Mantels, Costumes, Blonsen BirnienlaiicL. TT it d.e ZE=ers. INDISCH NIEUWS. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. GROENTEN-VEILING. Rechtzaken. kerknieuws: LAND- en TUINBOUW. I.aatste Rerichten. De nu nog- reateerende worden tot SPOTPRIJS uit verkocht. D. SAMSOM. Depóts Telegrafisch Weerbericht Officieels Prijscourant El feet e n ba n il11« Amsterdam - - - - - - zeer ontroerd. Hij zag er van af om terstond, zooals het plan was, de ge kwetsten in het ziekenhuis van St. Mandrier te gaan bezoeken en een laatste groet aan de dooden te bren gen. In den namiddag kweet de mi nister zich van die taak. De stroom van familie-leden, die te Toulon ge kwetsten of dooden komen bezoeken, houdt aan. Den treurigaten indruk maken wel zij, wier verwanten noch bij de gekwetsten, noch bij de dooden te vindon zijn en die zoeken moeten bij de onherkenbaar verminkte lijken, vaak niet moer dan hoopen verkoolde lompen. En ook daar zoeken zij dik wijls tevergeefs. Nog voor hot einde dezes jaars zal hier een verkiezing plaats hebben van een lid der Prov. Staten in hot kies district s' Gravonhage ter vervanging van dr. J. Kraus, benoemd tot lid van do Eerste Kamer der Staton- Oeneraal en die voor Den Haag in de Staten zitting had. De örooto Nat. Fruitten toonstelling te Eist wordt vrijdagmiddag te 1 uur door den Minister van landbouw, Nijverheid en Handel geopend. H. M. de Koningin komt omstreeks kwart na twee dien dag aan, en zal bij goed weer naar het tentoonstellingsterrein wandelen. Het bezoek zal ongeveer een uur duren. Het ligt in de bedoe ling, eon fruitkweekerij te bezoeken, om daarna per auto naar het Loo terug te koeren. H. M. de Koningin- Moeder arriveert Zaterdag te 12.68 en en bezoekt de tentoonstelling gedu- ronde l'/j uur, om daarna per auto naar Soestdijk terug te keeren. MatrooV raadslid De minister van marine hoeft aan den lichtw achter-matroos J. Demey te Vlissingen toestemming verleend tot het waarnemen van het lidmaatschap van den Gemeenteraad, waarvoor hem telkens een verlof zal worden verleend van één dag. Loodhoudende Verven. Men meldt uit Amsterdam t Een viertal soc.-dem. Gemeente raadsleden stellen den Eaad voorliet volgende besluit te nomen De Raad besluit, dat bij de uitvoe ring van werken voor rekening der gemeente Amsterdam, hetzij deze werken worden uitbesteod of in eigen beheer worden uitgevoerd, geen lood houdende vorfstonen zullen worden gebruikt. B. en W. kunnen voor bijzondere werken of gedeelten van werken het gebruik van loodhoudende verfstoffen voorschreven, waorby tegelykertyd de maatregelen moeten worden vastge steld, welke ter besoherming van de gezondheid der werklieden, met de verwerking dier verfstoffen belast, *behooren te worden genomen. Woensdag jl. heeft prof. Evers ten Raadhuize te Rotterdam voor de leden van den Raad een nadere toelichting gegeven van de schetsontwerpen en het door hem ontworpen plan van indeeling voor den Raadhuisbouw, die bedoeld lijn als leiddraad by 's Raad s eerlang te verwachten be- sliBBing. Met groote ingenomenheid werd van het voorontwerp kennis genomen. De Midddenstands-enquete. Naar de „R.-K. Middenstander" ver neemt, vordert de arbeid dermidden- standsonquête met rasse schreden. In allo kleinere gemoenten beneden 3000 zielen is hot onderzoek geëindigd en niet minder dan 370 verslagen zijn hierover reeds verschenen. In de grootero gemeenten tusachon 2000 en 20.000 zielen vlot de irbeid buiten verwachting. Reeds 54 rappor ten zijn van deze gemoenten gepu bliceerd, en deze arbeid zal van hot grootste belong zijn bij hot opstellen van het eindrapport, want do versla gen zijn mot do grootste zorgvuldig heid bewerkt. In de gemeenten boven 20.000 zie len wordt het onderzoek nog voort gezet naar bnzondere bedrijven. Zoo werd o.a. in Amsterdam het kook- en banketbakkersbedrijf onderzocht, als mede dat der schoenmakers en apo thekers, te Haarlem hot drogistenbe- drijf, te Utrecht do kledingindustrie, te Maastricht de rund- en spekslagers, to Nijmegen de hotelhouders, te Bre da de bakkers, te 'B-Bosch do hande laars in comestibles, voedings en ge notmiddelen en te Arnhem de bakkers, enz. Al deze verslagen zijn reeds gedrukt en aan de leden der enquêtecommissie toegezonden. Ook worden nog onderzocht de goud' en zilverindustrio te Schoonho ven, het mandenmakersbedrijf te Kerk- diel en Amerzoden, en het klompen- makersbedrijf te Best. Als deze verslagen zijn afgedrukt, zal de commissie beginnen met haar eindrapport, hetwelk een lijvig en be langrijk stuk werk belooft te worden. De commissie