&TIHUH l.E. Alter Gracht 209* IAAG, stewaar- igen iineskleeding. e of gedeelten De Ganzandoktsr. LTx eix-ws- ezx u^dLTrertezxtieTols-d. voor GI-ovlcLsu OzxxstreUsezx. .e Stok. !EF.. loofdroos. No. 11660. 50e Jaargang. J Exxiten le.xx'^L. Sïxxn.exxlaxxd„ Buitenlandsch Nieuws. TXXA.. FEUILLETON eins InkT ijk de BESTE. J schadelijk! HOLLAND. Verschijnt dagelijks ed. E. ALTER racht AAG. SN VAN v. OSTADE. DA. Dinsdag IS September 1911. gesorteerd) ting. - istr. 222, Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. PRIÏFdFr~A^ Telefoon Interc. 82. ouda bij H. P. (Wordt vervolgd.) nan AZn., Goud*. 3 Róunie, boven- em. Vergadering leniging „Arnold voortdurend schei- n is wettig gede- berichtgever, geworden en Vele gewonden verkeeron in levens gevaar. HË f"~A H N“n E M E N T ergoed. 4 Af en ADRES LDIG BIJ (■OIIIMHEHH RAM. g 77, Coiffeur. ITTE .^9.- AAQ, n methspreken m beschikbaar om je ven. Nadere in- istaand adres. PRIJS VAN Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post I 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tienüeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Schaakbord” half Igem. vergadering ovidentia”. Limonie”, 3 uur, jadering voor de iwenzorg”. afé „Het Schaak- rwone Algemeene ig van de Ver- •strijding der Tu- Oostenbtjk-Honoahue. In het Hongaarsche dorp Csorna (comitaat Oedonburg) is Zaterdagmid dag oen zware brand uitgebroken, waardoor ’s avonds reeds 120 huizen waren in de asch gelegd. Tengevolge van den hevigen wind en het water gebrek was de brandweer machteloos. In het Hongaarsche dorp Komorzan (comitaat Szatmar) is het Zaterdag by een danspartij tot een bloedig ge vecht gekomen tusschen Roemeeneche boeren, waarbij 45 personen ernstige verwondingen hebben opgeloopen. a de stad aan huis Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer 0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 0.25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. om aan den j u einde te maken. „Beste Ferdinand, ik dank je dui zendmaal voor je lieve en schoöne woorden, zoowel als voor de vreugde van dezen avond en voor alles, wat ik in je huis geniet, maar laat de oude vrouw daar aan den wand buiten het spelIk wilde je niet krenken en daarom heb ik niet tegengesproken, toen je dit portret voor dat mijner moeder hield, maar zij is het niet. En ik wil niet den geest eener vreemde vrouw, hoe eerbiedwaardig zij ook mag geweest zijn, aanroepen om mijn kind te zegenen, voor hetwelk zij toch geen belangstelling gevoelen kan.” Een pijnlijke stilte ontstondnu eerst kwam Kienhont op de gedachte, dat de oude dame eens door Liefhart mevrouw Lteberich genoemd was en hij wendde zich met een hulpelooze gelaatsuitdrukking naar den kant van Gustaaf. Doch voordat een lid van het gezelschap zijn verwondering over wonnen had, hoorde man een zonder ling geknetter en plotseling begonnen oogverblindende sterren te schitteren, IDJHEP ge- n mijner vrienden. Waarom lel inij geheel ge- fdroos. Ik meende middel togen l»o- bruik van oen paar •baat. Ik heb nu leze onaangename ir is glanzend en 'robeer het maar rer de uitwerking aan de Marokkaansohe regeering, zeide El Mokri, heeft reeds merkbare resul taten opgeleverd voor de veiligheid, die de ziel is van den voorspoed van het rijk en van het algemeen welzijn. El Mokri dronk op de gezondheid van den president der republiek en van den Minister van Oorlog, op de grootheid van het Fransche leger en op de steeds toenemende vriendschap tusschen Frankrijk en Marokko, al* bevriende on naburige landen. Gelukkig wordt door