Mantels, Costumes, Blousen Buitenlandsch Nieuws. 3BlELaa.eaxla,aa.d.. "CTit de HPers. Gemengde Berichten. Rechtzaken. Stadsnieuws. 'Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM Officieels Prijscourant - - «V. - - - - - 14 j - zelf geboogd, hoe Rusland bij {Jon inval van Mohammed Ali de hoofd rol hoeft gespeeld. Daar heeft de se cretaris vnn hot Russische hoofdcon sulaat, een zekero Betrouw, op de meest brutale wijze voor den ex-sjah geijverd. Deze Petrow staat bekend om zijn anti-Perzische gezindheid. Bij zijn benoeming indertijd heeft de Per- zieho regeering daartegen op de krach tigste wijze geprotesteerd Niets hielp echter, de benoeming bleef gehand haafd. Deze Petrow ontving allo brie ven, die de ex-sjah por Russische post naar Teheran zond en tevens word in do Russische legatie een schuilplaats verleend aan prins ICameran Mirza, oom en schoonvader van Mohammed Ali. Ook dit was in strijd met het protocol van September 1909. Al deze feiten zijn door do gouverneurs der Perzische provincies in hun rapporten i aan do Perzische regeering meege deeld. Rusland zal alles echter wel ofiicieol ontkennon. De Marokkaanscho quaestie. I Bij hot onderhoud tusschen Cambon I en Kiderien heeft deze laatste geen I geschreven antwoord nog gegeven. Het schijnt dat de bespreking een op rechte begeerte naar verzoening weer spiegelde. l)e waarschijnlijkheid van een bevredigende oplossing schijnt grooter te zullen worden, maar te voel optimisme zou voorbarig zijn. Han gende zijn nog beginselquaestiês,waarin Frankrijk niet kan toegeven. Do defeni- tieve keer in de onderhandelingen zal niet vóór het einde van de week be kend worden. De Temps deelt omtrent het gisteren te Berlijn gevoorde onderhoud mede, dat in tegenspraak met hetgeon bericht is het schriftelijk antwoord nog niet is overhandigd. In dit langdurige onderhoud hebben de minister en de ambassadeur gelegenheid gehad alle twistpunten van het verdrag over Marokko nog eens na te gaan, zonder dat zij echter tot een bepaalde, alge- I meene overeenkomst zijn gekomen I zij hebben zich verstaan over enkele I punten, terwijl andere van buitenge- I woon belang onafgedaan zijn gebleven. I Ten slotto gaf Kiderien den wensch I te kennen de besprekingen voort to I zetten voor de nieuwo uitwisseling j van documenten, maar eerst nadat hij met den rijkskanselier zou hebben gesproken. Do volgende besproking I zp.1 vermoedelijk eerst Donderdag plaals (Rebben. De onderhandelingen,,zullen nog wel eenigen tijd aanhouden. Italië. v.+ De uitbarsting van de Etna. Uit Italië wordt aan den Berliner Lokal Anzeiger geseind, dat in Cas- tigliane 4000 personen door don lava stroom uit de Etna zijn ingesloten. Toch weigeren zij te vluchten. De vernielde amandel-, citroen-, druiven-, olijven- en hazelnoot-aanplantingen vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 50 millioen lire. China De opstand in Setsjoean. In een schrijven van den Britschon consul te Tsengtoe van 13 dezer wordt gezegd, dat de vreemdelingen daar I alle ongedeerd zijn. In de stad heb- ben geen gevechten plaatsgevonden. Volgens een telegram uit Sjanghai dd. 17 dezer, is dq jamen van den onderkoning Tsao-er-hfeng door mand- sjoe-troepen bezet en zijn andere af- deelingen van zulke troepen over ver schillende punten van de stad ver spreid. De poorten gaan dagelijks twee maal even open om water en proviand door to laten. Te Peking staan troepen gereed, om naar Tsengtoe te worden gezonden. Volgens een bericht uit Sjanghai aan de Morning Post, dat echter be vestiging behoeft, zou Sjengtoe ge vallen, de onderkoning met de hoogere ambtenaren naar Setsjau gevlucht en het gezin bij den onderkoning ver- I moord zijn. De Britsche consul te Tsoengking zendt alle daar aanko mende vreemdelingen naar Sjanghai. Amerika. Uit New-York wordt aan de Stan- dard bericht, dat tot groote ontstel tenis van de voormannen der Mor- mouen photographieën zijn genomen van het inwendige van den Mormoon- schen tempel te Salt Lake City, die volgens de bedoeling der bouwmees ters de tempel van Salomo in pracht zou overtreffon en die tot dusverre nog door niemand anders daq de heiligen der laatste dagen is betreden. Afdrukken van deze photographieën zijn den „profeet" Smith toegezonden met de mededeeling, dat zij publiek tentoongesteld zullen worden, zoodat de geheele wereld een denkbeeld kan krijgen van hot prachtige, esoterische interieur van den tempel, tenzij de Mormoonsche kerk de films koopt. Het zijn G8 photographieën, o.a een schitterende doopvont voorstellende, versierd met goud en email en rustend op twaalf gouden ossen prachtige gc- I kleurde glazen, ingelegd mot juweelen I en voorstellend» tooneelon uit de Mor- I monen-bijbel, levonsgroote bronzen