mmmim Bin-zienlarid.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Laatste Berichten de wijnen van V. J. J. BOON v. OSTADF,, Telegrafisch Weerbericht Officieele Priiscourant «33/v 99V, 11 -il looy, - te/, 82'/, - i. - sulaat vertrekt. De Italiaansche pozt- kantoren zijn gesloten. Bbloik. Ramp in Antwerpen. Er schijnt een vloek te rusten "op de rampzalige De Clercqsteog te Ant werpen. Tweemaal reeds gingen huis jes op in vlammen bij de branden in de houtstapels nog biedt de ellendige «teeg mot de zwartgeblakerde muren den half in puin liggende verbande woningen een uitzicht van erbarme lijke triestheid, en nu komt een ramp van andoren aard de reed» zoo zwaar beproefde bewoners treffen. Zaterdag morgen rond tien uur, is een der bouw vallige woningen ingestort. Vier men- schen bleven in een kelder dood onder het puin. Onze Scheepvaart en de Oorlog. Do directie van do Kon. Nod. Stoomb. Mij. te Amsterdam doelde aan bet Hbld. aangaande de gevolgen die do fteliaansch-Turksohe oorlog voor haar stoomvaartdiensten op de Middelland- scho Zeehavens kan hebben, het vol gende mede De oorlog tusschon Italiö en Turkije zal voor zoover thans voorzien kan wordon, geen noeinenswaardigo ge volgen op ons bedrijf uitoefenen. Zeer qnwaarscnijnlijk mag het geacht wor den, dat onze schepen van een der beide oorlogvoerende partijen overlast ondervindon zullen, te meer daar do strijd tot Tripolis golocaliseerd schijnt te zullen worden. De vrachten zulion in hot oostelijk deel dor Middollandsche Zee ten gevolge van het terugtrokken der Italiaansche handelsvloot uit die wateren, ongetwijfeld rijzen, en wel licht zal dit ons bedrijf hier en daar ton voordoelo komenaan do andore z(jde zullen velo verschepers, geleid door al dan niet gewettigde vrees voor betalingsmoeilijkheden, door den oorlog voroorzaakt, geen goederen naar Tnrkije durven zehtlen, waartegenover weor staat, dat een mogelijke boycot van Italiaansche goederen do plaatsing van ordors in Nodorland on zijn ach terland in de hand kan werken waarmedo het vervoor piet onze lijn gebaat zou zijn. Zooals gezegd zijn nooh groote voor doeion, noch belangrijken schaden uit dozen kryg op dit «ogenblik to voor zien. Do middenstand en de Tariofwot. Naar aanleiding vatv do desbetref fende aanvraag der Arnhemsche ver- ooniging voor Handel en Nyverheid, gesteund door 84 andere vereonigin- gon, heeft hot bestuur van den Midden standsbond thans aan de aangesloten voroenigingen een rondschrnvon ver zonden, meldende, dat de buiienge- wone vergadering tor bespreking van de Tarief wet teneinde een uitspraak over bet principe te doen, zal gehouden wordon op Maandag 10 Qctober a.s. des namiddags te 1 uro, in de groote zaal van het Hotel de PEuropo aan hot Vreeburg te Utrecht. Het ongeluk n/b van de „Hertog Hendrik". Omtrent het ongeluk a/fo van de „Hertog Hendrik" word aan de Deli- hladon geseind, dat het ongeluk plaats had ten gevolge van het springen van eon granaat. Aan de „Deli-Gour." word nog ge seind „De toestand van den adelborst Van Doorn iH zorgelijk. Zijn rechteroog is geheel verloren, waarschijnlijk ook zijn linkeroog. Verder bekwam hij vele hoofdwonden, waardoor voor com plicaties gevreesd wordt." Telegrafische berichten molden in- tusschen dat de toestand zeer* bevre digend is en dot waarschijnlijk het goziclittyermogen van hot linkeroog is Iwdrrtuden. Murine en Legeiv De legermanoeuvros. Het „Vad" sohryft. Nu de groote manoeuvres afgeloopen zyn en zij ditmaal boter aan het dool hebben beantwoord dan vroeger, mag het, zonder in het. minst aan do ver diensten van den tegonwoordigon titu laris te kort te doen, toch i&g wel eens gezegd worden dat do opzei er van geheel het werk is geweest van den afgetreden minister Cod. - Het ontwerp voor do manoeuvres, in hoofdzaak zooals dio thans gehou den zijn, is door hem in overleg met den commandant van het veldleger, generaal de Meester, vastgesteld. Zelfs had de heer Cool, naar ons van goed ingelichte zyde wordt medegedeeld, in den ministerraad de portefeuille-quas- tie gesteld, voor hot ge'val zijne inzich ten in dezen niet werden gevolgd. Van zijn antirevolntinaire zijde was den minister n.l. een nrnendement aangekondigd, een zoodanige aderla ting van het betrokken artikel beoo- gond, dat daarmede de zaak geheel in duigen zou zijn gevallen. Naar aan leiding daarvan moet de heer Cool toon in den ministerrand te kennen hebben gegeven, dat hij zou heengaan indien het bedoelde arnondaiaont zou worden aangenomen. Zooals men weet viel de minster op do quaestie van het opnemen der officierspensioenen in zijn voorstel betreffende de verbetering der officiers- trac temen ten. De op zijne begrooting uitgotrokkon post van f475,000 voor de manoeuvres word op zijn aandrang echter door don minister Heemskerk bestendigd, en