D: ssen, enz. 1 I 1 i Maandag 2 October 1911. (No. 11677. 60e Jaargang. ZBixiten laxxd.. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Bijna Bezweken. radijs iter. i I I Italië—Turkse. XTïeix-ws- ezx ^.d.-v-ertezxtie'bla.d. voor G-o^da, ezx OncxstreHiEezx. Verschijnt dagelijks behalve Zou- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Intere. 82. 11111 1,111 i 4 r op de tentoonstel- verin». (Naar het Duitsch.) PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1 LNTZIG, rkt 43. MEN. HOVEN. I® trjKJv., i tijd door f t .25 k 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1 50 idem franco per post Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauL, binnen komen,” zeid hij oen beetje De scherp. „Toeval, bloot toeval, niet waar? Nu, zooate je zelf verkiest, ik beu niet indiscreet, In 't geheel niet, daarvoor ken je mij te goed, waard» Holmbrecht. En hoe gaat het met mevrouw je echtgenoot*» „Zoover ik weet, zeer goed Werner’s gelaat verduisterd» en nu hield hij de lippen vast op elkaar ge klemd. „Zij heeft aan mijn vrouw verteld dat je een reis maakte zonder zelf te weten waarheen je zoudt gaan. Zij wint heelemaal niet waar je wm en het arme vrouwtje zweert op je trouw. O, jii lichtzinnige!” „Ik moet je nogmaals verzoeken je combinaties voor je zelf houden,” ant woordde Werner, terwijl zijn voor hoofd zich plooide. Deze dame is er niet eeno om je bespottelyke opmer kingen uit te lekken en ik moet je verzoeken je in mijn tegenwoordigheid daarvan te onthouden.” „Ach; zoo erg meen ik het niet. Je weet dat ik van plagen houd,, maar in weerwil daarvan moet ik zeggen dat zij een beeld van een vrouw is. Wat een prachtig haar. Maar kijk mij toch in hemel» naam niet zoo boos aan.” Oorlogsberichten. Berlijn 30 Sept. Op een wensc.h der Turksche regeering, heeft Duitschland de bescherming der Turksche onder danen op zich genomen. Rome 30 Sept. Een telegram uit Genua meldt, dat de Turksche consul bevel ontvangen heeft, het wapen schild voor hot consulaat te doen vhr- wijderen, alsmede de emblemen op het Turksch paviljoen op de tentoonstel ling te Turijn. Porte denkthet eene verliezen, het andere nemen. Oostenrijk nam Bosnië, Italië neemt Tripolis, Turkije neemt Thessalië en als weerwraak neemt Griekenland Kreta. Het kan een aardig spelletje worden, zegt het Berlijnsche blad De mogendheden zullen echter wel trachten het conflict tot Tripolis te localiseeren. In de laatste plaats willen we nog wijzen op het belang van het geheele buitenland tot een spoedig beëindigen van den oorlog. Uit een belangrijk artikel in de Berliner Börsen Courier blijkt dat de invoer in Turkije don uitvoor belangrijk overtreft. Mocht dus ten gevolge van den oorlog de koopkracht van het Turksche volk minder worden, dan zullen daarvan de industrieelen in alle landen de ge volgen ondervinden. Heel anders staat het met de finan cieel» zijde van het conflict voor Italië. Be Italiaanscho Staatsschuld is groo- tendeels belegd bij de Italianen zelf. Een teruggang van den koers een zeker gevolg van den oorlog zal dus hot eerst drukken op Italië zelf. Daarbij komt dat Italië een groot deel dor Middelland^ehe-Zoehandel had weten tot zich te trekken* Dit verkeer zal zoowel door den oorlog als door de boycot worden stilgezet. De terug slag daarvan zal zteMn geheel Italië doen gevoelen. In handebkringen moet men dan ook over don oorlog niet vleiend denken, te meer waar Tripolis niet zal kunnen vergoeden het verlies dat men thans lijdt. Over wat er op het oorlogsveld voorvalt, zie men onder de telegrammen, thans in ons blad opgenomen en die welke reeds Zaterdag door ons per bulletin werden bekend gemaakt. jonge privaat-docent boog zich over Werners schouder en zeide hem zachtjes „Jammer dat da vryheid zoo kort van duur is en het juk van den arbeid weer op ons wacht." Werner nam hem bij den arm en liep met hern de kamer op en af. „Hoe kom je zoo in het gezelschap van Kurzmichel.” „Zeer tegen mijn zin, in 8abbur« hebben wij hom ontmoet waart# zich doodgewoon by ons aansloot Het is niet mogelyk om hrfm Jrwrfjt te raken. Wij wisten in t geheel «iet dat je hier waart. Door een tesvnl zijn wij dezen weg opgegaan. Ik zie echter dat het' je niet aangenaam b en dat spijt mij zeer.” „Volstrakt niet, niet terwille van mij of van jou maar Hij onderbrak haaatig zyn zin. Toen vervolgde hij kalmer„Heb je mijn vrouw zoo nu en dan gezien.” „Slechts tweemaal. Ik vertrok veer tien dagen na jou van Berlijn. De eene maal wandelde zij in den dieren tuin en de tweede maal was zij bij Kroll.” „Alleen F „Neen, de kamerjonker was bij haar.” (Wordt vervolgd.) GoriksuiE (oiiiwr. