SCHOEISEL. ■p-ljoppe» Gebroeders STKEX'SMA Graaf Florisweg No. 6a. Zelf aanstekers SBOOTENMST&C". WIXKELlll'IS, IIEIEKHUIS C. SMITS, GAREN - en RANI). SCHOEN flANDEL Openbare Verkooping J.HiddérusOostingh, TandarlN. Geen grijs haar meer I Wijdstraat. Buitenlandsch Nieuws. IN ier-onzuiverin den Brieven uit de Hofstad c. Binnenland. Rechtzaken. Advertentie». TK LOl'ÜA, \olaris J. kOKMAX, Winkel- en Woonhuis, %\'iiik<'l-pn Woonhuis Vier Huizen Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Westhaven 58. - GOUDA. TÉ HUUR 'Iwr het ««kruik ui LOTION KLLTOM. :S o b o n h n n d 1. ISIciwc{r AU, Gouda. Fija Dames en Heeren Tync hieuren Hel KAM©011 van is VERPLAATST van T,irMnrl no. 11) naar l*rluia adres Ie Klas r 1.3.x bi] LOUD BISSCHOP - Sigarenmagazijn - Dubbele Buurt. Wijdstraat 19. Osan-eg1®. vraag on aanbod scherp tegenover elkaar gestold. Als bij alle zaken, waarvan men hoopt zooveel mogelijk Voordooien to kunnen behalen. Zulk ©on handel is op zichzelf niets bui tengewoons: maar deze wordt verbit terd en onaangenaam gemaakt door het voortdurend «preken van oorlogs gevaar. Dat Duitschland waarborgen eiseht tegen monopoliseering van allo werken in Marokko door Frankrijk is begrijpelijk, nadat de „Temps'1 vroeger geschreven had „De natie die Marokko helpen zal zich te beschaven zul natuurlijk de openbare werken kunnen monopoli- «eeren. Hoeft het geen beteokenis als deze natie, die de bruggen en spoor wegen zal aanleggen, do onze zal wezen? En zoo het land rijke schatten on delfstoffen bevat, naar men yugt, boteekent het dan niet dat de exploi tatie daarvan onze landgeuiooton zal toevallen ?n Inmiddels wordt van verschillende zijden gemold dat niet Duischlandjmaar Frankrijk oorlog wenscht. Het zou daartoe door Engeland worden aan gezet, wijl Engeland uit naijver op den Duitschen handel, iemand zoekt, die do kastanjes uit het vuur-haalt, die dun later aan de Theems zullen worden gegeten. Uit Keulen wordt ons vnn bijzondere zijde daarover geseind „Tegenover do optimistiscbo be schouwingen van Duitscho zyde over het verloop der Marokkaansche onder handelingen ontvangen do groöte koop- iiodenfinna's in West-Duitschland medodeelingen uit Frankryk, meldend dat daar, iu stilte door Engelsohon invloed gesteund, do campagne togen Duitschland wordt voortgezet en tot oorlog wordt aangehitst. Een groep Franscho Marokko-spoculanten stookt het vuurtje aan, en do „Temps" en andere groote bladen zijn de spreek buizen uier groop. Hot staat vast, dat Frankrijk voortdurend toebereidselen maakt, en dat do Franscho bank nl het goud intrekt, ook uit België en Zwitserland." Dit bericht schijnt al zeer pessi mistisch dat oen groep speculanten wellicht, om in troebel water to vis- ftchon, het lot. van Europa op hot spel zou zet ton voor een onzuivere winst, is mogelyk. Maar dat do Franscho regeering zou modnwerkon daartoe, is niet te go]oovon. Zij weet het best, welke rampen een oorlog, zelfs oen gelukkige oorlog, na s&ieh zou sloepen zij weet hot bost, wolk een vorant- w oord olijk hoi d zij draagt tegonovor liet land en de geschiedenis. En zij zal die niet op hot spol zotten, voor de onzuivere bodoelingen van een paar Marok ko-speculan ten In Franscho bladen en politieke kringen wordt wel wat veel op Engo- lands steun gerekend. Zoo heeft de DópAche de Toulouse, die met officieelo kringen in betrekking staat, nog on langs vorklaard, dat tusschon Frank rijk en Engeland oen overeenkomst bestaat, waarbij bepaald wordt dat zoo de oorlog uitbreekt, de Franscho vloot do Middellandsehe Zee zal be waken, om togen de vereenigdeOosten- rijkscho on Italiaanscho vloot op to treden, terwijl Engeland in don Atlan- tischen Oceaan en vlo^Noordzeo togen de Duitscho vloot zal ageoren. Do Daily News zet uiteen, dat in Engeland van zulk oen overeenkomst niets bekend is. Herhaaldelijk is hot bestaan ervan togen gesproken. Zoo deze overeenkomst' bestond, had do Regeering haar moeten bekend maken, wijl het bestaan ervan on vereenigbaar zou zijn met de constitutionoelo autori teit van hot parlement, en wijl dit daardoor zou te kort. gedaan zijn in zijn recht van«ioezieht op financiën en behoor. Want do invloed van zulk een overeenkomst zou van groot be lang zijn voor de Engelsche marine- begrooting. Het Engelsche blad acht daarom hot bestaan dier overeenkomst onjuist, en verwacht dat de Engelsche rogeering het bericht beslist zal tegen spreken. BkloiR. Prinses