do begrooting zon der dat van het bedoelde amendement vorder iets vernomen werd aange nomen. Het groote verschil met de vroege re inrichting der manoeuvres is, zoo- als bekend mag worden vorondersteldj dat nn groote re legereenheden (divi sies) tegenover elkander werden geplaatst, en dat zoowel wat de bewe gingen als wat de huisvesting en ver zorging der troepen betreft moer dan tot dusverre in overeenstemming mot den werkolijkon oorlogstoestand werd gehandeld. DE 8TOIIM. Met ontzettende1 kracht hoeft Za terdagavond over ons land een storm gowood, die overal vernieling en ver derf heeft teweeg gebracHt l)e zee heeft geweldig tekeer gegaan en heeft zijn offers weer geëisoht, en op het land is het één chaos van ont wortelde boonion, bij honderdtallen on meer tegelijk, van mgestoito huizon, die door vallende bootnen werden ge troffen, van voel verwondingen, die daarvan hot gevolg waren, van voel kleine verwoestingen door den bon konden wind overal aangericht. Wij geven hieronder een overzicht van die plaatsen, die het felst door don orkaan worden geteisterd- Den Haag. De verwoesting in het Bosch. Het Haagsche Bosch de glorie der residentie, net voorworp van onzen rechtmatigon trots tegonovor landge noot en vreemdeling, is dermate door den storm geteisterd, dat men do aan gerichte verwoesting niet zonder ont roering kan aanzien. Het is moeilijk een raming te maken, maar hot zou ons niet verwonderen indien van het zwaarste bout hot vierde deel door don storm was ver nield. Dit juist is het treurige, dat het vooral de mooiste zjjn, lo hoogste en zwaarste, de echte woudreuzen, die de prooi zyn geworden van hot woedende element. Onbeschrijfelijk is hot wat daar in hot Bosch is geschied. Wat do natuur in eeuwen heeft gemaakt tot een heer lijke schoonheid, tot oen roem voor de stad, ja voor hot gantche land, in één nacht van ongebreidelde woede hoeft zij het voor eon groot deel weer vernield, hoeft zij van diezelfde schoon heid, schooner nog omdat er in zweefde de wijding van do eeuwen en van de historio, heeft zy van diezelfde schoon heid gemaakt oen ruïne, oen chaos, waarin geen weg meer te vinden valt. Wat beteekent de vermelding van het. foit dat er vier duizend hoornen zouden zijn geveld door den storm, dat een vierde gedeelte van hot boscli is uitgerukt en omver gesmakt? Hét zijn woorden, woorden dio geen idee kunnen geven van de verwoesting welke in het bosch heeft rondgespookt. Niet hier en daar, noen, overal zijn de boomen uitgerukt en omgesmeten, zijn de takken afgeslagen en neergo- smakt. Wegen zijn niet meer te vinden, zy zyn versperd door neen, zij zijn bedekt met do omgeslagen stammen en afgescheurde takken, met de roiyl- gostrooido twygon en neergedwarreldo bladoren. Heele stukken bosch van honderdon boomen zijn verdwenen. Nu nog zyn het brokken ruigte, chaps van takken en opgesmeten wortel stronken mot aard on zand, maar straks zal men al die ruïne gaan weg ruimen en dan blijven er over kale plekken, waarin mon, och arm! zal trachten weer wat leven to brengen door er jonge boompjes te planten en struiken. Maar de teero grysblauwe stemming is er weg geslagen voor heel lang, en het mystieke ruischen der hooge boomen waarin doorklinken do sombere oude goden-sagen, het is verstomd voor lange, lange jaren. Het wacht lokaaltje van de stoom tram by de Boschbrug is door een vallenden boom geheel verpletterd. Het dak was netjes in tweeën gedeeld, en de inventaris lag dooreen met de versplinterde planken van het dak en de wanden. Aan de dwarsweg van 't Benoorden- naar het Bezuidonhnut die achter het Malieveld en den Koekamp langsloopt, zijn twee trams, die naast elkaar aan de daar bestaande halte vi n lijn 7 stonden, door een vallenden boom getroffen wepjs»n. Van de dichtst bij- zijnde is het voorbalkon afgeslagen, de andere heeft andere schade bekomen. Schevoningen. Verwoesting was het langs den gansehen Oudon Schoven in gschon Weg. Allerwegen «tonden do boomen omver gesmeten en uitgeruktEn toch viel het nog mee. Hier althans was de ellende to overzien. Hier vielen de omgestormdo boomen te tellen. En in de Scheveningacho Boschjes, waarde boomen laag zijn en uitgegroeid, scheen do storm overgewaaid. In Schevonin gen zelf, langs hot strand, daar had do wind wel fel gewaaid, maar daar was toch niet zooveel geweest om om te smijten. Langs don Boulevard lagen vole van de eleetrisch-liehtnalen omgerukt in twee of drie «tnaken, het groote roclamelicht van De Sein post lag omgebeukt plat op het dak, schuttingen waren ingodrukt en vele ramen stukgesmeten en hot zand sloeg prikkelend"* als naaldeu den voorbrj- ganger in het gezicht, zooals het op gezweept werd van het strand naar. boven. De chocolade- en suikertentjes, die gestaan hadden aan het strand, zij lagen verspreid in planken en als