Groote Expositie BiimenlaricL VBKf.tI)ERI\(J V\\ Stadsnieuws. Gemengde Berichten. 39"?**® Staats-loterij. Laatste Berichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM. - - Officieele Prijscourant n - - aangehouden. Zij moeten hun unifor men uittrekken en burgerkleeren aan doen.-Vervolgons werden zij gevangen gehouden. 1 j Finland* Een aanslag. De voorzitter van het gerechtshof te Abo, Akerman, is door oen revol verschot gedood. De dader heeft zelf moord gepleegd. Portugal. Mislukt oproer in Portugal. De „Times"-correspondent to fLissa bon seint, dat een anti-republikoinsch oproer plaats had, Zaterdagochtend bij het aanbreken van den dag, te Oporto en eenige andere plaatsen van het Noorden. Door het krachtige optre den der regeering werd de bewoging, zonder veel bloedvergieten, gedempt. Honderd-vier-en-voertig burgers en elf militairen, die bij het complot be trokken waren, werden te Oporto ge arresteerd. De minister van Landbouw, Nijvei- .heid en Handel was gistermiddag met de heeren van Hoek, directeur-gereraal van den Landbouw, en Van Dissel, inspecteur der Staatsbosschen en Ont ginningen, uit Utrecht, in het Haag- sche Bosch aanwezig teneinde de ver woestingen door den storm, in zoovele deefen van dit Staatsdomein aange richt, in ©ogenschouw te nemen en omtrent eenige maatregelen ter plaatse met genoemde hoofdambtenaren over leg te plegen. Het denkbeeld van de kerkelijke telefoon vindt navolging. Ook in de Hersteld Evangelisch Luthersche kerk te Amsterdam (Kloveniersburgwal) zal zij ten behoeve van dooven worden aangebracht. VRIJDAG 29 SEPTEMBER. (Vervolg). 12. Een schrijven als voren hou dende voorstel tot wijziging der Ver ordening op de Openbare Bewaar scholen dezer Gemeente. Dit luidt aldus Gouda, 20 September 1911. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier, aan wie ook meer in het bijzonder het toezicht op de bewaarscholen der Gemeente is op gedragen, deelt ons als haar gevoelen mede, dat eene bepaling als wordt aangetroffen in Artikel 9 der Veror dening regelende de bezoldiging van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen, voor de bewaarscholen van veel nut zou zijn. Het komt namelijk herhaaldelijk voor, dat aan personeel dezer scholen wegens ziekte een langdurig verlof moet worden ver leend, wat meestal ten nadeele der school is, zoodat wel eenige waarborg mag gesteld worden dat niet langer dan noodig is verzuimd wordt. Ons College deelt hot gevoelen der Commissie. Wij hebben mitsdien de eer Uwe Vergadering in overweging te geven te besluitenV^t aan de „Verordening op de openbartWBewanrscholen in de gomeonte GouMJ, vastgesteld den 16 December 188l, en gewijzigd bij be sluiten van 2 'Februari 1898 en 26 October 1906, een nieuw artikel, 11a, zal worden toegevoegd, luidende als volgt „Aan hoofdonderwijzeressen, hulp onderwijzeressen en helpsters of kwee- kelingon, aan wie overeenkomstig eene verklaring van haren geneesheer een verlof wegens ziekte wordt toegestaan, wordt dit verlof met behoud der jaar wedde niet verleend dan gedurende ton hoogste zes achtereenvolgende maan den. Blijkt na verloop van deze zes m randen uit oen verklaring van don geneesheer dat de hoofdonderwijzeres, hulponderwijzeresofhelpsterofkweeke- ling nog niet in staat is hare werk zaamheden te horvatten, dan kan haar wederom voor ton hoogste zes maanden oen verlof worden verleend, met dien verstande echter, dat van haró jaar wedde tot een bedrag gelijk aan de helft dier jaarwedde wordt ingehouden hetgeen ten behoeve van hare plaats vervanging als salaris door de ge- meonte moet worden uitbetaald". Aan den Raad der gemeenro Gouda. 13. Een schrijven als voren hou dende voorstel tot verkoop van grond in het nieuwe of 2do gedeelte van het Van Bergen IJzondoornpark aan P. Bokhoven Wz. alhier. Dit luidt aldus: Gouda, 26 September 1911. De heer P. Bokhoven Wz.. aanne mer alhier, verzocht ons College hem wel te willen mededeelen tot welken prijs en op welke conditiën de Ge meente bereid is don bouwgrond lig gende in het nieuwe of tweede ge deelte van het Van Bergen IJzendoorn- park aan hem te verkoopen. In antwoord op zijn verzoek gaven wij den heer Bokhoven te kennen, dat ons College genegen was den Gemeenteraad voorstellen tot verkoop van den bedoelden bouwgrond te doen op de navolgende voorwaarden 1°. Er zullen gebouwd moeten wor den villa's, ééngezinswoningen, en wel op de drie grootste perceelen ten hoogste twee op ieder perceel en op het kleinste slechts één. 2°. Do teekeningen voor den bouw der woningen alsmede de plaats van oprichting zullen aan de goedkeuring van ons College onderworpen zijn. 3°. Elk jaar zal ten minste een der perceelen bebouwd moeten wor den, het eerste vóór 1 Januari 1913 en zoo vervolgens. De bebouwing van het laatste perceel zal dus vóór 1 Januari 1916 moeten zijn afgeloopen. Bij ingebreke blijven zal enkel door het verloop van de gestelde tormij non de verkochte grond voor do helft van den koopprijs weder in vollen eigen dom aan de Gemeente terugkomen. 