Victor Napoleon, die zich op 'toogenblik te Spa bevindt, ziet oen vreugdevolle gebeurtenis tegemoet. De Fransche kroonpretendent heeft te Spa oen villa gekocht, waar hij met zijn gemalin tot na de bevalling ver toeven aal. De Chronique meldt, dat tengevolge van het, onder de wapenen blijvon van de lichting 1909 eonigo wanorde lijk heden zich hebben voofgedtutn op de binnenplaats van de kazerne van het 2° iinie-regimeut te Sent. De officier van de wacht Hue en- verschillende soldaten zijn in arrest gestold. Honderd soldaten hielden een bijeenkomst in het gebouw van de Vooruit. Fkankkmk. Het bestuurbare luchtschip ^djudant Vinoenot, dat aan de manoeuvre» in Oost-Frankrijk beeft deelgenomen, ontving Donderdag de opdracht, brie ven aan de troepenaanvoerders to Rethel, Launay en Verdun over to brengen. Na uitvoering van 3e opdraht keerde het luchtschip, dat gedurende zijn 13.5-urigen tocht in nulio-telo- gruphische verbinding had gestaan met Verdun en den Eiffel toren, naar La Motto-Brenil terug. Uit Zuid-Frankrijk worden hevige onweerstormon met sterken regenval gemeld. Verscheidene rivieren zijn leed» buiten hare oevers getreden en ayn eenige spoorlijnen in het departe ment llórault ovorstroothd. Te Parijs heeft Donderdagavond eenig opgewondenheid geheersent naar aanleiding van een bericht van dè „Patrie", overgenomen uit een blad te Nancy „l'Eclair de l'Est", dat oen DuiUche ulanenpatrouillo de Fransche grens by Liinevillo had overschreden. Het verhaal was, zooals later bleek, een verzinsel van een machinist, maar had ook roods to Nancy en to Lane- ville eenige ontsteltenis veroorzaakt, en er waren zelfs reeds maatregelen genomen door den commandant to Luneviüs. Deze had nl. onmiddellijk gondarmon, benovena een eskadron cavnllerift. gezonden naar de plaats, waar (lo Duitschers gezien heetten to zijn, vjan ulanon of andere buitenland- sche sbldaton, was editor geen spoor te ontdekken. Engeland De melkpryzen. Do St. James Gazette meldt, dat de voornaamste melkverkoopers van Londen hebben besloten den prijs van de molk met ingang van 1 October a.s. mot 1 penny por quart te ver- hoogen. (Een penny is 6 cent en een quart is 1,180 liter.) In do Daily News was roods op de oorzaak van die prijsvorhooging ge wezen. Alleen in do noordelijke graaf schappen van Engeland zijn thans, ton gevolge van de droogte, die vee houders noopte zich voor een deel van hun vee to ontdoen, 5700 runderen minder aanwezig dan omstreeks den- zelfden tijd vad het vorige jaar. Laatsgenoemd blad wees daarbij tovons op hot gevaar, dat hot tot grootore invoeren van melk nit het buitenland zou komen, indien de En gelsche producenten den melkprijs t© hoog zouden gaan opvoeren. Gisteren is het wooY oen slechte dag gowoest voor do vliegpost. Er stond een stijve brirs, die af on toe uitschoot. Hamel en Greswoll zouden don avond afwachten, om naar Winsdor te gaan. De -dienst zal Zaterdag gestaakt worden. In het nieuwe operagebouw aan den Kingsway te Londen is oen station voor draadlooze telegrafie opgericht, ten einde de passagiers van op reis naar' Engeland zijnde Oceaan-booten gologonheH te geven reeds op zee plaatsen in de opera vooruit te bo stellen. Rusland. Aanslag op Stolypin. De telegrammen in het nummer van gisteren meldde don aanslag,«die gis teren te Kiöf gepleegd is op minister president Stolypin. Stolypin i» minister-president sinds Maart 1906. Hij was de opvolger van (loremykin. Men weet dat op Stolypin reeds vroeger oen aanslag is gopleegd. Het was do bekende dynamiot-aanslag, die plaats had den 2o Augustus 1900, bij gelegenheid van oen receptie in Stolypin's villa op het Apothekers- eilanu. Acht en twintig porsonon kwameb toen om het leven. Stolypin's 16-jarige dochter en 8-jarig zoontje werden zwaar gewond, maar hij zelf bleef ongedeerd. Het was toen een tijd, dat er bijna dagelijks moordaan slagen op hooggoplaatsen werden ge ploegd en men hoeft het «Is een be wijs van grooto geestkracht aange merkt, dat Stolypin na don moord dadige aanslag op zijn leven aan het bewind gebleven is Over de omstandigheden, waaronder te Kiöf gisteren de aanslag op Stoly pin werd gepleogd, wordt nog het volgende gemold Terwijl Stolypin in de entr'acte van do opera tegen de bal ustoRdo geleund met hot gezicht naar den zaal gekooid met zyn omgeving sprak, naderde een jonge in een rok gekleede man, die op een afstand van twee passen twee schoten uit ayn Browning-revolver