>pe’5 iuirs M :ste. ARNHEM. No. 11657. 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks en o.io Buitenlandsch Nieuws. 2Bu.iten land. kexmsgevixg I - TZD^-. FEUILLETON De Ganzendokter. Vrijdag 8 Septeinber 1011. I I luwing izorKlNAüRUI*- olvuldig wordt na- iparaton van andoro man to brengen, iat roode doozen, H. Nanning, doch het woord »Kina- t onze fabriek af- XTie'VL-ws- ezx -ZL.dvertezx'txe’bla-d. voor Gro-ULcLeu exx Ozxxstr elcezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. r>ts t Frankhuk. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Wordt vervolgd wrM*MT- 4tr FMoHa Km» f 1.25 w 1 50 BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen ter alge- meene kennis, dat de Gemeenteraad heeft benoemd tot Leden van de Commissie belast met het ontwerpen en het herzien der GOUDSCHE COURANT. H A V EK TE N TI R N Van 1—5 gewone regels mei bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer w 0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. -AN DANTZIG, Markt 43. d. HOOGEN. v. ABSHOVEN. DIEST. fe aflevering. Do gemengde commissie van des kundigen, door den minister van han del Couyba ingestold tot het doen van een onderzoek naar de oorzaken van do duurte der levensmiddelen en tot het doen van voorstellen tot verbete ring van den toestand, is hot eens geworden over eenige te nemen maat regelen, waardoor zij hoopt althans een verlaging der vlooschpryzon te bewerken. De regeering zal worden verzocht bij de spoorwegmaatschappijen stappen te doen tot verlaging der kosten van het vervoer van levensmiddelen. Ver der moet do invoer van s Jacht vee uit do koloniën vergemakkelijkt worden. Do quaestie van do opheffing der invoorrechten komt dozor dagen ter sprake. m steeds -w Zinadruppels aar ii f 0,75. g de „Ambachts- da en Omstreken”, rgadering in de ds 8l/j uur. „Ons Genoegen”, londententoonstel- COD en leuren ondanks alle betuigingen van vrede lievendheid. Belgio wapent zich in Engeland gaan geruchten van mobili satie en in ons land wordt de order uitgevaardigd dat de miliciens van de lichtingen 1907 en 1908 nog 23 dagen extra onder de wapenen moeten blijven. Zulks in verband mot deze onderhandel! ngen PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad w 150 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren .n Bouw- en Wo- i de Spieringstraat uur vergadering ie van Armenzorg. wij geregeld tijdig ;en ontvangen van srten, vermakelijk- eze dan in onze n. man Zn., Gouda. zondor zorgvuldig aan te kloeden. Mevrouw Emma trok een kleed van lichtgekleurde zijde aan, waarvoor zich nog geene gelegenheid had aangebo den, om er zich mee te tooien. Mimi had een japonnetje van wit batist gekozenhet was wel roods verscheidene malen gewasschon on niet bijzonder mooi meer, maar Gus- taaf had het gewenscht en daarom deed zij het aan de schoone licht blauwe ceintuurband, dien tante Emma haar geschonken had, gaf wat glans aan het kleedje. Do kleine Mimi be keek hot japonnetje met critisch oog en trachtte uit te vorsohen, of men dit of dat kunstig toogenaaid scheur tje niet bemerkte en vermoedde niet, hoe lief en aardig zij er uitzag. De bloom, dio Gustaaf haar gegeven had, hield zij in de hand die moest hij persoonlijk in hour haar steken zij wist niet precies, hoe zy dit moest doen. Toen zij gereed was, begaf zij zich naar beneden naar de kamer, die naast de feestzaal lagGustaaf be vond zich reeds daar, hij had salon- loilet gemaakt en Mimi vond, dat hij er prachtig uitzag. or’P. DE MINK, Telefoon 274. zyn on dat men eon verlovingsfeest zóu vierende twee vrouwen ver heugden zich daarover wel hartolyk, maar zij hadden gaarne bij de toe bereidselen de helpende hand geboden en verveelden zich verschrikkelijk, omdat zij niet mochten meedoen. Zij besteedden daarom den goheelon tijd, om zich feestelijk te kloeden. Frits, dien mon eveneens uit de feestzaal verbannen had, was woedend over deze achteruitzetting zijn toorn togen Gustaaf, wien hij ook nog niet do oorvijg vergeven had, welke hij voor zijn heldendaad