en I houden beelden van den aartsengel I Moroni en van verschillende mormo- I nen-prefeten en bovendien andere I voorwerpen, die een denkbeeld kunnen I geven van de buitengewone woelde I van dezen tempel, die meer dan 5 millioen dollar heeft gekost. De eigenaar dezer photoprapbieën is oen vroeger bewoner van Salt Lake City. Hij heeft reeds een bod van 100.000 doll, van de hand gewezen en schijnt zich in het minst niet be- j zorgd te maken over dreigementen van de Mormonen, die een aanklacht tegen hem willen indienen wegens misbruik van vertrouwen en diefstal. De portretten moeten vervaardigd zijn door ecu Duitsch photograaf, die kort goledon tot het Mormoonscho geloof was bekeerd. Rusland. De dood van Stolypin. De Tsaar begaf zich te 9 uur 's och tend, onmiddellijk na zijn terugkeer uit Tsjernigof, naar het ziekenhuis te I Kief en woonde daar de doodenmis I voor den overleden minister-president biJ- i Een volksmenigto van eenige dui zenden deed de keizerlijke familie uitgeleide bij haar vertrek naar Sebas- I topoi en bracht haar een geestdriftige ovatie. De begrafenis van Stolypin zal plaats hebben op Vrijdag 22 dozer. Een govaarlijke huiszoeking. I Een afdeeling politiebeambten met I een kapitein aan het hoofd, die te I Lodz een huiszoeking wilde doen, I wqrd met revolverschoten ontvangen. I De portier en oen agent worden ge- I dood, óón agent werd zwaar, de kapi- I tein, een onderofficier en een agent I worden licht gewond. Een der misdadigeis werd bij een j poging om over het dak te vluchten gedood, twee anderen werden gevan gen genomen.. Do overigen ontkwamen in de duisternis. 8 taten-G eperaal TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren middag 3 uur de werkzaamheden hervat. Het voorzitterschap werd waarge- I nomen door den heer Lieftinck, oudste I lid in jaren, die de leden verwelkomdo I met een kort woord. I De minister van financiën diende I de Staatsbegrooting voor 1912 met I bijbehoorende finantieele nota in. Daarna werd overgegaan tot het I opmaken der nominatie voor het Voor- I zitterschap der Kamer. Eerste candidaat werd mr. W. K. I F. P. graaf van Bylandt met 69 van de 74 stemmen. Tweede candidaat werd jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer (Nijmegen) met 56 van de 74 stemmen. Derde candidaat word mr. II. L. Drucker. De voordracht zal aan II. M. de Koningin worden toegezonden. De vergaddring wordt verdaagd tot Woensdagmiddag 3 uur. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hield gisteren middag 3 uur haar eerste vorgadering in het nieuwe zittingjaar. Na voorlezing van het Koninklijk besluit van herbenoeming van den I voorzitter J. E. baron Schimmelpen- ninck v. d. Oye werden de ingeko men geloofsbrieven van de nieuw ge kozen loden prof. Bavinck, mr. van Deventer en Zijlma gesteld in handen eener commissie bestaande uit de hee- ren Röell, van Lanschot en van den Bergh die tot hun toelating conclu deerden, waartoo besloten werd. Zij werden daarna beëedigd en geïnstal leerd. Mot een korte rede heeft de voor zitter daarop het presidium aanvaard en daarna wijlen mr. de Marez Oyens herdacht. Het tweede regiment infanterie hoeft order ontvangen, onverwijld van Venlo terug te gaan naar 's Hertogenbosch, om nog deel te nemen aan do leger- manoeuvres. Onafgedaan werk. Verleden jaar gaven wij in nr. 9012 I een lyst van wetsontwerpen, welke bij I het uiteengaan der Kamers in behan- I deling waren en onafgedaan waren I gebleven. Van de acht daarop vermelde I ontwerpen heeft slechts een het Staats- I blad kunnen hereiken, dat ter bostrij- I ding van de. zedeloosheid. Al het ande- I re bleef rusten. Ook do ontwerpen tot herziening van de militaire rechtsple ging, aan welke de regeering uitdruk kelijk een spoedige behandeling had wenschelijk verklaard, ook het ont- I werp tot herziening van het burgerlijk bewijsrecht, sinds 1907 in staat van wijzen. Misschien heeft het nog eenig nut, op oen en ander nog eens de aan dacht t$ vestigen. Men kan nooit weten. I Mogen wij er dan tevens de herinne- I ring aan toevoegen, dat hot nieuwe I Wetboek van Militair Strafrecht werd I vastgesteld bij de wet van 27 April I 1903 en nog steeds op invoering wacht. I Wbl. v. h. R. Van 22 tot en met 28 Sept. zal te I Kerk-Avozaafh een hulptelophoonkan- I toor voor het alg. verkeer opengo- I steld zijn. I De diensturen zijn, evenals die van I I het Rijkstelephoonkanioor te Tiel, ge- I durende het bovengenoemde tijdvak, I geregeld als volg( Op werkd. 8 v.m.