loste. StoLypm 'groep met de hand naar zyn borst en viel in gyn stoel. De omstanders droegen den verwonde naar den uitgang, terwijl het publiek kreton van ontzetting slaakte, en eischto dat de muziek het volkslied speelde. Nadat het scherm was opgehaald naderde de kejzer tot aan de balustrade van zijn logeren zongen de meespe lend'- artiesten knielend het volkslied. De schouwburg «laverdc onder de, den keizer gebrachte hulde, totdat deze de loge verlaten had. Stolypin is geheel bij kennis in het Earticuliere ziekenhui» van dr. Ma- owski gebracht. De kogel heeft do borst geraakt en den linkertepel. De dader poogde dotfr een zij-uitgang te ontkomen, doch werd door officieren gegrepen. Op hem werden papieren ten name van den procureursklerk Barrow gevonden De tweede kogel welke de hand van den minister-pre sident schramde trof den zich in bet orkest bevindenden concertmeester Berger, en verwondde dezen den voet. Volgen* do laatste berichten heeft Stolypin 4 uur geslapende pols is normaalde doktoren zijn in consult bijeen gekomen. Amkhtka. John Curley, een wagenfabrikant te Brooklyn, hoeft bij test imentaire beschikking oen kwart miiüoen Neder- buidseh nagelaton aan plaatselijke liefdad ighoidsinst ©1 I i ngen Volgens berichten uit New-Vork i* daar de beruchte Zwarte Hand krach tiger dan ooit aan het werk. Veer tien bommen zijn in Augustus to New-York ontploft, twee kinderen worden gestolen en talloozo dreig brieven ontvangen. Daar New-York binnen zijn muren moor Italianen tolt dan llome, zogt het niet veel, dat de bende slechts haar landgenooton tot slachtoffer kiest. Do politie te New- York staat blijkbaar machteloos tegen over hot optreden van deze bende. De misdaden nemen dientengevolge steeds toe. De politie beweert dat de slacht offers uit angst voor verdere aanval len zich niet tot haar wonden. Daarentegen verklaart de Italiaan scho conznl-goneraal to New-York, dat zijn landgenooton slechts daarom zoo geroservoerd zijn, omdat do po litie hun geen wezenlijke bescherming verleent tegen wraak en omdat elke aan een detóetievo in het geheim ge geven modedeeling, den volgenden dag precies zoo in de bladen staat Do chef van do geheime politie te Now- York Flynn moet hebben verklaard, dat met zes geschoolde politieagenten het geheele nest kan worden uitge roeid. Maar de politio^ beporkt zich ortoe een geval na to sporen, zoolang de bladen or over schrijven en dat is den misdadigers wel bekend. Men zal daarom eerst de geheime politie moeten reorganiseeren. De wensch do Italiaanscho immigratie bijzondere moeilijkheden in den weg te loggen is te Washington van de hand ge wezen. De nieren zyn zóó toer dat de minste koudo, inspanning of buitensporigheid hen kan aantassen. Zij zijn dan niet meer in staat om de onzuiverheden uit hot bloed te fil- treeren, on deze onzuiverheden vergif tigen als hot ware uw gestel, doordat zij met hot het bloed door het lichaam gevoerd worden en overal ziekte en verderf verspreidden. Gy goat n dof, gedrukt on prikkel baar gevoelen, des morgens staat gij reeds met pyn in den rug op en hebt gy blazen onder de oogon. Iedere koudo doet do nieren aan en brengt de urine-afscheiding in de war brandende pjjn bij de loozing, bezink sel of graveel in de urine, ongewone kleur en bewolktheid van het water, rhoumatischo pijnen, enz. kunnen op treden. Foster's Rugpyn Nieren Pillen wor keu afdoend in zulke gevallen, doordat zij uitsluitend.voor nier-en blaaskwa len dienen. Zij helpen de nioren op een zacht wijze, zij versterken de blaas en verwyderen al de opgehoopte onzuiver heden uit' do urinewegen. Zy rooien de geringste sporen van nier- en blaas- aandoeningen uitdoch zoo lang gy nog de geringste verschijnselen kunt opinerkon, dient gij uw nieren te hulp te komen, daar gy anders nooit veilig zrjt voor een plotselinge» ondergang der nieren. Overtuigt u, dat ons handelsmerk de man met zyn handen in de len denen op de doos voorkomt. Gij kunt er don zeker van zrjn de echte Foster's Rugpyn Nioren Pillen te heb ben gekregen en geen waardelooze namaak. Zij zijn te Gouda verkrijg baar by de heeren Wolff Co., West haven '11. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. Jammer dat niemand 't gezien beeft, maar ik was heuseh „zichtbaar aan gedaan" zooals bet een goed jubi laris past toen ik dezen, mijn honderdsten Brief uit de Hofstad begon Het jubileum is overigens, in strijd met do usance, geheel onopge merkt voorbijgegaan, gelijk een blik in de richting van uiijn knoopsgat terstond dnidelijk maakt. En dat zoo kort na den lintjesregen, den eenigen regen zoo ongeveer, die ton minste een aantal landgenooten in dezen regonloozen zomer eenige verkwikking heeft gebracht. Ik begrijp den Minister van Binnenlandsche Zaken niet meer maar hij kan 't nog goed maken na hot verschijnen van dezen brief. In ieder geval zend ik er een exemplaar van aan Zijne Excellentie en of hij de courant dan zélf uit het bandje haalt, dan wel of een zijner ambtenaren hem oerbiediglijk nadert met de bood schap Excellentie, wij hebben Hage naar vorgeten, laat mij totaal koud. Zoodat ik maar zeggen wilde, dat de Minister groot gelijk had het adres van de B. U. A- P. voor algemeen kiesrecht niet zélf in ontvangst te nemen. Dat kan de portier van zijn Departement evengoed en wie van Minister Heemskerk iets voor algemeen kiesrecht "Verwacht, is een vreemdeling in het politiek Jeruzalem. v .Scherts ter zijde. Niet om Zijne Excellentie goed te stemmen voor een lintje, maar in vollen ernstDe Minis ter heeft een alleszins waardig ant woord gegeven op hot verzoek van de hoeren, die hem het petitionnement wilden overhandigen. Al dat persoonlijk overhandigen van verzoekschriften is eigenlijk slechte oomedieeen minister belooft daarbij nooit iets en als hij zulks wèl doet, was het verzoekschrift overbodig en zou do Regeering haar voornemen ook zonder adres, petitionnement of smeek schrift hebben ten uitvoer gebracht.' Volkomen terecht schryft de heer Heemskerk, dat het verzoek, hetwelk de aandacht der Regeering vraagt, in het adres vervat is meent een adres sant, dat eenige nadere opheldering wonseholijk is, dan dient daarvoor een Moraorio van Toelichting. Intusschen is er natuurlijk niets tegen (behalve dat het don Minister tijd kost) wanneer oen Minister deputaties van vereeni- gingen en dergelyke in zijn Kabinet ontvangt tor overhandiging van oen verzoekschrift en dit gebeurt dan ook zeer veel. Het geeft den leidors van een beweging veelal een soort vol doening, als ze „by den Minister" geweest zijn en een Minister maakt zich niet onnoodig een beweging to vijand. Minister Heemskerk schrijft dan ook in zijn antwoord, dat het hem „aangenaam" ware geweest beleefder kan het al niet om dag en uur te bepalen om een deputatie te ontvangen tot aanbieding vaa een adres voor algomoen kiesrecht, indien hem eenvoudig ware verzocht daar voor een hem gelogen tijd te bepalen. Nu zegt de Minister niet dat de namid- dig van „Reoden Dinsdag" hem niet gelegen is en met eenigen goeden wil ware 't hem zeker wel mogelijk ge weest na de opening 'der Staten- Generaal, die ongeveer half twee afge- loopen is, de heeren om half drie (het vastgesteldo uar) bij hem te ontvangen, M.i. heeft de Minister echter groot gelijk, dat hij zich oen dergelijke visite niet Iaat opdringen. By een Minister der Kroon laat men vragen, of hij U ontvangen kan en zoo ja, wanneer maar men stuurt hem géén mededee- ling om halfdrie «taan wij met onzen optocht voor Uwe deur, laat U ons dan binnen Deze wiize van optreden leek mij van begin af in strijd met de goede vormen en de Minister kon, dunkt mij, moeilijk anders doen, dan zich hiertegenover schrap stellen. Daarbij komt, dat op het Congres der S. D. A. P. de „bezorging" van het adres juist ,op den dag der Kamer opening onder luide toejuichingen is voorgesteld als een demonstratie tegenover die opening door de.Konin- gin, met de bedreiging or by, dat, mocht do optocht niet worden toege staan, de Koninklijke optocht „dienst baar" zon worden gemaakt aan de zaak van het algemeen kiesrecht. Daarby werd door mr. Troelstra ge dreigd met een zeer groot aantal be- toogers. Weina, daarmee hebben de heeren m.i. hun eigen zaak in den grond bedorven. Het. was precies de methode om zoowel voor den optocht als voor de overhandiging geen per missie te krijgen. Men kon zich dan wreken met straatrelletjes, waarby de leiders buiten schot bleven en on- schuldigen zooals gewoonlyk het slacht offer worden, maar de zaak van het algémeen kiesrecht zou er door ge schaad zyn,; in plaats van vrienden had men zich er vijanden door be zorgd. Dat men in 't publiek een betooging toelaat, die bedoeld is togen het wette lijk oppergezag, kan er nog mee door. Laat iedereen zijn eigen wenschen publiekelijk kunnen uiten, indien het ordelijk gaat. Maar nooit kan men van een eersten