lantels, Costumes, Blousen Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Ingezonden SFOIST. Rechtzaken. Laatste Berichten. D. S AMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ïoo7/, - es1/, - - - f - [Bij dit bericht, waarin de telegram stijl opzettelijk behouden is, teeko.it het blad aan, dat 't niet klopt met «le laatste semi-officieele mededeeling, die Zaterdag werd toegezondendaarin toch werd de onderstelling gewaagd, dat de ontploffing door ©en nabrander zou zijn veroorzaakt.] Do Minister van Landbouw, do heer Tal ma, alsmede de Commissaris dor Koningin in Zuid-Holland, baron Hweert» zijn voornemens a.s, Donder dag te Ixiidon een bezoek te brengen aan do tentoonstelling dor Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Do Minister van Oorlog is voor nemons do legermanoeuvres by t© wonen van 21 tot 23 on van 25 tot 27 September a.s., zullende de minister daarvoor vorblijf nomen te Doorn, Het hoofdkwartier van don comman dant van liet veldleger zal te Ithenen gevestigd zijn. Oorlog of geen oorlog. In het uit de „N. Ct." overgenomen aitikeltje van staatsraad generaal Don Beer Poortugael komt oen kleine histo rische vergissing voor. Do generaal schrijft „Ook in 1870 was op een tijd van spanning eon van groote ontspanning gevolgd. De Hohonzollern-protendent had toch van don Soaanschen troon afgezien. Daarmee dacht ieder den vrede verzekerd, toen de oorlog toch plotseling uitbarstte. Duitschland bad een nieuwen eisch gesteld, een «tie de eer van Frankrijk te na kwam. Bismarck stuurde toen op oorlog aan. Hij had dien noodig om Duitschland te maken tot het machtige Rijk, dat het nu is." Hot „Hbld." teekent hierbij aan Do quaestie waB eonigszins anders. Toon Leopold von Hohonzollern voor den Spaanschen troon, die hem was aangeboden, had bedankt, stelde Frankrijk aan den koning van Pruisen, als hoofd van het geslacht Hohon zollern, den eisch, dat hij zou beletten, dat die quaestie ooit weer ter sprake zou worden gebracht. Die eisch, waar mede Bonedetti te Ems aankwam, werd met oen verslag van hot ondor- houd door koning Wilhelm aan Bis marck geseind (het Emser-tolegram) on Bismarck greep de gelegenheid met graagte aan, om door hot publiceeren van dien eisch en de scherpe afwijking daarvan Frankrijk tot de oorlogsver klaring te drijven. Het was dus niet Duitschland, maar Frankrijk dat door hot stollen van oen nieuwen eisch do onmiddellijke aanleiding tot den oorlog gaf. Rotterdamsche Wethouderskeu zo De „Hbld." correspondent te Rot terdara schrijft: Onze tweede voorspelling ten aan zien van het wethouderscollege iB wederom uitgekomen, en zelfs reeds eerder dan wij vermoedden. Immers, reeds gisterenavond word de raad voor een nieuwe vergadering op Vrijdag bijeengeroepen, ter vervulling in de vacature, ontëtaan doordien do heer P. G. Buskens do wethouder van niet meer dan acht dagen, heeft bedankt. Hieruit is natuurlyk op te maken, dat in den strijd om den zetel voor de Publieke Werken mr. Do Jong voor alsnog do overwinnig heeft behaald, zoodat de heer Buskens, wiens aanleg in die riohting en in nauwelijks eenige anderen ging, het veld heeft moeten ruimen. Inmiddels zullen wij, zij het dan met horten en atooten, toch wol tot een complete ring van het dage- lyksch bestuur komen, aangezien de boden gekozen heer mr. Abr. van der Hoeven zich bereid hooft verklaard, om zich met de portefeuille van on derwijs te belasten. Het zou dan nu feiteiyk te doon zijn om oen wethou der voor don burgerlijken stand, tevens hoofd van do ziekenverzorging en van het armwezen. Indien do coalitie daar voor eon Katholiek moet hebben in de plants van den heer Buskens, dan zal do keuze zeker moeilijk zyn. In don ouderdom van 73 jaar is gisteren to Vogelenzang overleden de heer O. Vas Visser, oen in financioelo kringen welbekende persoonlijkheid. De teraardebestelling zal a.s. Vrydag te 12 uur te Heemstede plaats vindon. Hot Tarief en (le Door voerhandel Bij de verdediging van het nieuwe tarief wordt door de voorstanders van bescherming steeds vooropgesteld de bevordering van onze vaderlandscho industrie", do bestrijding van werk loosheid, do bevordering van arbeids gelegenheid en dergelyke. Daarom is het niet overbodig om er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat door tariefswyziging een groot aantal exis tenties worden bedreigd en eon groot aantal arbeiders gevaar lopen uit hun werk te worden gestooten en gedwon gen naar iets anders om te zien. Naast een bloeienden landbouw, oen floreerenden tuinbouw, een nog jonge doch krachtig zich ontwikkelende nij verheid, alle mede to danken aan een vrijzinnige handelspolitiek die hen noopte tot eigen krachtsinspanning, bozit ons land ook een bloeienden doorvoer- en tnsschonhandol. "Deze is