MDER GLW, L ’ADE. No. 11679. Woensdag 4 October 1911. 50e Jaargang. L Tieman. r<>. 2. Nationale Militie. Buitenlandsch, Nieuws. ZBuLitein land. <a^z«z FEUILLETON. Bijna Bezweken. fejjx. LIM met Tuin DDE, KHAMM, JAXSKEIIK ^T1©-ul-ws- ©xx -^.d.-^-ertexxtxe'bls-d. voor Q-oxxclet ©xx Oxxxstr eZfcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Intere. 82. Telefoon Intere. 82. atoor of aan een 0.10 gave ontvangen. 1°. 2°. e. f. (Naar het Duitseh.) „rteern euu öuukjo ik zal het andere Wordt vervolgd. ,n Zn., Gouda. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 3°. 4°. ij geregeld tijdig 1 oritvangenvan en, vetmakelgk- 9 dan in onze de Portwijn. tte Portwijn. tant. ID. Gouda. Het ho’s ken en droge Kek gulden per jaur. .ven 59. SS it. Janskerk, der tekeningen ent. JUICHT DER IA BET H, lie van Beeldende ilder, Architect en e van Bouwkunde ht. CENT. ilitgevers, Gouda s N DANTZIG, Markt 4.3. HOOGEN. ABSHOVEN. IIEST. 1- aflevering. a. b. c. d. f onder bepaalde ’manden of van uit verschillende is verkrijg baar is De Burgemeester voornoemd, Turkije niet te verwachten. R. L. MARTENS. -J- r beroemde lerkglazen werken in Tripolis, Guiseppi Parsi, in een onderhoud met een En- gelsch oorlogscorrespondent uiteen ge zet welke moeilijkheden Italië nog zal hehben te overwinnen. De 3 forten om de stad mogen er vervallen uitzien, het zou gevaarlijk zijn ze aIs nietsbetee- kenend te willen beschouwen. Zij zijn bewapend met modern Duitseh snel- vuurgeschut en bovendien zullen de Arabieren hoeyzij de Turken ook haten, hen in dezen strijd helpen, enkel om dat het een strijd is tegen de Chris tenen. Eetwaren en munitie behoeven zij niet van de kust te krijgen. Uit het achterland zal hen langs karavaan wegen voldoende worden toegevoerd. Al is de strijd echter op het oogen- blik nog vrij van bloedvergieten, toch schijnt de Europeesche diplomatie alle pogingen in het werk te stellen, al is het dan ook in het geheim, om den vrede tusschen beide landen te her stellen. Of het echter gemakkelijk zal gaan dien vrede tot stand te brengen, is een tweede vraag. Italië wil zeker graag vrede, mis schien begint het nu in te zien, wat een ontzettende taak het is begonnen, maar het blijft bij zijn voornemen dat Tripolis in den een of anderen vorm in het bezit van Italië moet komen. En een toestemming in een afstand van Tripolis is zeker voorloopig van ':ije niet te verwachten. Het zou ook een al te dwaas iets zijn voor Turkije, wat het eenige dagen gele den weigerde, zou het thans moeten toegeven. In Italië is men zeer beleedigd over de houding van Engeland en Duitsch- land. De Italiaansche bladen verwijten als antwoord op de felle artikelen in de Britsche pers Engeland een zelfde politiek als Italië thans volgt en waar over de Engelsche kranten nu hun afkeuring niet genoeg kunnen uitspre ken. Maar ook Duitschland krijgt zijn deel van de verwijten. Duitschlands optreden wordt genoemd te zijn ge baseerd op een poging om scheiding tusschen Italië en Engeland teweeg te brengen. Als Engeland zich nu wilde opwerpen als handhaver van de Turksche belangen, dan zou Duitsch land zijn doel bereikt hebben. In Engeland zelf heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken het hard te verantwoorden. Herhaaldelijk wordt hem verweten, dat hij niet ge noeg getracht heeft den oorlog te voorkomen. Een zeer scherpe kritiek oefent Lucien Wolf op den minister imie”. Huishou- ig ’s avond 8V2 ngelische Maat- ouda”. uur. Vergade- Vinkeliers Ver den bekend gemaakt aan den loteling, die tot het ondergaan van zoodanig onderzoek in aanmerking komt. Het onderzoek geschiedt in eene der garnizoensplaatsen. Woont de loteling bipnen het Rijk buiten eene garnizoensplaats, dan wordt deze tot het ondergaan van het onderzoek en /voor de terugreis naar zijne woon plaats kosteloos vervoerd voor zoover er reisgelegenheid per spoor, tram of stoomboot bestaat