Mantels, Costumes, Blousen Blimenland.. De groote manoeuvres. Gemengde Berichten. KANTONGERECHT GODOA. S ta ten-Generaal EERSTE KAMER, 'ergadering van Woensdag 20 Sept. vergadering van heden-ochtend belegd tot het doen van eenige loemingen in de vaste commissie Kamer. Zoo worden herbenoemd |t leden der huishoudelijke oommissie heeren van Weideren Rengers en Reekers, en tot leden der gemengde commissie voor de stenografie, de heef ren Woltjer, Vermeulen en Roell. 397ste Staats-loterij Stadsnieuws. Laatste Berichten. De nu nog resteei-ende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht BURGERLIJKE STAND. Officieele Prijscourant E! fee ten ban <lel te Amsterdam - - m» - - - - m Eersto Kamer-verkiezing. Provinciale Staten van Noord-Hol land kozen heden tot lid der Eerste Kamer, den oud-Minister Prof. Kraus. Gedurende de meeting der S. D, A. P. op het land van graaf van By landt word voor de stakende; tim merlieden te "Leeuwarden f 2oö ge collecteerd. Voor de voorziening in drinkwater voor H. M. de Koningin te Kerk Avezaath en het onderzoek daarvan, zijn allo mogelijke voorzorgsmaatre gelen getroffen onder toezicht van het rijks centraal laboratorium te Utrecht, De bonoodigde zuivelproducten en groenten zullen worden aangevoerd van Het Loo. Een Koninklijke extra-trein, be staande uit vijf wagons, zal Vrijdag morgen te 5 uur 16 min van het perron bij het Paleis Hot Loo ver trekken, om H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg naar het manoeuvre-terrein te brengen Do trein komt te 5 u. 57 min. te Amersfoort aan en wordt daar te 6 uur overgenomen door de Ned. Oen trial Spoor, die hen via Utrecht en Geldermalsen naar Tiel voert. Do Koningin naar Eist. Volgens gisteren bij het bestuur ontvangen officieel bericht, zal II. M, de Koningin op 29 dezer (den der opening) een bezoek brengen aan de nationale fruittentoonstolling te Eist (Betuwe^ Reuter seint dd. 20 dezer uit New- York, dat de nasporingen van den deskundige dor regeoring een gehei men uitvoer en handel hebben aan licht gebracht in wat wordt verklaard gepekeld paardevleesch van onzuivere nfkomst te zijn en waarvan is vastge steld, dat het uit Nederland is geleverd. De regeering laat de zaak onder zoeken. RotterdamAmsterdam. De Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen heeft, naar hetHbld. meldt, besloten, met ingang van 1 October het nieuwe sneltrein-locomo tief-type ook te bezigen voor de lijn Amsterdam—Rotterdam via Gouda, waardoor het mogelijk is den rijtyd voor dat traject in te krimpen tot één uur. Er zijn over en weer twee expres- treinen ingelegd, die alleen van en tot het station Weesperpoort rijden en te Gouda niet Btoppen. Salarisvorhooging leeraren R. H. B. S. Tot dusver gingen de periodieke verhoogingen van de wedden der leeraren bij de Rijks Hoogere Burger scholen uitsluitend in op 1 Januari. Thans is onderzocht, in hoeverre het mogelijk zou, zijn om, zonder den ad miniBtratieven omslag al te zeer uit te breiden, tegemoet te komen aan den wensch, dat die verhoogingen ook nog op andere tijdstippen zouden in gaan. Eene oplossing is door den minister van binnenlandsche zaken gevonden in deze richting, dat de ver hoogingen behalve met den aanvang van het kalenderjaar, voortaan ook zouden ingaan mot het begin van het cursusjaar, dus op 1 September, met welken datum de wedden toch veran dering plegen te ondergaan, tenge volge van de-wijziging van het getal Zondagsdienst telegraphic. Do K. v. K. te Maastricht heeft besloten te steunen het volgende voor stel van de gecombineerde vergadering van de Kamers van Koophandel, te Roermond gehouden Do wonschelijkheid om de telegraaf kantoren 's Zondagsnvonds van 7—8 uur voor het publiek open te stellen in gemeenten, waar een K. v, K. ge vestigd is en the meer dan 5000 in woners (ellen De Prins bracht gistermiddag een bezoek aan kapitein G. Jansen van de Z.-H. Redding-Mij., bekend door zijn moedig gedrag bij de „Berlin"-ramp. Kapitein Jansen brengt een verlof wegens in den dienst opgedane ziekte door te Uchelen bij Apeldoorn, wat de Prins eergisteren te Hoek van Holland vernam. De gedwongen winkelnering in de N.