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: - Van 1—5 gewone regels mei bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer ,0.10 -j- HKZ.V Bjjdriearlitereenvolgendeplaalsingenwordeiideietegentweeberekend. Idem franco per post ,1.90 ft-jl Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels 10 35 bH vooruit- Abonnementen woi-den dageljjks aangenomen aan ons Bureau: Lange fty rTt betaling, elke regel meer 6 ets Reclames 1 0 25 per regel Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren Groote letters en randen naar plaatsruimte. Romo, I October. Hot bericht van do ontscheping dor Italianen bij Pre- véza wordt gelogehstrnft. Romo, 1 October. Een buitge maakt Turksch transportschip is mot 190 gevangenen to Tarente aange komen. Dezen zullen als gyaelaara gehouden worden. De Turksche kanonnen hebben giste ren te Tripoli twee sloepen, elk met 30 Italiaanscho soldaten, tot zinken gebracht. Konatantinopel, 1 October. Do Porto heeft een nieuw beroep op de mogend heden gedaan. In do hoop, dat het nog tijd i», om den oorlog af te wonden, verklaart zy, dat zy in afwachting van hot antwoord alle maatregelen, die zij hot recht hoeft om ton gevolge van Italië'b oorlogsverklaring te nomen, opschort. Zij heeft ook oen mededoeling aan de bladen verstrekt, behelzende, dat er tegen Italiaanscho onderdanen en belangen geen maatregelen zullen ge nomen worden, tot de uitslag van het beroep bekend is. Het voornaamste smaldeel van de Turkscho vloot ia veilig uit Beiroet in do Dardanellen aangekomen. Londen, 1 October. De Turkschc gezant heeft uit naam van «(jno regee- ring gisteren bij den minister van buitonlandsche zaken erop aangedron- gon, dat Engeland met andere Euro- peesche mogendheden samen in do Tripolitaanacne kwestie bemiddelend zou optreden. Sir Edward Grey moet zich daartoe bereid verklaard hebben, „mits beide oorlogvoerend» partijen de bemiddeling van Europa inriepen”, waar natuur lek voorshands geen kans op is. Konatantinopel, 30 September. Tur kije heeft Duitschland en Engeland -gpvraagd, te Rome hun tusschenkomst te' "Verleonon, om aan do vijandelijk heden een' einde te maken. Duitschland antwoordde, dat het reeds twee vruchtelooze pogingen In dien zin had gedaan en dat een derde poging niet anders dan koel door Italië opgeuomon zou kunnen worden en misschien de ontwrichting van het Drievoudig Verbond ton gevolge zou hebben, wat voor Turk yo niet dienstig zou wezen. Sir Edward Grey, de Engolscho minister van buitenlandschn zaken, liet weten, dat hij hot voor een tuMchen- komst eonigszins te laat vond. Konstantinopel, 30 September. Hot personeel van hot Italiaansche con- Do oorlog tusschen Italië en Turkije. Nu de oorlog eenmaal uitgebroken is, is het belangrijk te weten, hoe in militaire kringen en vooral in die lan den, waar men eenigen kijk op het Turksche leger heeft, hoe men in die militaire kringen denkt over de macht, die Turkije op militair gebied zal kun nen ontwikkelen. En waarschijnlijk doen we het best, ons oor te luiste ren te leggen bij onze oostelijke na buren om eens te hooren wat de mi litairen daar over de kracht der Turk- sohe troepen hebben mede te doelen. In het bizonder is het belangwekkend de meening van 2 Duitsche officieren, die als instructeurs in het Turkscho leger hebben dienst gedaan, te ver nemen. De eerste der 2 die beide door de National Zeitung zijn geïn terviewd, is waarschijnlijk de bekende Duitsche veldmaarschalk von der Goltz. Hij noemde de troepenmacht in Tripolis zeer voldoende, bewapend met modern Krupp-geschut. Hij ge loofde dan ook niet dat Italië in Tri polis veel succes zou hebben. Nbg ongelukkiger zouden zij er af komen, wanneer zij in Turkije zelf wilden opereeren. Hij