ID: I I 1 De Ganzendokter. ezx voor GrovLcla ezx OrxxstxeSszezx. I No. 11666. Dinsdag 19 September 1911. 50e Jaargang. f KENNISGEVING. Buitenlandsch. Nieuws. E Sixltexa laxxd™ R T AU’S FEUILLETON. 1 13 J 1 j I J’s Inky de BESTE. CHADELIJK HAND 3 m ITE. M1EH. "Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon latere. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. 1 i .1 ("Wordt vervolgd.) t'ZB., G«o8a „Het Schaak te Algemeene van de Ver ding der Tu- 311 a nd ia” aan ring van het :olen-vereeni- „Harmonie” ran de Kon. ud-Onderoffi- mw- en Wo* Ipieringstraat vergadering i Armenzorg, eregeld tijdig atvangenvaa vermakelijto*- lab in onze IHRICHTINOBN WBLKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie zyn gelegd verzoeken met bijlagen van ie de Naamlcoze Vennootschap „Goud- sche Machinefabriek” te Gouda om ver gunning tot uitbreiding harer fabriek, door bijplaatsing van eeh electromotor van 15 P. K. in het perceel gelegen aan de van Strijenstraat No. 1 kadastraal bekend sectie A No. 3371. 2e Het Bestuur der Goudsche Coöpera tieve Broodbakkerij- en Verbruiksvereeni- ging „Ons Voordeel” te Gouda, om ver gunning tot uitbreiding der bestaande Bakkerij, door aanbouw en bijplaatsing van twee heeteluchtovens, in het perceel gelegen aan de Raam No, 116 kadastraal bekend sectie D No. 2315. Dat op Din-idag den 311 October 1911 des namiddags ten 11 s ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren legen do gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt cr op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meef zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 190 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L, MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT L. S. te houden, en in de eerste plaats de 1 iitYinenschen- on rundortu- I inspreken. Ook staat op l De vrouw en de tuber- I culose-bestrijding. Dr. Pijnappel was i aardigae. Maar thans zal Servië tegenconcessies vragen en ten slotte zal alles niets helpen als de regeering zich niet vrij maakt va^i alle agrarische invloeden. De hooge beschermende rechten, de accijnzen waaraan deze heeren vast houden zijn belangrijke factoren, die er toe hebben medegewerkt om den toestand zoo ongunstig te maken. Niet hot minst hebben echter schuld de Kartels. De groote landheeron houden hun vee nog liever in grooten getale op hun landerijen, dan hot tegen normale prijzen te verkoopen. Laat de regeering zich niet storen aan de protesten van de agrariërs en de gren zen zoo wijd mogelijk open zetten voor den invoer van vee en andere levensmiddelen. Zij die zich met 1 October op de GQ^PSCHE COU RANT afi onneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Hij, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen «ener bijzondere oproeping ontheft eep verlofganger geenszins van zijne verplichting tot opkomst in werkelijke dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs gelift, dat hij be hoorlijk is opgeroepen,' Zoo er termen bestaan voor het vragen van vergoeding wegens kost winnerschap, dan behoort de persoon, die deswege op die vergoeding aan spraak zou kunnen maken, zich zoo spoedig mogelijk met een daartoe strekkend eigenhandig onderteekend en door den landwoerplichtige mede- önderteekend verzoekschrift tot den Minister van Oorlog te wenden. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn, on kan ter Gemeentesecretarie worden ingeleveTd. Gouda, den 19 September 1911. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. 