-Brabantsche schoenenindustrie. Door de Directie van den Arbeid een rapport in het licht gegeven voor het publiek tegen betaling van f 0.50 verkrijgbaar gesteld, omtrent de gedwongen winkelnering, in de Noordbrabansche schoenenindustrie. Zoools bekend, werd meermalen op de in dit opzicht bestaande bedenke lijke toestanden de aandacht gevestigd en bij de samenstelling van de wet op het arbeidscontract werd dan ook niet verzuimd een bepaling tegen het euvel van den winkeldwang op te nemen. Deze is vervat in artikel 1637S van het Burgerlijk Wetboek, waarbij het verboden wordt, bij de arbeiders: overeenkomst te bedingen, dat de beider het loon of zijne overige in komsten of oen gedeelte daarvan op een bepaalde wijze moet besteden, of zich zijne benoodigflhedon op een be paalde wijze moet besteden, of zich zijne benoodigdheden op een bepaalde plaats of bij een bepaalden persoon moet aanschaffen. Het werd door don minister van Landbouw, Nijvorheid en Handel wensoihelijk geacht, te doen onderzoeken, in hoeverre na deze bo paling van het arbeidscontract nog winkeldwang in ons land werd uitge oefend. Dit onderzoek werd onder leiding van den Dir.-Generaal van den Arbeic opgedragen aan den heer A. Staalman oud-lid der Tweede Kamer. Het thans verschenen rapport bevat eene verwer king van de door dozen enquêteur in de Noordbrabantsche schoenindustrie bijeenverzamelde gegevens, waar de winkelnering voornamelijk in zwang was. Na een overzicht van den eigenaar ontwikkelingsgang, dien deze industrie die provincie heeft doorgemaakt, wordt achtereenvolgens voor elke ge meente afzonderlijk medegedeeld, hoe de oeconomische vorhoudingen in het schoenmakersbedrijf zijn en zoo de werkgevers tevens winkels houden, welke prijzen aldaar en in de vrije winkels moeten worden besteed. Het resultaat van het onderzoek dat voor de kennis der arbeidersverhou dingen niet zonder belang is, is, dat do vorenbedoelde bepaling van het arbeidscontract zeer zeker in den geest, doch niet feitelijk wordt overtreden. In het overgroote deel der bezochte daatsen is de nering in gewone win kelwaren weinig verminderd door de nieuwe wettelijke bepaling, daaren tegen kan men merkbaren invloed ton foede constateeren ton opzichte van e levering der „ellewaren" wellicht do bedenkolijkste vorm van de ge dwongen winkelnering. Gedeeltelijk tengevolge van de nieu we wetsbepaling, gedeeltelijk om zich te onttrekken aan de critiek van pu blieke opinie of vakvereeniging, ver toont zich ook al meer en meer '1 verschijnsel, dat de patroon den win kel liquideert, doch deze overdraagt aan een naasten bloedverwant of mees terknecht. Meermalen wordt aldus een middel gevonden, om een familielid, dat men anders toch zou moeton on derhouden, een behoorlijk bestaan te verzekeren, of om den meesterknecht op goedkoope wijze aan zich te bin den. Met name was deze evolutie te Kaatsheuvel waar te nemen. Enkele van het groote aantal patroonswinkels dat gedurende het onderzoek was op geheven, trachtte men, na afloop der enquête, weder in den zooeven ge- schetsten vorm te herstellen. Zonder twijfel is dan ook reeds thans de toestand te Kaatheuvel oenigszins minder gunstig dan het rapport ten slotte op gewezen, dat de patroons winkel feitelijk een vorm is van on eerlijke concurrentie. De werkgevei kan toch vaak het eigenlijke product doen vervaardigen en ook verkoopen tegen een prijs gelijk of lager dan de kostende, daar hij in sommige geval len voor een groot deel bestaat van de winkelnering. Voor do concurrenten, die zich met deze bedenkelijke praktijken niet op houden, is dan ook de winkel der schoenmakerspatroons oen zeer ge- gronden ernstige grief, die zich daar om slechts minder krachtig doet hoo- ron, omdat eerstgenoomden de over tuiging hebben, dat patroons, die hun tijd en werkkracht moeten verdeelen tusschen de fabriek en den winkel, toch nimmer op don duur aan hun eigenlijk bedrijf een groote vlucht zullen geven. Aan de correspondentie aan de N. R. Crt. uit het hoofdkwartier der leger- manoeuvres ontleenen wij het vol gende De Ztfiidelijke of Blauwe party be staat uit de derde divisie, samenge steld uit den staf, het 3de en 4de bataljon van het tweede regiment in fanterie, hot derde regiment infanterie, zonder het 4e bataljon, (dat in Vlis singen achterbleef), het zesde regiment infanterie, de derde compagnie wiel rijders, de 3de compagnie veldpion- niers, een peloton telegraafafdeeling, een detachement pontonafdeeling, een detachement administratie-troepen en oen tentendetachement. De Noordelijke of Roode partij be staat uit de eerste divisie, gevormd door de staf, het regiment Grenadiers en Jagers, dat pas den 22sten aan komt, het vierde en het tiende regi ment infanterie, zonder het 2de ba taljon (dat te den Helder blijft) en voorts uit een cavaleriebrigade, samen gesteld uit den staf, het derde en vierde regiment huzaren, de oefenings- mitrailleurssectië, hot tweede regiment veldartillerie, de oefoningshouWitsers afdeeling, de eerste compagnie wiel rijdors, de eersto mitrailleursafdeeling, do eerste compagnie veldpionrfiers, hot eerste peloton telegrafisten, het paar- denziekendepöt, een divisiopontonaf- deoling', oen