s* r Maandag 25 September 1911. No. 11671. Buitentandsch Nieuws. Snniten laxxd.- E FEULLEIOlW □JU Bjjna Bezweken. I N'ieM'ws- ezi -^^cS-"vex,tezi.‘tie"}oleud- voox ezx Ozxxs’txellseix. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en .Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. 5Oe Jaargang f 1.25 s' r levering. (Naar het Duitsch.) d Olympia— I (Wordt vervolgd). Genoegen”, mtentoonstel- Conoert der medewerking B. Spaander- DANTZIG, farkt 43. OOGEN. iSHOVEN. ST. zich stil buiten maar blijkbaar Zij die zich met 1 October op <le GOUDSCHE COU RANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. plaats hebben Sept. „Harmonie” ran de Kon. ud-Onderoffi- GOIIISIH E COURANT PRIJS VAN HE'f ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post.1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.56 Idem franco per post„1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweo 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren. >uw- en Wo- ipieringstraat vergadering a Armenzorg. 'eregeld ty dig ntvangenvan vermakelyk- l&n in onze edenvergade- mvereeniging le bovenzaal „Holland ia” Enokland. Wel hoeft do lorscho staking niet zoo groote uitbreiding gekregen, als men vreesde, maar de toestand, is toch ernstig genoeg, vooral op de Southern and Western Railway. Queenstown is afgesloten van het verkeer en de passagiers van den Atlantisehen stoomer „Cedric”, die Vrijdagochtend aankwam, konden van daar niet verder. De lerscho mail werd naar Liverpool gebracht en zal van daar over Holyhaed weder naar Ier land komen. En eenzelfde toestand als to Queenstown heerscht ook in vele andere plaatsen. Volgens de Daily Mail is hot zoo goed als zeker, dat de maatschappijen den strijd, zoo noodig, zullen volhou den tot hot bittere einde. En zij heb ben hoop, dat hun de zege zal blijven, want hot stroomt aanbiedingen uit. Ierland, zoowel als uit Engeland, voor de door de stakers opengelaten be trekkingen, zoodat zij met voldoende militaire bescherming meenen den dienst geregeld te kunnen volhoudon. Aan de stations te Dublin, vermeer dert he! aantal stakers, maar niet in die mate, dat de dienst er door ont wricht wordt, ofschoon de bestuur? ders van de „Amalgamated Soeiety” bet volkomen naar hun Frankrijk. Het(ongeluk op de „Gloire” In het arsenaal te Toulon is oen rouwzaal ingericht, van waaruit heden morgen de begrafenis zou plaats heb- „Dat beteekent dat ook U de on overwinbare dwaling der mannen hebt dat een vrouw in gevaar verkeert zoo- dra zij het waagt alleen een schrede in het leven te doen. „Ach, een geëmancipeerde vrouw,” dacht hij, ontgoocheld, terwijl zijn be langstelling begon te verminderen, want hij haatte niets meer dan geëmancipeerde vrouwen. Maar zij, alsof zij zijn gedachten geraden had, ging voort „En toch, is dat geen onrecht Het leven is zeer onwillekeurig en bekom mert zich weinig in zijn verloop om hetgeen de vooroordeelen der men- schen voorschrijven. Men behoeft nog geen geëmancipeerde te zijn om mis schien alleen zijn weg door het leven te moeten maken.” „U slaat toch mijn voorstel niet at „Dat heb ik daarmede niet willdi^ zeggen, mijnheer. Ik heb niet op uwen steun gedoeld.” „Dan gaan wij als goede vrienden met elkaar, maar ik hoop niet dat u denken zult dat ik U als hulpbehoe vend beschouw.” „Spot U daarmede niet,” antwoord de zij lachend, „ik verheug mij op mgn zelfstandigheid en zoo aanmati gend als het ook klinken moge, op mijn zelfbewustzijn.” ben van de slachtoffers van do ramp op de Gloire. Aan de wanden waren vaandels .onngebracht en groen versierde de zaal. De toestand der gwonden is bevre digend. Men hoopt hen in het leven te behouden. Een oogenblik daarna begaven allen zich ter ruste en de stilte werd slechts nu en dan verbroken door het loeien van een koe. De vreemdeling hoe vermoeid hij ook was, kon den slaap niet vatten. Op een kleinen afstand van hem lag de schoone reizigster in haar reisdeken gewikkeld op de bank. Hij kon haar* gezicht duidelijk zien. Ook zij sliep niet. Op het gezicht lag weer dezelfde uitdrukking van smart, die zy had in de boot. Hij