50e Jaargang. No. 11650. Verschijnt dagelijks ourant ZBixitern laxvl. Sïrxxxerxlaxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON De Ganzendokter. erbericht msterdam i. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Maandag 11 September 1011. XT5.e“CL“ws- ezx vooi Q-ovlgLsi, ezx Ozxxstxelcezx. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. 85% 92'/. 92% 65’/, 101 90% 90'/, 92’/, 93'/, 47 !10% 49'/, 69’/, 69'/, TO3/, 693/, 92 90'/, 670 52% 151'/, 26% 423 375 63 115 15% 15% 10 108'/, 42 Naar 4% 9% J2% 37'/, 29% .3» 101% 158% (Wordt vervolgd 166 13% 235 339 186 37 13% 70 67% 36 9.- 35 35«/2 *3/i« Portugal. Er komen te Lissabon gunstiger berichten van de noordgrens. Een inval heeft nog niet plaats gehad. Er worden ’s nachts lichtseinen waargenomen. De regeoringsgezinde bladen zijn kalm. Daarentegen schilderen de Costiston- bladon don toestand ernstiger. De politieke truc, de havenstaking, verloopt. 13% «,s/.e 5*%, 67%, Ot. t algemeen eken weinig ndsen even- geboden. 87%, 5?% 48'%, Italië. Dertien toeristen verdronken. Uit Perugia wordt d.d. 10 Sept, ge seind Een boot, waarin zich 17 toe risten bevonden, sloeg op het meer van Trasimono om. Er zonden dertien personen het leven verloren hebben. Volgens te Berlijn ontvangen be richten uit Rome, verloren bij de ï%6 >8 ramp op het meer Trasiiheno 14 dames het leven. Slechts vier hoeren werden gered. Koninklijk bezoek. Vrijdagmiddag bracht Hare Majesteit de Koningin-Moeder vergezeld van de hofdames baronesse van Ittersum on freule Van de Poll, den Grootmeester van Haar Huis, jhr. De Ranitz en don kamerheer baron Van Harinxmathoe Slooten, een bezoek aan het Rijksop- voodingsgesticht te Amersfoort. Hare Majesteit werd in opdracht van den Minister van Justitie, ont vangen door den secrotaris-generaal van het departement, mr. H. C. Dres- selhuys. 87^ Frankrijk. Schouwburg to Nico ingestort. Zaterdag om 8 uur ‘20 min. 11 ly- ken en 16 gewonden onder do puin- hoopon gevonden. 203*4 f moeder woorden, om haar verrukking uit te drukken. Tot de kleinste kleinigheden werden bekeken en het regende loftuitingen op Gustaaf en woorden van dank op den meester en de meesteres dos hui zes. Vooral de aanstaande bruid was diep geroerd zij hield niet op haar vreugde over al net geschonkene uit te drukken. Men was snel gekomen in die vroó- lijke stemming vol ontroering, waarin de een ter liefde van den andere, alles wil doenvergeten waren alle voor vallen van den dag, de graaf, de angst voor een tweegevechtal het onaangename was weg men zou heb ben kunnen denken, dat de verloving door allen reeds lang verwacht en vurig verlangd was. Eindelijk stond Kienhout op on tikte tegen zijn glas; de levendige gesprek ken verstomden allen keken vol ver wachting naar den redenaar. Doze knikte glimlachend in de richting van de aanstaande bruid en begon „Toen verscheidene weken geleden mijne lieve bloedverwante haar intrede in mijn hui» deed met do hoopvolle verwachting, dat haar kind hier ge zondheid on vrolijkheid hervinden zou, was het mijn innigste wensch en myn vurigst streven, deze hoopvolle '56/16 Een wetsontwerp voor de huis industrie aan Het Volk gemold wordt, ’eteriologisch- HLDT. -nd 765.6 te Thorshaven, Stockholm, olgenden dag. lostelijke tot ïvaar bewolkt, ir, behoudens in het zuiden i het zuiden. Het ongeluk a. b. van do Hertog Hendrik. J Do volgende mededoeling werd nog ontvangen „Uit een van don Commandant dor Zeemacht in Nederl.-Indië ontvangen bericht omtrent do oorzaak van het aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik” plaats gehad heb bende ongeluk blijkt, dat bijna met zekerheid kan worden aangenomen, dat de ramp het gevolg is geweest van het geruimen tijd te laat ont branden van de buskruitlading nadat een dor snelvuurkanonnon van 15c.M. was afgetrokken. „Dit zoogenaamde nabranden dor lading is veelal oon gevolg van achter uitgang van de slagas, die de buskruit lading moet ontstoken en heeft ten gevolge, dat de patroon oogenschijnlyk weigert af te gaan. Door strenge voor schriften en oen" veiligheidsinrichting