gaf toe, dat de Turk- s«he vloot niet de noodige sterkte bezat om met goed gevolg tegen de Italiaansche vloot te kunnen optreden. Toch kunnen de Turksche torpedo- booten kwaad genoog. Nog krasser liet zich kolonel Rüdigsch uit. Deze heeft indertijd de ruiterij in Tripolis georganiseerd. Hg kent dus het land uitstekend en noemde het voor Italië een onbegonnen werk in Tripolis te willen doordringen. Het watergebrek, dat de troepen weldra zullen lijden, zal een krachtigd actie onmogelijk maken. De Turksche ruiterij zal zich niet aan een geregelden slag wagen, maar wanneer de tocht naar het bin nenland aan vangt, zal zij een guerilla voeren, waarbij waarschijnlijk de Trans- vaalsche of Marokkaansche nog niets zijn geweest. Als zijn oordeel sprak kolonel Rüdigsch uit, dat Italië in een oorlog met Turkije het onderspit zal delven. Nog machtiger middel dan het leger zal echter de boycot wezen. Het centrale Jong-Turksche comité heeft reeds aan zijn uitvoerende leden de volgende besluiten meegedeeld 1’. aan alle comité’s te gelasten om zoodra de eerste Italiaansche soldaat voet aan wal in Tripolis heeft gezet, Constantinnpel 30 Sopt. Het pant- serachip „Pisa” is gestrand. Malta 30 Sept. De Amerikaansche kruiser „Chester’, is op weg naar Derna ter bescherming van de Archeo logische expeditie van Armour. Malta, 30 Sept. Vier Italiaansche pantserschepen en acht torpedobooton zijn om 10 uur hedenmorgen in het gezicht van Malta gekomen, op weg naai- Benghazi. Drie Italiaansche tor- pedobooten komende van Tripoli, op weg naar Italië, zijn eveneens voorby gevaren. Saloniki 30 Sept Hedenmorgen 10 uur bombardeerde een Italiaantehe vloot Prevoza, waarbij het paleis van don gouverneur verwoest werd. Rome 30 Sept. Men meldt uit Tri poli dat 29 Turken weigerden zich over te geven. De Italiaanscho vlag op het consulaategebouw werd ver vangen door een Duitsche vlag. Men verwacht hot begin der vyandolyk- heden. De hertog der Abruzzen seimje, dat een Turksche torpedoboot in brand vloog en zonk voor Proveza. Tripoli, 30 September. Het Itallaan- sche smaldeel heeft vanochtend om half elf het vuur geopend op de forten om de stad. Tripoli, 1 October. Hot vuren op de forten heeft, b(jna dadelijk nadat het begonnen was, opgehouden. De Turkscho troepen ontruimen de stad. Het schynt, dat zij zich op tegen stand van het binnenland uit gaan voorbereiden. Rome, 30 September. Hedenmiddag om vyf uur deelde men uit naam van den minister-president mede, dat de Italianen bij Tripoli nog niet ont scheept waren. Het vergaan van het Italiaanscho oorlogsschip Pisa wordt gelogenstraft. Athene, 30 September. Volgen» eert- telegram van de Turksche overheid te Preveza heeft het Italiaansche smal deel vandaag de Turksche schepen Hamié, Alpagot en Tarabloes, die te Goemontsa voor anker lagen, be schoten. Engeland heeft geweigerd, Turk- schen troepen vergunning te geven om door Egypte heen te trekken. Konatantinopel, 1 October. (Ambte- lyk bericht.) De Italianen hebben bij Preveza troepen ontscheept. (Later). Volgons door de Porte ont vangen telegrammen, begonnen de Italianen Zaterdagmiddag om drie utir zich by Preveza buiten het bereik van de Turkscho kanonnen te ontschepep. Eeuwig, eeuwig, Lona.” „Dat wil ik slechts hooren en niets meer.” De donder liet zich geweldig hooren en een regenbui begon bij stroomen neer te komen. Zij liepen zoo hard zij konden n^ar de herberg waarin zij woonden on nauwelyks hadden zii plaata genomen toen een stem zich deed hooren „Helmbrecht I h het mogelijk, jij hier?” De aangesprokene trad op de tafel toe /daaraan twee vreemdelingen zaten en drukte de aangeboden handen. „Ah, Kurzmichel en jij ook, Wal- dow Hoe komen jelui hier?” „Dit weten wij zelf niet,” gaf de kleine dikke, die met Kurzmichel werd aangesproken, ten antwoord. „Het pas gevonden reisgezelschap waarin wij terechtkwamen wilde aldus en zoo gingen wij merle. U weet, dat ik met alles tevreden ben, heer professor. En zooak ik zie is u hier met gezel schap Hij keek door de zaal en ook Wer ner wendde zich om, maar bemerkte dat Lq& door de tegenovergestelde deur wo heengegaan. „Ik moet je verzoeken geen gevolg trekkingen te