BUURTJE 27. WEI- EN HOOILAND ZB-u-Item larx'-l- Brit^.laidsch Nieuws. Binnenland. 1 1 Brieven uit de Hofstad, Gemengde Berichten. Advertenliën. ELIAS SALOMON CATS, Ie GOl'IM, \otarls J. R0KMA\ GOUDERAK, I 7.6394 Hectaren Dokter IBEIJEilS Oe KANTOREN der Sl»oiiizcc|i- zlederlj „DE HAMER" firma T. I». VIRELY Co. Ie GOliDA, zijn VERPLAATST naar Telefoonnummer blijfl 137. den zetel van den President heen. Zoo iets kan men niet verbieden men zou anders komen tot een ver bod van „samenscholing" in het ParlementZulke wanne oogenblik- fcen zullen er dus altijd blijven en de graad van warmte wordt niet bepaald door papieren bepalingen, maar door het politieke tempera ment der heeren volksvertegenwoor digers. Dat eenigen van hen zich in zulke momenten wat gematigder konden gedragen, geven wij grif toemen denke echter niet dat het alleen <fe socialisten zijn zooals generaal van Vlijmen 't 'Voorstelt wier temperament hen parten speelt. Onder verschillende pantijen vindt men zulke warmbloedigen. Laat hen gerust eens wat onrustig worden; kwaad kan dit niet en de atmosfeer is dikwijls opgelucht indien het on weer er uit is. Zoolang het niet erger wordt dan tot dusver verwachten wij van papieren herziening geen enkel heil, Eli het is gelukkig bij ons nog heilig, vergeleken bij de „ergerlijke too- neelen", die het buitenland vaak te aanschouwen geeft, niettegenstaande scherpe reglementaire bepalingen en door de usance verplichte duels na oratorische oneenigheden. Men roepe niet te gauw moord en brand. Verdenkt gij uw nieftpn wel Staat gij op met oen ellendig-gevoel in uw rug? Pjjn in de lendenen en zijden Züt gij prikColbaar of moedeloos Zonder energie? Is uw urine bewolkt, zanderig of brandend lleeft uw water een onnatuurlijke kleur LooBt gij te veel of te weinig urine Zijt gij waterzuchtig of rheumatisch? wanneer gij liet geringste verschijn sel van een nier- of blaasziekte hebt, dan zijt gij nooit veilig voor een plot selinge ineenstorting dor nieren of van de blaas. Uw ziokte kan zelfs een hoogeren trap bereikt hebben dan gij denkt en hoe langer zij veronacht zaamd wordt, des te dieper kan zij wortel schieten. Alleen een speciaal nierengenoes- middel kan iederen wortel van een nierziekte uitroeien en de werkelijke ooreaak der ziekte genezen. Dit is de reden, dat Foster's Rugpijn Nieren Pillen duurzaam genezen. Zij dienen uitsluitend voor nier- en blaaskwalen. Zij werken in overeenstemming met de natuur en geven aan de nieren hun gezondheid terug, terwijl zij een na tuurlijke werking der blaas horstellen, zoodat het bloed behoorlijk gefiltreerd wordt en de vloeibare onzuiverheden geregeld uit het lichaam worden afge voerd. Ziet toe dat de juiste naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op de doos voorkomt. Zy zijn te Gouda verkrijg baar bij de heeren Wolff Co., West- haven 11. Toezending geschiedt franco na outvangst van postwissel ii f 1.75 voor óón, of f 10.(voor zes doozen. Do Marokkaanscho quaestie. Do spanning over Marokko "houdt aan. Nnar aanleiding van de tegen strijdige berichten die door do Fransclie en door do Duitscho pers worden gepu bliceerd borokent men do kansen op oen mogelijk oorlogsgevaar. Zoo kwam eerst, gisteren het be moedigend bericht uit Borlijn, dat de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Frankrijk op alle hoofdpunton tot eon overeenstemming in beginsel hebben gelold en dat men te Borlijn en to Parijs bezig was een gelijklui dende nota op te stollen. Dat was oen hoopvol bericht. Maar oven later word dit gevolgd door het bericht van hot offloiouse Havas Buroau te Parijs, volgons het welk men den indruk hoeft dat er nog een vrij aanzienlijk verschil boBtaut tusschen de Franacho en Duitsche op vatting. Zoolang do berichten uit beide hoofdsteden niet eenstemmig luiden, «lat men aan Fransche zoowel als aan Duitsche zyde tot geheele overeen stemming is gekomen, zoolang bluft de spanning hangen en is de mogelijk heid van oorlogsgevaar niet geheel uitgesloten. Dag aan dag hebben de bladen in beide landen zich partij gesteld en de stukken, die daaruit door ons wor den overgenomen zyn de bewyzen genoeg, dat er zoowol in Frankrijk als Duitschland een zekere pers is, die opzweept tot verscherping der eischon, die sabelgekletter doet hooren. De groote moeilijkheid in de onder* handelingen is thans wel do door Duitschland gestelde quaestie van eco nomische waarborgen in Marokko. De Temps zegt daaromtrentMen begint zich met een gemengd gevoel van aarzeling en onrust af te vragen welko de economische waarborgen zijn, welke Duitschland eischt. Onder «Ie uitdrukking „economische waarbor gen" verstaat men gewoonlijk dat vol komen gelijkheid vorzekord wordt aan hot commexnioelo stroven dor verschil lende natiën, Op dit punt kunnen alle