No. 11670. Zaterdag 23 September 1911. 50e Jaargang. Eerste Blad. KENNISGEVING. Buitenlandsch Nieuws. Besparing van Uitgaven. SnjLiten lazid. FEUILLETON. Bijna Bezweken. l| J Telefoon Interc. 82. XTieix-ws- ezx tooi Q-oij-d-SL ezn. OzxxstxeUsezx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc 82 I en evèring. (Naar het Duitsch.) 2) HOOFDSTUK II. Olympia in (Wordt vervolgd). gelaat <£n.,O«ada. Dit Nummer bestaat lut twee bladen. „Harmonie” m de Kon. d-Onderoffi- >ANTZIG,< arkt 48. X3GEN. 8H0VEN.S IT. Zij die zich met 1 October op de GOUbsCHE COU RANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. waar naast de Openbare school nog een Hervormde, een Gereformeerde en een Roomseh Katholieke te vin den zijn, dus vier scholen in plaats jes waar er twee meer dan vol doende zouden zijn. Toch gaat men steeds door met het oprichten van scholen enj schooltjesals men op die wijze maar de openbare school kan leegpompen, is het overige bij zaak. Merkwaardig is het dat in Indië door antirevolutionnairen het oprich ten van kleine scholen veroordeeld wordt. In 1906 werd aan den toenmali- gen kapitein in commissie, II. Colijn, opgedragen in de residentie Menado een onderzoek in te stellen naar de aldaar bestaande toestanden. Meer in 't bijzonder had hij zijn aandacht te wijden aan het brengen van meer evenwicht tusschen de uitgaven ten behoeve van dat gewest en de in komsten welke daaruit werden ge trokken. De heer Colijn kwam toen tot de ontdekking dat als oorzaak van het verbroken financieel even wicht in dat gewest waren aan te merken de buitensporig hooge uit gaven voor onderwijs en eeredienst. Onder de punten die de heer Colijn noemt als aanwijzingen hoe vermin dering zou kunnen worden verkregen van de hooge onderwijsuitgaven, staat als vierde „Daar kleine scholen relatief duur- „der zijn dan groote, behoort naar „concentratie te worden gestreefd „en de oprichttng van kleine scholen „zooveel mogelijk te worden tegen „gegaan.’’ Aldus lezen wij op blz. 56 van de Memorie van Toelichting der Begroeting van Nederlandsch Indië voor 1312 en constateeren dus dat de H.H. Colijn, thans minister van Oorlog, Idenburg thans Gouverneur- Generaal en de Waal Malefijt thans minister van Koloniën, voorzeker drie kopstukken der anti-revolution- naire partij, het er over eens zijn herberg, ontbrak de dame daaraan, maar niemand scheen dit op te mer ken een oogenblik keken zij naar den vreemden heer, die alleen aan een tafeltje zat naar het bonte gezel schap keek dat in en uitliep on zich den Koelen Rijnwijn goed liet smaken, die op zoo’n warm 'n voormiddag niet te versmaden is. Onze lezers weten dat sinds het subsidiestelsel voor bijzonder onder wijs werd aangenomen door de man- uen-broedera van rechts, overal in den lande scholen als paddestoelen uit den grond verrezen. Deze ver gelijking gebruiken wij hier niet zonder opzet, want lo. zijn deze scholen voor een groot gedeelte overbodig en wordt er dus nationaal vermogen verspild, maar 2o. zijn zij verwerpelijk omdat zij ons volk in verschillende kampen splitsen naar gelang de kleur der school die de jeugd bezoekt. De broeders toch van den zelfden gelooiswortel hebben niet te samen hun school, maar ieder bijzondere wortel houdt er een eigen inrichting op na. Zoo zijn er dorpjes dat wegens de hooge onderwijsuit gaven naar concentratie behoort te worden gestreefd en de oprichting van kleine scholen zooveel mogelijk moet worden tegen gegaan. Wat voor Indië waar is, zal in dit geval toch ook wel waar zijn voor Neder land, waar men op het punt staat van de tabaksindustrie den nekslag toe te brengen door de voorgestelde belasting op sigaren en tabak ten einde een gemeende versterking