Mantels, Costumes, Blousen Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOBT. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant 2#f„ n» heeft het Kamerlid mr. Aalberse op op do gisteren gehouden vergadering v&n de Kath. Sociale Week in zijn redo over arbeidsloon o.m. gezegd, dat het hem niet zou verwonderen, indien de a.s. troonrede een aankondiging bevatte van een wetsontwerp ten be hoeve der huisindustrie, waarin o. m. zal Voorkomen] de vaststelling van een minimum-loon. Do Leidsche Universiteit zal prof. dr. J. J. M de Groot verliezen. De hoogleeraar zal de hem aangeboden leerstoel te Berlijn aanvaarden. Militaire voorzorgs-maatregelou. De N. R. Ort. schrijft Houdt het Koninklijke Besluit tot verlenging dor herhalingsoefeningen voor do lichtingen 1907 en 1908 ver band met den algemeenen politieken toestand in Europa Do vraag is in enkele bladen gosteld geworden. Ge makkelijk te beantwoorden is ze niet aangezien van de regoeringbezwaariijk verwacht kan worden, dat zij in do gegeven omstandigheden de twijfelaars uit don dool helpt. Men zij daarom voorzichtig bij het aanvaarden van oogonschijnlijk zeer aannemelijko con clusies. Nochtans schijnt het niet gewaagd en niet avontuurlijk, naar aanleiding van hetgeen bekend is geworden ze kere vermoedens te opperen. Wij doe len hierbij niet alleen op do ovenge noemde verlenging der herhalingsoe feningen, wij denken evenzeer aan het afgelasten van do manouvres der dorde divisie, aan de bijzondere aandacht, welke in don joqgiteg tijd aan het vierde regiment vestingartillerie (het kuBtregiment)schijnt to worden gewijd. Wy weten het wel, dat hot uitblyven van bovenbedoelde manoeuvres ver band houdt mot het mondden klauw zeer en dat voor die manoeuvres thans regiments-oefeningen schijnen in de plaats te zijn getreden, maar de vraag, of hiermede alles gezegd is, wal over deze zaak te zeggen valt, behoudt o. i. niettemin hare boteokenis. Zou het niet kunnen zijn, dat hot mond- en klauwzeer ditmaal bij wijzo van uitzondering don minister van oor log even gelogen kwam als het zijn ambtgenoot Voor landbouw in ongele genheid bracht? Hoe dit zij, vastgostold kan worden, dat in de jongste dagen door onze troepen in Limburg (Vonlo!) een bij zondere activiteit is aan den dag ge legd. Vergissen wy ons, als wij meenen, dat hieraan de concentratie van troo- pen, wolko in de nabijgelegen Duitsche gronsgarnizoenon heeft plaats gehad en nog steeds voortduurt, niet geheel vroemd is. Aan de andere zijde der spoorlijn V enlo Roermond—Si tttfrd Maastricht, in Kempen, Odonkirchen, Erkelonz, Aken, ovoral z(jn do Duitsche bezettingen op buitengewone sterkte gebracht. Hoe gering op dit oogenblik de kans op oen bloedig conflict ook moge schynon, te verklaren ware het, zoo onzo regooring onder dq bovenge melde omstandigheden bijzonder op haar qui vivo was en voortdurend een wakend oog in het zeil hield. Niet alleen de infanterie en cava lerie in het Zuid-Oosten van ons land trekken intussohen op dit oogenblik de aandacht, Ook onze vestingen zoo beweert men worden in zekeren staat van tegenweer gebracht, terwijl de knstartillerio zioh een bij zondere rol schuilt to zien toobedeold Zon het niet kunnen zijn, dat deze laatsto maatregel slechts in formeel opzicht. namelijk als manifestatie, dat wij aan goeno zydo sbhonding onzer neutraliteit on overschrijding onzer grenzen zouden dulden met do Limburgscho oefeningen op één lijn te stellen is, doch dat in werkelijkheid do laatste van voel grooter beteekenis zijn Een plaatsje als Kempen men dient het niet te vergeten is slechts 18 kilomoter van Venlo verwijderd. Hiermede willen wij niet gezegd heb ben, dat do in Duitschland genomen maatregelen ook maar eonigszins oen voor ons land gevaarlijk karakter dra gon. Maar ook met onwaarschijnlijk heden moet in de politiek rekening gehouden worden. Ook zelfs nog na hetgeen in de laatste dagen verluidde. Wat in schijn vredelievende toenade- nadering is, kan ih waarheid een poging tot het rokken der onderhan delingen ter volledige uitvoering der mobilisatie zijn. Wellicht is het mede op deze gronden, dat thans van onze zijde in het Znid-Oosten van ons land met eenige zorgzaamheid wordt op getreden. Sinistere conclusies behoeft men intusschen daaruit geenszins te trekken. Invoer van varkens uit Nederland in Frankrijk. De correspondent te Parijs van de N. R. Ct. seint: Het Journal officiel bevat hejt vol- fende besluit van den Minister van «andbouw Invoer van varkens uit Nederland afkomstig is geoorloofd wanneer het ewicht der dieren-op zijn minst 50 g. bedraagt. De dieren worden sléchts toegelaten wanneer ze bestemd zijn voor de slacht huizen der volgende stedenParijs, Rysel, Valenciennes, Douai, Roubaix, Tourcoing, Lena, St. Quentin, Charle- villo, Fumay, Givet en Nancy. De dieren moeten naar die slachthuizen