lorren neergekwakt tegen den boule vardmuur. En overblijfselen van strand stoelen en tenten lagen verspreid aller wegen. En do fee Zwart was zij, fel-zwart, met groen daartusschen en wit van wild ongeschuimde brandingskoppen. En zij brulde vervaarlijkst het woeste stormlied, zoo wreed, zoo felI)aar is komen waaien don vorigen nacht over deze stad een storm, allorvree- solykst met at do woede, die na lango rust in do felle harten dor goden is opgetoomd. Rotterdam. Door den stormwind uit hot Noordwesten is Zaterdagavond Srooto schado aangericht. Op vorschei- ent» pUutioen woeien boomen om, en vielen op de tramdraden. I)e hoofd ingang van het Ziekenhuis is door do vallende boomen geheel versperd. Er wordt door brandweerpersoneel hard gewerkt om den ingang vry te maken. Een pleegzuster werd door een val- lendon boom licht gekwotst. Van de groote kerk is een stuk zymuur in- es tort, on het water steeg 3.29 boven P. Verschillende havens liepen onder water. Do stagnatie is groot. Amsterdam. Een heele verwoesting is door den storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag woodde, in het Vondelpark aangericht. Op tal van plaatsen zijn boomen ontworteld en dwars over de wandelwegon en paden geslagen, andere hebben nog inet hun kruinen steun gevonden togen om ringend geboomte, -zoodat ze in hel lenden stand zyn gebleven, weer an dere staan op vallen by hun wortels puilt do bodem uit of vertoont schenren. Hot orgate is de verwoosting in de groote laan langs het Willemspark, tusschon de brug en den uitgang bij Schinkelhaven. Dicht naast elkaar zijn hier een tiental boomen over den weg geslagen éen troostelooze aanblik Het ryvorkoer is hier dan ook geheel gestremd. In dit deel van het park heeft de storm het*hevigst gewoed. Wel een twintigtal boomen zijn hier nedergestort, en op een enkelen boom na, 'die dicht bij dyn grond is afge kapt, alle ontworteld. iu do havens zyn eenige schepen op drift geraakt. Twee kleine jachten zonken. Veel schade werd niet aangericht. In het (looi was de toestand ver schrikkelijk- Het Zuiderzee water is tot ongekonde hoogte opgedreven, over stroomde de polders en dood veel vee verdrinken. Op Zee. Hoek van Holland. De Solo. Zaterdagavond ver meldden wij reeds per bulletin de schipbreuk van het stoomschip Solo van de Rott. Lioyd. Uit de thans ingekomen berichten blijkt dat de Solo, een 5000 tons vracht schip van de Rott. Lloyd, Zaterdag middag uitgevaren van Rotterdam, bestemd voor Java buiten de pier aan den Hock van Holland door twee zware buien is overvallen, die het schip uit den koers zetten. Gewel dige grondzeeen liepen nu over het schip heen, dat weldra niet meer te regeeren viel. De bei le ankers werden uitgegooid, doch reeds vroeg in den avond brak het bakboordanker en in den nacht werd ook het stuurboords anker weggeslagen. Toen werkten de machines nog vry goed, totdat zware stort- en grondzeeën het schip op lager brachten en de machines niet meer werken konden. De storm was te machtig geweest om de „Solo" met den kop op zee te krijgen. Zoo stootte het schip, dat 2*2 voet diepgang had, m er en meer op den grond en 's nachts sloeg het roer weg en werd de „Solo", speelbal nu van wind en golven, op het strand bij Monster ge worpen. I)oor het verbazend «hooge water is het 'schip hoog np het strand geslagen on zit daar thans op ongeveer 200 Meter uit de zeewering. De zware golven sloegen er mot ontzettende kracht overheen en de bemanning die het aan dek niet houden kon, had zich naar beneden begeven. Aan boord was golnkkig hét licht nog aangebleven en hoopte men op redding, daar het dringend geboden was het schip to verlaten, dat elk oogenblik gevaar liep te breken. In den nacht was de redding echter niet mogelijk, Zondagmorgen 7 uur ging de Monster reddingboot in zee en slaagde er in nadat een lijn naar boord was geschoten, de Solo te be reiken en do bemanning in drie toch ten behouden aan waf te brengen. I)e geheele equipage bestaande uit 38 man, onder wie 4 Javanen en den kapitein J. Werkhoven, allen door weekt van koude, en in angstige span ning van-dien bangen nacht worden welwillend opgenomen en verzorgd in het café Overheyde aldaar. Het schip zal zoo mogelijk worden Seborgon door de Nieuwe Berging- [aatschappij te Maassluis, directeur de heer O. Dirkzwager Hzn. Hoe het verder aan den Hoek en op zee gesteld was vertolt een bijz. corr. van het Hbld. aldus Het vuur op hét Noorderhoofd was door den storm vernield, dq gasboei buitengaats aan haar ligplaats ver dreven. Maar toch was hot de „Copen hagen" van de Harwichtijn gelukt Zondagochtend te 7.30 met een paar uur vertraging dus binnen to loopen. 