Mantels, Costumes, Blousen TTit de PeiG. GemoWe Berichten. Stadsnieuws. SPOET. D. SAM SOM. Weerbericht Officieels Prijscourant an m n •4* i m, ten tweede of de betooging zou wor den toegestaan, de bedreiging is geuit dat bij weigering de Koninklijke op tocht dienstbaar zon worden gemaakt aan het doel dat met de betooging beoogd- wordt. Geheel in overeenstemming daar mede wordt mij in uw schrijven mede gedeeld, dat het adres aan mijn Depar tement zal worden bezorgd op genoem den Dinsdag 19 September en op zeker door u aangewezen uur, terwijl ik op de bepaling van dag en uur geen invloed kan oefenen, en terwijl uit den aard der zaak in de bezorging van oen, zij het belangrijk, stuk aah mijn Departement voor mij geen aan leiding gelegen is om het persoonlijk in ontvangst te nemen. Het geldt hier niet het toelaten der betooging, waaromtrent ik niet tot eene beslissing geroepen ben, maar ik zoude door onder deze omstandigheden de deputatie te ontvangen mijne mede werking vorleenen tot de op do boven omschreven wijze ontworpen han deling. Het is duidelijk dat dit niet op don weg der Hegeering kan liggen. Het doet mij leed dat dit beletsel door u in het leven is geroepen, want ware eenvoudig aan mij verzocht om op een mij gelogon tijd eono deputatie van uwe partij tot aanbieding van een adres voor Algemeen Kiesrecht te ontvangen, dan zou het mij aan genaam geweest zijn daartoe dag en uur te bepalen en de deputatie bij mij te zien. Het Volk zegt naar aanleiding van het schrijven van minister Heemskerk, „dat dit aan hot geheel van de mani festatie niets verandert. In elk geval wordt het adres met handtcokeningeii naar het ministerie gebracht, ook al is de Minister niet bereid een depu- tatip te ontvangen in particuliere au diëntie. Hetgeen bij die audiëntie zou gezegd zijn, zal dan bij andere ge legenheid gezegd moeten worden.' Rijksponsioen voor gemeente ambtenaren. Naar do N. O. vernoemt zal woldra tot indiening gereed zijn oen wetsontwerp tot het toekennen van pensioen ten laste van hot Rijk aan gemeente-amb tenaren en-beambten en aan hun weduwen en weezen. t Het wetsontwerp zal in de aan staande Troonrede worden aangekon digd en daarna zoo spoedig mogelijk worden ingediend. Het moet in de bedoeling vnn de Hegeering zijn de behandeling van dit wetsontwerp zoo- voel mogelyk te bespoedigen, opdat het in elk geval nog in den loop van het nieuwe zittingsjaar tot wet ver hoven zal worden. Verlenging herhalingsoefeningen. Naar de lozer weet, kunnon do man schappen van de infanterie der lich tingen 1907 en 1908, die voor 26 dagen tot 't houden van herhalingsoefeningen onder dp wapenen zyn, thans nog hoogstens 23 dagen langer onder do wapenen worden gehouden. Niet alge meen bekend is 't misschien dat die lichtingen in twee ploegen zijn opge roepen. Do lo ploeg, 6 regimenten omvattend, heeft voor die herhalings oefeningen hot tijdperk van 14 Augus tus tot 9 September. Voor hen is de hooger bedoelde vorlonging dus reeds ingegaan. De 2e ploeg, ook 6 rogi- menten omvattend, is onder do wapens van 4—29 September. Ook voor hen geldt het kon. besluit der verlenging. Zoodat over hen desnoods tot 22 Oc tober kan worden beschikt. Vad. Legermanoeu vres Bij de a.s. legermanoouvre», welke van 20 tot 27 September a.s. gehou den zullen worden tusschon Harder wijk en VHorUigenbosch en waaraan d« I,u en IIId* divisie van het Veld leger deelnemen, zal, naar w(j ver nemen, getracht worden do werkelijk heid zoo nabij mogelijk to komen, waartoe o.a. gebroken is met het tot nog toe gevolgde stolsel bij oefeningen in grooter verband, n.l. dat van te voren reeds de legeringplaatoon der verschillende afdeelingeii zijn aange wezen. De troepen zullen thans een kampement, een bivak of een oord- bivak betrokken waar het verloop van de operaties van dien dog hen gebracht heeft. Tepeinde in de voeding to voorzien, voeren de afdeelingen keukenwagens ,.n hooiwagens (zijnde daartoe gewij zigde eompagnieskarven) mede, zoodat do troep by aankomst in de logerings- plaats onmiddellijk kan spijzen. Ter geregelde aanvulling van de voorraden van die wagens worden eiken dag naar hoofddi «tributieplantsen door middel van antotractie uit to Amersfoort en te 's Hertogenbosch opgerichte z.g. mobiele étappenmagazyn het benoo- digde vleesch, brood, haver, hooi en ligstroo aangevoerd. Bovendien be zitten de troepen verduurzaamde levensmiddelen. Ter bekoming van drinkwater wor den op talrijke plaatsen Nortonpompen geslagen. De afdeelingscornmandanten zijn statistieke opgaven vertrekt be treffende de in de verschillende ge meenten voorradige drinkwatervoor zieningen, zoodat iedere commandant bij aankomst in een dorp, gehucht of buurtschap onmiddellijk kan naslaan hoe en waar hrj aan het