waarborgen gegeven worden en dit zou geon enkele moeilijkheid opleveren, maar er is, volgens do jongste berich ten reden te goloovon, dat Duitschland iets anders en wol meer vraagt. Duitsch land gebruikt hot woord „waarborgen", maar het woord „voordooien" zou misschien juister zijn. Het schijnt dat Duitschland geen gelijkheid, maar oen bijzondere be gunstiging, geen stelsel van mododin- ging, maar van bevoorrechting wil, o.a. oen samengaan van Frankrijk en Duitschland ton aanzien van do in Marokko te scheppen werken, maar, betoogt de Temps wanneer Duitsch land ruime compensaties in den Kongo van ons moot krijgen, iB het ontoe laatbaar, tlat het volk nog in Marokko een recht op oen economische positie wil doen golden. Duitschland "heeft recht op gelijkheid, maar op niets meer, dat zegt het gezond verstand on de billijkheid. Indien wij aan Duitschland op eco nomisch gebied in Marokko moesten betalen hetgeen het ons op politiek gebiod in Marokko toelaat, dan is er geen, roden moer over don Kongo te spreken. Het ig een universeel erkond axioma dat „donner et retenir no vaut", het is eenvoudige waarheid dat nie mand tweemaal voor dezelfde koop waar behoeft te betalen. Men kan niet genoeg nadruk leggen op dit punt, want indien dit punt niet opgehelderd wöfdt zou een mislukken der onder handelingen waafschijnlijk worden. Onder zulko voorwaarden toch zou een accoord voor Frankrijk onaan nemelijk zijn. En het blad besluit dan "Wij bioïlën bet gemeene recht met alle Waarborgen, die men verlangen wil. Wif "kunnofJ niet meor bieden. Het. Par. Journal heeft ook oen uit voerig artikel naar aanleiding van het onderhoud van Donderdagavond tus schen v. Kiderlen Wachter en Cambon: Met betrekking tot de door Duitsch land gevraagde economische waar borgen in Marokko spreekt dit blad zich aldus uit„Dat is blijkbaar voor het oogenblik de steen des aanstoots. Men moet in de eerste plaats rekening houden met do Fransclie belangen, die geenszins verwaarloosd kunnen wor den. Wij kunnen niet naar Marokko gaan als eenvoudige bestuurder voor rekening van don Duitschon handel. En dan zijn er nog andere factoren, do bolangon en rechten van de mogend heden, die gebonden zijn aan het be ginsel van de open deur door de akte van Algeciras en door bijzondere ver dragen. Het Fransclie ontwerp tracht zoo billijk mogelijk al deze elementen mot elkaar te verzoenen. Het wachten is thans op de publi catie van do officieoio stukken, opdat een juist oordeel kan worden gevormd in doze netelige quastie, die sinds ge- ruimen tijd geheel Europa beroort. Uit proefnemingen in de medische univoreiteits-kliniek te Budapest is gebleken, dat drinkers, die door lang durige maagziekten, den eetlust reeds gehoel hadden verloren, na het ge bruik van het natuurlijko Fr ant «/b#e/-bittorwater, hun appetijt in eenvoudig vorbazond korten tijd woor terug hadden. Cholera, Perpiguan, 8 Sopt. Troinon uit Spanje brengen 'hoelo families aan, die vluchten vorn- oen felle epidemie van ingowandsziekto in choloravorm, welke in Noord-Spanjo, voornamelijk Barcelona, woedt. Duitschland. De Elbo-tunnel is geopend, die hot ten N. van de Elbe gelegen gedeelte der stad Hamburg mot don andoren oever verbindt. Tot durverre ging het personenverkeer mot stoombooten, wat echter met veel tydverlies gepaard ging* ja bjj mist dikwjjls onmogelijk bleek, waardoor verschillendo bedrij ven stop gezet moesten worden. Een andere verbinding was dus, te meer daar nieuwe havens aangelegd zullen worden, noodzakelijk. Het plan voor het maken van een hooge brug werd spoedig opgegeven, waarna besloten word tot liet aanleggen van een tun nel. In 1901 nam de Senaat een voorstel in dien geest aan, dat «looi den Raad nog oonigszins gewijzigd werd en bijna 11 millioen mark zou kosten. In 1907 werd eintlolijk met den aanleg, die 4 jaar duren zon, be gonnen. De lengte dor beide tunnels l>edraagt 426,5 M. Het pereonenvor- keer is vrij, voertuigen moeten een kleine vergooding betalen. Gisternacht is oen opslagplaats van hout, nabij hot Tempolhoferfold, die een uitgestrektheid heeft van 20 mor gen, op verschillende plaatsen tegelijk in"brand gestoken. De hemel vertoonde zulk eon hel roodon gloed, dat zonder waarschuwing do brandweren van de omliggende plaatsen, te hulp snelden, maar ofschoon uit 31 slangen ontzag gelijke watermassa's in hot vuur wei> den geworpen en meer dan 300 brand weermannon hun uiterste krachten inspanden, vermocht men niets tegen het vuur uit te richten, dat op do omliggende gebouwen dreigde ovor te slaan. Toen word in verschillende kazernes alarm geblazen In rukten 500 soldaten tor hulp. Door een gelukkige wending van den wind zijn do omliggende go- bouwen gespaard gebleven. Door de hitte zijn echtor do goten van de daken gesmolten. De