't Schip had veel water over- gakregen, de passagiers natuurlijk een vreesol ij ke rois gehad maar eenmaal den vasten wal onder de voeten, is het loed en de zoeziekte spoedig vergeten. Bovenstaande vernielingen gaven veel moeite voor het „gat" (den Waterweg) te manoeuvreeren, vertelde ons de loods. De „Munich" van de Harwich- Ujn, die met 116 d.M. water Zaterdag avond aan den Zuid wal op den grond was gezet, zat zoo stevig vast, dat drie sleepbooton Zondagmorgen bij hoog Water tevergeefs beproefden het schip af te brengen. Zoodat het voor zyn reis uitviel en de „Copenhagen" des avonds jnet de Zaterdagscho en Zondagsche passagiers naar Harwich zou oversteken. De „Munich" hoopt men intussclfbn spoedig vlot te krijgen, maar de stoomer leek ons zoer hoog te zitten. De „Batavier III", die Zaterdag middag uit Rotterdam vertrok, vond ook Zondag het weer te bar en bleef aan den steiger der firma Mullfer in den Waterweg liggen. Het stoomschip „Ewanga" probeerde uit te gaan, maar koerde terug. De Stoomloodsboot Hellevoetslnis" is binr.en geloopen met zware storm schade. De kapitien Berkhout, de loods Kuit en de kweekelingen Schaap en l>e Geus zijn jammerlijk verdron ken. De loods Kolster is gewond en stervende. Gisternacht is een onbekend bom- schip over de Maasvlakte gestooten en gezonken. Omtrent de naam en de be manning is niets bekend. Een Scheveningsche bom strandde Zondagmorgen op de Maasvlakte. De equipage, 9 k 10 man sterk, gaf nood seinon. De stoomreddingboot „Prins Hendrik", met acht koppen bemand, voer half elf uit om assistentie te gaan verleonen. Zy keerde evenwel onver- richterzake terugvan de verongelukte bom was niets meer bespeurd. De Duitsche Sleepboot „Thor" ging Zaterdagmiddag den Waterweg uit met den Duitschen lichter „Moderne Kunst" op sleeptouw naar Hamburg. Een nur voor IJmuiden, waar men uit »ood wilde binnen looped, ging de lichter verloren. De kapitein der sleep boot zag zich uit zelfbehoud genood zaakt den tros te kappen. Op den lichter bevonden zich zes man, die zeer waarschijnlijk jammerlijk ver dronken. De „Thor" wist behouden te Maassluis binnen te komen. De „Prinzessin", een boot van de Woennann-lyn, die den Waterweg binnen liep, rapporteerde een boot, vermoedelijk bovengenoeraden lichter) gezien te hebben, waarvan de men- schen zich zwemmende trachtten te redden. Het noodweer belette het ver kenen van hulp. Men zag de menftchen verdrinken. De groote reddingsteiger aan het noorderhoofd, na de „Berlin"-ramp aangebracht, om een herhaling van zulk een ramp op de pier te voorkomen, is totaal weggeslagen. Tegen 11 uur Zondagmorgen kwam de Hull-boot „Rieraulx Abbey" binnen met vijf menschen, zijnde de equipage van een Engelsche smak, die men 15 mijlen aan zee van het vuurschip „Maas" gered had. De jol, waarmee deze kranige redding in volle zee Wat volvoerd, ging verloren. Gelukkig niet, voordat redders en geredden veilig aan boord van de „Rieraulx Abbey" waren. Do loodskotter 15 uit Hone- voetsluis was ook tot hulpverleening in de nabijheid. Zeven mijlen aan zoo van het vuur schip „Maas" passeerde de kapitein van de Hull-boot een wrak. De mast stak boven water uit. Geen nadere bijzonderheden. De „Mietsing" bestemd Van Dantzig naar Glocester, liep uit nood den Waterweg binnen Het schip was zijn booten kwijt, on het dek was feitelijk schoon geveegd. De kajuit stond vol water. Vermoedelijk was de „Mietsing" ook nog lek geslagen. Een flesch spoelde aan den Hoek aan mot 275 mark en een briefje van den kapitein aan zijn vrouw waarop geschreven stond „Mijn laatste hoop." Te den Helder heeft het ook vree- selijk gespookt. In de naven van Nieuwediep wer den allerlei schepen tegen elkander gesmeton en werd heel wat schade berokkend. De sleepboot Atlas bracht een Duitschen schoener binnen, die geheel ontredderd was. Van twee uitgevaren loodskotters is nog niets vernomen. Te Potten zijn reddingsboeien aan gespoeld. Op Texel is een stoomschip gestrand vermoedelijk een Harlinger weekboot. Op de Terschellinger gronden is een schoener omgeslagen. De bemanning is vermoedelijk verdronken. GOUDA, 2 October 1911. De Storm. De wind hooft Zaterdagavond zijn kracht getoond. Stormvlagen zijn met bulderend geraas over onzo stad ge gaan en hebben op tal van plaatsen groote verwoesting aangericht. Boomen, die meer dan menschen- leeftijd hun wortels hebben geschoten aan Dijk of Singelgracht, die daar hebben gestaan sinds jaren als de ver- tegenwoordigeÉhvan een zwaar en stoer ras, hebbwfchunne trotsche krui nen moeten buigen voor de alles be- heerschende stormwind die met beu kend geweld zijn héorschappij heeft doen zegevieren. De woedende wind heeft hen aan gegrepen, geschud, de takken afgerukt en besplinterd of heeft hen de reuzen geveld als de minsten in den Btryd. Zo liggen daar, die ouden, aan Bleekerssingel, Karnomelksloot, Rottordamsche Dijk, op do Begraaf plaats en op de Goeverwellodyk vooral, met de tronken omhoog, die hun wor tels