denkt binnen drie jaar met haar arbeid gereed te zijn. Rechts en de obstructie. Dr. Kuyper zegt in een Standaard driestar, aat Rechte in hot wezen der zaak onbetwistbaar gelijk had, al moge er „onzerzijds een min gelukkige vorm gekozen zijn." De obstructie, zooals die nu op touw is gezet, is niet anders dan „de opzet, om als kleine minderheid dwang uit te oefenen, de leiding van zaken aan de meerderheid in do Kamer uit han den te nemen, en zelf die leiding aan zich te trekken. Obstructie wordt dan een intimida tiemiddel. Bij elke beslissing die over den gang van zaken vallen moot, wordt dan de eisch gesteld, dat men deze kleine minderheid ter wille zij, en buigt de meerdorheid daarvoor niet, dan begint do laffe obstructie. Dit impo neert en intimideert, en maakt dan allicht, dat een volgend maal de meer derheid, tegen haar overtuiging, maar toegeeft, om die fatale obstructie te voorkomen. Hoe toegevensgezind men dan ook zijn moge, het zou oen kapitale fout zijn, zoo men hierin ook maar een enkel maal toegaf. Dan ware men weg, en stond Troelstra op de brug van het politieke schip. Wat er nu ook van kome, dat moet men, al kan in den vorm toegegeven, er voor over hebben, omdat het voor rekening van de obstruotievoerende partij komt. Ongetwijfeld heeft, by het tegen woordige reglement van orde, do kleine fractie van zeven leden het in haar macht, schier alle afdoening van zaken togen te houden. Zelfs zijn hier niet oens zeven leden voor noodig. Eén lid kan reeds, enkel door altoos stem ming te vragen, do Kamor tot tijd- vermorsing in folio dwingen. Hierover echter make men zich in het minst niet ongerust. Een partij of een lid die zulks onderneemt, waar er geen ernstiger motief voorbestaat dan hier, raakt, oer men een station verder is, met oigeu positie verlegen krijgt al spoedig in de Kamer en daar buiten de publieke opinie tegen zich en grypt straks met beide handen het eerste het beste middol aan om van zijn obstructie weer af te komen. Obstructie, gelyk ze hier onderno men werd is een kwaad, dat zichzelf straft." Morphine. Naar wij reeds meldden, zijn er ordonnantiën uitgevaardigd betref fende den verkoop van morphine, oocaino en dergelijke verdoovende middelen. Het werd tijd Meer en meer word bij de Chineezon het opium-rooken door morphine-in- jectios vervangen. „Er gaat hier op West-Java veel om in morphine" sohryft men nit Buitenzorg aan het Soer. Hbl. „Ik hoorde van iemand, die alleen met den verkoop van dat goed te Bandoeng 600 gulden 's maands verdient en hier op den pasar ook een mooien omzet heeft." Amok te Soerakarta. Over oen geval van amok te Solo sohryft de „N. Vorst." van 24 Augus tus: Een Arabier, naar het uiterlykvyf- tig jaar oud, gisteren pas van Togal hierheen gekomen, heeft hedenmorgen om 10 nur, misschien in een vlaag van waanzin, althans zonder bekende oorzaak, amok gemaakt. Van Pasarkliwon stadwaarts gaande viel hy het eerst den heer Enderman, die met zijn vrouw in een andong zat, met een lang puntig mes aan Hy stak naar den heor E. in diens linkerzijde, gelukkig zonder hem te raken. Mis schien door hulpgeroep Van den heer E. liet de Arabier hem verder onge moeid. Nu richtte de waanzinuige zich naar den winkel van den heer v. d. Soheer, doch deze sloot tijdig de deur. Vorder gaande kwam de amokmaker in de Voorstraat, by het huis van den heer v. Braam, den heer van Coehoorn op een fiets tegen. Deze is niet zoo gelukkig alt de heer E. De Arabier sloeg hem*den neus af en verwondde hem in den linkerarm en in den mg. Vervolgd door den waanzinnige vluchtte de gewonde hëer v. C. het huis van den heer v. Br. in. Mevr. v. Br. niet vermoedende wat er aan de hand was, kwam voor, doch werd met rust gelaten. De Arabier verliet, haar huis en ging toen het kampement in, waar hij aan een sergeant diens kapmes wist te ontrukken. Met zijn eigen lang mes in de linker- en hot kapmes in de rechterhand dreigde hij de soldaten, doch werd door hen op drie bajonet steken in de borst getracteord. Gewond als hij was liep de amok maker weer de Voorstraat op, waar de heer Corsmit voor zijn huis hem met een zware palang pintoe opwacht te. Een slag op zijn, hersenpan met het zware stuk hout, maakte een einde aan de verdere moordplannen van den Arabier. IIij tuimelde voorover en was, naar het scheen, op slag dood. Hot werd hoog tijd, want juist gin- fen de scholen uit en kwamen troepen inderen do Voorstraat op. Het behoeft niet gezegd te worden dat er veel volk op de been was om naar het lijk dat in een plas bloed lag, te kijken. Ook de kinderep moes ten er het hunne van hebben. De assistent-resident, do commissaris van politie en eenigo politie-agenten waren spoedig tor plaatse. Op last van den ads.