D: c r I No. 11673. Dinsdag 36 September 1911. 50e Jaargang. Sixïtexi laxxd.. w Buitenlandsch. Nieuws. FEUILLETON. Bijna Bezweken. rmeer! exx ^.d.-vextexi.tie'loleLcl voox exx Oaaxstr ©Zbcexu Verschijiit dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. I een TG, Coiffeur. (Naar het Duitsch.) (Wordt vervolgd.) k Zn., Gouda. t i 1JW per verkrijgbaar •N FELTON. bet haar zgn hhi haarverf. »kt het haar „Harmonie” ran de Kon. ud-Omterotfi- !4unie"} Oost- 'a uur in een Vergadering da” van dat aukmisbruik. Concert der medewerking B. Spaander- pregett tijdig nt vangen van vennató^k- daa in cm» edenvergade- nvereeniging ie bovenzaal „HoUandia” Chili. In hèt departenrei^» Turepto (Chili) zijn goudmijnen ontdek In de eerste week is volgens de Chileensche bladen 276 K.G. gedegen goud gewonnen. De regeering zendt troepen om de orde te handhaven. Zij <lie zich met 1 October op de GOUDSCHE ÓÖÜ- HANT abonneeren, ontvan gen de tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Rusland. De opvolger van Stolypin. De benoeming van Kokowzef tot minister-president, waarbij hij echter de portefeuille van financiën behoudt, is thans officieel gepubliceerd. Engeland. Ook in Engeland stijgen de prijzen der levensmiddelen aanzienlijk. Zoo is dezer dagen in een bijeenkomst van GDI 1IMIIE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke.regel meer ,0.10 B|j drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze teg«i twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling elke regel meer 6 etsReclames f 0 25 per regel Groote letters en randen naar plaatsruimte. Staatsbedrijf in Australië. Terwijl men in de meeste landen nog pas onderzoekingen houdt of het in het exploitatie brengen van groote bedrijven door den Staat kan worden overgenomen is in Australië dit sys teem hoewel nog maar kort, toch reeds ingeburgerd. De Arbeiderspartij aldaar heeft reeds jarenlang propaganda gemaakt voor staatsexploitatie van vele bedrijven. De arbeidersregeering die ongeveer jaar geleden in Nieuw-Zuid-Wales aan het bbwind kwam is dan ook direct in die richting aan het werk getrokken. Reeds werden steenovens in een fabriek tot vervaardiging van zandsteen opgericht, terwijl hot onderzoek naar een kolenmijn gaande is. Reeds wordt ook de aanleg van Staatsspoorwegen in eigen beheer uit- gevoera. Het.meest grootsche plan is echter zeker* wel op het oogenblik aanhangig. Jaarlijks worden schatten aan geld in het buitenland besteed tot aanschaffing van allerlei, ijzer en staalwaren, niettegenstaande is geble ken, dat Australië zelf schatten aan ertsen in zijn bodem bergt. Rails, bruggen, pantserplaten voor schepen, dat alles werd in het buitenland aan geschaft ofschoon zeer zeker Australië in zijn eigen behoeften kan voorzien. Dit verder onmogelijk te maken is het streven der regeering en eigen aardig wordt daarbij de regeering ge steund niet alleen door haar eigen partij-pers, maar zelfs door die bladen die anders niet regeeringsgezind zijn. Ten einde te onderzoeken of een flinke ontwikkeling van het Staatsbedrijf mogelijk zou zijn, heeft de Austra lische regeering er toegebracht in Engeland uit te zien naar een des kundige die haar in deze kwestie kan voorlichten. Toen de minister president Mac Gowan, tijdens de kroningsfeesten toch in Londen was, heeft hij in ver- eeniging met de agenten van Nieuw ronduit, „ik bon zeer dankbaar daar voor. Alhoewel, voegde zij er lachende bij „niet ieder mij om het even zou zijn geweest. „Bijvoordeeld, de gecostumeerde Zij lachte. „Ja, de gecostumeerde Dan nog liever geheel alleen. „Waarheen wilt ge thans reizen „Desnoods naar het ruim der lucht. Het is mij om het even waarheen.” „Dat was ook mijn plan, dat is heer lijk. Mag ik bij u blijven, als goede vrienden, natuurlijk,” voegde hij haas tig daaraan toe, „omdat u geen be schermer noodig heeft. Ik bid u, zeg niet neen.” Zij keek hem ernstig aan. Zij moest bekennen dat hij een flinke man was, die door zijn uiterlijk reeds vertrouwen inboezemde. Toen gevoelde