4°. De afsluiting van de erven der te bouwen woningen zal in afwijking van het bepaalde bij Artikel 22 der Bouw- en Woningverordening voor deze gemeente moeten geschieden met een hekwerk. 5°. De koopprijs van het geheel zal bedragen f 4.per M2., die van de drie grootste perceelen elk afzonderlijk f 4 50 per M2. en die van het kleinste porcoel f 4.25. Onder overlegging van eene situatie, welke de ligging en de grootte der verschillende voor bouwterrein be stemde perceelen grond aangeeft, brongen wij verder ter kennis van Uwe Vergadering, dat do Commissie van bijstand in het beheer der ge meente-werken ons vooraf verklaard had zich met de gestelde voorwaarden te kunnen vereenigen. Zij merkte te dezer zake alleen nog op, dat het in haar oog van zooveel belang is, dat er in het Van Bergen IJzendoornpark werkelijk villa's worden gebouwd, dat zij niet ongenegen zou zijn de koop som vale den grond iets te vermin deren, als daardoor de bouw van eenigszins sierlijke villa's verzekerd kon worden. Het rapport van de voor noemde Commissie leggen wij hierbij over. Ons College mocht naar aanleiding van de hem verstrekte inlichtingen het mede hiernevens gevoegd schrijven dd. 20 dezer van den heer Bokhoven ontvangen. Het zal Uwe Vergadering uit dat schrijven blijken, dat meergenoemde heer Bokhoven zich met de sub 1 tot 4 gestelde conditiën in hoofdzaak kan vereenigen. De bedongen prijs zou hij echter voor het westelijk gelegen per ceel gesteld wenschen te zien op f 4.50 per M2., wat betreft het eigenlijke to bebouwen gedeelte daarvan groot 220 M2., en voor zooveel aangaat den daarom heen liggenden tuingrond, 500 M2., op f 2.per M2. Voor dezelfde prijzen wenscht de heer Bok hoven kooper te worden van het tegen over het eerstgenoemde, zuidelijk, even eens aan de zoogenaamde Nieuwe Vaart gelegen gedeelte. Wij vinden het aangenaam, dat reeds zoo spoedig na de voltooiing van het 2e gedeelte van het Van Bergen IJzen doornpark plannen overwogen worden voor don bouw van villa's aldaar en, waar nu de adressant verklaart dat, uitgezonderd wat betreft de koopsom van den grond, de bedongen voor waarden in hoofdzaak geen bezwaar bij hem ontmoeten, zou het ons waar lijk spijten als do voorgenomen koop daarop mocht afstuiten. Toch blijven wij van meening, dat de door ons gestelde prijzen billijk genoemd mogen worden. Ons College heeft dan ook d.e eer Uwe Vergadering in overweging te geven te besluiten, dat het bouwterrein in het nieuwe of tweede gedeelte van hot Van Bergen IJzendoornpark zoo mogelijk zal worden verkocht op de hiervoor omschreven voorwaarden. Aan den Raad der gemeente Gouda. 14. Een schrijven als voren hou dende voorstel tót opheffing der on- bewoonbaai verklaring der woningen aan de Komijnsteeg Nos. 22 en 24. Dit luidt aldus Gouda, den 26 Sept. 1911. Bij adres, ingekomen den 23 Aug. 1911, wendt A. Fokkers te Gouda zich tot defi Baad met de medodeeling, dat de bij Raadsbesluit van den 9 Juni 1911 onbewoonbaar verklaarde wonin gen aan de Komijnsteeg nos. 22 en 24 zoodanig zijn verbeterd, dat zij weder in bewoonbaren staat zijn gebracht, en hij daarom verzoekt krachtens ar tikel 25 der Woningwet, de onbewoon baarverklaring van die woningen te willen opheffen. Ter zake door ons geraadpleegd verklaart de Inspecteur van het Bouw en Woningtoesgcht bij brief van den 29 Aug. 1911 n°. 423, dat werkelijk aan onze aanschrijving van den 1 No vember 1910, n°. 219, tot het aan brengen van verbeteringen geheel is voldaan, zoodat de onbowoonbaarver- klaring kan worden opgeheven en deelt de Gezondheids-Commissie bij schrij ven van 21 September 1911 n°. 50 B, mede dat ook zij zich met die op heffing kan vereenigen. Wij hebben mitsdien de eer U in overweging te geven te besluiten als volgt De Raad der gemeente Gouda, Gelet op zijn besluit van 9 Juni 1911 tot onbewoon baarverklarilig vVan de woningen aan de Komijnsteeg nos. 22 on 24 'r Gelezen het schrijven van Burge meester en Wethouders dezer ge- mteente van 26 September J.911 n°. 104 en het daarbij overgelegd advies der Gezondheids-Commissie van Gouda, van den 21 September 1911 n°. 50 B Gelet op artikel 25 der Woningwet; HEEFT BESLOTEN Op te heffen de onbewoonbaarver klaring der woningen aan de Komijn steeg nos. 22 en 24. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. 15. Een schrijven als voren hou dende voorstel tot onbewoonbaarver klaring der woningen aan de Nieuwe haven Nos. 190 en 192. Dit luidt aldus Gouda, den 26 September 1911. Uit oen schrijven van de Gezond heids-Commissie dd. 5 Mei 1911 n°. 