noodige drink water kan komen. Aangezien het volgens de thans ge volgd wordende methode voor kan komen, dat in een gemeente meer menschen on paarden onder dak moe ten gebracht worden dan de bestaande inkwartieringstafelen uitwijzen, is het legerbestuur daaromtrent met do ge meentebesturen in overleg getreden, waarbij dank zij de door deze laatston betoonde groote welwillendheid oen alleszins voldoende regeling kon wor den getroffen. Men verwacht door een en ander de bewegelijkheid der manoeuvreerende troepen, welke tezamen ongeveer 20,000 man tellen, aanzienlijk te zien toenemen. De Interparlementaire Unie. Door den heer mr. M. Tydeman jur., secretaris der Nederlandscho groep der Interparlementaire Unie is van den secretaris-generaal der Interparlemen taire Unie to Brussel het bericht ont vangen, dat de Interparlementaire Conferentie to Rome is uitgesteld tot het aanstaand voorjaar. Eeno vergade ring van den interparlementairen Raad, het Bestuur der Unie, zal ge houden worden op 4 October a.s. to Parijs. Regimentsoefeningen. Onder leiding van kolonel R. Fro- ger, adjudant i. b. d. van H. M. do Koningin, zijn in de omstreken Van 's-Gravenhago de rogimentsoofeningep van hot reg. gren. en jagers begonnen. Hieraan worot mede deelgenomen door eert detachement ordonnansen en eon detachement hospitaal-soldaten. Deze oefeningen bestaan grootendeels in ge vochtHoxerceore n De staf en de veldbataljont» van het 10e rog. inf. uit Haarlem on Hoorn zijn gisteren naar de legerplaats by Nunspeot vertrokken tot het Houden van rögimentsoof eningen onder leiding van den kolonel jhr. J. T. van .Spong- lor. Het 2e bat. van het korps uit Den den Helder zal niet aan deze oefenin gen deelnomen. De staf en de beide bataljons van het 2e rog. inf. uit 's-Hertogenbosch zijn naar Venlo en Roermond ver trokken tot het houden van oefenin gen onder leiding van den kolonel, A. L. Klerk de Reus. Aan deze oefe-j ningen zal roede worden deelgenomen door oen eskadron van het 2e reg. huzaren en door de 3o mitruillour- afdeeling uit Maastricht. I)e staf en de bataljons van het 4e reg. inf. uit Leiden, Delft en Gouda zijn naar het kamp bii Harderwijk vertrokken tot het houden van regi- mentsoofoningen onder leiding van den kolonel C. D. de Roon, comm. van het korps daarna zal dit regiment met het 10e reg. inf. uit de legerplaats bij Nunspeet deelnemen Han de divisie- manoeuvres onder leiding van den generaal-majoor H. C. A. Neetesom In de legerplaats bij Harskamp 4ijn aangekomen detachementen van de voorjaarsploog van het 7e reg. inf. uit Amsterdam en Naarden, zoomede van het le en 2e bat. 8e reg. inf. uit Doesburg en Deventer en van het 11e rog. inf. uit Ede tot hot houden van goveehtsBchietoofeningen onder leiding van den luit.-kolonel H. M. A. Vigélius, van hot 8e reg. inf. (N. R. Cfc.). Oorlog of geen Oorlog. Staatsraad generaal Den Beer Poor- tugael schrijft d.d. 9 Sopt. aan de N. CJrt: Bestemde is er niets van te zeggen. Hoop en vrees ^isselen elkander af. Zoolang do onderhandelingen tusschon Von Kiderlen Wachter en Cambon, tusschon Duitschland en Frankrijk niet tot een bevredigend einde zijn ge bracht, kan men steeds plotseling voor verrassingen komen te staan. Ook in 1870 was op oen tyd van spanning een van grooto ontspanning gevolgd. De Hohenzollern-pretendent had toch van den Spaanschen troon afgezien. Daarmede dacht ieder den vrede verzekerd, toen de oorlog toch plotseling uitbarstte. Duitschland had een nieuwen eisch gesteld, een die de eer van Frankryk te na kwam. Bis marck stuurde toen op oorlog aan. Hij had dien noodig om' Duitschland te maken tot het machtige Rijk, dat het nu is. Thans beleven wij gelukkig een tijd, waarin noch Duitschland noch Frank rijk een oorlog willen, ja waarin de regeeringen en de leern der bevol kingen van beide landen dien zelfs, terecht, een ramp achten. Toch is de toestand verre van roos kleurig. Iets is er echter wat tot het behoud van den vrede kan medewerken. Daar op wil ik wijzen. Het is de droogte, de buitengewone droogte en hitte, die, in Amerika be gonnen, dit jaar in een groot gedeelte van West-Europa heeft geheerscht en nog niet heeft opgehoudende droogte, die de meeste weilanden verschroeit, de beken, bronnen en waterputton doet opdrogen en de oogsten doet mis lukken. Voeg daarbij do vee-ziekte, welke zich over Duitschland, België en Ne derland heeft verspreid, en do stijgende en onrustbarende duurte der levens middelen voor menschen en voor dieren, zoodanig dat zij in België en in Fransche reeds tot oproerige be- wegingen aanleiding heeft gegeven, dan zijn dat omstandigheden van zoo danig hoog ornstigen aard dat rogoe- ringen, als zij de oorlogskansen over wegen, verplicht zijn daarmede duchtig rekening te houden. In 