Mantels, Costumes, Blousen Biïa.xx©nla,±a.<a.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 397ate Staats-loterij INDISCH NIEUWS. SZFOI2T. Rechtzaken. Landbouw enVeeteelt MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. De nu nog1 restfeerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. D. SAMSOM. BURGERLIJKE STAND. Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant Ef fee t e n h a ii (I e I te A m sterdam «n» - - „De zoo zwaar beproefde famiiiën kannen zich troosten met de gedachte, dat de ongelakkigen bemanning van de „Libertó" den dood heeft gevonden bij de vervulling van haren plicht jegens het vaderland." President Faillières betuigde den keizer zijn dank voor dit hartelijk bewijs van sympathie. De consuls van alle mogendheden hebben op de marine-prefectuur te Toulon condoleance-bezoeken afgelegd. Volgens een telegram van den pre fect van marine te Toulon hebben 274 man van de equipage van de LiSerté geantwoord bij het appèl; 300 k 350 man zijn dus waarschijnlijk dood. Men telde een doode en 50 gewonden aan boord van de Démocratie. Ook op de Véritó en de République zijn slacht offers; het laatste schip is zoodanig beschadigd, dat het naar het dok moet worden gesleept. Commandant van de Liberté was de kapitein ter zee Jaurès, die met verlof afwezig was. De Petit Marseillais meldt, dat bijna alle matrozen, aan boord van de sche pen, die de Liberté ter hulp snelden, gedood of gewond zijn. De ramp heeft ook slachtoffers ge- eischt op de Justice en de Foudre. Als oorzaak wordt vermoed zelf ontbranding van het kruit. De liberté was een der grootste slagschepen van den tijd vóór de dread noughts. Zij mat 14,870 ton, en liep met 18 mijlen snelheid, zij was dus grooter dan de Jena, die op 12 Maart 1907 in de lucht vloog; ook de ramp is grooterer verloren toen ruim 100 menschen het leven. Daar de eerste berichten toen van 300 slachtoffers spraken mag men aannemen dat ook thans het opgegeven cijfer overdre ven is. De Fransche Minister van Marine, Delcassé heeft tegenover journalisten eenige verklaringen omtrent de oor zaak der ramp afgelegd. Delcassé, die er zeer bedroefd uitzag, meende dat de oorzaak aan het ontbranden van het kruit geweten moest worden, Inderdaad blijkt 's Ministers veronder stelling juist te zijn geweest. Een ooggetuige meldt, dat hij zich om 5 uur op een terrein bevond, op 300 meter af stands van de Liberté, om te kijken naar den brand, welke om 4 uur aan boord van het schip was uit gebroken. Eensklaps had een vreese- lijke ontploffing plaats tallooze reus achtige vlammen sloegen uit het sohip op en verlichtten de reede met rossen gloed. Te midden van de ontelbare rookpluimen zag hij allerlei zwarte voorwerpen door de lucht geslingerd worden. Alles gebeurde zeer snel en weinige oogenblikken later was de Afcerté een vormloos wrak. De be- VOTJcing van Toulon, reeds door het gebeurde op de Gloire verontrust is zeer onder den indruk van deze nieuwe ramp. Naar door een ander ooggetuige verhaald wordt, wilden een aantal matrozen, die naar het aoh- terdek waren gevlucht, zich in de booten redden, toen een nieuwe ont ploffing plaats had en allen in de lucht geslingerd werden. Nauwelijks was de brand uitgebroken of de Liberté had door sohoten om onmiddelijke hulp geseind. Van alle schepen werden dadelijk booten met matrozen bemand neergelaten om den brand te helpen blus8chen. Het aantal slachtoffers is daardoor nog grooter geworden, daar bij de opeenvolgende ontploffingen, ook een groot deel van de bemannin gen dier booten gewond of gedood werd. Tbipoli. De Italiaansche zaakgelastigde te Constantinopel heeft gisteren aan den grootvizier een nota overhandigd, wel ke in kraohtige termen gesteld is en waarin geprotesteerd wordt tegen het gevaar waaraan de Italiaansche kolo nie te Tripoli is bloot gesteld, hetwelk voortspruit uit het fanatisme der mu zelmannen, dat dat door de officieren en softa'B tegen de Italianen wordt aangekweekt. De nota zegt dat Italië het vervoeren van Turksche militai ren naar Tripoli beschouwd als een daad van hoogst ernstigen aard. De Duitsche gezant heeft heden een be zoek bij den grootvizier afgelegd, op verzoek van dezen. Volgens een gerucht, welks juist heid echter niet te controleeren is, moot door de spociale commissie aan den Minister van Oorlog voorgesteld zijn, naar Tripoli een divisie, twee batterijen en 12000 geweren te zenden. De onrustbarende berichten hebben op do beu rs een paniek verwekt. Zondagavond te 10 u. 19 min. is Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zyn adjudant majoor jhr. van Suchtelen van de Haare, per D trein van