wordt er dan voor gewaakt, dat hot sluitstuk van hot kanon eerst na go- ruimon tijd wordt geopend. „Do waarschijnlijkheid is nu, dat hot nabrandon bijzonder lang geduurd heeft, zoodat de bedieningsmanschap- pen het sluitstuk openden om de pa troon te verwisselen in de overtuiging dat do patroon geweigerd had. Toen het sluitstuk open was kwam ephter de lading nog tot volle uitwerking, helaas in tegenovergestelde richting.” In den tuin aansteken. Het dunne eind van het ding klom je in een tang, opdat je de vingers niet zoudt verbranden en het dikke steek je mot een lucifer aan. Doch niet nu maar eerst, als ik het je zeg.” Frits knikte verheugd en liep weg om een tang halon, die hij dadelijk bij zich stak; zyn boosheid tegen Gustaaf was vergeten. Nu kwam ook Liefhart; hij had zich onberispelijk gekleed en zag er ondanks de lichte ronding van zijn gestalte zeer voornaam uit. Hij bracht eveneens bloemen mededaardoor had men bloemen in overvlood. Mevrouw Amalia was de beminnelijkheid zelve tegenover haar toekomstigen schoon zoon mevrouw Betti kon niot nalaten haar echtgenoot in het oor te fluis teren „Wat ze vroolijk is, dat zeer een krijgt, die met haar zegen en een zoodje handdoeken tevreden Toen alle deelnemers veroenigd waren, werden de deuren, tot de be lendende zalen geopend en trad men binnen. De verloofden en mevrouw Amalia bleven onwillekeurig stilstaan, toen zij een blik wierpen in de fees telijk versierde ruimte. „Dit is prachtig, overschoen 1” riep Liefhart met een kreet van bewonde ring en nu vonden ook Edith en haar )87. 98H/16 De Marokkaansche quaostie. Terwijl Frankrijk en Duitschland eenige dagen geleden met groot ver toon marine-paraden hebben doen houden, waarbij aan Duitsche zijde als een demonstratie de Duitsche en de Oostenrijksche vlag naast elkaar hebben gewapperd, terwijl die machts ontplooiing ter zee van beide natiën, is geschied, zijn de onderhandelingen gaande tusschen Cambon en von Ki- derlen Wachter. Dit machtsvertoon van beide kanten op een kritiek oogenblik in de onder- handeliqgen geeft te denken. Bluff, zegt men wellichtmaar bedreigingen zonder ze door daden te laten volgen kunnen twee groote volken toch niet lang volhouden. Een spoedig effect: besluit der onderhandelingen is dus noodig. Daarvan geeft men zich te Berlijn wol degelijk rekenschap, zoodat zelfs do vredesgezinde, volkomen on afhankelijke Frankf. Ztg. Zaterdag schreef: „Oorlog en hongersnood, de beide ergste plagen van vroeger eeuwen, zijn in de laatste weken ook voor ons weder deels ingebeeld, deels werkelijk tot een angstwekkende rea liteit geworden. Het stoken van ge- wetenlooze chauvinisten en de luide tautam van een op sensatie beluste pers hebben het ongelukkig zoover gebracht, dat in breede kringen der beyolking de oorlog wegens Marokko reeds als een onmiddellijk te verwach ten feit wordt beschouwd. De zaken komen daardoor tot stilstand, men schroomt bestellingen te doen en ver plichtingen aan te gaan; in sommige steden bestormen angstige spaarders de spaarbanken alsof baar geld alleen nog in de kast veilig was zoo dreigt wanneer niet spoedig een geruststelling komt, het ingebeelde oorlogsgevaar tot een werkelijk gevaar voor het maat schappelijk leven te worden.” De telegrammen brengen thans het bericht dat Duitschland tegenvoorstel len hoeft gedaan en aan den Franschen gezant overhandigd. Die voorstellen moeten eerst naar Parijs, daar vertaald worden, gewikten gewogen. Naar verluidt stelt Duitschland zich niet tevreden met hetgeen door Frankrijk wordt geboden en bestaat er ernstig meeningsverschil tusschen de beide regeeringen omtrent de economische voorwaardèn, die Duitschland in Ma rokko eischt. verwachting in vervulling te doen gaan. De verwachting is vervuld, doch helaas niet door mijn bemoeiingen oen Hoogere Macht hooft alles zoo be schikt, dat dit dierbare kind niet alleen gezondheid en vrolijkheid maar ook dat hoogste geluk hoeft gevonden, hetwelk een meisjeshart vervullen kan. Hoewel ik daarvoor evenwel niets hob gedaan, vervult het mij toch mot vreugde, dat