had opgeloopen, groeide tot in het oneindige aan. Toen alles gereed was, werden de vensterblinden gesloten en eon ver- lichtingsproef genomen, die schitte rend slaagdehet echtpaar Kienhout en mevrouw Emma, dio men geroepen had, vonden alles verrukkelijk en Kienhout klopte Gustaaf erkentelijk op den schouder. „Je bent een flinke kerel, Gustaaf,” sprak hij vol bewondering. Nu ging men toilet maken en deed dit om de wonderschoone versiering der zaal met buitengewone zorgzelfs mevrouw Betti, die door de werkzaamheden in do keuken en de opgewondenheid van den dag tamelijk vermoeid was, zag niet tegen de moeite op, om zich bij- BURGEMEESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen tor alge- meene kennis: 1°. dat de Gemeenteraad in zijne vergadering van den 5n September j.l. tot Wethouders heeft herbenoemd de Heeren H. J. NEDERHORST en C. W. VAN DE VELDE. 2°. dat de Wethouders ieder, die hen over aangelegenheden tot hunnen werkkring behoorende wenscht te spreken, daartoe op het Raadhuis in de gelegenheid zullen stellen de Heer H. J. NEDERHORST, Wethouder belast met de zaken be treffende de Fabricage en höt Bouw er. Woningtoezicht, des Dinsdags, morgens tusschen 9 en ll*/2 uur. De Heer C. W. VAN DE VELDE, Wethouder belast met de zaken be treffende den Burgerlijken Stand en de Bevolking, des Woensdags, ’s mor gens tusschen 11 on 12 uur. de Heer J. VAN GALEN, Wet houder belast met de zaken betreffende de Financiën, do Gasfabriek en het Armwezen, des Dinsdags, ’s morgens tusschen 11 en 12 uur. GOUDA, 6 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, L. S. de Heeren G. PRINCE en J. H. VAN DER TORREN tot Loden van de Commissie van bijstand in het beheer van Gemeente werken de Heeren Dr. F. H. G. VAN ITERSON, P. I). MUIJLWIJK en W. BOKHOVEN. GOUDA, 6 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, L. S. landers die de overledenen moesten vervangen, worden door de regeering niet als rechtmatige orde-leden erkend. Op het" oogenblik bevinden zich negen Duitschers in het klooster. Andere kloosters van dezelfde orde zyn in verschillende statqn der Brazilaansche Republiek eveneens in beslag genomen. De orde zal nu oen rechterlijke be slissing uitlokken. BkloiR. De duurte van de levensmiddelen. Tc Charleroi hielden gisteren 20,000 personen oen heftige belonging op do markt. Do politie en do gendarmes moesten herhaaldolijk vuren. 15 per sonen worden gearresteerd, eon word getfond. De winkels bleven gesloten. Do troepen kwamen do politie te hulp. Te 2 uur was do rust zoo goed als hersteld. Do staking der slagers. Gistermiddag kwamen in hot abat toir van Curegtiem-Andorlocht talrijke afgevaardigden van slagershonden uit verschillende doelen van hot land sa men. Allen droegen op de'hoed oen papier met de woorden„Opent de grenzen.” Besloten word telefonisch oen audiën tie aan te vragon bij den minister van handel. Toon deze afwezig bleek te zijn, werd verzocht, of dan een hoogo ambtenaar hen zou willen te woord staan, waarop geantwoord word, dat men zich niet tegen het bezoek zou verzotten. Tegen drie uur begaf men zich in volmaakte orde in optocht naar het jche Plas 10 uur r Roei- en Zeilver- la”. armonie”, Markt, redstryd van den id. Jafé „Het Schaak- ewone Algemeene ng van de Ver- estrijding der Tu- aanwezig vond. Nu reden zij snel naar huis. Mevrouw Betti ontving haar echt genoot met groote teederheid en had een lang onderhoud mot hem, waarin hij alles vernam, wat er tijdens zijn afwezigheid was voorgevallen, ook den overval van Frits. Toen Kienhout de slaapkamer, waar in het onderhoud met zijn echtgenoot had plaats gehad, verliet, liep hem zijn jongste juist in den weg, die met hoog gestemde gevoelens omtrent zyn ver trouwelijke zending reeds op zijn vader wachtte om de beloofde belooningop te vorderen. „Papa, wat krijg ik, omdat ik den brief zoo goed bezorgd heb,” vroeg hij vrijmoedig. „Geen ransel voor je ezelachtigheid met zand,” bromde zijn vader hem toe en liet hem verbluft staan. Frits filosofeerde een