verzonden worden in verzegelde wa gons. Zij kunnen slechts in Frankrijk toegelaten worden langs do volgende douane-stationsTourcoing, Blanr- Misseron, Feignies, Jenmont, Givet, Egouviers, Duinkerken, Calais en Bou logne. Dieren, die door België heen inge voerd worden, zullen slechts in Frank rijk toegelaten worden, onder voor waarde dat hun vervoor door België per spoor hoeft plaats gehad, in wa gens, die, bij hun binnenkomen in België, door do Belgische douane ambtenaren verzegeld zijn. Generaal Baden-Powell was Donder dag te Volondam, waar hij in hotel Spaander verschillende schetsen en aquarellen maakte. Gisteren kwam hij weer to A mster- dara, om do inspectie van de bij de Nod. Padvindersorganisatie aangeslo ten clubs voort te zetten. Por auto werden Naarden, Baarn on Amersfoort bezocht. Onderwog bezichtigde do heer Baden-Powol met veel belangstelling „Oud-Bussem", in verband met zijn plannon, ora in Engeland eon boerde rij voor boy-scouts te stichten. Te Amersfoort waren ook do mois- jes-padvinsters opgesteld, onder lei ding van mevrouw Berg. Tegen 8 uur vertrok de generaal naar Den Haag, vanwaar hij zijn reis naar Brussel voortzetten. Het, wikkelen van voedings middelen in oud papier Er bestaat van oudsher een gewoon- to om voedingsmiddelen, die men in winkels koopt of die men voor oen of ander doel met zich wil modovoc- ron, in oud papier te wikkelen. De meeste winkeliers in do steden gebruiken voor hot beoogdo doel wol eon stuk helder, nieuw papier, dat dan tevens eon adres of reclame-op schrift draagt, maar dit is nog verre van algemeen in kloinoro winkels en op hot platteland, waar men hot voor- deeligor blijft vinden oon of ander oud stuk papier te gebruiken. Zeer veel vuldig gebeurt dit laatste in hot huis gezin, wanneer bij voorkomende ge legenheden een of andere eetwaar moet worden ingepakt. Moge dit oud papier als het dient, otn droge groenten te bevatten of wel oetwaron die gekookt worden alvo rens men ze nuttigt, weinig kwaad kunnen doen, geheel anders wordt het, als in dergelijk papior voedingsmid delen gewikkeld worden, die rauw worden gegoten of te voren reeds ge kookt zijn, zooalskaas, worat, ham enz. In deze gevallen knnnen zich, ten opzichte der gezondheid, nadoeligo, soms zelfs noodlottige gevolgen voor doen, want het papier van oude, soms herhaald gelezen couranten, handels- boeken, gedrukte oude boeken enz. wordt er voor gebruikt. Hot ligt voor de hand, dat deze. voorwerpen vroe ger Hoor een of moor personen kun nen zijn gebruikt, die door hunne aanraking het papior met zioktekio- men hebben besmet. Ton bewijzo hiervan bohoeven wij slechts te wijzen op verscheidene be kende gevallen van verspreiding van roodvonk door middel van brieven, geschreven door herstellenden van deze ziekte, of door raiddel van brie ven, geschreven door herstellenden van deze ziekte, of door middel van boe ken uit leesbibliotheken, welke in be smette woningen waren gelezen. Het laat zich verder gemakkelijk denken, dat dergelijk oud papier go- ruimen tijd hier of daar in een boek hoeft gelegon en zich met het stof uit de omgevende lucht heeft beladen en men weet, dat de lucht nagenoeg overal en altijd ziektekiemen van al lerlei soort bevat. Kan bedoeld papier ook niet bewaard zijn geweest in een vertrek,* waar zieken aanwezig waren, zooals lijders aan roodvonk, typhus, diphtheric enz. Hoi» gemakkelijk van daaruit ziektekiemen zich verspreiden kunnen, leoren ons de gevallen van besmetting door boeken uit leesbi bliotheken. Bij dit alles voogt zich nog de mo gelijkheid dat, bij het bereiden van het papier kleur- en verstoffen van vergiftigen aard gebruikt zyn, en dat dikwnls de lezers het met de linde- ljjke behandeling dier papieren niet zoo nauw nemen, dan is het zeker wel gemotiveerd tot voorzichtigheid te manen. Men meenc niet, dat bedoelde be zwaren van denkbeeldigen aard zijn of slöchts op theoretische beschouwin gen berusten. In meerdere Fransche steden heeft men tegen de gevaren van het verspreiden van ziekten door middel van oud papier, dat gebruikt wordt om voedingsmiddelen te ver pakken, verordeningen in het leven geroepen. Deze verordeningen zijn eerst vastgesteld, nadat de noodzake lijkheid daaryen gebleken was on na de onderzoekingen van den directeur van het gemeentelijke laboratorium te Montpellier. Het resultaat dezer proef nemingen was dat: 1°. Oude couranten, prospectussen, brochures en andere drukwerken ge heel en al verboden moeten worden voor het inwikkelen van zoowel droge als natte voedingsmiddelen. 2°. Oude handelsboeken, belasting biljetten, registers en dergelijke kun nen toegelaten worden voor droge eotwnren als het papior zindelijk is. 3°. Alloen nifc kunstmatig gekleurd, niet bedrukt of niet beschreven papier mag voor vochtige voedingsmiddelen Worden gebruikt. 