de Peterburg- sche Corr, van do „New-York Herald” een tijding gemeld, die wel kalmeorend zal werken op de krijgszuchtige ge moederen Do Russische Regoering hoeft niet alleen in de Marokkaanschó quaestie aan Frankryk diplomatieke» steun verleend, maar ook iq financieel opzicht invloed geoefend op Berlijn door groote sommen op te vragen die de Russische regeering by Duitsche banken in deposito had. Dit optreden van Rusland heeft in samenwerking mot dergelijke maatregelen van Frank rijk een paniek op de Borlijnsche Beurs veroorzaakt. Hiermede wordt gehoopt dat do samenwerking van Frankryk, Enge land en Rusland ten aan zien van financieele maatregelen, Duitschland tot het inzicht zal brengen dat het kans loopt van hare nationale fondsen beroofd te worden, mdiau niet on verwijld een regeling tot stand komt, die Frankrijk kan aanvaarden. n Bouw- en Wo- i de Spieringstraat uur vergadering ie van Armenzorg, wy geregeld tydig Cn ontvangen van irten, vermakelijk- Bse dan in onze g de „Ambachts- da en Omstreken”, gadering in de Is 81/, uur. „Ons Genoegen”, ondententoonstel- De Kiesrechtbetooging. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zooals gisteren door ons werd vermeld een schryven gericht aan de hoeren W. H. Vliegen, voor zitter, en J. (I. van Kuykhof, secre taris van het bestuur der Sociaal- De mocratische Arbeiders Party in Neder land te Amsterdam. Dit schrijven is van den volgenden inhoud ’s-Qravenhage, 9 Sopt. 1911. Ik had de eer uw schryven d.d. 4 September j.l. te ontvangen, waarin mij wordt medegedeeld dat op Dinsdag 19 September a.s. het adres der Sooiaal- Domocratische Arbeiders Partij tot invoering van Algemeen Kiesrecht te ongeveer half drie namiddag zal wor den bezorgd aan mijn Departement en waarin vervolgens wordt te kennen gegeven, dat het u zoor aangenaam zon zijn, indien ik zou kunnen goed vinden do deputatie, die mii dan namens het bestuur persoonlijk dat adres zou willen aanbieden, te ont vangen. Het doet mij leed, dat ik my tot I persoonlijke ontvangst dm deputatie niet bereid kan verklaren. Het ont vangen oener deputatie tot aanbieding van een adres is in den regel over bodig. Hot verzoek, hetwelk do aan- ’legecring vraagt, is vervat i. uit beleefdheid ontvang zoo mogelijk adressanten, er prys op stelleu, gaarne H mits daaraan geone beteo- koniH kunne worden gehecht, welke ik niet voor myno rekening zou kun nen nemen. In dit geval moet, ik echter daartegen bezwaar maken, dewijl blijkens het gesprokene op 16 April 1911 in het congres van de Sociftid- Dom. Arbeiderspartij, de bezorging van dit adres op Dinsdag 19 September is bepaald mot de uitgesproken bedoeling om oeno demonstratie te stellen tegen over de opening der Staten-Gonoraal door Hare Majesteit de Koningin, welke opening genoemd werd do pro paganda voor de Koningin, terwijl voorts, na het stellen der vraag of de directie aan de regisseurs don schouwburg met coulissen on reqtii- sieten zal afstaan, mot name ten eerste of ik de deputatie zou ontvangen, zou worden ingediend. Dan waren er nog het belastingontwerp, de duurto der levensmiddelen en in den winter vermoedolijk een soort van hongers nood. Verder deelde Bebel nog mede, dat men in partijkringen ontevreden was met hot partijbestuur. Dit laatste zou zich natuurlijk te verdedigen hebben, maar het beschouwde het als een blijk van levenskracht» dat men in de partij niet altijd met alles tevreden was. Bebel eindigde zijn rede met do woorden: „Wij gaan grooten stryd tegemoet. Óp tot de zegepraal.” Volgens do bladen sprak de oude leider