wild hebben uitgetrokken en daarmede diepe gaten hebben geslagen in den grond. Maar niet alleen de oude boomen zijn getroffen. Op de Houtmansgracht werden 9 boomen nit den grond ge rukt, aan de Spoorlaan moest één boom het ontgeldenin het Van IJzendoora- park liggen een zestal forsche boomen terneer en in het tweede gedeelte daarvan heeft de stormwind buiten noergesabelde jonge aa,nplantingen al het jonge hout den rug doen krommen, In de Vorstmanstraat liggen twee boo men ontworteld. Een zware vallende boom in den tuin van het Militair Hospitaal ver brijzelde bet hek en kwam terecht met zijn breede takken tegen de huizen in de I Jssellaan, zonder evenwel schade aan te richten. De groote boom op de Karnemelksloot viel over het water, vlak naast een daar liggende schuit, beschadigde niet, doch versperde den doorvaart. Zoo geschiedde het ook met den grooten boom aan de Blee kerssingel die in het water plonsde en de geheele waterbreedte in beslag nam. Op het Kerkhof is door vallende boomen nog al eenige verwoesting aangericht. De neerstortende boomen aan den Goeverwelledijk deden de telegraaf- en telefoondraden knappen, waardoor de verbinding met Haas trecht is gestoord. Door dis verwoesting op andere plaateen aangericht, ia ook de telegra fische en telefonische gemeenschap net Limburg, Zeeland en de Zuid- Hollandsche eilanden van hier af ver broken. Aan den Gouderakschen Dijk knapte een zware boom bij den grond af en stortte op de benedendijks gelegen woning en timmermanswinkel van J. de Bruijo- Het dak der woning werd verbrijzeld en groote schade werd daar aangericht. De bewoners vluchtten doodelijk ontsteld, doch bekwamen geen lichamelijk leteel. In particuliere tuinen is ook nog al gohade aangericht. In den tuin van de sociëteit de Róunio is een groote for sche boom door midden gebroken en in den tuin neergekwakt. Het water aan den IJse! bereikte Zaterdagavond 11 unr de ongekende hoogte van 2.69 Meter boven A. P., op 1 c.M. na noodpeil. De directeur der Gemeentewerken en de wethouder van Openbare wer ken waren tot zeer laat daar tor plaat se om den toestand op te nemen en maatregelen te doen uitvoeren ter voorkoming van mogelijke onheilen De kistingen aan het Voorstal werden aangebracht. Het water stond aan het gebouw van de Reederij do IJ sol, dat ook met kleidekking was beschermd tot c.a 30 c.M. hoogte. Woningen aan het Haagsche Poortje en Onder de Boompjes onderronden veel last van het binnendringende water. s De uiterwaarden zijn allo over stroomd. De grond welke zich nog bevond onder den hangenden spoorweg naar Schoonhoven is thans op één gedeelte geheel weggeslagen, zoodat de rivier daar vrij onder door stroomt en bij de kaaspakhuizen van de firma Gebr. de Vreugt een grooto vyver heeft gevormd. Nn het weer wat is gekalmeerd is er voor vele handen werk te verrich ten om alles op te mimen. Dat zoovele oude boomen zijn ge vallen moet, naar wij van deskundige zijde vernemep, mede zijn oorzaak vinden in het kappen van zware tak ken van volwassen boomen. De gaten groeien daarvan niet meor dicht en bioden daardoor gelegenheid tot voort durende inwatering, waardoor de boo men van binnen gaan rotfcon. Ver schillende van do gevallen boomen waren inwendig geheel verzwamd of hol, zoodat het weerstandsvermogen zich alleen beperkte tot do buitenzijde van het hout en de schors. W i e 1 r ij d e n. De afstandsrit, door de Rottordam sche Rennersclub „de Pedaalridders"! uitgeschreven, over Dordrecht, Gorin- chem, Utrecht, Bodegraven, Gouda naar Rotterdam terug is wegens het hoogst ongnnstige weer uitgesteld tot Zondag a.s. Gedurende de maand September zijn in do Spaar- on Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende be dragen De inleg in 3941 posten f 150719.097a bijgeschreven renten - 500.29 f 151219.387a Terugbet. in 1324 posten - 142607 xylophone en tulophone, wier viool spel zeer goed was en het bespelen der andere instrumenten van een ver bazende vlugheid getuigde, oen ver velende karakterkomiek, die zijn quasi- geestige coupletten zeker had gek ozon voor een los-uitgaand Zondagavond- publiek, een zeer goede tenor, in wien wij ondanks zijn Duitschen naam Frans von Lowen, een Hollander meenden te ontwaren, die op zeer verdienstelijke wijze met een prachtiflf geluid het Smartlied uit Paljas tong en nog twee andere nummer* de muzikale excentriciteiten, The Glarltons, waar van de heer zich korden deed als een muzikaal artist, die over een flinke dosis humor beschikt, en door zijn grim gering en mimiek reeds den lach lust opwekte, en ten slotte en dat was het zeer bijzondere van den avond, het optreden van de aangekondigde „Les MélachiniV'. Over de prestaties van deze artisten stond hot publiek paf. De vermakelijke goocheltoeren ga ven blijk van een buitengewone han digheid en