16 B, gevolgd door een onderzoek van onzentwege ingesteld, was ons gebleken dat do woningen aan do Nieuwe haven noa. 190 en 192 verschillende gebreken hadeten. Vermits wij verbetering van den toestand voor de bewoonbaarheid der woningen noodzakelijk achtten, schre ven wij met overlegging van oen af- schift van het advies der Gezondheids commissie de eigenaren bij ons besluit van den 16 Mei 1911 no. 93 aan, om vóór den 1 Augustus 1911 ingevolge de artt. 98, 76 j°. 102, 64 j°. 97, 78, 84 j°. 111, 114 on 120 der Bouw- en Woningverordening de muren der woningen waar noodig van een iso- leerlaag en de daken van een houten beschioting te voorzien, do beneden vloeren der woonvertrekken te vor- hoogen, den afvoer van regenwater en den toevoer van licht en lucht te verbeteren, tevens voor een beter on derhoud dor perceelen zorg to dragen. Aah deze aanschrijving hebben de eigeharen geen gevolg gegeven en naar het schijnt hebben zij ook geen plan daaraan' gevolg te geven, de gestelde termijn is verstreken zonder dat de gevorderde verbeteringen zijn aangebracht en de woningen verkeeren nog in denzelfden toestand als toen de aanschrijving plaats had zij zijn naar ons oordeel ter bewoning onge schikt. In overeenstemming met het mede hierbij overgelegd advies van do Ge zondheids-Commissie dd. 21 September 1911 n°. 49 B, hebben wij mitsdien de eer tJwe vergadering voor Ie stellen het Volgende .besluit te nomen De Raad der gemeente Gouda Gezien de vowdracht van Burge meester en Wethouders dd. 26 Sep tember 1911 no. 105, Overwegende, dat Burgemeester en Wethouders van Gouda bij hun besluit van den 16 Mei 1911 no. 93, de eigenaren van de woningen aan de Nieuwe haven nos. 190 en 192, kadas traal I bekend gemeente Gouda in sectie B nos. 133 en 134, krachtens de artt. 14 en 16 der Woningwet hebben aan geschreven daaraan eenige naar hun oordèel noodzakelijke verbeteringen aan te brengen vóór den 1 Augustus 1911, doch dat na het verstrijken van den gestelden termijn cjp geëischte verbeteringen niet zijn aangebracht en de koningen dientengevolge onge- Bchikt zijn ter bewoning Gelezen de adviezen van de Gezond heids-Commissie dd. 5 Mei 1911 no. 16 B, en 21 September 1911 no. 49 B Gelet op art. 18 der Woningwet, Heeft besloten de bovenbedoelde woningen aan de Nieuwe haven no. 190 en 192 onbe woonbaar te verklaren met last tot ontruiming daarvan binnen zes maan den te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening zal zijn vol streken of het besluit tot onbewoon baarverklaring zal zijn gehandhaafd. De Raad voornoemd, Secretaris. Voorzitter. Aan den Raad der gemeente Gouda. Nos. 12, 13, 14 en 15 zijn gedrukt en rondgezonden en worden ter visie gelegd. Wordt vervolgd. DE STORM. Nog steeds vlooien de berichton toe over den hevigen orkaan, die over land en zeo heeft gewoed en overal vernieling heeft aangebracht. Hier onder volgen nog de voornaamste: Zeeramp bij Vlissingen. Aan de Zeeuwscho kust zijn twee sche pen vorongelukt. De mot petroleum geladen stoomer „Eduard Dawson" is door brand vernield en het andore schip, de Russische bark, de „City of Benares" is een prooi dor golven ge worden. Do equipage van de „Edward Daw son" bestond, naar het Hbld. verneemt, uit 25 koppen. Door de sleepboot „John Bull" werden twaalf man te Vlissingen aangebracht, onder wie de kapiteinacht man werden door een nachtboot opgenomen terwijl een an dore nachtboot een lijk en een aan de hand gewonden man aan boord nam. Het lot dor overige vijf is nog onbekend. In tegenstelling met Zondagmiddag, toen alleen rook te zien was, was het schip des avonds een vlammenzee, hetgeen in don avond een mooi doch angstig schouwspel biedt. De Russische bark „City of Bena res", van Queenstown bestemd naar Sundsvall, werd door de hevige bran ding tegen den dijk geslagon. Om streeks zeven uur in den morgen wer- don na een bangen nacht, waarin elk oogenblik de bemanning het ergste had te vreezen, niet minder dan 13 man overboord geslagen. Van deze schipbreukelingen zijn helaas niet min der dan 10 verdronken. De andere drenkelingen konden met de grootste inspanning gerod' worden, dank zij snel en manmoedig optreden der ver schillende Westkappelaars, die langs den dijk het in nood verkeerende schip, dat elk oogenblik reddeloos verloren zou gaan, zagen zitten. Ook de overige opvarenden konden gered worden, hoewel verschillende schipbreukelingen min .of meer ge wond werden en te Wostkapelle on middellijk hulp moest worden inge roepen. Het gestrande schip is totaal ver loren. Onder de geredden van de „City of Benares" bevindt zich de gezag voerder, die echter dermate gewond is, dat hij niet in staat is inlichtingen te geven. Van dit schip is de bemanning grootendeels- verdronken. Tien man nen worden vermist. Uit B r u i n i g s e meldt men