der geldmiddelen te vinden, Laten de broeders van denzelfden geloofswor- tel nu eens het advies van den heer Colijn ter harte nemen, dan kunnen zij toonenlo. dat ook zij mee werken tot besparing van uitgaven en 2o. welk een kracht er van'hun godsdienstige opvatting uitgaat. Par tijen immers die als broeders samen gaan in den strijd tegen de paga- nisten, moesten toch ook als broe ders hunne kinderen naar eene en dezelfde christelijk school zenden. Daarmede zouden tonnen gouds be spaard worden en heel wat kleine schooltjes kunnen worden opgedoekt. Broeders van rechts aan*het werk, uw voorman de heer Colijn heeft u den weg gewezen I Doneert dhr ledewerkdng 3. Spaander- PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad „1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren- „Ambochts- Ómstrokén”. iftg in do t uur. Genoegen”, itentoonstél- „Moet dan alles in het leven door kwaadsprekerij vergiftigd worden Is het dan onmogelijk een plek op aarde te vinden waar de nijd niet heerscht Intusschen was in het tooneel een verandering gekomen. De gecostu- meerde had zijn zitplaats verlaten en ging nu ook bloemen plukken. Met een ruiker in de hand trad hij op de dame toe en zeide op een toon die reeds zgn uiterlijk deed verwachten: „Mag ik u deze eigenhandig ge plukte bloemen geven, als herinnering aan de heerlijke natuur die wij heden samen hebben genoten? Bij de onverwachte toespraak was de dame verschrikt een eind achteruit geweken, maar was nog meer verbaasd. Op haar gelaat stond een koude af wijzing te lezen en zg antwoordde zonder de hand op te richten: „Uwe attentie verrast mij, mijnheer.’’ „O, neem u dit ongegeneerd,” drong hg aan, „Het zal geen herinnering aan den gever zijn, maar aan de schoone natuur en ik 'denk dus dat u niet weigeren zult.” De wenkbrauwen van de dame trok ken zich nog dichter tesamen. „Dat spreekt van zelf,” antwoordde zij luchtig en om zich meer woorden aan hem te besparen, nam zij de bloe- Bijna verborgen zat hij in een hoek van de groote zaal on luisterde naar de Tyroolsche meisjes die met bege leiding van den cither zongen. Door de warmte was hij bijna in slaap ge vallen. Plotseling scheen hot hem toe dat iemand zijn naam angstig en waarschuwend riep en hij stond ver schrikt op. Hij moest zeker gedroomd hebben want de zaal was leeg, de zon had reeds lang haar hoogtepunt bereikt en was nu aan het dalen. Hij moest ook vast geslapen hebben. Do kellners hadden hot niet gewaagd een zoo voornaam uitdienden heer te wekken, hetgeen hij met een goede fooi beloonde. Duitschland. De Köln. Ztg. verneemt uit Ober hausen, dat men daar voor oenigon tijd een aantal mijnwerkers uit Holland liet komen. Deze lieten zich echter reeds de beide eerste dagen voorschot geven, en toen hot werk hun niet be viel, verdwenen de moesten weer. Met buitonlandscho arbeiders, com- menteert het blad, heeft men reeds vaak slechte, ondervinding opgedaan. Rusland. Bagrof veroordeeld. De krijgsraad veroordeelde Bagrof, den moordenaar van Stolypin, tot don dood door den strop. ItALlfc Door zware onweders en regens wer den volgens den „Berliner Lokal Anzei- ger” kolossale aschmassa’s van den Vesuvius weggespoeld. Do krater Resi na ligt onder het slik bedolven. Ver schillende huizan stortten in. Zes per sonen werden gedood. Het treinverkeer met Napels is gestoord. De uitbarsting van den Vesuvius. Aan den „Berliner Lokal Anzeiger” wordt over de slijkoverstrooming aan den Vesuvius gemold, dat in Portici en in Via Casaconte het slijk twee meter hoog ligt.’Torre del Greco is gedeeltelijk met slijk bodekt. Honder den boerengezinnen zgn in hun hui zen geblokkeerd. In Resina, Torre Greco en op de naburige velden zijn reeds