vonsterruiten zijn gesprongen-en do granieten trot toirbandon zrjn gebarsten. Togen den morgen was hot gevaar geweken en konden de soldaten in rukken. Men verwacht echter, «jat het nog eenige dagen zal duren voor men den brcrnd heeft gebluscht. De schade wordt op oen kwart millioen mark geschat. De brand in het houtstek bij het Tempelhoferfold is gebluscht. lntus- schen zijn bij een nieuwen grooten grooten brand, die eveneens blijkbaar is aangestoken, vier brandweerlieden zwaar gewond. De politie van de voorstad Schöneberg roept de hulp van de bewoners in bij het zoeken naar de brandstichters en hoeft den patrouilledionst in do buurten, waai de meeste brandstichtingen voorko men versterkt. Frankrijk. Aan do manoeuvres, welke binnen kort in do omstreken van Belfort ge houden zullen worden, doen niet min der dan 47 aviateurs, zoo burgers als militairen, mede. Wij vinden ondor do namen o. a. die van Legagneux, Lori- dan, Tabutoan, Védrines, Latham. De beweging in Noord-Frankrijk tegen cfo opgevoerde pryzen der levens middelen duurt voort. Uit verschillende plaatsen komen berichten over plunde ring en vernieling van winkels en opslagplaatsen. Te Arras is zelfs een bom in een winkel geworpen de ont ploffing heeft echter slechts weinig schade aangericht. Het helsche werk tuig bevatte o. a. een hoeveelheid spijkers en oude chassepotkogels. Relletjes te Roubaix. Van af gisteravond 8 uur doorkrui sen talrijke groepen van betoogers de wyken der stad. üe politie is on machtig de orde te handhaven. Door do gendarmerie en de cavalerie wor den chargos gemaakt. Van af een barricade, die opgericht is in de straat Lannoy, wordt de politie door de me nigte met steenen geworpen. De com missaris van politie, vele agenten en soldaten zijn gowond. Tal van per sonen werden gearresteerd. Rusland. Dg bovolking van Finland geraakt in steeds grooter angst on opgewon denheid in afwachting van hot, onheil dor russificatie, hetwelk haar boven het hoofd hangt. Het Berliner Tageblatt bovat oen telegram uit Petersburg waarin wordt gezegd, dat in Finland de gevallen, waarin de politie tot de betoogers over loopt, toonemon. Bij een groote sociaal democratische vergadering in ICotka trokken twee bereden en veertien ge wone agenten partij voor do betoogers, zoodat de chef, die met twee overge bleven agenton niets kon uitrichten, door do menigte word uitgejouwd. In Wiborg overhandigden 26 agenten een verklaring, dat zij zich niet meer door den gouverneur zouden laten misbruiken om inbreuk te maken op het recht van vergadering. In andere plaatsen verscheurden de agenten het bqvol van den gouverneur-generaal om geen vergaderingen toe te laten en lieten ze wel toe. Met het oog daarop heeft de gouverneur-generaal om het zenden van Russische politie agenten verzoekt om alle betoogingen te onderdrukken. Tegen den 17den September zyn in vele steden van Finland groote ver gaderingen belegd. Een spion bestraft. De «1 istricts-krijgsraad te Petersburg heeft gisteren, na een proces, dat vier dagen duurde on met gesloten deuren werd behandeld,do jp^ik van den kap. v. d. genenden staf Pofcfcnikof, die te recht stond wegens hoogverraad, veroor deeld tot acht jaar dwangarbeid en verlies van al zijn burgerschapsrechten. Postnikof had aan agenten van drie mogendheden legen betaling geheime documenten geleverd. Portuoal. Daar de borichten over den inval in het Noorden uitblijven is men te Lissabon gerustgesteld, doch de regee ring vreest de kruisende koningsge zinde schopcn. De kruisers op de Taag zijn in allerijl goveehtsklnar gemaakt. Het bleek dat v.-fh de Almirante Reis machinodeolen ontbreken* De haven werkers hébben hedenmorgen het werk niet hervat. Te Lissabon liecrscht ge brek aan meel en levensmiddelen. TüRKilK Er heerscht tegenwoordig zoowel aan de Bulgaarsehe als, aan de Griek- sclio grens een zekere roerighoid, wel ko do Turksche overheden verontrust. Te meor daar wegens cholera alle mili taire nïaatrogelon in Macedonië en Albanië geschorst zijn, terwijl ook met de tuchteloosheid der reservisten reke ning gehouden^moet i^prden. De voor genomen manoeuvres in het gebied van Tikwisj zijn afgelast. Bij Kon. besl. is benoemd tot voor zitter van do Eerste Kamer der Sta- toii-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op «l©n dorden Dinsdag in September 1911 J. E. N. baron Schimmolpenninek van der Oijo van Hoevelaken, lid van die Kamer. Sedert het begin dezer week heeft de Staatscommissie voor de Grondwets herziening, onder voorzitterschap van Minister Heemskerk, haar vergaderin gen hervat. Deze zullen ook in de volgende week worden voortgezet. Dr. Kuypor neemt weer aan de werk zaamheden deel. Hot Haagsche Corr.bureau meldt Naar aanleiding van de in den laat- ston tijd opnieuw vernomen geruchten