1870 ging Bismarcjk, toon hij met Von Rhoon en Von "Muitke den poli- tïeken toestand besprak, niet «over tot het wuordenschrappen in* dé bekende dépêche, waardoor hij het uitbreken van don oorlog bevorderde, vóór hij, op zijn vraag aan Von Rhoon of alles bij liet leger zoodanig in orde was, dat er met volle gerustheid op kon worden gerekend, een bevestigend antwoord had ontvangen. Do legers van beide Staten kunnen en zullen waarschijnlijk in do beste orde verkoeren, maar or is nog een andere macht, die ook een woordje hoeft meo to zeggen. I)e natuur treedt thans op als goede fee, als vrodo- beschermstor. Wanneer 300,000 man Duitscho troepen met 10,000 paarden in don kortst mogelijke» tijd moeten worden aangevoerd tegen 500,000 man Fran sche troepen, ovonoens met 10,000 paarden, op een beperkt operatietorrein waar thans de droogte <le volden ver dord heeft en wutornood heeft doen ontstaan, dan kan dit, gevoegd bij do schaarschte van vee en van andere levensmiddelen, voor do leger .verple ging zulke ernstige bezwaren opleve ren, dat de gevolgen ervan op do oorlogs-oporatiën bezwaarlijk zijn te overzien. Maar niet alleen de legers, ook de bevolkingen zouden er ontzaglijk on der lijdpn. Thans vooral zou de oorlog onvermijdelijk achter zich aanvoeren de vreeselijke en afzichtelijke Megoera, in do gedaanten van hongersdood en pestilentie. De cholera nulert. In de landstreken waar de oorlog woedt en gebrek en ellende heeft gezaaid, zou zij een vruchtbaren voorbereiden bodem vinden, om rustig en lustig voort te woekeren en geheel WeBt-Êuropa te doon besmbtten. De oorlog is altyd en onder alle omstandigheden een ramp en een diep treurig rechtsmiddel, maar ontzettend zou thans de verantwoordelijkheid van do machthebbers en van de onderhan delaars zyn, waar het ton slotte niet om een recht, maar stechts ora een betrekkelijk nietig belang te doen is, het verkrijgen van wat meer of wat minder handelsbelangen in Marokko. De verantwoordelijkheid van een oorlog onder de vermelde omstandig heden zou zóó ontzettend groot zyn, dat het niet aan te nemen is, dat men het tot oen oorlog zal doen komen, een oorlog die zoo lichtelijk kan over slaan op andere landen en die geweldig zal zijn, als al de verniolkrachten waarover men tegenwoordig beschikt, worden ontketend en waarvan de fatale terugslag de gansche wereld jaren lang zal doen lijden. Zulk oen oorlog zou zijn niet alleen eon misslag maar een misdaad, een misdaad jegens de monschheid. Keizer Wilhelm en Fallières staan daartoe moreel beiden te hoog. De droogte kan m. i meewerken om het ooriogsgevaur te bezweren, A quelquo dhose malheur est bon! De Landweer. Naar aanleiding van het stuk in de Tijdspiegel over de Landweer, waar van wij Zaterdag j.l. in deze rubriek molding maakten schrijft de heer A. E. Dudok van Heel thans het vol gende in het „Hbld": Met groote verontwaardiging heb ik ook kennisgenomen van het dag boek van een landweerman, door u overgenomen uit „rDe Tijdspiegel". Ik voor mij weiger beslist, om, zon der verdere bevestiging aan de in dat dagboek vermelde schandalen te geloo- ven. Wat ik zelf van de landweeroe- feningen zag en wat ik ervan hoorde in gesprekken met tor goeder naam en faam bekende officieren, alsmede met de instructeurs (sergeanten-majoor van het leger, die aan do oefeningen deelnamen) heeft mij een geheel ande ren indruk van onze Landweer gegeven. Voor mij is het feit, dat de gep. luit.-generaal Snjjders voor de juist heid instaat nog geen reden om in deze mijne meening te veranderen. De oud-inspecteur dor infanterie heeft wel eens meer blijk gegeven zich te kun nen vergissen. Dit is o.a. nog onlangs duidelijk gebleken, bij zijn beoordee ling van het in beproeving geweest zijnde nieuwe schietvoorschrift (met hode Fabius), bij welke beoordeeling hij niet alleen blijk gaf haar slechts zeer oppervlakkig te hebben bestu deerd, .raar tevons daaromtrent vol komen onjuiste voorstollingen te geven. De eer van de landweer on van hare officieren in het bijzonder eisht, dat in deze zaak van Regeeringswege een streng en nauwkeurig onderzoek inge steld worde. Zoolang dat onderzoek niet de genoemde schandelijke feiten bevestigt, beschouw ik het geschrijf van den anonymus als een uiterst laak bare handeling die gestraft dient te worden. Zou echter het onderzoek, tegen verwachting uitwijzen, dat or opk maar eon gedeelte van het medegedeelde waarheid bevat, dan moet er zonder aanzien des porsoons op de meest ge strenge wijze bij het bataljon zuive ring gehouden worden, opdat het schurftige schaap uit do kudde ten spoedigste genezen worde. Dan behoort allereerst onze weermacht verlost te worden vnn officieren, die blijk zouden gegeven hebben zóó volkomen onbe rekend te zijn voor