—10 n.m. en op Zondag 8 v.m;—8 n.m. j Wetsontwerp Leerplicht. Het Wetsvoorstel der sociaal-demo- cratischo Kamerfractie strekkende tot uitbreiding van den Leerplicht zou gisteren bij de Tweede Kamor worden ingediend. Bjj beschikking van den Franschen minister van landbouw dd. 11 dezer zijn alsnog de abattoirs van ArmCfh- tières, Duinkerken en Cambrai toege voegd aan de lijst van openbare I slachthuizen, waarheen de invoer van I Noderlandscho slachtvarkens bij be- I schikking van 7 dezer werd toegestaan. I De Openingsrede. De Nieuwe Rott. Courant (lib.) betreurt, dat er geen enkele be- weegredon voor II. M.'s Wogblijven I uit de vereenigde Kamers is gegeven, j I »Of heeft misschien hot spitsvondige briefje, waarmede Minister Heems kerk de ontvahgst van oen deputatie uit de sociaal-dèmocratisclio kiesreclit- betooging heeft' afgewezen geval, waarin, volgens mr. Heemskerk's brief, „de Koninklijke optocht dienst baar zou worden 'gemaakt aan het doel, dat met de betooging beoogd I wordt" Hare Majesteit voor het I onaangename dilemma geplaatst, óf I Hare „medewerking te verlenen tot I de op de bovenomschreven wijze ont worpen handoling", óf zich, geluk mr. I Heemskerk, terug te trekken zoodat I haar feitelijk niet veel keuze verbleef? I (lissen doet missenen wij willen I naar de verklaring van de, naar men I mocht hopen, voor gewone tijden in I onbruik geraakte wijze van opening I der Staten-Generaal niet raden. Wel- I licht bestaat er te zijner tijd gelegen- I heid hun, die het Koninklijk besluit I hebben gecontrasigneerd, waarbij ter I opening van de zitting een commissie is aangewezen, naar de motieven van dit besluit te vragen." Over de rede zelf, schrijft het blad, is weinig te zeggen. Zij is kort en sober, wat te verwachten was, daar I van de aangekondigde wetsontwerpen I toch in deze logistatieve periode niets I meer tot stand komt. Tot critiek geeft J zij geen aanloiding. Men leest haar I en legt haar dan naast zich neer: „Zij I zal wel mooi wezen." Het V a d. (U.-L.) maakt eveneens I een opmerking over het niet noemen I van eenig motief waarom ditmaal H. I M. de Staten-Generaal niet persoonlijk I opende. Het blad had verwacht dat meer aandacht zou zijn gewijd aan de steeds toenemende duurte der levensmiddelen. En niet alleen dat van het zooveel zorg barende verschijnsel op zichzelf niet of ternauwernood melding wordt gemaakt, maar wij blijven ook geheel onkundig of de Regeering voornemens is daartegen iets te doen, en zoo ja, wat. Wij begrijpen wel, dat zij in de gegeven omstandigheden het maar 't veiligst vond ook te zwijgen over het ingediende voorstel tot verhooging van het Tarief van invoerrechten, waar in de meeste Europeesche landen met het oog -op de duurte gedacht wordt over verlaging. Maar dit neemt niet weg, dat de dreigende vooruitzichten ons volk inderdaad wel recht geven op eenig lioht aangaande hetgeen onze I Regeering voornemens is te doen. Ook constateert het blad dat iedere I mededeeling aangaande den stand der I werkzaamheden van de commissie voor I de Grondwetsherziening in de Ope- I ningsrede ontbreekt. In de bestaande omstandigheden, I nu do beweging voor herziening van I het kiesrecht steeds krachtiger wordt missen wij op den dag waarop de kiesreoht-quaestie in de Residentie I zoozeer op den voorgrond treedt, I slechts noode eenige mededeeling aan- I gaande de vordering van den arbeid I dier commissie, wier voornaamste werk toch immers het doen van voorstellen ten opzichte van dit zoo actueele vraagstuk zal zijn. De eindindruk van hot blad is deze „Het is een conservatief getint, maar in politiek opzicht volkomen kleurloos stuk." De Standaard (anti-rev.) geeft oen korte driestar over de openings rede. waarin met geen woord melding gemaakt wordt van het feit, dat de Koningin de zitting niet opende. De openingsrode zelf noemt de drie star kort, nuchter, oprecht en zaak- rijk. Opgesomd worden do aange kondigde ontwerpen, die, bij wat reeds aanhangig is, „voor de Staten-Gene raal een gewaarwording zijn als van" oen gastronoom, die, na zich pas over eten te hebben, tegen wil en dank aan «een rijk diner wordt meegenomen. Toch zullen de Kamers geen wan- lroopstoon doen hooren. Men weet op het Binnenhof maar al te goed, dat zulk een rode in minder dan geen tijd glad vergeten isen mocht er te I veel worden opgediend, dan kan de van ouds gerenommeerde vliegenkast dienst doen. Of zijn ze niet legio de prachtig opgedischte legislatievo scho tels, diedaarin zijn bijgezet, zonder ooit weer op de tafel tb prijken? Nog lezen we in de driestar (van j dr. Kuyper) „Terecht is zelfs geon poging ge waagd, om het korte Staatsstuk op sto smukken of interessant te maken." De Nederlander (C.-H.) vindt in do rede geen aanleiding tot bijzon dere opmerkingen. Het blad somt en kele belangrijke nieuwe ontwerpen op en maakt ton slotte de eenige opmer king dat in do rede elke herinnering wordt gemist aan de zoeliedonstaking, die toch van niet geringe beteekenis was zoowel voor werkgevers als ar beiders. D e T ij d (R.