71) Toen de slotstrofe uitgesproken was, ontvlood een geluid, half zucht, half juichkreet, aan Mimi’s lippen. Indien iemand haar zou hebben gevraagd, wat dat geluid moest beteekenen, dan zou zij als Ijzeren Hendrik in het sprookje hebben moeten zeggen het is een band van mijn hart. Want als een ijzeren boei had inder daad een eigenaardig gevoel haar hart gedrukteen geheimzinnig, half onbe wust verzet tegen de tooverkracht, welke de vroolijke keizerstad, het leven en de menschen daarin op haar uit oefenden dit had haar altijd een on recht tegenover het vaderland toege- schenen. De woorden van het gedicht waren een bevrnding uit dien boei ge weest; zij voelde, dat dit voor altijd het tooverformulier zou zijn, dat iedere' soortgelijke tweespalt in haar ziel moest doen ophouden. Zachtjes her haalde zij slotstrofe en stak Hendrik dankend de hand toe. Met andere oogen bezag zij van nu af de schatten, die haar in den vreemde j „Ambachts- i Omstreken”, ring in de /a uur. Genoegen”, mtêntoonstel- men, werd opgestold, bedroeg het aan tal deelnemers zeker wel 40 duizend. Aanvankelijk ging men kalm verder. Voor het gerechtsgebouw gekomen, klonk ech^pr plotseling een geluid als van een pistoolschot. De menigte, die dacht, dat van uit het gerechtsgebouw werd geschoten, geraakte in de groot ste opwinding en ogenblikkelijk daarop werden de ruiten van het ge rechtsgebouw Jngeworpen. De politie, geholpen door sociaal-democratische afgevaardigden trachtten het volk nog te^kalmeeren, maar reeds was de op winding zoo groot, dat het volk niet meer te houden was. Do politie stond vrijwel machteloos en direct werd dan ook militaire hulp aangevraagd. Hu zaren trachtten de mehigto terug te dringen, maar men richtte barrikadon op om den militairen het voortgaan to beletten. Eindelijk was de rust hersteld, ’s Middags was echter de toestand in de arbeiderswijk Ottokring nog erger. Daar kwam het tot een formeel gevecht. Na herhaalde aan maningen tot de menigte om kalm uiteen te gaan werden door do mili tairen twee salvo’s afgovuurd. Be halve een doode, moeten er een hon derdtal gewonden zijn. Tegen den avond keerde ook hier de rust terug. De sociaal-democraten hebben ©ogen blikkelijk een circulaire verspreid, waarin zij dn schuld -van dff“t>ngöre- geldheden op hot gepeupel schuift. Zij raadde de arbeiders verder aan, nu niet meer to demonstreeren. Wan neer den sociaal-democraten oen ver wijt' treft, dan is het slechts dat van hun kant geen commissarissen van orde waren aangesteld of althans niet in voldoende mate. Eon voel grooter schuld treft echter de regeering, die met haar averechtsche politiek die hongeropstootjes als het ware heeft uitgelokt. Indertijd heeft men den invoer van uit Servië door allerlei bepalingen zooveel mogelijk verhin derd. Men hoopte er dit land door te gronde te richten, ^anneer het met zijn overvloed van vee bleef zitten, maar wie een put graaft voor een ander, valt er zelf in. De nationale veestapel in Oostenrijk-Hongarije, al thans in Oostenrijk, is hard achteruit gegaan en door allerlei handelsver- dragen in protectionistischen geest js het thans onmogelijk oen grooten in voer van vleesch zich te verzëkeren. Wil men verbetering, dan zal men nu naar Servië moeten, om zijn half verwoeste veestapel weer aan te vullen. DE MINK, Telefoon 274. GOUDSCHE COURANT. PRIJS DER AD VERTENTIËN~ Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De onlusten te Weenen. Do opstootjes tengevolge van de duro levensmiddelen zijn van Frank rijk eirriBelgië thanObRWorgoslagen naar Oostenrijk-Hongarije. De onlus ten, die in Weenen zijn voorgekomen, dragen eon zeer ernstig karakter. De naderende winter heeft met zijn toch altoos al duurdere levenswijze een angst te weeg gebracht voor de on rustbarend hooge prijzen van de eerste levensmiddelen, een angst, die zich ten slotte heeft geuit in eeh sterk revolutionaire betooging. In de volks- hal van het Raadhuis was door de sociaal-democraten een vergadering bijeengeroepen om tegen de duurte te demonstreeren. De menigte die was opgekomen, wordt geschat op een 12 a 14 duizend, waaronder veel vrouwen en meisjes. De massa kon zich in de groote volkshal niet geborgen houden, en daarom werden op het. plein voor het stadhuis vergaderingen in de open lucht gehouden. Een groot gejuich ging uit de menigte op, toen een 500-tal post- en telegraafbeambten in uniform zich bij de beweging kwamen aanslui ten. Fel