Apeldoorn naar Hamburg vertrok ken. De prins blijft eerst een paar dagen te Hamburg en gaat daarna door naar Mecklenburg. Vrijdagmor gen 6 October zal Z. K. H. pér D-trein van 7 u. 13 min. te Apeldoorn terug- keeren. De voorzitter van de Tweede Ka'* mer, graaf Van By landt, is Zaterdag weer in het Kamergebouw goweest voor de behandeling van de dagelijk- sche bureau-aangelegenheden. Vrijzinnige Studieclub. Op aanstichting van de kiesvereeni- ging Rotterdam heeft een aantal harer leden een Vrijzinnige Studièclub ge sticht, die zich tevens ten doel stelt voorbereiding voor de propaganda van do vrijzinnige denkbeelden. Door lectuur, onderlinge bespreking en deskundige voorlichting zal zij trachten haar doel te bereiken. Het voorloopig bestuur bestaat nit de heeren A. Smit, voorzjtterG. Maathuis, secretaris; J. S. Hollander en A. P. Ottervanger Jzn. Het ongeluk aan boord van de Hertog Hendrik. Blijkens de jonaste aan het depar tement van Marino ontvangen be richten is de toestand der gewonden bij het ongeval aan boord van het pantserschip Hertog Hendrik in Ned. Indië zeer bevredigend. De lichtingen 1907 en 1908. De miliciens van de lichtingen 1907 en 1908, die langer dan oorspronkelijk bepaald was ondor de wapens zijn gehouden, gaan heden met groot ver lof. H. M. de Koningin-Moeder, H. M. de Koningin-Moeder zal aan staande Zaterdag een bezoek brengen aan de groote binnenlandsche fruit- tentoonstelling te Eist. Minderjarigen in woonwagens. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het oordeel van de com missaris der Koningin gevraagd over de volgende aanschrijving, die de minister van Justitie aan de procureur- generaals bij de Gerechtshoven dacht te richten. „Mijn aandacht is gevestigd op het somtijds voorkomende euvel, dat in woonwagens mede trékken minder jarigen, die niet behooren tot het gezin van de bewoners dier woonwagens. Ik acht het noodzakelijk, dat dit kwaad zooveel mogelijk worde bestreden. Door het verblijf op jeugdigen leeftijd in woonwagens worden deze minder jarigen gewoon aan een zoodanig rondtrekkend leven. Ter voorkoming van het aantal woonwagens moet der halve het verblijf in woonwagens van minderjarigen, die in die woonwagens niet noodzakelijk thuis behooren, zoo veel mogelijk worden tegengegaan. Bovendien komt het voor, dat minder jarigen zich, door in woonwagens mede te reizen, op die wijze hopen te onttrekken aan het wettig boven hen gesteld gezag, en moet dus ook om deze reden dit kwaad worden voorkomen. „Ik heb derhalve de eerUWeledel- gestrenge uit te noodigen, te willen bevorderen, dat in uw ressort, voor zoover niet het verblijf met woon wagens in bepaalde gemeente ver boden is, de commissarissen van politie en in gemeenten, waar deze niet aan wezig zijn, de burgemeesters een nauw keurig toezicht op de woonwagens uitoefenen en dat zij, indien minder jarigen in woonwagens worden aan- Setroffen, die niet tot het gezin vah e bewoners dier wagens behooren, de noodige maatregelen nemen, waar door aan dezen toestand een einde zal worden gemaakt. De Legermanoeuvre8. De Roodheimera hebben hun tocht naar het Zuiden niet vol kunnen houden en zijn overijld op den Rijn terug moeten trekken. Maandagmorgen om negen uur was de positie der beide legers zoodanig, dat hun voorhoeden lagen achter de démarcatielijnen respectievelijk Kroeg houtje aan de Heeskampsche Kade over den Zuiduitgang van Zoelen, verder over wachthuis 828 van den Sioorweg naar de redoute aan den vierdiik (Roodheimers) en van Buren (Noordkant) over Kerk Avezaath, Noordrand van Drumpt naar de Prins Willemsluis. De berichten voor de Roodheimera waren allesbehalve gunstig. Van de (veronderstelde) hoofdmacht was be richt gekomen, dat de (veronderstelde) hoofdmacht der Blauwenaars meester was van de beide Waaloevers, terwijl zij hun oprukkende beweging naar het Noorden met kracht voortzetten. Bovendien ondervond de aanvoer van versterking voor de (veronderstelde) hoofdmacht belangrijke vertraging. In verband hiermede had de bevel hebber van het Roodheimer leger aan den commandant van hulpleger bevel gegeven langzaam te retireeren tot in de lijn MaurikKesteren, terwijl bo vendien de 3e varende pontontrein naar Rhenen was gezonden om daar nog een brug te slaan ten einde een eventueel noodzakelijken terugtocht over den Rijn sneller te doen plaats hebben. De volgende officieren van buiten- lar.dsche legers wonen de groote leger- oefeningen in Gelderland bij kolonel Van den Eynde, chef van het 3°reg. inf. (België)de majoor van den gene- ralen staf Renner, militair attaché (Duitschland)majoor Piccieni, adju dant i. b. d. van den koning van