BHT 1LAZEN, De Ganzendokter. iet Tuin Stok. exx -^(d.’rrertezxtïe’bla.d. voor <3-cnj_cLa. ezx OzccustxeGsexu Woensdag 13 September 1911. No. 11661. 50e Jaargang. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Bixïtexi lazx'^U Slxxrxexxlebxxd.. Buitenlandsch Nieuws. jnSKKRK FBU1LLBTOX IR JDE, KRAMM, e van Beeldende Wer, Architect en van Bouwkunde f. iigevers, Gouda Jtr. 222, Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. (Wordt vervolgd.) fcttZn.,Goud». beroemde erkglazen Réunie, boven- 1. Vergadering liging „Arnold SLAVERNIJ owlt te alet tbt bet huU •U, muren, »r en door lo Sunlight oorden ligste lood*. Het hals en en droge Kei- nlden per jur. f. SCHOUTEN. B Janskerk, der ikeningen ent. UC11T DSR ABETH. 1BNT. r hul* doen k verlichten. ‘ij ihaakbord” half >m. vergadering identia”. aonie”, uur, lering voor de wenzorg”. i „Het Schaak- one Algemeene van de Ver- rijding der Tu- aan de piano had AG, meth. spreken beschikbaar otn ven. Nadere ih- aand adres. België, Brand te Antwerpen. Een groote brand is in de hout- loodsen van hot Ferdinand-dok uitge- broken. Alle brandweerposten trokken uit naar het terrein van den brand. De brand overtreft in ontvang den brand welke tijdens de staking in 1907 plaats had. De houtloodsen van een vijftal firma’s staan in brand terwijl andere ernstig bedreigd worden. De vlammen zijn te Brussel zichtbaar. heugde zij zich er bijzonder over, dat haar verloofde alle anderen in ver rukking bracht. „Ik leer je vandaag van een geheel nieuwe zijde kennen,” zeide zij tegen hem, „je bont oen salonleeuw.” „Eerder nog oen dansboer,” ant woordde hij lachend. „Beval ik jo nu zoo?” „Je bevalt me altijd,” antwoordde zij snel. „Doch vandaag beter dan op andere dagen vroog hij vorschend. Lang zaam schudde zij het hoofd. „Neon, dat niet, maar ik ben or trotsch op, ah do andere menschen je bemin neig k vindon. Voor het ge wone leven geef ik de voorkeur aan je liefde in gewone jas boven je be minnelijkheid in rok, want de eerste is voor mij, de laatste is voor alle menschen.” Hij drukte haar innig do hand. „Ik dank je, mijn Edith,” fluisterde hij, „en niet waar, onze bruiloft zal stiller zijn?” Zij knikte slechts. „Niettemin bon ik tot in het diepste müner ziel geroerd door de hartelijk heid van ie bloedverwanten, ik zal dat steeds bltfven gedenken.” Zooals alles op aarde, nam ook dit verlovingsfeest een einde, doch men scheidde ondanks het late uur met Bouw- en Wo- e Bpieringstraat inr vergadering van Armenzorg, ij geregeld tydig ontvangen van en, vermakeljjk- i dan in onze laatste voorstellen van Duitschland opgeworpen, met name betreffende de noodzakelijkheid om in Marokko ge lijkheid op economisch gebied onder alle mogendheden te handhaven en de politieke vrijheid van Frankrijk te verzekeren. Minister De Selves zou zich heden naar President Faillieres begeven te Rambouillet teneinde den president in kennis te stellen met de door den ministerraad genomen be sluiten. Naar verwacht wordt zal het de finitieve antwoord, dat daarna zal worden vastgesteld, voor het einde dezer week aan Duitschland worden overturn ligd. gezet, waarna zij plaats genomen. Reeds in den tuin vatte Gustaaf Marie om het middel en stormde vroolijk de anderen vooruit de zaal binnende nakomers vonden reeds een dansend paartje en nu had er op oens een bal plaats, dat aan gemoedelijk heid en danslust niets te wenschen overliet. Liefhart danste niet enkel met Edith, maar ook met zyn toe komstige schoonmoeder, met do vrouw des huizes, met Mimi, met mevrouw Emma, ja zelfs met papa Kienhout. Desgelijks deden de andere huisge- nootenin de vreugde des harten danste ieder met iedereen, waardoor wel eens twee mannetjes en twee wijf jes samenkwamen ja zelfs Trien en haar helpster, het boodschapmeisje Doortje, die aangetrokken door de muziek, in de openstaande deur had den postgevat, werden de eer van een dans waardig gekeurd. Frits trapte uit geestdrift al zijn tegenpartijen op de teenen, maar dat hinderde geen