met groote opgewektheid, hoe wel do stem niet meer zoo helder klonk als vroeger. Tot voorzitters van den partydag werden do heeron Dietz en Leber ge kozen. Het verluidt, dat Hauso, de Rijksdagafgevaardigde voor Königs berg, xtot opvolger van Singer zal wor den benoemd. Italië. Sedert den nacht van 9 op 10Sep*, worden op den „Etna’’ zeer dikwijls optredende, heftige aardschokken ge voeld. Do seismographische apparaten van hot observatorium te Catania zijn in - bijna ononderbroken, zoor sterke beweging. Do vulkaan stoot groote massa’s rook uit. De aschregen reikt tot Catania. Twee nieuwe kraters hebben zich geopend. Perzië. Volgens een bericht uit Teheran van 9 dozer heorscht daar groote op winding. Do toestand, zoo zegt de berichtgever, is plotseling onzeker geworden en er zijn onlusten in do hoofdstad te verwachten. Vele toerk- menen moeten te Teheran zijn. De Baktiaren zijn tot het gevecht gereed. Sjoea es Sultaneh moet te Wezamin zijn. Duitschland. De partijdag der Duitsche sociaal- democratie werd gisteren in het Volks huis te Berlijn geopend. Na de ope ningsrede van den voorzitter I^eoer kreeg Bebel, die mot stormachtige toe juichingen werd begroet, het woord. Zes jaar geleden, sprak Bebel o. a., op den eersten partijdag te Jena, had men ook over Marokko gesproken, want toenmaals was de Keizer naar Tanger gegaan. Thans heeft de Ma- rokkaansche kwestie den'toestand in Europa een ander aanzicht gegeven. Van „Abrüstung” was geen sprake meer, wel van „Afrüstung". Bebel was overtuigd, dat wij toestanden tegemoet gingen, die nog slechts kon den eindigen met een groote katastro- phe. Het was, ondanks alle ontken ningen, zeker, dat een nieuwe vlootwet was. Die meening werd in den loop van den avond door allen gedeeld. Ook Waldemar, wien deze verloving eigenlijk veel verdriet had moeten be rokkenen. was zielsvergenoegd. Niet, omdat zijn moeder hem medegedeeld had. dat hot met do millioenen van tante Amalia heel povertjes gesteld was, maar omdat deze geneele jacht op den bruidschat in zijn oog een gruwel was geweest; hy had in den loop van den avond aan Edith in tegenwoordigheid van haar aanstaan den echtgenoot meer «igrecht dan hof felijk verzekerd, dat hij blij was, dat zij zich verloofd had, Hy stak ook een redevoering af, die de gasten uit Waenen betrof en waarmede hij grooten bjjval oogstte. Nadat alle mannelijke leden van liet gezelschap het woord hadden gevoerd, was Mimi van meening, dat Frits niet mocht achterblijven het voorstel werd met gejuich begroet en Frits verzocht een rede voering te houden. De brutale rakker, die al wel wat te diep in zijn glaasje had gekeken, liet zich geen tweede maal verzoeken, hij stom! op en tikte tegen zijn glas, zooals hij oe anderen had zien doen. 1.60 3 ƒ0.65 OTWIJN.’ 1.20 ITWIJN. 1.20 30DE De Marokkaansche quaestie. Het eenige feitelijke nieuws in de onderhandelingen van het Marokko- geschil is dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Caillaux den ministerraad op heden heeft bij eengeroepen ten einde te beraadslagen over het antwoord dat Frankrijk geven zal op de door Duitschland ingediende tegenvoorstellen. Naar in parlemen taire kringen verluidt zou dit antwoord gesteld worden in een sterk verzoe- ningsgezinden geest, maar ook in besliste termen voor wat betreft de concessies en de beginsel-quaesties, ten aanzien waarvan Frankrijk niet kan toegeven. De Fransche bladen melden dat de Fransche gezanten in Spanje, Enge land en Italië gisteren te Parijs waren. Men verwacht dat de boraadslagi n- gen eenige dagen zullen