Wi M i’l MERK Ie letten. BUT Ilyna Bezweken. l Een dreigend gevaar. No. 11681. Vrijdag 6 October 1911. 60e Jaargang. ^TIs-ul-ws- ezx ■^d-^exteaa/tislolsucL voor G-o-uxd.su ezx lULVVISGEVIXG. Bixltexi laxxcl. t^tlLLEIO\. sTTD-A^ eins In kV lijk de BESTE. mschadelijkI UUR met Tuin ts MYZOhKN. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. behalve Zon- en Feestdagen. HOOFDSTUK VII. (Naar het Duitsch.) (Wordt vervolgd.) nan Zn., Gouda. beschavingen van het Christendom^) bezit namen van het grootste ge deelte der Noordkust van Afrika. In 1830 begon Frankrijk de inbe- zetneming van Algerie, later voegde SLAVERNIJ wordt W niet light het huU geb, muren. Dor en door ia Sunlight voordooilgate lw hult <toon irk verlichten. III. lilSU BOLLAND. Gouda. Het huis iken en droge Kr 1* gulden per jaar. iven 59. LN DANTZIG, Markt 43. HOOGEN. ABSHOVEN. DIEST. tfir. aflevering. «unie". Huishou ding ’s avond 8*/a zangelische Maat- louda”. takbord” avonds ergadering Volks - i 2 uur, Voetbal- jiaZeist. 8 uur. Vergade- Winkeliers Ver- AZIJN VAN HEM. THEEËN worden ird in verzegelde van vijf, twee en en een Ne#, ons nelding van Nom- Prijs, voorzien van aand Merk, vol- Wet gedeponeerd, tot de uitvoering eerde orders aan- d C. BIJL, 1EBAART Lz. De contra-revolutie in Portugal. Het schijnt ondanks alle gerust stellende berichten in Portugal toch niet zoo rustig te zyn als de regeering het wil doen voorkomen. Reeds her- haaldelijk kwamen er berichten over monarchistische woelingen. Heel ern stig schenen echter tot nog toe de pogingen der koningsgezinden niette zijn. Echter in den nacht van 30 September op 1 October schynt er een opstand van ernstiger aard te hebben plaats gehad, hoewel de offi- cioele berichten het als een niets-be- teekenend incident doen voorkomen. En de niet-officieele berichten zijn aan „Zyn „ja” heeft het genoeg bewezen, dunkt mij.” „Dan, Goddank,” zeide zij diep ade mend, terwijl zij de hand op de borst drukte. i Bouw- en Wo- de Spieringstraat uur vergadering ie van Armenzorg, wij geregeld tijdig en ontvangen van aten, vermakelijk- jze dan in onze 1. zich meester van Egypte en Cyprus, en Frankrijk niet tevreden met het verkregene werd de ordestichter in Marokko, op gevaar af van een ernstig geschil met Duitschland; kon Italië, ook een Middellandsche zee- staat nu achterblijven Redenen om tpt het in bezet nemen van Tripoli over te gaan waren gemakkelijk te vinden. Als men een hond wil slaan, vindt men spoedig een stok. De Turk kreeg 24 uren beraad, en de oorlog werd verklaard. Het is te hopen, dat de tusschenkomst der mogendheden een oorlog voorkomt, want mocht die doorgaan, dart zijn de gevolgen niet te voorzien. Een landing der Italianen in Turkije kan het geheele Balkan-schiereiland in opstand brengen. Sedert jaren ligt daar de brandstof opgehoopt, en worden de Turken uit Europa verdreven, wie zal dan de erfenis aanvaarden, wie zal Konstantinopel bezitten? Bepaalt zich de strijd tot Tripoli, dan mag men de hoop koes teren, dat geen Verwikkelingen te vreezen zijn, want Tripoli wordt aan Italië gegund, daar het zeer twijfel achtig is, of het bezet een genot zal zijn. Hoeveel manschappen, hoe veel millioenen heeft Algerie aan Frankrijk gekost? Italië zal voor geruimen tijd daar bezigheid vinden, en Europa kan tot rust gekomen, blijmoedig in het jaar 1913 het vredespaleis inwijden Moge het zoo zijn, want mocht het zoo ver komen, dat Turkije moest gedeeld worden, dan is het ergste, een algemeene oorlog, te vreezen, want ieder zal iets eischen van den buit, hetzij voor zich zelf, hetzij voor de vriendj£8, die nu reeds stukken van het Turksche rijk in bezit hebben. menschenlevens ons het bezit van Atjeh reeds gekost heeft, dan zal men het bovenstaande geen droom beeld noemen. Wat kunnen wij doen om aan dit dreigend gevaar te ontkdmdn? Gemakkelijker >fs het te zeggen wat wij haddpn kunnen doen, want nu kan het gevaar ons overvallen, evenals de oorlogsverklaring van Italië Turkije overvallen is. Onze plicht in Indie is de inlan ders tot onze vrienden te maken, alles te vermijden wat strekken kan hen af te stooten. Zij vragen nu onderwijs. Moest dat hun niet met ruime handen