SEL GLAZEN, [TB, and el. 3d. E. Alter ;e Gracht 269* Nq. 11680. 7 Verschijnt dagelijks behalve Zon en ZB-ixltexi larxd.. JAXSKEKK Buitenlandsch, Nieuws. FEUILLETON. D-A-. Bijna Bezweken. - ir beroemde kerkglazen fed. E. ALTER Iracht 269‘, IA AG. KBAMM, ilgevers, Gouda Gouda. Heem Donderdag 5 October 1911. 50e Jaargang. l/rï.e’ci.’ws- en ^ud.-v-®rtexi.tïe"bl^c3. vcor 0-ouxd.s- er. O2^a.stxe3s:ezx_ HAAG, 1STE WAAR- ragen lameskleeding. de of gedeelten JLa.ïld.'rxreer. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Italië—Turkije. ssching. poeder UDE, l. Janskerk.'der ekeningen enz. ABE'III, Feestdagen. Telefoon Interc. 82. •I t *1 en de stad aan huia f 1.25 schip dat HOOFDSTUK VI. ^7 Z»., Gonda. (Naar het Duitsch.) vergoed. HM en ADRES: om een derfin. Men weet niets zekers j aJngerichte schade. Geen enkel itm boord van de Italiaansche e van Beeldende 'der, Architect en van Bouwkunde s: T IN (i()l MIE com NT iw- en Wo- pieringstraat vergadering Armenzorg, iregeld tjjdig tvangenvan yermakelijk- ui in onxe (ZAKBOEKJE.) De BURGEMEESTER van Gouda brengt ter kennis van de Verlofgan gers, die op 1 Augustus j.l. naar de Landweer zijn overgegaan, dat in ver band met het tweede lid van 11 der Landwéerinstructie I, hunne nieuwe ■Landweer-Zakboekjes tusschen den 16den en den 25sten dezer maand op de Secretarie dezer Gemeente (bene- denlokaliteit, Afdeeling Militie) moe ten worden af gehaald. Gouda, den ön October 1911. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. Sociale wetten in Zwitserland. Als afwisseling met den regen van berichten en overzichten betreffende den oorlog tusschen Italië en Turkije, berichten waarvan de inhoud van het eene den inhoud van het andere tegen- epreekt, als afwisseling daarvan willen we voor ditmaal de aandacht vestigen op den socialen arbeid, die dezer dagen in Zwitserland is beëindigd. Zooals waarschijnlijk onze lezers wel weten, bestaat de Republiek Zwitser land uit eenige kantons. Naast de geldende wetten is aan elk ^Kanton een groote mate van vrijheid gelaten. Vele kantons hebben van die vrijheid gebruik gemaakt om hun onderwijs op zeer voortreffelijke wijzé te regelen. t Echter ook op ander gebied trachten zij hun burgers een zoo goed mogelijk bestaan te verzekeren. Het eigenaardige in Zwitserland is nog, dat de kiezers zich niet alleen bij de verkiezingen kunnen uiten over de volgens hen meest gewenschte politiek, maar ook over elke wet afzonderlijk kunnen zij hun oordeel uitsproken. In de af ge* loopen week hebben in het kanton Zürich twee van die volksstemmingen plaats gehad. Het betrof allerbelang rijkste wetsontwerpen. De eerste stem ming was noodig om een feitelijlf reeds bestaand fonds te sanctioneeren. De kantonsraad had reeds sedert een paar jaar posten voor dit fonds op de begrooting gebracht. Zoodoende ib reeds in het geheel 450.000 gulden bijeengebracht. Daarbij zal nog een som van 300.000 gulden gevoegd worden. Dit is de grondslag voor de ouder- PRIJS. VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post ,1.50 Met Geïllustreerd Zondagsbladt .50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantorena Oorlogsberichten. Londen 4 October. De avondbladen bevatten een broed relaas van de be schieting van Tripoli, door den Central News-cojjrespondent te Rome overge seind. Dit relaas wijkt weinig af van ch het haar was- daarvoor >OSJ bij geregeld >n een flink hoofd cent. JONG, Coiffeur, n 31. 18 RICHT DER iur, Voetbal- Zeist. ir. Vergade- keliers Ver- alleen thuis blijven.” Werner zuchtté en drukte als ant woord het kind aan zijn borst. „Wat ben ik blij dat u weer thuis is,” fluisterde het kinderstemmetje nog eens, terwijl het knaapje zijn hoofdjp liet rusten op Werner’s borst. Spoedig daarop sliep het in alsof het zeker wist dat het hier alleen veilig slapen kon. Voorzichtig tilde de professor den knaap op en bracht hem naar zijn bed. Hij bekeek het teeder gelaat van het kind, dat hij zoozeer lief had en dat hem nu magerder toesclfceen dan voor hij op reis was gegaan. Hij streek het kussentje recht, toen de knaap zijn handje terugtrok alsof hij schrikte, want buiten werd kort en heftig