omtrent verandering in het presidium van de Tweede Kamer dor Sfcafcen- Generaal, met het nieuwe zittingjaar, kan worden medegedeeld, dat men in parlementaire kringen niet anders weet dan dat graaf Van Bylandt zich weer een voorzitterskeuze zal laten welge vallen. Hooge temperatuur en groote droogte. Het Koninklijk Nederlandsch Meteo rologisch Instituut in De Bilt deelt ons «ld. 8 dezer mede De hoogste temperatuur, die tot heden sinds de oprichting van het meteorologisch instituut (1849) aldaar in de maand September is waarge nomen, 30.8° C., die reeds Zaterdag 2 September, j.l. opnieuw werd bereikt is heden, 8 September overtroffen. Tegen 2 uur steeg de temperatuur van de Bilt tpt 31.2° C. De hooge temperatuur ging samen met oen groote droogt,o. De betrekkelijke vochtigheid daalde in don namiddag tot 26 pet., d. i. 4 pet. benedon liet laagste voch tigheidsgehalte dat onder de waarne mingen voor de maand September tot nu toe werd opgeteekend. N.RjCrt. De herhalingsoefeningen. Terwijl do lichtingen van 1907 en 1908 dor infanterie en der vesting artillerie bij Kon. besluit gedurende 23 dagen extra onder de wapens moeten blijven, vermoëdelijk in ver band met de Marokko-onderhandelin- gen, meldt heden het Hblad door haren Parijschen correspondent het volgonde telegram „In de hedenochtend gehouden con ferentie tusschen den minister-presi dent Caillaux, den minister van buiten- landsche zaken De Selves, den minister van oorlog Messimy en van financiën Klotz werd besloten geen wijziging te brongen in het plan om de lichting op 20 September met groot verlof te zenden." Moet hieruit de gevolgtrekking worden gemaakt, dat men zich hier te lande voor niemendal bezorgd maakt en de manschappen onder de wapens doet blijven voor een loos alarm Sluiting Staten-Generaal Bij K. B. van 7 Sept. is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden geslo ten op Zaterdag 16 Sept. 1911, des nam. te drie uren Art. 2. De Min. van Binnonlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Gene raal, ten einde in eeno vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in Onzen naam te sluiten (jjSt. CV') Bij K. B. van 8 Sept. is, gezien hel K.B. van 7 Febr., (bij. hetwelk ig be paald, dat de verlofgangers der militie van de lichting 1908, bohoorende tot de reg. vesting-artillerie, voor 26 dagen voor herhalingsoefeningen in werke lijke» dienst moeten komen j bepaald, dat do duur van die herhalingsoefe ningen voor de miliciens van genoemde lichting, behoorende tot de late, de 2de, de 3de, de 5de, de 6de en de 7de comp. van het 4de reg. vest.-art. nader wordt gesteld op ten hoogste negen en-veertig dagen. __(„st. Ut.") Pest op Java. Bij hof.departement van Kóloniën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, d.d. 8 dezer, be treffende pestgevallen gedurende de week van 30 Aug t/m. 5 Sept. j.l. „Afdeeling Malang zevenentwintig „pestgevallen, vijfentwintig dooden. „Kediri twee doodelijke gevallen. „Madioen zes gevallen, drie dooden." IXC. Het rapport van Gedeputeerde Sta ten over de voelbesproken vorkiezing in ons eerste district is dan verschenen en met voldoening begroet. Gedepu teerde Staten hebben de zaak van alle kanten onderzocht, niets en niemand sparende, maar anderzijds toch gaarne hot bi te aannemende. Ontdaan van alle onbelangrijke bij-omstandigheden komt het gebeifrde hierop neer, dat de op het proces-verbaal der stemming ingevulde cijfers .van do „turflijst" in zooverre verschilden, dat oen socialist 297 8tomraon kreeg in plaats van 397 en de antirevolutionair Schalekamp 276 in plaats van 226, een verkeerde invulling die de Voorzitter niet ver klaren kon en die niet ontdekt word, omdat de ingevulde cijfers niet werden gecontroleerd. Deze foiten dunken mij erg genoegaan het publiek wordt opgelezen 397 en 226 stemmen en opgeschreven wordt 297 en 276 M.i. hadden Gedeputeerde Staten beter gedaan, de gepleegde onregel matigheden niet te qualificeeron. Eerstens zegt men, dat een gerechte lijk onderzoek aan den gang is, maar ook zonder dit wil het mij toeschijnen, dat Gedeputeerde Staten hier geheel in het midden hadden moeten laten of men te doen had met slordigheden dan wel met opzettelijk geknoei. Het bowys voor dit laatste is zeker bezwaar lijk te leverenbewijs iemand eens dat hij zich opzettelijk verschreven heeft. Daarom zou de betrokkene hoogstwaarschijnlijk door een recht bank worden vrijgesproken^ wegens gebrek aan bewijs, maar ait is heel iets anders, dan wanneer een college, dat niet over het al-of-niet strafbare van de gepleegde feiten heeft te oor- deelen, haar oordeel te kennen geeft, dat slechts slordigheid of verregaande onhandigheid in 't spel is. Gedepu teerde Staten hadden slechts over de toelating der raadsleden te beslissen en hun beslissing te