zier. Het meest echter dansten Gustaaf en Marie met elkander en de laatste verzekerde aan iedereen, die het hooren wilde, dat dit de schoonste dag haars levens was. Edith was begrijpelijker wijze dezelf de meening toegedaan en vooral ver- de „Axnbachts- en Omstreken”, dering in de o’/j uur. ns Genoegen”, idententoonstel- Men brulde bijna van genoegen, wat Frits echter niet in het minst van zijn stuk bracht. „Hij heeft hem mij beloofd en hij moet hem aan mij geven,” sprak hij verder, „en bovendien is het al zeer donker en wij zouden in den tuin naar het vuurwerk kunnen gaan, wat ik reeds voor den dag gehaald heb.” Hij dronk zijn glas leeg en ging zitten. Stormachtige byval beloonde hem. Waldemar verklaarde, dat hij zich volkomen aansloot bij hetgeen zijn geachte voorganger had gezegd, en verzocht het gezelschap hem naar den tuin te willen volgen, waar inderdaad een vuurwerk werd af ges token. Men begaf zich naar den tuin en verlustigde zich in het aangeboden schouwspel. Het vuurwerk liep schit terend van stapel en oogstte onver deelde bewondering, want uit de om standigheid, dat eenige raketten niet wilden afgaan, maakte het publiek niet veel. Toen het gezelschap het huis weer naderde, werd het door zachte, wel luidende walsklankeu begroet. Mevr. Emma had, offervaardig als altijd, het schouwspel van het vuurwerk er aan gegeven en met behulp der dienst boden de tafel en de stoelen op zijde leedwezen van elkander iedereen ver klaarde dozen schoenen dag nooit te zullen vergeten. Zelden laat het lot ons oen paar uur rein genot smaken, bijna altijd is de vreugdelieker mot oen paar alsemdruppolis gemengd, doch dozen avond was het huis van Kien hout zonder eenigen tegenslag ge weest, misschien wei, dmdat het bittere reeds te voren in rijken overvloed over de familie was uitgestort. Pe vroolijke stemming in huis was van blij vonden aard. Eoith wist heel goed, dat het ’t spook der Amerikaiin- sche millioenen geweest was, dat de tweedracht in huis gebracht had, en zij was er blij om, dat zij het ver dreven had met haar vertrouwelijke mededeeling aan tante Betti. Do hartelijkheid, waarmede men haar nu tegemoet kwam, deed haar goed, want zij wist, dat die hartelijk heid echt was. Edith bevond zich nu veel in de nabijheid van tante Bettizij wilde de landelijke spijzen loeren koken en zich met de zeden en gewoonten en verhoudingen vertrouwd maken. Cana^jjas, de minister-president in voert naar aanleiding van de Marokko-affairo een GOIDSIH E COIIUVT. Van 1—5 gewone regels niet bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer .,0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 by vooruit betaling. elke regel meer 0 cis Reclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. 60) Hij volgde alleen daarin het voor beeld der andere redenaars niet, dat hij dadelijk bij het begin der rede voering dronk. „Het verloven is zeer mooi,” begon hij, „men krijgt dan allerlei lekkernijen te eten en men mag dan alles doen en wordt geprezen al is het in ’t ge heel niet waar en waarvoor men anders slaag krijgt; en ik maak mij al blij bij het denken aan de bruiloft, waar dat alles nog veel mooier is en waarbij we in een rijtuig rijden en Dithaeen witten sluier krijgt, dat heeft Trien mij gezegd. En dan krijgt men ook een ezel Verslagen keken allen elkander aan en Liefhart tikte snel tegen zijn glas. „Om vergissingen te voorkomen,” zeide hii, terwijl hij den redenaar onderbrak, „verklaar ik, dat deze smaakvolle zinswending in Friteje’s van geest tintelende redevoering niet mijn Intrede in de familie geldt, maar doelt op een belofte, die ik tegenover Frits had afgelegd.” PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 125 Idem franco per post1.50, Met Geïllustreerd Zondagsblad 150 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Mar Pequena een nog veel onbetee- kenender visschersgehucht is dan do grootere visschersplaatsen op de Ca- narischo eilanden, welke toch immers ook geheel verwaarloosd worden. In