vlugheid, die zich paarde aan een radheid van tong bij de toe lichting daarvan. Maar het wonder lijkste en meest onverklaarbare was het gedachtenlezen van Mad. Mela- chini. Deze dame toch schreef van te voren op welke dominosteen zou worden gekozen door iemand uit het pu bliek, wolk getal, welke bladzyde uit een boek door een willekeurig iemand zou worden opgegeven, en geblinddoekt wist deze dame precies te vertellen, welke geldstukkon, medailles, vreemde munten, horloges enz, uit het publiek werden getoond en zij noemde daarbij de muntspecie, de waarde, het jaartal, de initialen enz. van tien- en twintig- tallén dezer voorwerpen. Het was oen prestatie die aan het ongelooflijke grenst, en die waarlijk met eenige andere nummers van 't pro gramma zeker een volle zaal handen verdiend. Het aantal toeschouwers was nu maar matig. Ook al door don storm hoeft de treinenloop ia den late avonduren Zaterdag aanmerkelijk vertraging on dervonden. Van een goederentrein, die geladen was met pakken geperst stroo zijn tnsschen wachtpost 10 en 11, tusschon Oudewater en Hekondorp door dorr stormwind verscheidene balen afge waaid op de spoorbaan, welke daar door werd versperd. De goederentrein is daarop eorst naar hot station hier gestoomd, heeft zijn balen stroo gelost en is daarop de op den weg liggende balen gaan ophalen. Intnsscben moest trein 52 de laatste personen-trein voor den Haag wachten tot de weg vrij was. Verschillende passagiers stapten onderweg uit, mop perend oVer het onwelkome opont houd. De passagierstrein kon nu eerst te 1.29 uur dos nachts het station hier verlaten en kwam daardoor tegen unr in den Haag aan. 8612.10 543235.007s Meer ingelegd dan terugbetaald Op den ln Januari 1911 was ton name der inlegg. ingeschreven Zoodat hun tegoed uit. September bedroeg f 558847.107a In den loop van het jaar 1911 zijn 198 nieuwe boekjes afgegeven, 54 af geloopen boekjfes opnieuw in gebruik genomen en 251 boekjes geheel afbe taald, zoodat aan het einde der maand September 2480 boekjes in omloop waren. Gedurende de maand Sept. zijn door de Mallegatsluis geschut 2797 schepen met een inhoud van 198676 il3, en 739 stoomschepen, inhoudende 66509 M3., totaal dus 3536 vaartuigen met 265085 M3. inhoud, en 22 hout vlotten uitmakende 129 koppels. Gedurende de maand September wer den in de Volksgaarkeuken gebruikt 1156 portiën k f0.10 en 467 Af 0.15, te zamen 1623 portiënafgehaald werden 6007a portiën 10.10 en 7 k f 0.16, te zameü 6077i portiën. In totaal 22307a portiën. Touriiée Les Melachini's. Wy -woonden gisterenavond een variété-avond bij van een gezelschap van den Rottferdamsche impressario W. A. Davids. Kort saamgevat was onze indruk een vry goede muziek-virtuose op viool, neming Mabar oen koeli-oproer heeft plaats gehad, dat zonder ernstige gevolgen is afgeloopen. Do hoofdoorzaak ervan moet gezocht worden in het intrigoeren van een tandil, die gepasseerd is voor hoofd- tandil en nu door intrigeeren waar- sohijnlyk trachtte den tegenwoordige a hoofdtandil ten val te brengen. Toen de cijfers v^or de afrekening der koelies werden bekend gemaakt, ontbrak daarop een bedrag van f 4, dat er verleden jaar als voorschot der z.g. sembajang hantoe op voorkwam, omdat toen nog niet het iuiste bedrag bekend was. Waarschijnlijk heeft de tandil toen do koelies de meening opge drongen, dat ze vpor die f4 werden bedrogen on hen opgestookt naar het huis van c(en hoofdtandil te trekken. Mot een vierhonderd man gingen ze er heen en namen er zoo'n dreigende houding aan, dat do assistenten erbij te pas kwamen en alle moeite hadden do za«k te sussen. De belhamels werden des andoren daags door den controleur opgevat, terwyl een korporaal en 6 politiedie naren op de onderneming achterbleven. De „Sum., post" weet melding te maken van een geval in het Serdang- sche, waar een assistent, die door Chi- neosohe koelies werd aangevallen, de hulp van Javaansohe koelies inriep, die een Chinees doodsloegen en een ander voor zijn leven verminkten. Het blad merkt hierbij op In plaats van te «when, dat hij de hoerschende abn. arbeidstoestanden hier slechte modol-rnnnschen, zoowel physiek als moreel, worden geplaatst als* assistent, moest er eens getracht worden de arbeidsverhoudingen nor maal te maken, zoodat ook „gewone" menschen in staat zijn, hier te werken. Bodkoraven. Vrijdagmorgen is over leden, na voorzien te zyn van de H| Sacramenten der stervenden, de heer M. H. P. M. De Graaf, pastoor alhier in den ouderdom'van 5jaren. Schoonhoven. De storm heeft hier verscheidene boomen ontworteld. De wind was ontzettend sterk, waardoor verscheidene huizen veel hebben ge leden. Bobkoop. Omtrent het gistermorgen hier plaats gehad hebband droevig ongeluk vernemen wy nog het vol gende Het 4-jarig zoontje van den postbode G. van den Dool viel in