-K.) is teleurgesteld, dat de openingsrede niet meldt, waar om do vorgadering niét door de Ko- ningin geopend is. „Deze teleurstelling doet te'pijnlijker aan, wijl de twee redenen, die door sommigen voor do afwozighoid van II. M. werden aangevoerd (do ïeger- manoeuvres en socialistische optocht), wanneer zij aan de geschiedonis en de eischon van een vroed staatsbeleid ge toetst worden, niet steekhoudend be vonden worden. De onzekerheid.om trent het eigenlijk motief blijft dus niet alleen bestaan maar het heeft nu bovendien den schijn gekregen, dat de Raadslieden van de Kroon de opening van de zitting der Staten-Generaal door een commissie ais een doodge wone zaak beschouwen, welke geen nadere verklaring noodig heeft en waarmede ons volk zich maar moet verzoenen. Had deze schijn niet ver meden kunnen, niet vermeden moeten worden Vooral in dezen tyd, nu het reeds zóóver gekomen is, dat een zóó teeder onderwerp als de verhouding van H. M. de Koningin tot haar volk een voorwerp van openbare, voor de draagster der Kroon onaangename be spreking uitmaakt, ook in dagbladen, waarvan men beter zou verwachten .Dat de openingsrede kort is, vindt het blad te- loven. Het Volk is wegens den „Rooden Dinsdag" gisteren niet verschenen. Dure Gladiolus. Op de bloemenkeuring te Haarlem word den 31 Juli j.l. de Gladiolus „Meteoor" tentoongesteld en men een getuigschrift bekroond. Dezer dagen verkocht de kweeker er één regel van aan eönige bollenkweekers te Uitgeest voor duizend gulden. Op de Veemarkt te Rotterdam is gisteroohtend beslag gelegd op een paard van den koopman H. J. E. uit Schiedam. Het paard, teebehoorende aan den vleeschhouwer W. v. d. B., uit Den Haag, is uit een weiland onder die gemeente gestolen. De koop man had Jiet paard van een onbeken den man gekocht. Te Smilde (Dr.) is eergisteren een Sl.m. 3-jarig kind van den werkman Grit in het vuur gevallen. Het bekwam dusdanige brandwonden, dat het kind tengevolge daarvan reeds overleed. Te- Hasselo, gemeente Weerselo, is Maandag de groote boerderij „Het Ijinsink, beVoond door den laudbeu. wer Van Koppel, door onbekende oorznak geheel afgebrand. Het vee kon met moeite gered worden. Alles was verzekerd. V School voor Kunstnijverheid Haarlem. De lokalen waarin de avondlessen der School voor Kunstnijverheid wor den tegen den eerstvolgend^ avond- cursus die den 31 October begint, van electnsch licht voorzien. Ook in de nan hot Museum van Kunstnijverheid verbondon Boekorii wordt electrisch licht aangebracht Xenemde de mouwe verlichting aan de noodige eisohen te doen beant woorden, werd aan verschillende in richtingen van Kunstonderwijs in het binnen- en buitenland, do electrische installatie opgenomen, zoodat do Di rectie der School voor Kunstnijverheid zich vleit, dat do niouwo verlichting der toeken- en boetseorzalon op oene byzonder gunstige wijze zal plaats hebben. In de Janskerk te Haarlem zal een telefoonleiding worden aangolegd van den preekstoel naar een bank om zes dooven in de gelegenheid te stellen, den dienst te volgen. Dit geschiedt op aanstichting van ds. Barbas, die door een belangstellend gomeentelid hiertoe m staat is gesteld. De Winkelsluiting te Amsterdanl. De Stad bood gisteravond hetzelfde beeld als Maandagavond. De gehoor zamen blo ven gehoorzaam, maar do oppositie gaf geen kampen wie wilde, kon dus ook na negen uur zijn sigaartje of zijn souper koopen. Voor do goopendo winkels verdron gen zich vele nieuwsgierigen, en de agenten van politie deden, of zij niets zagen. In de Amstelstraat had de partij van het verzet een karton voor dé ruiten hangen, waarop in korte trek ken stond aangegeven, waarom zij zich niet wonscht- neer te leggen bij de verordening: het is omdat dó Grondwet ons waarborgt vrijheid van geloof, vrijheid van woord, vrijheid van arbeid en vrijheid van drukpers, en de verordening op de winkelslui ting die derde vrijheid aRntast. Voor de gevolgen van de overtreding schijnt men niet bang, zelfs niet voor hechtenis, „'t Is geen schande, voor je brood en je huisgezin in do gevan genis to zittenverklaarde ons de echtgenoote van oen winkelier, dio open was gebleven, en zoo was alge meen de geest onder de overtreders. Ook de straatjeugd gaf een herhaling van het gisteravond begonnen spel letje. In de Ferdinand Bolstraat waren wij er getuigen van, dat een troep op geschoten jongens omstreeks negen uur met ketelmuziek langs de huizen trok, om de winkeliers te sommeeren, de deur te stuiten, en daarna verge zelden zij een paar agenten op hunne ronde door de aangrenzende straten, overal de gaslantaarns uitdraaiend. Ook vernamen wij, dat in den nacht van Maandag op Dinsdag bij een spekslager in de Ferdinand