de door hen op zich genomen taak, door ze onmiddel lijk te ontslaan en dan moet ook de tuchtlooze en plicht vergeten troop, die dat bataljon dun zou blijken te zijn, met alle middelen, die de wet biedt, tot de orde geroepen worden. Vereeniging van Fabrikanten van Gouden en zilveren werken in Nodorland. Men meldt ons uit Amsterdam: In den loop dor vorige week had in hotel Krasnapolsky te Amsterdam oen vergadering plaats van de leden dor „Vereeniging van Fabrikanten van Gouden en Zilveren' werkeit in Nederland", waartoe fabrikanten uit verschillende deelen des lands naar Amsterdam waren samen gekomen. Besloten werd o.m. in de verschillende deelen van het land districts-afdee lingen te vormen, die dan de behar tiging der belangen van de in die districten gevestigde leden, zooveel mogelijk zullen bevorderen. Aan deze dist ricts-af deelingen word door de vergadering o.m. opgedragen na te gaan in hoeverre het mogelijk zou blijken een voor alle leden aannemelijk arbeids- en leerling-contract vast te stellen. Tevens werd in deze vergade ring een commissie benoemd, welke zal moeten nagaan, in hoeverre voor de leden gunstige assurantie-condities kunnen worden bedongen. Met nlgemeeno stommen werd een bestuursvoorstel aangenomen omtogen het volgend jaar een prijsvraag uit te schrijven a. voor leden of zoons van leden. b. voor persQnen bij leden in dienst. Een commissie van drie leden werd benoemd om dezo prijsvragen nader voor t© bereiden. Machtiging werd aan het bestuur verleend pogingen in het work te stellen tot het verkrijgen van een eigen orgaan en het uitgeven van een jaar boekje. Besloten werd verder om van wege de voreeniging diploma's beschikbaar te stellen voor personen die 25 en 50 jaar onafgebroken bij denzelfden pa troon in betrekking zijn geweest. Aan het bestuur werd ten slotte nog opgedragen verschillende op de agenda vermelde pnnten nader uit te werken en in de volgende vergadering daar omtrent rapport uit te brengen. In September van hetjaar 1897 vond iemand te Utrecht een zilveren horloge met ketting. De vinder vond het niet noodig van zijn vondst mede deling te doen aan de politie en be hield net uurwerk als zyn eigendom. De man verhuisde sedert van Utrecht naar het grooto Amerika en droeg daar altijd het gevonden horloge. Doch ziet na 14 jaar kwam de wroeging. En thans heeft de mynheer in Amerika een brief geschreven aan den hoofdcommissaris van politie van Utrecht, met de raededeeling dat hij 14 jaar geleden verzuimde, en dat nu nog wil trachten goed te maken. Van daar dat de hoofcommissaris de vol gende kennisgeving deed plaatsen „De hoofdcommissaris van politie te Utrecht bericht, dat aan het hoofd- commissaraat inlichtingen zijn te be komen omtrent een zilveren- horloge m«»t ketting, in een der maanden van Juli, Aug. of Sept. 1897 op den open baren weg te Utrecht gevonden." Trambotsing. De stoomtram der Hollandsche Buurtspoorwegen ia Zondag te Tilburg op een met <«n paard bespannen ijs- wagen rijdende uit een zijstraat ge- loopen. De wag' u v.ï-rd totaal ver brijzeld het pa ud blo. t met gebroken be< non liggen, de I» duurder werd door den zwnren schok van den bok geslingerd en bekwam een ernstige wond aan hut hoofd Ne en half uur vertraging was de tramlijn vrij. De Leeuw. Ct. maakt melding van hevige onwedors, die Zondag in Fries land woedden en op verschillende plaatsen kleine.branden veroorzaakten, zonder grooto schade aan te richten. Te Franeker werden een koe, twee schapen en twee kalveren door den bliksem getroffen en onmiddellijk ge dood. Gelukkig ging hot on weder verge zeld van eeii mildon regen, zoodat in de behoefte,aan drinkwater is voor zien. Waternood. Men schrijft uit de Langstraat: Het watergebrek noemt in deze streken onrustbarend toe. Op enkele plaatsen zijn reeds van gemeentewege nortonputten geslagen, doch wegens de groote afstanden zijn deze verre van toereikend. In don Berkdijk, een gehucht van Kaatsheuvel, dat op don hoogen heidegrond is gelegen, heeft bijna niemand meer water. Do be woners graven thans op de hei diepe kuilen, waarin zich het opborrelende water verzamelen kan. 