detachement admistratie troepen en een tentondetachement. Dinsdag wordt de Blauwe partij ge concentreerd in en om TilburgWoens dag werd do Roode partij geconcen treerd rondom Harderwijk. De eerste niarschdag van de Blauwen is dus ge fingeerd in werkelijkheid beginnen zij Vrijdag. De algemeene oorlogstoestand is al dus verondersteldde hoofdmacht vap een rood leger wordt saraengeti okken aan den Noordelijken oever vaqNeder- Rijn en IJsel. Afdeelingen van die hoofdmacht bevinden zich in de Over- Betuwe, oostelijk van Opheusden en te Nijmegen. Sedort 19 dezer is oen blauw leger uit de lijn Weert-Neer- pelt-Turnhout op marsch naar het noordenblauwe partijgatfgers-afdee- lingen bevinden zich in het Westelijke deel van de provincie Utrecht. De spoorwegbruggen over de Maas van en met de bij Gennep tot en met die bij Hedel, zoomede de spoorweg bij Rhenen zijn vernield. Toen Dinsdagmiddag de 6-jarigo J. in de Oldebarnoveldstraat te Rotter dam uit de diaconieschool kwam en de rails overstak, kwam van beide zijden een eloctrische tram aan. Het kind kwam onder don motorwagen van lijn 8 terecht, schoot onder den baanschui- ver door en lftg dus geheel onder don wagen. Nadat de wagen mot vereende krach ten was gelicht om hem er onder van daan te kunnen halen, bleek dat het eene beentje geheel verbrijzeld en het andere zwaar gekwetst was. Het kind is naar het ziekenhuis Winkelsluiting te Amsterdam. Bij de firma 0. J. Boele, op den hoek van de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam, was gisteren voor den kelder, naast den winkel, een blikken wand getimmerd, waarboven stond Automaat". In het blik waren een aantal gleu ven, waarbij de mededeeling stond, dat het inwerpen van een dubbeltje een doosje sigaretten of een viertal siga ren te voorschijn bracht. Een heel aar dig idee, dat veel bijval vond en een nieuw element ter onderzoek voor den rechter zal kunnen' opleveren. Maar men zei, dat achter het blik een juffrouw zat, die de sigaren en siga retten door de gleuven gooideEn 't valt te betwijfelen of een juffrouw onder de automaten wordt gerekend. Later op den avond raakte de auto maat leeg en ontstond er zoo'n gedrang van kooplustigen' daLpolitiehulp moest wordon gerequireerd, om de opdrin gende menigte tot doorloopen aan te manen. (Tel.) De „Dordr. Ot." meldt: Een ernstig geval van insubordinatie heeft dezer dagen bij het korps pon tonniers te Dordrecht plaats gehad. In verband mot het verdrinken van don ïontonnietr le kl. Van Berkel had de torporaal 0. J. L., van het 4e reg. Vesting-artillerie, by de pontonniers gedetaoheerd, iets tegen den kapitein C. A. H. W. G. Eijken. Toon deze hem bij een oefening op het terrein de Staart oen bemerking maakte, pakte zyn karabijn en sloeg die voor de voeten van den kapitein stuk, hem tevens op ernstige manier dreigende en uitdagende, alleen met hem mee te gaan naar de ovorzijde. Onmiddellijk werd L., die zeer ze nuwachtig van natuur is, in arrest gesteld. Een commissie van drie offi cieren is door den gamizoens-comman- dant, luitenant-kolonel O. Houtman, benoemd, om deze zaak te onderzoeken. Gistermiddag voer de stoomboot IJsselmonde by het Kralingscheveer tusschen twee Rijnschepen door, die met staaldraad aan elkaar waren ver bonden. De staaldraad maaide schoor steen, zonnetent, stuurstel kortom alles van dek weg. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats. De heer M. Vierhout, oud-hoofdre dacteur van Do Locomotief, zal als redacteur optrodon van De Wereld, een nieuw weekblad dat het orgaan wordt van den Vrijz. Dem. Bond. To Hasselo, aan den straatweg 01- delzaalHengelo, zijn vier woningen afgebrand. De woningen waren ver zekerd, in inboedels gedeeltelijk. Winkelsluiting. Op den zeedijk te Amsterdam ver koopt een winkelier in koloniale waren na negen uur des avonds op een toon- bankje, dat boven een hok in de deur opening is aangebracht. Op deze wijze kan het publiek koopen zonder in den winkel te worden toegelaten. Een incasseerder, te Hilversum woonachtig fietste Zaterdagavond op den Soostdijkorstraatwog onder ge noemde gemeente, ter hoogte van ,Heidepark", toen hij plotseling door twee mannen werd aangegrepen van zijn fiets werd gesleurd. De onverlaten wierpen hem op den grond, sloegen hem en maakten zich moester van zijn portemonnaie, die echter slechts een bedrag van onge veer 'f 3 inhield, waarna zrj zich ijlings uit de voeten maakten. De politie, van het feit in kennis gesteld, doorzocht tot laat in den nacht qen geheelen omtrek, echter zonder resultaat. Zitting van 20 September 1911. De volgende vonnissen zijn gewezen wegens Zijn kind niet geregeld de school laten bezoeken, E. P. gescheiden vrouw van L. B. B. te Moordrecht f 5. aubs. 3d. 