dien een ernstig conflict als de Duitsch-Fransche moeilijkheden geheel Europa in spanning houdt, schrijft het blad, dan eischen de meest ele mentaire regelen der internationale hoffelijkheid met de regeling van zulk een betrekkelijk niets beteekenende quaestie tot later te wachten. Drie plagen bedreigen de Europee- sche landen, de oorlog, de hongers nood en de epidemieën, zoo uitte zich Maandag het socialistencongres te Jena, waar de Fransche afgevaardigde, Bracke o. a. verklaarde, dat indien men de Marokkaansche quaestie ge bruikte om den haat te doen ontvlam men, het Fransche proletariaat zijn solidariteit met de Duitsche arbeiders klasse zou verzekeren en van deze ieder oogenblik blyk zou geven. De Engelscho afgevaardigde Guelch getuigde, dat de Duitsche arbeiders zeker ervan konden zijn, dat hun En gelsche kameraden alles -zouden doen om den oorlog te beletten. Er zou geen grooter ramp kunnen zijn voor Duitschland en Engeland. Het inter nationale socialisme moest alles doen om deze plaag af te wenden. Het merkwaardigste van het congres was de redevoering van Ledebour, die zeide Het belangrijkste vraagstuk is thans te weten, wat wij zullen doen tegen oorlog. Sympathiebetoogi ngen als die van Treptow beteekenen niets. Wij moeten de quaestie oplossen om te weten, wat wij in ieder bijzonder geval zullen doen. Wij kunnen heden niet zeggen, dat wij de algemeene werk staking zullen vorklarjn, maar wij kunnen niet zeggen dat wij er van afzien. Wij moeten het in dit opzicht eens worden met de kameraden in de andere landen. Dit is een onderwerp voor vertrouwelijke gedachten wisse- ling." Het congres nam daarop een motie aan, waarvan de tekst gelijkt op die, aangenomen door de betoogers te Treptow en in verzet komt tegen de Marokkaansche politiek van de Duit sche regeering en de ophitsing tot den oorlog, en de onmiddetlijke bijeen- roeping van den Rijksdag verlangt. De Fransche Ministerraad heeft gis terenmiddag van 4 tot 7 uur verga derd over de door Duitschland inge diende tegenvoorstellen. Hoewel de Ministers ten stelligste weigeren om ook maar iets uit te laten van de besprekingen, wordt toch als iaststaand aangenomen dat het door Minister De Selves (van Buitenlandsche Zaken) voorbereide antwoord zoo dui delijk als maar mogelijk is ten aanzien van alle beginsel quaesties, door de Amerika. Hot honorarium van een variótédiva. De chansonettezangcres Gaby Deslys, die minder nog door haar kunst dan wpl door haar betrekkingen tot den ex-Koning Manuel is bekend gewor den, heeft nu een contract aangegaan met het „Winter Garden” te Now- York. Zooals zij aan een berichtgever vertelde, ontvangt do zangeres een wekolijksche honorarium van 1)000 gulden en bovendien oen extra-hono- rarium van 1200 gulden voor elke matinée. Het contract is voor 12 weken aangegaan, gedurende welke zij in twee „sketches” zal optreden„ï^es caprices de Sttzettfc” <m „Los debuts do Chichinette”. Engeland. Toen na het opstijgen van do eerste beide aviateurs voor den luchtpost van Hendon naar Windsor de Fransche aviateur Hubert gisteren om 7 uur in den morgen mot 200 brieven etc. op steeg, sloeg het vliegtuig plotseling om en stortte noer. Hubert brak zich beide bovendijbeenderen. David Jen ness, van het Balliol Col lege, is van Londen op een antropo logische expeditie vertrokken. Hij is van plan oen jaar lang zonder geleide onder monscheneters te vertoeven. Verschillende universiteiten bekostigen de expeditie. Een terrier in Marylebono (Londen) heeft zeven monschen het loven ge red. Hij sprong, toen er brand in huis uitbrak, op de borst van zijn meestor en krabde hem aan keel en borat, terwijl hij aldoor aansloeg. Toen de man wakker werd, zag hij de vlammen en waarschuwde do zes andere leden van het gezin. Italië. Omtrent de uitbarsting dor Etna wordt nog gemold, dat do lichtgloed welken do glooiend** stoffen versprei den, ver in don omtrek merkbaar was. De wegstroomendo lava bedreigt de bosschen van Linguaglossa on Asti- plione. De