Italië (Italië)kapitein V. Durnij, mi litair attaché (Frankrijk)de kapitein van den generaion staf Roodler (Groot- Brittanië). Zooals gezegd, zijn allen uitgenoo- digd aan den maaltijd dien H. M. Woensdag na afloop aer manoeuvres op Het Loo aanbiedt. Heden had de groote veldslag plaats. De Rooden werden over de bruggen teruggedreven. Kapt. v. d. Staaf die gisteren zijn been brak is naar den Haag vervoerd. De artillerist, die de vlammen uit het kanon in het gelaat kreeg zal ver moedelijk zijn oogen moeten missen. Naar aanleiding van de ramp van de Liberté heeft de Nederlandsche regeering door tusschenkomst van den gezant te Parijs aan de Fransche re geering hare diepgevoelde deelneming doen betuigen. Gisteren is bij de Tweede Kamer het by de millioenennota aangekondig de ontwerp tot heffing van 10 opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting in gediend. Nachtelijke aanrandingen Te Rotterdam is Jjet in den laatsten tijd meermajen voorgekomen, dat per sonen des nachts op straat werden aangerand en uitgeschud. Zoo was Zondagmorgen halfvier de buffetchef J. A. op weg naar huis, toen hij in de Boschlaan door vier kerels werd aangegrepen. Een hield hem den mond dicht, terwijl de anderen hem tegen den muur drukten en zijn portemon- naie met f 20 uit den achterzak róóf- den. Toen ontnamen zij hem zijn hor loge. Toen hij in staat was hulp te roepen, namen de straatroovers de vlucht en wierpen het horloge weg dat later teruggevonden is. Muiterij aan boord. Zaterdagmiddag ontstond muiterij onder de equipage van het stoomschip Rocos, liggende in de Waalhaven te Rotterdam. De hulp der politie werd door den kapitein ingeroepenen op zijn verzoek werden drie Grieksche muiters in het huis van bewaring in gebracht. Men meldt ons uit Vlissingen Op de reede heeft Zondagavond een aanvaring plaats gehad «tusschen het Duitsche stoomschip Steinturm en het Belgische stoomschip Marnix. Beide schepen bekwamen averij. De mailboot Mecklenburg is gister morgen te Folkestone op de pier ge- loopen, tengevolge ymrvan de boot boven de waterlijn beschadigd werd. Gistermorgen is zij hier aangekomen, doch moet eenigen tijd uit de vaart worden genomen. Winkelsluiting te Amsterdam. In don Jordaan bleven tot nu toe des Zaterdags de winkels tot 2 uur 's nachts open. Maar Zaterdagavond, toen volgens de verordening op de winkelsluiting 11 uur het klokje van sluiten was, hebben de Jordaansche neringdoenden zich algemeen daaraan gehouden. Zoodat te middernacht alleen nog de talrijke kroegen op de hoeken der straten en dwarsstraten de buiten verlichting ondersteunden. Op de Rozengracht vonden de win keliers in eetwaren dezen weg om hun nering na het sluitingsuur voort te zetten. Zij namen op de stoep bestel lingen aan, die de vrouwen in de zaak uitvoerden. En dan reikte de man buiten staande, de leverantie aan de klanten over. In de Amstelstraat was na elf uur een sigarenwinkel gesloten met een deur met een groot gat erin. Door het gat werden de bestellingen aan genomen en uitgevoerd. Het feest van Leidens Ontzet. De herdenking van Lefclen's Ontzet zal dit jaar op 3 October met buiten gewonen luister .worden gevierd. De 3 Octobervereeniging herdacht in den voorzomer haar 25-jarig bestaan en het bestuur ontving bij die gelegen heid van hare zustersvereenigingen en uit de burgery een niet onbelang rijke feestgave en meende niet beter te doen daardoor de feestviering ook die 25ste eens goed tot haar recht te doen komen. In vele nummers van het program ma kon natuurlijk geen verandering worden gebracht. De traditie eischt nu eenmaal koraalmuzie*k tegen over het Van der Werf-park, uitdeeling van haring en witte brood aan de armen, een avondfeest op het Schut tersveld met een vuurwerk aan hot eind en dat blijft nu ook weer, alleen een beetje royaler en grootscher dan gewone jaren. Maar het steeds afwisselend num mer is het middagfeest. En dat zal nu bostaan in een zeer belangwek- kenden optocht, waaraan heel wat ten koste zal worden gelegd. Vertegen woordigers der elf provinciën en van onze overzeesche bezittingen zullen in kostbare praalwagens hulde bren gen aan de Leidsche Stedemaagd voor hetgeen Leiden door haar ontzet heeft gedaan voor de vrijheid de welvaart van het Gemeene best, nawerkend tot op den huidigen dag. Ieder gewest zal daarbij met iets typisch uitkomen. De Stedemaagd zelf zal in volle glorie door den stad rijden in een zegekoets, bespannen met vier schimmels. Daar achter zullen de verschillende praal wagens der provinciën en uit Indië volgen. Zuid-Holland zal medevoeren het mooiste en het besto wat dit gew aan groenten en ooft