lantels, Costumes, Blousen Stadsnieuws. Bin.iieiilari.d. Gemengde Berichten. Opening der Staten-Generaal. TROONREDE: Laatste Berichten. D. SAiriSOitt Officieele Prijscourant - - Telegrafisch Weerbericht leeftijd van 48 jaar plotseling, en op tot dusver geenszins duidelijke motieven, aan Rusland de man ont rukt, die tal van jaren, onder vaak hoogst moeilijke omstandighedon, het hem toevertrouwde bewind heeft ge voerd en weten te behouden. Heeft zijn streven hem, die 'in de moeilijkste oogenblikken daarvan, zich dikwijls als een fatalist deed kennen, vele hartstochtelijke vijanden gemaakt zijn tragische dood doet voor een oogenblik do gedachte van haat op den achtergrond schuiveh. Dan rijst voor aller oogen het beeld van den man die in aanhankelijke trouw aan zijn land, zijn kracht en leven, ook het leven der zijnen, getuige de aan slag van eenige jaren her, aan zijn ideaal durfdé ondergeschikt makon het beeld van den man, die zonder restrictie, getuige zijn persoonlijke moed door vriend en vijand bewonderd, heeft overgegeven aan de kwado kansen van al wat Rusland, voor hooggo- plaatston vooral, aan donkere verbor genheden van revolutie en wraak en doodsverachting, in den boezem draagt en die daaraan ten offer viel. Met Stolypin is heengegaan de man, die tot zijn laatsten ademtocht zijn trouw verpande aan zijn keizer, wiens eerste dienaar te zijn, hem het lot aanwees. .Zien wij den ménsch thans nog het liefst aldus. De historie zal spoedig genoeg den anderen Stolypin do plaats aanwijzen, die hem, klein staatsman in een groot land, toekomt. Enoeland. De Staking in Ierland: De spoorwegstaking in Ierland heeft zich tot Queenstown uitgebreid, waar de staat van zaken als zeer slecht be schouwd wordt, daar de Amerikaansche mails aldaar aankomen. De Corminia van de Cunard-Line wordt Woensdag a.s. te Ne^ -York verwacht met de mail voor Liverpool. België De Belg. Voorzorgsmaatregelen. De „Patriote" deelt uit gezagheb bende bron mede, dat er sprake van is, om Woensdag a.s. de lichting der qailitie, welke onder de wapenen ge houden werd, naar huis te zenden. Tegen den sluitingsdwang. Men meldt uit Amsterdam Een zeer druk bezochte vergadering hielden gisterenmiddag de winkeliers om te protesteeren tegen den sluitings dwang, om zooals de voorzitter zeide bittere teleurstelling, intense verontwaardiging uit te spreken. Hij zag in de verordening op de winkel sluiting een drijven van de socialisten om het kleinbedrijf'er onder te krijgen. De vrijzinnig-democraten en liberalen hebben daartoe meegewerkt. Hij noemt de namen der liberalen op, die hebben voorgestemd, en als hij den naam van Den Hertog, hoofdredacteur van De Telegraaf, noemt, wordt geschreeuwd „Boycotten!" De verordeningi.s voor gesteld uit politieke drijverij en uit egoïsme van sommige winkeliers. De verordening is onrecht en onzin. Spr. verwacht dat de Hooge Raad de vrij heid aan de winkeliers zal teruggeven, en zoo niet, dan moet de Raad óm. Mr. J. Hillesum deed uitkomen dat onder de kleine luyden, waarvoor de democratische» meerderheid van den Raad zoo opkomt, ook de kleine win keliers moeten worden verstaan, en wie een verordening maakt zóó tegen het winkeliersbelang in, die toont aat hij democratisch is in theorie, maar niet in de practijk. Hij ziet in de verordening een aanslag op de vrijheid der winkeliers en betwist de bevoegd heid van den gemeenteraad., Het is een treurig stuk wetgeving, omdat men zelfs geen overgangsbepalinger heeft gemaakt. Men heeft de winke liers overrompeld, een overrompeling die óf is geschiod uit domheid óf uit machtsmisbruik. Mr. Hillesum, voortgaande, ried aan. een rechtsbeslissing uit te lokken en een fonds op te richten om schade vergoeding te betalen bij verzet tegen de verordening, terwijl een comité nauwkeurig de werking ervan moet nagaan om dei^gemeenteraad te be wegen de verordering in te trokken, Verschillende sprekers voerden hei woord. Een komt vertellen dat de vader van do verordening mr. Van den Bergh zelf heeft erkend dat de verordening nadeelig voor vele win keliers zal zijn. Een ander wijst er.op, dat de politie, die werkwilligen steeds beschermt, nu werkwillige winkeliers zal dwingen. Tal van sprekers stelden voor om vanavond en volgende avonden open te blijven. Een ander wilde in optocht naa'r mr. Van den Bergh gaan om te protesteeren. Een motie werd aangenomen waarin geprotesteerd werd tegen de verorde ning en besloten haar met alle mid delen te bestrijden. Een motie, waarin besloten werd om alle winkels open te laten, werd verworpen. Om halfvier had een tweede protest vergadering plaats. Een winkelier zal openblijven om gelegenheid te geven in hoogsto in stantie te doen uitmaken of de ver ordening wettig is. Secretarissen in Zuid-Holland. Do