twintig dooden geteld. Vijf van de mooiste villa’s, toobehoorende men achteloos in de hand, terwijl zij zeide „Ik dank u.” Toen keerde zij zich om als om te bewgzen, dat zij het gesprek als af- geloopen beschouwde en keek weer naar het blauwe meer. De jonge man, die zich zelf onweerstaanbaar dacht, deed watr hij in dezen het verstan digste doen kon. Hij kqerdo zich om en keek naar hot jonge meisje, bij wie hij in alle gevallen meer kansen had dat zijn liove attenties zouden worden aangenomen. De kleine kokette schoen zelfs daarvan gediend, klaarblijkelijk verveelde zij zich niettegenstaande de mooie omgeving en een oogenblik later liep het jonge paar met elkander lachend opr en af. Dit alles beschouwde de ernstige heer uit de verte en ook dat do damo op wier gezicht weer een treurige uit drukking lag, zich bukte en een klei- nen natten steen opnam en in den zak liet glijden. Ook de gecostumeerde had dit bemerkt en keek haar van nu af met verachting aan. Op de terugreis verwaardigde hij haar niet met eenen blik en de onbegrijpelijke dame bemerkte dat niet eens, maar zat weer zwijgend naar het schoone om haar hoen te kijken. Toen zich later het gezelschap weer toevallig tesamen vond in een dorps- genoeg niet zoo mooi,” hernam de goedhartige. „Wij zullen wel nooit op haar ge lijken, aan ons fatsoenlijke vrouwen gelukt het niet de algemeene aandacht op ons te vestigen. Ik moet eerlijk bekennen dat dit ook niet mijn streven is zij wendde toevallig het hoofd om en blikte in de oogen van den zwijgenden reiziger die haar sarcas tisch aankeken alsof hij haar gesprek gehoord had en in stilte het noodige over haar gedacht had. Snel trok zij haar vriendin met zich mede. Tegelijkertijd keerde de vreemdeling zich om, zijn oogen zochten de vrouw die zoo spoedig werd verdacht en vol belangstelling keek hij naar de eenzame vrouwenfiguur en deze belangstelling kwam hoofdzakelijk voort uit het scherpe oordeel van haar medereizig- sters. Het was waar, zij reisde alleen en dat was opvallendmaar dit kon immers een bijzondere reden hebben en dat haar costuum elegant was en haar prachtig figuur in een heerlijk licht stelde, was toch geen ongeoor loofde zaak? En juist hierdoor hadden booze tongen over haar gesproken. Een vluchtig lachje trok over het 1 -t van den reiziger, toen werd hij weer ernstig en dacht: tw- en Wo- neritigatraat vergadering Armenzorg. regeld tijdig tvaagenvan m in onze De verkiezingen in Canada. Toen we indertijd hot wederkeerig- heidsverdrag, zooals dat tusschen de Vereenigde Staten en Canada stond gesloten te worden, bespraken, hebben we ei’ reeds op gewezen, dat in beide landen een vrij sterke oppositie tegen het verdrag was op te merken. En het volk schijnt in deze de partij der oppositie/!^hebben gekozen. ,A1 is nog nieÉ de volledige uitslag van de thans gehouden verkiezingen bekend, zeker is het, dat de liberalen de neder laag hebben geleden. Sir Wilfred Lau rier de liberale minister-president zal thans gevolg moeten geven aan wat hij eenigen tijd geleden heeft gezegd, n.l. dat hij zich in het ambteloos leven zou terugtrekken, als het land hem niet opnieuw zijn vertrouwen schonk. Dat de kiezers zich in grooten getale Het jonge meisje ging daarna bloe men zoeken altijd in de nabijheid van den gecostumeerde die op een hoog rotsblok was gaan zitten. Over de bloemen van dit kleine streepje land zweefde een gele vlinder in den zonneschijn. Weemoedig volg- d“n de oogen van de dame het diertje. De beide dames uit Salzburg fluis terden met elkaar, ook zij hadden de eenzame tot onderwerp. „Zij is geheel alleen uit varen ge gaan. Een dame, die alleen reist, dat moet al zeer onaangenaam zijn.” „Maar zij toont duidelijk