aan de Midd. Courant De havendam, die bij gewoon storm weer do booten in de haven voldoende tegen golfslag beveiligt, bleek Zaterdag al spoedig tegen den buitengewoon hevigen golfslag niet bestand en sloeg totaal weg, alle booten in de haven geraakten spoedig op drift en werden den een tegen dén ander aan wrak hout geslagen. Ruim een honderdtal hoogaarzen zijn weggedreven en op de schorren tegen den „Anna Jacoba"- polder terecht gekomen een veertigtal dreven hier tegen den dijk en ver scheidene werden totaal wrak. Hier door is aan de BruiniSser visschers voor meer dan honderdduizend gulden schade berokkend. Ook de dijk aan de Noordzijde van den polder had het hard te verant woorden. Op één plaats sloeg over een lengte van ongeveer 300 meters het buitenbeloop geheel weg, zoodat de kruin op meerdere plaatsen weg gezakt is en op andere plaatsen maar 10 tot 20 Sf. breed meer is. Op ver schillende andere plaatsen sloegen groote gaten in het buitenloop. Met het oog op het gevaar voor doorbreken van den dijk werd Zondagmorgen om 4 uur de klok geluid ten einde de dorpelingen te waarschuwen en op te roepen om met alle weerbare mannen aan het behoud van den dijk te werkon door zeilen en zakken zand in de gaten aan te brengen. Zoover bekend is, is onder de Brui- nisser varensgezellen slechts één offer aan de golven gevallen. Het Ned. stoomschip Wimbly, kapt. Kuyper, reeders firma W. H. Berghuis te Amsterdam, op weg van New-Castle naar Amsterdam is in de Noordzee vergaan. De equipage, 17 koppen, is gered door het stoomschip Cawdorcastle van Spanje naar Rotterdam en hedenmid dag te Rotterdam aangebracht. Zondagmorgen werd van den vuur toren te Goedereede geseind, dat er een schip in nood zat. Onmiddellijk daarop voer de te Hellevoetsluis ge stationeerde reddingboot Koningin Emma, schipper P. Prins, naar buiten. Bedoeld vaartuig bleek te zijn de Scheveningsche bom Drie gezusters (Sch. 266). Het geraakte vlot, sloeg over de Ribben heen en werd ver volgens door een loodskweekeling één van de bemanning van de Koningin Emma -- naar Hellevoet- sluis geloodst, waar het behouden in de Koopvaardijhaven aankwam. Scheepsramp in het Volkerak. Uit Dinteloord meldt men, dat door den hevigen storm twee sleepbooten „Edison" en „Nelson", van Dordrecht en Sliedrecht, kapitein Van de Klooster 'en Groenewegen tegen den aan het Volkerak gelegen dijk van den Drie-' vriendenpolder zijn geslagen. De sleepbooten hebben veel averij, terwijl 2 tjalken zijn gezonken en nog drio schepen op de" gorzen tegen den dijk zitten. Van de bemanning van de sleepen zijn op het oogenblik van het afzenden van dit bericht reeds negen lijken aan gespoeld o.a. de wed. Hendriks van Dordrecht met zoon 'en vier dochters, P. de Vries, stoker van Dordrecht en Anlonie Harselo, 16 jaar, zoon van den eigenaar van de „Edison". Te Dintelsas zijn twee tjalkschepen zonder bemanning komen aandrijven; ook daar zijn op 't oogenblik twee lijken gevonden die naar de gemeento Fijnaart zijn overgebracht. De dijken van den Drievrienden- polder en van den Ckirolinapolder onder deze gemeeinÉ^Pftftfn doorge broken. Scheepsongeluk op de Zuiderzee. Men meldt uit Muiden aan do Tel.: Aan het strand te Muiderberg vond men Zondagmorgen tal van aange spoelde voorwerpen w. o. eon wiegje. Naar zee turend zag men op niet al' te grooten afstand van do kust een mast boven water uitsteken. Daa* het dorp zelf geen zeewaardige boot rijk is, werd direct naar Muiden om hulp gezonden en ging nu de stoom boot „Pampus" op onderzook uit. Op de bewuste plek aangekomen was van het schip zelfs niets meer te zien dan de mast, zoodat aan redding niet meer te denken viel en men terug keerde om den volgendeh dag bij kalmer weder onderzook in te stellen. Een tjalkschipper, die te Muiden binnenviel, was den vorigen avond een kleine, met mest geladen tjalk gepasseerd, aan boord waarvan man, vrouw en tweetal kinderen. Vermoe delijk het verongelukte schip. Aan den dijk tusschen Muiden en Muiderberg spoelden nog aan een kruiwagen, waarop de woorden„G. van Meerdenne", wagemaker, Slie drecht, kinderklompjes en andere voor werpen, waarschijnlijk van het ge zonden tjalkschip afkomstig. Het Hand. v. Antwerpen meldt „Een verschrikkelijke orkaan is Zaterdagavond bijna plotseling over de stad losgebroken. Het was alsof de elementen, eensklaps ontketend, Antwerpen tot zetelplaats hunner woede hadden gekozen in alle geval, zelfs oude Antwerpenaren hebben geen geheugenis van een zoo verwoeden storm als die van Zaterdagavond. Anders ziet men zulk orkaan gewoon lijk naderen nu is 't ons letterlijk op het lijf gevallen en de paniek is dan ook algemeen geweest, vooral tusschen de menschen die op straat verrast werden." En van den havenkant: „Het schouwspel van onzen Schelde- stroom, van op