keek naar haar zeldzaam mooi hoofdje en het prachtig haar. Toen schaamde hij zich om zijn nieuws gierigheid en sloot de ooge», vast be sloten te slapen. Maar zyn gedachten lieten hem niet met rust. „v%ie zou zy toch zijn?” vroeg hij zichzelf af. Merkwaardig Hij die deze reis had aangevangen met het vaste voornemen om de menschen te ontvlieden en te vergeten, lag hier nauwelijks twee schreden van een dame verwijderd, met wie hij niets te maken had, die hij niet kende, met wie hy uit beleefdheid een jaar woorden had gewisseld en die iet toeval met hem had samengebracht op den top van een berg, en waarin hij toch belang stelde. Oplichting op groote schaal. De Parijsche politie heeft een tweetal oplichters gearresteerd, die door uit giften van aandeelen van niet bestaan de maatschappijen, de Parijsche spaar ders ongeveer 2 millioen francs uit den zak te kloppen. De oene oplichter noemde zich Parmarini, maar heet in werkelijkheid Gabriel Asquascitad hy is afkomstig uit Lyon, waar hij vroeger advocaat was. Wegens bedrog en valschheid in geschrifte was Asqu ascitad reeds driemaal, tezamen tot 11 jaar, gevangenisstraf veroordeeld. De andere oplichter is baron De Win ter, die gezegd wordt van Hollandsche afkomst en oud-zeeofficier te zijn. De Winter is 61 jaar oud en heeft een zoon die officier is. Onder de slacht- aan verborgen delfstoffen als Tripolis. Alle Italianen, die’thans in het buiten land werk zoeken, zouden daar toonen den arbeid kunnen vinden. Do fabel achtigste dingen worden van Tripolis opgedischt. Daartegenover stellen de democratische bladen,Mat Tripolis juist een arm land zonder natuurlijke hulp bronnen is. Zij oordeelen dat hot geld dat aan Tripolis besteed zou moeten worden, boter kan worden aangewend ten bate van binnonland- sche kolonisatie in Italië zelf. Tevens wijzen zij nog op een anderen factor, die werkelijk voor Italië niet weg te cijferen is. Zij verwachten een belangrijken te genstand van Turkije niet alleen, maar ook van de bewoners van Tripolis zelf. In het eorst heeft dan ook de Italiaansche wgeering den strijd gehouden, bezweken voor den volksaandrang schijnt zij er toch toe te zijn overge gaan maatregelen te nemen, die oen mogelijke antiexai ie van Tripolis zou den noodig maken. Volgens sommige bladen zou de Italiaansche gezant te Konstantinopel aan Turkije moeten voorstellen, Tri polis tegen vergoeding af tè staan. Mochten de onderhandelingen echter mislukken, dan zou een krachtdadig optreden volgen. En als voorbereiding daarvoor worden reeds verschillend i militaire maatregelen genomen. Een groot aantal schepen wordt bijeenge trokken en een macht van 30000 sol daten die zoo noodig tot 50000 man kan worden opgevoerd staat gereed om de meest belangrijke 'punten te bezetten. Zooveel is echter wel bekend geworden, dat de inwoners van Tri polis zich met hand en tand tegen een annexatie van hun land zullen verzetten. Een delegatie moet reeds naar Konstantinopel zijn vertrokken om er bij de Porte op aan te dringen zich tegen de eischen van Italië te verzetten. En ook de Turksche bladen wijzen de Italiaansche eischen onvoor waardelijk af. Wanneer men rekent, dat Turkije thans reeds een vrij aan- zienlyke legermacht in Tripolis heeft en men ziet de stemming over de bevolking aldaar, dan is een conflict zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. De landhonger van de groote mogendheden schijnt in den laatsten tijd weer verbazend te zijn toegeno men. Het is te hopen, dat het conflict alsnog in der minne zal kunnen wor den geschikt. «ddi± Italië. De hevige stormen in de provincie Napels waarover wy reeds het oen en ander mededeelden, hebben groote j. verwoestingen aangericht, vooral in de nabijheid van den Vesuvius. De telographischo en telephonisohe ge meenschap door de geheole streek is verbroken en het spoorwegverkeer is op verschillende plaatsen gestremd, Ook andere deelen van Italië zyn door zware stormen geteisterd. Te Rome heeft het zoo hevig gere gend, dat in verschillende straten het water een meter hoog stond en een aantal koffiehuizen on bureaux van