dat zij geen gezelschap verlangt, er was genoeg gelegenheid om kennis te maken,” merkte de andere boosaardig op „Maar z‘j zal wel zelf beter weten, waarom É‘j alleen wil blijven.” „Wat een prachtig costuum heeft Bij aankijk eens naar de taille.” p. „Onze naaisters doen dat jammer de minister van douane, zijn niet her kozen, evenals nog drie andere minis ters. Als een merkwaardigheid moet zeker vermeld worden, dat Borden, de aanvoerder van het conservatief, na tionalistisch bloc, ook niet verkozen is. Natuurlijk zal hem wel een plaatsje worden ingeruimd. Volgens de laatste berichten zijn tot nu toe gekozen, 79 liberalen en 129 conservatieven. De oppositie wint daarbij reeds 50 zetels. Of het bondgenootschap tusschen nationalisten en conservatieven van langen duur zal zijn, is te betwijfelen. Een gemeenschappelijk regeeringsplan is er niet. De val van Laurier was slechts do gemeenschappelijke lenze. van de liberalen hebben afgewend, kan het best worden waargenomen als men weet, dat de liberalen bij de ver kiezingen in 1908 een meerderheid van ruim 40 haalden, die thans waar schijnlijk is omgezet in een nog grooter meerderheid voor de conservatieven. Zelfs het liberale bolwerk der pro vincie Quebec heeft zich afkeerig ge toond van de politiek van Sir Laurier. De verkiezingsstrijd is met groote levendigheid gevoerd. Het aantal opgekomenen overtrof verre dat van andere jaren. Erg dui delijk is voor een buitenstaander de geheöle strijd nog niet. Begrijpelijk is, dat in de oostelijke,dichtbevolkte en industrieele provinciën verzet was ge rezen tegen het verdrag. Deze provin cies hadden echter een dergelijke nederlaag den liberalen niet kunnen bezorgen. Grooter kwaad deed de vrees, die onder een groot deel der bevolking heerscht, dat tengevolge van de vermindering der douane-in- komsten, de directe belastingen zouden moeten worden verhoogd en de con servatieven onder leiding van Borden hebben deze vrees zoo groot mogelijk gemaakt. Minder begrijpelijk is echter de hou ding die de z.g. nationalistische partij, de Fransche partij onder leiding van den heer Bourassa heeft aangenomen. Het was bekend, dat de heer Bou rassa in hoofdzaak het met de begin selen van minister Laurier eens was. Wat hem echter van Sir Laurier niet aanstond was diens imperiale politiek en voornamelijk diens vlootplannen En het verwonderlijke in den gehee- len strijd is du, dat thans Bourassa zich verbindt met Borden, die een tegenstander is van de wederkeerig- heidspolitiek en wiens verdere politiek nog imperialistischer is dan van Sir Laurier. Zelfs de Engelsche bladen begrijpen van dezen toestand niet veel. Maar de conservatieve partij juicht nu het gehate wederkeengheidsverdrag door de bevolking is veroordeeld. Zooals men waarschijnlijk weet, vreesden de unionisten, dat het ver drag voor Canada een beletsel kon wezen om toe te treden tot het Al- Britsche Tolverbond, dat zij in de toekomst hopen te stichten. Zeker is, dat de middenstof zich in deze tegen Lauriers plannen heeft verzet. De geestelijke vaders van het wederkeerigheidsverdrag, de minister van financiën Tielding en Paterson, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter keBnis van de ingezetenen; dat het »e Suppletoir Kohier£der plaat- sehjke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1912, door Gedeputeerde' Staten van Zuid-Hol- land goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 22 September 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretiris, BROUWER. (ilirilSIII t COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames 1 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. RA~jS

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1