dienaar der Kroon ver wachten, dat hij, op welke wijze ook, zich inlaat met een demonstratie met zulk een openlijk uitgesproken doel. Laat hot den heeren voor de t >e- komst een les zijn Een toontje lager op hun congres, ook al acht men eenige opwekking voor de broederen noodig, is altijd gewenscht als men van de „bourgeoisie" iets gedaan mojy krijgen. Wij hadden met name van een man al, mr. Troelstra meer goede vormen on meer tact verwacht. Of de „Roode Dinsdag" daarmee mislukt is, weet ik niet op het «ogen blik dat ik dit schrijf. Dit hangt natuurlyk af van den Burgemeester, die over het lot van den optocht be schikt. Maar wat zeker onnoodig is, is dat men zich in het buitenland daarom over ons vroolijk maakt. Het schijnt wel oen genoegen voor sommige berichtgevers van buitenlandscho bladen, om in hun bladen zoo ongun- stig mogelijk te schrijven oves alles wat or in ons land voorkomt. Dat ons dit in het buitenland veel kwaad doet, spreekt vanzelf doch deert dozen mon- schen blijkbaar niet. Ook de voorzorgs maatregelen, door onze Regeering ge- tfomen met hot oog op de spanning in het buitenland, worden vooral in de Duit sche pers belachelijk voorge steld en toch is het de meest gewone zaak ter wereld, dat wanneer er moei lijkheden zijn tusschen Frankrijk, Enge land en Duitschland, en Franschon en Duitschers een groot aantal troepen aan hunne grenzen samentrekken, ook ome Regeering naar haar beste krach ten onze grenzen doet bewaken met 'toog op eventualiteiten. Wat zouden do bedillers wel zeggen, indien het eens mis ging en onae Regeering had géén voorzorgsmaatregelen genomen? De vraag stellen is tevens haar bei nt- woorden. En zjj, die met zoo groot aplomb beweren, dat er tóch goeö oorlog komt, gelieven toch te bodenxen, dat men dit nooit tnet zekerheid (en daarom is 't voor de Regeering te doen) kan voorspellen. Geruchten over een afbreken dor onderhandelingen hebben reeds eenige malen de rondo gedaan en al schijnt daarop weinig kans te bestaan, zoo mag het toch typisch heeten, dat niemand minder dan de Franscho gezant hier ter stede, de heer Pellet, zich naar hot bureau van eon der groote dagbladen begaf mot verzoek om inlichtingen, toen een reclamezuoh- tig nieuwsblaadje op grond van losse geruchten een afbreken der onderhan delingen had gebulletineerd. Gelukkig bleek er niets van waar en' kon de gezant gerustgesteld heengaandat hij nu met eon vrij langdurig verlof naar het buitenland is .vertrokken, mag misschien oen goed voortoeken heeten. Mogen alle onweerswolken weldra overgedreven zrjudan kannen wij op ons geraak de vruchten gaan pluk ken van dé ervaring, die onze leger- autoritoiten zeker zullen hebben opge daan bij hun voorbereidingen voor een mobilisatie. .Zoo'n repetie kan nooit kwaad .y. Hel staat dan na vasthet Ber- lijnsche orkest gaat ons verlaten en het Parijsche varv Lamoureux komt er voor in de plaats. Zelfs in de buitenlandsche pers trok deze wisse ling de aandacht; in Duitschèbladen werden zelfs telegnjmmen uit het „Weltbade-ort" er oyer opgenomen. Misschien vindt men 't daar maar half prettig, dat wij na juist een FramcJt orkest engageerden, maar dantrooste men zich mot de gedachte, dat er hier zijn, die 't yog veel minder prettig vinden, dat men niet een Haagsen orkest nam, met name het Residentie orkest ónder Viotta's leiding. Wel weet ik, dat er velen zyn die juist tegen diens leiding groot bezwaar hebben en van een ander grooter praestaties verwachten en vreesde men daarom dat Viotta als dirigeht niet genoeg zon „trekken". Hoe dan ook, na jaren lang een Duitech orkest te hebben geleend, krygen we dan thans een Fransch, hetgeen hier wel in goede aarde zal vallen. De toonaangevende wereld spreekt hier Fransch en doet Fransch tof Engelsch), maar is aller minst Dnitsch-gezind. Witek, den grooten violist van de Berlijners, liet men haast onopgemerkt heengaan en was weldra vergeten. Zoo zal het met het geheele orkest gaan. Een vooral erg „huiselyk" af scheid heeft de directie in elkaar gezet. Een passend afscheid zal men das niet kannen nemen van de kunste naarsben t, die ons zoo veel genot ver schafte gedurende een zoo lange reeks jaren. Van dankbaarheid getuigt dit niet. Maar zaken zyn zaken En zoo zal men weldra dweepen met Lamoureux en zijn mannetjes, en Kunwald en de zijnen zullen weldra vergeten zijn, behalve dan misschien bij enkele vrouwelijke stadgenooton, op wie liet «pel van sommigen