duren on het wel einde dezer week zal worden eer het Fransche antwoord aan Duitsch land zal worden overhandigd. Intus- schen de onrust blijft. Duitsche bladen als de „Lokal- Anzeiger” en de „Vossische Zeitung” spreken het uit dat de door Duitsch land gestelde economische waarborgen niets bijzonders zijn. Duitschland ver langt geen bijzondere rechten, maar het gaat om maatregelen tegen do monopoliseering van openbare werken, mijnrechten, handelsrechten en tegen bepaalde gebruiken bij de douane. Bij deze waarborgen zullen alle vol ken gebaat zijn. Alleen do vergoe dingen in grondgebied zullen oen. bijzonder Fransch—Duitsch verdrag, noodig maken. De „Temps” schreef gisterenavond naar aanleiding van dergelijke uit latingen Men herhaalt sedert acht dagen van Duitsche zijde dat Duitsch land aan Frankrijk enkel waarborgen vraagt voor de open deur, maar Minister de Selves zou slechts het document dat Cambon hem heeft doen toekomen, openbaar behoeven te ma-; ken om aan Europa te toonen dat Von Kiderlen Wacntor wel degelijk voorrechten maakt. Zoo blijft ook in Duitschland van Pangermaansche zijde een oorlogs zuchtige ophitsing gaande. Zondag in de jaarvergadering van den Alduit- schen bond te Dusseldorf hebben de leiders dier partij heftige redevoerin gen gehouden. Generaal Von Liebert zeide Omgeven door vijanden hebben wij soldaten-geesb en lichaamskracht noodig”. En in dien ophitsenden toon ging hij voort, waarna de vergadering aan het einde een strijdlied tot den oorlog aanhief. En de andere spreker, de heer Glas uit Mainz betoogde dat hij „zeker was in naam van honderd duizenden, ja millioenen zijner mede burgers te spreken als hij het verwer ven van West-Marokko als het doel, als een noodzakelijkheid voor Duitsch land aangaf, en verklaarde dat de zoogenaamde componsatie-politiek der Regoering, zelfs als zij met succes wordt bekroond, geen „Hund Linter dem Ofen” zon kunnen weglokken.” „Onze grootste vijand zit achter hot kanaal. Frankrijk is de erfvijand, En geland is en blijft onze taaiste, gesle- penste, onmeedoogenste tegenstander’’. De grootste machtsontplooiing in boide landen gaat voort. Do Keizer- manoeuvres zijn in Mecklenburg aan gevangen en even te voren heeft Keizer Wilhelm Von Kiderlen Wach ter ontboden teneinde mededeelingen te doen betreffende den voortgang der onderhandelingen. Thans is in Mecklenburg oen groote strijdmacht bijeen, c.a. 100.000 man, waarbij 87 veldbatterijen on 14 batte rijen zware artillerie van het veldleger, de noodigo telegraaf formaties, twee luchtschepen en acht vliegtuigen, ter wijl de troepen ook kanonnen met zich voeren op auto’s en gewone affuiten tot beschieting van luchtballons. En in Frankrijk werd aan een diner naar aanleiding van do manoeu vres een rede gehouden door den Mi nister van Oorlog waarin het welkom wordt toegeroepen aan Rusland’s ver-, tegen woord iger Grootvorst Boris en aan El Mokri, den afgezant van den sultan van Marokko. Door Grootvorst, Boris werd gedankt voor de hartelijke ontvangst en werd een dronk gewijd aan den president der republiek en het dappere leger van den Franschen, vriend en bondgenoot. El Mokri zeide, dat de Sultan zeer getroffen was door de eer, hem door’ de regeering der republiek aangedaan,; door zijn vertegenwoordiger uit te noodigen om de manoeuvres bij te wonen. De Sultan gaf zich steeds rekenschap van de uitstekende eigen-: schappen van het Fransche leger en’ van de officieren, hem toegevoegd voor de oefening en de organisatie, zijner troepen. De krachtige mede-1 werking, door uwe