't Is treurig om te zien, hoe in den vroegen mor gen er een wedstrijd ontstaat, wie er het eerst bij is, om zich van het bruine, drassige water meester te maken. Dit water wordt dan door oen heel fijne zoef gegoten (eon filter is daar een onbekend ding) om de grootste bostanddeolen van bot leem er nit te verwijderen. Nadat deze bewerking enkele malen herhaald is, heeft het water oen meer gele kleur gekregen, die door rustig staan na verloop van een paar uren nog wel wat lichter wordt. De grooto moeite dio moet worden aangewend, om aan water te komen, is de oorzaak, dat or uiterst karig mee wordt omgesprongen. Niemand zou graag 's nachts een emmer water bui- ton laten staan, uit vrees, dat het ge stolen mocht worden. De oudste be woners zelfs kunnen zich niet herin neren, dat hier ooit zoo'n waternood bestaan heeft. Het Aamsveon, op de grens van Overijsel gelegen, staat al sedert' ver scheidene dagen in brand. De eigena ren hebben de turf in veiligheid ge bracht. Aan blusschen valt niet te den ken. De metselaar Br. uit Dordrocht keerde Zaterdagavond uit Rotterdam huiswaarts, doch merkten toen hij de brug over 'tHollandsch Diep in zicht kreeg, dat de trein to Dordrecht niet gestopt had. Van het langzamer rijden van den trein maakte hij nu gebruik en sprong er uit, met het gevolg, dat hij tegen de brug en daar na weer terug tegen den trein geslin- fjerd. De man liep daardoor vreese- ijke wonden op zoodat voor zijn leven wordt gevreesd. Geneeskundige hulp kon eerst te Zevenbergen worden ver leend, waarna des avonds de ongeluk kige nog naar zijn woonplaats is ver voerd. Te Leeuwen heeft de zoon van de wed. Keller, die in het bezit was van scherpe patronen, Zondag een daar van op oen stoep gelegd en er met een hamer op geslagen, met het ge volg dat de kogel hem in de borst drong en onmiddellijk den dood ver oorzaakte. Door een tweedaagschen storm is belangrijke schade aangericht langs de geheele kust van de Oostzee. Een zeer groot aantal vlotten werden uit elkander geslagen en weggespoeld en ook zyn stoomschepen met passagiers gestrand. De laag gelegen gedeelten aan de haven van Riga staan onder water. Ook zyn groote verwoestingen aan gericht iu de bosschen. Uit Reval wordt bericht, dat dicht bij het eiland Dagó een Zweedsche driemaster, geladen met planken, is omgeslagen. Van de opvarenden wer den slechts drie man gered. Men schrijft uit Limburg: Ten gevolge van de langdurige droogte hebben verschillende assuran tie-maatschappijen, o.a. de Amsterdam- sche Provinciale, de Propriétairen Réunies, de Gladbacher Feuer-Gesell- schaft, thans alle loopende verzekerin gen ovef bosschen per aangeteekenden brief opgezegd. Duizenden H.A. den- iienbosch liggen door dezen maatrêgel onverzekerd. Reeds vóór een paar weken hadden dergelijke opzeggingen plaats, Waar door o.a. baron d'Alcantara voor 500 H.A. verbrand bosch in de nabijheid van Dalheim geene uitkeering krijgt. Ook de gemeente Eimpt was bijna de dupe geworden van zulk een opzeg ging, daar het betreffende schrijven inkwam, toen de laatste groote bosch- brand in haar bosschen woedde. Daar bovendien verschillende Mij. beslist geen risico voor dennenbosch op zich nemen, kunnon de eigenaars zelfs voor hooge premiën bezwaarlijk een overeenkomst treffen. De promie voor liggend (gekapt) hout bedroeg vroeger 71/a per mille, thans spreekt men van premiën van 10—15 per tnille. n Merkwaardige vondst. Bij het gra ven van de tramhaven te Honselers- dijk zijn oen 12-tal fondamenten bloot gelegd van het oude kasteel Honds- holredijk. Het zyn zware en sterko fun deeringen, die vermoedelijk nan het hoofdgebouw hebben behoord, wat af te leiden valt uit de ligging ten opzichte van de nog bestaande poort aan den ouden weg naar Delft. Gisteren omstreeks elf uur is gescho ten op trein 25 der electrische spoor Don Haag—Rotterdam, tusschon Noot dorp en Pijnacker. Do kogel ging dwars, door een coupé heen zonder iemand te raken. Er werd onmiddel lijk een onderzoek ingesteld. x Leuke fiscus. Door de ongehuwde onderofficieren van het garnizoen te Breda werd geen hoofdelijke omslag gevorderd, terwijl de gehuwde collega's wel werden aan geslagen. Door het gemeentebestuur van Breda is thans door medewerking van do militaire autoriteiten bepaald, dat de ongehuwden voortaan mot de gehuw den op óén lijn zullen gesteld worden en dat de ongehuwden moeten bijbe talen don verschuldigden Iloofdelijken Omslag over de jaren 1908, 1909 en 1910. Met het innen dier belasting over 1908 is een begin gemaakt. Te Wouw is een 14-jarig knechtje van den landbouwer J. de Greef op noodlottige wijze om het leven ge komen. Öp zijn terugkeer toen hij hooi naar het vee in de weide had gebracht, schijnt hij uit speelschheid een touw aan een Boomtak geslagen te hebben om daaraan te slingeren. Het touw is hem daarbij om den hals gekneld en de knaap werd daardoor gewurgd. Men schrijft uit den Hoekschen Waard: Wij hebben ons wel eens afgevraagd óf zoo'n periode van lang durige droogte ook bij de negers in Afrika wel zou kunnen voorkomen. Want in één opzicht zijn ze ons ze ker vooruit. Ze hebben immers hun regenmakers en het lydt geen twijfel, of die heeren zullen wel zorgen, dat gebrek aan water tot het rijk der fa belen behoort. Wij zijn nu eenmaal zoo gelukkig niet, zulke mannen in ons midden te hebben. Wij zitten tenminste in de droogte en het ver langen naar