's Nachts fietsen zonder licht. C. E. H. f5.— subs. 2 d. M. v. E., J. O. en E. allen te Gouda, ieder f2. subs. 2d. A. Z., J. v. E. en A. d. H, allen te Waddinxveen, A. N. te Reeu- wijk on A. F. K. te Zevenhuizen ieder f 2.subs. 2 d. G. B. te Gouda en M. S. te Reeuwijk ieder f 1.60 subs. d. A. P. te Moordrecht, W. V. to Nieuwerkerk a/d IJssel, P. v. d. L. P. v. V. beiden te Waddinxveen, allen f 1.subs. 1 d. G. S. te Moor drecht f 2.subs. 1 week tuchtschool en C. J. M. v. d. E. te Gouda f 1. subs. 1 week tuchtschool. 's Nachts rijden met een voertuig zonder licht. J. F. te Waddinxveen fl.— subs 2 d. D. T. v. K, te Gou derak f 1.subs. 1 d. en W. V. te Zevenhuizen f 1.50 subs. 2 d. Te Gouda zwemmen in openbaar water. J. J. S. te Gouda, f 1.subs. 1 week tuchtschool. Verontreiniging van den ópen baren weg. J. A. d. B. teGoudaf2— subs. t d. Te Gouda vuil werpen in openbaar water, T. v. R. huisvrouw van T. T. Gouda f 1.— subs. 1 d. M. M. A. huisvrouw van A. v. d. L. te Gouda f 0.50 subs. 1 d. Te Gouda een persoon mede ver voeren op zijn fiets. H. v. G. te Rot terdam f 1.1 d. Te Gouda fietsen in plantsoen J. W. 13., J. G. H., L. J. B. allen te Gpuda ieder f 1.subs. 1 d. Te Gouda fietsen op het trottoir T. S. en A. C. V. beiden te Gouda ieder fl.subs. 1 d. Op den openbaren weg trekdieren onbeheërd laten staan H. Z. te Wad dinxveen f 5.subs. 2 weken tucht school. P. W. te Waddinxveen f6. subs 3d. J. S. te Rotterdam f 3. subs 2 d. In staat van dronkenschap verkee» rende de orde verstoren J. 0. E. en v. d. W. beiden te Gouda ieder 5.subs 3 d. Dieren vervoeren op noodeloos pijn lijke wijze A. d. W., G. T. en C. v. A. aïlen te Oudewater. Bekrachtigd het vonnis van het Kantongerecht te dd. 17 Mei 1911 en waarbij beklaag den veroordeeld ieder tot eene geld boete van f 16.subs. 3 d. laatstge noemde tot 2 X f 15.subs. 2 X 3 d. Naohtelyk burengerucht A. de J. te Gouda. Vernietigd het vonnis van het Kantongerecht te Gouda dd. 12 Juli 1911, doch alleen voorzoo veel de daar- bij opgelegde straf ad. f 10.— subs. d. betreft en opnieuw rechtdoende, beklaagde thans veroordeeld tot een geldboete van f 15.— subs. 3 d. hech tenis. W. N. K. te Gouda£3.subs. 3d. Openbare dronkenschap. P. v.d. K. en P. v. L. beide te Gouda H. de JL. S. en J. S. allen zwervende J. M. W. te Rotterdam, A. H. R. te 's-Gravenhage en L. B. te Hardinx- veld ieder f 1.— subs 1 d. J. L. te Gouda en A. V. te Nieuwerkerk a. d. IJssel ieder f 2.— subs 2 d. J. K. té Zevenhuizen f3.— subs 2 d. J. L. te Gouda 2 X f 5.— subs. 2 X 2 d. J. T. zwervende bij 1® herhaling 3 d. hechtenis. J. H. te Gouda bij 2® her haling 14 d. hechtenis. F. J. M. S. zwervende bij 4® herhaling 3 d. hech tenis en opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van 6 maanden. T. v. d. H. to Gouda bij 7® herhaling 2X3 weken en 2 d. hechtenis en opzending naar een Rijks werkinrichting voor den tijd van 'één - jaar. A. de H. te Gouda bij 12® her haling 2 dagen hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting voor den tijd van één jaar. W. v. W. te Gouda bij 2® herhaling 2X2 weken hechtenis. Voorgelegd werd een kon. besluit, waarbij tot voorzitter der Tweede Kamer is benoemd mr. W. K. F. P. van Bylandt. De leden gingen hier op in de af deelingen, tot onderzoek van het wets ontwerp nopens de rekening der staats bedrijven. De vergadering wordt verdaagd tot morgen 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 20 Sept. De tijdelijke voorzitter, de heer Lieftink, installeert den benoemden voorzitter, mr. van Bylandt, met een toespraak, waarin hij herinnert aan do eervolle wijze waarop de hêervan Bylandt tot eersten candidaat voor het voorzitterschap is gekozen, een wijze waaruit het volle vertrouwen der Kamer sprak. Spr. moedigt den voor zitter aan om, als hij eens de hand in het wespennest der véél en lang rede voerende Kamer moet steken, dit krachtig te doen, en vast te grijpen, dan zou hij het minste gevaar loopen gestoken te worden. De heer van Bylandt dankt voor het vertrouwen in hem gesteld hoopt dat de Kamer veel arbeid zal verrich ten, en hoopt vooral ook dat er niet veel interrupties zullen komen, die veelal geestig, vaak toch ook hatelijk zijn, en niet altijd parlementair. Op voorstel de9 voorzitters wordt besloten morgen te 11 uur te ver gaderen, ter benoeming van commis sies. Besloten wordt Dinsdag het afdee* 1 ngsonderzoek aan te vangen, o.a. van e Indische begrooting voor 1912; voorts om daarna, doch niet vóór 3 October, aan te vangen het afdeelings- onderzOek der Staatsbegrooting voor 1912, en "bij hoofdstuk Oorlog tegelijk het wetsontwerp