Provinciale Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- Holland houdt een vergadering op Zaterdag den 7en October, des mor gens te elf uren in het Gebouw dei Sociëteit Harmonie (Dooie Haagscho Voer) te Rotterdam. Aan de orde komen o. a. do vraag, door don heer A. R. Veonstra, Secretaris van Schoonhoven, in te leiden «Hebben de kloinere Gemeenten be lang bij de oprichting der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten causerie over de hulp-wetegschap der politie bij de opsporing van mis dadigers (dactyloscopie en fotografie), tot het houden waarvan de heer D. A. te Wechel, Inspecteur van politie te Rotterdam zich, op verzoek van het Bestuur, welwillend heeft bereid ver klaard. Na afloop der vergadering, zal een rijtoer plaats hebben, met bozoek aan het museum voor land- en volken kunde, het maritiem museum, de Lin ker Maasoover (met gebruikmaking vad het gemeentelijk wagenveer), de graan-silo's, zoo mogelijk ook de nieuwe en oude Noorderbrug en het Noorderkwartier. De waarneming van de Nederland sche belangen te Lissabon is gedu rende de afwezigheid aldaar van den Nederlandschen gezant, mr. W. Doude van Troostwijk aan den Nederland schen consul-generaal te Lissabon, den heer O. George. De Tariefwet. Het centraal bestuur van den Neder landschen Tuinbouwraad zegt in een adres aan de Tweede Kamer: „dat het heeft kennis genomen van het ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrech ten, dat^et van oordeel is, dat dit ont werp, indien het tot wet verheveu mocht wordt worden, aanleiding zal geven tot: het duurder worden van den levensstandaard, waarvan de druk in het bijzonder gevoeld zal worden door kleine tuinders en werklieden in tuin bouwbedrijven, b. stijging der bedrijfsonkosten, c. weerwraakmaatregelen van het buitenland ten opzichte van onze tuin bouw voortbrengselen, d. achteruitgang van de internatio nale positie van Nederland als tuin- bouwland, dat derhalve de bestaansvoorwaar den van onzen nationalen tuinbouw, die nagenoeg geheel afhankelijk is van een bloeienden export, door het nieuwe tarief zeer sterk zullen worden bemoeilijkt, de concurrentiestrijd met het buitenland, in hooge mate zal worden verzwaard, en de geleidelijke uitbreiding en gestadige bloei van onzen tuinbouw, waaraan toch voor ons va derland een zoo overwegend belang wordt gehecht, ernstig zullen Worden bedreigd, redenen waarom adressante, ook op grond van de uitvoerige uiteenzetting dezer bezwaren in de bij het adres ;evoegde memorie van toelichting, aan e Tweede Kamer verzoekt, hare goed keuring aan bedoeld wetsontwerp te willen onthouden. Immigratie naar Argentinië. Het Consulaat van de Argentijnsche Republiek te Rotterdam zendt ons de volgende mededeeling De laatste uit Argentinië ontvan gen telegrammen berichten, dat de regen aldaar overvloedig is geweest en zeer gunstige resultaten heeft op- geleverd voor den aanstaanden oogst. 3e oogst wordt geschat op 6.204.00 ton tarwe, 1.220.00 ton vlas en 1,119.00 ton haver, terwijl de bezaaide oppor- vlakte 9.000.000 hectaren bedraagt. Voor het binnenhalen van den aan staanden oogst, we4ke dit jaar zeer rroot zal zijn, worden vele werk krachten geeischt, waardoor de dag- loonen zeer hoog zijn en van 4 tot 6 gulden bedragen. De immigranten worden gedurende vijf dagen kosteloos in het hotel voor landverhuizers gehuisvest, in welken tgd voor hen werk wordt gezocht. De reis vanaf Buenos Aires naar de plaats van bestemming geschiedt kosteloos. De bewoners der Hollandsche Kolo nie in Argentinië zjjn zeer talrijk Een kiesrechtbetooging heeft gis teravond te Haarlem duizenden op de been gobracht. Te half tien begon de optocht, waarin een 500 manifestanten mot transparanten en banieron. Van het Brongebouw ging het naar het station. Er vielen geen ongeregelheden' Een auto-ongeluk. Zaterdagavond laat kwam do auto van baron Zuylen van Nijevelt, bewo ner van het kasteel Haarzuilen te Vleu ten uit de richting Woudenberg, met groote va^rt Zeist inrijden. Bij den ingang van het bosch, niet ver van do kom van het dorp, alwaar de weg een vrij scherpe bocht maakt, kon de auto door haar groote vaart deze bocht niet nemen, zoodat zij met groote kracht tegen oen boom reed. De in zittenden, de hoeren Van Zuylen, dr. Bouvó uit ^Oosterbeek, en de chaffeur, werden ui* het voortuig geslingerd en kwamen eenige meters verder in het kreupelhout terecht. Alleen de chaffeur bekwam vrij ern stige wonden aan het hoofd, men vreesde voor hersenschudding. Toen men even la^er een onderzoek wilde instellen naar den toestand van het beschadigdo voertuig, kwam het licht, dat men daarbij gebruikte, te dicht bij het benzine-reservoir, waar door de auto vlam vatte en bijna geheel werd vernield. Alleen de motor bleef ongeschonden. De inzittenden werden later per auto