geworden wat hij thans is, omdat wij hebben loeren gebruik maken van onzo beny den»'waardige aardry kak u nd igo 1 ig- ging, als klein land ingesloten tus- schen machtige rijken die over en weer een levendig goederen verkeer onderhouden. Het is ons gelukt het leeuwendeel van het vervoer en ook een groot deel van den tossehenhandel tot ons te trekken doch en dit mogen we niet uit het oog verliezen ons zoude dit nummer gelukt zyn, indien we niet luidden gewerkt onder de bestaande tarieven. En nu moge men op dezen fcua- schenhandol laag neerzien, zoonis bijv. de Tarief'voreoniging in haar blaadje Nu 35, vast staat, dat deze tus- schenhandel tot heden aan onze in dustrie geen schade toegebracht heeft, integendeel haar van onberekenbaar nut en voordeol is geweestvost staat ook dat deze handel aan duizenden en duizenden brood geeft, doch het gevaar is niet denkbeeldig, dat hij voor oen deel zal verdwijnen indien met ruwe hand in onze tariefwetge ving wordt ingegrepen. In ons land toch Iioeft zich hot „agentuurwezon", of zooals de Tarief- vereeniging het smalend noemt, de -vertegenwoordigers van vreemde han delshuizen", ontwikkeld op oen wijze waarvan menigeen zich niet voldoende rekenschap ge$ft, omdat hy den ora vang daarvan niet kertt. Voor do beide steden Amsterdam en Rotterdam alleen, om vnn de overige niot te spre ken, kan men hot aantal dezer verte genwoordigers gerust op oen duizend tal stellen, waarvan een groot doel teveng houder is van de artikelen waarin liet handelt, of d^wropslag daar van bezorgt. Gold het nu uitsluitend artikelen, die hier te lande afzet vinden, en die aldus geacht kunnen worden aan onzo binnenlandsche industrie concurrentie aan. te doen, dan ware van het stand punt dor beschermers eono opoffering van dien tnsschonhandol nog ecnigs- zins gerechtvaardigd. Dit evenwel is niet het geval, daar bijna elke tnsschon handol van oonige beteekenis werkt met de ingevoerde artikelen ook naar het buitenland, en in de eerste plaats naar onze eigen koloniën. Voor zoover de ingevoerde artikelen hier te lande oone nadere bewerking, verdoeling of herpakking ondergaan geven zij arbeid aan een niet te bey grooten aantal pe/zonen, die bij het verdwijnen van hun bedrijfstak tóet hunne werkgevers van hunne Won nen van inkomsten worden beroofd, en die zullen moeten trachten in de rijen der industriearbeiders plaats te zoeken om een bestaan te vinden. Verwacht wordt dan dat de industrie zich tengevolge van de tariefswijzi ging zoodanig zal ontwikkelen dat zij in staat zal zijn de vrijkomonde ar beidskracht te absorbeeron en tot haar recht te doen komen. Vergeten wordt echter, dat dezo verwachting indien ze al wat aan gegronden twijfel onderhevig is in vervulling gaat, toch steeds groote opofferingen zal eischen van hen, die uit hun brood worden gestooten, uit hnn werkkring worden gerukt en mis schien op verren afstand moeten zoe ken wat zy in de plaats hunner in woning moedwillig zagen vernietigen Twy'fel aan de voorstelling dat we gens de vermeerderde vraag naar ar beidskracht do beschermde industrie het overcompleet zou kunnen opzui gen, is op verschillende gronden ge rechtvaardigd. Aangenomen kan worden, dat het voorde industrieën, welke in hoofdzaak of voor een groot doel voor export werkon, steeds moeicl ijker zal worden om op de wereldmarkt te concureeren, om do eenvoudig»' reden dat hunne productiekosten zullen worden ver zwaard door do* heffing van rechten op hunne halffabrikaten, hunne werk tuigen enz. Een gevolg zal zijn dat. deverhou ding van don „output" voor export en van dien voor binnenlandsehon afzet bestemd, zich zal wijzigen in de richting van verhooging van don laat- sten ten koste van den eersten. By die bedrijven zal evenwel dezo wijzi ging niet medebrengen meerdoro vraag naar arbeidskrachtintegendeel te verwachten is, dat daar waar fabriek matig voor export wordt gewerkt een overcompleet aan arbeidskracht zal ontstaan. Wanneer we nu de genoemde be drijven -r en zij vormen zoo niet de talrykste dan toch stellig de grootste en krachtigste in ons land uitscha kelen, dan rijst de vraag of do over- bl ij vonde, en die verwacht worden als gevolg vantariefswijziging geboren te worden, in staat zijn de duizenden werk te geven, die thans arbeid vindon do vel# bedryven welke zijn samen gegroeid met onze huidige tariefwet. Indien men wil aannemon, dat het gros der werkgevers en arbeiders thans van den tusschenhandel levende, plaats zal kunnen vinden in de zich ontwik- kelonde nyverheid, dan is dit op zich zelf niets meer dan alleen eene ver schuiving van arbeidsgelegenheid. En of doze verplaatsing naar den zich steeds meer specialiBeerenden fabric k- arboid zoo begeerenswaard moet wor den, geacht of een kunstmatige versterking van do drommen fabrieks arbeiders, wier dagelyksche taak bij de huidige verdoeling van arbeid vaak zeer eenzijdig en geestdoodend is, wel gaat in de goede richting, mag ten sterkste worden betwijfeld, wanneer als gevolg van een protectionistische handelspolitiek de vraag naar werk kracht voor anderen, moor kon nis, doorzicht en overleg yereisehenden en daarom beter betaalden arbeid wordt afgesneden. Toen wij hierboven vermeldden, dat in het blaadje N". 