de wandelterrassen' gezien, gaat inderdaad alle beschrijving te boven. Menigen onder onze lezers hebben reeds de zee ontketend gezien te Ostende of te Blankenberghe welnu, men verbeelde zich de Schqldo veranderd in eene woelige zee, aie hare golven in wilde vaart voort- spoelde. Het was om half negen hooge tij, maar het water naar boven opge zweept, bleef klimmen tot rond 9 uur, toen het zeker en vast geen 10 centi meters meer van den boord was. De vlotbruggen aan de Suikerrui en aan de Statie Waas stonden toen 1 meter boven den kaaimuur. Van af half acht waren alle overzetdiensten gestopt en honderden werklieden waren in de onmogelijkheid, zich naar huis te be geven. Velen wilden langs Burght om hun huis bereiken, maar ook ten einde der Zuiderkaaien had het overzetbootje, gezien den staat van de rivier, den dienst gestaakt. Het waren geen golven der Schelde meer, 't waren de golven eener ont ketende zee en die sloegen niet alleen over den kaaimuur, maar het schuim sloeg zelfs tot op de ten-assen." Na melding gemaakt te hebben van talrijke aanvaringen en strandingen, maakt het blad ook gewag van de omstandigheden, waaronder de twee menschenlevens verloren gingen „De storm bleef al meer en meer aanhouden en het oogenblik werd voor de arme schippers al kritieker en kritieker. Het was rond 101/» ure dat het binnenschip Sambre et Meuse 4, plots door de massa water vervulde en plots zonk en door het water werd verzwolgen. De jonge Muyshondt die aan het roer stond, gelukte er in, in de red dingsboot te springen. Doch de schip per en diens vrouw, die zooals we hooger zegden, nauwelijks 14 dagen door den echt vereenigd waren, wer den door hun schip mee in de diepte gesleurd, zonder dat nog iets van hen werd gezien." Do schipper van het lichterschip Albertus, heeft bij zijn komst te Rot terdam kennis gegeven dat tijdens den storm ter Tioogto van Maassluis zijn zoontje door een opwaaiend lüik getroffen werd, over boord sloeg en verdronk. De gisteren te Rotterdam binnen gekomen Leithboot Durward, heeft 14 schipbreukelingen aangebracht door haar gered van het Zweedsche stoom schip Wakefield City, welke redding met groote moeilijkheden gepaard ging. Dat schip is naar alle waarschijnlijkheid vergaan. De schipbreukelingen zijn ondergebracht in het Scandinavisch Zeemanshuis te Rotterdam. GOUDA, 3 October 1911. Louis Bouwmeester komt. Naar wij vernemen zal Louis Bouw meester met zijn gezelschap Zondag a.s. in de Sociëteit „Ons Genoegen" een voorstelling geven. Welk stuk zal worden opgevoerd zal nader worden bekend gemaakt. De motorboot HaastrechtGouda. Gisteren is voor het eerst de nieuwe motorboot, die den dienst op Haas trecht 6-maal daags zal onderhouden, in de vaart gebracht. Blijkbaar was óf nog niet alles geheel in orde óf de bestuurder stond er nóg wat vreemd voor, want gis terenavond haperde er al iets, waar door de boot niet op eigen kracht kon vertrekken om de bezoekers die het Concert der Wognummers hadden bijgewoond naar huis te brengen. Toen deed zich het niet alledaagsche geval voor dat do passagiers gingen meehelpen om de boot van de Waaier- sluis naar Haastrecht te trekken. Dót was nu niet direct de bedoeling van het instellen van een motor- dienst. Blijkbaar hebbende passagiers ge dacht „alle begin is moeilijk" en zij hebben de boot daarom maar een handje geholpen. Vandaag was alles weer in orde wij zagen het ranke bootje tenminste door den IJssel puffen. De Wognummers. Een blijde tijding had de menschen verrast. „De Wognummers" zouden weder komen. De Wognummers. Iedereen kent ze, al weten velen niet eens, waar het dorpje Wognum eigen lijk ligt, maar voor de boerinnetjes in het wit met hun kappen op, die zoo mooi kunnen zingen, daarvan heeft elk gehoord. In de grootste en in de kleinere plaatsen- van ons land overal vinden de Wognummers een vriende lijk onthaal. Ja zelfs in het buitenland zijn zij bekend en de buitenlandsche pers was over 't algemeen eveneenB enthousiast over wat die eenvoudige menschen te hooren gaven. Waarin schuilt toch de kracht van deze zang- vereeniging Is het 'm het aantal der leden of zijn het de moeilijke werken, die misschien zij alleen kunnen vertolken. In geen van beide. Op zijn hoogst telt de vereeniging vijf en dertig a veertig leden en wie ver wacht dat de Wognummers een orato rium Haydn, Mendelssohn of ander< grootmeesters op het gebied van zang zullen tengehoore brengen, vergist zicf deerlijk. De kracht van deze vereeni ging schuilt heel ergens anders. Wat deze vereeniging heeft boven vele andere is de animo waarmee de leden hun liederen zingen 't is het ontegen zeggelijke meesterschap, dat Willem Saai, do directeur, over zijn leden uit oefent. Hij suggereert ze. Geen oog is van hen af. Elke beweging wordt gevolgd en gehoorzaamd. En daar naast is het de keuze van liedjes, die de Wognummers bij het publiek zoo geliefd maakt.