Bolstraat, die open was gebleven, do spiegelruit verbrijzeld was. Een sigarenwinkelier in de Kalverstraat had een papier voor zijn ramen geplakt met de mede deeling, dat hij, in verband met de vroege avond-sluiting, zijn winkel 's morgens reeds om halfacht zal openen. Of hij op dat vroege uur veel beuren zal In de Kinkerstraat maak ten de baldadigen het ^pog erger dan in buurt IJIJ.niet alleen dat de straatlantaarns werden uitgedraaid, maar zelfs werd er gesmeten met modder en straatvuil tegen de ver lichte winkelramen en in de geopende winkels. Boven de hoofden der menigte danste het lichtje van den lantaarn opsteker, wiens taak het was de straat verlichting weer aan te steken. Achter volgd door een bende joelende jongens ging hij van paaj tot paal, maar nauwelijks gloeide er een kousje, of achter 's mans rug werd het kraantje weer dichtgedraaid. Ook werden eenige malen koopers door het publiek lastig gevallen; twee kregen er zelfs een pak slaag. N.R.Crt. De verdwenen vliegmachine. Men meldt aan het U. D. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is uit een van de hangars op het vliegterrein te Soestenberg een com plete vliegmachine verdwenen. De ongewenschte bezoekers hebben zich aan den achterkant een toegang weten te verschaffen tot een der han gars en zijn zoodoende zonder opge- tnerkt te worden door de nachtwacht, binnen gekomen. Ze moeten toen de machine over de heiningen hebben gelicht, tot aan den rijksstraatweg gesjouwd en aldaar gedemonteerd hebben, waarna zij haar waarsohynlyk naar Zeist getransporteerd hebben. Men vermoedt, dat een geschil tus- gchen een der vliegeniers en de Maat schappij voor Luchtvaart hiermede in verband gebracht mag worden. Bovenstaand bericht wordt door het Hbl." in zoover aangevuld, dat men fier niet met een modernen aviatischen diefstal te maken heeft. Het toestel is het eigendóm van den vlieger Frits Koolhoven, die tot vóór eenige weken als chef van exploitatie van het Vlieg kamp bij de Maatschappij voor Lucht vaart in dienst was. In verband met de onaangenaamhe den en het te verwachten proces tus schen deze Mij. en den vlieger Ilenri Wijnmalen, is ook het dienstverband tuschen voornoemde Maatschappij, waarvan de heer J F. Verweij te 's-üfravenhage directeur is, en den hoes Koolhoven verbroken. Deze laatste heeft niets anders ge daan dan zijn eigen vliegtoestel van het terrein te halen en bij zijn woning te Zeist op te bergen. Dat hij daarvoor het nachtelijk uur gebruikte en zich met verbreking der afsluiting toegang tot den hangar ver schafte, noemt het Hlb. minst ge nomen zonderling, en scheen door geen enkele reden gemotiveerd te worden. staat niet ongunstig be kend ter zake van verduistering, twee malen gepleegd, werd vijf maanden gevangenis gerequireerd. Mr.G. J. Lycklama a Nijeholt achte het tweede feit niet bewezen en zette de omstandigheden uiteen, die be klaagde aanleiding gaven tot zijn ma nipulaties met de rijwielen. Deze bokl. fis geen misdadiger, maar iemand, die zeer veel berouw heeftde voórloo- pige hechtenis heeft op zijn gemoed reeds zooveel indruk gemaakt, dat daarmede het doel van straf reeds bereikt is. Ook met het oog hierop achtto de verdediger het opleggen van een zeer lichte straf in deze gewenscht. Uitspraken 26 dezer. Het drama te Rijswijk In de zaak van mevrouw C. S. de B., weduwe A. M. C. van H., te Rijswijk, beklaagd van moord op haar echtgenoot heeft de rechtbank het ge houden onderzoek niet volledig geacht en een nader deskundig onderzoek gelast. In de zitting van 25 September a.s. zullen als deskundigen beëedigd wor den prof. dr.G. Jelgersma, uit Leiden, prof. Heilbronner, uit Utrecht en de eerste geneeshoer der bijzondere straf gevangenis te Seheveningen, de heer Deknagel. RECHTBANK TE ROTTERDAM.* Strafzitting. De niet verschonen 23-jarige ijzer- Werker L. C. S. had op 28 Mei den ^veldwachter A. S. Rinsma te Capellc a. d. IJssel met bier gegooid. Toen deze hem daarop wilde aanhouden, had hij zich daartegen verzei Voorts had bekl. den getuige J. de Klerck in het gelaat gestompt. Ter zake van wederspannigheid werd veertien dagen gevangenisstrafwegens mishandeling f 10 boete subs. 10 da gen hechtenis goëischt. Do 20-jarige heier A. L., te Gouda, békende op 18 Juni in een café aldaar iéet een houten blad een gaskroon te hebben stuk geslagen. Eisch acht dagen gevangenisstraf wegens vernieling.! Ter zake van openbare dronken schap op 17 Juni te Gouda aange houden, .had de 38-japge sjouwer A. v, L,, aldaar zich tegen zijn overbren ging met geweld verzet. Eisch een maand gevangenisstraf bpkl. is reeds driemaal terzelfder zake veroordeeld. A. A., 29 jaar, huisvr. van P. B. te Rotterdam, wegens eenvoudige be- leediging te Gouda, tot f 20 boete subs. 20 