en de afstand tus schen de gemeente van inwoning en de gemeente waar het onderzoek zal worden gehouden meer dan 5 kilo meter (een klein uur gaans) bedraagt. De loteling, die voor het onderzoek de gemeente van inwoning moet ver laten, ontvangt onmiddellijk na afloop van het onderzoek „een gulden” als vergoeding voor verblijfkosten. Bekendmaking van den uitslag. In den loop van Februari 1912 zal door den Minister van Oorlog aan den loteling, die zich voor den dienst bij een bereden korps heeft opgege ven, worden bekend gemaakt of hij al dan niet daarbij zal worden inge- lijfd, en, in bevestigend geval, bij walk korps en in welk tijdvak zijne inlij ving en zoo noodig het begin der eerste-oefening zal plaats vinden. Gouda, den 4 October 1911. GOIIDSCHE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. -SS-SHSBHHBSH—SHSSSB uit in de Daily Graphic. Hij verwijt den minister dat hij hoewel reeds in Augustus de plannen van Italië ken nend, niet alle pogingen in het werk gesteld heeft om den oorlog te voor komen. Toen de Fransche regeering voor zich in Marokko een protectoraat vroeg en dit aan Engeland, Rusland en Italië meedeelde, antwoordde Italië dat wanneer Frankrijk van Marokko een protectoraat maakte, Italië in Tri polis zijn positie wilde regelen. Toen Frankrijk besloot daarin Italië niet tegen te werken, had Engeland zich daartegen wel moeten verzetten. De schrijver hoopt nog, dat Sir Edward Grey tenminste voor de Britsche be langen in Tripolis gezorgd zal hebben. Hij zinspeelt dan op het bezit van de haven van Tobroek in Barka. Zooals men ziet een protest, maar een protest ingegeven door eigenbelang. f 1.25 r a 150 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel eh de Postkantoren Italië—Turkije. Oorlogsberichten. De aanval op Tripoli. RjOme, 3 October. Het eerste tele gram van admiraal Faravelli na het begin van de blokkade is hedenavond om 10 uur door de Stefani bekend gemaakt. Het telegram, dat heden morgen uit Tripoli verzonden en hedenavond uit Vittoria (Sicilië) hier ontvangen is houdt in, dat de bevel hebber van de stad op den eisch tot overgave heeft geantwoord met een verzoek om uitstel; dat werd toege- staan, terwijl de termijn hedenmiddag om 12 uur verloopen zou zijn. Rome, 3 October. Het ministerie Hij ondersteunde het hoofd met de handen en vriendelijke beelden kwa men hem voor oogen. Hij zag Lona aan zijn zijde, die hem beminde en hem begreep. Morgen zou hij haar alles vertellen. Maar als Lona zijn huwelijk verkeerd opnam en vreesde dat zij oorzaak was van hun scheiding, als zij vreesde voor al de onaangenaamheden van die scheiding? Als zij hemdanverlietom hem daardoor geen gevolg te doen geven aan zijn voornemen? Hoe zou hij dan worden als ook zij zich liegen hem keerde Zijn gelaat begon te gloeien toen hij aan dit alles dacht. Hij sprong op en ging weer aan het venster staan.v Toen de prachtige morgen aange broken was en Lona van geluk stralend bij hem op de veranda kwam, zeide hij tot zich zelf„zwijgO, want als hij spreken ging, God weet wat dan gebeuren zou. Lona, verliezen, neen, dat kon niet, zij was reeds een deel van zijn leven geworden. En de altijd eerlijke en rechtschapen man bedroog zich zelf met allerlei sophismen, ter- wille van zijn liefde. „Liefste,” zeide hij, „ik heb den nacht gebruikt om mij zelf af te vra gen of ik je alles moet opbiechten. Maar dat zou zijn teedere, bedroevende Indeeling van Lotelingen bij de Bereden Korpsen. De BURGEMEESTER der Ge- meente Gouda brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de Militie ingeschreven Lotelingen, die, in geval van inlijving ter volle dige oefening, in aanmerking wen- schen' te komen om bij een bereden korps te worden ingelijfd, bij deze worden uitgenoodigd zich vóór den BOsten November e.k. ter Gemeente secretarie aan te melden of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts geves tigd op het hierna vermelde. Algemeene bepalingen. Voor indeeling bij een der bereden korpsen komen in de eerste plaats in aanmerking de lotelingen, die zich daartoe hebben aangemeld of doen opgeven en bij een daartoe vóór de indeeling in te stellen geneeskundig onderzoek, voor inlijving bij die korp sen geschikt zijn bevonden. Het aan- melden of het doen opgeven kan ge schieden zoowel door de lotelingen van de lichting van 1911, die nog moeten worden ingelijfd, als door de lotelingen van de lichting van 1912. Verdere vereischten zijn: voor de Bereden Artillerie eene lichaamslengte van ten minste 1.62 M. voor de Cavalerie eene lichaams lengte van ten minste 1.65 M., met een lichaamsgewicht van ten hoogste 75 K.G. De lotelingen bestemd voor indee ling bij een bereden korps worden, met uitzondering van de weinigen hunner, voor wie de eerste-oefening in Maart aanvangt, eerst in het laatst van September voor eerste-oefening in werkelgken dienst gesteld. In ver band daarmede worden de ter volle dige oefening in te lijven en voor de bereden korpsen bestemde lotelingen der lichting van 1912, welke lotelin gen allen in Maart moeten worden ingelijfd, als regel met verlof gezonden tot het laatst van September. Voordeelen. In vergelijking met de miliciens der onbereden korpsen genieten de inge- lijfden der bereden korpsen de naver melde voordeelen: snaren doen trillen. Zeg mg echter of je mij vertrouwt, of je mg belooft, ook zelfs wanneer ik niets zeg en je daarbij een mededeeling bespaar, die voor jou toch geen nut heeft.” Zij keek hem aan,teeder en be moedigend. „Ik bemin je Werner, en liefde is het hoogste geloof in elkaar. Hoe kan je vragen of ik dit voor je bezit.” „Vertrouw mij slechts een korten tijd voor ik alles zeggen zal. O, Lona, ik wil je niet mede laten strijden met mij, maar jij zult zijn, hetgene waar voor ik strijd. Wees mijn ster en ver licht daarmede mijn weg, opdat ik je eenmaal bezitten kan.” Zij legde haar hoofd aan zijn borst. „Alles, alles Werner, wat je wil kun je doen. Spreek, zwijg, maar zij richtte haar hoofd op, terwijl zij ver bleekte, „bedrieg mij niet I” „Om Gods wil, Lona, hoe kom je aan die gedachte?” „Vergeef mg, Werner, het was een uiting van den laatsten twijfel, die nog in mij was. Ik heb nu meer ver trouwen in je, dan in mij zelf. „Ik heb je lief 1” „Zg greep zijn hand vast en drukte een kus daarop. „Geduld, Lona,” zeide hij. Het geluk komt spoedig. Hij zag haar aan. Aan de volant van haar kleed was een takje kruisdoorn blijven vast zitten. „Wat is dat?” vroeg hij. „Neen, maar het is een kruisdoorn. De oude heeft ongelijk gehad, toen zij ongeluk voorspelde, want nu heb ik het grootste geluk gevonden. „En die heb je den geheelen tijd mee rondgedragen? Werp ’tweg!” Maar Lona hield het verdorde takje vast in de hand. „Neen, dat zou on billijk zijn.” „Maar dat takje zal je ongeluk brengen, Lona.” Hij lachte alsof het hem geen ernst was met deze woor den. „Dan deelen wij ongeluk en geluk samen,” riep zij uit. „Neem een stukje van' het takje en it zal het andere bewaren.” Hij nam het takje aan en legde dat in zijn zakdoek. „Je hebt je zin. Enfin, wat er ook moge gebeuren, wij zullen alles samen dragen „Ik zou je gaarne terug naar Berlijn willen geleiden, vervolgde hg. „Wil je met mij medegaan?” Natuurlijk. Schoon scheen de zon op den morgen toen zij heen gingen. „Vaarwel” riep Werner, terwijl hij Ik keer terug naar de mijnen en jij kunt op jou manier beproeven geluk kig te zijn. Antwoord mij niet, het overige, zal mondeling worden be sproken. Je kunt je er op voorberei den, Rolf handelend te1 zien optreden voor mij.” Luitgart. Dezen brief had de professor ont vangen, toen hij zich gereed maakte voor de tocht naar de Königsee op den zelfden dag, toen hij Lona voor het eerst gezien had. Hij had hem dik wijls daarover nagedacht en nu hij kwam waar stond„mgn besluit is