regen wordt al sterker en sterker. De regenputten zijn haast alle leeg en de watertonnen af weken. Men bedient zich dan ook van sloot water, dat op de eene plaats al onge zonder is dan op de andere. Zoo nu en dan wordt er in de dor pen, aan de tram gelegen, water aan gevoerd in waterwagens, die als het ware bestormd worden. Slechts twee gemeenten, Oud-Beier land en Heinenoord, maken een gun stige uitzonderingdaar bezit men een waterleiding. Het spreekt van zelf, dat er nu meer dan ooit over een waterleiding gepraat wordt, maar het is weer praten en zal nog wel eenigen tijd prtften blijven. Het is immers zoo gemakkelijk. De oogst is voortreffelijkmen kan niet beter verlangen. De suikerbieten evenwel zullen het gewicht van vorige jaren niet halen, maar -daar staat tegenover, dat het gehalte zooveel te beter is. Stofwolken overalop de wegon en op het land. Op het laatste vooral, als men aan het pl >egen of egged is. Het is te begrijpen, dat Het luchtige „hoop doet leven" weinig vernomen wordt. Men heeft al zoolang gehoopt en steeds was alle hoop ijdel. Maar laat ons den moed nog niet opgeven, want regen zullen we wel krijgen, maar hoe eerder toch, hoe liever. Zondagmiddag 5 u. reed het 12-jarig dochtertje van dr. Thomee te Rotter dam op de Noordblaak op een fiets. Voor een anderen wielrijder willende uitwijken, kwam zij in aanraking met een motorwagen van lijn 1. Zij werd in den rug aangereden, viel, en kwam onder den baanveger terecht. Door het aanwezige publiek werd de motor wagen gelicht en werd het meisje er ornstig gekwetst onder vandaan ge haald. Zij is in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis gebracht. Op verschillende plaatsen in Frank rijk zijn Zondag ernstige ongeregel- hedon voorgevallen naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen. Te Charleville was de arrestatie van oen opruier het sein voor een erger lijke rustverstoring. Een talrijke mo- nigte trok naar het politiebureau en eischte vrijlating van den gevangono, w&arop een escadron dragonders oen charge maakt. Jonge lieden en vrou wen wierpen zich voor de paarden. Twee ruiters worden door do woedende menigte uit het zadel gelicht. Te Denain hadden op verschillende plaatsen vechtpartijen plaats mot mili tairen en gendarmen en een groot aantal personen werden gewond. Te Roubaix werden winkels geplunderd en betoogingen gehouden. De bewo ging is ook reeds overgeslagen naar de arbeiderswiikon te Parijs. In Belle- vitte bijv. heeft een talrijke menigte Zondagochtend zoer rumoerige botoo- gingen gehouden. Brand. In de veestallen van A. A. Meouwis aan de Veemarkt te Rotter dam kreeg gisterenavond eën stal knecht, toen hij de dieren met hooi voerde, eon trap van een os, waardoor hij met het höoi in een glasvlam te recht kwam en de stallen in brand geraakten. Ruim 40 stuks rundvee werden tijdig naar buiten gedreven. I)e brandweer in grooten getale aan wezig, slaagde er in den brand in oen uur tijds te beperken tot een klein gedeelte van den stal. Een der Duitsche mailtreinen, be stemd voor Vlissingen, moest Zater dagavond te Kruiningen stoppen, om dat een rijtuig in brand was geraakt, hetwelk uit den trein werd gezet. De trein had hierdoor een half uur ver traging. Zaterdagavond dreef een Fransch motorjaehtjo, bestemd naar Terneuzen, hulpeloos op de schelde rond. Een hoogaarts uit Breskens vertrok ter assistentie en bracht «het jacht, dat reeds naar zee dreef, behouden in de haven te Breskens. Zaterdagmiddag is de 71 jarige land bouwer J. te Hummelo uit een pere boom gevallen, met het gevolg dat hij weldra overleed. De dochter van den smid Kuipers, te Stad-Almeloo, werd na thuiskomst van een concert plotseling hevig on gesteld. De ontboden geneeshoer con stateerde vergiftigingsverschijnselen, waarschijnlijk veroorzaakt door het eten van garnalen. De toestand van de patiënte is vrij ernstig. Groote heidebrand te Vlijmen, Zondagmiddag woedde te Vlijmen een enorme heidebrand langs den Vlijmenaehen weg. De brand, die ver moedelijk is ontstaan door vuur of vonken van de tram, neemt enorme afmetingen aan. Men ziet totaal geen kans om het vuur te blusschen. Zwarte rookwolken stijgen omhoog. De brandweer zal zoo aanstonds uit rukken. Men vreest, dat ook een groote partij banden verloren zullen gaan. („Bossche Ct."). GOUDA, 12 September 1911. Volksconcert Houtmansplantsoen. Donderdagavond 7Va uur zal in het Houtmansplantsoen een populair Con cert worden gegeven door het Stede lijk Muziekkorps alhier, welk concert door dit muziekkorp aan de gemeente wordt aangeboden. Séance litteraire Wij herinneren er aan, dat de Séance litteraire van Mile Schneider heden avond 8 uur gehouden wordt in de Sociëteit «le Réunie. Op de Landbouw Tentoonstelling te Leiden zyn heden bekroond voor de Goudsche Kaas In afd. A. 1* prijsGouden medaille, W. J. van Beusekom, Hekendorp. 