-resident werd het lijk wegge bracht. Mevrouw De Voogd, die van het ongeluk den heer v. C. overkomen hoorde, heeft onmiddellijk de genees- heeren getelefoneerd, zoodat de dokters C. en W. spoedig don gewonde hebben kunnen verbinden. Naar wy vernemen is de toestand van den heer v. C. bevredigend. Het gegoten huis. Er is Veel belangstelling voor het gegoten huis te Santpoort, dat thans geheel gereed is, ook wat het inwen dige betreft. Dagelijks komen er veel bezoekers de villa bezichtigen. En de drie directeuren van de Monogram Construction Company, welke dit huis als „showhouse" plaatsten, de heeron Harms, Small en Ilana beijveren zich het publiek allo gewenschte inlichtin gen te verstrekken. Wat het uiterlijk voorkomen vpn het huis betreft, er is in den gevel meer teekening gekomen nu ramen en deuren e? in zitten en de slagscha duwen van loggia's on overstekende daklijst voorkomen dat de aanblik van het egaal-witte gebouwtje wat eentonig zou worden. Inwendig ziet de villa er bijzonder gezellig uit. Gang en portaal zijn te halverhoogte geel geschilderdde bovenste helft Tiet men de oorspron kelijke oementkleur behouden. In som mige kamers heeft men op de beton- muren onmiddellijk het behang geplakt. Platen werden langs de wanden ge hangen, sommige met spijkers, in houten klosjes in den muur bevestigd; andere aan koperen haken in de bo- vensto lambrizeering gehangen. De vloerbekleeding bestaat uit linoleum de slaapkamervloer is van houtgraniet. Voor do meubileering zorgde „'t Bin nenhuis" door 't met overleg en smaak plaatsen van moderne meubelen maken alle vertrekken den indruk, alsof men in een aangenaam ingericht, bewoond huis vertoeft. Een bijzonderheid is nog de asbest voordeur, welke geen brandweer biedt. Ook de tuin is geheel in orde ge bracht vóór het huis strekt zich een friscn, groen grasveld uit, waarin prettig de roode geraniums kleuren en een tuinpad van beton gaat er langs. In het midden van het grasveld staat een piëdestal, eveneens van beton gegoten. De verschillende voordoelen van het gegoten huis werden reeds vroeger vermeld, zoodat hier met een korte opsomming volstaan mag worden: het materiaal is zeer duurzaam, brandvrij en een slechte warmtegeleider. Ook is in oen gegoten huis de gehoorigheid veel minder dan in een gewoon huis. Door het harde en ondoordringbare materiaal zal men voorts volstrekt geen last hebben van ratten, muizen en ander ongedierte. Maar 't voornaamste voordeel, waar door de uitvinding, die tot het gieten van huizen in staat stelde, van bijzon dere praktische beteelfen is werd is, dat een gegoten hnis voor een veel kleiner bedrag te maken is, dan waar voor een gelijksoortig gewoon huis te bouwen zou zijn. Reeds is men voor het afsluiten van verschillende contracten in onder handeling; in Frankrijk kwam een syndicaat tot exploitatie der uitvin ding tot stand. In ons land zullen waarschijnlijk de eerBte gegoten huizen in Watergraafsmeer bij Amsterdam ge plaatst worden oen bestelling hier omtrent werd reeds ontvangen. Verder voert men onderhandelingen voor de levering van een twintigduizend hui zen te Kpnstantinopel. N. Crt. Ten aanzien van het ongeluk van Dinsdagmiddag op den Utrechtschen Weg bij het in botsing komen van de Oosterstoomtram en om auto heeft het justitieel onderzoek vastgesteld, dat van bepaalde schuld van personen niet gebleken is, maar dat het ongeluk veeleer moet toegeschreven worden aan allerlei omstandigheden de groote vaart, welke voor de Oosterstoomtram met haar* gebrekkig materiaal o. a. op dat punt noodig is, den nauwen door gang van de viaduct, de groote af metingen van de auto en de toevallige omstandigheid, dat de botsing juist ouder de viaduct plaats had. Door onbekende oorzaak is gisteren brand ontstaan bij Splinter van de Klashorst, landbouwer on winkelier aan het Monnikonpad te Amersfoort. Van huis, schuur en inboedel werd slechte weinig gered. Het geheel was verzekerd. De Amerikaansche millionaire leve ren stof te over voor do dagkroniek van schokkende en pijnlijke gebeur tenissen in de Unie. lederen dag toch brengt voor de Aiherikaansche Cou ranten wel een schandaaltje, waarin enkele der zeer rijken oen rol spelen. En zoo is er dezer dagen te Denver in Colorado weer iets voorgevallen. Mevr Gertrude G. Patterson, ochtge- noote van een zeer bekend makelaar uit Chicago, Charles Patterson, is on langs in hechtenis genomen, op de