gingen de sprekers te keer tegen de protectionistische politiek van de regeering. Toen de stoet, die een rondgang door de stad zou onderne- LANDWEER. Oproeping in werkelijken dienst. De BURGEMEESTER van GOUDA roept bij deze op de hieronder ge noemde verlofgangers van de Land weer, om, wegens overtreding van het artikel der Landweerwet achter hunnen naam vermeld, krachtens artikel 28 dier wet, in 1911 onder de wapenen ken invloed zijne moeder op Mimi uit- oefende en hoe zij het meisje tot oen levensgezellin voor hem opvoedde. Het jonge schepseltje word ernstiger, rijper en minder oppervlakkig, zondor iets van haar frischhoid on opgewektheid te verliezen zijn moeder was immers ook vroolijk en opgewekt on vooral geen Zedemeestores, wanneer het een onschuldige aardigheid gold. Innerlijk on uiterlijk was het een rijk leven, dat hot jonge meisje werd aangeboden, en zij genoot het met haar geheele ziel en al haar zinnen. Toen Kerstmis begon te naderen, was zij dikwijls in tegenspraak met haar eigen hartzou zij gaarne thuis willen zijn onder de vleugelen van vader en moeder maar ook hier zou zij wed eens gaarne een Kerstfeest willen mee maken. Mevrouw Kienhont maakte aan al dit aarzelen en twijfelen een einde zij schreef op Mimi’s verzoek„LiOve dochter, je weet, dat we je gaarne thuis zouden zien, maar het komt ons voor zeer ondankbaar io zijn tegenover tante Emma, als- je juist met Kerstmis wegliept. te komen voor den duur, tegen het tijdstip en bij het korps of korpson- •derdeel van het leger, mede hierna vermeld: Koster, Roelof van de lichting 1911, stamboeknummer 1044, Soldaat van het 29e Bat. Landweor-Infanterie, le Comp. wegens overtreding van Art. 24, gedurende 6 dagen, bij het 4e Reg. Infanterie 3e Bat. te Gouda. Aan melding23 October 1911 des voor- middags te 8 uur. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragon, dat zij zich,“ieder op den voor hem aangegeven dag, in uniform gekleed, en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van kleeding en uitrusting, wapenen en ledergced, reglementen en dienstvoorschriften, bij het achter hun ne namen vermelde korps of korps- onderdeel van het leger aanmelden, op het tijdstip mede daarbij aangeduid. Het is in het algemeen wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laat- sten werkdag vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje ton einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vereischte ver- voerbejyjjjzen en passagebiljetten en tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld, een en ander voor zoo veel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenscht achten, in lichtingen te bekomen aangaande de reis. Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een dag geld van f 0,25. Het is niet noiodig dit daggeld ter Gemeentesecretarie te vragenaan hem, die het in zijne woonplaats niet heeft ontvangen, wordt het na aankomst bij het korps uit betaald. Ingeval ziekte of gebreken de op komst mochten verhinderen, moet, hiervan zoodra doenlyk ter Gemeente secretarie blijken door overlegging van eene gelegaliseerde geneeskundige ver klaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is ver strekt. altijd onder haars gelijken scheen te zijn en in werkelijkheid altijd hoog boven de anderen uitstak. Dat gevoelde men vooral eerst dan, als zij over alle zaken en menschen sprak. Haar oordeel was klaar en kalm, mild en menschlievend alles wat bui tensporig was, brak zij de punt af, wat vooral tegenover Mimi dikwijls zeer noodig wat. Bij deze lag alles gelijke lijk naast elkander bewondering: en verachting, toorn en medelijden één enkel woord kon haar van den eenen toestand in den anderen brengen dat alles- in richtig banen te leiden was hot werk der tante. En deze vervulde dat werk op zulke welwillende wijze, dat het jonge meisje menigmaal van meening was, haar .tante te moeten aanbidden. Hoe zeer verstond deze vrouw do kunst om iemand uit een aanval van dweeperij terug