maken, waarde collega, nu je mij met een dame hebt zien gelukkig te zyn.” Hij rilde, als zij hem iets onaange naams had gezegd, Lona zag hem aan, het scheen alsof zijn gelaat droevig veranderd was. Zij streek hem met de hand langs het vborhoofd. „Je rient toch niet boos op mij vroeg zij teeder. „Neen, zeker niet, maar er is iets dat mij hindert. Een man die een vrouw liefheeft, haar zijn liefde bekent en met zijn hart niet tegelijk zijn hand kan aanbieden, moet reden tot twijfelen geven. Ik heb het niet gedaan, Lona ik „Je hebt plichten, die jé drukken, ik begrijp het, geliefde.” „Ja,” antwoordde hij met een diepen zucht. O, Lona een galeislaaf is er niet slechter aan toe dan ik.” „Je moet je kwellende banden dan trachten te verbreken en als dat niet gelukt dan zal ik je je leed helpen dragen maar het kan zijn wat net wezen wil, zwijg, vertel mij niets. Ik heb toch vertrouwen in je.” „Ik kan niet.” „Misschien toch. Laat my echter dezen nacht om te minnen en van liefde te droomen. Morgeft als dat moet, wil ik naar alles luisteren. Zeg mij slechts dit: bemin je mij?” „Duizendmaal meer dan mijn leven. 6) En nu kwam op zijn weg, onge vraagd, een vrouw die hem belang inboezemde, wier karakter te be- studeeren hem het hoogste genot was, die voor zyn rust gevaarlijk was ge worden en nu aan zijn borst lag en hem zeide: „Ik bemin je.” Waar waren thans zijn principes, zijn gedachten en zelfs het bewustzijn van plichtsverzuim? Hij beminde en gevoelde dat hij bemind werd. Hoe lang zij daar zoo gestaan had den, borst aan borst en mond aan mond, wisten geen van beiden. Het dof gerommel van den donder bracht hen tot de werkelijkheid terug. „Lona, het toeval heeft on» tot el kaar gebracht zonder ons eigen toe doen.” „Neen,” viel zy hem in de rede. God «elf! Zie, ik ben vroom geworden nadat ik je gevonden heb, omdat ik je mag lief hebben. O, het doet goed onmiddellijk met de boycot van de Italiaansche kooplieden aan te vangen en deze op de scherpste wijze door te voeren 2”. aan de Muzelmanscho bevolking in Tripolis een vaderlandslievende oproep te richten om pal te staan voor de Ottomaansche eer; 3®. de Turksche regeering dringend te verzoeken, de in Turkije aanwezige Italianen over de grenzen te zetten. De Duitsche regeering heeft een' gewichtigen stap gedaan. Zij heeft zich belast met de veiligheid van de Ita lianen in Turkije. Duitachlftnd was daarvoor het aangewezen land. Ook tijdens het conflict tusschen Oostenryk en Turkije had Duitschland die plicht tegenover zyn bondgenoot op zich genomen. Het was dus thans zedelijk verplicht hetzelfde tegenover het derde lid van den driebond te doen. Trou wens, als vriend van beide landen was Duitschland daarvoor van zelf aangewezen. Met die vriendschap tusschen Duitschland en Turkije kon het wel eens misloopen. In Londen is men er vast van overtuigd, dat met het optreden van Said Pasja en Kiamiï Pasja, persoonlijke vijanden van baron Marschall, den Dmt^chon gezant, op de raadgevingen uit Londen meer acht zal worden geslagen dan in den laataten tijd het geval was. Alsof de toestand nog niet ernstig genoeg is, komen er nog berichten als zou Turkije besloten zijn tot een opmarsch naar Thessalië. Er moet een nota aan de Grieksche regeering gericht zijn, waarbij de Porté vraagt, dat Griekenland zal verklaren, dat het geen belang heeft bij Kreta. Over deze zending is het oordeel gevraagd van Enver Beij, een van de krani^ste Jong-Turken. Deze zei als zijn meaning, dat het waarschijnlijk niet tot een oorlog met Griekenland zal komen, zoolang de Grieken kalm blijven. Wordt echter de Kretenspr beweging te machtig en kan de regeering haar geen weerstand bieden, dan zal Turkije zijn recht laten gelden en de Tripolis kwestie zal haar daarbij niet in den weg staan. Naar de laatste berichten luiden, is deze Enver Beij Zaterdag plotseling naar Rome vertrokken op bevel van den minister van Oorlog. Hem wacht waarschijnlijk een belang rijke opdracht. Het Berl. TagebJatt vindt het zeer begrijpelijk, wanneer Turkije een begeerig oog heeft geslagen op Thessalië. De redactie zegt zeer goed te kunnen begrijpen, dat de

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1