een te bijzonderen indruk maakte. Daarover zon nog wel iets te schrij ven zyn, maar ik ben al over mijne plaatsruimte heen HAGENAAR. Beklemdheid, duizeligheid en suizen in het oor zijn verschijnselen, welke in don regel ontstaan doordat de maag overstuur is. */i wijngal vol natuur lijk Fran* Jonef-laxeerwater neemt zonder pijn de oorzaken der storing in de spijsvertering weg en bewerkt daardoor op onfeilbare wijze het ver dwijnen der opwellingenAanbevolen door wijlen prof. Stokvis. Pestgevallen op Java. Bij hot departement van Koloniën i« ontvangen het volgende telegram van den gouverneur-generaal van Noderlaiïdsch-Indië, dd. 15 dezer, be treffende pestge vullen gedurende de week van 6 t'm. 12 September j.i. Afdeeling Malang zestien pestge- vailen, vijftien dooden. Kediri een doodelijk geval. Madioen een nieuw geval, drie dooden." In de zitting van den Rottordam- schen Gemeenteraad word het nieuw gekozen Raadslid Stolie geïnstalleerd. Daarna werd tot wedhouder benoemd de heer H. Stulemoyer (Kitth.), die in vertrouwen op Gods zegen en steun van den geheele Raad de benoeming aanvaardde. Prov. Staten-verkiezing. Bij de gisteren gehouden herstemming voor oen lid van de Prov. Staten in Rotterdam 1 werd gekozen de heer Mr. A. de Jong (A.R.) mot 3230 stem men. De heer H Spiekman (S.D.) verkreeg 3112 stemmen. 13e internationaal Congres togen het alcoholisme. Vrydogmorgen werd de Congres zitting to 9 uur door Minister Talma goopend, teneinde aan de orde te kunnen stellen het vraagstuk van het Consulatie-Buro.au voor Alcoholisten, waarvoor Dinsdag de tyd ontbroken had. Dr. K. H. Bonman van Amster dam, een der leiders van het daar bestaande Bureau, en Dr. Schellman van Dusseldorf deelden hun ervaringen op dit gebied mede. Uit deze inlei dingen bleek, dat ook zonder aeylbe- handeling ze$>r veel voor de alcoho listen gedaan kan worden. In de discussie werd er nog op gewezen, dat de eigenlijke onthoudingspropa- ganda hoofdzaak moet blijven. Om 10 uur begon, do rij inleidingen over het alcoholgebruik in de koloniën, waarvoor 4 inleiders waren ingeschre ven. Met groote belangstelling werd de inleiding gevolgd van Dr. Hans Paasche, officier van gezondheid in het Duitsche koloniale leger, die ver telde van zijn reis door de wildernissen van Afrika, op welke ^reis de grootste vermoeienissen doorstaan' waren der dat alcoholica was medegenomen. ja misschien wel juist daardoor. Zeer interessant waren ook demo dedeelingen van den assistent-resident Walbeehm, die aantoonde dat het drankgebruik onder de inlanders op Java. dreigt toe te nemen. Verder werden nog inleidingen gehouden door Ds. Rauws uit Rotterdam en Baron I>u Teyl nit Parijs. Het volgende congres zal in Milaan gehouden worden. De Manoeuvres. In beginsel was aangenomen, dat in de steden Amersfoort, Tiel, Zalt- Bommel en 's-Hertogenbosch inkwar tiering met voeding zou worden aan gevraagd. In verband hiermee meldt men uit Amersfoort aan het „Vad.", dat aldaar de troepen niet by parti culieren zullen ingekwartierd worden Dit als resultaat van de conferentie ten stadhnize met den generaal-inspec- teur van den geneeskundigen dienst, daar te Amersfoort gévallen van typhus voorkomen. Een onderhond met den adjudant van Prins Hendrik. Jhr. van Such telen van de Haare, de adjudant Van Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden, heeft zich vol gens een medewerker van de Vossische Zeitung de vrijheid veroorloofd naar aanleiding van de militaire maatrege len, die men zegt, dat in Holland genomen, het volgende mede te dee- i „De aanleiding tot deze geruchten en het zijn slechts holle geruchten moet gezocht worden in de Ne- derlandsche manoeuvres, die in de afgeloopen. week begonnen zyn. Ik heb mij immers thans zelf overtuigd, hoe kahn gij hier zijt en even kalm zijn ook wij. De manoeuvres van dit jaar onderscheiden zich in niets van die van andere jaren, ze hebben noch grooter omvang, noch zijn ze een dag vroeger begonnen dan gebruikelijk is. Dit feit, zou ik denken, spreekt toch voor zichzelf." Het gesprek kwam vervolgens op het bericht, dat dit jaar H. M. Konin gin Wilhelmina de troonrede niet per soonlijk zal uitspreken. „Dat is juist, gaf de heer van Suchtelen toe, maar men moet dit niet verwonderlijk vin den. Twee jaar geleden heeft onze Koningin eveneens de troonrede door don eersten minister laten voorlezen. Ziet u, Koningin Wilhelmina volgt in persoon de manoeuvres. Den geheelen tijd brengt zij in de verschillende hoofdkwartieren en op het veld door. Als dan de manoeuvres voorbij zijn, voelt zij zich dan natuurlük vermooid en trekt zich op het land terug.