^^^^^^^H Heusch, het groote publiek ook in de meer gegoede kringen, kan werken als de Schöpfung niet begrijpen en dus niet waardeeren. De klankmassa is zoo overweldigend groot, vdat een totaal indruk niet wordt verkregen en daarom gaat het dan toch ten slotte. En daarom zal ook de directeur heb ben te zorgen steeds in het genre der heel eenvoudige liedjes te blijven, wil hij het groote publiek dlijven trekken, Van hen, die iets meer van muziek af weten, zal de directeur zeker de lof in ontvangst hebben te nemen, over de mooie pianissimo's van het koor. Dit is misschien wel zijn grootste kracht, wij bedoelen natuurlijk van het koor. De forto's zijn veel minder mooi. Neon de piano's met zijn mooie crescendo's en decrescendo's, die zijn het glanspunt van deze zangvereeni- ging. Van het programma voldeden dan ook die nummers het meest. In het bijzonder noemen we nog het „Rozen lied" van Ch. Gounod, het „Domine Deus" van César Franck, in welk laatste lied vooral de tenoren een schitterende, indruk maakten. Verder „In 't avondrood" van F. Schubert j „Hemelhuis" en „Slape zacht" de beide laatste van Emiel Hullebroeck.^ De' sopraansoliste zong met een heldere stem haar partij, magnifiek begeleid door het koor. Do solo in „Kerstnacht" was minder mooi. Vooral de uitspraak liet wel eens wat te wenschen over. Maar. de avond als geheel was subliem.^ Het is te hopen, dat de Wognummers ons nog menigmaal op thun eenvoudige, reine zang zullen komen verzachten. Tusschen de zangnummers in gaf de heer Spaanderman een drietal or gelnummers, waarvan vooral, behalve natuurlijk het praeludiumjvan Bach, het „Verlangen nach der ewigen Liebe" van Dienel heerlijk klonk. De naam van den organist staat er ons trouwens borg voor, dat wat er komt ook goed is. Afgescheiden van do recensie, willen wij nog óén opmerking maken over de houding van hot publiek. Die was allertreurigst. Maar één feit. Niet tegenstaande het verzoek zich van bijvalsbetuigingen te onthouden, ap- piaudiseerde het publiek er bij hot einde vlustig op los. Het wist zeker niet meer, waar het zich bevond. Pastoor J. Taok alhier, herdenkt heden, 3 Oct., den dag waarop hij vóór veertig jaren zijn intrede deed in de orde van den H. Franciscus. Boskoop. Door Burgemeester en Wethouders alhier in op Maandag 2 Oct)ber j.l. ten gemeentehuize aan besteed hot bouwen eener gasfabriek met directeurswoning waarvan de uit slag is als volgt: W. Bokhoven, Gouda f59989.— W. Kranenburg, Boskoop - 59100. G. Beukelman, Heen vliet - 58900. H. E. v. Geelen, Boskoop - 58890. J. II. de Wilde, Gouda - 58675.— A. den Ouden, Oudshoorn - 58670. J. H. Mohr, Boskoop - 58300. W. de Bas, Waddinxveen - 57960.— D. van Leeuwen, Boskoop - 57800. T. Bijl, Kethel -57665.— A. den Ouden, Moercapelle - 57600. Gebr. Dessing, Gouda - 57200. M. J. Breedveld, Oud Alblas - 56600.-'- Schudjeboom en Ten Preuk, Koog a/d Zaan - 56000. J. Riemersma, Leeuwarden - 54060. W. Korevaar, Alblasserdam - 63880. H. van Horson J. van Tilburg, Rijnsburg - 53381. A. v. Heiningen, Boskoop - 53.109. Door den storm van Zaterdag op Zondag werd ook alhier belang rijke schade aangericht. In Reijerskoop en op de Zijde zijn een 20 a 30 hoo rnen omgewaaid. Ook op de kweeke- rijen is groote schade aangericht. Gisteravond brak er in de loods van den Heer K. Rosbergen, staande in Laag Boskoop brand uit. Door de aanwezigheid van een groote hoeveel heid pakhooi was de brand al sj zeer hevig, zoodat er aan behouden niet te denken viel. Een nieuwe loods die er kort bij stond, kon door de brandweer, die met twee slangen wagens en de groote brandspuit ter plaatse was, worden behouden. De oorzaak moet gezocht worden in het ontploffen van een spirituslamp. Assurantie dekt de schade. Een w o e 8 t4e ling. Zondag avond bracht een ongeveer -17-jarige sjouwerman v. H., wonende te Sou burg, in de Noordstraat te Vlissingen den 20-jarigen metselaar F. M. plot seling een messteek in do linkerzijde toe en ging daarop kalm verder. De gewonde werd bij een der omwonenden binnengebracht. De ter hulp geroepen geneesheer, dr. Vali Maanen, consta teerde, dat de steek afgegleden was op een rip en daardoor de wend niet levensgevaarlijk is. De politie stelde direct een onderzoek in naar 't ver blijf van den dader. Gistermiddag is bij een twist in'de Zuid-polderstraat te Haarlem W. Ruyte door een scharenslijper met een schaar doodgestoken. 5do KI. Trekking van Dinsdag 3 Oct. No. 14123 en 17218 ieder f 1000. 135, 7380, 8084, 9776, 10271, 13246, 14126 en 14792 ieder f 400. 2207, 10155, 13851, 19468 en 20327 ieder f 200. 6606, 7670,11063,14322,19179, 20678 en 20Ó39 ieder f 100. Prijzen van f 70. 