aan de huisbel getrokken, zoodat een schril geluid door het huis klonk. Hij kende deze hand. Zoo onaangenaam als het geluid door het huis trilde, evenzoo deed zij hem trillen, lange jaren reeds zonder dat hij vermocht had iets daar tegen te doen. De deur werd geopend en een jonge dame trad binnen, gevolgd door een heer. „Goeden avond, Werner,” zeide zij toen Werner in de eetkamer kwam, waar zij in avondtoilet reeds voorde tafel zat. Zij stond niet op toen hij 1”, 8 u. Ver- Propaganda- itgang”. e”. Huishou- ’s avond 8f/a elische Maat- la”. >rd” ’s avonds lering Volks- Engeland. De staking in Ierland. Een telegram d.d. 4 Oct. uit Lon den meldtOp het congres der spoor wegbeambten, thans bijeen te Carlisle, werd medegedeeld, dat gisteren te Tralee in Ierland een trein bemand was door geniesoldaten. Het congres nam een motie aan, waarin hot op treden der regeering werd veroordeeld; door dit te doen toch trok de regeering partij tegen de staking. De regeering moet de spoorwegen tot staatseigen dom maken of niet langer geniesol daten gebruiken voor het bemannen der treinen. Zoo de regeering het eene en het andere niet wil, moeten de spoorwegambtenaren ernstig de nationale staking overwegen. Een later telegram meldt: De PRIJS DÊrTaDVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. rine heeft bepaald, dat de Turksche schepen, die in de havebs lagen, toen de oorlog werd verklaard, maar van die oorlogsverklaring onkundig waren gebleven, een vrijgeleide kunnen krij gen voor Turkije of een andere be stemming; dat de andere Turksche schepen in beslag worden genomen dat aan de Turksche schepen, die ge dwongen waren in een haven b'nneni te loopen, verlof zal worden gegeven om in de haven te blijven zoo lang beslist noodig is om veilig de reis te hervatten en dat instructies moeten worden gevraagd wat te doen met koopwaren aan boord van een genomen schip dat aan neutralen toebehoort. FRANKRIJK. Sedert eenige dagen heerscht te Pa rijs groot gebrek aan melk. DeFran- sche hoof stad gebruikt dagelijks ruim 1.100.000 liter; thans komt zij daarbij 200.000 liter per dag tekort. Om 10 uur ’s morgens zijn reeds alle voor raden uitverkocht en eerst later op den dag is het mogelijk weer een beetje melk te verkrijgen. Naar de melkboe ren verzekeren, zal de melknood in de eerstvolgende dagen nog grooter worden. In de nabijheid van de universitelt stond het statig huis van professor Helmbrecht, waarvoor het rijtuig waarin hij eenige ©ogenblikken geleden met Lona zat, stil hield. Sidderend steeg 4e professor uit. Ook op zijn gelaat stonden ernst en smart te lezen. „Lieve hemel, mijnheer de profes sor,” riep de oude dienstmeid die hem opendeed. „Dat had ik nooit kunnen raden. Mevrouw is niet thuis.” „Weet je waar ze naar toe is „O, ja, naar de opera.” „Was zij alleen „Neen, de jonkheer heeft mevrouw afgehaald.” „Het is goed,” antwoordde Helm brecht en ging naar zijn studeerkamer waar hij voor de schrijftafel ging zitten. Drukte zijn tehuis hem steeds ter neer, nog drukkender kwam het hem than* voor, met al de luxe die zijn vrouw gaarne had. In zijn kamer was zij echter flink bezig geweest, dat bewees onordelijke boel en de inktvlekken die op de tafel waren gemaakt. Een ander tehuis zag hij in gedach- doms- en invaliditeitsverzekering. Zoo- 1 als thans de zaak is geregeld, zal de i ouderdomsrente op 65-jarigeii leeftijd worden uitgekeerd en f 150 per jaar *s bedragen. Het invaliditeitspensioen is bepaald op ,f 2.25 per week. Een geheel afgewerkt programma is er nog wel niet, maar de regeering stelt zich voor, den verzekeringsplicht uit te strekken over alle Zwitsersche bur gers, mannen en vrouwen boven de 18 jaar. De bijdrage wordt betaald door Staat, gemeente en de verzekerden zelf. Het voorstel is aangenomen met 47877 stemmen voor 15901 stemmen tegen. Meer tegenstand onder vond de wet ter bevordering van den landbouw. Met dit wetsvoorstel be oogde men een krachtige verheffing van den landbouw. Daarvoor zou men in de allereerste plaats z^g. winter- scholen in alle deelen van het kanton oprichten. In deze scholen zou men helderder begrippen en meer moderne ideeën over