oplevert. Fries land zal het ijsvermaak doen uitko men. Drente geeft een hoofdtak van haar bestaande bijenteelt te zien, Overijsel stelt de katoennijverheid voor, Limburg zal haren mijnbouw toonen. Na den optocht zullen de deelne mers tot een feestmaal worden uitge- noodigd op een feestgebouw op het Schuttersveld. Hutspot zal daarbij den hoofdschotel vullen. Te Standdaarbuiten is een 27-jarige dochter van den landbouwer Knook vermoord. Het „Dbl. v. Nbr." meldt omtrent deze gruweldaad het vol gende De hofstede der familie Knook ligt in den Oudlandschen polder, een half uur afstand van Standdaarbuiten. Het vermoorde meisje, Barbara Knook, is Vrijdagnamiddag naar Oudenbosoh gegaan om geld te wis selen. Zij zal 130 k 150 gulden bij zich hebben gehad, toen zij omstreeks zeven uur door het dorp Standdaar buiten naar huis terugkeerde. Zij nam een binnenweg, een een zaam pad en is ongeveer halverwege door een persoon aangevallen. Dat is gezien door een zekeren Van Roy uit Standdaarbuiten, die een 30 meter vóór haar liep en gillen heeft gehoord. Zelfs heeft hij verstaan „ge maakt my dood", maar toch is hij doorgeloopen, omdat hij aan gek heid tusschen een jongen en een meisje dacht. Later is hij weer teruggekomen langs de plaats van den moord, doch heeft niets gezien. Het voetpad loopt tusschen een bietenveld en een sloot. Op het bie tenveld zijn sporen van een worsteling te ontdekken. Om elf uur is het lijk f avonden in de sloot langs het pad et slachtoffer schijnt gewurgd te zijn of misschien gestikt in de sloot. Zy heeft een klein wondje onder de kin. Het lijk is naar de ouderlijke woning vervoerd. Op het suikerbietenveld is ter plaatse van den moord bloed gevonden op verschillende bladen der suikerbieten, bovendien een suikerbrok, een haar kam en een hoedenspeld. Het lijk lag, toen het gevonden werd, voorover in de sloot met water, de voeten lagen op den kant. De zak uit haar rok hing buiten haar kleed. Gearresteerd als verdacht de dader te zyn, is zekere H. K., uit Stand- ^daarbuiten. Vrijdag was hy nabij de hofstede van Krook aan het werk, en heeft vermoedelijk het meisje de woning zien verlaten. Zaterdagmorgen, toen hij gearre steerd werd, was hy daar weer aan het werk. Hij heeft zijn gezicht vol krabben. K. wordt ook verdacht eenigen tijd geleden een onderwijzeres uit Willemstad te hebben aangerand. Op het raadhuis van Standdaar buiten heeft de justitie uit Breda Zaterdagnamiddag den vermoedelijken dader doen voorbrengen. Het eerst kwamen de krabwonden ter sprake- bekl. antwoordde op de vraag, van waar die wonden op het gezicht kwa men, dat zij zijn toegebracht door een hond. Bekl. is toen gedeeltelijk ont kleed, en een krabwond werd ontdekt op den rechterbovenarm. Op de vraag, of deze wond ook door een hond was toegebracht, volgde geen antwoord. De justitie heeft toen de plaats der misdaad bezocht. De verdachte, Zaterdagmorgen met het lijk geconfronteerd, toonde zich hevig overstuur doch verklaarde verder niets. In haar kruidenierswinkel aan de Eendrachtstraat te Rotterdam, heeft de fi^-jarige weduwe V. D. gisteren avond ongeveer half twaalf bezoek gehad van een haar onbekenden map, die voorgaf iets te willen koopen. Terwijl de vrouw zich van achter do toonbank verwijderde, heeft de be zoeker plotseling met een mes naar haar gestoken. De weduwe werd aan het voorhoofd verwond en begon te gillen met het gevolg dat de dader het hazenpad koos hij is onbekend gebleven. De vrouw is door dr. Moll van Cha- rante verbonden de wonde bleek van niet ernstige aard te zijn. Welke de drijfveer tot deze daad is geweest, ligt in het duisterhet meest voor de hand ligt de veronderstelling dat de man diefstal heeft willen plegen. Er wordt medegedeeld, dat onder de vi8scherabevolking van het oude stadje Arnemuiden een eigenaardig begrip heerscht omtrent het verschijnen voor het gerecht. Wanneer een der ingezete nen voor het gerecht wordt gedaagd, zal hij niet te bewegen zijn, op het beklaagdenbankje te gaan zitten, daar dit zou gelijk staan, volgens zijn begrip, met een volledige bekentenis. Reeds meermalen zou voor de rechtbank te Middelburg dit gebleken zijn en zelfs aanmaning van den president kon hen niet tot zitten bewegen. Blijkbaar is dit... bijgeloof een over blijfsel uit de oude tijden, toen Arne muiden natuurlijk ook oen eigen rechts pleging zal hebben gehad. Uit die tijden dateeren ook de zware steenen, die tot voor weinige jaren aan den voorgevel van het zeer oude gast huis hingen, door een ijzeren ketting aan elkander verbonden, die den schul dige om den hals werden geworpen als een juk en waarmee hij, anderen ten afschrik, onder