naar Vleuten vervoerd. Hbld. Zondagmiddag had te Leiden een droevig ongeval plaats. Op een boven verdieping aan de Maarsmanssteeg waren twee kinderen van 6 en 4 jaar aan het spelen. Zij liepen achterwaarts tegen een naar buiten openslaande deur die niet gesloten bleek en vielen beiden naar beneden van een hoogte van ongeveor 8 meter. Zij kwamen in een poort op de steenen terecht. Beiden waren bewusteloos, doch kwamen spoedig weer bij. De ter hulp geroepen geneesheer vreesde echter voor hei- •senschudding. De toestand dor beiden kindëren is ernstig. Zondag is de 15-jarige Talma te Roordahuizen, die op den door zijn vader bestuurd wordenden wagen wilde springen, onder dat voertuig geraakt, ton gevolge waarvan de wielen over zijn hoofd gingen. De jongen was nnoio" dood. Een driejarig logétje van een familie aan den Linaeusparkweg, te Water graafsmeer, liep omstreeks 12 uur aan de hand der dienstbode. Juist toen een rijtuig naderde, rukte het kleine meisje zich los en kwam zoodoende onder de vigelante. Dr. Dérkinderen, uit Diemerbrug, die toevallig voorbij kwam, kon slechts den dood constateeren. Een tusschentijdsche verkiezing moet te Woerden plaats hebben wegens het overlijden van den heer J. van Doorn (Chr.-hist.), sinds 1903 Raadslid en die tot 1915 zou hebben zitting gehad. Te Alkmaar heeft de scharenslijper J. J. F. met een scheermes zijn vrouw en zijn schoonzuster vrg diepe wonden in den hals toegebracht, die echter niet levensgevaarlijk zijn. De rechtbank te Almelo heeft den officier van justitie gelast eön straf vervolging in te stellen tegen D. R., agent van politie der gemeente En schede, en J. G. G\, rijksveldwachter te Winterswijk, met de werkstaking in Augustus 1910 gedetacheerd ge weest te Enschede en zulks ter zake van mishandeling op 9 Augustus 1910 van W. F. Souverein, die zij met hun sabels op het hoofd, op den rechter arm en den rug hebben goslagen. De 28-jarige W. T. te Rottevalle is Zaterdag in een greppel gevallen en gestikt. De jongeman leed aan toe vallen. In het krankzinnigengesticht te Medemblik waar de bekende Frans Rosier thans verpleegd wordt, is men tot de ontdekking gekomen, dat deze wederom een poging tot ontvluchting voorbereidde. Uit den Amstel, onder Amsterdam, is Zondagmorgen een gedeelte van het lijk van een man opgehaald romp, armen en hoofd ontbraken. Een on derzoek werd ingesteld tor bepaling van de identiteit. VermoedJ wordt dat het lijk, dat reeds geruiroen tijd in het water gelogen moet hebben, door de schroef van een stoomboot getrof fen en verminkt is Zondagnamiddag had onder Kaats heuvel (N.-Br.), een hevige bosch- en heidebrand plaats. Een heele uitge strektheid is vernield. Onbescheiden fotografie. Knopf te Frankfort a. M. zendt aan de Berl. klin. Wochenschr. een brief, waarin hij opkomt tegen een adver tentie, welke door een aanzienlijk ge neeskundig blad was opgenomen. Daarin wordt als nieuwe vondst aan gekondigd het „Spiegol-atelier" (Patent Ires), waarmede het mogelijk is, opera ties fotografisch of kinematografisch op te nemen zonder dat de patiënt het bemerkt. Een geïllustreerde prijs lijst is voor belangstellenden verkrijg baar. De advertentie bevat een afbeel ding van een geheel ontkleede patiënte, die op een operatietafel ligt en -wier spiegelbeeld men in een spiegel aan den wand ontfwaart. Knopf wil niet nagaan of het van rechtswege geoor loofd is iemand buiten zijn weten in zulke omstandigheden te fotografeoren Een arts in Beieren intusschen is on langs daarvoor tot gevangenisstraf veroordeeld. Maar in ieder geval is van geneeskundig-ethisch standpunt zulk een 'handeling ten eenenmale ongeoorloofd, nog afgezien van de mogelijkheid, dat onbevoegden de pho- tografieën in handen krijgen. De geïl lustreerde prijslijst, die wordt aange boden, doet de redactie der Wochen schrift feeds vreezen, dat de belang hebbenden geen bezwaar er in zien, dat de uitvinding wellicht een onge zonde nieuwsgierigheid zal bevredigen. Den 6en Mei van het vorige jaar werden door de ambtenaren der belas tingen in perceel Prinsegracht 53 te 's-Gravenhage, destijds bewoond door A. A. W. Boogmans, in beslaggeno men verschillende werktuigen, geschikt om een branderij uit te maken, zoo mede gistonde grondstoffen tot ver vaardiging van gedistilleerd en eenige fusten en flesschon met alcoholhouden de vloeistof, zonder dat van een en ander aangifte was gedaan bij de amb tenaren der belastingen. Terzake van dit feit had bovengenoemden persoon zich heden voor de Haagsche recht bank te verantwoorden, waar hij ech ter niet verschenen was, zoodat de zaak bij verstek behandeld werd. De rijksadvocaat, jhr. mr. W. M. de Brauw, vorderde namens de admini stratie der belastingen veroordeeling van den bekl. a. wegens in het bezit zijn in zijn woning van werktuigen, geschikt om een branderij uit te maken zonder dat aangifte is gedaan en b. het aanwezig hebben van gistende grondstoffen geschikt om gedistilleerd te maken, zoomede van gedistilleerd, twee geldboeten, één van f 1000 en één van f240.30 met verbeurdverkla ring van de in beslag genomen werk tuigen en grondstoffen. Subst.