betreffende depositie verbetering der [officieren. Verder ook het wetsontwerp betreffende de invali- diteits- en ouderdomaverzekeriog. Voorts wordt besloten om den 17» October aan te vangen de openbare behandeling van de MuitieweL* Ten-slotte deelt de voorzitter mee, dat ingekomen is een voorstel-Tröel- stra c.s., om volgens art. 06" van hét Reglement van Orde de rede, waarmee de Staten-Generaal geopend is, te be antwoorden v met een adres van ant woord. De voorzitter steltvoor dit voorstel te doen drukken en ronddeelen, en de behandeling te doen plaats hebben op een naderen dag. Hierover ontstaat debat, waarby de heer Lohman er op wyst dat het niet de gewoonte is een openingsrede met een adres te beantwoorden, terwijl hy nader uiteenzet het wenschelüke om over dit voorstel thans dadelijk te be slissen, en voorstelt dit voorstel niet in behandeling te nemen. Heftig komt de heer Troelst» hier tegen op. In de eerste plaats protes teert hij er tegen dat men la mort sans phrase wil uitspreken over een voorstel, waarvan men de toelichting nog niet eens kent. Maar meer by- zonder wit hij een hevig protest, dat de heer Lohman hier decreteert dat de Staten-Generaal met deze zaak niets te maken heeft. Een meerder heid mag niet gebezigd worden om iets door te dry ven, wat de toets van mmmm parlementair gebruik niet kan door staan. Spreker zegt, dat hij de meerderheid zal dwingen om met het Nederlandsche volk mede te werken. Daartoe is zij verplicht. De heer Lohman blijft zyn voorstel handhaven, maar de voorzitter bleef zijnerzijds handhaven zijn voorstel om de stukken eerst te doen drukken, en nader het voorstel te behandelen. De heer Schaper betoogt, dat de S. D. A. P.-fractie zich niet op de wijze, '<ais de heer Lohman wil, zal laten guillotineeren. De sociaal-demo- kraten zyn bereicf deze aangelegenheid zoo parlementair mogelijk te behande len, maar als men hen den pas afsnijdt, komt de verantwoordelijkheid voor eventueel© beroering in de Kamer voor de volle verantwoordelijkheid der rechterzijde. De heer van de Velde verklaart zich met zijn politieke vrienden aan te sluiten bij het voorstel-Lohman. De heer Duvs wil over deze zaak spreken, maar heeft langen tijd noo- dig, en stelt voor de zitting te schor- Ben, om hem gelegenheid te geven morgen zyn redevoering voort te zetten. Dit voorstel, in stemming gebracht, wordt verworpen met 41 tegen 30 nfcemffien. 0 De heer Duys houdt hierop in uiterst langzaam tempo een redevoering, waarby hij zijn betoog over het voor stel, zoowel van den heer Lohman als van .den voorzitter, verdeelt in een aantal punten, welke hij weer in een aantal onderdeelen splitst, om ten-slotte tot oen conclusie te geraken. Het voorstel-Lohman tot sluiting van het debat komt te midden van de verwarde uitj-oepen en tumult in stemming en wordt aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Nu komt.in stemming het voorstel- Lohman, om het voorstel dersociaal- demokratisohe fractie tot beantwoor ding van de openingsrede met een adres, niet in behandeling te nemen. Dit voorstel wordt onder herhaalde felle interrupties der sociaal-demokra- ten aangenomen ,met 37 tegen 25 stemmen. De heer Troelstra, kalm beginnende, wen8chi na deze stemming een ver klaring af te leggen. Hij acht de ge- nomon beslissing van zeer vér strek kende beteekenis, van zeer noodlottige beteekenis voor het verder werken en samenwerken in hot Parlement. Spreker kan zich een beslissing ge lijk die genomen is, onder bepaalde omstandigheden, begrijpen. Als de meerderheid bij de minaerheid kwade trouw aanwezig acht en aanneemt; tils de meerderheid van de minderheid onderstelt, dat die minderheid niet be staat uit eerlijke en oprechte mannen, die naar hun overtuiging en naar hun wijze van zien de belangen des lands behartigenals men zóó de minder heid beschouwt, dan kan spr. begrijpen, dat de meerderheid het middel aan grijpt, dat haar macht haar aan de hand doet. t)e spreker gaat met groote stem verheffing verder en wordt door den voorzitter tot kalmte aangespoord. De heer Troelstra zegt niet kalm te kqnnen zijn. Want waarom hét ge nomen besluit zoo grieft, is dat men zulk een verwachting koestert van ons, die van 1897 af hier door daden zich bereid hebben betoond tot samerwer- king Om 's lands zaken te behartigen. (Geroephet moet een korte ver klaring zijn!) pe heer Troelstra woedend en hef tig en met groote stemverheffing Maar wy zijn nu gedisqualifiseerd, wij zijp gedisqualificeerd als gelyk gerech- tige groep in het Parlement. Maar w| zijn ook als persoon gedisqualifi ceerd 1 Öjj hebt ons buiten dq ge meenschap gesloten. De spreker wordt al heftiger en hef