zij hoeveel prettiger het was den tijd in gesprek door te brengen dan alleen te zijn. Zijn gelaat dat gisteren zoo stroef was, was nu vroolijk en hoopvol, „U kunt het in alle gevallen probee- ren,” zeide hij weer, terwijl hij haar de hand toestak. Zij legde de ha o daarin en toen zeide hij „Weet u wel dat u mij een groot genoegen doet? Het zal u, naar ik hoop, niet berouwen en om de kennis making volledig te makenm^n naam pliment over zooveel uithoudingsver mogen. „Ik zou niets ondernemen dat ik niet volvoeren kan,” zeide zij eenvoudig en schonk den zilveren beker vol wijn. „Ik heb een gezond gestel.” „Dat is etn voorrecht.” antwoordde hij en vervolgde „Het is toch wonderlijk, hoe wij menschen oen spel van het toeval zijn. Ik ving mijn reis aan mot het vaste voornemen de menschen te ontvlieden, geen kennis te maken, doof en stom te zijn voor alles wat in mijn nabijheid was en „En nu zit u hier op den top van een berg naast een der ongewenschte schepselen en waarmede U slechts door Uwe hoffelijkheid in aanraking zijt gekomen. Het spijt mij zeer dat ik u zooveel ongenoegen heb gegeven, maar „Veroorloof mij, dat ik u ditmaal in de rede val,” sprak bij levendig, „in dien n mij hadt laten uitspreken, dan zoudt u gehoord hebben, dat u zich zeer vergist. Ik wilde aan mijn zin toevoegenen hoe weinig genot zou ik dan allen hebben gesmaakt. Neen de mensch kan niet zonder gezelligheid leven. Maar wees u nu oprecht, ver veelt u dit toeval „In het geheel niet” antwoordde zij raw- en Wo- IfMringrtraat vergadering a Armenzorg, ur. Vergade- ikeHers Ver- 4) Daarom woelde hij heen en weer, er over peinzende wie zij toch kon zijn, die zoo geheel alleen door de wereld ging. „Onbegrijdelijk, dat je nog zoo dwaas kunt zijn om je hersenen noodeloos te vermoeien. Slaap maar liever,” zeide hij tot zichzelf. Toen de nieuwe morgen begon te gloren, sprong hij op. Zij stond voor de deur der hut in hqar reismantel gehuld en keek naar het opgaan der zon. Zij zag een beetje bleek uit, wat haar echter in zijn oogen schooner maakte. Hij begroette haar en zonder dralen drukte zij de aangeboden hand. Zij scheen vertrouwen te krijgen in den sta ti gen, ernstigen man die voor haar stond. Toen togen zij op weg. Langzamer hand werd de tocht moeielijker. De plantengroei hield meer en meer op. door het gerucht van een sleepboot. Welhaast bemerkten zij den sleeper Vilvorde die het binnenschip Flora voorttrok en in hun richting af kwam. Zij riepen uit al hun macht, maar hoi was reeds te laatde Flora botsto met een schrrikkelijk gekraak op hun vaaituig. Op de Flora die met cement gela den was, bevonden zich de schipper Adriaenssens, diens vrouw on twee kinderen, 4 on 1 jaar oud. Op het oogenblik der aanvaring stond de schipper voor op de boot, terwijl de vrouw mot haar jongste kind in den arm aan het roer was. Daar hot schip onmiddellijk begon te zinken, riep Landuyt hen toe zich te redden on bij hom aan boord te springen. Doch de vrouw wilde kost wat kost haar ander kind redden dat in do kabion sliep. Op het oogenblik dat zij naar beneden ging, zonk het schip. Hnlp kon niet baten gansch familie, man, - vrouw en de twee kinderen verdron ken. Tot nu toe heeft men nog geen der lijken gevonden. De mast van het schip steekt eenigo voeten boven hot water uit, en duidt aan de talrijke nieuwsgierigen dio op den oever staan do plaats aan van het ongeluk. Het parket van Dendormondo door de gendarmerie van Basel verwittigd, kwam Zondagnamiddag ter plaats. Het was samengesteld uit de heeren Goerinckx, nrokureur des Koninga, Ver- wilgen onderzoeksrechter, en Brouc- kaert, griffier. Do getuigen van hot ongeluk werden ondervraagd. FRANKRIJK. De ontzettende Ramp van do Liberté. De Fransche Marine is de laatste weken op vroeselijke wijze getroffen. Pas nog heeft op de nGloire” zulk een ernstig ongeluk plaats gehad bij het afvuren van een kanon of gisteren kwamen de telegrammen melding maken van een vroeselijke ontploffing aan boord van het pantaerschip „Lj- berté”, een