-off. vai justitie mr. Brantjes concludeerde tot toewijzing van den eisch der admini stratie bij niet-betaling der boeten ver vanging d«Ér hechtenisstraf. Het Utr. Dbl. vertelt: Zaterdag gebeurd. Op de Algemeene Begraafplaats. Ter aarde besteld het stoffelijk over schot van een oude vrouw. Een plech tigheid, die in allen eenvoud zonder veel uiterlijk vertoon scheen te zullen ilaat# hebben; in tien minuten afge- oopen dacht men. Achter.de baar ging een kleine familiestoet,twee doch ters en een zoon. In diepe stilte graf waarts. Reeds meenden de dragers met don bidder incluis, dat het „gedaan" was en men huistoe kon gaan, toen de zoon een lijkrede begon te houden. Een lijk rede op de betreurde moeder dacht men algemeen. Maar de zoon had hot anders beschikt. Hij hield een rede op zijn zusters; de verstandhouding tus- schen hen en mijnheer de broer was blijkbaar niet van den allerbesten en de Redenaar meende thans een uitgekozen gelegenheid te hebben om eens vierkant te zeggen wat hij ten opzichte van zijn zusters op het hart had. Dat was zoo als bleek, héél veel. De omstanders kéken elkaar aan met een gedaohte aan een onweer in Keulen. Het werd al erger en erger. Van een philippica werd het een formeele scheldpartij en van een scheldpartij zou het een vecht partij zijn geworden, als niet depoli- iie was tusschenbeide gekomen. Eerst toen vond de spreker het genoeg; wel had de bidder getracht den reden te beduiden, dat dergelijke toespraken aan een graf geen usance waren, maar aan des bidders goede bedoelin- fen had de broer maling en hij toorn- 9 voort, blijkbaar denkende: nu of nooit. Totdat er politie verscheen en aan het zonderlinge tooneel een einde maakte. LA1TDBOUW. Landbouwcrediet in België. In België bestaan thans 15 land- bouwkantoren, welke door het staats bestuur ingericht zijn om de landbou wers op een gemakkelijke wijze aan geld te helpen tot verbetering of uit breiding van hun bedrgf. De spaar bank is krachtens de wet van 15 April 1884 gemachtigd een deel harer be schikbare gelden in leen te geven aan de landbouwers, doch alleen en uit sluitend door tusschenkomst van bo venbedoelde landbóuwkantoren, die verantwoordelijk zijn voor de uitge leende gelden tegenover de spaarbank. De spaarbank vraagt 33/4 voor leeningen boven de fr. 10,000 en 3 '/a °/0 voor kleinere bedragen. De kantoren krijgen echter een korting van 0.70 tot 0.75 zoodat de spaar kas 3 of 2.80 van haar uitgeleende gelden ontvangt. Op 1 Januari 1911 hadden de 15 landbouwkantoren 4080 leeningen uitstaan tot een gezamenlijk bedrag van fr. 12,761,020. In 1910 werden 786 nieuwe leuningen gesloten en 311 leeningen afgelost. (K. S. W.) Tapte- of ondermol k. Dr. F. Basenau, privaat-docent in de Gezondheidsleer aan de Universiteit van Leiden, schrijft in het Hbld. het volgende over afgeroomde melk Er bestaan twee soorten van deze melk: 1°. de gecentrifugeerde uit de melkfabrieken, die slechts 0.1 k 0.15 pCt. vet bevat en 2°. de afgeroomde uit de boterfabrioken, waarin nog 0.6 0.7 pCt. vet gevonden wordt. Volle melk dient pl.m. 3 pCt. vet te be vatten. Deze twee soorten verschillen nog al in voedingswaarde. Uitgedrukt in het aantal caloriën, is deze voedings waarde gemiddeld voor éón liter ge centrifugeerde ondermelk 362, voor afgeroomde 403, terwijl ze voor volle melk 627 is. De ondermelk uit de melkfabrieken afkomstig bevat dus pl.m. 10 pOt. meer voedingswaarde dan uit de boterfa- brieken, doch de gemiddelde voedings waarde van ondermelk (die rauw voor 4 ets. per liter verkocht wordt) nemend op 380 caloriën, blijkt de calorie van de volle melk (wanneer wij den liter op 10 ets. rekenen; eenige inrichtin gen .verkoopen die echter reeds voor 11) 52 pOt. duurder te zijn dan die der ondermelk. Dit interesseert den lezer misschien minder, doch het practjsche resultaat is, dat wie 165 liter ondermelk drinkt, waarvoor hij slechts 6.6 ets. behoeft te betalen, evenveel voeding heeft be komen als wie éen liter volle melk dronk, waarvoor hij 10 of 11 centen betalen moest. Een mensch heeft echter een zekere hoeveelheid vet noodig voor den goe den afloop der spijsverteringsprocessen. Deze hoeveelheid is, voor een lichaam van 70 K.G., pl.m. 55 ^ram per dag, welk vet op mie mogeljjke wijze kan opgenomen worden in den vorm van boter, reuzel, vleesch, spek) olie, mar garine enz., doch waarvan ook reeds )ij het brood eten een gedeelte ge nuttigd wordt. Het hier gefabriceerde brood