beschuldiging, haar man met een re volver te hebben vermoord. Er was reeds eenigen tijd ongenoegen tusschen de Patterson's. Een derde, de eveneens zeer gefortuneerde heer Emil Strauss, die tot de huisvrienden behoorde, had de genegenheid gewonnen van mevr. Patterson. Naar aanleiding daarvan was er een proces in voorbereiding. Mevr. Patterson geeft de volgende lezing van het gebeurde. Zij liep met haar echtgenoot door een eenzamo straat, toen Pattorson haar plotseling een revolver voorhield en haar voor de keus stelde, zich van kant te ma ken oï anders door hem te worden gedood. Mevr. Patterson trachtte toen zoo zegt zij haar man het wa pen te ontrukken, en bij deze wor steling ging het schot af en viel Pat terson doodelijk getroffen neer. Uit Alfen wordt gemeld, dat daar gisterennacht in de Eerste Nederland- sche stoomklompenfabriek is ingebro ken en dat voor een bedrag van f 300 aan geld is ontvreemd. Van dader(s) is niets bekend. De politie doet onder zoek. Een winkelop8chrift: „Zaterdagavond gesloten wegens Zondag." In do drukkerij der firma Harte te Bergen-op-Zoóm is een der drukkers, een oppassende jongeman van 21 jaren, in aanraking gekomen met het vlieg wiel van een gasmötor, ten gevolge waarvan hij met zooveel kracht met het hoofd tegen den grond sloeg, dat hij enkele uren later in het gasthuis aan een hersenschudding overleed. Gisteravond tusschen 5 en 6l/a uur had op het Bezuidenhout te 's-Gra- venhage eene aanrijding plaats tus schen een van Soheveningen komende stoomtram der Staatsspoor en een open aanhangwagen van lijn 3 der electri- sche tram, komende van de stad. Het eleotrische tramrijtuig werd vrij belang rijk beschadigd en het verkeer onder vond eenige vertraging doordien de locomotief van de stoomtram ont spoorde. De brigade-commandant der Kon. Marechaussee te Roosendaal verzoekt aanhouding en overbrenging van Pieter Eggink, handelsreiziger, geb. 6 Aug. 1884, te Haarlemmermeer, gedomici lieerd te Roosendaal. Hu wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van twee schrijfmachines on ongeveer f 500 ten nadeele van de Remington Compagnie. De schryfmachines zyn reeds opge spoord. Te Groenlo heeft de heer Nahuis, terwijl hy zich in de houtzagerij be vond, een zware ijzeren bout, welke uit de machine sprong, op den schedel gekregen, waardoor hy een diepe wonde kreeg. De man werd bewus teloos huiswaarts vervoerd. In den toestand, welke ernstig bleek, is ver betering ingetreden. Eenige dames rijkstelefonisten te 'sGravenhage trokken Woensdag een deel van de f 25.000 in de Staats loterij. Groote vreugde natuurlijk (Avp.) Te Prinsenhage is gisteren de 56- rige schilder T. van een tegen een lis geplaatste ladder gevallen en aan de gevolgen overleden. Te Hantum, bij Dokkum, is een 59-jarige arbeider achterover van den diesel van een wagon gevallen, waar door hij zulke ernstige verwondingen kroeg, dat bijna onmiddellijk de dood intrad. Moord te Standaardbuiten. In de woning van Kanters, den ver- moodolijken dader van de moord op Barbara Krook te Standdaardbuiten, is eene nieuwe huiszoeking gedaan, waardoor een' fijn lederen dames- portemonnaié gevonden is, die hoogst waarschijnlijk is van do onderwijzeres te Fijnaart, die daar vóór een paar maanden is aangerand en die in Kan ters haar aanrander meent te her kennen. Deze vondst zal aanleiding zijn, dat de zaak dezer aanranding opnieuw zal worden geïnstrueerd. Rozen bij het Vredespaleis. Het bestuur va» de voreeniging tot bevordering van rozenteelt in Neder land Nos Jungunt Rosae, ontving van het bestuur der Carnegie Stichting te 's-Hage bericht, dat het vriendelijk aanbod om bij het Vredespaleis een perk met rozen, te planten gaarne werd aangenomen. GOUDA, 29 September 1911. Aan de Raadsleden is het volgende ingekomen stuk toegezonden: Gouda, 20 September 1911. De Commissie van Töozicht op het Lager Onderwijs alhier, aan wie ook meer in het bijzonder het toezicht op de bewaarscholen der Gemeente is op gedragen, deelt ons als haar gevoelen mode, dat eene bepaling als wordt aangetroffen in Artikel 9 der Veror dening regelende de bezoldiging van hpt onderwijzend personeel aan de lagere scholen, voor de bewaarscholen van voel nut zou zijn. Het komt namelijk herhaaldelijk voor, dat aan personeel dezer scholen wegens ziekte een langdurig verlof moet worden ver leend, wat meestal ten nadeele der school is, zoodat wel eenige waarborg mag gesteld worden dat niet langer dan noodig is verzuimd wordt. Ons College deelt het gevoelen der Commissie. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering in overweging te geven te besluiten dat aan de „Verordening op de openbare Bewaarscholen in de gemeente Gouda", vastgesteld den 16 December 1881 en gewijzigd by be sluiten van 2 Februari 1898 en 26 October 1906, een nieuw artikel, 11a, zal worden toegevoegd, luidende als volgt „Aan hoofdonderwijzeressen, hulp- onderwijzeressen en helpsters of kwee- kelingen, aan wie overeenkomstig eene verklaring van haren geneesheer een verlof wegens ziekte wordt toegestaan, wordt dit verlof met behoud der jaar wedde niet verleend dan gedurende ten hoogste zes achtereenvolgende maan den. Blijkt na verloop van deze zes maanden uit eeen verklaring van den geneesheer dat de hoofdonderwijzeres, hulpondervrij zeres of helpster of k weeke- ling nog niet in staat is hare werk zaamheden te hervatten, dan kan haar wederom voor ten hoogste zes maanden een verlof worden verleend, met dien verstande echter, dat van hare jaar wedde tot een bedrag gelijk aan de helft dier jaarwedde wordt ingehouden hetgeen ten behoeve van hare plaats vervanging als salaris door de ge meente moet worden uitbetaald". In de hedenmiddag onder voorzit- zitterschap van den burgemeester ge houden vergadering van den Gemeen teraad was afwezig met kennisgeving de heer J. Vergeer. De notulen aer vorige vergadering werden na lezing onveranderd goed gekeurd. Mededeeling werd gedaan van de door Gedep. Staten goedgekeurde Raadsbesluiten van 24 Juni 1910 no. 8, 6 Sept. jl. no. 11 en van het aan vullingskohier der Plaatselijke Directe Belasting naar het Inkomen voorts dat door B. en W. ten laste van het Gemeente-pensioenfonds de volgende pensioenen zijn verleend: 1°. aan N. P. Zuydveld, eervol ont slagen sluiswachter aan het Moor- drechtsche Verlaat, f278.'s jaars. 2°. aan A. G. Groenendaal, wed. B. P. Jansen, huismeesteres van het Oude Vrouwenhuis f 158.'s jaars. Ingekomen waren o.a. een schrijven van B. en W. tot het verleenen van een renteloos voorschot van f 40.000 (van de minderheid van het college van f 25.000.voor den aanleg van den spoorweg GoudaBoskoop— Al fen en adressen van de Kamer van Koophandel en van „Gouda Vooruit" alhier met verzoek dat voorstel te steunen, een concept-verordening van de Gemeente-Lichtfabrieken voor het leveren van Muntgas, een schrijven van B. W. betreffende den verkoop van bouwterrein in het 2de gedeelte vau het Van Bergen IJzendoornpark, een schrijven van de Commissie va4 Toezicht op de Stadsmuziekschool, houdende aanbeveling voor een lid van dat college waarvoor worden ge noemd de heeren W. G. T. C. M. Gol en H. J. Nederhorst Jr.; enz. Op verzoek werd den heer D. M. Emeis eervol ontslag verleend als on derwijzer tegen 1 Dec. a.s., wegens diens benoeming te Amsterdam. Daarna werden, benoemd tot lid van het Bestuur de Veree- niging „de Ambachtsschool voor Gou da en Omstreken" de heer P. Bok hoven, aftredend lid tot sluiswachter aan het Moor- drechtsche VerlaatH. J. Sohoonder- woerd. Goedgekeurd werden het voorstel tot wijziging der Gemeentebogrooting voor 1911, welke werd aangevuld met} een post van f75.— voor net Gym nasium, af te schrijven van den post onvoorziene uitgaven; de voorstellen tot combinatie der heffingen van sluisgeld aan het Reeuw ijksche en het Moordrechteche Verlaat, de voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van de woningen Moordrechteche Verlaat 12 en Derde Kade 33 en 34, beide met last tot ontruiming binnen 6 maanden, het voorstel tot opheffing der onbe woonbaarverklaring van de woningen Nieuwehaven nos. 6,8,10 en 12, en het voorstel tot ingebruikgeving van het gymnastieklokaal aan de Prins Hen drikstraat aan de Gymnastiokvereeni- ging „Hercules" Ten slotte werd overgegaan lot do behandeling van het afwijzend prao- advies op het verzoek der af(l. Gouda van den A. N. T. B. inzake het stellen van looneisehen bij het vervaardigen van door de gemeente benoodigd druk- en bindwerk. De heer van der Ree kon zich met dit praeadvies niet vereenigen en stelde op grond van de door de betrokken afdeeling toegevoegde memorie van toelichting voor aan het verzoek der typografen te voldoen. Dit voorstel werd ondersteund door de heeren IJsselstijn en Kolijn. H| Nadat door den heer Jongerburger en door den voorzitter toegelicht was het eenzijdige standpunt door de ver zoekende afdeeling ingenomen en na er op gewezen te hebben dat bij vol doening daaraan de Gemeente zou loopen aan den leiband der A. N. T. B., daar zij by nieuwe looneischen dan genoodzaakt zou zyn die te aanvaar den, onttrok de heer Kolijn zijn steun: aan het voorstel van