tiger en roept uit: Maar wij hebbon U zoo straks een voorproefje geleverd van wat er gebeuren kan, als gij zóó togen ons optreedt. Gij stelt, myne heeren, wei zeer hooge eisohen aan onze discipline en onze zelfbeheer- sching. Maar het is de vraag, of wij aan die eischen zullen kunnen bly ven voldoen. Straks hebt gy bij de Staats begrooting onze welwillende m 1 werking weer noodjg. Schande, sohande, over uwe be slissing! De voorzitter: Kalmeer u toch De heer Troelstra: Neen, neen Sohande, nog een? schande over nwe beslissing. Gij hebt ons in het harnas gejaagd, Gij zult de gevolgen ondervinden. (Gejuich by de socialisten. Applaus op de tribune). Er wordt gefloten. De vergadering gaat onder gewel dig rumoer uiteen. Door de soe.- democraton wordt geroepen: „Fari- zeërs, Dompersbende" enz. en de heer buymaer van Twist (a.-r.) roept: „Bravo De Voorzitter sluit onder hevig rumoer en groote beweging de ver gadering en verdaagt deze tot Don derdag 11 uur. In de heden gehouden Zitting der Tweede Kamer werd door den heer Schaper Obstructie gevoerd. De voorzitter stelde voor als de beraadslaging heden niet afloopt een qvond-vergadering te honden, j Zonder stemming werd hiertoe be sloten. 5de Kl. Trekking v. Donderdag 21 Sept. No. 9340 f 5000. 2269,9129 en 10801 ieder f 1000. 4089, 4308,7343,12996 e» 15183 jarlnr f 400 529, 8227 en 15179 ieder f 200. 1367, 2650, 4997 en 5747 ieder f 100. Prijzen van f 73. 24 250 588 40 001 788 90 1611 96 1850 68 1913 2008 2158 90 2262 '2400 2687 94 2013 8MB 2887 98 3171 8212 8348 52 02 8472 35» 8749 66 77 8867 96 3991 4162 4310 4445 47 4079 «6 4874 5184 6285 5420 6616 98 6858 0066 6646 78 6870 6025 7058 7126 7290 7442 90 7676 7748 91 7972 «21 8296 8608 41 8714 8887 8906 9015 20 54 9906 8 86 «678 9602 96 9768 86 9822 9961 10085 10182 46 10260 10401 10524 10644 96 11066 96 11194 11251 94 11779 10002 48 1212B 46 80 12217 56 12148 90 96 12698 12H38 12921 52 18248 13860 89 18447 18681 18956 14060 14182 14219 46 14891 14411 20 14606 14711 79 16010 16187 16282 15898 16496 16678 86 1BS10 16712 16969 16904 79 98 16198 16260 87 10806 42 64 92 10696 T171 17201 76 17425 17688 17848 17904 6119 71 18222 18481 61 64 18729 75 18816 50 1042 19142 19247 19676 19068 »24 20186 72 20277 20065 20402 20592 20600 75 20808 91 ingeschreven voor perceel 39 Stearino- kaarsende Kon. Stearine Kaarsen fabriek „Gouda" alhier voor f 1796.34. Op de Begrooting van Binnenland sche Zaken is weder de jaarlijksche subsidie uitgetrokken voor de restau ratie van de St.-Janskerk alhier. Bü de hedenmorgen in de Zalm ge houden verkooping ten overstaan van Notaris R. W. H. Pttlo alhier van het perceel nieuwe wobing met schuur en het daarbij behoorende Tuinland, gelegen in de Middenwillens No. 43 is daarvan eigenaar geworden de heer P. M. van Heiningen, alhier voor f 6900. GOUDA, 21 September 1911. Het Wacht- en Schaftlokaal by de Mallegatsluis. Na hetgeen wij Dinsdag schreven over de niet plaats gehad hebbende officieel© opening van het Wachtiekaal bij de Mallegatsluis op Zaterdag j.l. kwam gisterenavond hot Dagblad van (jtouda opnieuw beweren dat die o p e- rting inderdaad wèi heeft plaats gohad. En onze collega is zoo vriendelijk om onze conclusie dat de officieele opening niet heeft plaats gehad en ook niet plaats heb ben kan omdat het aangevraagde „ver lof" niet kan worden verleend dan na den daarvoor vastgestelden tijd van 2 weken na de aanvrage, in casu niet voor 2 Octobor a.s„absurd" te noemen. Wij zullen dit woord, dat meer van toepassing is op de door onzen collega van de Turfmarkt ge plaatste dwaze redeneering niet ge bruiken. Wij vinden de zaak te ver makelijk daarvoor. Omtrent het doel van dit Wacht lokaal leze onze collega het schrijven van B. en W. aan net Bestuur der Afdeeling Gouda van de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken, d.d. 14 Dec. 1910. hetwelk is opgenomen in het Gemeen teverslag No. 19 1910, en het door den heer Kolijn gesprokene bij de be handeling van het voorstel tot stich ting van het Wachtlokaal (Gemeente verslag No. 2, 1911). Dat het „Dagblad van Gouda" er door haren berichtgever ingevlogen is de opening te vermelden, waar op Vrijdagavond daarvóór in een gecom bineerde vergadering van bestuurs leden van de vereemging het Wacht lokaal „Oqs Belang" en van de afd, Gouda van den Volksbond tegen 'Drankmisbruik die steun verleent voor de exploitatie van dit gebouw, besloten it „verlof" aan te vragen en na het verkrijgen daarvan tot opening over te gaan, is een niet te ontkennen feit. Zaterdagmiddag heeft in het Wacht lokaal wel een bijeenkomst plaats gehad, welke van- te voren reeds was aangekondigd, doch de voorzitter van „Ons Belang" heeft in die bijeenkomst direct medegedeeld dattot z ij n spyt de opening nietkon plaats hebben. Dat niettegenstaande deze mede deeling, de heer Kolijn, die in geen enkel verband staat tot „Ons Belang", noch tot den „Volksbond", noch daar aanwezig was als vertegenwoordiger der gemeente, daar een speech heeft gehoudenja, dat is een zuiver particuliere zaak waarvan de heer Kotyjn alleen vermoedelijk het gewich tige inziet, maar dat toch in geen geval met de opening iets te maken Naar de secretaris van „Ons Be lang" ons gisteren mededeelde, zal de offidieele opening nader worden aan gekondigd. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding voor het Departement van Ko loniën te Amsterdam, was het minste Nuchtere Kalveren, goede a.Tovoer, han del traag. 8.— k ia. Graskalveren goede aanvoer, handel matig 35-f 75 —- Pokkalveren 9k f 16 Kaas, aangevoerd 40 partijen, handel vlug. ie kwal. 39.— k f 4a ade kwal. 3»— 38 -. Zwaardere 41 1 44. Voordhollandsche a Boter 115a stukken van '/8 K G Handel zeer vlug. Goeboter i.éo k f 175. Weiboter 1 40 k f 1.50. MARKTBERICHTEN. Kerk en toren te Schoonhoven. In de gisternamiddag gehouden zit ting van den raad der gemeente Schoonhoven werd mededeeling ge daan van een ingekomen brief van den ingenieur Albert MargKa te Brus sel, waarin deze te kennen geeft, na een ingesteld onderzoek tot de over tuiging te zijn gekomen, dat het zeer èel mogelijk is, den veelbesproken toren recht te zetten, qn hij gaarne bereid is dienaangaande nadere plan nen in dienen. De heer C. L. van WSlenswaard achtte het noodig, voordat een beslis sing werd gonomen, eeWrhet advies in te winnen van den rijksiwehitoct voor de monumenten, den Heer A. Muider. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. zulks ook voornemens zyn. De heer P. van Sonsbeek drong er nogmaals op aan te trachten den toren aan het rijk geheel kosteloos af te staan. Na eenige discussie besloot de raad, B. en W. te machtigen, in nader over- log met voornoemden ingenieur te treden. N. R. Crt. In plaats van don hoer Herm. A. Schrouder, die bedankt had voor zijn verkiezing als Wethouder, omdat do heer P. Greup mede als zoodanig was benoemd, werd gekozen de hoer G. Jan Niekerk. Woerden. Het O. M. bij het Am- stordamsche gorechtshof eischto tegen N. van Wijk kassier te Woorden wegens verduistering van effecten en geldeu 7 maal gepleegd1 jaar gevan genisstraf. Boskoop. Tegen eenige jongelieden uit Waddinxveen is door de politie alhier procesverbaal opgemaakt wegens het plegen van baldadigheden tegen een tweetal meisjes alhier op Zonaag 17 September j.l. De cursus voor het Voorbereidend Militair Onderricht zal voor deel nemers uit deze gemeente aanvangen op Woensdag 4 October a.s. in de openbare lagere school te Waddinx veen. In den nacht van Zondag op Maandag j.l. zyn ten nadeele van Jen landbouwer van Spingen wonende op het Rynoveld 20 kippen gestolen. Herhaaldelijk komen in den laatsten tyd diefstallen voor. De politie te Alphea is hiermede in kennis gesteld. Kief 21 Sept. Gisterennamiddag is Sjtolypin's lijk in plechtigen optocht naar de kerk van het Perscnerki- kloo8ter overgebracht. Keulen 21 Sept. Part. Hlbd. In een officieus© correspondentie uit Berlijn wordt naar aanleiding van de gisteren gepubliceerde agentuurberichten van Fransche en Duitsche zijde het vol gende verklaardDe Parijsche mede deeling, dat Duitschland in eenige principieel© quaesties niet kan toege ven, had klaarblijkelijk de bedoeling invloed te Oefenen op sommige bedil- laars der Fransche regeeringspolitiek. Hier hpeft men toen op deze, niet bepaald als vriendschappelijk opge vatte verklaring, Waarin Duitschland wordt voorgesteld kis de partij die steeds en alleen moet toegeven, ge- ahtwoordWij kunnen ook geen af stand doen van zekere principieele eischen. Beide verklaringen zijn echter niet ais ernstig op te vatten, want in het zelfde oogenblik dat zij werden ge- publiceert! hadden de beide onder handelaars ook op deze principieele quaesties een overeenstemming ge formuleerd. Toulon 21 Sept. Bij het ongeluk op de „Gloire" verloren zes personen het leven. Tel. Hansweert 20 Sept. H. M. opleidings- vnartuig „Vooruit" is hedenmiddag op don Wosthavendam vastgeraakt. Dr. Kuyper te Brussel. Dr. Kuyper, die thans te Brussel Verblijft in Hotel Metropol© aan de Place Brouckère, aldaar, moet daar volgens zijn verklaring op last van zijn geneesheer geheel ontkleed oefeningen doen. Bij het doen van die oefeningen had dooud-minister or niet op gelet dat zijn bewegingen van buiten van af het plein konden worden waargo- nomen. Het gevolg was dat een groote sa menscholing ontstond en de politie gewaarschuwd werd. De politie trad het hotel binnen en noodigde Dr. Kuvper uit mede te gaan naar het politiebureau waar proces verbaal werd opgemaakt. Vele getuigen bevestigden het ge beurde. GOUda, 21 September 1911. GRANEN: Onveranderd; maar prijs houdend voor enkele artikelen. TarweZeeuwsche io.a$ k 10.50, mindere dito 9.50 k f io.