4°. Win kol visitatie of andozo be hoorlijke controle is dringend noodig. In ons land bestaan dergelijke be palingen nog niet. Wij wekken daarom onzo lozers op zelf paal en perk te stellen aan hot verspreiden van ziekten, dood en verdriet door oud papier. Eisch van uw winkelier dat hij zuiver onbedrukt papier voor eetwaren ge bruikt. (Molenschott.) Over de Hoskoopsche steenkolen- gasfabriek en nog iets. Do gemeenteraad van Boskoop be sloot in zijne jongste vorgadoring tot don bouw van oeno. steenkolengas- fabriek naar eon ontwerp gemaakt door don nieuwen directeur der go- moontebodrijvén, de heer Sneep, in samenwerking mot den Heer J. H. van Osnabruggon gemeentebouwkun- digo, wolko ontwerpon nog door een bevoogd ingenieur worden nagezien en gecontroleerd. Bij deze ontwerpon was tevens nog overgelogd een rentn- biliteitsrekening, eveneens opgemaakt door den heer Sneqp. Het ontwerp door den hoor Bakhuis, directeur dor steenkolengosfabriok in tien Haag gemaakt waarin oorspron kelijk de stichtingskosten werden ge raamd op f 100.000.—later omgewerkt on aangevuld op f 137000.en do daarbij overgelegde rontabiliteits- rokening werden op zijde gelegd, om- omdat de eerste raming, de wijze waarop do aanvulling was geschied on de rentnbiliteitsrekoning getuigden van zooveel lichtvaardigheid on opper vlakkigheid, dat het vertrouwen was verloren gegaan. Wanneer.men dan ook in aanmer king noemt, dat, volgens hot eerste ontwerp van den heor Bakhuis, voor eene bevolking van bijna (5000 zielen aan het buizennet wonende, eene fabriek zou gebouwd worden voor f 100.000.terwijl voor de gemeente Waddinxveon met oen bevolking van 4000 zielen aan het buizennet de fabriek f 150000.heeft gekost en voor de gemeente Alfen mot eene bevolking van 9000 zielen aan het, buizonnet eene fabriok van f275000, is gebouwd, dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat die rekening fout moet zijn. De gemeente Boskoop mag dankbaar z(jn niet op dit eerste ont werp te zyn ingegaan. Do aangebrachte aanvullingen en verboteringon konden dan ook het geschokte vertrouwen niet herstellen en daar ook deze geen bewijs gaven van met den noodigen ernst te zijn aangebracht, werd een voudig alles op zijde gezet. Hot. was echter niet alleen de hoer Bakhuis, die bewijs gaf van niet te rade te zijn gegaan met ernstig overlog. Zeer terecht vestigde de heer van Geldoren de aandacht op het feit, dat ook B. en W. bij de behandeling dezor gewichtige kwestie lichtvaardig hadden gehandeld. Het voorstel tot verhooging van den bouwsom voor de gasfabriek was reeds op de agenda voor eene Raadsvergadering geplaatst, toen de vergadering der Oommissie van Ge meentebedrijven nog moest gehouden worden en dus het advies dier com missie nog moest worden uitgebracht. Na de vergadering dier commissie is er op haar advies eerst nog eene rentabiliteits-rekening gevraagd en is ditpunt weêr van de agenda afgevoerd. Een en ander bewijst niet, dat deze zaken door B. en W. met den noodigen ernst zijn behandeld. Hoe net ook zij, naar onze meening heeft de Raad een wijs besluit genomen. Na al wat er op 't gebied der verlichting in onze gemeente is geschied, zal ieder moeten toestemmen, dat de nu inge slagen weg die is, welke men van den beginne af had moeten volgen. Terugkeer op den rechten weg is, wanneer men eenmaal den verkeerden heeft ingeslagen, soms zeer moeielijk maar toch de eenig rationeele oplossing. Aërogeengas geeft zonder twijfel eene goede verlichting, maar het ver bruik zal nooit een hooge vlucht nemen. Het is niet geschikt voor alge meen gebruik. Het warmtegevend vermogen is te gering, zoódat men het niet voor kookgas kan gebruiken. VerderSnde exploitatie onvoordeeliger omdat net, geen afvalproducten levert. Steenkolengas daarentegen voorziet in de behoeften van allegemoentenaren, ook van die van den minder hoop- krachtigon burger, door de muntgas installatie. Het kookgas wordt door alle huismoeders die 't gebruiken ge prezen en de afval producten brengen oen niet onaanzienlijk deel in de winst aan, waardoor de exploitatie veel voor deeliger wordt. Bovenal geeft het bij aankoop van goede kolen en bij goede zuivering een j^oodkooper en minstens oven goed licht als Aöro- geengas. De heer Endtz hield een zeer'lango rodevoering waérin de voordoelen van Aërogoengas werden aangetoond en den bouw van een steenkolengasfabrek werd afgeraden. Hij kon zijne medo- leden gelukkig niet overtuigen van do juistheid zijner boweringen den bouw der steen kolengasfabriek werd aange nomen met 10 tegen I stemmen. Verder besloot do Raad tot aankoop van de steeg naast hot huis van den heer Maarschalk. B. en W. werden bij de behandeling van dit voorstel Aangevallen door do heeren Endtz en van der Tak, die er op wezen, dat wanneer B. en W. zich direct na het eerste aanbod van don heer Maarschalk tot den Raad gewend