dien aanzien dankt mij volkomen juist; hun appreciatie van de betrokken personen, die zich zoo erbarmelijk blameerden, had achter- wego kunnen blijven. Wat hoofdzaak isofficieel is nu geconstateerd, hoe 'n janboel het in de stembureau's zijn kan. Natuurlijk mag uit het thans bewezen feit niet afgeleid, dat het overal zoo toeging, maar wel is gebleken, dat overal waar zulke handige leden van het stembu reau aan den gang zijn en hetgeen dikwijls het geval is scherpe con- tróle van de kiezers achterwege blijft, de uitslag van verkiezingen in de hoog ste mate onbetrouwbaar zijn kan en iedere waarborg ontbreekt, dat de ge kozen verklaarde ook inderdaad ge kozen werd. Is dit niet al erg genoeg. Laat ons hopen, dat met den meest mogelyken spoed hieraan een eind ge maakt worde. In onze stad ia reeds een Raadscommissie aan het overwe gen ik zou echter veel meer gevoelen voor een aan vullinkje van de Gemeente wet. I-n dit opzicht staat men immers in iedere gemeente voor hetzelfde risico en dit risico mag nergens bestaan. Hierover zal men het toch wel eens zyn. Straks, op den „Rooden Dinsdag," zullen de sociaal-democraten voor alge meen kiesrecht betoogen andere par tijen pleiten weer voor een ander kies recht. Met alle bescheidenheid zou ik willen vragen, of de quaestie, die nu aau het rollen is gebracht en die zoo veel gemakkelijker is te regelen, niet urgenter is. Over de vraag, wélk Kies recht het beste is, kan men verschillen, maar vast moet staan, als oen paal boven water, dat de practijk van de kieswet zoodanig is geregeld, dat de meerderheid der opgekomen kiezers ook werkelijk tot haar recht kome en dat absoluut uitgesloten zij de mogelijk heid, dat onhandigheid of al te groote handigheid van een of ander stem bureaulid op den uitslag van invloed is. "Laat het gekibbel tusschen socialis tische en rechtsche penvoerders nu uit zijn en alle belanghebbenden de handen ineenslaan om te zorgen, dat het voor taan alles eerlijk toega. Dan is er ton minste uit het gebeurde, dat waarlijk geen eer is voor de residentie, nog iets goeds geboren 1 Genoeg hierover. Ik wil liever nog eenige regelen wijden aan een heel andere quaestie, maar die zeker in niet goringere^mate de belangstelling heeft van een groot deel van ons volic en waarover men in de Hofstad natuurlijk niet uitgepraat raakt. Ik bedoel de dezer dagen tor sprako ge brachte verhouding tusschen Koningin en volk. Geen eenvoudige quaestie voorwaar Men hoeft hier slechts met abstracties en appreciaties, welke goeddeels niet waargenomen kunnen worden, te doen. Ieder oordeel heeft daardoor iets bij zonder snbjectiefs en iedere meening over wat „het volk" of „men" zegt of denkt, slechts een zeer betrekkelijke waarde. Toch ga ik do quaestie aller minst uit den weg. Getrouwe lezers van mij no Brieven weten trouwens, dat ik reeds vroeger, voor de groote 3rd sprak, hetzelfde onder- >rde, al- zal ik mij niet de en van het tegenwoordige debat te hebben geopend. Men weet, hoe de quaestie nu in de groote pers aan het rollen kwam. De Haagsche correspondent van do In dische Locomotief klaagde over «lo verminderde populariteit der Koningin en schreef daarbij tevens een aanklacht neer tegen de itfederlandsehe pers, die over «leze aangelegenheid niet zou durven schrijven, niettegenstaande zij 't met hem eens zou zijn. Deze be wering, in haar algemeenheid zeker niet geheel juist, klonk al heel vreemd in den mond van iemand, die zelf is de Haagsche redacteur van een dei- grootste Nederlandsche dagbladen en die in zijn lijfblad (het Handelsblad) evenmin ook .een woord hierover had neergeschreven. Maar dit nu daarge laten. Het Volk, liet socialistische dag blad stoof natuurlijk op het artikel in de Locomotief aan, de Groene Amster dammer schreef er een artikel over en zoo kwam het, dat de Nieuwo Courant, een blad dat niemand van roode neigingen zal verdenken, op Koninginnedag 't noodig oordeelde in haar artikel dat als een gelukwensch was bedoeld de vraag van de al- of niet verminderde populariteit van Hare Majesteit aan te roeren. Of het handig was dit punt juist op dien dag te be spreken, moet de N. Ct. zelve weten een feit is, dat het zeer de aandacht heeft getrokken, dat een zoo Konings gezind en bijzonder gaarne defïigdoend orgaan zich zóó uitliet. „Het wil ons wel eens voorkomen aldus schreef het blad dat onze Koningin den weg naar het hart van haar volk te zelden weet te vinden" en verder wees' het blad er op, dat de persoonlijke aanraking, ja zelfs aanschouwing van onze Koningin, ook in de Residentie, tot de zoo hooge zeldzaamheden be hoort, dat het gevoel van vertrouwelijk heid, hetwelk in sommige monarchieën de loyauteit en den traditioneelen eerbied der onderdanen onschatbaar versterkt, hier allengs aan het ver dwijnen is. Het