4° prijsA. J. van Rijn, Waddinx- veen. Eervolle vermeldingA. Breedijk, Waddinxveen. Afd. B: Eereprijsgroote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin A Oudijk, Moordrecht. 1® prijs. S. Moons, Reouwijk. 2® Benevel dj Waddinxveen. 3" J. Naber, Bloemendaal bij Gouda. 3® prijsWed. van don Heuvel, Moordrecht. 3e prijsL. do Vries, alhier. De Tariefwet en de Zeep-industrie. De firma T.. P. Viruly Co., stoom- zeopzioderij „do Ilamer" alhier en 34 andere fabrikanten van zachte zeep hebben by de Staten-Generaal een adres ingediend, waarin zij te kennen geven, dat zij met onvordeelde instemming hebben gelezen in de Memorie van Toelichting bij het Ontwerp lor Nieuwe Tariefwet, dat „Grondstoffen, die do Nijverheid en de Landbouw uit het Buitonland moeten betrekken, blyveu vrij van rechten, omdat die hier te lande niet of in niet voldoende hoe veelheid vorkrijgbaar zijn", dat voor de Zachte Zeep-indastrio in de laatste jaren als voornaamste grondstof wordt gebruikt de Soja boonenolie, welkq in hot nieuwe Ta- riefwetsontworp wordt belast met f 0.65 per 100 kilo's, dat naar hunno meening, dit recht in strijd zoude zijn met bovenaange haalde zinsnede uit do Memorie van Toelichting, daar Soja-hoonenolie slecht» in zoor geringe hoeveelheid hier te lande wordt geslagen on de kans op sterke uitbreiding vun dit bedrijf uiterst gering te achton is, aan gezien Mandscnurijo zelf groote olie- fabrieken heeft ingericht en derhalve de invoer van Soja-baonen in Neder land, toch reeds van zoo weinig he- teekenis, nog vorder zal inkrimpen. dat zij met groote bevreemding heb ben gezien, dat in hot Tarief wetsont werp de grondstoffen der harde zeep industrie, te weten Palm-, Palinpitten- en Cocosolie zijn vrijgesteld, terwijl zelfs Katoenzaadolie, tot nu toe belast met f 0.55 per 100 Kilo's, in het Ta riefwetsontwerp wordt vrijgemaakt. dat door het ontworpen recht een typisch Nederlandscho en sedert eeuwen gevestigde nijverheid, in welke een groot aantal menschen werk vin den, met ondergang wordt bedreigd, dat de zachte-zeep-industrie tenge volge van de Bcherpe concurrentie van harde huishoudzeepen van binnen- en buitenlandsch fabrikaat, toch reeds niet dan met d*e grootste zorgen kan wor den staande gehouden, redenen waarom z(j meenen, met allen aandrang te moeten verzoeken, het daarheen te leiden, dat ook Soja boonenolie vrijdom van invoerrechten hebbe. AMERIKAANSCHE STOOM V AARTLl JN EN Het stoomschip Pofadam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 10 Sept. v.m. 11 uur 55 min. Scilly. Het stoomschip Wittehad (Can. Lijn), van Rotterdam naar Montreal, arri veerde 10 Sept. v.m. te Quebec. Het stoomschip Andijk (Neptune Lijn), van Newport News en Balti more naar Rotterdam, passeerde 10 Sept. n.m. 5 uur 26 min. Lizard. Roeien. Na de kranige prestatie van Bur gess, na diverse ifanaalvluchten, komt nu de tijding dat Jarman met eén skif het Kanaal overgestoken is van Deal naar Calais. Jarman is kellnor en 19 jaar oud. Vrijdag om 7 uur 30 is hij uit Deal vertrokken. Na 11 uur heeft hij Calais bereikt. MARKTBERICHTEN. Rotterdamaehe Veemarkt. Aangevoerd 38 paarden, 1 veulen, 1 ezel, 1136 magere runderen, 763 vette runderen, 379 vette en gras- kalveren, 183 nuchtere kalveren, 320 biggen, 2 bokken of geiten. PrijzenVette koeien 80, 76, 72, Ossen 78, 74, 70, Stieren 68—70, 64, 62 Kalveren 110-113, 100—105, 95. Melkk«>eien 145-—265, Kalfkoeien 160 -285, Stieren 120280, Pinken 90— 120, Nacfiteie kalveren 7—14, Gras kalveren 25—35, Vaarzen 100150, Werkpaarden 75 145, Biggen 6—12, Fokkalveren 3555, Slachtpaarden 40-85. Rotterdamscho Botermarkt. Aangevoerd 77 f8 en 32'16e ton, le kw. f64, 2e kw. f61. 3e kw. f57. 202 stukken van !/s kilo. Prijzen 80 k 85 ets. Rotterdarnsche Eeierenveiling. Aangevoerd 40345 stuks. Kippeneieren f4.50—f 6.35. Eenden eieren f 5.65, Kalkooneieren f7. f8. Laatste Hericbten. Madrid 12 Sept. Een officieel tele gram uit Bilbao meldt, dat alle ar- beidersvereenigingan de algemeene f taking hebben afgekondigd. t Bilbao 11 Sept. Te Barnêaldo gaven de stakers vuur op een wachtpost van do burgerwacht, die voor tie hoog ovens was opgesteld. De wacht schoot terug. Acht personen werden gewond, van wie twee ernstig. Cuidat Realo 11 Sept. Te Arga- inasilia had een gevecht plaats tus schon «le voor- en tegenstanden» van don burgemeester. Drie personen wer den gedood, zes gekwetst. Lissabon 11 September. Engeland, Duitschland, Oostenrijk, Italië en Spanje hebben de Republiek Portugal erkend. Hedonnacht brandden to Driehuis, gemeente Velsen, door onbekende oorzaak do bloembollenachuur, stalling on gedeelte woonhuis van H. of. Een gedeelte