haddon f 100. bespaard had kunnen worden bij den aankoop dier steeg. De weg langs het jaagpad van de aanlegplaats „don Ham" naar de brug is voor vrachtver voer cn rijtuigen geheel ongeschikt. Het bezit van do steeg is noodzakelijk, wil men niet vroeger of later dit ver keer met „den Ham" zien afgesloten. B. en W. hobben echter zonder de Raad hierin to kennen het eerste aan bod afgewezen en dit is een foutgo- weost, die f 100.heeft gekost. Do verdediging van B. en W. was bij dit punt zeer zwak, ovenals bij de verdediging van de bestrating van „het gangetje". Waar, bij de bestrating van dit stukje weg, gebruik is gemaakt, van overschot steenon en eigen werk kracht en het bewijs niet was geleverd, dat de bij do begrooting toegestane som voor onderhoud wegen en straten niet was overschreden, had men kun nen verwachten dat B. en W. zich in dit laatste geval krachtiger hadden geweerd Verder was de houding van den voorzitter ons niet duidelijk, toen hij bij de behandeling der rekeningen over 1910 niet in stemming bracht de con clusie van de meerderheid der com missie, die de rekeningen had nagezien, doch oen voorstel van B. en W. en de commissie voor gemeentebedrijven om het winstsaldo der gasfabriek in zijn geheel in het reservefonds te storten. Een eonigzins vreemden indruk maakten ook de verkiezingen voor een wethouder en voor de leden der com missie voor gemeentebedrijven. De aftredende heer Jongejan verwierf slechts 7 stemmen voor het wethouder schap en de aftredende leden van ge noemde commissie kregen 9 en 10 stemmen. Hot schijnt ons toe. dat meordere samenwerking en overleg tusschen de liberale leden van den Raad niet onge- wenscht is. De houding der liberalen getuigt, van veel zelfstandigheid, het geen to prijzen isdoch in 't belang onzer beginselen was het wel wen- schelijk, dat er meer overleg was. Het verschil van opvatting tusschen de liberalen is soms grooter dan tusschen rechts en links. Men ziet dan ook bij sommige discussiën wol eens een glim lachje op het gelaat van sommige rechfcsche leden. Dit kon voorkomen worden. Maar bovenal moet de houding <5er liberalen eon vreemden indruk bij de kiezers maken, die daardoor by verkiezingen het spoor byster raken, hetgeen de verbreiding dervrijzinnige beginselen niet bevordert en de invloed der liberale partij in onze gemeente verzwakt. Een jongmensch van goeden huize te 's Gravenhage werd Zaterdag op heeterdaad betrapt op het stichten van brand in de Scheveningsche Boschjes. Naar men verneemt heeft ^hy bekend herhaalde malen in den laatsten tijd soortgelijke brandjes opzattelyk ge sticht te hebben. Hij is gearresteerd en ter beschikking van de justitie ge steld. N. Crt. Men meldt ons uit Schiedam: Een ernstige ongeluk had Zaterdag namiddag tegen 5 uur plaats met de Rotterdamsche electrische tram, die naar Rotterdam vertrok. Op den oprit nabij het roode hek ontspoorde de tram met het gevolg, dat de bijwagen van den oprit viel. Van de 5 inzitten den werden 2 ernstig gekwetst en per brancard en rijtuig naar het ziekenhuis alhier vervoerd. De 3 overigen werden per rijtuig naar Rotterdam overge bracht. De wagen is nagenoeg ver brijzeld. Bij den heer G. C. v. Sch. te Haar lem is tijdens een korte nitstedigheid een gat geboord in de brandkast en zijn daaruit gestolen bedragen van f 230 en f 4000 aan bankpapier en f 4000 aan gouden tientjes mot de beel denaar van Willem III. Zaterdagmorgen is het hospitltal- kerkschip De Hoop te IJmuidon binnengekomen wegens plaatsgebrek voor patiënten. Alle bedden waren bezet, zelfs hebben twee patiënten een plaats moeten vinden in hangmatten. Onder de patiënten was een Dnitsche matroos. Het kerkschip wacht to IJ- muiden op orders. Het hoofdbestuur van het Vlaamsch Handelsverbond te Antwerpen had aan het bestuur der aanstaande wereldten toonstelling van Gent zijn warme ondersteuning toegezegd, zoo dit be stuur wilde beloven dat de beide lands talen in alles wat van dit bestuur zou uitgaan als volkomen gelijkwaardig zonden worden behandeld én een vol strekt gelijke plaats zouden bekomen. Op het ontvangen van een afwijkend antwoord heeft het Vlaamsch Handels verbond opnieuw aangedrongen, er op wijzende- hoe noodig het is dat oen onderneming als deze wolko tot. doel heeft de Belgische belangen te bevor deren, door alle Belgen met evenveel geestdrift worde gesteund, wat voor zeker niet to bereiken is wanneer een deel der bevolking door hot miskennen zijner taal wordt gekrenkt. Het Vlaanisch Handelsverbond ver zocht Z. M. Koning Albert dezen „wensch hij hot bestuur dor wereldten toonstelling te ondersteunen. Thans heeft de minister van 's Ko- nings Huis, baron Beyens aan het Vlaamsch Handelsverbond een'schrij ven gericht, waarin hij mededeelt, dat de Koning het verzoek met bijzonderen nadruk heeft doen aanbevelen om door het comité der