zou mij niets verwonderen ik heb zelfs goede gronden om zulks aan te nemen indien dit artikeltje, dat onder de trouwe Oranjeklanten eenige opschudding heeft veroorzaakt geïnspireerd is geworden uitHof kringen, waar men 't noodig achtte, dat zoo iets èens gezegd werd. Of men daaraan verstandig gedaan heeft, waag ik in twijfel te trekken. Het is toch bekend genoeg, dat onze Koningin over een sterk ontwikkelden eigen wil beschikt en een dergelijke „zarter Wink" kon daarom wel eens in slechte ajirde vallen. Daarmee wil ik in geenen deele zeggen, dat de klacht van de Nieuwe Courant zondor eenigen grond is. Volkomen waar is, dat onze Koningin als jong meisje zich veel meer onder het volk begaf dan tegenwoordig en meer belangstel ling toonde voor alias wat het volk interesseerde. Men vergetc hierbij ech ter niet, dat de Koningin de laatste jaren een nieuwe zorg heeft gekregen^ die haar het naast aan hot hart i de moederzorg en dat zij. in de jareh daarvóór met veel ziekte en teleur stelling heeft te kampen gehad, waari door het zeer begrijpelijk wordt, dat zij minder meeleefde met zaken, die haar niet onmiddelijk aangingen. Wij, Nederlanders, waren door het Hof eigenlijk een beetje verwend en nu men zijn Koningin wat minder om zich heen ziet, komt dadelijk gemopper. Daarby wordt dan maar over 't hoofd gezien, dat or in ons land ook nog een Koningin-Moeder en oen Prins- Gemaal zijn, die in allerlei volksbelan gen meeleven op de hartelijkste wijze. Daartegen steekt dan misschien de houding der voretin eenigszins af, maar zij heeft weer andere, zeer moei lijke en vaak ondankbare plichten, die zij naar het getuigenis van allen die 't weten kunnen, op uitstekende wijze vervult. Daarom zou ik, ook op grond van wat ik wel eens van achter de schormon vernam, willen aanmanen tot voorzichtigheid bij het uitoefenen van critiek op onze vorstin. Ook zij is in het particulier leven een vrij monsch en dient naar menschelijken maatstaf beoordeeld te worden. Nóch ongemotiveerde vleierij en ver goden]^ nóch onvoorzichtige critiek dunken! ons de aangewezen wog om tot oen! zoo goed mogelijko verhouding tusschoji Kroon en volk te komon. Er is\ nu alweer, zij 't mot de beste bedoelingen, genoeg over geschreven t HAGENAAR. Door onvoorzichtigheid. Donderdagavond luid bij aankomst van den laatsten personentrein te Nijkerk oen ernstig ongeluk plaats. Vóór de trein goed stil stond, wilde een vrouw met haar vijfjarig kind uitstappen. Hot kind viol daarbij tus schen do rails on de treeplank van doif trein, die nog in beweging was. Levensgevaarlijk gewónd werd het kind opgenomen on met een latóron goederentrein nnar Amersfoort ge voerd, waar het is overleden. Daar het nog van omstandigheden afhankelijk gesteld is of óok de voor genomen groote manoeuvres in Gel derland van twee logordivisiën tegen over elkander zullen doorgaan wordt de beslissing dienaangaande in de eerste dagen der volgende week tege moet gezien. Ter beschikking van dón officier van justitie bij de rechtbank te Dord recht is gesteld S., uit H°°rdeloos, die Woensdag jl. in die gemeente een moordaanslag hoeft gepleegd op A. den H. Na afloop van een feestje stak hij den H. met een mes in den buik, zoodat de longen geraakt werden. Den H. verkeert in levensgevaar en is in. het ziekenhuis te Gorincheni ter ver pleging opgenomen. De dader gaat te Noordeloos door als niet wel by het hoofd te zijn. Handige oplichtery. Op de passar Djohar te Samarang zat een Javaan, als gewoonlijk met een uitstalling kains gereed om desnoods alles tegen civielen prijs van de hand te doen. Twee in- landsche vrouwen kwamen langs hem, netjes gekleed, ieder een taschje met kopergeld, vertelt De Locmen kon zien dat er heel wat duiten in waren want de tasschen werden geopend en er werd uit betaald, 't Verluidde al gauw, dat de vrouwen echtvriendinnen waren van den loerah van Karang- anjar en inkoopen deden voor een feestje van een van haar kinderen. Bij den kainhandelaar lieten ze zich kains zien, kains uit Solo en natuur lijk mooi batikwerk, en ten slotte werden er twee gekozen en een van de vrouwen gaf ze de andere om aan den loerah te laten zien, die ergens verderop bezig heette saté op te peu zelen. De vrouw ging weg met de kains, de andere wachtte. Na 'n poosje wachten, verveelde 't haar blijkbaar, Ze wilde ook eens gaan kijken en gaf haar tasch in bewaring met de bewe ring dat daar f 50 in zat. De koopman in goed vertrouwen nam de tasch in bewaring en wachtte als een geduldig Oosterling twee lange uren, onderzocht toen de tasch eens en bemerkte, dat hij er in gevlogen was*; er zaten steentjes in en voor ongeveer f 2 ko pergeld. De man bleef van schrik wel een kwarter sprakeloos: de vrouwen waren geen loer&hsechtvriendinnen natuurlijk, maar