een onbewaakt oogenblik in de sloot achter de woning aan de Zijde. Toen men de kleine vermiste ging zoeken vond men de klompjes en muts drijvende in den sloot. Kort daarna werd ook het kind daaruit opgehaald Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. De verkoop van Sobriëtasbloempjes tot stichting van een San atom m voor drankzuchtigen heeft Zondag jJ. al hier f 78.50 opgebracht. Afloop de» Openbare Vkrkooping van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris J. van der Leeden te Ouderkerk a. d. IJsel. Het Hoerenhuis met Tuin, West haven No. 6 te Gouda,k. dq Nat. Christen Geheel-Onthouders Vereeni- ging te Gouda voor f^8550'. GROENTEN-VEILING. Maandag 2 October. Bloemkool 1° soort van f O.— tot f 0.16 p. «t.; Idem 2° wort van f 0.1 tot f 0.8 p. st. Wortelen i' 4.— tot f 5.50 p. 100 bos. Kropsla f 2.60 tot f 4.— p. 100. Postelein r 0.50 tot f 0. per mand. PrinsesBoboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f4.— tot f 7.—, idem (groene) f 4. tot f8.per 100. Snfiboonen f 2.50 tot f 4.per duizend. Uien f 0.- tot f 4. p. 100 p. Roodokool 13 ets. per stuk. oav. kool 11 ets. per stuk Groonekool ets, per afcuk. Andijvie f 2.— tot f 3.per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.pér mand. Kroten f 2.50 tot f 3.76 por 100 bos. INDISCH NIEUWS. Deii-nienws. De Deli-Cour. meldt, dat op de onder- Hevige storm. Modedeeling van het Kon. Ned Instituut te de Bilt. Nadat gedurende bijna drie maanden geen stormen in onze omgeving waren voorgokomen, «heeft de eerste storm van net najaar door zijn hevigheid vele, misschien alle voorgangers over troffen. Ontstaan als onbeteekonde uitloopor (sécondaire) van een by Noorwegen gelogen depressie nam de kern, waarschijnlijk door de gezamen lijke werking van een koude, lage noordelijke luchtstroom in het westen en een warmere, uit de keerkringen afkomstige hooge zuidelijke lucht stroom boven onze omgeving buiten gewoon snel in diepte toe. Te do Bildt, waar te zeven uur in den avond de kern even noordelijk voorbijtrok, was [de baromoter in 24 qren toen bijna dertig milimeter ge daald tot 737 ra M. Was do zuidelijke storm reeds vrij krachtig geweest, de noordelijke, die te de Bildt in volle kracht uitbrak, toen de wind te 10 uur geleidelijk het noorden had bereikt, overtrof alls wat in de laatste jaren was opgeteekond. Varf 10 uur 's avond» tot 2 uur 's ochtends was de gemid delde windkracht 9, dat is volle storm, terwyl de grootste windstoot even voor 11 uur, 29.5 M. per seconde haalde, hetgeen met een orkaan over eenkomt. Vroeger (December 1904) is niet meer dan 28 M. per seconde waarge nomen. Aan de knst is ongetwyfeld de wind nog sterker geweest, terwijl van Rotterdam 100 K.G. per M2 als frootste winddruk werd gemeld zal ie te de Bildt hoogstens 80 K.G. hebben bedragen. Zooals te verwach ten was is de storm bij het verder trekken over Het vasteland even snel in beteekeni» afgenomen als hy eerst was toegenomen reeds Zondagmor gen was de kern nog slechts even onder 750 m.M. Duitschland heeft weinig van den storm geleden. De zwaarste regens vielen in en om ons land, Brussel 42, Hamburg 30, Groningen 30, Den Hel der en Vlisringen 25, de Bildt 20 m.M. Dover I Oct. (Renter's bijzondere dienst). Gedurende den-heyjgen storm is de Duitsche paasagiorsbbot „Kdnig Friedrieh August" bij Boulogne w Mor gestrand. Dover 1 Oct, (Renter's bijzondere dienst). Het gestrande stoomschip van de Hamburg-Amerikalyn is de „Kdnig Fried rich August." Het schip ait hoog of» de kust, er staat een noordelijke orkaan. Honderd passagiers en de be manning bevinden zicfi nog nan boord. Het stoomschip brak van zijn ankers los en dreef spoedig op de kust. Vele sleepbooten zijn in de buurt. Het schip blijft vastzitten. Vanavond heeft men het gelicht en de watertanks geledigd, maar op het oogenblik bestaat er nog geen vooruitzicht dat het schip /.al vlot komen. De sleepbooten blijven ten goheelen nacht by de Konig rrio- drich August. IJmuiden, 2 Oct. Het Zweodscho stoomschip „Bris" van Wijborg met hout naar Southampton bestemd, is 80 mijten H. H. van IJmuiden in zin kenden staat verlaten. Vijftien op%* varenden worden door den logger K. W\ 7 gered. Vermoedelijk werd do kapitein gered door oen Doensch stoomschip dat in de nabijheid was. 3 Man verdronken. Maassluis, 2 Oct. Het stoomschip Gladiator" van Kostock naar Brugge, voor IJmuiden gezonken. 