bladen onder water liepen. De spoorweg van Varese naar Luino is door den storm vernield en het station Valle-Olona staat rondom in het water. Ruslan». Bij de begrafenis van Stolypin Za terdag te Kief was op de verschillende consulaatsgebouwen de vlag halfstok geheschen. Een dichte menigte vulde de kloosterplaats voor de kerk, waar Stolypin’s lijk opgebaard lag. Kort daarop verschonen de deputaties van de openbare lichamen, do vertegen woordigers der stad Petersburg en van andere Russische steden, de besturen van monarchistische vereenigingen, vele hoogwaardighoidsbeklëedors, do generaal-procurator der Heilige Sy node, do minister van justitie, de pre sidenten en de leden van de Doema en van don Staatsraftw en vele andere deputaties. De vertegenwoordigers legden een groot aantal kransen op de kist, ook namens de Keizerin-We- duwe, en den prins en de prinses van Oldenburg en den president der Doema. Om 10 uur begon de rouwdienst, die door Metropolitaan Flabian werd geleid. Daarna volgdén drie toespra ken. Tegen 2 uur in den namiddag was de dienst geëindigd. Daarna werd de kist, onder klokgelui en koorzang, naar het graf gedragog door de groot waardigheid sbekleeders. Toen de kist in het graf wasneergelaten wei door de monniken met bloemen b^eLv. Nadat drie geweersalvo’s waren ge lost werd de groeve gestoten. De aanwezigen bleven nog lang op het kerkhof, biddend dat de herinnering aan den trouwen dienaar van keizer en vaderland niet zal worden uitge- wischt. Het monument voor Stolypin zal tot opschrift dragen de volgende woor den, die de overledene eens in de Doema gesproken heeft„Gij wenscht groote veranderingen, wij wenschen een groot Rusland”. De moord op Stolypin. De behandeling der zaak van den moordenaar Bagrof heeft twintig mi nuten geduurd. De minister van Jus titie was er bij tegenwoordig. Bagrof vertelde rustig zijn levensloop. Hij verklaarde Stolypin te hebben gedood om aan zijn partij het bewijs te leveren dat hij was een revolution- nair en niet e'en agent van de politie. Met onverschilligheid hoorde Bagrof het doodvonnis aan. De voltrekking zal door den strop op 25 halt maken om den nacht door te brengen.” De vreemdeling knikte met het hoofd„En dan morgen verder.” Toen trokken zij verder totdat de jongen, aangekomen, op de plaats waar zij zouden overnachten, een juich kreet uitstiet en op de J^lpenhut toe liep, uit welker vensters rood schijnsel van vuur zichtbaar was. De deur van de hut was zoo laag dat de vreemdeling zich bukken moest toen hij naar binnen ging en het eerste waarop zijn verbaasden blik viel was de dame uit de boot. Zij zat op een ruwe bank die bij het vuur geplaatst was, terwijl de herdersvrouw reeds melk gegoten had in den aarden schotel dien zij op de knieën hield en zwart brood daarbij gedaan had, als het eenige avondmaal dat zij haar gaston kon voor zetten. Bij den welluidenden groet van den vreemdeling keek de dame op. „Pardon, -zeide hij, terwyl hij naast haar plaats nam omdat de bank de eenige zitplaats in de hut was. „Het is een merkwaardig toeval, dat ik U hier weder ontmoet, geëerd dame, in dezelfde hut die ik ook als nachtkwar tier gekozen heb. Is U van ptanhoo- ger te stijgen?” Hy had het voorgevallene met den Italië en Tripolis. Terwijl de oplossing van de Marok- kaansrlie kwegtie eiken dag schijnt verwacht te kunnen worden, is een nieuw conflict van eveneens ernstigen aard tusschen Italië en Turkije gere zen. Reeds sedert langen tijd heeft Italië een begeerigen blik geslagen op Tripolis. En nu de kwestie tusschen Duitschland en Frankrijk was gere zen, oordeelde de Italiaansche pers het een geschikt oogenblik om de regee- ring er op te wijzen, dat ook Italië een afzetgebied aan de Middellandsche Zee moest hebben. Gunstiger oogen blik dan thans zou volgens de Itali- aamsche bladen niet spoedig weer ko men. Met Frankrijk is reeds in 1904 een overeenkomst gestoten, die in een mogelijke inbeslagneming van Tripolis door Italië vóórziet. Oostenrijk zou het plan zelfs zeef gezind zijn omdat daardoor de aandacht van Italië meer van den Balkan, het operatiegebied