ramp zoo groot, dat deze ver over de Fransche grenzen met ontzetting is vernomen. De vreemde staatshoofden hebben bij het vernemen van de ramp aan den Fransohon President hunne deel neming betuigd. De Duitsche keizer seinde aan presi dent Fallières „Ik kan geen woorden vinden om mijn innige deelneming uit te spreken in de ramp, die Frankrijk heeft getroffen. Zuid-Wales aldaar gezocht naar den meest geschikten persoon. Het oog is toen gevallen op deu heer Paul, den voormaligen directeur-generaal van de Glasgower Steel-Company. De regee ring heeft hem bewogen in alle stilte een reis te ondernemen naar Sidney om een verslag over de vooruitzichten der ijzer-industrie in Nieuw Zuid- Wales uit te brengen. De heer Paul is nu onlangs in Sidney aangekomen en is direct aan den arbeid getrokken om uit te maken of de Australische ertsen geschikt zijn voor de vervaar diging van staal en ijzer. Tevens moet hij echter een kostenberekening in leveren van de voor de regeering be- noodigde ijzerwaren en de productie kosten daarvan, zoo do Staat de ver vaardiging zelf op zich neemt. Do regeering van Nieuw-Zuid-Wales is echter blijkbaar niet van plan een kat in den zak te koopen, want als derde opdracht heeft do heer Paul uit te maken of het bestaande contract met de ijzermijn in Eskbank voor de re geering voordeelig is, ja of neen. Verder zal hij een kostenberekening irtdienen voor de inrichting van een smelterij van zoodanige grootte, dat zij in de behoefte van alle Australische Staten en den Bondsregeering kan voorzien. Zelfs het vervaardigen van rails, bruggen enz. moet in deze in richting kunnen geschieden. Zoo op het eerste gezicht zal het rapport waarschijnlijk voor de regeering gun stig uitvallen. Alleen in Nieuw Zuid- Wales is de hoeveelheid erts op on geveer 50 millioen ton geschat. Tevens worden in de meeste andere Staten eveneens ertslagen aangetroffen, alleen Victoria schijnt minder begunstigd. Nu doet natuurlijk het gehalte in deze kwestie nog bijzonder veel. Is het rapport van den uit Engeland overgekomen deskundige gunstig to noemen, dan zijn in deze Australische staat waarschijnlijk inrichtingen te wachten, zooals nog nergens ter wereld worden aahgetroffen. oude geslachten afstammen! Zwitserland. Protest tegen den oorlog. Het internationaal socialistisch bu reau vergaderde gisteren te Zürich. Veertien landen waren vertegenwoor digd. Er werd een resolutie aangeno men, waarin de oorlog krachtig wordt afgekeurd en het besluit wordt te kennen gegeven, in alle hoofdsteden betoogingen tegen den oorlog te or- ganiscoren. is Werneron uwe naam Zij drukte de lippen op elkaar, ter wijl zij scheen na te denken, toen ant woordde zij koel: „Wat doen namen er too I Laat mij den mijnen verzwijgen, mijnheer Wer ner.” Hij zag haar verwonder^ aan. „Mijn heer Werner „Neen, dat zou niet goed zijn. Werner is mijn voornaam. Ik denk echter dat wij hier zooveel duizend meter hooger dan daar be neden, de gewone beleefdheden wel wel een weinig kunnen ter z(jde stel len en aan onze kennismaking een ander karakter geven kunnen. Mij is reeds uw voornaam genoeg, dat wil zeggen indien u my wdt toestaan u daarmede te noemen.” Een droefgeestig lachje speelde om haar mond. „Gaarne” antwoordde zij kortweg. „Ik heet Lona.” „Dan op onze vriendschap, Ijona," zfcide hij, terwijl hij haar den vollen beker o verreikte. „Goed, dat er geen neven en nichten van ons in de buurt zijn,” zeide zjj lachend, cm dezen zeldzame» toestand te zien. melkslijters in West-Louden en de melkslijters in do andere doelen van Londen en elders in Engeland zullofi dit voorbeeld wel volgen besloten met ingang van 1 October don prijs der melk van 4 d. tot 5 d. per quart to vorhoogen (1 liter 0.8799 quart). Oorzaak van deze prijsverhooging is ook hier de droogto, die schaarschta van veevoeder deed ontstaan. In den laatste» tijd gaan de prijzen vi n levensmiddelen met verontrusten de snelheid in de hoogte, dat blijkt uit een opgave van de marktprijzen doo| hot departement van