85 der Tarief vor eoniging smalend werd gosproken over agenten, hadden wo het oog op do uitdrukking waarin Nederland wordt genoemd „een land welles industrie vermoord is en welks bevolking in hoofdzaak zal bestaan uit de vertegen woordigers van vroemde handelshui zen, kooplieden, cargadoors en oxpedi- teursin eert woesteny, die eens Nederland was". Welk een overdrijving en onjuiste voorstellingDo industrie „vermoord", terwijl zij blykens tie bekende brochures van het Departement van Landbouw zich zoo krachtig ontwikkeltDo min achting van de Tariof vereeniging voor do handelsbelangen spruit vermoe delijk vport uit haar ovord roven zucht om het voor te stellen alsof met den bloei esner kunstmatige industrie hot land staat of valt. Wo hebben in liet vorenstaande ge- wezon op het belang en het gewicht van den tusschenhandel, doch ons land is „in hoofdzaak oen Innd van door voer De tariefswijziging zal schade toebrongen aan dit bedrijf, en juist aan dat gedeelte, aat in verhou ding het meeste inbrengt, de doorvoer van stukgoed. Kwantitatief moge do doorvoer van grondstoffen vele malen die van stukgoederen overtreffen, in verhouding tot wat er in ons land aan verdiend wordt neemt het stukgoed- verkeer niet zulk een ondergeschikte plaats in. Dit verkeer nu zal in de eerste plaats lijden omdat het gevoed wordt door een aantal artikelen, die thans zullen worden belast, of waar van de belasting wordt verhoogd. Wat dit laatste goed betreft zullen onin- gewijdon moenen, dat eene verhooging van 5 op 12 pCt. bijv. den doorvoor niet duurder zal makou en toch is dit het geval. Met den tusschenhandel zal dus ook lijden expeditiebedrijf en natuurlijk alle bedrijfstakken aie zich op het gebied van vervoer bewegen. Welnu, wat wo nu hebben weten we, wat we zullen krygen na de in voering van het zoo diep ingrijpende tarief is^ voor ons een gesloten boek het zal zyn een sprong in het duister. Het moet onverantwoordelijk geacht worden om in den bes taanden toestand in te grypen en geweldadig eene ver schuiving van arbeidskracht in het leven te roepen, die geen vooruitgang doch achteruitgang «al beteokenen. Alvorens zulk een gewaagde sprong te doen zal men moeten komen, niet ttiet verwachtingen öf voorspellingen, maar met het gedocumenteerde bewijs, dat de nieuw to scheppen arbeidsge legenheid hot verlies van de bestaande naar behooren zal compenseeren. Men meldt 1iit Enschede In het naburige Epe is gistermorgen Jan v. d. Veen, machinist inde Baum- wollspinnerei Germania, door een drijf riem gegrepen en vermorzeld. Do ongelukkige laat een vrouw met 3 jougdigo kinderen achter. Door de H. IJ. 8. M. is een nieuwe Impaling in 't laven geroepen, schrijft De Tel die voor do reizigers voel onaangenaamheden kan opleveren op voor het personeel een groote last is. Zooals men weet kan men nog retours krygen, indien men op den zelfden dag de terugreis aanvaardt. Men ontvangt dan twee enkele reizen, waarvan een kaartje aan de achter zijde op de onderste helft het retour- stempel drcagt. Vergist nu de amb tenaar zich en stempelt hij het kaartje op de bovenste helft af, dan is het kaartje waardeloos. Wij waren er gisterenmiddag ge tuigen van, dat een reiziger, die van dezen maatregel oven weinig afwist, als vermoedelijk alle andore reizigers, een nieuw kaartje enkele reis moest nemen, omdat hem op het andere de toegang tot den trein geweigerd werd. Branden. Onder de gemeente Tilburg zijn gisteravond door onvoorzichtigheid van een landbouwer eenige Hectaren heide en bosch afgebrand. Bunschoten. Hier woedde een hevige brand, waarbij een tiental pcrceelon in den aseh worden gelegd, waaronder 3 groote boerderijen. Een driejarig kind van den landbou wer S., onder Oisterwijk, is gisteren al spelende tusschen de raderen eener d >rsmachino geraakt en zoo deerlijk gehavend, dat het weldra overleed. Aanvankelijk heeft het plan bestaan om hot vertrek der nachtmailbooten der Maatschappij Zeeland met den a.s. winterdionst to brengen om kwart over één, torwijl dan tevens do mail- treinen een uur later zouden aan komen. Men is van dit plan echter weer afgestapt. Men meldt nit Sittard aan de N. R. Ct. Do gespannen internationale ver houdingen schijnen in de naburigo Duitsche grensdorpen aanleiding to geven tot uitwijkingen van dienst