immers bevat pLm. 1.5 pCt. vet, zoodat, vooral in arbeiderskringen de broodconsumptie op 800 gram per dag gerekend, reeds een 12 gram van het jenoodigd vet met het brood in het lichaam, komt. Waar echter bij de voeding èón liter volle melk door 1.65 liter onder- meld wordt vervangen, moet men er steeds rekening mede houden dat er een tekort aan vet komt, dat op an dere wijze wijze aangevuld moet wor den overigens is ondermelk een uit stekend voedingsmiddel, dat in de keuken niet slechts de volle melk kan vervangen, doch dat zelfs, waaf bij de bereiding toch vet bijgevoegd moet worden, den smaak zal verhoogen pannekoeken flensjes enz. bereidde men dan ook bij voorkeur, ook afge zien van het prijsverschil, met afge- róomde melk. Daarbij komt dat ondermelk een artikel is, dat in zeer groote massa ge produceerd wordt. De melkfabrieken in Amsterdam verkoopen ze rauw voor 4 ets of, voor denzelfden prgs geste riliseerd in flesschen van 875 kub. c.M. 1)deze worden gestuurd naar groote fabrieken ter consumptie door iet personeelwat er overblijft laat men verzuren en wordt verkocht als karnemelk, waarvan de voedingswaar de iets geringer is, daar melksuiker melkzuur geworden is. Gröote producenten zijn ook de boterfabrieken. Deze sturen de afge roomde melk gedeeltelijk terug aan de boeren, die er 2 ets. per liter voor betalen en er de kalveren mede voe ren of vetarme of komijnekaas van maken. Verder gaat een deel naar de margarinefabrieken, die zelf ook melk in groote massa ontroomen, van de af geroomde melk margarine maken en den room naar de boterfabrieken stu ren of zelfs boter fabriceeren. (Er is éón margarinefabriek in ons landdie alleen minstens 30,000 kilo melk per dag verwerkt!) Een derde deel gaat naar de melk suiker- of caseïnefabrieken en ten slotte wordt een deel verwerkt door de fabrieken van gecondenseerde onder melk. Uit den prgs, 2 ets. per lijer, die de boeren voor dé ondermelk, die ze terug krijgen! betalen, heeft men reeds kun nen zien, dat er groot voordeel in zou bestaan als men er meer a 4 ets. kon verkoopen aan het publiek ter consumptie. Daarvoor ware echter noo-, dig, dat meh de enorme hoeveelheden ondermeid, die Friesland bijv. produ ceert, in speciale koelwagens naar onze groote steden bracht. Dat dit mogelijk is bewijst Denemarken, dat op het oogenblik de groote Duitsche centra op de wijze van versche melk voorziet. 1) Het Hbld. teekent hierbij aan Wij geven deze mededeeling zooals ze ons door dr. Basenau medegedeeld merdwij vernemen échter dat eri melkinrichtingen zijn, die Literfles- schen" van grooter inhoud hebben uniformiteit bestaat er in deze niet er bestaan dozgnen modellen Liter flessen van verschillenden inhoud. Ook werd ons er opmerkzaam op gemaakt dat de melkinrichtingen gepasteuri seerde en goèn gesteriliseerde melk aan huis "beZbrgen. we in Gouda zelf genoeg te doen en is naar buiten Gouda te werken on mogelijk. 7ij kunnen e^us niet opgeven dat we in de omstreken werken en dienen dus onze statuten daarom te wijzigen, wat ons door den Secretaris der Cen trale Vereeniging is medegedeeld, wil len we ook aanspraak kunnen maken op de rijkssubsidie. Op deze wijziging moeten we aan de Koningin de goed keuring voor 1 Jan. a.s. vragen om onze subsidie-aanvraag te kunnen in zenden. De Voorzitter stelde daarom voor de woorden „en Omstreken" in de Statuten te schrappen. Dit werd met algemeene Stemmen aangenomen. Hier na niets meer ter behandeling zijnde aangezien niemand meer iets te vragen had sloot de voorzitter deze bijeenkomst, na dank gebracht te heb ben aan de leden voor hunne tegen woordigheid. Het petitionnement voor Algemeen Kiesrecht, uitgaande van de S. D. A. P. bevat naar „Het Volk" meldt uit Gouda 1739 en uit Bodegraven 743 handteekeningefl. Bij Kon. besluit^-jvan 16 dezer is met ingang vajnyl Oct. herbenoemd tot burgemeester der gemeente Stol wijk, de heer f. E. Immink, burge meester en secretaris dier gemeente. GOUDA, 19 September 1911. Het Wachtlokaal bij de Mallegatsluis. Het heeft onze bevreemding gewekt dat het „Dagblad van Gouda" Zater dagavond melding maakte van de officieele opening van het door de ge meente gebouwde Wachtlokaal bij de Mallegatsluis, terwijl gisteren eerst, zooals in de in ons blad geplaatste officieele kennisgeving is vermeld, bij Burgemeestér en Wethouders het ver zoek is ingekomen van het bestuur van de af deeling Gouda van den Volks bond tegen Drankmisbruik, voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in de benedenlocaliteit van be doeld Wachtlokaal, tegen het verlee- nen waarvan nog gedurende 2 weken gelegenheidbestaat schriftelijke bezwa ren in te brengen. Hét blijkt daaruit dat die officieele opêfing niet heeft plaats gehad en ook. niet plaats hebben kan, voor- dat het -aangevraagde