*) Of de troonrede iets lievat, wat de Ko ningin liever zelf niet zou willen voor lezen Zonder de rede te kennen kan ik verzekeren, dat dit niet het geval is. Zoekt u geen politieke beweeg redenen, noch eenige zaken van an deren aard achter het besproken feit. Het is zooals ik u verzeker." De adjudant heeft er zekér niet aan gedacht dat de opening van de Staten-Goneraal geschiedt, twee dagen vóór de manoeuvres. De Tariefwet, Rijwielen. Aan de Tweede Kamer is oen ad re verzonden dooreen aantal fabrikanten van, of handelaren in rijwielen en rtjwielonderdeelen. Adr. zijn van meening dat het door hen uitgeoefende fêxportbedrij'f door de invoering dor Tariefwet ernstig zal worden geschaad, en dat, wat toch nimmer de bedoeling van den Neder- landschen wetgever kan zijn, een tak van industrie en handel waarin hier te lande aanzienlijke bodragen worden omgezet, verdreven zal worden naar het buitenland. Zij voorzien dat bij aanneming van hot ontwerp Tariefwet hun uitvoer handel te niet zal gaan lo. Omdat de productiekosten van rijwielen in Nederland hooger zullen worden. 2e. omdat niet langer mogelijk zal zyn te voldoen aan den eisch van hun afnemers om tot concuroerende prijzen de benoodigde onderdooien en toebehooren by de rijwielen te leveren Tweede Kamer. Zondagssluiting Apotheken, Door den Minister van Binnenland sche Zaken is by de Tweede Kamer ingediend een weteontwerp, strekkende in overeenstemming met het ge voelen van den Centralen Gezond heidsraad en van de pharmaceutische inspecteurs om sluiting van apothe ken op Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den phar- maceutischen inspecteur voldoende go- legenheid besta tot het verkrygen van geneesmiddelen- In de Memorie van Toelichting wordt gewezen op de toenemonde begeerte bij de apothekers en hun personeel, om over Zondagen en alge meen erkende Christelyke feestdagen vryelyk te kunnen beschikken. Art. 3 van de wet tot regeling van de uit oefening der artsenijbereidkunst belet evenwel de verwezenlijking van dien wenschtwijfel, die daaromtrent nog m xjht bestaan, is weggenomen door het arrest van den Hoogen Raad van 10 April jl. Het ïb niet noodzakelijk, dat alle apotheken op Zondagen en bedoelde feestdagen geopend zijn. In de toe lichting wordt een regeling gegeven, waardoor het mogelijk zal zijn, dat sluiting, zij het ook niet van alle apotheken, kan worden toegelaten. Voor het geval, dat een uniforme regeling gewenscht zou blyken, is in het wetsontwerp bovendien de gelegen heid van voorziening by algemeenen maatregel van bestuur voorbehouden. Een algemeene herziening van bo vengenoemde wet is in voorbereiding; het overleg van den Minister met den Centralen Gezondheidsraad ral, naar hij hodbt, eerlang afloopen. Het zou evenwel niet billyk zyn, de apothekers op de vervulling van hun redelijk verlangen gedurende een nog niet te bepalen tyd te laten wachten, terwyl spoediger voormening mogelyk is. RECHTBANK TK AMSTERDAM. Op den avond van 6 Augustus werd den herbergier Cr. Goudriaan, te Uit hoorn, ia zyn herberg, door dep 22- jarigen slagersknecht Hendrik I) met een groot broodmes, een diepe steek in den rechterschouder toegebracht. De man bezweek bijna onmiddellijk. Heden heeft zich wegen» dit feit voor de 6de kamer Hendrik D., te verantwoorden gehad. Heui wordt ten laste gelegd, dat hij Goudriaan, met het doel hem van hot leven 'te berooven, een steek, slag of stoot met bedoeld broodmes heeft toe gebracht in den rechterschouder, waur- door hij hem een breede wonde toe bracht, öVj c.M. breed en twee d.M. lang De wonde vormde een, tot in de diepte doordringende scheiding van den samenhang tusschen de huid en de \reuke doelen; de ondersleutoÜM'en- slagader werd over a/a van den omtrek aan de binnen- en buitenzijde doorge sneden, waardoor een bloeding ont stond, die zeer spoedig den dood ver oorzaakt. Subsidiair wordt den beklaagde ten laste gelegd het toobrengon van zwaur lichamelijk letsel, althans mishandeling mot den dood als gevolg. Bij het verhoor van den beklaagde bh"ek, dat hij van ayn neef het mes geleend had om, zooals hij zeide, mot zekeren Griffioen te gann „bevochten." Hij wist, dat hij deae in het cafó zou vinden. Goudriaan was tussehenboide gekomen en