9 man werden door bot stoomschip „Bwerro" [gered. IJmuiden, 2 Oct. De haringloggvr K. W. 131 (M. Johanna Maria) is mot zware schado binnen gekomen. Een matroos is overboord geslagen en verdronken. Brninisae. Do haven is verwoest. [De dijken zijn op het punt van door breken, do visschersvloot is voor twee lorden vernield. Do vaartuigen zitten hoog tegen do dykon. Do Eompolders ondergoloopop. Haam. Do Eompolders zijn tijdens don jongston ste rm onder water go- loopon. Voo in veiligheid gebvacht. De sleepboot. „Nelson1* dio bij het Bteenbergsche vliet is gezonken be hoorde toe aan de firma Hasselo te Dordrecht. V i o r opvarenden zijn verdronken, waarschijnlijk kon de kapitein zich slechte redden. Van het Rynschip „Wllhelminai dat toohchoorendo aan de Wed. Hon-1 driks is dp weduwe mot haar 6 kin doren verdronken. De zotechipper on zijn knecht konden zich redden. Het schip is gezonken. Hook van Holland. Bij het vuur schip is een zeilschip drijvende gezien. Sleepbooten van do firma Smit zyn tor assistentie uitgegaan. Bergen op Zoom 30 Sopt. Bij eon windhoos die heden hier heerschte is voel schade aangericht, verschillende daken en spiegelruiten zijn verbrijzeld. Op den Rijksweg naar Wouw zyn ruim 50 zoor zware boomen ontwor teld en versporren don verkeersweg. Tijdens dit hovigo stormweer ontstond door het omvallen van eon lamp brand bij den landbouWer Eysermans. Do gehnelo voorraad landbouwproducten, benevens 1 kalf, twoo varkens en none geit gingen verloren, assurantie dekt de schade. Oorlogsberichten. Konstantinopol, 1 Oct. I)o Vali van Janina meldt, dat twee kruisers do haven van Reschadio bombardeerden. Een torpedo, die zich in de haven be vond, werd beschadigd. Ook eenige gebouwen leden schade. Italia tnscho oorlogsschejsen stoom den de haven van Mus to binnen on namen oen kapitein on drie schepe lingen gevangen. Konstantinopol 1 Oct. Do minister raad behandelde de antwoorden dor mogendheden op hot Turksche ver zoek om bemiddeling dio antwoorden waren allo in ongunstigon zin. Do kabel Malta-Tripoli» is gestoord. Konstantinopol, 2 Oct. D© Turksche forten zijn vernield. 2000 man Ita lianen zijn te Previa» geland. ZIJN VOORRADIG BIJ GOUDA- I'ALUH DE MEDOC LA ROSE LCDON OUDE ROODE PORTWIJN. OUDE WITTE PORTWIJN EXTRA OUDE ROODE portwijn EXTRA OUDE WITTE PORTWIJN Hij 12 H. (ook K«iorteerd) iV, korllig. van het Koninklyk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste haromotorstand 770.1 te Valencia, laagste stand 750.2 te Nico. Verwachting tot den volgenden dag: Meest matige Westelijke tot Noorde lijke wind, zwaar bewolkt, waarschijn lijk regen- of hagelbuien, zelfde tem porat unr. El ff cJenimulf I msterdam 2 OCT. 1911. Vorijt* Kocnt ïom rui k«d«0 f 0.05 n Ü-H5 1-20 1.20 160 Mtftatslfrninerii. Nod. Cert. Workolyke Schuld 3 pet. Ooatenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Ohl. 3de Serie Arnort. Schuld 3 pet. Russische Ohl. 1906 5 pe t ld. GW. (Gr. Russische Spw.uiij.) 1898 4 pet ld. Ohl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Jap»AObl. 1899 4 pet. Mexico Af). Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 {mi. d. Ohl. 1889 4 pot. Venezuela Dipl.Schuld 1905 3 pot. Pauken Predict-luifel tinten. Ned. Bankaandeelon luduvtr OuderiieiniuKeii American Oar Foun dry Coinp. C. v. A. Id.Smelting A Refining Co. Cert. v. Anna. Anglo American Tele graph (V. Cert. v. A. U. S. Stool Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul Predict Imtrll en Pttltuur Ondrrnrmtiif rn Handel»ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-My.C.v.A 9!(JiiImiuw Viyen Kofahoen" Mynbouw My. Gew. Aand. Rcdjang Joining, Myn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Pftrolrnm-Ondrrn. Dorische Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Ex pi. v.Petr.Bronn. O.v.A „Shell" The Transp. A Trail Uy. C. v. 0. A .Scheepvaart VI(feu Ned.-Am. Stoomvaart-] MrJ. Aand. Stoom vaart- Mij. „Zee- land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Oy. afgest. Pref. A. I TaNk -'bidcrurnilufCH Bind joy Tabak Mij A. Nieuwe Asahan Tabak My. Aand.i „Silau" Asahan Tabak i Mij. Aand. IN verzen Max wel Land Gpnnt I Cert. v. Aand. j Peruvian Corporation j Lim. Cert. v. Aand. Mpoorwrrcu. Boll. IJzeren Spoor- wegmij. Aatid. Mij. t Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Znfd-Italiaan. Spwraij. SerioA-H Obi. 8 pet. Warschau- Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouis». Amerika. Atchison Alg. Uypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gow, Aand. PreMleleeninfru- Am»t ordam Aand. 3 pet Hongarije. Thori«-ile- gulirungs-Gee. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 27» pCt. Hollandsche fondsen flauw, Staats fondsen beter, Amerikanen zwak op New-York en Londen. Locale fondsen pryshoudond, tabakken in goede stem ming, ondanks disoontoVerhooging Nod. Bank met l°/„Zaterdag, geld ruim. 01»/* 91'/. u 98»»/, 87»/, 92 91'/, 80 95»/,, 48»»/, 88 108»/,, «Ö'/h 57'/, 90S 205 44»/,. 24'/, 'Wh, «1 228 aoo 1Mb 226 180"/,, 82 81", «tb bbo 67'/, 119 100 428 4211", 41X) 1Mb 116 14*/ 1067% 107, 42 147a 107 7, 17 88 937» 66'V, 200 f 125. 67»/» 1«", 99 29'/, 159'/, 188»/, 10'/, 11 101 101'/, 158"/,

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2