plichtigen, die vreezen in actieven dienst te zullon worden opgeroepen. Uit één Pruisisch dorp bij Sittard zijn drie, en uit een ander twee jongge huwde jongelieden naar Sittard uit geweken, die, zooals zij zeiden, niet meor naar Pruisen wilden terugkoeren, daar zij liever hun vaderland verlieten, dan in den oorlog to gaan. Landbouwtentoonstelling te Leiden. Gistermorgen to 11 uren werden ten raadhui-zo door Burg. en Weth en de leden van den Gemeenteraad ontvangon do directeur-generaal van den Landbouw, het hoofdbestuur en het afdoelingsbestuur van do Holland sche Maatschappij van Landbouw. De Burgemeester, jhr. mr. dr. do Gijse- laar, verwelkomde, namens do ge- moonte de bestuurderen der Maat schappij. Nadat mr. 0. P. Zaaijor, voorzitter van het hoofdbestuur had geantwoord en de eerewiju was rondgediend begaf hot gezelschap zich in drie olectrische trammen haute nouveauté do Leyde naar het tentoonstellingsterrein dat door den tuin van Zqmerzorg werd bereikt. Eon groot aantal autoriteiten had zich in hot hoofdgebouw vereenigd. Opgemerkt werden onder de leden van het eere-comitó de kamerleden mr. Aalberse, dr. de Visser en van Wichen, do wethouders van Leiden, de heer Croesen, secretaris der Kon. Landbouw vereen igi ng, verschillende regeerings-ambtenaron, stedelijke ci viele en militaire autoriteiten en vele burgemeesters van omliggende ge- meenten, xroorts de leden der onder scheidene commission en vele inzenders. Do voorzitter der afd. Leiden, mr. A. J. Fokker, hield de welkomstrede. Spr. verzocht den dir.-generoal van don Landbouw d© tentoonstelling te willen openen, waai aan door den heer Van Hoek met eenige toepasselijke woorden welwillend werd gevolg ge geven. De ontevredenheid onder de lichting- 1907 en-1908 bij het 5e reg. te Amers foort kwam Maandagavond tot uitbar sting en werden by het nadr de' stad trekken, nog op liet kazerneterrein, socialistische liederen gezongen Een toesnellende luitenant van de kazernoe- ring en onderofficieren wisten het gezang te doen staken. Verzet werd fopleegd tegen ©en onderofficier door man. Dezon werden gearresteerd. Er werd gewapend appèl gehouden en gelast uitrukken van het geheele regi ment, van 9.30 uur tot 1 uur. Heden was alles rustig. Op 62-jarige leeftijd is te Wassenaar overleden de heer J. J. L. Heldring, lid van de firma Heldring en Pierson. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.a. omstreeks 12 uur, vermoedelijk op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Do overledene was vroeger eenige jaren lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te 's-Gravenhage. Op het portaal van de eerste ver dieping van een woning aan de Her- man-Costerelraat te 's-Gravenhage is gisterochtend het lijk gevonden van >7-jarig man, die deze verdieping alléén bewoonde. Het dienstmeisje, dat overdag zijn huishouding waarnam, vond hem, toen zij bovenkwam, bij de trap liggen. Zij waarschuwde de politie, die geneeskundige hulp inriep. De man bleek reeds overleden; ver moedelijk was de dood reeds's avonds te voren ingetreden. Omtrent de doodsoorzaak wordt bij gerechtelijke^ sectio onderzoek gedaan en is nog niets met zekerheid bekend. Iemand, die Zondag van 's-Graven- hago uit een fietstocht door het West- lond was gaan maken, keerde niet in zijn kosthuis aan de Vaillantlaan terug. Gisterenn is zijn rijwiel en kort laarop zijn lijk opgovischt uit de hoofdvaart tusschen Loosduinen en Poeldijk. Gisterennamiddag omstreeks 5 3jk uren werdon plots hooge vlammen zichtbaar in het westelijk deel dezer gemeente, nabij de grens van Schiedam. Aan het einde dor Wostkous, aan den Maaskant, waar de mond der Keile- haven gegraven moet worden, bleek een stapel houten onderleggers in volle vlam te staan. Deze onderleggers, ond en zeer droog besloegen een lengte vad ongeveer 10 bij een breedte van ruim 3 en eon hoogte van ongeveer 1 meter. I)© brand was in l '/j uur gebluscht. GOUDA, 18 September 1911. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingekomen stukkon toegezonden: Gouda, den 6 Sept. 1911. Bij adres, ingekomen don 14 Juli 1911, wendt C. Lapoutrc te Gouda zich tot den Raad met de mededee ling, dat de bij Raadsbesluit vau don 30 Juni 1911 onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Nieuwehaven nos. 6, 8, 10 en 12 zoodanig zijn verbeterd, dat zij weder in bewoonbaren staat zijn gebracht, en hij daarom verzoekt krachtens aitikel 25 der Woningwet, do onbewoonbaarvorklaring van die woningen to willon opheffen.,. Tor zake door ons geraadpleegd verklaart de Inspecteur van het Bouw en Woningtoezicht bij brief van den 21 Juli 1911 n°. 373, dat workolijk aan onzo aanschrijving van den 20 Juni 1910, n°. 