158 218 68 Si 681 80 09 76 88 705 64 603 18 90 57 1056 i313«B 58 1637 1937 9061 2156 ÜOI 37 96 '2541 49 80 200(3 8010 3-214 8478 85 8532 8050 58 375» 84 8058 4101 8 21 4456 61 4543 4611 64 4730 74 4811 19 07 4022 5058 5244 40 5371 90 6492 5743 44 5838 39 48 79 81 0122 26 6258 6390 0040 64 7338 79 08 97 7430 80 7650 7768 7809 7910 8099 8206 88 8358 8598 8701 8844 9070 9103 0277 0301 48 54 9120 83 9670 9735 52 88 9818 10008 10101 20 10207 50 10800 3 18 10112 10511 10782 10832 10018 81 93 11203 11807 11421 71 11510 11041 12085 12157 113802 12542 19350 12805 12008 13002 18112 47 13-228 13361 78 18133 80 81 89 13605 48776 13810 74 13901 89 11380 14510 11 65 11036 14818 61 15060 15112 15434 15740 57 62 16821 15008 9 16000 59 10334 16815 80 79 16906 17211 93 98 17805 17463 17510 87 17622 27 17705 17850 v£F<774 18134 56 18380 00 18421 18510 7t 94 18003 KOIOO 84 19315 00 80 19110 89 19812 09 19907 41 20080 70 20173 20687 20108 71 78 81 20512 51 82 20780 20800 67 20029 5e Klasse 8e Lijst No. 13526 m. z. met f 70 en No. 14416 f 70 m. z. 11416 f 70. Gistermorgen half zes is de hof stede Cranenburg te Spankeren totaal afgebrand. Zeven koeien, een paard, twee varkens en veel hooi verbrandden. Door het instorten van den hangar op Duindigt is, naar het „Vad." ver neemt, het vliegtuig van Koning geheel vernield. Alleen de motor is nog bruikbaar. Met het stoomschip Batavier IV zijn uit Londen aan dt Boompjes te Rot terdam aangekomen 92 paarden voor het abattoir bestemd, Van deze dieren, die geducht van het stormweer te lijden hebben gehad, waren er bq aankomst twintig dood of stervende. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Aangevoerd 51 paarden, 2 Veulens, 474 magere runderen, 771 vette run deren, 837 vette en graskalveren, 220 Nuchtere kalveren, 417 biggen, 2 bok ken of geiten. Prijzen: Vette Koeien80, 82, 76, Osson 7874, 68, Stieren, 6668, 64, 62, Kalveren 120, 110,10090, Melkkoeien 145, 255, Kalfkoeien 160, 280, Stieren 110, 290, Pinken 90,110, Nuchtere kalveren 814, Graskalve ren 2565, Vaarzen 100160, Werk paarden 90- 145, Biggen 613, Fok- kalveren 1625, Slachtpaarden 60— 100, Hitten 80—165. AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip SoUandia arriveerde 30 Sept. van Amsterdam naar Buenos- Ayres. Het stoomschip Rijnland van Bue nos-Ayres naar Amsterdam, passeerde 30 Sept. Ouessant. Het stoomschip Rotterdamvan Rot terdam naar New-York, vertrok 2 Oct., nam. 1 uur 25 min., van Boulogne. Het stoomschip Wülehad (Canada Lijn), arriveerde 1 Oct. van Montreal 1. v. Rotterdam te Hamburg. ningsvlag. Plakkaten, waarin de pro clamatie der Republiek werd afge kondigd, werden afgescheurd, de re publikeinen vluchtten waar zij slechts oen schuilplaats kunnen vinden. Lissabon, 3 Oct. Het gerucht loopt, dat een kolonne samenzweerders poog de de grens over te trekken, in de nabijheid van Geves, mear dat zij werd teruggeslagende republikeinen ver loren een douane-ambtenaar. Lissabon 2 Oct. De burger-gevan genen in den Limceiro te Lissabon zijn in ppstand gekomen en hebtyen de meubels kort en klein geslagen en daarna op straat gesmeten. Militairen trachten de orde te herstellen. San Jago de Compostella 3 Oct. De „Echo de Santiago" meldt dat kapitein Paiva Couceiro, hot hoofd der monarchistische Portugeesche samen zweerders, op 1 October Portugal binnendrong met 4000 man, met ver schillende stukken geschut, mitrail leurs en 120 muilezels. Scheepsramp. Men seint ons uit Rotterdam Het Engelsehe stoomschip „Glas gow" van Rotterdam naar Dundee werd in de Noordzee met gebroken stuurgerei aaugetroffen door het En gelsehe stoomschip „Hatfield" van Huelva naar Rotterdam. Dit schip poogde de „Glasgow" op sleeptouw te nemen waardoor beide schepen in aanvaring kwamen met het noodlottig gevolg dat de „Hatfield" zonk en alle opvarenden op een na verdronken. De „Glasgow is later te Dover bin nengesleept met gebroken voorsteven. Antwerpen 2 Oct. Tachtig binnen schepen hebben op de Oosterschelde schipbreuk geleden. Veertig zijn ge zonken on een groot aantal personen zijn om het leven gekomen. De Koningin te Bruinisse. H. M. de Koningin is heden te Brui nisse aangekomen en door de autori teiten verwelkomd. H. M. betuigde hare deelneming aan de familie van de door do ramp getroffenen en schonk bij haar vertrek f 6000.tot leniging van den nood der arme visBchers. Een loodsboot vergaan? Vlissingen. Mon verkeert in groote ongerustheid over het uitblijven der loodsboot No. 2, die Zaterdag vertrokken is, met 12 personen be mand. Van het Belgische Loodskantoor te Ostende is juist bericht gekomen dat het lijk van den schipper Maortons daar is aangespoeld. Men vr'eost nu dat de sloep met man en muis is vergaan. Petersburg, 3 Oct. De minister van financiën heeft bij de Doema een wetsontwerp ingediend tot vereenvou diging en bespoediging van