der Ree. In stemming gebracht werd het voorstel van, der Ree verworpen, waar na het afwijzend prae-advies van B. en W. werd aangenomen. De verga dering ging daarop over in besloten zitting. Na heropening werd zonder stem ming het kohier van de schoolgelden op de Burgerscholen vastgesteld, waar na de vergadering door den Voor zitter werd gesloten. J. L. Schouten f. In strengen eenvond had heden morgen te 11 uur de ter aardebestel- ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer J. W. Schouten. Op de begraafplaats waren een de putatie van de Kamer van Koophan del, van welk lichaam de overledene gedurende 18 jaren als bestuurslid en voorzitter deel uitmaakte, vele Teden der Sociëteit „de Réunie", tal van vrienden en het magazijnpersoneel. Aan het graf werd niet gesproken. De oudste zoon van de overledene dankte voor de betoonde deelneming. Naar wij vernemen zal de jaarlyk- sche vergadering van onderwijzeressen en onderwijzers in het arrondissement Gouda gehouden worden op Zaterdag 7 October 1911, des voorin, ten 11 ure, in de Sociëteit „Ons Genoegen" aan de Boelekade te Gouda. De agenda vermeldt o. a. een lezing over draadlooze telegraphie door den heer C. J. de Ruwe An een lezing over de studeerendo JRlerwyzer en de letterkunde door den heer F. A. Moerel. Verder zullen eenige muzieknum mers ten gehoore gebracht worden door dames en heeren onderwijzeres sen en onderwijzers. Volksbond tegen Drankmisbruik Afdeeling Gouda. Gisterenavond hield de afdeeling Gouda van den Volksbond tegen Drankmisbruik onder voorzitterschap van den heer \V. Gol een vergadering op de bovenzaal van de sociëteit „de Réunie". Buiten het bestiiur waren tegen woordig 6 leden, waaronder 2 dames. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onder dank zegging goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van den heor P. J. Kolyn, dd. 11 Sept. waarin wordt kennis gegeven van bodanken als lid der afdeeling. De Voorzitter stelde daarop aan de orde het eenige punt der agenda Het houden van een Huisvlijt-Ten- toonstelling in 1912. Het goed slagen der Huisvlijt-Ten toonstelling in 1910 was oorzaak dat over dit punt niet werd gediscussieerd, doch zonder stemming besloten werd1 een Tentoonstelling in 1912 te doen houden. Als tijd werd vastgesteld Hemelvaartsdag en den Woensdag daarvoor. In verband daarmede zullen door het Bestuur de noodige voorbereidende werkzaamheden worden verricht, voor de samenstelling van een Tentoou- stellings-Comité. Tot het vervullen van hun dienst plicht zijn heden opgeroepen de mili ciens van het 3do gedeelto van do lichting 1911, terwijl de miliciens van de lichting 19071908 en het 2do gedeelte, van 1911 met groot verlof zijn gespan. Sociëteit Ons Öenoegen. Zondagavond 8 uur zullen Prof. Melachini en zijn vrouw, do moderne illusionisten en gedachtenlezors, in de Sociëteit „Ons Genoegen" een voor stelling geven. In Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Amsterdam, Nijmegen, den Haag on nog vele andere plaatsen traden zij op en overal mot het grootste succes. Uit de ons toegezonden recensiën uit bladen van die verschillende plaat sen blykt dat het publiek in extase was over hetgeen werd gepresteerd. De humoristische goocheltoeren en de sterke staaltjes van gedaclitenlezen zijn volgens die bladen merkwaardig. Bijzonderheden vermeldt achterstaande advertentie. Spoorweg GoudaSchoonhoven- Utrecht. Men schrijft ons: Leidde gebrek aan rnimte op het Staatsspoorwegstation Utrecht tot het maken van een apart buurtstation voor het locaal verkeer tusschen Utrecht (Nunspeet—Baarn—Zeist), bij het» onfcwerp-doortrekking der lijn Gouda Schoon^)ven naar Utrecht, (tevens de kortst^spoorverbinding van IJsel- stein met Utrecht) wordt in overwe ging gegeven nog een tweede, doch veel eenvoudiger buurtstation in de nabijheid van dit staatsspoorwegsta tion aan te leggen. Dit derde station zou eventueel tevens als eindpunt van andere gewenschte lynen kunnen die nen. Op doorgaand verkeer van goe derenwagens der hoofdspoorwegen werd daarbij gerekend. Door het bestuur van de Goöp bak kerij „Ons Belang" is besloten uitvoe ring te geven aan art. 18 der Statu ten, en ieder lid in de gelegenheid te stellen door bijdragen van tenminste 5 cent per week of veelvouden daar van, meer aandeelen in de vereeniging te nemen. Bij het van 21 tot 26 September te Breda gehouden examen voor Vaan drig, slaagde onder meer onze stad genoot de Res.