112, tot het aanbrengen van verbeteringen geheel is voldaan, zoodat de onbewoonbaar verklaring kan worden opgeheven en doelt de Gezondheids-Commissie bij schrijven van 1 September 1911 n°. 44 B. mede dat ook zij zich met die opheffing kan vereenigen. Wij hebben mitsdien de eer TI in overweging te geven te besluiten als volgt De Raad dor gemeente Gouda, Gelet op zijn besluit van 30 Juni 1911 tot onbewoonbaarverklaring van de woningen aan de Nieuwehaven nos. 6, 8, 10 en 12; Gelezen het schrijven van Burge meester en Wethouders dezer gemeente van 6 September 1911 n°. 92 en het daarbij overgelegd advies der Gezond heids-Commissie van Gouda, van den 1 September 1911 n°. 44 B; Gelet op artikel 25 dor Woningwet; HEEFT BESLOTEN: Op te heffen de onbewoonbaar ver klaring dor woningen aan de Nieuwe haven nos. 6, 8, 10 en 12. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda# Gouda, den 6 September 1911. Uit een schryven van de Gezond heids-Commissie dd. 16 Maart 1911 n°. 15 B, gevolgd door een onderzoek van onzentwege ingesteld, was ons gebleken dat de woningen aan de Derde kade n°\ 33 en 34 verschillende gebreken hadden. Vermits wij verbetering van den toestand voor de bewoonbaarheid der woningen noodzakelijk achtten, schre ven wij met overlegging van een af schrift van het advies der Gezondheids- Commissie de eigenaren by ons beslnit van den 28 Maart 1911 no. 54 aan, om vóór den 1 Juli 1911 ingevolge de artt. 98, 76 j°. 102, 79 j°. 104 en 120 der Bouw- en Woningverordening de muren der woningen waar noodig van een isoleerlaag en de daken van een houten beschieting te voorzien, de be neden vloeren der woonvertrekken* te verhoogen en de afvoerleidingen van regen-, schrob- en menagewater te verbeteren. A&n deze aanschrijving hebben de eigenaren geen gevolg gegeven en naar het schjjnt hebben zy ook geen plan daaraan gevolg te geven, de ge stelde termijn is verstreken zonder dat de gevorderde verbeteringen zijn aan gebracht en de woningen verkeeren nog in denzelfden toestand als toen de aanschrijving plaats had zij zijn naar ons oordeel ter bewoning onge schikt. In overeenstemming met het mede hierbij overgelegd advies van de Ge zondheids-Commissie dd. 1 September 1911 n°, 46 B, hebben wij mitsdien de eer Uwe vergadering voor te stel len het volgende besluit te nemen De Raad der gemeente Gouda Gezien de voordracht van Burge meester en Wethouders dd. 6 Septem ber 1911 no. 93; Overwegende dat Burgemeester en Wethouders van Gouda bij hun be sluit van den 28 Maart 1911 no. 54 de eigenaren van de woningen aan de Derde kade nos. 33 en 34, kadastraal bekend gemeente Gouda in sectie A nos. 4097 en 1442 krachtens de artt. 14 en 16 der Woningwet hebben aan geschreven daaraan eenige naar hun oordeel noodzakelijke verbeteringen aan te brengen vóór den 1 Juli 1911, doch dat na het verstrijken van den gestelden termijn de geëischte verbe teringen niet zijn aangebracht en de woningen dientengevolge ongeschikt zijn ter bewoning Gelezen de adviezen van de Gezond heids-Commissie dd. 16 Maart 1911 no. 15 B, en 1 Sept. 1911 no. 46 B; Gelet op art. 18 der Woningwet, Heeft besloten: de bovenbedoelde woningen aan de Depte kade no. 33 en 34, onbewoon baar te verklaren met last tot ont ruiming daarvan binnen drie maanden te rekenen van den dag, waarop de tüd tot voorziening zal zyn verstreken of het besluit tot onbewoonbaarver- klaring zal zijn gehandhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. G ASCONTROLE. 13 Sept. 1911, 2 uur namiddag. Druk 42 m.M. Liehtkracht 14.46 Kaarsen. Warmtegerend 5377 C'aloriën. Vermogen Séance litteraire. In do kleine zaal van de Sociëteit „de lteunie" hield gisteravond Mile Schneider haar „trés asmuaanto séance" zooals de aankondiging luidde. Werkelijk, die aankondiging bevatte niet te veel. Het was oen zeer ver makelijke avond. MIJo Schneider heeft op geestige wijze haar niet zeer groot gehoor op aangename wijze gedurende een uur bezig gehoudende telkens opklin kende luidp lach van de jongeren onder de aanwezigen bewees dit ten volle. Het melodieuse Fransch werd door Mile Schneider voorgedragen op een wijze, die wij haar benijden kun nen. In la Poupèe van Ed. Pailleron, les LentiUes universitaire» van Jules Claretie, la Perruque van de Dichteres zelve en in la Campagne van Victo- rion Sardou vooral, toonde de confó- rencière haar groote begaafdheid in voordracht en beschikte zij over een buitengewone stembuiging ter naboot sing van de klanken en geluiden van de door haar bedoelde personen en dieren. Het was een zeer amusante voor drachtavond, waarvan wy hebben ge noten. Jammer vonden wii het, dat de mooie „Hymne au soleil" van Ed. Ros tand van het programma was ver vallen. Extra Volksconcert op Donderdag 14 September, de Goudsche Burgerij aangeboden door de leden van het Stedelijk Muziekcorps. Directie Joh. G. Arentz. Aanvang half acht. Programma: 1. Marsch: Au pas Camerades, (J. Bernard. 