de afdoe ning van douaneformaliteiten voor buitenlandsche goederen. De minister van Handel heeft bq de Rijksdoema een wetsontwerp inge diend op gedwongen onteigening van de voorrechten in zake de uitvinding en verbetering van oorlogmateriaal en verdedigingsmiddelen De Turksch-Italiaansche Oorlog. Konstantinopel 3 October Onder de Turksche bevolking van Janina heerscht paniek. De Mohammedanen ran Tirona hielden een krasse betooging en vragen wapens. Verzekerd wordt dat Rusland troepen samentrekt aan de Turksche grens. Onder de Balkansta- ten heeft alloen Servië en Turkije volkomen neutraliteit verzekerd. Zeven lichtingen reservisten en redifs zijn onder de wapenen geroepen. Oproe- ping8lijsten worden gereed gemaakt voor nog 9 andere lichtingen. Rome 2 Oct. Aan de Tribuna wordt uit Malta bericht, dat een stoomschip de tijding heeft medegebracht, dat het transportschip „Derna" in de haven van Tripolis beschoten is en gezonken. Salonika 3 Oct. De Minister van oorlog riep zes brigades Redifs onder de wapenen om de Albaneesche kust te verdedigen van Vallona naar Preveza. Opstand in Portugal. Madrid 3 Oct. Een telegram uit Badajoz meldt, dat de bevolking van Eanta Friso (in Portugal) in opstand is en de monarchie heeft uitgeroepen, Van vele woningen wappert de ko- van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te Tkorshaven, laagste stand 750.2 te Kopenhagen. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuid-westelijke tot westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, mogelijk regenbuien, zelfde tem peratuur. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, J upons, 11 obes en Japonstoffen alsmede eene groote keuze PELTEIIIJieNI N goedkoopste tot de boste en scherp concurreerende van de soorten prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. BURGERLIJKE STAND GOUDA. GEBOREN30 Sept. Nicolaas, ouders G. van den Berg en J. Hoogen- doorn. Betsy, ouders J. G. C. Kamp huizen en M. E. de Raadt. Willem, ouders J. de Ruiter en B. Kolster. 1 Oct. Elisabeth Margaretha, ouders J. J. van Piershil en J. Groene veld. 2. Johann Friederich Theodor, ouders J. M. Noordeman en J. Wulf. HAASTREOHT. over de maand September. GEBORENWilhelmina Anthonia, ouders A. Nobel en A. van Vliet. Cornelis Josephus, ouders L.Lahrieren W. de Jong. Geertruida, ouders W. Vergeer en P. M. Heijneman. Gerrit, ouders F. J. van Buuren en J, VeTdouw. ONDERTROUWD: J. H. Meers hoek, oud 20 j. te 's-Gravenhage en C. Laker veld, oud 20 j. te Haastrecht, Vorige Koer 8. Koers van bedeu 83«/,« 83'/,. 91V» 66'/. 99'/, 99'/» 87% 88'/» 91'/. 91'/, 86'/, 95 46"/,. 49'/,» 103»/,. 86'/,. 67'/, 67% VAN DEN lit fectenlian del te A insUrd&iii 8 OCT. 1911. Staatsleeniugcii. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrento 4 pet. Port. Obi. 3de Serie" Amort. Schuld 3 pet. Russische Obi. 1906 5 pet. Id. Obi. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. Id. Obi. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emisi sie 4 pet Japan. Obi. 1899 4 pet. M exico AflBinnenland Obi. 5 pet. Brazilië. Funding Lee- ning 5 pet. d. Obi. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- eu Creütct-Instel lingen. Ned. Bankaandeelen (ndustr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. v. Gew. Aand. Kul. Crediet lnsteli. en Cultuur Ondernemingen Handolsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij. O.v.A 186"/,, Mijnbouw Mijeii. Ketahoen" Mijnbouw Mij* Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Petroleuin-Ondern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. totExpl. v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(jeu. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Prefereqte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabnk-ihiderneralngen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mjj. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwol Land Gpant CotI. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obi. 3 pet. W arschau- W eonen Spoorwogmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obi. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew\Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. l'reiuieleeniugeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Theizs-Re- gulirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 23/% pCt. 3 V2 °/o Ned. Schuld 2'/% lager op ontbinding syndicaat, ook 2Va3% lager verkoopbaar. Andere fondsen nagenoeg onveranderd. Beperkte za ken. Russen iets vaster, Petrol, aand. zeer gunstig, Amerikanen zeer vast doch handel zeer miniem. 205 453/i 653/i 245/t« 63 226 350 84 V- 550 577/t 150 429Va 400 165 116 147, 107 3/s 17 42 47: 83% 93% 67'/, 66' 200 f 125. 192 f 99 99 30%'» 30', 163% 11 161 U% 101 101"/,» 168»/

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2