—Afwijkende 9'. A 9 15. Polder 8.50 i f 9.75 Rogge Zeeuwsche ƒ6.75 k/7.Polder 6.25 k f 6.50. Buiteolandsche per ^o kilo 6.— k 6.25 GentWinter ƒ6 k 640. Zomer k 6.— k ƒ6.25. Che valier 7.25 k 7.50, Buitenl. voergerst per 65 kilo 5 25 k J 5-5°- Haver per H.L. 4.50 k 4.75. Per 100 kilo 9.— k 950. HennepzaadBuitenlandsche per 50 Kilo 8. - k I 8 25. Kanarie zaad ia.— k 13.-J. Kar wijzaad per 50 Kilo 13.— k 13-25 Koolzaad 12 kf 12.50 per Hectoliter. Erwten: Kookerwten 16 50 A i7-5°- Buiten landsche voererwten per 80 Kilo 7 50 k 7.75 Boonenbruine boonen 18.50 k 19.50. witte boonen 21.— A aa, Paarden boonen 7.50 A 8.—. Duivne boonen 10 50 A 11 Mais per 100 KiloAmerikaansche Mixed 8.25 A 8.50. Kleine ronde 8.25 A f 8.75. Veemarkt. Melkvee, góede aanvoer handel en prijzen iets vooruit. Vette varkens, goede aanvoer, handel vrijwel, 23 A 25 ct. per hall K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig 18 A 20 cL per half K,G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel f 1.40 A 1.65 per week. Vette Schapen, goede aanvoer, handel matig 20.a 23.—. Lammeren, goede aanvoer, handel matig 16.-^. t S *9-—- AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Rotterdam van New York naar Rotterdam, passeerde 20 Sept., voormiddag 9 uur, Prawlepoinfc. Het stoomschip Zijldijkvan Rotter dam naar Boston en Philadelphia, passeerde 20 Sept., voorm. 11 uur 20 min. Dover. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.5 te Horta laagste stand 744.0 te Skuldes- nals. Verwachting tot den volgenden dag. Meest matige zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog re genbuien, koeler. GOUDA. GEBOREN: 19 Sept. Hendrikus, ouders T. Jansen en W. Gibbon. Jan, ouders K. van der Weijden en A. Vermeer. 20. Jan Adrianu? J. J. van der Wouden en A. van Herk. Elizabeth Maria, ouders G. C. H. van Hooff en A. van den Nieu- wendijk. Bastiaan, ouders H. F. Wirtz en H. M. Terlouw. 21. Maria Wilhelmina, ouders J. Lakerveld en W. G. van Willigen. Elizabeth, ouders N. J. Verhoef en C. Slaman. GEHUWD 20 Sept. W. Begeer en T. Kooyman. G. J. Nijhuis en M, Zorg. L. Verstoep en G. Verwaal J. van Tok en D. Roepers. OVERLEDEN: 20 Sept. J. van Dam, 2 j. en 6 mnd. G. Geeriofs VAN DEN 21 SEPT. 1911. A Vorige Koer» ven StaAtsleeniugeii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. 0o8tenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 6 pet. Érazilie. Funding Lee- ning 5 pet. d. ObL 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Credlet-Instel- linffea. Ned. Baukaandeelon Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. ldSmelting Refinin g Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Ceri. v. Gow. Aand. Kul. redlet Instell. en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aana. Jav. Cultuur Mij. Aand, Ned. Handel-My. C.v. A NUnbouw Mflen. Ketahoen" Mijnbouw My. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petrolenm-ündern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v. A ,Shell" The Transp. Trad Oy. O. v. G. A Scheepvaart MUen. Ned.-Am. Stoomvaart- Aand. Stoomvaart-My. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. ra bak-Ondernemingen. Bindjey Tabak My. A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. ,Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Wooncn Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. dc Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preniieleenlngeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei s-Re- gmirungs-Ges. 4 pet. J GELDKOERS. Prolongatie 2l/% pCt. De ruime geldmarkt had Staatsf. geen invloed. De aandacht speciaal gevestigd op Amerik. fondsen. Steels en Amalgamated ^feer flauw op New-Yorkj_ do overige soorten iets koert- hetlen 84'/. 847,, 91"/,, 667, 99'/, 88 99'/, 87'/, 92 92 87»/, 9 S»7i« 86»/, 1097,4 86 103'/, 577, 207 46 467,4 67"/,, 66»/, 84'/, 24»/, 66"/,a 667, 229'/, 334»/, 1667, 228 365 1847, 89»/, 907, 582'/, 60'»/,, 582 597, 152'/, 151 419»/, 4187, 875 164 164 115 (67,4 14"/,. 109»/, 109»/, 14 14 42 4 'li 97 97, 83»/ 83'/, 93»/ 677 67»/,, 206 f129.- (Vül/ 203 f - 98 V 30 30"/,, 13'/ 161 13 101 101'/,, 158»/, op de I zwakker. Eries echter vast. Do verb. 10 j. C. Bos. gehuwd met J. C. de I der rente aan de Eng. Bank op 4% Jong, 32 j I had weinig invloed.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2