2. Overture: La Montagnarda, [F. J. Schweinsberg. 3. Valse I'Aurore, C. Faust. 4. FantasieFleura des Bois, [W. v. Peyck. 5. MarschOns Vorstenhuis, [Ant. Tierollf. 6. Fantasie: Die ZauberflÖte, [W. A. Mozart. 7Wal2erDonau Wellen, J. Ivanovici. 8. Volks-potpourri, J. Oomes. Gisterenavond hield de Dames-zang- vereeniging „Arnold Spoel" haar jaar- lijksche Algemeen© vergadering, onder presidium van Mej. Brouwer. Medegedeeld werd dat eenige leden, wenschten te bedankeD en andere zich als lid hadden opgegeven. Uit het verslag van de Penning- meesteresse bleek dat de finanoieeTe toestand niet zoo ongunstig was als het vorig jaar, ondanks de opvoering van „Het Gouden Kruis" in dit voor jaar. Niettemin sloot het jaar toch met een nadeelig saldo. Mej. C. van Reedt Dortland werd bij acclamatie tot bibliothecaresse her kozen. In studie zal worden genomen het Oratorium „Paulus" van Mendelssohn. De repetities zullen aanvangen op Dinsdag 26 Sept. en wederom gehouden worden in de Sociëteit „Ons Genoe gen." Gisteren is door de politie gearres teerd zekere Cis., gep. korporaal van het Indisch Leger, geboortig uit Wasniel (Limburg) en laatst woon achtig in een gesticht te Roermondf waaruit hij is ontslagen. Deze man heeft, zich alleen wanend in de St. Josefskerk alhier, na eerst getracht te hebben de offerbussen open te breken, wat niet gelukte, zich meester gemaakt van een in een zak bevindende zilveren broedermeeaters medaille, welke zak in de nabijheid op een gesloten kist was nedergelegd. De koster bemerkte don diefstal, tele foneerde daarop de politie, die den vreemdeling die intusschen de kerk had verlaten op het Veerstal arres teerden. Proces verbaal is opgemaakt en de arrestant is hedenmorgen naar Rotterdam naar het Huis van Bewa ring overgebracht. Hedenmorgen 9 uur zijn de leer lingen der Ambachtschool alhier met directeur, den heer Schroot en de leeraren naar Utrecht vertrokkon ten einde de Tentoonstelling, die aldaar op het gebied van vakonderwijs wordt gehouden, te bezichtigen. Op dezo Tentoonstelling zijn ook modellen enz. van de leerlingen der Ambachtschool alhier, geexposeerd. Rebuwijk. Door verbreking van de sluiting van een schuurt je behooronde bij de woning van den schilder O alhier is hedennacht ingebroken en o.a. een rijwiel ontvreemd. De dader is onbokend. Oüdewateb. Bij de Maandag van wege de gemeente plaats gehad heb bende aanbesteding voor de Water leiding waren laagste inschrijvers Voor het bouwen van den Water toren O. Kuypers to Rotterdam voor- f 14980.voor het buizonnet. J Onlangs-, te Rotterdam voor A. 13350.—1 B. 12385 voor do bo ring van! een nieuwo putJ. do Boer te Leeuwarden voor f2720.voor filters en mong-upparaat, Technisch Bureau „Gelria" voor A. f 4995 en B. f 4475.voor gasmotoren B Kramer te Bussum voor A. f 1450. ~J B. f 3950. Er was niot ingeschrovon in massa. De gunning is aangehouden en zal later worden bekend gemaakt. zorg, daar men mag aannemen dat in een overwegend christelijke gemeente als de onze, velen zullen gevonden worden die tot het bereiken van dat goede doel bereid zullen zijn oene con tributie van f 4.— per jaar te betalen en zich als lid dier vereniging aan te melden. Mocht echter alles niet zoo in het voordeel der leden gere geld kunnen worden, zou ik er voor zijn het batig saldo der tentoonstel ling aan de aan te leggen spoorweg Gouda-Boskoop-Alphen te schenken. U dankend voor de verleende plaatsruimte. Uw Ed. Dwn., X. Buiten verantwoordelijkheid der Bed. Het saldo der Bloementen toonstelling te Boskoop. Mijnheer de Redacteur I Naar aanleiding der op 9 September te Boskoop gehouden vergadering der Pomologische Vereeniging heb ik de oer om eenige ruimte te verzoeken in uw geacht blad. Er werd namelijk op die vergadering (gelukkig niet door net bestuur) voor gesteld het saldo der bloemententoon stelling aan do bijdragers terug te ge ven, hetgeen een zeer te betreuren maatregel zou geweest zijn. Het reeds aanwezig zyn van dat fonds stelt de leden dier vereeniging in staat, de gang van zaken t?ij een eventueel weder te houden tentoon stelling meer naar hnn genoegen te regelen, en er niet benoemd wordt een commissie met bijna onbeperkte volmacht zooals dit nu is geschied. Zoodat er dan in het vervolg bij het ontvangen van vorstelijke perso nen en leden der Jury niet uit het oog worde verloren, dat de leden der vereeniging feiteljjk de gastheeren zyn en dat zy door niemand belet moeten worden als zoodanig op te treden bij elke zich voordoende gelegenheid. De terreinen der tentoonstelling zouden dan voor de leden knnnen worden opengesteld van af het tijdstip dat de eerste spijker geslagen is, tot dat de