tentoonstelling in welwillende overwoging te worden genomen. De brand te Vlissingen. Vrijdagavond werd te Vlissingen eene vergadering gehouden van leden der Ned. Herv. gemeente en verdere belangstelling bijeengeroepen door een voorloopig comité, dat zich ten doel stelt plannen te beramen voor don opbouw der j.l. Dinsdag verbrandde Jacobskerk. Na het uitspreken van een gebod deelde de voorzitter de heer P. G. de Vey Mestdagh mede, dat de vergade ring belegd was om de leden in de gelegenheid te stellen op de aanwezige lijsten de bedragen in te vullen welke zij offeren willen. Van de gelegenheid hiertoe werd druk gebruik gemaakt en geteekend voor ongeveer f 6000. Voor de vergadering was reeds f 5000 bijeen, zoodat het comité thans over f 11,000 beschikt. Door een der aanwezigen werd aan geraden te trachten hnlp te krijgen van het Nederlandsch Watersnood Comité, terwijl een ander Rijks steun wilde vragen, waar het hier toch een historisch gebouw geld. Een qn ander zal overwogen wor den. De voorzitter vond nog gelegen heid mede te doelen, dat ook bniten Vlissingen pogingen worden aange wend om een steuncomité op te richten. In het gehucht Heide onder Middel- heers is afgebrand de woning van JohAnnes van Heyst. Eenig klein vee, de geheele oogst en de landbouwge reedschappen zijn verbrand. De be woner was verzekerd. Mobilisatie. Vrijdagmiddag werden bij het 8e règt. infanterie, te Arhem in garnizoen, drie detachementen aangewezen om op het eerste bevel tot vertrek naar de hun aangewezen posten klaar te zyn. Alles is in orde gemaakt voor den dienst te velde. De punten, die deze detachementen te bezetten hebben, zyn by Dinxperloo, bij Zntphen en by Wyk-by-Daurttode. De bewegingen van het Venlosche garnizoen waren Vrijdag zeer opval lend. Gedurende den gehoelen dag zijn de hoofdwegen naar de Duitsche grens gemeenten Herengen en Kaldenkir- chen bezet gebleven door Militairen. Ook op de Maasbrug bleven de wacht posten gehandhaafd en werd op ver schillende punten schildwacht geloo- pen. Des avonds was 't een onge wone drukte van nieuwsgierigen in de omgeving der kazernegebouwen en op de Maasbrug. Ook des nachts iif dienst gedaan. Op een viertal plaatsen op de brug zaten infanteristen. Tusschen acht uur en half negen trokken afdeel ingen cavalerie de brug over in de richting van Blerick en de overige westelijk van de Maas gelegen dorpen. Donderdagavond werd, na ontvan gen orders, het korps torpedisten Brielle gemobiliseerd. Reeds denzolf- den avond vertrokken de militairen welke Ilellevoetslnis tot standplaats hebben, daarheen. Den volgenden morgen gingen de overigen, per eerste gelogenheid, naar hun standplaatsen, Hoek van Holland, Willemstad en Den Helder Men seinde ons Zaterdag Op last der regeering zijn alle bin non- en buitenlandsche verloven aan militairen ingetrokken. (Tijd). Alle voorbereidingen voor een mo bilisatie-oefening zijn genomen, o.a, het scherpen der sabels der officioren en minderen en het in ontvangst nemen van verbandpakje en reserve- ration. Verlof buiten het garnizoen word gisteren niet gegeven, in verband mot do mobilisatie-oefeningen. Naar wij vernemen, is ook het gar nizoen te 's-Hertogenbosch geheel ge reed tot mobiliseeren en zouden do officieren geheime instructies ontvan gen hobben. GOUDA. 11 September 1911. De Mörsch- en Volddienstafdeoling van „Volksweerbaarheid" rukte Zater dagavond 8'/j uur uit, tot hot houden van een velddienstoefening met do afd. Rotterdam van „Volksweerbaar heid". Het muziekkorps „Juliana" dor Kon. Stearine Kaarsenfabriek „Gouda" deed de afdeeling tot den Rotterdam sche n dijk uitgeleide, omstuwd door een dichte volksmenigte. Gemarcheerd werd tot het station Moordrecht, vanwaar de oefening aan ving. De veronderstelling was dat een oostpartij (Gouda) een vernielde brug moest repareeren, wat door een west party (H'dam) moest belet worden Omstreeks 1 uur word wedoröm verzameld en na eene bespreking mar cheerden beide afdeelingen naar huis terug. De Wognummer8. Naar wy vernemen komen de Wog- nummors onder directie van Jacob Kwast op Maandag 2 Oetöber a.s, hier een uitvoering geven in de Groote Kerk. De veroeniging „Providentia" zal op Donderdag 14 Sept. 1911, 's avonds hal(f negen, in het Café „Het Schaak bord", Kleiweg, hare driemaandelijk- sche algemeene vergadering houden. Punten van behandeling: 1. Opening, 2. notulen, 3. verslag 3e kwartaal 37o boekjaar, 4. kasaan wijzing, 5. rondvraag, 6. sluiting. Mile Schneider, door de Fransche pers betiteld met den naam „Reine de la Diction", zal na in Frankrijk en België en ook in den Haag en Arnhem verschillende conferences te hebben gehouden, welke met den meesten bijval werden begroet, Woens dagavond hier ter stede in de Sociëteit „De Rèunie" een voordracht avond geven, waarop deze dichteres stukken uit de Fransche literatuur en Fransche poëzie zal declameeren. Het programma bevat het volgende Pailleron, La Poupée; Rostand, Hymne au SoleilBezanson, Le bon vieux tempB Dubut, A une Élégante en La réponse de l'Elégante Botrel, La let- tre d'un Pinson en La lettre de la Fauvette; Claretie, Les lentilles uni- veraitaires Schneider, La Perruque Prion, L'omnibus; Gautier, Madame Théophile; Grenet-Dancourt, La Vie; Sardou, La Campagne. Wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende advertentie. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda." Terwijl de zon haar vrolijk lichtende stralen wierp op de groote watervlakte van den Reeuwykschen Plas, waarvan de zacht kabbelende golfjes den blijden glanB weerkaatsten, vingen de wed strijden aan, welke de Roei- en Zeil vereeniging „Gouda" voor gisteren had uitgeschreven. Het was een prachtige dag voor de Watersport. Er stond juist zooveel wind, dat de roeiers er geen last van hadden en dat toch do zeilvaartuigen goed konden starten. Wel is waar ondervonden deze in de bocht wat nadeel doordat in dit gedeelte van den plas de wind werd ondervangen door de aan de kant staande boomen maar eenmaal die kwade plek voorbij blies het windje in de zeiion en kwa men de booten met een aardig vaartje over den eindstreep. Er heerschte in het clubgebouw een gezellige drukte en in een daarnaast gelegen boot werd er wat muziek ge maakt en weerklonkon de fanfares bij het passeeren van het eindpunt door de winnaars. De uitslag was als volgt Wherry-Roeien,2 maal de baan, 550 M l"rc prijs Ploeg 6de heeren P. Levedag Jr., M. J. C. Büchli en do dames N. A. Eyssen en G. Bouters in 7 min. 343/5 sec. 2do prijs Ploeg 3de heeren A. H. Bakker Niemeijer, KI Iloogendijk van Oappellen on de dames Hoogendyk van Cappellen en K. Hoogendijk in 7 min. 402/5 sec. 3d® prijs Ploeg 5de heeren B. J. M. Leis, C. van Eyk en de dames de Boer en Zuijdam in 7 min. 49a/5 sec. Zeilen-Handicap. Afstand c.a 5000 Meter 1Ronde 1° prijs Vaartuig Betsy, stuurman de Heer H. P. v. Reedt, Dortland. 2° prijs Vaartuig Rio, stuurman do Heer C. van Eijk. 3° prijs Vaartuig Waterkip, stuurman de Heer F. B. Granpri Molière. Zeilen 2do Rondo 1° prijs Vaartuig Betsy, stuurman do Heer P. J. Endenburg. 2" prys Vaartuig Elisabeth, stuur man de Heer A. Goodowaagen Jr. 3° prys Vaartuig Waterkip, stuur man de Hoer J. Schilt. CaflO Roeien, afstand 200 Meter, mot keerpunt. 1" prys de heer W. van Rijn van Alkemacfe. 2° prijs de Heer B. J. M.«Lels. 3° prijs de Heer D: A. IJsselstijn Dit laatste nummer was zoor span nend. Vanaf het bootenhuis werden de roeiers voortdurend aangevuurd Na afloop van de wadstrijden te halfzes werden do medailles onder go- lukwcnschen van den voorzitter, kapi tein J. Rejjera aan de winnaars in do Societeitszaal van het Clubgebouw uitgereikt. Zondag 1Ü Sept. werd te Gouda door de Nederl. Schaakbond in de bovenzaal van het „Café Harmonie" een óéndaagsche wedstrijd gehouden waaraan 22 .personen deelnamen on derverdeeld in één groep l"to klasse vier groepen 2de klasse en één 3d< klasse. De wedstrijd had een normaal ver loop. De heer Dr. A. G. Olland, sterke hoofdklasse speler uit Utrecht was nog overgekomen doch zijn partners ver schenen te laat, vermoedelijk als gevolg van de Simultaan seance Capablanca den vorigen avond te Amsterdam gehouden. De uitslag is 1® klasse, 1° prijs de heer A. van Kranendonk te Delft met het maximum van 3 punten. 2dfl prijs de heer A. J. Schilt te Gouda mét l1/. punt. 2° klasse, 1® groep, 1° prijs de heer Dr. W. M. Blom, te Krimmpen a. d. IJsel met 3punten, 2° prys de heer I. van der Want te Gouda met f punten. 2° groep, 1® prijs de heer J. J. Ster konburg te 'sHage met 2'/2'punt, 2" prys de heer M. Lakerveld te Gouda met 2 punten. 3° groep 1® prijs de heer W. C. Treurniet te Rotterdam met 3 punten, 2® prijs de heer A. P. G. Mijnlief te Delft met 2 punten. 4° groep 2 deelnemers die een match van 3 partyen speelden, 1" prijs de heer C. v. Leeuwen te Rotterdam met 3 punten. 3® klasse, 1® prijs de heer B. C. J. van der Meer te Gouda met 2 punten, 2® prijs de heer J. Horneman to Gouda na loting met de heer A. G. Lubben te Amsterdam die ieder 1 ,/2 punt be haalden. De prijzen bestonden uit Knnstvoor werpen en medailles. Mobilisatieplannen Van het hedenmorgen halfzes per spoor naar Nijkerk vertrokken garni zoen alhier, dat vandaar naar Harder wijk zou mare heer on om deel te nemen aan de groote manoeuvres, zyn, naar ons bleek een 100-tal manschappen en kader benevens vier officieren achter gebleven. Daar een dergelijk groot aantal manschappen by manoeuvres vroeger niet in de kazerne achterbleven, ter wijl ook dan slechts één officier in garnizoen aanwezig was, doet dit de veronderstelling wettigen dat doze manschappen zijn aangewezen tot het bij een mogelijk te verwachten oproep onder de wapens van -oude