spot en schimp der menigte, door de gerechtsdienaa: s werd voortgeleid. Deze onteerende straf, het dragen der Steenen van de Wet geheeten, werd voornamelijk toegepast op vrou wen, die zich aan laster- of vloektaal, gekijf of gevecht hadden schuldig gemaakt. Het zou niet te verwonderen zijn, dat de oude rechtspleging ter plaatse, oorzaakt is van de bovenaangehaalde weigering, want zulke dingen blijven lang bestaan. Te Zeist wordt vanwege het gemeen telijk gas- en electriciteitsbearijf een tentoonstelling gehouden van toestellen voor de toepassing van gas voorname lijk voor koken en verwarmen. Deze tentoonstelling wekt in breeden kring, ook buiten Zeist groote belang stelling, zoodat het aantal bezoekers dagelijks honderden bedraagt. In de groote zaal van het gebouw Irene geeft een groot aantal inzendin gen een zoo volledig mogelijk beeld van de toepassing van gas in huiska mer, keuken, badkamer, strijkinrich- ting, enz., terwijl in het tentoonstel lingsgebouw dagelijks door deskundi gen demonstraties en lezingen, op het gasgebruik betrekking hebbende, wor den gehouden. De tentoonstelling blijft tot en met 29 September geopend. Tusschen Lonneker en Oldenzaal is Zondagavond door een personentrein een circa 70-jarige vrouw, toen ze een overweg wilde passeeren, overreden met het noodlottig gevolg, dat haar beide beenen werden afgereden. Haar toestand is hoogst bedenkelijk. Hedenochtend werd een huzaar van de zuidelijke partij by het afgaan van een kanon gewond. Hij bevond zich te dicht by den vuurmond en kreeg de vlammen in het gezicht. De gewonde werd naar Tiel vervoerd. Een infanterist van de Noordelijke party brede door een val zyn arm en werd per automobiel naar Zalt-Bommel gebracht. Te Roosendaal is aan een geestelijke zyn portemonnaie, inhoudende 400 francs, ontstolen, op het oogenblik, dat hij aan het stationsloket een kaartje nam. Op bevel van den toevallig aan wezigen kapitein van de marechaussee Thomson werd oogenblikkelijk een onderzoek ingesteld, dat echter geen resultaat opleverde. Zondagavond is te Zaandam een reiziger met derde-klas kaartje Zaan dam—Krommenie uit den trein op het perron gevallen. Hij bleef bewuste loos liggen. In het station binnen gebracht werd geneeskundige hulp ingeroepen, die hersenschudding con stateerde. Zijn overbrenging naar het^ ziekenhuis te Amsterdam volgde. Uit niets bleek, wie de reiziger was en waar hij thuis behoorde. Op avontuur de wereld door. „Twee Hollandsche mannen, Bob A. J. Skene de Curriehill de naam klinkt niet erg Nederlandsch, doch de .drager vertelde, dat hij van Schotsche afkomst is en Van Oastricum, be sloten 28 Mei j.l. om een weddenschap de wereld in te gaan. Zij moesten krachtens die weddenschap in twee jaar de wereld rond reizen, zonder kapitaal, onderweg hun reiskosten en onderhoud zien te verdienen door het geveu van voorstellingen een hun ner is bekwaam ate mandoline-speler, de ander als jongleur. Na eerst eenigen tijd door een deel van Nederland te hebben gezworven, zijn zij 21 Juni in Engeland aange komen. Zij gaven een voorstelling voor officieren en bemanning aan boord van het oorlogsschip „Gelderland", toen dit schip voor SheerneBs lag en Prins Hendrik naar Engeland had overgebracht tot bewoning der kro- nings-plechtigheid. Daarna zijn'de jon ge avonturiers Kent ingetrokken en hebben hun talent getoond in verschil lende Engelsche clubs; op schoolfees ten; op kinderfeesten bij particulieren zij waren o. a. op een feest door een Lord gegeven, en te Londen, meer dan eens, voor officieren en bemanning der aan London Bridge liggende Bata vier-booten. Overal hobben zij behoor lijk door de politie of door degenen voor wie zij optraden, in hun reisboek laten afteekenen, wanneer zij hier of "daar warén geweest en 'op menige bladzijde zag ik een aanteekening, waaruit bleek dat men hen met veol genoegen had zien optreden. Van hier vertrekken de jeugdige avonturiers naar Liverpool en hopen daar te slagen in het vinden van een boot, waarop men hen naar Amerika zal meenemen, in ruil voor praestaties van hun kun stenaarstalent voor passagiers en bemanning." Verbrand. In de "Willemstraat te Groningen kwam het 20-jarig dienstmeisje Marie O. ten huize van den heer Kremer in aanraking met een brandend petro leumstel, waardoor zij zulke hevige brandwonden aan de linkerzij bekwam, dat zij in het Academisch Ziekenhuis is overleden. Men heeft in Amerika een Vereen h ging die buitenlandsche architecten uitnoodigt om op verschillende plaat sen in de Vereenigde Staten lezingen over bouwkunst te komen houden. Zij heeft thans Berlage daartoe ge vraagd, die de invitatie