don landbouw ajnbrengen. De veeteelt wil men aanmoedigen» door het steunen van veeteeltbonden en het bijdragen in de kosten, ver bonden aan de oprichting van moderne inrichtingen op het gebied van vee teelt. In het bijzonder wil men trachten de thans zeer verbrokkelde grond meer samen te voegen. In hot kanton St. Gallen heeft men hiermee uitmuntende resultaten verkregen. In één opzicht legt het ontwerp de boeren aan ban den. De gemeente wordt vrijheid ge geven om een doorloopende controle uit te oefenen op de stallen der melk- leveranciers. Daarover zijn de boeren niet gesticht, maar zij zullen er wel oyer uitgeklaagd raken en begrijpen dat toezicht noodzakelijk is. Op ver schillende plaatsen is trouwens de inspectie als geregeld. Dit voorstel is met 30.873 tegen 30171 stemmen aangenomen. Al is de meerderheid dus niet zoo groot als bij het vorig ont werp, het is zeker, dat beide wetten in groot belang voor de Zwitsersche burgers zullen blijken. het ambtelijke Italiaansche relaas. Het vuur der Turken was steeds ellendig van Turksche zijde was men niet in 'staat de Italiaansche schepen te raken. De laatste vuurclen van een afstand van een kilomlter. Het vuur der Italianen verniejle spoedig den vuur toren, alsook forten, behalve de twee buitenforten, die met meer juist heid door schoten tot zij door het vuur der Italiaansche schepen vernield waren. De aan het paleis aangerichte schade was belangrijk. De Turken haalden toen het geschut weg, waarmee zij het vuur heropenden uit een in do bovenstad ingenomen hoogtestelling. Van hier verjoeg het vuur der Itali anen hen echter spoedig. Daarop qnt- plooid. n de Turken de witte vlag om te onderhandelen' waarna 4000 Itali anen aan land werden gezet en Tripoli bezet is. Parijs, 4 October. a Aangaande de beschieting van Tripoli ontvangt de Liberté van Malta het volgende be richt Het smaldeel, dat aan de be schieting deel heeft gepomen, bestond uit de gepantserde kruisers Ferruccio, Garibaldi en Varese (drie zuster schepen van 7350 ton, ieder gewa pend met 1 snelvurepd kanon van 25.4 cM., twee gewone kanonnen van 20.3 c.M. 14 stukkpp van 15 c.M. enz.), onder bevql Jhgi den vice-ad- mizaal stukken van middelbaar kaliber vuurden. De stukken van 25 c.M. zijn er niet bij gebruikt. Het vuur was zeer langzaam en de schoten volgden elkaar met groote tusschenpoozen op, alsof men telkens wachtte op de verschijning van de wjtte vlag op de forten. De admi- l’.n^Wiet huizen, tempels en moskeeën ontzien. Het vuur werd alleen gericht op kazernes, forten en landingspunten. Onderwijl kruisten torpedojagers in volle zee, om een torpedo-aanval te verhindeiwn. Men weet niets zekers van de aangerichte schade. Geen enkel man arfn boord van de Italiaansche vloot wefrd door het vuur van de Turken gedeerd. Kanonneerboot gezonken. Weenen, 4 Oct. Men meldt uit KonstantinopelDe equipage van de kanonneerboot „Ryadideria”, die dienst doet als kustwachtschip te Tripolis, heeft het schip laten zinken, ten einde te verhinderen, dat de Italianen zich ervan meester zouden maken. Nadere instructies. Rome, 4 Oct. *De minister van ma- 9) De koetsier kwam met een rijtuig, en daar ging hij heen. Zij stond be wegingloos op dezelfde plek en staar de het rijtuig na. De straat was geheel verlaten. De waterplassen op de trottoirs weer kaatsten het flikkerend licht der straat lantaarns. „Alleen,” zeide zij met een toonlooze stem. Toen trok zij haar mantel dich ter op de schouders en trad in huis. Terwijl zij de gang inliep kwam haar dienstmeisje verschrikt aanloo- pen, omdat men haar nog niet had verwacht. J „Help mij de natte kleeren uittrek ken, zeide zij, en breng mij dan een kop thee.” Zij liet een der hanglampen op steken en in haarnachtgewaad ging zij op een grooten stoel zitten en dacht aan hem die nu een deel van haar leven was geworden. schappij* n zonden 280,000,0C0 fr. naar Berlijn. Op deze wijze werd gezorgd, dat do maandafsluiting te Berlijn vlot plaats had. In Parijs vertoonde zich echter een lichte ontstemming die door Cail- laux moest worden weggenomen. De „Excelsior staat tegen alle tegen spraak, is voor de waarheid van dit