officieren verleend; die flikkerden, trilden en fonkelden, dat het een pracht was. „He, dat is een allerliefste, verras-l sing,” riep Liefhart uit, die blij was, dat een gelegenheid werd aangeboden, I pijnlijken’toestand een L, «„’„en. Papa’s redevoering had den braven Frits verveeld en het vuurwerk in zijn zak sprong en danste het was hem niet gelukt, uit de kamer te sluipen, daarom was hij in een hoekje gaan zitten met de stille hoop onopgemerkt te blijven. Door het plotseling stilzwygen ver schrikt, had hij reeds op het punt ge staan de vlucht te nemen, toén hij tegen alle hoop in geprezen in plaats van gestraft werd hii nam de lof uitingen, die door de algemeene ver legenheid zeer breed werden uitge meten, met het grootst mogelijk wel gevallen aan. Nadat de overleden grootmoeder eenigermate vergeten was, besloot Kienhout zijn redevoering voort te zetten, stelde zich echter te vreden met een hartelijken geluk- wensch en besloot met een lang zullen ze leven op de verloofden en mevrouw Amalia. Liefhart antwoordde hierop met eenige eenvoudige woorden. Hij verklaarde, dat het al te be scheiden van den heer dea huizes was, om zich en zijn familie volstrekt geen, verdiensten van de verloving toe te kennen; de verdiensten waren inte gendeel zeer groot, want in dit huis had Edith het betooverende van het Duitsche familieleven leeren kennen en oen vurig verlangen daarnaar was in haar ontwaakt; hy dronk op het welzijn der familie Kienhout. Er heerschto gedurende een ge- ruimen tijd een geroerde stemming, welke door Gustaaf met een humoris tische redevoering op de vlucht werd; gejaagd hij had tot onderwerp ge-! nomen Fritsje, den jongste des huizes, het levenwekkende element, dat voor, ergernis en vroolijkheid gelijkmatig zorgde. In onafgebroken rij en op belachelijke wijze liet hij allo misdaden van den kleinen deugniet de revue passeer en, wat groote vroolykheid verwekte. Alleen de held der redevoering ge voelde zich nitt al te best op zyn gemak; hij wierp voortdurend een angstigen, steelschen blik op papa, zoodra Gustaaf een bijzonder fijnen kwajongensstreek op onbarmhartige manier aan het gezelschap mededeelde. Hij was zeer big, toen de redevoe ring geëindigd was, en ledigde met innig welbehagen een glas op zijn eigen welzijn. Men dronk weldra op de broederschap en Frits vond het buitengewoon aardig, dat hij nu op eens jy en jou tegen mijnheer Lief- hart mocht zeggen, en dat deze mama en papa, de tantes en alle anderen ook met jij en jou aansprak. Deze plotselinge verandering in de wijze van aanspreken beviel hem zoo goed, dat hij van zijnen kant ouders, broeder en zuster met n aansprak on van het verlof om jij en jou te ge bruiken tegenover Liefhart een zi^r ruim gebruik maakte. „Zeg ereis, neef Frans,” blies hij hem in het oor. „Koop je nueenpo- neywagen voor me „Ik? Waarom ik?” vroeg Liefhart verbaasd. „Wel, papa heeft er mij een be loofd, als Waldemar Ditha trouwde,” antwoordde Frits. „Nu trouw iij haar; dus moet jij hem nu koopen.” Liefhart lachte dat hij schudde. „Daarvoor i« mijn portemonnaie te mager, Fritsje,” sprak hij, „maar een jongen ezel wil ik je wel cadeau doen ik kan er toevallig een te koop krijgen, misschien koopt papa er dan wel een wagentje bij. Vind je dat goed Frits knikte tevreden met het hoofd hy vroeg niet naar een schriftelijk bewys hij wast van meening, dat een verloving een heel goede gebeurtenis een adres is in den regel dacht der R< in het adres, ik echter indien zij persoonlyk, Konis kui

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1