on- omstootelijk, muurvast,” zeide hij zachtjes na een diepe ademhaling „Welaan, het zij zoo. Je hebt zelf de band gelegd en je moet het ook losmaken, Luitgart, en ik dank je daar voor. Nu is alle terugkeer onmogelijk, voor jou en voor mij.” het landschap met de hand toewuifde. „Hier heb ik voor het eerst gevoeld, wat het zeggen wil gelukkig te zijn. Ik ga heen met smart.” Hij nam haar hand in de zijne en hield die bijna den geheelen weg vast. Hij was vol van Èijne gedachten en sprak weinig. Het regende en het was koud toen zij in Berlijn aankwamen, en toen zij bedacht dat hot oogenblik van scheiden gekomen was, wierp zij zich in zijn armen en snikte. Werner, Werner, ik kan je niet verlaten. Mijn God, als je eens voor mij verloren ging, zou ik zonder jou moeten sterven.” “Ween niet, mijn liefste, geen macht der menschen kan ons weer scheiden, wij behooren elkaar voor eeuwig toe.” „En hoelang zal ik je niet weer zien snikte zij. „Totdat ik vrij ben, en alle boeien heb verbroken, totdat ik naar je komen kan en vrij kan zeggen „Wees nu do mijne.” „Vaarwel, geliefde, geloof in mij en wacht op mij Zij drukte haar lippen hartstochtelijk op de zijne. De oorlog tusschen Italië en Turkije. Het loopt met den oorlog voorloo pig nog al af. Het is nu bekend ge worden, dat er geen beschieting van Tripolis heeft plaats gehad. Wel was aanvankelijk daartoe bevel gegeven, maar op het laatste moment werd het bombardement per draadloos tele gram af gecommandeerd. Thans bepalen de Italiaansche sche pen er zich toe, de Tripolitaansche kust te blokkeeren, watTurksche schepen na te zetten en eenige koop vaardijschepen op te brengen. Intusschen voelen zich de vreemde lingen in Tripolis toch niet veilig. Gisteren is een Engelsch stoomschip met 1300 vluchtelingen uit Tripolis in Malta aangekomen. Van meer dan één zijde wordt thans opgemerkt, dat Italië zeker geen ge makkelijke taak zal hebben. Zoo heeft de voormalig directeur van openbare eene hoogere soldij van 5 cents per dag bij verleende vergunning, om, na den eersten dienst, krachten art. 112 der Militiewet 1901 vrijwillig onder de wapenen te blijven of te komen, zonder zich als vrijwil liger te verbinden, eene premie van Vijftien Gulden (f 15.voor elke drie maanden aldus onder de wapenen doorgebracht, gedurende welk verblijf onder de wapenen de soldij bovendien met 7 cents per dag wordt verhoogd; minder herhalingsoefeningen geen landweerdienst. Wijze van aanmelding. Het aanmelden of doen opgeven kan geschieden mondeling op eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voor middag, of schriftelijk bij verzoek schrift (dat niet op gezegeld papier behoeft te zijn gesteld), waarbij door /ièn loleling opgave behoort te wor den gedaan van: naam en voornamen lotingsnummer beroep gemeente, waar hij woont, met aanduiding van onderdeel der ge meente, wijk, straat of gracht en huisnummer wapen, korps of korpsen, waarbij hij bij voorkeur wenscht te wor den ingelijfd en c.q. gewenschte garnizoensplaats (het verdient aan beveling meer dan één korps op te geven); of hij zich ook voor den dienst bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven. De loteling zal tevens kunnen op geven of hij zou wenschen de eerste- oefening aan te vangen in Maart hetgeen slechts bij uitzondering zal kunnen geschieden dan wel in Sep tember 1912, met welken wensch zoo veel mogelijk rekening zal worden gehouden. Hij echter, die zich voor een bereden korps heeft opgegeven en na geschiktbevinding daarvoor is aangewezen, zal zich niet kunnen terugtrekken, indien hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich heeft opgegeven. Geneeskundig onderzoek. Vóór 25 Januari 1912 zal hethier- voren bedoeld geneeskundig onder zoek worden gehouden. Dag, uur en plaats van het onderzoek zullen door den Provincialen-Adjudant nader wor-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1