beetje over de ondankbaarheid der wereld in het al gemeen en die zijns vaders in het bij zonder en kwam heel spoedig tot het besluit, dat de beloofde negatieve belooning ook volstrekt niet te ver achten was en dat verder de tijd niet bijzonder geschikt was ojn te pruilen hij had al reeds vernomen, dat er ’s avonds feest zou zijn en heel wat lekkernijen om er van te smullen. Gustaaf had zich onmi^dellyk ver- 62) Gustaaf had de heele stad afge- loopen om vuurwerk te krijgen, maar behalve eenige raketten kon hij niets machtig wordenten laatste snelde hij naar een bloemkweeker om een ruiker voor de tafel te koopen hij bracht den wakkeren man en nog meer diens jeugdige helpsters bijna tot wanhoop, omdat hij alle bloemen afkeurde, die zij uitkozen en allerlei bloemen verlangde, die zij niet had den. De bloemkweekster liet zich ten laatste de opmerking ontvallen, dat hij het dan maar zelf in orde moest brengen, als hij er dan zooveel ver stand van meende te hebben. Toen hij echter gereed was, moest zij toch bekennen, dat zij nog nooit iets fraaiere en smaakvollers gezien had. Daarna verlangde hij nog een doos vol varenloof en ander groen, alsmede een aantal losse bloemen en begaf zich eindelijk naar het hotel, waar hij zijn moeder en zijn oom reeds zeer gebelgd. Men meet in Frankrijk wel begrijpen zegt het blad dat de zaak thans niet kan worden overhaast. „Zoo een Fransch blad de regeering den raad geeft een niet bevredigende verklaring van Duitschland met een militairen maatregel te beantwoorden, moet dit blad'tot geduld worden aan gemaand. Want zoo de Fransche pers op dien toon gaat spreken, dan zou uit Duitschland wel eens een zonder linge echo kunnen komen. Bedreigen laten wij ons niet 1” Niet alleen de „Echo de Paris” had zich op dergelijke wype geuit, ook andere bladen wezen weeds vroeger op de noodzakelijkheid,voor 20 Sept, een duidelijk antwoord van Duitsch land te ontvangen. Men sprak het uit dat de onderhandelingen van Duitsche zijde zou woeien gerekt om als Frankrijk militair verzwakt was, krachtiger te kunnen optreden. Maar zulke oorlogszuchtige artikelen komen niet alleen voor in Frankrijk. De Duitsche Pangermanisten zijn niet minder krijgszuchtig. Zelfs het Duitsche Armeeblatt bespreekt do vraagof het tijdstip gunstig is voor een oorlog tegen Engeland en Frankrijk'? en beantwoordt die vraag bevestigend. Na een scherp afbrekend oordeel over Engeland’s zee- en landmacht, waarin betoogd wordt dat England -een leemon kolossus” isr^egt -hot bhd:. „Over Frankrijk is nauwelijks wat te zeggen. Sedert 1870 heeft het niets geleerd, hoewel het toen het schitte rende chassepotgeweer, en wij de zeer middelmatige Zündnadols hadden. Thans is het weer „archiprêt.” Voor den binnenlandschen toestand in Duit schland zou een groote strijd ook heel goed zijn. Wij beginnen te verweeke- njken. Een oorlog doet alle groote en edele eigenschappen in een volk op bloeien. De sociaal-democratie zou door het ontwaakte patriotisme ernstige verliezen lijden. De paar ellendige kerels, die bij .de mobilisatie tot weer spannigheid zouden willen ovorgaan, werden binnen drie dagen standrech telijk tot den kogel veroordeeld, en dan klinkt het„Deutschland, Deutsch- über alles, über alles in der Welt” weer vrij uit....” Zulk chauvinistische tirades kunnen onmogelyk strekken om de rust en de kalmte te doen bewaren, welke voor het voeren van onderhandolingen tusschen twee rijken noodig zijn. De toestand is onzuiver, en het oorlogsgevaar is nog niet afgewend, plaatselijke verordeningen tegen wel ker overtreding straf is bedreigd: de Heeren C. P. W. DESSING, F. HERMAN, Fz., N. A. VAN DER REE en A. J. IJSSELSTIJN Az. tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente- gasfabriek de Heeren W. BOKHOVEN, P. D. MUIJLWIJK H. KNUTTEL tot Leden van de Commissie van bijstand in het beheer van het Ge- meente-pensioenfonds De Marokkaansche quaestie. De Fransche voorstellen zijn ingo- diend en worden thans onderzocht door de Duitsche Regeering, waar mede