inboedel werd gered. Alles was verzekerd. De manoeuvres. Men seint ins uit Apoidoorn. Heden morgen zijn voor het oorst oenig meubilair enz, van uit een villa in «le nabijheid van hot Koninklijk Palets, welke toebehoort aan H. M. do Ko ningin, naar Kerkavozaad *getran«- porteerd. VaUehe munt. Overeenkomstig de oisch van het O. M. veroordoolde do Ainst. Recht bank Paulus Julius Ross schilder van beroep en do koopiuau Haas Scrack resp. tot 3 en 2'/j jaar gevangenisstraf, de eerste wegens hot vervaardigen van valsche rijksdaalders de tweede wegens de uitgifte daarvan. Amsterdam. Heden overleed hier ter stede na langdurige ongesteldheid de Heer H. C. J. Gritters directeur van de Amstordamsche gem. olectriciteits- werken, vroeger in gelijke funotio to Rotterdam. C. A. M. Raymakers. Hot Eorato-Kamerltd voor Helmond, de heer C. A. M. Rayrnakors, die sedert 23 Dec. 1907 als r -k. afge vaardigde voor Noord»- Brabant zitting had, is heden plotseling overleden. Pipna. Bij het vertrekken van de Elbe zyn hedenmorgen een onder officier en 10 manschappen van het Duitsche leger verdronken. De nu nog- resteerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN9 Sept. Hermanns, ouders H. Zeltonrijch en A. Kranen donk» Johanna Catharina Wille- mina, ouders D. van der Sloot en A. A. van Klaveren. 10. Huibert Cas per Johannes, ouders C. J Kok en A. M. Starre. Apoloon, ouders C. de Bruin en C. de Knecht. jozef Antonius, oudera C. Verheul en A. M. van Leest. Elisabeth Cornelia, ouders J. K. M: Saai bach en A. Splin ter. Catharina Josina, ouders C. den Edel en J. J. Rijnhout. 11. Pieternella« Adriana, ouders N. 3. Meijer en M. Kooi, Hermanns, ouders J. Van .Zutphen en F. J. van den Ring. Johannes Huibert, ouders H Verboom en D. J. van Reede. OVERLEDEN9 Sept. J. don Haag 4 m. 10, A. van der Kuij, wed. van L. Groenendijk 75 j. 12. W. F. Wiltenburg, 10 m. van het Koninklijk Motoriologisch- I Instituut te DE BrLDT. Hoogste barometerstand 769.7 te Breilau, laagste stand 740.9 te Seydis- fjorfl. Verwachting tot den volgendon dag. ^wakke tot matige zuidoostelijke tot jmidelijko wind toenemende bewol king, kans op regen of onweer, vooral in hiet zuidwesten, overdag iets koeler. VAN DEN Kf fucI f n h»ii il ti I te A m s t «r dam 12 SEPT. 1911. ,V(8l.e«iueeu. lh#m- 84'/, 923/» 65 101'/i 997, 46*/, 104'/,* 87 Gpont W B r>7>/, 210'/, 200»/, 48'/,, 08»/, «W'/i» T0»/( 'J1U 299 998 940 1S5 180»/, Ned, Cert. Werkelijke Bohuld 3 pet. Oo#tienr. Belasting vrije Kl onen rente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Atnort. Schuld 3 pot. Russische Obl. 15K36 5 pet. Id.JClbl. (Gr. Russische Spw.mü.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- Wèg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Aft. Binnenland Obl. öpet. BraÉilie. Funding Lea ning d pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Diul.Schuld 19Ö5 B pot. Itauk eu t'redirt lustri I Ir» ff»-n Nodi Bankaandoolon ludustr. Ouderiieiuiiifffii American Car Foun dry Corap. C. v. A. ld.Smelting A Refining Cert. v. Amid. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A, Stool Corp. Cert. vi. (lew. A and. Koi. Predict lusted, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" A anil. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ne<l. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw Hften. Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Rodjung J^ebong, Myn- bóuw Mij. Aand. Great Cobar Aan<i. PetrolenmOnderH Dortsehe Petroleum In dustrie My. Gew. A. Kop. Ncsd. Mij. tot Expl. v, Potr. Bronn. C.v.A „Shjëll" The Transp. A Tirad Cy. C. v. G. A Meheepvaart M(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mjj. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak-Ouderaem I nfen Binjjey Tabak Mij. A. Nieuwe A*ahan Tabak Mjj. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mjj. Aand. Diversen MaxWel Land Cprt. v. Aand, Peruvian Corporatism Iim. Cert. v. Aand. Mpoerweyei. Boil, IJzeren Spoor- wégmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuicl-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenen kpoorwegmij. Aand. dito dito Act. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb, Obl, 4 pet. Erie! Spoorweg-Mij. Géw. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premkeieenincen. Amsterdam Aand. 3pet Hongarije. Thei h-Ro- gttlirungs-Ges. 4 pet. Prolongatie 3 t3 pCt. Voor Holl. L ndsen stemming op nieuw flauwer, Russen iets vaster Oostenrijksche flauw, Locale fondsen ongeanimeerd. Amérikam-n betrokkè- lyk vast, in verband met de noteeriögtti in Parijs, Berlijn en Londen. 660 66 V, 149 417 375 I 168 115 1&3/i« 108'/, 42 89% 83% 92% 92% 07% 67'/. 209% 129. f - 98% 29% 2» 166% W% 19',, 101'/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2