dagen hechtenis. W. BI., wegens bedelarij en weder spannigheid te Gouda, tot 12 dagen hechtenis en een maand gevangenis straf. Den 39-jarigen lossen werkman W. B., te Gouda, was eenvoudige belee- diging ten laste gelegd. Op 18 Juni zou hij juffrouw Langeraar in het ge laat hebben gespuwd. Hij ontkende dit, er aan toevoegend, voor zoo iets een veel te nette educatie te hebben genoten. De beleedigde deelde mee, dat bekl. zich zelfs tweemalen daar aan had schuldig gemaakt, na haar tevoren te hebben uitgescholdeneen tweede getuige bevestigde deze ver klaringen. Eisch f 20 boete, subs. 30 dagen hechtenis. De 43-jarige kantoorschrijver M. K., uit VGravenhage, bekende, op 26 Juni te Gouda, waar hij destijds woonde» in een herberg een hoeveelheid sterke drank te hebben ontvreemdeen fleschje, dat hij mede had gebracht, had hij gevuld. Eisch: drie weken gevangenisstraf bekl. staat bekend als een dronkaard en verdrinkt al het geld, dat hij mach tig kan worden. Bij den rijwielhandelaar F. Verkaik te Gouda had de 24-jarige beklaagde P. H., werkman aldaar, in het begin van Juni eèn rijwiel gehuurd. Hij bracht het niet terug, maar verkocht het voor vier gulden in de gemeente Vlist. Te Bergambacht huurde bekl. een tweede rijwiel, dat hij ook niet aan den eigenaar terugbracht. Het eerste rijwiel wilde hij terugkoopen het was in handen gekomen van C. S. v. Dam. Op het tweede rijwiel begaf bekl. zich naar v. Dam's vader te Vlist, aan wien hij zeide, het eerste rijwiel voor acht gulden gekocht te hebben. Het geld had hij niet bij zich, waarom ng het tweede rijwiel bij v. Dam in pand achterliethet geld was niet betaald, wel had bekl.'s broer aan .den jongen v. Dam betaling aangeboden, maar dit was geweigerd. 307Bte Staats-loteri j 5do KI. Trekking v. Woendag 20 Sept. No. 6559 f 1500. 3282, 9975, 11912 en 14254 ieder f 1000. 5891, 8344, 12929 en 13376 ieder f 400. 8388, 15474 en 18001 ieder f 200. 3329, 3374, 3541, 8410, 8689, 9493, 9938,13842,15742,19433 en 19837 ieder f 100. Prijzen vap f 70. 94 280 429 507 017 748 868 900 1007 1086 1470 1691 2090 2373 2758 8058 78 8101 8215 8835 76 8516 75 88 8077 8700 3991 4018 75 4156 4244 4340 4411 88 42 74 4901 5030 5830 ft5 92 5500 5725 5824 96 0183 6241 87 6310 60 OS 0159 0574 0875 7215 7540 80 7783 7821 55 02 7000 8489 95 97 8507 81 8616 59 8708 53 8911 9008 81 90 9529 50 9914 29 10157 06 10485 10591 10874 87 10914 11078 11108 95 11226 46 11395 11582 11790 12030 88 12129 12280 12498 12685 12875 12914 81 79 92 13015 19 97 13114 78 86 18353 13744 85 13818 99 14844 14-403 14767 14840 15163 87 15205 15800 08 89 92 15410 49 08 85 15550 84 15800 16115 81 16858 10406 10552 72 10031 08 16700 08 10841 17165 17875 17424 40 17511 17963 18120 18289 95 18490 18940 18980 07 19025 19119 51 19206 1082» 19482 50 19027 84 19855 74 19900 20089 20164 20692 20509 20028 20787 20096 GOUDA, 20 September 1911. Gistermorgen zijn de hier ip gar nizoen achtergebleven militairen c.a 100 man met hunne officieren per spoor naar de Veluwe vertrokken om nog deel te nemen aan de groote leger-manoeuvres, welke heden aldaar een aanvang hebben genomen. Ook uit Delft vertrok het achter gebleven detachement van hetzelfde regiment infanterie c.a 50 man met officieren naar het manoeuvre-terrein. GASOONTROLE. 20 Sept. 1911, 3 uur namiddag. Druk 44 m.M. Lichtkracht 14.41 Kaarsen. Door de politie zijifHedenmorgei twee minderjarige jongelieden uit Rotterdam aangehouden en naar hun woonplaats getransporteerd. Door B. en W. van Gouda werd heden aanbesteed: Het maken van een Marktterrein bij de „Bank van Lee ning" alfiler.* Ingeschreven wefd door de Heet, W. van Splunder, Ridderkerk f 25' A. Zanen Pz. Ammerstol L..Boele en v. Eesteren Al- blasserdam - 23981 Gebrs. Dessing, Gouda -22700 P. Ooms en Zn. -22440 W. A. Verbruggen -22400 D. A. Verbeek - 21525 G. Kamsteeg Bolnes -20650 G. M. Peeters en J. P. de Groot, Gouda -19944 J. Stuurman, Ammerstol -19742 P. Bokhoven Wz., Gouda -19600 [97 B. Heerkens, J. v. d. Hooft, O. Huis man, D. den Hoed, C. Jonker, J. Jongenburger, M. van Jaarsveld, A. de Jong, D. Key, J. A. Kok, A. Kreeuwen, M. Kreeuwen, W. Kamp huizen, L. de Looy, P. de Mink, C. Melkert, H, E. de Mooy, B. den Os, D. M. de Ridder, N. v. d. Roer, F. Rietveld, C. Simonis, J. van Stuive- sand Meijers, A. Terlouw, J. T. J. de Weger, J. A. den Oudsten en L. Mimpen. Aan 5 deelnemers kon het diploma niet worden uitgereikt. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is bepaald dat ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor huis en school onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, voor 1911 zal aan vangen op 13 Oct. en dat is benoemd tot lid en voorzitter der commissie welke te Amsterdam dit examen zal opnemen, de heer D. Boswijk, school opziener'in het district Gouda. Stolwijk. De Brandwaarborg Maat schappij De Jong en Co. te Amster dam heeft een promie van f 42 toege kend aan de spuitgasten te Stolwijk voor hun flink optreden tijdens den brand van 15 Aug. j.l., waardoor do woning van W. van Meijeren, die groot gevaar liep van raedq te zullen verbranden, behouden bleef. Toren en kerk te Schoonhoven. Men schrijft ons uit Schoonhoven: Nu de gemeenteraad, gezwicht voor den drang Van do zijde van deskun digen, het voorstel van B. en W. tot overdracht van den grooten toren aan de kerkelijke gemeente, met de be doeling, dat deze èn toren èn kerk zou afbreken en een nieuw geheel opbouwen, heeft verworpen, worden er verschillende plannen ontworpen. De heer C. L. van Willemswaard stelt den raad voor, het indertijd dooi de commissie adhoc aanbevolen plan Ahet aanbrengen van steunbqpren onder en tegen den toren, tot een be drag van f 21,435,37 in beginsel aan te nemen, en hieraan toe te voegen restauratie van den toren en, in over leg met kerkvoogden der Ned. Herv. gem., herstelling en restauratie van het schip der kerk. De voorsteller heeft daarvoor de volgende begrooting opgemaaktuitvoerig plan A21,500 herstelling Ned. Herv. kerk f 3500, restauratie van den toren f 10,000 en idem van de kerk f 5000, totaal f 40,000. De voorsteller verwacht daarvoor van het Rijk een subsidie van f 20,000, van de provincie f 5000, en de ge meente f 10,000. De heer P. van Sonsbeek, van wien oorspronkelijk het voorstel tot afbraak is uitgegaan, deed het voorstel aan den raad, te beproeven den toren ge heel kosteloos aan het Rijk af te staan. B. en W. zijn evenwel voornemens een andere weg in te slaan. Te Bocholt (Belgisch-Limburg) werd verleden jaar de 3000 ton zware kerktoren in zijn ouden toestand tien meter in de as der kerk verschoven, opdat het kerkschip kon worden ver lengd, moeilijk werk van de ingenieurs A. Morglia en J. Weisz te Brussel. Een hunner, daartoe aangezocht, bezocht onlangs deze gemeente om zich van den toestand op de hoogte te stellen en heeft daarna aan B. en W. schriftelijk medegedeeld, dat het zeer wel mogelijk is, den toren vol- komen recht tp zetten. B. en W. zijn voornemens, nader in overleg te treden met deze inge nieurs en tevens het advies in te winnen van den Rijksarchitect voor de monumenten, den heer A. Mulder. De raad geeft inmiddels besloten, den toren van het kerkgebouw te soheiden. N.R.Crt. Door het Bestuur der Stedelijke Zweminrichting alhier is het diploma vqn geoefend zwemmer verleend aan: D. H. van Altenburg, K. Anker, P. Anker, J. Bakker Niemeijer, D. Bak ker, N. den Boer, A. Bouters, M. Bontekoe, W. Boon, J. Blok, J. Don ker, C. Ernst, W. Engelhardt, D. Overling, T. van Eijk, P. Gravestijn, A. Herfst, C. Heij, T. den Hertog, Kief 20 Sept. De Tsaar richte aan den gouverneur-generaal van Kief, generaaj-adjudant Trepof, een schrij ven waarin staat „Onze blijde, heldere steming werd verduisterd door den, in mijne tegen woordigheid gepleegde noodlottigen aanslag op mijn trouwen dienaar Sto lypin, die steeds moedig zijn plicht vervulde. De ons van alle zijden toe komende uitingen van oprechte ver ontwaardiging over deze misdaad geeft ons de overtuiging dat de geheele weldenkende bevolking de gevoelens van smartelijke ontroering met ons deelt. Ik draag u op de geheele be volking van Zuid-West Rusland en van Kief mijn oprechten en die der Keizerin voor de hartelijke ontvangst bekend te maken. Hbld. Petersburg 20 Sept. De officieuse Rossya zegt in een hoofdartikel Na don indruk van ontzetting over de gruweldaad te Kiëf staat de Rus sische maatschappij voor de Vraag wal nu Voor vijf jaren was de staat bedreigd door het gemeenschappelijk optreden der geheime machten, die gevolgd werden door het minst-ontwikkelde deel der bevolking. Sederj/ is slechts een korte tijd voorbijgegaan, maar hoe anders is het geworden. Door den strijd met de terreur gestaald heeft de staat nieuwe wegen gevonden voor do vreed zame ontwikkeling v*n het lpnd. Een zoo thans, na deze overwinning de politieke gewelddadigheden zich zon den herhalen, zullen zij afstuiten op een voor hen geheel niquw element, den eenstemmigen tegenstand van alle klassen der' maatschappij. Hbld. Madrid, 20 Sept. De jongste berich ten uit het stakingsgebied maken melding van talrijke arrestaties. De cavalerie moest chargeeren te Bilbao, en van haar vuurwapens gebruik ma ken. Een aantal personen werden ge kwetst of gekneusd. Dertien menschen werden gearresteerd. De president der arbeidersfederatio te Saragossa is in hechtenis genomen. Volgens de ver klaring van Oanalojas wordt de be weging geleid door .een gemengd comité, uit Spanjaard® en vreemde lingen bestaand, met mt doel