beroepsoplichtsters, pasar boeaja's. Men meldt uit Groningen De laatste trein van Harlingen naar Groningen, die hier te 12.10 moest aankomen, ontspoorde hedennacht ge deeltelijk tusschen Zuidhorn en Vior- verlaten doordat zich een koe op de rails bevond. Alleen liet postrytuig werd uit de rails geworpen. De passa giers bleven ongedeerd. Zij die zich in het achterste gedeelte van den trein bevonden namens plhats in do wagens van het voorste gedeelte. De trein kwam pas over eenen te Grongen aan. Werkvolk heeft vannacht de lijn vrij gemaakt. Een rijwieldief aangehouden. De Utrochtsche .recherche heeft gisteren een goede aanhouding gedaan. ',Zij ar- resteordo een schildersknccht, verdacht van in den laatsten tijd minstens 8 rijwielen te hebben gestolen te dier stede. De politie zocht langen tijd tevergeefs naar don dader van al deze diefstallen, docli het mocht haar niet gelukkon don dief op het spoor to komen. Thans oyenwel is het zeker, dat zij den dader in handen heeft. In Amorsfoort, Bussum, en Hilversum werden door een en dezolfdo persoon herhaaldelijk rijwielon te koop aange boden en dit wekte argwaan tegen den poreoon, die de fietsen telkenmale ton verkoop kwam aanbieden. Zoo doende liep do man in den valhet onderzoek der rechereho toonde aan, dat do vermoedelijke dief te Utrooht woonachtig moest zyn. Thans zit do man in hechtenis aan het hoofdbureau van politiehij heeft bekend de rij wielen te hebben gestolen. Het is, zooals we reeds zeiden, ooi\ schildereknecht; de man was de laat-\ ste maanden zonder werk, doch ver zweeg deze omstandigheid tegenover zijn vrouw, die dus niet beter wist of hij arbeidde nog altoos bij denzelfdon patroon. Hij ging 'smorgens steeds op hot gewono uur de deur uit en kwam 's avonds geregeld op tijd thuis ook7 betaalde hij zijn vrouw des Zaterdags prompt z'n woekgcM^it, zoodat nie mand or oonig ftaóe vkn had, dat de man werkeloos was. De opbrengst van de gestolen rij wiel<W stolde hem in staat voortdurend geld op zak te heb ben. Thans is "de kruik gebarsten. Do rechorche zot haar ondorzook voort, om de eigenaren der verschillende rij wielen zoo mogelijk wodor in 't bezit te stollen van hun eigendommen. (U. D.) Goedkoopo Zondagtreinen. Op do lijn van de Geldersch-Wost- faalsche Stoomtram-Maatschappij hoeft men op Zondagen een goedkoop tarief voor het personenvervoer, wat in anti- revolutionnaire kringen ergernis ver wekte. De directie heeft thans beslo ten met ingang van den winterdienst dit goedkoopo tarief te laten ver vallen. Gisternacht is te Barendrecht hot stationskoffiehuis met stalhouderij en boerderij van J. de Zeeuw Bzn., ge- legen tegenover het station, geheel afgebrand. De bewoners hebben zich in nachtgewaad moeten redden. Een paard is in de vlammen omgokomen. Een belendend perceel leed veel brand- en waterschade. Bovendien leed de inboedel veel bij het uitdragen. Uit het verbrande perceel is niets gered. Alles was, hoewel laag, ver zekerd. Aan de glasfabriek de Schie te Schiedam hebben, naar do Scli. Ct. meldt, Donderdagavond do indragers, iongens van 14 tot 16 k 17 jaar oud, het werk neergelegd. Tot de nachtploeg van deze week behoorende, waren zij te 6 uur aan het werk gegaan. Te 10 uur werd ge schaft tot 10 V2 uur, en toen werd medegedeeld dat zij het werk niet weer zouden hervatten, tenzij hun loon, dat nu van f 5 tot 6 per week varieert, werd gebracht op f 6, plus 50 cent premie en vergoeding van reiskosten van en naar Rotterdam. (Het zijn bijna allen Rotterdamsche jongens.) Deze actie was zeer in het geheim voorbereid, zoodat de directie voor een verrassing stond. Tevergeefs trachtten de chefs, die op de fabriek aanwezig waren, de jongens weer aan het werk te krijgen, zoodat tenslotte den directeur van het voorgevallene kennis werd gegeven en deze per auto spoedig op het terrein verscheen. Deze deelden den jongens mede, dat er niet over gedacht kon worden aan den gestelden eisch te voldoen. Hij eischte van hen dat zij onmiddellijk aan het werk zouden gaan deden zij dat niet, dan konden zij zich als ont slagen beschouwen op grond van con tractbreuk en zou het loon, dat zy in deze week reeds hadden verdiend, niet worden uitbetaald. De jongens liielden toen eon be- ipreking, waarna de leider den directeur kwam mededeelen dat zij weer aan het werk zouden gaan, indien de door hen gestelde oischen waren ingewilligd. De directeur deelde hen daarop mede, dat wie niet dadelijk aan het werk ;ing, zich als ontslagen te beschouwen 'iad en het terrein had to verlaten, wat met de hulp van politie spoedig was geschied. Geen dor jongens ging aan het werk. Daar het werk zonder indragore niet kon plaats hebben word do fabriek stopgezet. Gistermorgen te 6 uur kwam de dagploog op en dezo is aan het werk kunnen gaan, daar de jongens