verlof is ver leend. BS, fiat concert clat de Wognum- mera a. s. Maandag 2 October in de Groote Kerk zullen geven, zal ook de •heer J. H. B. Spaanderman zijn wel willende medewerking verleenen en «len: Praeludium van J. S. Bach, erlangen noch der ewigen Liebe van Diemei en Grand Choeur en Ré Majeur van Alex Guilmant. In de gisterenavond gehouden bui- tengëwottfe algemeene vergadering van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose voor Gouda en Omstreken die zeer slecht bezocht was, behalve het bestuur door 7 leden, deelde de Voorzitter Dr. Levedag mede dat de Seoretaris en de 2de Secretaris hadden kennis gegeven verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen en verzocht hij den heer Dr. Buchli de notulen te willen voorlezen, die on veranderd werden goedgekeurd. Als eenig punt der agenda stond vermeld, wijziging der statuten. De voorzitter deelde de vergadering mede dat deze wijziging noodig was, omdat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken, de contróle enz. had opgedragen aan den Secretaris van de Centrale Vereeniging en dat naar aanleiding daarvan onze vereeniging een schrijven had ontvan gen ter beantwoording, waar o. a. ook op staat wat wij in de omstreken doen. Nu doet zich net feit voor dat wij in de omstreken van Gouda, niets kunnen doen, omdat in onze geh omgeving het Groene Kruis de be strijding ten platte lande ter hand heeft genomen en met succes. Wij zouden dus met deze vereeniging it confliot komen en trouwens nebben Zooals de berichten reeds hebben uneld, heeft R. M. de Koningin te kennen gegevep dit jaar de Staten- Generaal niet in persoon te zullen openen. H. M. heeft daarom bij Koninklijk Besluit aan Z.Exc. den Minister van Binnenlandschej Zaken opgedragen dit in Haren naam| te doen. Te 1 uur begaf zich de stoet be staande uit vier staatsie-karossen, waarin óón van deze de Minister van Binnenlandsche Zaken en in de andere de overige Ministers in gala-kleeding waren gezeten, welke stoet werd ge opend door het Gala-rijtuig van den opperhofmaarschalk Jh. Boreet en gesloten werd door een peieton cava lerie, van het Paleis naar het Binnenhof. Nadat in de Vereonigde zitting der beide Kamers door den voorzitter, Baron Schimmelpenninck van der Oye voorlezing was gedaan van diens benoeming tot voorzitter der Eerste Kamer, worden benoemd tot leden der commissie van in- en uitgeleide de heeren Laan, Verheijen, van den Berch van Heemstede, Roodhuyzen. van Vuuren, Limburg, Heemskerk en Snoeck Henkeinans, welke commissie met de hoofden van de Ministerieele departementen den Minister van Bin nenlandsche Zaken ontving. Nadat de ontvangst had plaats ge had hield de Minister van Binnenland sche Zakende de volgende Mijne Heeren De Koningin heeft óns opgedragen deze Zitting der Staten-Generaal te openen. Onze bétrekkingen met de andere Mogendheden 1 zijn van den meest vriendschappejgken aard. Kan 1910 Voor land- en tuinbouw over het algemeen tot de gunstig» jaren wordön gerekend, zoo is te vree zen dat 1911 tengevolge van de bui tengewone droogte en het heerschen van het mond- en klauwzeer voor verschillende takken Van het bedrijf een verre vap gunstig resultaat zal opleveren. Handel en Nijverheid bleven zich ito het afgeloojpen jaar over het Alge meen op bevredigende wijze ontwik kelen. Het Scheepvaartverkeer nam op nieuw in niet onbelangrijke mate toe. terwijl ook de resultaten, met het reederijbedrijf 1 behaald, verbeterden. De uitkomsten van de verschillende takken van visscherij zijn, behoudens enkele belangrijke uitzonderingen, niet zeer bevredigend. In Oost-Indië valt in ruime mate te wijzen op welvaart en voorspoed. Tegen de ep .demische ziekte, welke in sommige streken de bevolking be dreigen, werd!doortastend opgetreden, Bezwaren ondervonden bij de uitvoe ring van het j grenstractaat van 1904 met Portugal 'hebben tot eenige span ning op hei eiland Timor geleid, waardoor de noodzakelijkheid zich deec gevoelen tot krachtig optreden teJ bescherming van onze onderdanen in het omliggend grensgebied. Burgerlijke en militaire landsdiena ren, zoo hier te lande als in de Kolo niën, vervullen hunne taak op lof waardige wijzie. Dank zij het ruim vloeien van 's Rijks middelen, laat de financieele toestand lands zich eenigszins gunstiger aanzien dan ten vorigen jare. Duur zame versterking der middelen, waar toe ontwerpen zijn ingediend, blijft echter dringend noodzakelijk, zoowel tot herstal van het - ovenwicht 'tus- schen de uitgaven en de ontvangsten als met het oog op onvermijdelijke nieuwe uitgaven waaronder die voor de kostbare maatregelen op sociaal gebied, welke aanhangig zijn. Dit Zittingjaar zal van groot ge wicht kunnen zijn door de behandeling van de bij U aanhangige wetsvoor stellen waarbij van Uwe krachtsin