laatste plank weer ontruimd zou zyn. Met het geheel of gedeeltelyk open stellen op Zondag kan steller dezes zich ook niet vereenigen en zag de tentoonstelling op dien dag liefst ge heel gesloten. Deze kwestie is echter van later Vliegen. Wijnmalen heeft pech te Leiden. De belangstelling voor de vliegdemon- straties van Wijnmalen was gisterna middag nog niot byzonder groot, waar ter zake ook lyedewerkto dat de land bouwtentoonstelling nogal heel wat tyd vorderde. Er was voor dien dag te veel te doen. Daarbij komt dat Ajax terrein nog al een eindje van de stad legt. Wel stond het op den Rijnsburgorweg den geheelen dag vol. Mot het bestuur van Ajax waren eenige leden van het eere-eomité op het terrein aanwezig. Het weer was voor een vliegdemonstratie uitgezocht, maar het veld was volgens deskun digen niet bijzonder. Wijnmalen moest opstijgen in 'do richting van Endegeest en zich al vrij spoedig verheffen, wilde hij niet met ae toppen dor boomon in aanraking komen. Te drie uur kwam Wijnmalon op het terrein, bij zijn komst warm toegejuicht. De ma chine werd nit do loods gehaald de motor eenige malen geprobeerd en toen steog hij op. Hij ging prachtig omhoog, bleef echter maar kort in de lucht, niet meor dan vijf minuten. Toen daalde hg vry snel op het punt van uitgang neer met hot gevolg, dat de machine beschadigd werd. Geluk kig dat Wijnmaten zelf ongedeerd bleef. Eerst werd medegedeeld dat ovor een half uur de machine hersteld zou zijn, doch later maakte do voorzitter van het vliegcyndicaat do hoor Meren», bekend, dat eerst morgen weder zou worden gevlogen. Mevrouw Wijnma len dio ook op het terrein was, spoedde zich naar haar man van wien ze ver nam dat hij ongedeerd was. Hotten toonstellingscomité en de -burgemees ter kwamen juist op hot terrein toen de heer Wijnmaten was gedaald en betuigden hem hunue deelnomiilg. RECHTBANK TE ROTTERDAM. (Strafzitting.) Den niet-verschenen W. BI. was ton laste gelegd, te Gouda op 1 Juni in het openbaar to hebben gebedeld en zich door trappen, slaan en bijten mot geweld tegen zijn overbrenging naar het politiebureau te hebben verzet. De agenten G. Kramp en J. van Katwijk uit Gouda worden gehoord. Het O. M., waargenomen door mr. Steenberghe, requireerde tor zake van bedelarij en wetlerspannigheid twaalf dagen hechtenis en een maand ge vangenisstraf. In den nacht van tl op 12 Juni had de 31-jarige schippersknecht J. de Fr. uit Haastrecht, onder Roeuwyk kwestie gekregen met P. J. Walraad, en hij bekende thans dozen een slag tegen het hoofd te hebben gegeven, waardoor de getroffene achterover vieldat deze daarby een bloedende wond had opgeloopen, wist hij niet. Eisch wegens mishandeling f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. De brand woedt nog steeds voort en zal vermoedelijk nog wel eenige dagen aanhouden. Het houtstation en vier hnizen zijn verbrand. De schepen zijn in veilig heid gebracht. Antwerpen 13 Sept. De brand is thans tot het brandende gedeelte be perkt. Volgens de Etoile Beige zijn negen huizen vernield. Zeven per sonen zijn gewond. De Metropolo schat de schade door den brand veroorzaakt op een millioen. Marokko. Fez 9 Sept. De Aidi-Jousai, die zich onderworpen hadden aan generaal Monunier, horvatten hun plundertoch ten en vielen te Sefrou do luitenant Hügo de Villo met 600 mnn van het Shoèriffijnsche leger aan. Hugo do ViUe sloeg hen na een ernstig govecht terug. De onderhandelingen. Parys. Het antwoord aan Duitsch land zegt o. m. dat aan Duitschland *een overwegende positie in Marokko ian worden verleend. Melilla 13 Sopt. Officieel wordt ge meld, dat de colonne Ordonnez gis teren een gevecht leverde. De vijand verloor 76 dooden en kon een groot aantal gewonden in veiligheid brengen. Do colonne-Orozco moest eveneens oen gevecht levéren. Petersburg 12 Sept. Uit Peking wordt aan het Petersburgscho Tete- gvaafagentschap bericht, dat op het rhinee8che ministerie var. marine een program voor vlootbouw wordt opge maakt, dat in zeven jaar zal worden afgewerkt. Volgons dit program zal China na afloop van dien termijn kunnen beschikken over acht linie schepen, twintig kruisers, tien andere schepen, vijftig torpodobooton on vior marine-arsenalen. Porto 13 Sept. Een trein ontspoorde, wijl een steen op de rails wa» gelegd. I)e locomotief, een' bagagewagen en zoven wagens werdon in do Douro gestort3 personen zyn gedood, eenige gekwetst. Konstantinopel. 