heeft aango- nomen. Hij denkt twee maanden ginds te vertoeven. (N. R. Ot. Zaterdag is een pontonnier te Hed< 1 van een hooizolder gestort en dienten gevolge overleden. GOUDA, 26 September 1911. Terug van de manoeuvres. Naar wij vernemen zal het Goudsche garnizoen morgen vroeg van het ma noeuvre-terrein vertrekken em met den trein van 9.04 v.m. aan het station hier aankomen. Op de Zondag alhier gehouden Internationale Honden-Tentoonstelling werd nog bekroond, de heer Jan Groenewegen te Boskoop met Boxer Rollo, reu, in de Verkoopsklasse met een le prijsin de Koppelklasse met L o n i met een 2e prijs en L o n i alleen in de Openklasse met een 2e prijs. Men meldt ons De opbrengst van de Sobrietas- bloem iB tot heden van Gouda f 481.5l/ Van Waddinxveen f 40.45'/j. Van Haastrecht f56.37. Van de overige buitengemeentenis de opgaaf nog niet ingekomen. J. W. Schouten f. Heden overleed in den ouderdom van 71 jaren, onze stadgenoot, den heer J. W. Schouten. De overledene, die eertijds behoorde tot één der eersten in den kaashandel, was ook van 24 Dec. 1894 tot 1908 lid van de Kamer van Koophandel, en voorzitter van dat lichaam gedu rende de jaren 1903—1904. Hedenmiddag is uit de Fluweelen- alhier het lijk opgehaald van mej. S., wonende in hot Oude Vrouwenhuis aan de Kleiweg. Men vermoedt dat zij zich, daar zij lijdende is aan zwaarmoedigheid, van het leven heeft beroofd. Het lijk werd per politie-brancard naar het Oude Vrouwenhuis overge bracht. Bevordering der Nijverheid. Gistermiddag aanvaardde onze vroe gere stadgenoot, de heer prof. Is. P. de Vooys, W. I. het ambt van hoog- loeraar in de mechanische technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft, met het uitspreken eener open bare rade, getiteldBevordering der nijverheid. Zuid-Hollan'dsche Vereeniging tot bevordering van Kunst, Nij verheid en Volkskunst. Voor eenigon tijd deelden wij mede dat opgericht was de Zuid-Hollandache Vereeniging tot bevordering van Kunst, Nijverheid en Volkskunst, die het door haar beoogde doel kan na streven o.a. door de werkzaamheid van plaatselijke Comités. Thans vernemen wij tot ons genoegen dat namens hoto bestuur der Vereeniging hier ter stede^ y een Plaatselijk Comité is gevormd, be staande uit de volgende dames on heeren W. T. C. M. G. Gol, Voorzitter. Mevrouw van ItersonGraafland, Se cretaresse, Mejuffrouw P. Goedewagen, Penningmeesteres, J. F. Goddijn, A. Goedewaagen Jr., Dr. J. Huges en P. C. de Vooys. Moge het streven van de Vereeni ging en het Plaatselijk Comité, waar deering vindèn ett Vf-ucliteü dragen I 5do KI. Trekking van Dinsdag 26 Sept. No. 4569 f 1500. 2343, 7782, 12573 en 17386 ieder f 1000. 240, 5905, 8868, 15110, 16676 en 20652 ieder f 200. 333, 1360, 4404, 6457, 6991 8703, 8778,11930, 12092, 13860, 14922, 16641 en 17761 ieder f 100. Prijzen van f 70. 287 01 487 502 00 1068 1223 1820 1402 1528 1741 92 1925 81 2070 2350 2150 71 2552 83 2815 88 50 80 3003 8205 10 50 9631 19 8723 8812 4184 71 4226 41 05 4517 80 4012 4720 88 77 83 4801 5100 86 6863 89 5487 41 53 77 91 5518 00 83 5008 5718 82 5832 60 0008 78 0117 49 78 6298 6428 48 88 0618 85 66 01 0007 71 0703 0800 42 65 7045 7186 7282 7306 01 7028 7949 71 8112 27^62 8247 8897 8470 8562 85 8728 48 8800 90 76 9010 9207 82 9858 0416 9748 70 9801 9 82 10007 10149 10202 10849 80 86 10507 10004 10700 10928 11084 51 06 78 77 11182 11272 11885 11448 11540 01 78 11803 92 »1 11958 12048 12280 12888 51 12680 12029 90 12748 12807 44 59 12971 81 18045 78 18975 1419S 14887 97 14569 14049 50 14773 14969 82 15200 29 52 15028 15817 10058 10249 88 16888 16498 16089 97 10730 80 10004 25 17044 00 09 17108 85 17381 17411 17001 17908 81 18010 18116 18B74 18418 88 I850p 18884 71 02 18077 i&bW 91 lftJU 30014^ 84 20128 20253 20860 72 20428.20515 47 08 5e Klasse 5e LijstJ No. 18981 f 70 m. z. 18989 f 70. Pest in Indië. a - Bij het. Departement van Kdlouiën is ontvangen het volgende telegram van den Gouverneur-Generaal van N^derlandsch-Indiö, d.d. 23 dezer, be treffende postgevallen gedurende de week van 13 t/m. 19 September jl. „Afdeeliyjg Malang vijftien pestge- vallen, dertien dooden. „Kediri en Soerabaja beiden een doodeliik geval. „Mauioen twee gevallen gerappor teerd, zieken overleden. „De besmetverklaring van do dessa Kintjang is opgeheven.'' Op de besmetverklaring van de nabij Madioen gelegen dessa Kintjang had betrekking het bericht in den Staats courant van 7 dezer. Vliegongeluk. De demonstraties van de beide vlio- gers op Duindigt bij 's-Gravenhnge, Adrian Mulder en Sieb Koning, zijn gistermiddag helaas met een ernstig ongeluk geëindigd. Nadat Koning in zijn tweodokkor