spanning en toewijding ongetwijfeld veel zal worden geëischt. Ook andere onderwerpen van wet geving blijven de aandacht eischen. Eene wettelijke regeling in zake de pensionneering van gemeentelijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen is in bewérking. Wetsvoordrachten worden in ge reedheid gebraicht tot regeling van het levensverzekeringsbedrijf en tot technische herziening van Bo Woning en van de Leerplichtwet. Aan de bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het locale verkeer en aan de verbete ring van wegen naar de tegenwoordige oischen zal bijzondere aandacht worden gewijd. Ontwerpen zullen U worden aange boden in verband met de regeling van de pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel Uwe medewerking zal worden ge vraagd om de particuliere locale tele foonexploitatie BoOr Rijksexploitatie te vervangen. Een wetsontwerp bedoelende ver krijging door landarbeiders van land met woning in eigendom of van los land in pacht, zal worden ingediend, Wetsontwerpen tót herziening van de Jachtwet en van de regeling van het landbouw- en Veeartsenijkundig onderwijs zijn in bewerking. Een wetsontwerp ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevol gen van beroepsziekten zal U bereiken Maatregelen wonden befaamd tot verbetering van den financieelon en economischen toestand van Suriname, 'Iii voorbereiding is oen hervorming van de politie-rechtspréak in Neder- landsch-Indië. Een wetsontwerp zal U worden aan geboden tot wijziging van artikel 111 van het Reglement Op het beleid der Regééring van Nöderfaiïdsch-Tndië. Moge op Uw veelomvntt,enden ar beid Gods zegen rusten. In naam der Koningin verklaren wij dé gewone Zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. Alleen de Ministers, de leden van de Commissie van in- en uitgeleide, de Voorzitter en de Griffier waren in ambts-costuum. De tribunes waren slechts matig bezet. Nadat de Ministers door de Commis sie uitgeleide waren gedaan, ging de stoet waarvan de koetsen der Mi nisters door politierechercheurs werden bewaakt met hetzelfde ceremonieel weder terug naar het I%leis. Hoewel de Koninklijke Stoet altjjd duizenden en duizenden naar de Resi dentie trekt, was er ook heden een groote menigte op dó been. Duizenden vreemdelingen bewegen zich in de straten en onder hen zeker een zeer groot aantal deelnemers aan de Kies rechtbetooging. Uit auto's met Kiesrechtbetoogers werden manifesten geworpen. dat de overeenstemming reeds ver kregen is. Volgens de Figaro heeft Duitschlfmd den eisóh om economische voorrechten opgegeven, maar wil het niet afstappen van den eisch betreffende de interna tionale controle op de voornaamste takken van dienst in Marokko. Berlijn 19 Sept. De Duitsche Rijks bank hoeft heden haar discontg van tót 5 pet. verhoogd en do rente voet voor beleeningen tot 6 pet. ver hoogd. Madrid 18 Sept. Canalojas verklaarde, dat de regeering op de hoogte ij van de bijzonderheden van een complot,f zoowel te Barcelona als to Valencia ed, en do namen kent van de personen, die or aan hebben deelge nomen, die het geld gaf en die het ontving. Ze weet ook dat het complot was gesmeed tegen den kapitein-ge neraal van Catalorie, generaal Weyler. De regeering zal met kracht optreden. Te Valencia fwaren een honderdtal geëxalteerden er in geslaagd alle ver keer te verbreken en den arbeid te doen staken. Zij waren meester van de stad. De gendarmerie, die aankwam, werd met steenworpen aangevallen waarop de gendarmes chargeerden. Straatjongens noodzaakten alle in richtingen om te sluiten. Om 5 uur paalden de gendarmerie en do troepen alle straten bezet. Hbld. Madrid 19 Sept. De betoogers na men bezit van het raadhuis van Oullera. Een rechter werd gedood, een griffier en een andere persoon ernstig gewond. Kiesrechtbetooging in Den Haag. De betooging voor Algemeen Kies recht heeft heden te 's Gravenhage een groote drukte teweeg gebracht. Op het terrein aan den Raam weg, het z.g. „land van Bylandt" werd do moo ting door den voorzitter van het partijbestuur, den heer Vliegen geopend. Achtereenvolgens spraken daarop de Kamerledon Troolstra, Hu- genholtz, Schaper, Tor Laan, Hels- dingen en Duys. Ook de heer Hermans voerde het woord. Om het spreeekgostoelte van don heer Troelstra was een groote menigte toehoorders. Aan het terrein waren 15000 toe gangsbewijzen afgegeven. Een groot aantal banieren waren op het terrein aanwezig. Voor ev. ongelnkkon waron ook oi het terrein een Roode-Kruis brancard benevens een auto-ziekenwagen. De voorzitter protesteeïue op de meeting tegen het gemeentebestuur van Rotterdam, dat aan de oponbare onderwijzeres Mej. Groeneweg verlof had geweigerd op deze meeting te spreken. l)e s.