13 Sept. De min. v. Oorlog meldt, dat er onder de troepen dio uit Albanië terugkeerden, in het geheel 203 gevallen van cholera zijn voorgokomen, waarvan 25 mot doodo- lijkon afloop. Parijs 13 Sept. Do Matin bevat een telegram uit Konstantinopel moldéhdo Te Noubenateh is in oen compagnie van het lOBo regiment infanterie muiterij uitgebrokon. Drie officieren werden dood geschoten. Madrid 13 Sept. Do Koning toekon- de hot decroot, waarbij do staat van beleg word afgekondigd in de pro vincie Biscaye. Stockholm 12 Sept. De Zwoedsche regeoring heeft de rortugeoscho repu bliek erkend. Christiania 13 Sept. DoPoilugeosohe republiek is eveneens erkend door de regeering van Noorwegen. De Roode Dinsdag. De Burgemeester van 's Graven- hage heeft aan het Hoofdbestuur der S. D. A P. toegestaan op Dinsdag 19 Sopt. den Kiesrocht-optocht te honden. De stoet mag echter niet op het Binnenhof komen. Officieel wordt thans gemeld dat H. M. de Koningin twee dagen de Manoeuvres zal büwonon te Avezoath. Het Prinsesje blyrt op het Loo. AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN Het stoomschip Rijndam arriveerde 11 Sept. nam. van Rotterdam te New- York. Het stoomschip Zijldijk, van Boston en Philadelphia naar Rotterdam, pa»« seerde 12 September v.m. 4 uur 10 m., Lizard. Het stoomschip Andijk arriveerde 12 Sept. Van Baltimore te Rotterdam. Het stoomschip Zijldijky van Boston en Philadelphia naar Rotterdan pas seerde 12 Sept. 's avonds 7 uur Wight. Antwerpen 12 Sept. De in brand staande houtloodsen beslaan een op pervlakte van verscheidene H A. en zijn gelegen tusschen den Ferdinand- polder en het Korpersche dok. De schade zal millioenen bedragen GROENTEN-VEILING. Woensdag 1*1 September. Bloemkool 1° soort van f 0.—- tot f 15.p. 100Idem 2" soort van f 0.— tot f 0.—p. 100. Wortelen f 4.—tot f 6.p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.p. 100. Postelein f 0.45 tot f 0.— per mand. Prinsesseboonon f 0.86 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 8.por 100. Snyboonen f 2.50 tot f 3.50 per duizend. Uien f 0.— tot f 4.— p. 100 p. Roodekool 13 ets. per stuk.. Sav. kool 11 ets. per stuk. Groenekool' 4,/j ets. per «tuk. Andijvie f 3.tot f 8.50 per 100 bos. Spinazie f0.45 tot f0.— per mand. I)e nu nog- resteerende worden tot SPOTP R IJ 8 uit verkocht. van hot Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDTV Hoogste barometerstaud 767.6 te Horte, laagste stand 753.7 te Cristian- sund. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige westelijke tot noord westelijke wind, zwaar bewolkt, waar schijnlijk regen of onweersbuien, koeler. VAN DKN Ei teclc ii ban del te A tii sterdam 13 SËl'T. 1911. Stautsiceuiiicfu. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronen rente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie AmortSchuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.my) 18:18 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet Id Obligatie Co Emi»- rie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en CredifInstel- [logen. Nêd. Bankaandeelen Industr Ondvriifnilugen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining O). Gert. v. Anna. Auglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. v. Gow. Aand. Kol. ('redlet Instel), en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Nod. Handel-My. C.v.A Mijnbouw Myen. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. ltodjang L»bong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroieumOndern. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Oew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Potr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A .Scheepvaart Myen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart- Mij„Zeen land" Proferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Pref. A. Tabak-Ondernemingen Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak My. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Oert. v.. Aand. Petuvian Corporation Urn. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwraij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. Amerika. Atchison Alg.1 Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij Gew. Aand. Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeniagen. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Ro- gulirangs-Ües. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 3'/% pCt. Londen kwam heden voor Ameri kanen beter af, vooral voor Erics, dientengevolge verkeerde dozo afd. in betore stemming. De betere koersen werden benuttigd voor realisatie. Olie vaster, Culturen zwakker. Holl. fond sen flauwer. Vorige Koer* Koer» van heden 8*7, «37, 887, 92'/, 66'/, 867', 100% 897, 88% 89»/, 927, 88 85"/ «7% 40»/, 47'/, 10* 7i. 86% 104 86'/, 67»/, 68 909»/, «7i, 48% «87/„ 63 247, '26 89'7i« 89% '233 340 1867, 233 342 186 84 87 (148 641 647, 143 >48'/, 410'/, 415 376 11» 1687, 116 19'/,, 15 1087, 107'/, 13% 13'/, 42 4 Va 87, 97, 837, 837, 887, 93'/, «77, «77,. 908"/, 1129.— 203 38', 987, 29 29% 165»;., 48'/, 1667, '3% '017,, 1687,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2