een móóie vlucht had gedaan van ongeveer tien minuten, waarbij hij eenige malen het tqrrein van Duindigt had rondgevlogen en na afloop van deze welgeslaagde vlucht geestdriftig door het publiek werd toegejuicht en een krans in ontvangst mocht nemen, steeg Mnlder op. Het was tien minuten voor vijven toen de vlieger met zijn eendekker de lucht inging en in Noordelijke richting even boven de boomon van Groot-Haesebroek zwevend, verdween. Zijn opstijging was, reeds een weinig onzeker goweest en ook tydrns zijn vlucht kon men opmorkon dat do jonge vlieger niet(goheel rustig zijn machine bestuurde. Het publiek wachtte vol ongeduld op zijn terugkomst, doch tevergeefs. Ondertusschen waren wij op de fiets den vliogor gevolgd. E\ten boven de boomen van den Wttssenaarschen weg snorde do machine, tot plots de motor haar gebrom eindigde. Het toestel viol naar bonedon, kantelde en kwam terecht op oen weiland nabij den theo- tuin De Kievit. In alloryl sneldeilleenige menschen, die het ongeluk hadden zien gebeuren toe en hielpon jdan ongolukkigon 18282 18417 18518 18611 18779 1^858 Het drama te Rijswijk. Voor de Haagsche rechtbank werden gisteren als deskundigen beëedigd, in de zaak van mevrouw de wed. Van H., beklaagd te Rijswijk haar echtgenoot met revolverschoten te hebben gedood, prof. Jelgersma te Leiden, prof. Heil- bronner, te Utrecht en dr. Deknatel benoemd le geneesheer-directeur aan de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen. Genoemde heeren hopen hun rapport te kunnen uitbrengen in de strafzitting van 21 December 's na middags 2 uur. De gevangenhouding van de beklaagde werd bevolen. Hollandsch vee naar Japan, West-Friesland wordt thans bezocht door 3 Japanners met hqj; doel vee te koopen. Ze besteden hooge prijzen. Veemarkt Rotterdam. Aangevoerd 60 paarden, 1171 ma gere runderen, 672 vette runderen, 980 vette en graskalveren, 182 Nuch tere kalveren, 356 biggen, 6 bokken of geiten. Prijzen: Vette Koeien 82, 78, 72; Osson 7876, 74, 70, Stieren, 68fê6 64, 62, Kalveren 120, 110,100—95' Melkkoeien 150, 290, Kalfkoeien 165, 310, Stieren 110,300, Pinken 90,110, Nuchtere kalveren 8—12, Graskalve ren 30—80, Vaarzen 100—150, Werk- vlieger, die onder zijn toestel was ge komen. Mulder hfia 'oert bloedende wonde aan het hoofd, doch kon onder steund doör den heer Hogervorst, den eigenaar Van bovehgenoemden thee tuin, hot huis bereiken. Als reden van het ongeluk gaf hij op, dat een plot selinge windstoot dé vliegmachine had gegrepen zoodat zé was gekanteld en naar beneden komen vallen. In het huis van den heer Hogervorst gebracht, geraakte SÏuIder bewusteloos en dr. v. Praag uit Wassenaar die in allerijl door een hulpvaardigen auto mobilist was gehaald constateerde oen bloeduitstorting in de hersenen. On middellijk werd om een auto van het Roode Kruis getelefoneerd, die in een oogenblik ter plaatse was. Hierin werd den vlieger, die nog steeds bownste- lops was naar de kliniek in de Jan van Nassaustraat vervoerd. In grooten getale kwam het publiek naar de plaats des onheils en men be ijverde zich om de versplinterde hout doelen van het vernielde vliegtuig mede te te nemen. De machine was nagenoeg geheel vermeld, de schroef versplinterd terwijl de motoren en de staart van den eendekker weinig schade bekwamen. Een rijksveldwach ter en eenige onbezoldigde veldwach ters maakten een einde aan de plun dering van de vernielde machine. Groot was de belangstelling en tot laat in don avond toog het publiek por rijwiel en automobiel naar de plaats des onheils om de ontredderde vlieg machine in oogenschouw te nemen. Naar wij gisteravond laat nog ver namen is de toestand van den gevallen vlieger gelukkig niet zeer ernstig en een hersenschudding waarvoor men aanvankelijk vreesde heeft niet plaats gehad. N. Crt. paarden 85- 170, Biggen 6—13, Fok- kalveren 12—20, Slachtpaarden 35— 75, Hitten 60—210. Rotterd. botermarkt. Aangevoerd 72/8 en 24/16 ton. le kw. f70.— 2do f67.— 3de f64. 