dit juist in mijn huis is voorgevallen en dat wel door den man, dien wij allen reeds sinds ge ruimen tijd als vriend onzer familie hoogschatten en die nu de nicht, welke uit zoo verre landen gekomen is, voor altijd in onze nabijheid zal vasthouden. Moge het voor jou, lieve Edith, nog een bijzonder gelukkig voorteeken zijn, dat je hier onder de oogen van je grootmoeder, die je weliswaar niet hebt gekend, dit schoone feest.” Hij wendde zich tot hot portret om het aan te spreken, maar eensklaps stond mevrouw Amalia, die zijn blik gevolgd was, op on viel hem in de rede 28'*/i6 48'%fi Over die economische voorwaarden schreven wij Zaterdag reedsmaar voegen daar tharts nog aan toe wat van Fransche zijde daarover in do Matin wordt geschreven: „Duitschland wil zich niet tevre den stellen met hetgeen Frankrijk aanbiedtde open deur voor den han del en de nijverheid van Duitschland en de belofte dat aan do economische belangen van dit land niets in den weg zal worden gelegd. Duitschland wenscht n.l. voor zijn handel en zijn nijverheid een bevoor rechte positie boven andere landen, en die zou Frankrijk "‘niet kunnen toestaan, zelfs al zou het dit nog zoo gaarne willen. Wanneer Duitschland ons de vrije hand wil laten in Marokko, zullen de andere landen, die de Akte van Alge ciras ondorteekend hebben, Oostenrijk- Hongarije, de Voreenigde Staten, Groot-Britannië, Spanje, Rusland, Ita lië, Nederland, België, Zweden en Portugal, waarschijnlijk bereid bevon den worden, dit eveneens te doen, op voor waarde echter dat Frankrijk aan hunnen handel niets in den weg zal leggen en dat zij alle met Frankrijk dezelfde economische rechten zullen genieten. Geven wij aan Duitschland bijzondere voorrechten, dan zullen de andere mogendheden die eveneens eischen en dan zou Duitschland toch geen bevoorrechte positie meer inne men/ Intusschen de onderhandelingen zul len nog wel eenigen tijd hangende blijen, ondanks het aandringen tot een spoedige oplossing. En daarmede blijft de toestand van onrust, die zich overal openbaart, in mobilisatie in Duitschland, België, Ne derland en Engeland, in spanning en malaise aan de beurs, aan de spaar banken, ja overal waarop oorlogsge vaar van invloed kan zijn. brengen, want hij keek met zichtbaren tegenzin naar zijn witte matrozen blouse. „Wel, Fritsje, waarom kijk je zoo kwaad naar je mooie blouse vroeg Gustaaf. „Omdat ik toch schelden krijg, als ik haar vuil maak,” antwoordde Frits waarom hij, zich zijn boosheid op Gustaaf herinnerend, dezen plotseling den rug toedraaide. „Overigens be hoef jij niets tegen me te zeggen, leelijkerd,” zei hij brutaal. Gustaaf lachte. „Hoor eens, Fritsje, ik wil je wat zeggen,” sprak hij goe dig» „verdiend heb je dat zekere ding van hedenmorgen ruimschoots, maar omdat het vandaag een feestdag is, wil ik je voor het knaleffect van van morgen door een ander schadeloos stellen.” De toornige Frits had zich reeds weer half omgewend en wierp een steelschen blik op Gustaaf. „Hier hebt je ’t”, zei deze en stak den knaap een paar dunne saamge- draaide papiertjes met een knoop op het einde toe. Frits wendde zich ge heel om. „Wat is dat?” vroeg hij nieuws gierig en greep snel naar het papiertje. „Dat is een stukje vuurwerk,’’ on derrichtte Gustaaf, „dat mag je straks moeten den vrijen invoer eischen van boter, vleesch en vee, de afschaffing van den accijns op suiker, de verla ging van de vrachtprijzen op levens middelen en landbouwproducten en ons in een syndicaat vereenigen. Engeland. Te Londen is het Vrijdag zoo bui tenmate warm geweest, dat tal van ziektegevallen zijn vóórgekomen. Ook zijn een aantal personen door zonne steek getroffen en overleden. Uit Porthcawl en Abpravön wordt bericht, dat de waterreservoirs aldaar totaal zijn opgedroogd. In vele plaatsen van Zuid-Wales ontgraven de monschen, oude voor de gezondheid afgekeurde en sedert gesloten bronnen. Er wordt dan ook ernstig voor het uitbreken van ziekten gevreesd. Duitschland. Te Friedrichshain, een voorstad van Berlijn, heefo een leeraar, die onderwijs in de geschiedenis