te plaatsen in het ruwe der werkelijkheid zonder pijn te doen en idealen te verbrijzelen, en hoe wist zij van den anderen kant een korreltje goud te vinden daar, waar een ander slechts slakken meende te zien. Dat Gustaaf naast deze moeder een kun stenaarsdroom had kunnen begraven zonder te gronde te gaan dat was be grijpelijk. Gustaaf bemerkte met vreugde, wel. loopigst verslag uit te brengen, want voor haar Was alles nieuw en scheen alles gewichtig. Zij merkte goed op en bezat een aangename wijze van ver tellen zij onderhield haar huisge- nooten over do voorvallen in de mu ziekles, in den knipcursus, in don Fran- schen en EngelscheAconversatiecursus. Ook sprong haar zoo nu en dan al wat Weener taileigen over de lippen, geen straatjongens-Weensch, maar toch Weensch in het bijzonder waren het de streelende, vleiende verkleinwoor den, als welker eerste en liefste zij reeds te huis het woord Gustje had leeren kennen. En sedert dat gesprek op den burcht Mödlin beschouwde zij het ook niet meer als verraad aan het vaderland, als zij van „knoopje, bandje of doosje” sprak het Weensch sprak zij het allerliefst. Op de avonden tehuis doorgebracht, werd over alles gesproken, wat men door boeken, kranten en in de schouw burg of op tentoonstellingen beleefd en gezien had en waaraan men per soonlijk of zakelijk aandeel nam. Bij deze gelegenheden vooral was het, dat Mimi haar tante bewonderde, de een voudige grootheid dezer vrouw, die zoo eenvoudig voorkwam, die zich altijd aanpaste aan den toon van het gezelschap, waarin zij zich bevond geboden werdenhet was een vrij, vroolijk genieten, geen kleinzielig ver gelijken meer, en de woorden, die haar zoo diep in het hart hadden geklonken, plaatste zij aan het hoofd van den brief, welken zij ’s avonds naar huis schreef en ook daar werd het dichter woord met ontroering en aandacht nagesproken en met fiere vreugde ge voeld. Nog een ander gevolg had de episode op den burcht MödlingGustaaf had de ernstige gedachtenwisseling tus schen zijn vriend en Mimi waarge nomen alsmede de zeldzame verande ring, welke in het meisje plotseling had plaats gehad en het hartelijk ver trouwen, waarmede zij vanditoogen- blik af Hendrik vereerde. Uit de smart, waarmede hem deze waarneming ver vulde, zag hij in, hoe dierbaar de kleine nicht hem geworden was, van wier bestaan hij eenige maanden geleden niet het geringste vermoeden had. Zijn ijverzuchtige opwinding ver vloog echter weer, zoodra hij bemerkte, dat Mimi, ondanks het rijke leven, het welk haar opeens omgaf, toch van niets meer hield dan van de avonden, waarop zij met hun drieën alleen waren. Daarop werd besproken, wat ieder gedurende den dag ondervonden had; Mimi had natuurlijk het wijd- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal'f 1.25 Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Amerika. In Syracuse, in den staat New-York, is een ernstig automobielongoluk ge beurd tijdens auto-rennen, die bijge woond werden door president Taft. Een auto, waarvan een band sprong reed door de omheining iu het pu bliek. Zes menschen werden op slag gedood, drie zoo ernstig gewond, dat zij in het ziekenhuis stierven, veertien mon’jchon -werden ernstig gewond, vijf hunner zullen waarschijnlijk het leven 1 er by laten. Duitsohland. Zondag had te Berlijn een bijeen- 1 komst plaats van vertegenwoordigers van vele beschaafde landen der wereld, om te beraadslagen over intern, tuber’- I culose-quaesties. Besloten werd de vol» gende internationale tuberculose-con- ferentie van 11 tot 13 April te Rome 1 t 1 quaestie vait\n.. berculose te p( het programma de Nederlandche afgevaardigde. Rusland. Stolypin, f Stolypin is gisteravond te Kief om ongeveer 10 uur overleden. Wat reeds de verschillende tele grammen deden vermoeden, is thans bewaarheid. Stolypin is aan de ge volgen van den aanslag overleden. Hiermede wordt in de kracht van zijn leven Stolypin bereikte den

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1