192 stukkon a */j Kilo, prijzen 90 a 85 ets. Rotterd. eierenveilng. Aangevoerd 28665 stuks. Kippen eieren f 5.f 7.Eendeneieren f 5.80, f 6.55. Ganzeneieren f 10.50 Kalkooneieren f 8.50 f9. A MER IK A ANSCH E STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Rijnland, van Beu nos Ayres naar Amsterdam, arriveerde 24 Sopt. to Las Palmas. Het stoomschip Kernland arriveerde 24 Sept. van Amsterdam te Beunos Ayres. Het stoomschip Amstélland vertrok 23 Sept. van Beunos Ayres naar Am sterdam. Het stoomschip Hollandiavan Am* sterdam naar Beunos Ayres, arriveorde 25 Sopt. te Rio do Janeiro. Ramp van de Liberté. Uit Toulon seint men nog Omtrent de ware oorzaak van de Liberté tast men nog in het duister Van do oeno zijde wordt beweerd dat zelfontbranding van het krnit de oorzaak is, d&ch van andero zijde acht men dat niét mogelijk daar eerst zoowel op do „Liberté" als op do „Patrio" brand ontstond en daarna do ontploffingen volgden. Het onderzoek is in vollen gang. Iersche staking. Londen 26 Sept. part. Hbld. De onderhandelingen over den schikking duren voort, maar er zijn toekonen van verbetering waar to nemen, wolke aanwijzing govon dkt deze impopulaire staking zal verloopen. Onder de stakers is een vrij alge- meene neiging om don arbeid to her vatten. Londen. De Bank of Egypt hooft haar betalingen gestaakt. Door onbekondo oorzaak is gisteren do boerderij van de Wed. Liobrand te Welil totaal verbrand. Zeven ♦var-' kens kwamon in de vlammen om. Een en andor was slechte laag ver zekerd. De afd. Amsterdam van het Onderw. Genootschap hooft een adres aan do Amstord. Raad gezonden waarin ver-' zocht wordt het eervol ontslag aan den Onderwijzeres Mevr. Lub—Kooi man niet to verloonon. B. en W. draagt haar voor tot het geven van het ontslag omdat zij in het huwelijk is getreden. Aangezien niet gebleken is dat door dit huwolijk dezo Onder wijzeres in haar taak te kort schiet meent het N. O. G. dat het ontslaW een groote onbillijkheid zou zijn. Ernstig ongeluk. Men seint ons uit Oosterbeek Hedenmorgen heeft tusschen oen vrachtautomobiel en den stoomtram een botsing plaats gehad, waarbij twee personen vermoedelijk, die nit don tram waren gestapt, werden go- dood en eon passagier lichte verwon dingen bekwam. De andore passagiers en de inzit tenden van de auto kwamen met don schrik vrij. GOUDA. GEBOREN22 Sept. Wilhelmus Lambertus Petrus, oudors L. W. P. van Korsberge en J. Kriek. 23. ■Ariegje, ouders G. Dekker on N. Hil- ;ers. Arie, oudera A. de Zeeuw en I". van den Burg. 25. Betty Toli, ouders C. J. Lanooij en J. E. Schuite maker. Susanna Maria, ouders F. A. de Jong en J. A. Prang. OVERLEDEN 24 Sept. J. M. Dik- hooff, 9 m. 26. J. W. Schouten, 71 j. -'J. E. Voordenhaak, 11 m. van het Koninklyk Motoriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.7 te Coruna laagste stand 746.3 te Thors- havon. Verwachting tot den volgenden dag. Zwakko tot matigo westelijke tot zuidelijke wind, tijdelijk opklarend, later toenemende bewolking en moge lijk regen, zolfde temperatuur. VAN DEN 26 SEPT. 1911. Staatsleeningeii. Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostonr. Belastingvrije Kronenronte 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Arnort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (,Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatio 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet,. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pot. Ilank- en €redlet-lnsfei- iiiigen. Nod. Bankaandoolon Industr Oiidèrneniiiigei American Car Foun dry Comp. O. v. A. Id.Smelting Refining Go. Cert. v. Aand. Anglo American Telo- graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand, Vorig# Koers- 84 92 65 V, 100 87'A f 92 863/i 95"/,« 463/, ioa%. 57 V, 207 229 355 186 86 570 57 419 375 45 45 «O1/. 24 24»/, W'5/is 56'/, 556 5713/., Kol. Crediet Instelt en Cultuur Ondernemliif en Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.V.A Nyiibouw Mljeii Ketokoeii" Mijnbouw Mij. Qcw. Aand. Redjang Lobong, Mijn bouw My. Aand.' Great Oóbar Aand. l'etroIeuniOnderii. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij.totExpl. v.Petr. Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart IIyen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- v land" Preforente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgest. Pref. A. Ta lmk - Onder nem I ngen Bindjey Tabak Mij. A Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand, Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand, Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. 202 dito dito Act. do Jouiss. f 129.[f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. 98"/, Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. 31,/ls Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 161 Ve Waoash Gew. Aand. 12% Preiiiieleenlngen. Amsterdam Aand. spet ïoiv.; Hongarije. Thei a-Tte- gulirvingB-Ge». 4 pet. 158'/, GELDKOERS. Prolongatie 2'/j-23/» pCt. Handel beperkt, de moeste soorten onveranderd. Locale fondson iets zwakker. Mijnwaarden Redjang Le- borg zeer flauw met wo'mig handel. Amerikanen lager, niet zoo flauw als New-York afkwam. Vooral steels ee- kooht. 88»/, 933/, 66'/, 163V, 163V, 115 H'/„ 14 107»/, 106'/, 15 14 42 4 'ij 0'/, 1B9 121/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2