van dezen ploeg het blykbaar veiliger achtten, zich van hun colloga's af te scheiden. Dó ontslagen indragore zouden ver vangen worden, zoodat do nachtplpeg gisteravond volledig aan hot werk zou kannen gaan. Men seint uit Utrecht aan do Tijd: De, gehoele goniokazorno is gereed voor mobilisatie. Des avonds mag nie mand uit do kazerne. Gistermorgen 12 unr kwam bericht, eerst dat zij die niet een bepaalde bostemming bobben {en dat zijn er wei- nigon, do kazerne tijdelijk konden vor- laton gedurende den dag. Van de infan terie moeten 350 manschappen nablij ven, van wi| tachtig gehuwden; dozen zijn allesbehalve tevreden. Do Limb. Koerier schrijft „Werden to Venlo do hengsels der strategische verspemngsdouren geolied is te Maastricht een nachtelijke mo bilisatie-oefening van een deel van 't (garnizoen gehouden, thans wordt ons uit de derde Limburgsche garni- zoenstad Roermond, hot volgonde be richt Twee dotacliemonten infanterie bob ben Woensdagnacht oefening gehou den in het beleggen van do bruggen aldaar on te Buggenum. Onze berichtgever meent voorts, dat zekere toekenon erop wijzen, dat er maatregelon worden genomen om hot garnizoen in de gelegenheid te stellen zoo noodig met spoed de stad te ver laten. Uit Venlo wordt aan het blad ge meld Meende men Dinsdagnacht, dat het uitrukken der troepen slechts een nach telijke oofonig was, vorwondord waron gistorenmorgon velen-, aan de grens on op de Maasbrug soldaten mot scherp geladen geweren aan te treffen De poorten der brug zijn gehoel nagezien, en een dertigtal soldaten lagen don geheelen dag op wacht, - terwijl de huzaren aanhoudend patrouilleerden nabij do grens. Het vroomde schouw spel lokte veel nieuwsgierigen. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, zal uit Middelburg of Vlissingen een afdeeling troepen het fort Ellewouts- dijk bezetten. Men herinnert zich hot gebeurde te Jutfaas, waar de veldwachter iomand in bewaring stolde, die na eenigen tijd in het arrestanten-verblijf over leed. Van zokore zijde is toon naar aanleiding van het gebeurde oen aan klacht ingediend tegen den betrokkon veldwachter. Wij vernemen, dat do justitie na onderzoek geblekon is, dat hier hoe genaamd geen termen aanwezig waren om tegen den veldwachter een ver volging in te stellen, zoodat harentwege goeneilei actie in deze zaak is to ver wachten. - (U. D.) Men deelt aan de Dordr. Ct. mede: Gisterenmiddag om 5 uur moest de sleepboot „Narvik" van Fred. I)rug- hons Ltd., te Rotterdam, vertrokken met schepen naar Ruhrort. Zoodra de schepen waren vastgemaakt, weigerde het machinokamerpersonoel zijn dien sten zonder eenige voorafgegane waar schuwing werd de stoom van de machi ne afgedraaid. De reden daartoe is onbekend, omdat die genoemde firma aan alle bondseischen voldoet. Men zal intusschen trachten door de bevoegde macht een onderzoek te doen instellen, omdat men meent, dat niemand aan boord het recht hoeft do stoom af to sluiten, zonder doartoo order te hebben ontvangen. Het ongeluk a. b. van do Hertog Hendrik. Het Haagsche corr. bureau verneemt, dat omtrent de oorzaak van hot onge luk bij do schietoefening a/b van de Hertog Hendrik in Ned.-Indië wordt afgewaoht hot rapport eener comrnis- sio welke door den commandant van de zeemacht benoemd is om daarnaar een onderzoek in te atollen, Do omstan digheid dat de manschappen der bedie ning van het geschut of overleden óf zwaar gowond zijn is echter niet bevor derlijk dan een snel verloop van hot onderzoek zoodat omtrent do oorzaak nog geen vaststaande berichten kon den inkomén. V Ilodon ovorloed tot onze diepe droefheid zacht en kalm onze innig geliefde Vader, Behnwd-'en Groot vader do Hoor weduwnaar van Mevrouw Sopitta Davidson, in don ouderdom van 83 jaar. Gouda, 8 September 1911. Gouda. S. E. OATS. 8. OATSvan Bi.ankknstrijn on Kinderen. Pu. OATS. E. OATS—Cohrn en Dochter. MAURITH OATS. Amsterdam. ANDRfc OATS. Moppet, M. FRANK—Oats. J. L. FRANK. N. VAN ES80—Cats. M. B. VAN E8SO en Döehtor. Gouda. ISIDORE CATS. Amsterdam. LEO OATS. Eenige on algomeono kennis geving. Do begrafenis zal plaats hebben Zondag 10 uur v.m. op DONDERDAG 12 OCTOBER 11)11 by opbod en op DONDERDAG 19 OCTOBER 1911, bij afslag, verhoogin- gon combinatie, beidon des voormid- dags uren, in het Hotel „DE ZALM" aan do Markt, ton overstaan van den to Haastrecht gevostigden getoekond B Nos. 57 en 58 mm do Gouderaksche Dijk te mot eenige porcoolen, bost enz. aldaar te zamon groot en zulks in zes peroeolen welko ge combineerd worden. Te aanvaarden do landeryen bij do betaling der Kooppenningen, do wo ning enz. 1 MEI 1912. Breeder omschreven by billetton. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. is tot nadere kennisgeving, wegens ziekte AVWilZltl.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2