lichtingen in gereedheid brengen van al het daarvoor benoodigde, terwijl de hier gebleven officioren het commando dier oude lichtingen op zich kunnen nomen, zulks in verband met het hangende Marokko-geschil tusschen Frankrijk en Duitschland. Een oplichter. In de vorige week heeft zich bij het Bestuur der Schildersgezellenbonè alhier een persoon aangemeld, die me dedeelde in behoeftige omstandigheden to verkeeron en hier te zijn gekomen om werk te zoeken. Het was hem gelukt dat te vinden en heden zou hy aan het werk gaan. Teneinde echter in zijn directe behoeften aan voeding en onderdak te voorzien vroeg hij een voorschot, hetwelk hem door het be stuur is verstrekt. Thans is gebleken dat die persoon zich noemende Gerards en naar zijn zeggon woonachtig te Tiol een gewone oplichter is. \^ol heeft hij werk gezocht en ook gevonden, maar hij is er mot het hom verstrekte gold direct vandoor gegaan. Daar het niet onmogelijk is, dat deze schilder zich ergens anders ont popt als een ander vakman om nog meer geld binnen te krijgen, zij men hiervoor gewaarschuwd. 8toi.wi.tr. Het dubbel gemengd kwartet „Met z'n Achton" alhier be haalde gisteren in den kwartetten wed- strijd Loreley te Haarlem in de afd. B den l,to" prys. Met het door hen gezongen ver plicht koor „Wandellied", woorden van Ant. L. de Rop, ep muziek ge bracht door Ph. Loots, en het vr|je nummer „Avondvrede" van W. van Thienen behaalde het zangkoor een groot succes en warm applaus. De Jury bestond uit de hoeren Philip Loots, L. F. Brandt Buys, M. H. van 't Kruys, L. C. Bonman en W. Robert. Voetbal.. Te Iioiden speolde gisteren Olym- pia I tegen een Ajax-Hportman-eom- binatie. Do wedstrijd eindigde in oen gelnk spel, (1—1). Na loting word de modaille, voor dozen wedstryd beschik baar gesteld, aan Olympia toegewezen. Het was een zeer goede oefening voor het a.s. seizoen, dat Zondag 24 Sept. geopend wordt met den wedstrijd Olympia-Hermes (Schiedam) op^jhet terrein alhier. In de bekercompetitie kwam in do 2e ronde T. O. P. I uit tegen Kam pong uit Utrecht op het terrein aan den Winterdijk. Als de scheidsrechter beginnen fluit, stelt T. O. P zich met 1 invaller, en Kampong zich met 3 op. Al dadelijk vangt een vlug spel aan met een overwioht van den 2on klasser en het duurt dan océc niet lang of Kampong's linksbuiten schiet den bal tusscnen de palen. Hierna oen voortdurend gelijk spel mot wisselende meerderheid, tot plotseling T. O. P. gelijk maakt door haar middenvoor, spoedig gevolgd door oen doelpunt door den Utrechtsche middenvoor. Zoo blijft voortdurend het spel gelijk opgaan met Kampong iets sterker. Toch kan deze zyn kracht niet geheel ontwikkelen door het slechte terrein. Na de rust wordt Kampong eerst geheel ingesloten met sommige uit vallen en zoo wordt de stand 43. Dan echter weet Kampong zijn onde roem en uithoudingsvermogen pas aan den dag te leggen en wordt het T. O. P.-doel als het ware belegerd. Steeds volgen de goals elkaar op tot het tijd is, met 8—3 voor Kampong. Welver diend was het, doch Kampong van thans is niet meer het oude. Het vlugge doortastende spel van vroeger was geweken. Of het kwam door het slechte terrein, vermoedelyk wel T. O. P. liet zich in haar volle kracht zien, vooral wat de achterhoede en half-backs betreft. Van de voorhoede waren de middenvoor en rechtsbinnen de besten. Excelsior II spoelde gisteren een vriendschappelijken wedstryd tegen Sparta I te Haastrecht. De rood-witte speelde prachtig samen en wisten driemaal te doelpunten, de tegenpartij speelde erg forsch, en kon maar wn tegenpuntje halen. Zoodat het einde kwam met 3—1 voor de Gou wenaars. De stand bij de rust was reeds 30. De vriendschappelijke wedstryd te Schiedam, Excelsior 1 S. V. V. II kon wegens omstandigheden niet door gaan, en is uitgesteld tot Zondag 17 September a.s. Dit beloofd een span nende wedstrijd te worden togen de reserve 2de klasser der N. V. B ORORNTEN-VEILING. Maandag 11 September. Bloemkool 1® soort van f 0.— tot f 15.p. KHP, Idem 2* soort van f 0. tot f 0.— p. 100. Wortelen f 2.75 tot f 3.p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.p. 100. Postelein f 0.tot f 0. per mand. Prinsesseboonon f 0.85 tot, f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.— tot f 7.idem (groene) f 4 tot f 8.— per 100. Snijboon en f 2.50 tot f 3.50 per duizend. Uien f 0,— tot f 4. p. 100 p. Roodekoo! 