het na tionale Leven te Bar^lona te verlam men. De leden van het complot vluchtten naar Frankrijk en Algiers. De regee ring besloot spoedig de orde te her stellen, het koste wat het wil. Een- en dertig opruiers werden gearresteerd bij Barcelona. De gouverneur van Barcelona schrijft de beweging toe aan internationale syndicaten. Valencia 19 Sept. Troepen uit Va lencia hebben Alcira en Cullera weder op de revolutionnairen heroverd. Nationale Bond voor Volkskunst. Dinsdagmiddag had in het Stedelij^ Museum te Amsterdam de consti- tueerende vergadering, plaats van den Nationalen Bond voor Volkskunst. Vertegenwoordigd waren het pro vinciaal comité voor Volkskunst en kunstnijverheid in Friesland, de Noord- Hollandsche vereeniging tot bevorde ring van volkskunst en de Zuid-Hol- landsche vereeniging tot bevordering van kunstnijverheid en volkskunst. Na goedkeuring der statuten werd het Bestuur van den Nationalen Bond voor volkskunst samengesteld als volgt R. P. J. Tutein Nolthenius, voor heen te Amsterdam, voorzitterJ. Hudig, Rotterdam, ondervoorzitter O. W. H. Baard, Dir. Stedelijk Museum te Amsterdam, penningmeester, Dou- airiercïiBfcnesso van Harinxma thoe Slooten-Collot d'Escury, Leeuwarden Jonkvrouwo Clara Engelen, Zutfen Mej. G. P. van Stolk, Rotterdam Henri van der Mandere, den Haag Hidde Nyland, Sir. Z.-Afrik. Museum, Dordrecht, E. Jl van Saher, Dir. Mu seum van Kunstnijverheid, Haarlem G. J. Blees Kz. Zaandam, Secretaris. Andere provinciale vereenigingen ter bevordering van Volkskunst zijn in voorbereiding. De Nederlandsehe mail over Genua wordt hedenavond te 11 uur 32 hier verwacht. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand f70.1 te Horfca laagste stand J41.1 te Thors- haven. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige tot krachtige zuide lijke tot zuid-wesselijke wind, zwaarbe wolkt, regenbuien, zelfde temperatuur. GROENTEN- VML1N G. Woensdag 20 September. Bloemkool 1° soort van f 0.tot f0.16 p. st.; Idem 2° soort van f0. tot f 0.8 p. st. Wortelen f 4.— tot f 5.p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0. per mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gel f 4.tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 8.per 100. Snüboonen f 2.50 tot f 3.50 per duizend. Uien f 0. tQt f 4.-^i p. 100 p. Roodekool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk. Groenekool 41/2 éts. per stuk* 'Andijvie f 2.— tot f 3.— per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.— per mand. Kroten f 2.50 tot f 3.75 per 100 bos. I)e nu nog- res'teerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. VAN DEN Effect e ii ha n del ie A ids ter dam 20 SEPT. 1911. Staatsleningen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Krononrento 4 pet. Wort. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. Obl. (Gï. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor- eg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Uttuk- eu C red iet-Instel lingeii. Ned. Bankaandeelen Industr. Oiideriiemiiijfeii American Car Foun dry Comp. O, v. A. Id.Smelting &Refining Co. Oert. v. Afrnd. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. SjSteel Corp. Cert. blew. Aand. Kol. Crcdiet lustell en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handol-Mij.C.v.A Mijnbouw Mijcu. Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. RodjangLebong, Mijn bouw Mij.' Aand. Great Cobar Aand. I'etrolcnni-Ondern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A Shell" The Transp. Trad Cy. C. v.G. A Scheepvaart MOen. Ned.-Am. Stoomvaart- 'Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ouderuein ingeu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand, Diversen. Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand, Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arBchau-W eenen dito dito Act. de Jouiss. f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. tyabash Gew. Aand. Preiuieleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheL s-Re- gulirungs-Ges. 4 pot. GELDKOERS. Prolongatie 21/J pCt. Hollandsche fondsen prijshoudend, omzet evenals gisteren met beperkte zaken. Olie meer aangeboden doch flauwer. Tabakken boter gestemd. Ame rikanen die gisteren zeer flauw waren thans beter. Steels en Amalgamated zeer flauw. Vorige Koer» Koeri van bedeu 837 84'/, 91% 65'/, 997» 99'/, SS'/, 88 92'/, 92 877, 95»/,e 103'/, 80 103'/,, 57 207 477, 46»/,, 687, 67"/,» 25'/, 24'/, 68'/, 66»/, 229'/, 33H/, 186 186'/, '887, 897, 587'/, 617, 582'/, 60»/,» 151'/, 152'/, 422 4197, 375 164 115 157i» 15'/,, 107'/, 1097, 137. 42 4'/a 97, 9'/, 83'/, 837 94'/, 937, 677, 206 f129.- f 98»/., 307, 98'/, 307, 163'/, 13'/,, 162 13'/, 101 1587

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2