landbouw ver* strekt. In een week stegen de prys van Cheddar kaas van 7 sh. en 72 sh. per cwt (ongeveer 50 K.G.) tot 78 sh. en 74 sh.van melk van 93/4 en 12,/j d. tot 133/4 en 15% d. por imperia! gallon (1 liter 0,21997 gallon)van boter van 130 en 132 sh. per cwt. tot 130 sh. en 144 sh. In sommige doelen van het land steeg do prijs van hot brood van 5 d. tot 5l/a d. per 4 ponds brood (1 K.G. 2.204 Eng. pond). En in Zuid Londen steeg de prijs van de suiker de vorigo week met een stuiver por pond. De vloeschprijzen zijn eveneens st(j* gendo, groente is nauwelijks te krijgen en eieren rezon *ian met een tot drie stuivers per dozijn in prijs. Alleon fruit is goodkoop. Daar ook kolonprijzen stygen en ook koloniale producten duurder wor den, is dus ook in Engeland een zeer duro winter te verwachten. BelgiE. Ongeluk op de Schelde. Uit Boom wordt geseind Op de Schelde zijn twee booten met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor de booten zonken en 4 personen ver* dronken. Omtrent de aanvaring op de Schelde lozen wij in Do Niouwo Gazet het volgende relaas Zondagmorgen rond 3 uur, had op de Schelde ter hoogte van Hemixom, een schrikkelijk ongeluk plaats. Een dikke mist hing over den stroom, on verscheiden schippers wierpen het anker uit om de klaarte af te wachten. Zulks deed o. a. de cchipper Lan duyt die voor Hemixom ten anker ging liggen. De schipper was met zijn knecht op het dek van het schip, wanneer hun aandacht getrokken werd Amerika. Uit Appleton, V. S., komt bericht, dat daar een jan-plezier is aangereden door een trein. Van de personen in de jan-plezier werden er 14 gedood en 12 gekwetst. Blijkens mededeelingen uit Was hington hoeft de expeditie van Roo- sofelt in Afrika ongeveer 80,000 dol lars gekost. Het Smithsonian Institute draagt drie vijfde der kosten, maar het betaalt deze niet uit eigen kas, maar uit bydragen van vrienden van Roosevelt ontvangend De Rockefellers hebben oen groote familievergadering gehouden te Rough- keepsoe in Now-Yersoy. Daar waren tal van Rockefellers bijeen de groote John D. was verhinderd en het bleek hier, dat de geheele familie blijk baar nog al gelukkig was geweest in zaken en zeer welvarend is. Zooals dat behoort bij een familie, die den rijksten man van de wereld onder hare leden telt, kon op deze bijeenkomst worden vastgestold, dat de Rockefel lers van zeer voorname afkomst zijn. De genealoog, professor Lewis n.l., is er in geslaagd een stamboom te ma ken, waaruit blijkt, dat de voorvaders der Rockefellers oen kasteel en groote bezittingen hadden in het zuiden vun Frankrijk. Rrof. Lewis kon» reeds tot hot jaar 860 teruggaan. Wol merk waardig, dat zoovele Amerikaanscho rijkaards bij naflere beschouwing van PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post1 .90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Hier en daar bloeiden prachtige alpenrozen, maar bijna de geheele weg was slechts één massa donkerbruine steen. Hij maakte een ruiker voor haar en daardoor was zij met den gids een eind verder verwijderd reeds, voor hij haar weer inhaalde. Toen hij naar haar toe ging werd hij nog meer bekoord door de heerlijke gestalte, die zoo elegant over den harden grond liep. Zij bedankte hem hartelijk voor zijn lieve attentie en daar de moeilijkheden van den weg een gesprek onmogelijk maakten, liepen zij zwijgend naast elkander voort. Diep onder hen lag het landschap, schitterend in het licht der zon. Zoo ver het oog reikte, zag men bergen, dalen, rotsen en nog dieper daaronder het groene tapijt der weide. Wolken dreven heen en weer en toekenden vluchtige schaduwen op het landschap met uitgespreide vleugels zweefde een adelaar bijna onbeweeglijk in de lucht, ver boven den bergtop. „Eindelijk het doel bereikt,” zeide Werner, terwijl hij naast haar ging staan„het is altijd een heerlijke ge dachte, te bereiken hetgeen men voor oogen had.” Zij bevestigde ‘dit en daarna ging men ontbijten. Hg maakte zijn com-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1