13 ets per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk, Groenekool 41 'a ets. per stuk. Andijvie f 2.50 tot f 3.per 100 bos. Laatste Herichten. De Berlijnscho liours en het oorlogsgevaar. Zooals reeds medegedeeld, hoeft Zaterdag te Berlijn een nieuwo heftige daling op de fondafenbeurs plaats ge vonden. Voornamelijk hadden de zware industrieelo aandeelen onder de reactie te lijdon. Uit do noteeringen in do Dnitsche bladen blijkt, dat de koers verliezen gemiddeld 4 k 8% bedroe gen, terwijl voor sommige aandoelên zelfs verlagingen, van 10 k 17 vielen te constateeron. De heftige bewegingen aan de Berlijnsoho beurs hebben thans van officieele zyde tot inmenging aan leiding gogo ven. Volgens een bericht in het „Herl. Tageblatt" verklaart de hoer Kinderlen-Wachter, de minister van buitenlandsche zaken, dat de onge rustheid tor llourzo ongegrond is en dat oon bevredigende oplossing der Marokko-quaestio te wachten is. Hbld. Bilbao 10 Sept. De stakers vielen workwilligon mpt steenworpen en stok slagen aan; do gondarmos moosten chargeeren on van de vuurwapens gebruik maken drie personen worden gearresteerd. Hbld Brussel 11 Sept. Het bestuur van do Interparlementaire Unie besloot de conferentie te Rome tot het volgondo voorjaar uit te stellen. Het Bestuur zal 4 October to Parjjs samenkomen, om den juiston datum van de conferentie vast te stellen. Hbld. De manoeuvres. Het al dan niet doorgaan wiu» heden morgen nog niet beslist. Mucht II. M. de manouvres bft- wonon, dan zal dit de laatste 2 dagen geschieden. Zeker is het het prinsesje niet mede gaat. Den Haag. Hedenochtend is Minister Oolh'n in audiëntie ontvangen. Hedenmiddag zal Minister Heems kerk in audiëntie ontvangen worden. Amsterdam. Uit een woning aan de Prinsongracht zyn gisteren oen geld kistje mot 400 gulden en oen rol van waardevolle artikelen gestolen. De Haagsche Rechtbank eisohte heden tegen don postcommies P. H. wegens verduistering een jaar gevan genisstraf. Men seint ons uit Den Haag Minister Heemskerk heeft het hoofd bestuur der 8. I). A. P. kennis gege ven dat Z.Exc. hot kiesrecht-petition nement op 19 dezer niet in ontvangst kan nemon, daar de datum daarvan niet in overleg met ZExc. is vastge steld. Een andere datum kan daarvoor worden voorgesteld. De Marokko-quaestie. Een part. telegram aan het Hblod meldt dat in offieiëelo kringen de Duitsche tegenvoorstellen onaanneme lijk worden geacht, zoodat het einde der onderhandelingen nog niet te voor zien is. De nu no# resteoi-onde worden t»t SPOTPRIJS uit verkocht. van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.3 te Breslan, laagste stand 744.6 te Soydis- fjord. Verwachting tot den volgonden dag. Meest matige zuid-oostelijke tot zuidelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens kans op onweer in het zuiden, mogelyk nachtvorst, overdag warm. Kf fcr t c n h n d c I te A in .sterdam tl SEPT. 1911. Mtuutglcrniiiccii. Ned. Gert, Werkelijke Schuld 8 pet. 86845'l6 Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. GW. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pot. 101 101V/. ld. Obl. (Gr. Russische Snw.mlj.) 1898 4 pet. 90 893/t ld. Obl. (Nioolai Spoor- wog) 1867-69 4 pet.. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland I Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en redlel lnstel Hogen- Ned. Bankaandeelen liulust r OnderueiuiHgeH American Car* Fonn- dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining ]Co. Cort. v. Anno. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Oert. v. Gew. Aand. Kol, I'rediet Imtell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-My. C.v.A Mijnbouw M(jen. Kottthoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Radjang Ijabong, Mijn bouw Mg. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuui-Ondern Dorische Petroleum In dustrie M(j. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpI. v. Petr. Broun. O.v.A Shell" The Transp. A Trad Cy. 0. v. G. A Mehrepraart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mg. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino ■Oy. afgest. Pref.' A. Tm Imk-OiHlrriiera Ingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak M(j. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Mi verten Maxwol Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert, v. Aand. Spoarwegen. Hall. IJzeren Spoor- wogmij. Aand, Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Kpwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 67;,, Warschau-W oenen Spoorwegmy. Aand. 203II dito dito Act. de Jouiss. f 129.ff A merika. Atchison Alg. Hypb. Qbl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 28" Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 166 Wabash Gew. Aand. 13 Premieleenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 101'/% Hongarije. Thei s-Re- gulinmgs-Ges. 4 pet. 168J/k GELDKOERS. Prolongatie 3—8*/% pCt. Hollandsche fondsen kalm met wei nig handel. Oostenrijkache en Rus sische fondsen vast, Olie en Culturen flauw. Amerikanen beter op Londen ondanks NewYork lager afkwam. VoriR» kin-nu M'/ij 05 101 90'/» 93'/, 88';/,.1 W/u 47 104'/,, 87 s/, 4»IJ', '410'/, 48'J/„ 69'/, 69'/, 295 939 1K0 90'/. «70 67'/, 151'/, 423 375 103 115 15'/, 108'/] 13'/» 42 sa%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2