had hom naar de dour gedrongen, waarop bekl. nog geroepen loeft: „Blijf van mijn lijf of ik steek je dood Griffioen wilde hom intusschen met een stool te lijf gaan. Voordat het zoo ver gekomen was had beklaagde den man den doodelijken steek toegebracht. Beklaagde bekendehy antwoordde op de vraag van den president of zijn bedoeling was geweest to dooden: „Omdat ik zoo driftig was, stak ik hein in mijn drift dood." U bent gewoon beesten dood to ste ken, zeide daarop de president, dus u wigt, dat een zoo krachtig toegebrach te stoot met oen mos doodelijk is. Beklaagde antwoordde, dat hij daar by niet had gedacht. Na de doctoren, die het lyk hebben geschouwd, werd een reeks getuigen g ah oord. De veldwachter deelde mode, dat hij, gewaarschuwd zijnde, naar de herberg van Goudriaan was gegaan en deze roerloos en badend in zyn bloed, op den grond had zien giggen. By de ver- schyning van den getuige, zag hy beklaagde op een fiets wegrijden on hoorde hij een plomp in den Amstel, vermoedelijk veroorzaakt door het te water werpen van het mes. Getuige Griffioen verklaart, dat beklaagde hem eerst heeft bedreigd. „Ik héb zes iaar voor je over", zeide hij, „als ik je niot dood kar» steken, dan schiet ik je dood." Daarna werd Goudriaan gestokon. Het 0. M. eischte 10 jaar govan genissti-a f. op MAANDAG 9 JXTOHER 1911, des voormiddags Ito II ure in de Sociëteit „VREDE BEST" «ai* de Markt, ten overstaan van tien te Haastrecht ge vestigden No. 1. Een onlangs bijna gobeel vernieuw.! waarin sedert jaren met gunstig go- volg handel is gedreven in Wijn en Gedistilleerdmet afzonderlijken op gang hebbende BOVENWONING,aan do Wosthaven te Gouda goteokotid Nos, 9 en 10; groot 1 Are 52 Centi aren. Hot hui* bevat benedenWinkel, twee Woonkamers, Keuken, Bijkeuken en Tuintje en boven: 4 Kamers. Zolder met Dienstboden kamer eu Bat! kamer en oiujor het geheölo gebouw loopt oen Kelder. No. 2. Een goed onderhouden waarin geruimen tyd met zoor gunstig gevolg de Drogistzaak wordt uitge oefend, aan de Westhavon geteekend No. 11 te Gouda, groot 42 Centiaren. Dit pand bevat, behalve do Winkel, 3 Kamers, Keuken en Zolder met Dienstbodenkamor. No. 3. Een goed onderhouden waarin een Modezaak wordt uitge- oerend, aan de dubbele Buurt van do Oosthaven te Gouda geteekend No. 10, groot 35 Centiaren. Het huis l>evat Winkel, 3 Kamers, Kelder en Zolder. IVerhuurd tot 16 Jauuaii 1912 voor f 27.50 por maand bij vooruitbetaling. I)e perceelen 1, 2 en 3 zyn allen voorzien van Gas- en Waterleiding. En Nos 4 tot en mot 7. met ERVEN en GROND aan het Moordreohtscho Verlaat te Gouda ge teekend Nos. 6, 8, 10 en 12, respec tievelijk groot 27, 52, 53 on 40 Centiaren. Bij de wook verhuurd No. 6 voor f 1.30, Nos. 8 en 10 elk voor f 1.50 en No. 12 voor f 1.30. Do perceelen zijn te aanvaarden te weten: de perceelen 1 en 2 don len Januari aanstaande of zooveel vroeger als met de verkooper* kan worden overeengekomen en do overige per- melon met gestanddoening dor huur, Aanvragen van werknemers op 15 September. 3 metselaars, 8 opperlieden, 2 schilders, 1 machinist, 1 machinebankwerker, 1 plaatwerker, 1 waschvrouw, 1 sigarenmaker, 1 voerman, 8 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 5 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 pakhuisknecht', 2 loopknechten, Leerlingen en jongen*. 1 loodgieter, 1 Aanvragen van werkgj^ors. 2 plaatwerkers, 1 werkvrouw. Halfwas of aankomende. 1 loopknechten. 3 werklieden zonder vakkennis, Leerlingen en jongens. 1 timmerman, 1 meubelmaker, 1 loodgieter, "ft 1 loopjongen, i - bij de betaling dei kooppenningen. Betaaldag der kooppenningen 16 November 1911. De perceelen zyn te bezichtigen de laatste 3 werkdagen vóór de veiling van 10 tot 12 en van 2 'tot 4 uur en op dien dag dos morgens van 9 tot tl uur, wat perceel 3 betreft, na belet gevraagd to hoblten. Nadere inlichtingen geeft Notaris KOEMAN voornoemd. SpreekurenVoortaan alle werk dagen van IO---3 uur. met l November a.s. het met TUIN Wosthaven No. 17, Te bevragen ton kantore van Mr. M. M. SC1UM VAN DER LOEF F, Peperstraat. LOTION FELTON geeft hot haar zyn kleur terug. LOTION FELTON is geen haarverf. LOTION FELTON maakt het haar zacht en glansrijk. FELTON flacon LOTION kost f 1.30 por LOTION FELTON is verkrijgbaar Oosthaven 31. Aanbevelend, HALT. A. UK JONiJ, Coiffeur. Eenig adres: 8PKCUUTKIT IN UIA FINE SHOES LATEST FASHION

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2