-d. gemeenteraadsloden zullen daarover interpelloeren. De stoet vertrok te 3 uur van het terrein en volgde den aangegeven weg. Te kwart voor vier werden aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken 98 doozen met handteekeningen door een deputatie overhandigd, ,w»arna de stoet naar hét terrain aan der; Raam- weg (terugkeerde, waar hg werd ont bonden. Ongeregeldheden fiadden nipt plaats. OVERLEDEN: 16 Sept. J. Oos- terwijk, 77 j. M. de Gruil, 3 m. 17. J. W. M. Bottorop, 77 j. J. van Leeuwen, 2 m. M. II. Franken, echtgenoote van L. C. Ammerlaan, 52 j. De Marokkaansche quaestie. Keulen 19 Sept. (part. Hbld.) Naar aanleiding van de optimistische opvat ting van Duitschland in de Marok kaansche quaestie verklaart de offi cieus© Berliner Kofrespondentvan alle punten die tot het program der verzekering van de economische rech ten van Duitschland in Marokko be- hooren, is nog slechts een enkel punt waarover nog geen overeenstemming verkregen is. Daarop grondt de Duit sche pers de hoop op een spoedige definitieve regeling der geheele Ma rokkaansche quaestie. De korte tijd die noodig was voor het opstellen van het Duitsche antwoord toont, dat een tamelijk algemèene overeenstem ming tusschen Frankrijk en Duitsch land is tot stand gekomen. Pargs 19 Sept. De bladen verklaren dat men nog 24 uur moet wachten voordat volledige inlichtingen kunnen worden gegeven over het Duitsche antwoord, bevattende medpdeelin- gen die niet in overeenstemming zijn met het optimisme van de Duitsche pers. Zij spreken de vrees uit, dat 4e door Duitsohland gegeven concessies niet voldoende zgn, om aan te nemen, 83 V, 91% 65 99% 88'/, 93 86% 95 A 6 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Aangevoerd 46 paarden, 1068 ho gere runderen, 853 vette rnnderen, 615 vette en graskalveren, 237 Nuch tere kalveren, 3 schepen of lammeren, 357 biggen, 1 bok. PpijzenVette Koelen le k w. 8082, 76, 70, Osson 76, 74, 68, Stieren, 70, 66, 60, Kalveren 115 120, 100—110, 90, Mrlkkoeien 160, 290, Kalf koeien 150, 275, Stieren 130, 350; Vaarzen 100, 150, Werkpaarden 85, 145, Biggen 6, 12, Fokkalveren 25, 55, Slachtpaarden 35, 80. De mi nog resteerende worilen tot SPOTPRIJS uit verkocht. VAK DUN Eft'ecteiitandelteAnisterdam 19 SEPT. 1911. Vorige Koers ven Staatsleculuficn. Koer», i heden Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenréhte 4 pet. Port. Obl. 3de Serio Amoft- Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. öpet. Brazilië. Funding Doe ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Umik eu Crciüet-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen Indiistr. Onderiieminren American Oar Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting ARefining Co. Gort. v, Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U.' S. Steel Corp. Cett. v. Gow. Aand. (i'.tl C'rcdiet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Oultqur MijAand. Nod. Handel-Mij. C.v.A Mijnbouw Mijen Kotahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 16 Sept. Johanna Hendrjka, ouders K. J. Rieraens en G. J. .H. Reurslag. 17. Catbarina Hubertina, ouders A. van der Laan en J. H. Wiltenburg. Pieter, ouders F. S wanen burg en (X A. van d et Kleijn. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. 590 Great Oobar Aand. 643/i l'etroleuui-Underu •Dortsche Petroleumln dustrio Mij. Gew. A. 1503/, Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A 4221/* „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A 376 Scheepvaart Myen. Ned.-Am» Stoomvaart- Mij. Aand. 164r Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. lö5/, I ubak-Oiider neiu ingen Bindjey Tabak Mij. A. 108l/4 Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. 13 Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Mrerscii Mftxwel Land Gpant Cert, v. Aand. 4'/: Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. 9lVi« Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. 83V- Mij. t. Expl. v. Staats- spoorwegen Aand. -933/ Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. 677/, W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 203 dito dito Act. de Jouiss. f 129.|f Amerika. Atchison Aig. Hypb. Obl. 4 pet. 9815/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 303/% Union Pacific Railroad Oy. Cert. v. gew. A. 1643/. Wabash Gew. Aand. 13''/i Premielcenlngen. Amsterdam Aand. 3 pet 101 Hongarije. Thei s-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. 1583/, GELDKOERS Prolongatie 23/4 pCt. 230 354 186 82 47'/» 103 86 '57% 57'/, 207 48%, 47% 69'/, 68% 25'/» 25% 69% 68% van hét Konioklgk Meteriologisch- Instituut té" DE B1LDT. Hoogste barometerstand 768.6 te Clermont laagste stind 768.6 te Seydis fjord. Verwachting tot den volgenden dag. Matige tot krachtige zuidelijke tot westelijke wind, zwaarbewolkt tot be trokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2