-Sergeant C. Steensma. Alphen a./d. Rijn In de gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad is met algemeene stemmen besloten om ten behoeve van den aan leg van een spoorweg Alphen—Bos koop—Gouda een renteloos voorschot van f 25,000 uit de gemeentekas te verleenen o. a. onder voorwaardedat de lyn moet worden aangelegd aan de Oostzijde der Gouwe, en dat ter hoogte van den Groeneweg een halte wordt gemaakt. Vrijdag 29 "September. Bloemkool 1* soort van f 0.— tot 10.16 p. st.Idem 2° soort van f0. tot f 0.8 p. st. Wortelen f 4.— tot f 5.50 p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.— p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0.— per mand. Prinseeseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.— tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 8.— per 100. Snijboonen f 2.50 tot f 4.— per duizend. Uien f 0.— tot f 4.— p. 100 p. Roodekool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk. Groenekool 4'/j ets. per stuk. Andijvie f2.tot f 3.per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.— per mand. Kroten f 2.50 tot f 3.75 per 100 bos. Lotisico. De rechtbank heeft hedèn bevestigd het vonnis van den kantonrechter te 's-Gravenhage waarbij H. G. II. en W. H. P., in Den Haag, veroordeeld werden tot f 100 booto wegens do bekende overtreding van de Loterij- wet (het aanleggen, van een bij do wet verboden lofcery.) „Kloostermiddelen." Hot Openbaar Ministerie by het kantongerecht te 'b Gravenhage, eischte 'gistermiddag 'tegen tden^boklaagde J P. van Olphen, 68 jaar, zonder beroep wonendo aan het Newtonploin te 's-Gravenhage, wegens hot uitoefenen van kwakzalverspraktijken, o. m. door het verkoopen van zg. „kloostormid- delen", oen boete van 2 maal f 300 of 60 dagen hechtenis. Bij de gisteren te Middelburg ge houden herstemming voor 60 leden van hot kiescollege der Ned. Horv. Kork, bij welke herstemming hot ging tusschen de candidatftn dor confessio- neele en die der moderne kiesver- eoniging worden die'der oersto goko- zen. Do voorloopige "uitslag was, dat op do confossioneolen 660 en op de modernen 496 atorafaien worden uit gebracht. Gisteren is te Amsterdam in de Doopsgezindo Kerk hot eeuwfeest her dacht van de Algemeene Doopsge zinde Sociëteit. Deze Sociëteit omvat allo noodlij dende Doopsgezinde gemeonten, waar aan hulp moet worden verleend. Professor S. Cramer sprak als voor zitter een gedenkrede uit, waarin hij de samenkomst ora de stichting dor Sociëteit te herdenken, kenschetste als een daad vaji piëteit, van dankbaarheid. Prof. Cramer deelde hierna mede, dat H. M. do Koningin hem benoemd heeft tot ridder van den Ned. Leeuw. Prof. C. Winkler, rector-magnificus, wenschte vervolgens de Sociëteit geluk. - Gelukwenschen werden vervolgens nog aangeboden door prof. WoTtjer voor de theologische Uuivomiteit, ds. Wiesinger voor het Evang. Lutherscho Seminarium, prof. H. Y. Groenewegon voor het Remonstrantsche Seminarium, dr. H. J. Buse te Ylst voor de Friesclio Dopsgezinde Sociëteit, De Groote Nat. Fruittentoonstolling te Eist. De bekroningen. De internationale jury is gisteren den geheelen dag werkzaam geweest tot het vaststellen der bekroningen. Zij bestond uit de heerenF. B. Löhnis, inspecteur van het Landbouwonder wijs, voorzitter; en voorts uit de na volgende Hollandscbe ledenP. H. Mulder, groothandelaar te Maas!richt; H. M. Velders, 's-GravenhageE. Snel len, pomoloog, UtrechtD. J. van den Have te Capelle bij Goes G, W. Kees- sen, kweeker te Al smeerP. Ottolan- der te Boskoop J. H. Vallen te Swal- menJ, P. M. CatomAn te BredaN. Nobel te Tie! en dr. H. L. Visser te Leiden. De buitenlanders waren Hugh Ar- pold, LondenAnton Krauss, Keulen G. Bodiu te Parys, allen zeer bekende groothandelarenvoorts Freiherr A, von Solemacher uit Antweiler, indertyd voorzitter van de groote internationale tuinbouwtentoonstelling te Dusseldorf; J. H. Buisson, directeur van de Cen tral Halle te Parys en Emil Planmann, directeur der centrale markten te Berlijn Julius Hönings, Inspektor H. Wagner en Carl Pohlig, een bekend groothandelaar, allen uit Duitschland. De jury heeft beslist, dat de drie- eero-prijzen, beschikbaar gesteld voor hen, die aan het welslagen der ten toonstelling hét meest hebben bijge dragen, als volgt zouden worden verdeeld De gouden medaille van baron Van Boefeszelaer aan den fruitplantago „Werkhoovo" van den heer C. van Lennpp. De zilveren beker van jhr Van Tets, aan E. do Jonge te Ierseke en de 3o eere-prijs aan G. Trouw te Lent. Tripoli. Konstantinopel 28 Sept. Het Ita- liaansche ultimatum is oerst gisteren Donderdag, to 2 uur namiddag aan geboden. Hot had vier-en-twiatig uur noodig gehad om den Italiaanschen