van Oostenrijk wordt afgeleid. Van Engeland verwachtte men als niet di rect belanghebbend, geen tegenwer king. Bleef dus slechts over Duitsch- land, dat altijd Turkije de hand boven het hoofd heeft gehouden. Op het oogenblik is echter Duitschlands aan dacht geheel gewijd aan de Marok- kaansche kwestie en het is dus niet waarschijnlijk, dat, ingeval Italië met Turkije, de tegenwoordige bezitter van Tripolis, in conflict kwam, Dnitschland met veel meer dan woorden van zijn goede gezindheid tegenover Turkije zou blijk geven. De nationalistische pers en die schijnt zeer sterk in Italië laat dan ook geen dag voorbijgaan om er bij de regeering op aan te dringen, thans in Tripolis in te grijpen. Slechts de radicaal-democratische en de sociaal democratische bladen verzetten zich tegen een optreden in Tripolis. Vol gens de nationalistische pers is er geen land zoo rijk wat betreft bebouwbaar oppervlak als wat betreft de schatten gecostumeerde nog in de gedachte en was nieuwsgierig hoe zij tegen heta zou zijn. Zij keek hem aan, draalde eventjes maar met de omstandigheden rekening houdende, antwoordde zij met heldere stem, die hem heerlijk in de de ooren klonk „Ja, morgen zeer vroeg. Ik wilde naar den top van den berg maar de invallende duisternis dwong mij hier te overnachten.” „En U doet dit geheel alleen vroeg hij verwonderd. „O, neen, ik heb een gids.” „Dat begrijp ik, maar het verwon dert mij dat U buitendien niemand bij U heeft.”. De dame sloeg de oogen neer en keek in het vuur, zonder antwoord te geven. Hij gevoelde dat hij iets pijn lijks had aangeroerd en dat deed hem werkelijk leed. „Misschien zoudt U mij willen toe staan de tocht met U te maken. Boven moeten wy elkaar toch ontmoeten,” vroeg hy, een beetje dapper gewor den, zelf niet wetende waardoor dit kwam. Zij keek hem onderzoekend en stil zwijgend aan. Nu eerst bemerkte hij hoe schoon zij was en dat zij niet ver over de twintig kon zijn. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer#0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regeb f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. De vice admiraal Aubert heeft aan de wonden van de „Gloire” medegedeeld, dat de Minister van Marine aan allen de militaire medaille zal toekennen. De overleden vaandrig Quomeneur blijkt een slachtoffer van zijn plicht te zyn. Hij behoorde tot do lichtst ge kwetsten in den toren, doch wilde dezen niet voor de anderen verlaten. Hij bleef zoolang in don toren, waar van do lucht vergiftigd was, tot allo gewonden bevrijd waren. Deze daad kostte den vaandrig het leven. Op de Marseillaise” is gisteren eveneens by het lossen van saluut schoten oen ongeluk gebeurd, van ge lijken aard, als op de „Gloire” plaats had. Het schot ging af, voordat het kanon gesloten was. Door een geluk kig toéval echter werd niemand ge wond. Van vorst on sneeuw. In Mid den-Erankrijk, in het byzonder in hot bergachtig departement Cantal, is plotaolig sterke vorst ingetredon, ge paard gaande met. zware» sneeuwval. Do sneeuw ligt 10 cM. hoog. De talrijke kudden, die zich nog in do bergweiden bevonden, zijn in alleryl naar de stallen gebracht. Ook in het Zuiden van Frankrijk is de tempera tuur, vooral dos nachts, sterk gedaald. Te Pau daalde do temperatuur tot 12 graden. 3) Hij zette zijn Alten hoed op het hoofd en riep den knaap dien hij als gids had aangenomen en die zijn bagage opnam, terwijl hijzelf de lichte reiatasch omhing en veerkrachtig den gids volgde die den breeden landweg afliep. Niet lang bleven zij daarop. Een smal voetpad tusschen heuvelachtige weiden kronkelde zich rechts van den weg af. Toen zy een tijdlang het voet pad bestegen hadden, stond de vreem deling stil en aanschouwde het rijke, schoone landschap dat voor ziin voeten lag. Hoe hooger zij kwamen, hoe meer de vreemdeling scheen te veranderen en ziin oogen schitterden vol vuur terwijl een glimlach zijn lippen krulde. „Wy hebben den weg gauw afge leid. myn jongen,” zeide hy met een heldere stem. „Hoe ver moeten wij lug twee uur en dan kunnen wijl

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1