wel een paar dagen zullen ver- loopen. Dit geeft echter op ’t oogen blik geen reden te veronderstellen dat de toekomst zoo donker moet worden ingezien. Integendeel, de „Echo de Paris” meldt, dat Caillaux, de Fransche minister-president de toekomst zeer rooskleurig tegemoet ziet, wijl de Fransche voorstellen in beginsel door Duitschland zeer goed ontvangen zijn. Doch het kan nog wel wat duren, voordat de overeenstemming is tot stand gekomen. Von Bethmann Holl- weg is uit Kiel in Berlijn terugge keerd en met hem dient Von Kidorlen toch zeker te overleggen, over het antwoord dat hij Cambon geven kan. Dat niet allen een goedmoedige houding in deze netelige quaestie aan nemen blijkt uit een door Marcel Hutin in de „Echo de Paris” gepubli ceerd interview met een ongenoemden staatsman, waarin wordt verklaard „De minister van oorlog is zich volkomen bewust van zijn verant woordelijkheid en zijn plicht, om onze verdediging niet te verzwakken op een oogenblik, als wij op onze hoede moeten zijn. Messimy gaat Zondag naar de groote manoeuvres te Besan- <?on. Tot zoolang zal niets worden besloten over het onder de wapen» houden of naar huis zenden van de lichtingen, een ernstige maatregel, die steeds nog op het laatste oogenblik kan worden genomen.” .De „Voss. Ztg.” is over deze uiting zokerd van de hulp van Mimi on Waldemar on doorzocht met hen zol der en kelder, ten einde bruikbare dingen voor een versiering te vinden zij waren zoo gelukkig van allerlei te vinden. Eenige oude, roestige fiets spaken werden met groen en bloemen omwonden, met lichtjes bestoken en daaruit ontstond en prachtige, reus achtige kroon, die boven de zitplaat sen van het bruidspaar opgehangen werdde overleden oudtante kreeg natuurlijk ook een feestelijke guir lande lampen en armluchters werden versierd, ja zelfs ceintuurbouquetjes voor de dames, die naast het bord werden gelegd, bond Mimi oncler lei ding van Gustaaf. Voor Mimi echter bond Gustaaf zelf het bouquetje en het was het allerschoonste, zooals zij met vreugde bemerkte; daarenboven zocht hij een bijzonder helgekleurde toos, die zij in hour haar moest steken. Gustaaf dekte ook persoonlijk de tafel, vouwde kunstig de servetten, ja zelfs begaf hij rich naar de keuken en hielp bij hot opmaken der schotels Edith en haar moeder mochten niet in het benedenhuis komen; zij wa ren met alle plechtigheid naar boven verbannen. Kienhout had haar mede gedeeld, dat Liefhart uitgenoodigd was om hedenavond van de partij te Cholera. Konstantinopel, 7 September. He den 28 nieuwe gevallen van cholera en .13 sterfgevallen. Weenen, 7 September. De vrouw, die door cholera was aangetast, is overleden. Twee kinderen zijn aan getast door do ziekte. Madrid, 7 September. Verdachte ziektegevallen zijn geconstateerd in de provincie Tarragona. Do bladen spro ken van cholera. Er hebben zich 90 gevallen voorgedaan, waarvan 14 met doodolijkon afloop. Belgrado, 7 September. Officieel is verklaard, dat do stad Raskn door de cholera is besmet. Zweden. Volgons een telegram uit Stockholm aan de Lokal Anzciger, noemt do typhus-opidemio regiment van Falun grooter om vang aan. Er is vastgesteld, dat in hot geheel 717 soldaten van het besmette bier, afkom stig uit eon bierbrouwerij van Falun, gedronken hebben. Ook lieden van do brouwerij zijn ziek geworden. Het re giment is geheel afgezonderd. Duitschland. Reeds dagen lang heerst er onder de inleggers op de sterfelijke spaar bank te Stettin een paniek, ten ge volge van de oorlogsgeruchten, zoodat zij de spaarbank bestormen on om uitbetaling van hun spaarpenningen vragen. De herhaalde pogingen der Spaar- bankbeambten om het publiek gerust te stellen, hebben tot dusver slechts geringe uitwerking gehad. Zuid-Amerika. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de BraziliUansche regeering het Antioniusklooster der Dominikanen in beslag heeft genomen, nadat thans do laatste kloosterling gestorven was. De door de Curte gebonden buiten-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1