gaf, den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 besproken. Daarbij kwam de spanning, die tegenwoordig tusschen Frankrijk en Duitschland heemcht, aangaande Marokko, ter sprake. Deze opmerkin gen zijn door de kinderen niet goed begrepen on verkeerd overgebracht, waardoor avontuurlijke geruchten over een oorlog in omloop kwamen. Ten gevolge daarvan had er heden een stormloop op de spaarbank plaats. Dergelijke feiten worden gemeld uit Keulen, Aken en en Essen. De storm loop op do gemeontelyk spaarbank te Koningsbergen heeft nog niet opge houden. Belgis. De socialistische partij te Brussel maakt naar aanleiding van de stijging der prijzen van levensmiddelen een oproeping aan do bevolking openbaar, waarin het volgende wordt medege deeld Wij moeten met protesteeren voortgaan tot zich een onweerstaan bare beweging ontketent, ten einde de dreigende crisis te bezweren; wij horige [Koers ran koers- i heden PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.5(1 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren G0I1MHE €01I!ANT. PÏÏWS-DËR~AÏÏVÏÏRTÊff^^ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1~5 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. 64) Als u er de aandacht op vestigt, dat de kleindochter hier onder het, oog van heur grootmoeder haar verloving viert.” „Grootsch, grootsch, geniaalriep Kienhout vol verbazing. „Je bent een pracht van een jongen, Gustaaf! Het is al mooi genoegik heb genoeg stof voor een redevoeringde rest bestaat dan uit een krachtig „lang zullen ze leven” o, het zal een prach tig feest wordenja, ja, Kienhout laat niet met zich spotten I” Hij wreef zich vergenoegd de handen en toen mevrouw Betti in vol statiegewaad binnentrad, snelde hij op haar toe en omhelsde haar op stormachtige wijze. Langzamerhand kwamen nu alle feest- genooten en nu eerst vonden alle fa milieleden gelegenheid, om Edith en haar moeder geluk te wenschen deze beide laatsten. zagen er vroolijk en nieuwsgierig uit. Ook Fritsje had zich in een gala- pak moeten steken dit scheen hem echter niet weinig uit zijn humeur te Nadat de directiekamer en de school- vorzameling waren bezichtigd, deed Hare Majesteit een rondgang door hot geheele gebouw. Achtereenvolgens werden bezocht oen groepverblijf, bestaande uit school lokaal, verblijfzaal met waschinrichting en tuin, een zaal waar de jongens bezig waren met kartonslöjd en de verschillende lokalen waar de gods- dienstleeraren der verschillende ge zindten hun jongens les gaven. Toen daarop de Hooge Bezoekster het speelveld betrad, waar twee groe pen zich vermaakten met korfbal, werd zij door het fanfarecorps van het gesticht begroot met het oude „Wilhelmus”. Daarna werden de zalen voor hout- arbeid en metaalslöjd, vol bezige jon gens bezocht, een les bijgewoond in de natuurlyke historie, gegeven aan de hoogste groep der verpleegden, een bezoek gebracht in de dokters kamer, en een kijkje genomen in do linnenkamer, het badvertrek en de keuken. Toen H. M. daarop het gymnastiek lokaal betrad, defileerden voor Haar de jongens onder zang en muziek van mondharmonica’s, en stelden zich op in twee rijen, terwijl de standonclub enkele nummers te zien gaf en de jongste der verpleegden bloemen over handigde. Nadat op de bovenverdieping nog bezichtigd waren de vriendelijke zaal voor de morgengodsdienstoefening, het ziekenvertrek met aangrenzende badkamer en de slaapzalen, worden H. M. in de consistoriekamer eenige ververschingen aangeboden. Inmiddels waren de jongens te zaam- gekomen in de kerk. Toen H. M daar binnengekomen wat, zong do zang vereniging eenige liederen en zongen vervolgens alle jongens te zamen het Wilhelmus. Bij het afscheid gaf H. M. in van groote belangstelling voor hot opvoe dingswezen getuigende woorden Hare hooge tevredenheid te kennen en sprak Zij haar wensekuit, dat do jongens zouden worden on’bhaald. Onder don jubel van de jongens in tweo rijen opgestold bij den ingang, verliet do Koningin-Moeder het ge bouw. De muziek speelde „Lang zal zo leven.” Hbfd.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1