zaakgelastigde te bereiken. Waarschijn lijk zal het aanleiding geven tot Ret verbreken dor diplomatieke betrek kingen, het boycotten van Italiaansohe froducton en do uitzetting der (50.000) laliaanscho onderdanen uithetTurk- sche rijk. Een oorlog wordt voor het oogenblik twijfelachtig beschouwd. Konstantinopel. De rogooring besloot geen weerstand te bieden tegen do troepón- ontscheping te Tripolis. Charles Thalmann.f Te Parijs is op 60-jarigen leeftijd overleden de hoer Charles Thalmann, vroeger lid van het bekende New-York- sche bankiershuis Ladonburg Thal mann Co. en van de Parijscho firma Thalmann Frères. Om gezondheids- rodenon had hij zich reeds sedert eeni gen tyd uit de zaken teruggetrokken. A Eoisel (N, B.) zyn de bijgebou wen van' do R. K. pastorio, afgebrand. Een paar geiten kwamen in de vlam men om. De pastorie bleef gospaard. De oorzaak van don brand is onbe kend. Amsterdam. Da Rechtbank vbroer- dooldo tot 6 jaar do slagersknecht II. D. uit Uithoorn die na oen twist den kastelein Chr. Goudriaan dood Btak. De brand te Stamboel. Men meldt ons uit Amsterdam Bij do oommissio tot leniging van den nood der slachtoffers van den grooten brand te Stamboel zijn nog ingekomon do volgende giften: It. van Dam, f 10. Van Es en Van Ommeren f 10J Mr. R. F. f 15.M. J. P. van Santen f 10.Jacob Boot f 25. H. Mondes da Costa f 25.W. A. Churchill, f 25.v. d. Berg Cos Metaalh. f 25.—-; J. H. Schulthess f 100; N. H. Mij f500.- N.I.H. Mij #100.- Henri Dentz f 25.Oscar Rotte Jiskoot's Tabakshandol f 10.— 'M. 8. de Jong f 5.G. A. B. Hellmund f 5.totaal f 890.(met het reods verantwoorde bedrag van f 7570.—) f 8460. Alex Post f. Heden overleed te Amsterdam do bekende tooneelspoler Alex Post ip den ouderdom van 47 jaar. Oouda, Dame» VAN DANTZIO, Markt 43. Oudewater, A. v. D. HOOOEN. Schoonhoven, Gez. r. ABSH0VEN. Haastrecht, G. V. DIEST. Beat» uitvoering. Spoedige aflevering. van het Koninklyk Meteriologiach- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 773.0 te Coruna laagste stand 748.4 te Bordo. Verwachting tot den volgenden dag: Meeat matige Westen tot Noord westelijke wind, veranderlijk, bewol king, regen of hagelbuien, zelfde tem peratuur. 29 SEPT. 1911. Maatsle«l«t,n. Ned. Cert. Werkelyke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pot. Port. Obl. 3do Serie Amort. Schuld 8 pet. RussischeObl. 1906 5 pet. Id. 01)1. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pot. ld. Ubl. (NicolaiSpoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnonland Obl. "5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet', d. Obl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl. Sehuld 1905 3 pot. liauk- en Cretflet-lmtel- ilttffftB. Ned. Baokoapdeelon luduitr Oiiderucmiiiffu American Car k Foun dry Comp. 0. v. A. Id.Sraelting ARotining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cort. V. A. U. 8. Stoel Corp. Cqrt. v. Gew. Aand. Kol. C'redlet InMell rn Cultuur Ondernemingen Handolsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur My. Aand. Ned. Handel-Mij. C.v.A Mijubouw Nyeii. Kotahoon" Mjjnbouw My. Gew. Aand. Rodjang Ixibong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. PetroleumOnderii. Dorische Petroleum In dustrie MH, Gew. A. Kon. Ned. My.totExpl. v. Potr. Bronn. C.v.A „Shell" The Trant». A Trad Cy. 0. v. G. A .Scheepvaart H(jen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ondernemingen. Bindjey Tabak Mjj, A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand. „Silau" Aanban Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation IJm. Cert. v. Aand. bpoarwegen. Holl. IJzeren Si>oor- wegmij. Aand. My. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwraij. Serie A-H Obl. 3 pot. Warschau-We<inen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Joulss. Amerika, Atobison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningei. Amsterdam Aand3 pet Hongarije. Thei a-Re- gulijrengs-Gee. 4 pot. GELDKOI Prolongatie 2pCt. Staatsfondsen flauwer op de politiek TripoÜ-Marokko. Petroleums weder vast, williger voor de Perlaks. Ameri kaansche waarden zeer willig op New- York overige fondsen zwakker op bericht staking op Merriman lynen. 83% 83% 91"/,. 91'%, 66% 99'/. 99% 87 88'/. 92% 91% 87% 86% 103% 8«% 80%. 67'/, 207 205 48% 47% «0% 02"/,, 24%. 24% 58% 60'%, 229 350 185 228 81% 82 647'/, 67% 540 58'/,, 151% 151% 433'/, 431 875 400 163% 115 14% 14% 107'/, 107% 15 15% 42 4% t— 9% 83% 93% 66% 66% 202', f125.- 200 f 98'%, 30»/,, 60% 168 10'/,. 159% 9% 101 158% ,R9.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2