld. Door de rechtbank te 's Gravenhage werd geeischt voor de vergiftiging in Rijswijk een jaar plaatsing in een krankzinnigengesticht. De nu nog- resteerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. -t BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN4 Sept. Leendert Dirk, ouders A. Sterk en N. de Rotte. 5. Johannes, ouders J. J. Sas en E. Kromme. 7. Johannes, ouders G. van Eijk en S. Bakker. OVERLEDEN5. Sept. M. Har- denbol, 82 j. 6. C. H. J. Bardel- meijer, 15 w. -— A. Noomen 80 j. N. Melkert, 5 m. 7. JwR. van Zui len, 69 j. GEHUWD: 6 Sept. W. J. Oos-, terling en A. Verkerk. C. A. Ver schut en A. M. Fokkers. D. van Straaten en N. Glasbeek. HAASTRECHT. GEBORENNeeltie, ouders J. Schep en M. A. van der Stok. OVERLEDEN C. E. Kraan, 5mnd. R. Boeïe, 10 mnd. M. de Jong, 17 j. J. van Dam, 17 j. VLIST. GEBORENJacoba, ouders J. P. van Speügen en D. Ruitenburg. Hendrik, oudera R. Houweling en A. Noordhoek. Annigje, ouders A. Speksnijder en J. Schep. GEHUWD: Geene. OVERLEDEN; Geene. REEUWIJK. GEBORENKrijntje, ouders T. de Horde en M. Koenekoop. Johanna, ouders G. W. Nobel en A. van Vliet. OVERLEDEN: Maria Heij24jaar. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.2 te Munchen, laagste stand 751.4 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag. Veranderlijke wind nevelig tot licht bewolkt, droog weer, koele nacht, overdag warm. 50'/, 50»/" 71 71'/i. 25'/, 25'/, 72'/. 72'/,. VAN DEN Kft'eeUnhandelteAmstArdim 7 SEPT. 1911. Vorigo Koers van Staatsleeniugen. Koer» beden Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 847/f Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. 92 Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. 95 /8 Russische Obl. 1906 5 pot. 191 ld. 01)1. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. 90 /4 ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 92% ld Obligatie 6e Emis sie 4 pet v%,/fc Japan. Obl. 18.99 4 pet. 95* Jtt M exico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. 46% Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. 194 iia d. Obl. 1889 4 pet. 87 Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. 57 Uauk- eu Credicf-Instel lingen. Nod. Bankaandeolen 2IOV2 Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Corap. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gow. Aand. Kal. Crediet lustell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. 234% Jav. Cultuur Mij. Aand. 330 Ned. Handel-Mij.C.v.A^ 186% Mijnbouw Myeu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. 92% Redjang Lobong, Mijn bouw My. Aand. 657 Great Cobar Aand. 65% Petroieum-Ondern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. 152% Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A 428% „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A 375 Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 163 Stoomvaart-Mij. ^„Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A- 15%e fabalf-Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. UÖ% Nieuwe Asahan Tabak Mij, Aand. 13% „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. 4% Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 911 Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmrj. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. 92% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet.* Ö7 5 W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 208 dito dito Act. de Jouiss. f 129.- Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98 Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 30% Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 170% Wabash Gew. Aand. 14 V,6 Premieieeniugen. Amsterdam^and. 3 pet s-Re- 102 Hongarije. Thei gulirungs-Ges. 4 pet. 158 GELDKOERS. Prolongatie 2% pCt. T Hollandsche fondsen vast, Locale waardon iets beter, Petroleum nan- deelen waren zeer gewild, 'Rubber vast, Tabakken nagenoeg onveranderd.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2