Nierhaal, ofschoon alle betrokker en de zaak zeer geheim houden. Amerika. De strijd, dien de New Yorksche douanedienst voert tegen schatrijke Amerikanen en kooplieden in kost bare stebnen, mantelstoffen e. d., die met de groote transatlantische booten in de metropool van het Westen aan komen en daarop smokkelen wondrn betrapt, wordt Hida geruimen tijd van de zijde van de douanedienst met on verzettelijkheid gevoerd. Zoo is dezer dagen een van de voor naamste dameskleermakers van Fifth Avenue, zekere Abraham Lichtenstein, wegens smokkelen, veroordeeld tot vier maanden opsluiting. Dat hij er nog zoo betrekkelijk mild is afgeko- raen, dankt Lichtenstein aan het feit dat hij van de door douanèfraudes verkregen baten 290,000 gulden had terugbetaald. Nathan Allen, een leer-fabrikant uit Wisconsin en millionair, zag zich we gens smokkolary voBoortUobl tat 30,000 gulden boete, de president der- Southern Coal Cv. te Memphis, in den staat Tenessie, kroeg oen boete van 10,000 gulden te betalen. Beiden hadden diamanten gesmok keld. binnenkwam om hom de hand te druk ken, „Je verrast mij door je terug keer.” „Ik dacht dat je langer verlof hadt.” „Heb je mijn hrief dan niet ont vangen, waarin ik je meldde dat ik heden thuis zou komen vroeg hij kalm terwijl zijn voorhoofd zich ver duisterde. „O, ja, je sprak van Zondag 4 Oc tober Is het vandaag de vierde Zij wendde zich met groote oogen naar haar buurman aan den rechter kant, die met den heer des huizes slechts een stillen groet gewisseld had. „Zeker, nicht, ten minste als ik mij niet bedrieg.” „Dan vraag ik vergiffenis.'Wil je niet plaats nemen, Wemer En Jjloff, jij staat ook nog Ik heb honger als een paard.” En Luitgart begon met de kleine, spitze tanden aan een kip- penvleugel te knagen'. Haar schitte rende, bruine oogen gingen onophou delijk door de kamer zonder zich voor een oogenL’ik ergens op te vestigen. Als zij het gelaat van haar man ontmoet ten kwam een spotachtige rrifdrukking daarin. Wordt vervolgd. ten met een vrouw, die hem liefhad en begreep. Nu hij weer in de oude omgeving zat, kwam het verlangen naar Lona des te sterker bii hem op en hij slaakte een diepen zucht. Daar kwam op betrachte tapijt een klein blank iets aanloopen op bloote voetjes. Het was zijn zoontje. Een oogenblik bleef het kind staan, zag met zijn heldere oogen in het bleek ge zichtje of de peinzende man hem nog niet bemerkt had, en liep toen lang zaam op hem toe en legfle schrtchter zijn kleine hand op de knieën van zijn vader. „Papa!” De professor ontwaakte uit zijn droomen. „Leonhard, mijne lieve kleine Leon hard, ik dacht dat je reeds lang naar bed waart.” Hij nam den kleinen jongen op zijn knieën en kuste hem. „Ik heb niet geslapen, ik hoorden komen, papa, maar Mina wildb niet dat ik bij u kwam. Zij is weggegaan en toen ben ik uit mijn bed gekropen. Wat ben ik blij dat u er weer is.” Do zwakke armpjes onarmden hem teeder. „Ben je altijd zoet geweest?” „Ja, maar mama was altijd uit en oom Rolf ook en toen moest ik altijd Düitschland. Fransch geld in den nood. Een Parijsch blad had dezer dagen beweerd, dat de „Banque de France” aan de Duitsche financiers 300,000,000 frs. verschaft had, om de üctoberver- effening door tp komen. Ambtelijk werd dat ontkend, doch het bericht dook telkens weer op, thans vertelt „Excelsior” nadere bijzonderheden. De stoot werd gegeven op het verzoe- ningsdiner waarop minister v. Kider- len Wachter den heer Cambon had uitgenoodigd, maar welk practisch dessert nog steeds op zich laat wach ten. In zijn vreugde dat de zaak nu spoedig beklonken zou zijn, liet Cam bon zich ertoe verleiden te beloven, het zijne bij te zullen dragen dat de maandafrekening zonder schade zou plaats hebben. Een vertegenwoordiger van de Pa- rijschö „haute finance,” die te Berlijn vertoefde om zooveel mogelijk Fransch geld naar huis te halen, reisde onver- richterzake naar Parus terug. Het geld bleef, in Düitschland en werd zelfs nieuw aangevuld. Maar niet do „Ban que de France” doch eenige groote particuliere bankon en wel twee con- curreerende machtige financieele maat-

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1