aardschokken blijven aanhouden evenals do aschregon. Do straten van Catonia zijn met asch bedekt. Frankrijk. Do rolletjes naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen duren in tal van plaatsen in Frankryk voort. Te Roubaix wordt de schade, door do jongste ongoregelheden nangéricht, op meer dan 20,000 frank geschat. IMaandag hebben twaalf personen, dip te Roubaix medo „betoogd” hebben, tolrecht gestaan voor de rechtbank te Rijsel. Zes hunner zijn elk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De andere zes zijn veroordeeld tot straffen van acht en twintig dagen. [Te Cherbourg heeft oen opgewonden menigte voor het stadhuis oen betoo- ging gehouden on het aftreden van net gemeentebestuur goöischt. Paar denvolk moest een charge uit voeren oiji er Werden verschillende aanhou dingen gedaan. Zondagmiddag brak brand uit in een molen vnu het gehucht La Öróa- Jnjis, nabij Lonent. Daar tengevolge van de droogte^ geen droppel water voorhanden was om to blusschon moest de bevolking werkeloos toezien, hoe de eene boerderij na do andere door de vlammen aangetast werd. Na ruim een uur lagen vijftien groote hoeven in de asch. De schade wordt op 300,000 frc. geschat. Perzik. De gouverneur van Sjiras, (in hot Zuiden van Perzië) heeft het volgende telegram aan den minister-president gezonden „Ik zit met 5000 man hier opgesloten. De stad is omringd door horden op roerige stammen. Ik kan den toestand niet meester worden. Een moord op groote schaal onder de inwoners is do meest waarschijnlijke gebeurtenis.” Engelsche bladen ontvingen berich ten uit Teheran, waarin bevestigd wordt dat voor Sjiras het ergste te vreezey staat. Salar ed Douloh is op marsch ge- gegaan en men verwacht binnenkort een tweeden slag van beteekenis. Spanje., voert nai thans %angende politiek,' die aansluiting beoogt bij een Europeesch bondgenootschap. In het officieel orgaan van dien minister-president heeft dezer dagen een artikel gestaan, waarin betoogd wordt dat Spanje zijn isolement moet verlaten en zien aansluiten hetzij bij hot Drievoudig Verbond, hetzij bij Engeland en Frankrijk, al naar men, na koelbloedig overleg, ter eene of ter andere zyde het grootste voordeel meent te kunnen verwachten. Bij de keuzo behoort men elk ge voel van antipathie of sympathie ter zijde te stellen evenals elke geschied kundige overweging. Zonder partij te kiezen, noemt de schrijver, na een kort overzicht van den huidigen politieken toestand in Europa,de Duitsche eischen in de Marokkaansche quaestie „aan matigend en ongegrond”, waaruit men afleidt, dat Canalejas zich scharen wil aan de zijde van Frankrijk en Enge land, zoodat het eenigszins vijandige standpunt tegenover de republiek in genomen door de voorgenomen occu patie van Ifni zal moeten worden ver laten. Het artikel van de Diario wordt beschouwd als een proefballon in die richting. Het meestal goed ingelichte Ma- dridsche blad El Liberal laakt scherp de houding van de regeering in de Ifni-quaestie. Na te hebben geconsta teerd, dat niet alleen Fransche, maar ook Engelsche en Duitsche bladen het optreden van het ministerie in deze afkeuren, noemt het blad het onbe schaamd, juist in deze kritieke dagen de Ifni-affaire te hebben opgerakeld, er op wijzende, dat Santa Cruz de Hot ongeluk a/b. „Hertog Hendrik”. Men seint uit Batavia aan „De Tel.” „Best geïnformeerd|e dagbladen Zog gen ongeval plaats gevonden 15 cen timeter snelvuur. Niet veroorzaakt door onvoorzichtigheid, maar gevolg constructiesluiting, Waardoor vóórtij- dige ontbranding, voordat do wig voor negende schot gesloten was. Door ongeval word bovensohild weg gerukt, wondde bediening. Achter- schild gescheurd, doodde lader. Mumtiebergplaats bij kanon getrof fen, waardoor twee man gedood, erntig gewond officier on twee man, licht negen man. Scherven brachten voel schade. Commandant verzoekt persoonled opschorten tot afloop onderzoek om vortrouwon bewapening behouden.” A.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1