gegeven worden? Moes ten de hoofden en de kinderen der hoofden niet in staat gesteld worden ambten te bekleeden nadat zij de daartoe noodige kennis verworven hadden Moet de Staat mannen vöor- trekken die hun godsdienstige ge voelens kwetsen doen het prediken van een andere leer? Stellen wij het Christendom hooger dan den Islam, zij verkiezen den koran boven den bijbel, en wij kunnen hen dit niet ten kwade duiden. Moge de regeering nauwkeurig nagaan, waar door de inlanders gegriefd worden, en zoo mogelijk den toestand ver beteren, opdat dit .dreigend gevaar zoo lang mogelijk van ons afgewend wordeL. een strenge censuur onderworpen. Langzamerhand echter krijgt men een beter overzicht, omdat de buitenland- sche bladen berichten van buiten Por tugal worden toegezonden. Een groote massa volk, men spreekt zelfs van een 4000 man, zouden in den bewusten nacht met geschut, wapens en muil ezels uit Spanje over de Portugeescho grens getrokken zijn. Tegelijkertijd zou in Oporto, de koningsgezinde plaats bij uitnemendheid een opstand uitbreken, die echter verraden werd. De autoriteiten hadden nu gelegen heid om krachtige maatregelen te nemen. Niet verhinderen konden zij evenwel, dat in meerdere plaatsen van Noord-Portugal eveneens opstootjes hebben plaats gehad. Het merkwaar dige van het geval is, dat het geheele monarchistische relletje in Spanje wordt in elkander gezet, niettegen staande de Spaansche regeering de republiek heeft erkend, wel verbiedt Canalejas alle samenzwering, maar in werkelijkheid gaat het werk zjjn gang. Aan het hoofd van de beweging staat Couoeiro en blijkbaar is de Portugee- sche regeering er niet heel gerust op, dat de monarchistische propaganda geen voortgang zal maken. Op nevel van den minister van oorlog moeten de troepen geregeld van garnizoen verwisselen. Officieel doet men wel alsof er niet de minste reden van ongerustheid is. Dit blijkt ook uit een onderhoud, dat de Portugeesche senator Lima te Parijs met den redacteur van het Journal hoeft gehad. Hij spotte een beetje met de 4000 monarchistische aanhangers van Couceiro. Nauwelijks 1000 man zal hij onder zijn bevelen hehben, ver zekerde de senator. Hij mag nog zoo’n goed soldaat zyn, zei Lima, met een zoo klein getal menschen begint hij niets en het leger is geheel op onze zijde. Op de bewering van den ver slaggever, dat in enkele noordelijke plaatsen de monarchie was geprocla meerd, zei de senator: En wat zou dat nuHet zijn alle plaatsjes met nauwelijks 3000 inwoners. Dat de noordelyke provincies en in het bizon- der Oporto zoo koningsgezind zijn, verklaart Lima uit de groote jaloezie van Oporto op Lissabon. Oporto wil hoofdplaats worden. Koning Manuel heeft dit indertyd beloofd. Volgens senator Lima doen de monarchisten al hun best om in Europa de meaning ingang te doen vinden, dat een groot deel der bevolking nog koningsgezind dat hem den weg geopend had, dat Felix haar dankbaar moest zijn, Felix en hij had hij het recht de eerste te zijn om den band te verbreken Wat hy van haar genoten had, kon. hij haar niet teruggeven en zich daar door loskoopen, daarom had zij het recht de banden te verbreken, zou dit ook doen en danWerners han den zonken neder, on oen weeke trek vertoonde zich om zijn mond. „Nog een klein tijdje geduld, liefste” fluisterde hij zacht. Hij had een groot, wetenschappelijk werk onder handen en zijn uitgever drong dikwijls bij hem aan het werk te voltooien. Hij zou er roem mee be halen, maar hij gevoelde zich mach teloos, zijn lichaam en gedachten leden te veel. Behalve den kleinen Leonhard zag hij bijna nooit een der andere huisge- nooten. Wat Luitgart betreft, zij had geen aard om zich in een zaak diep in te denken. Wie haar voor den spiegel zag staan, zou niet vermoeden dat zij een vrouw was die zulke ern stige plannen had. „Dus je stemt toe om te scheiden „Ja.” Het kleine woord kwam zoo ijzig koud van zijn lippen, dat alle andere overbodig waren. „Je bent van nu af aan meesteres van je tijd en van je doen en laten en ook van dit huis. Ik verlang voor mij slechts mijn studeerkamer. Ter- wille van de dienstmeid zal ik met je gemeenschappelijk dineeren, tot nu, totdat de scheiding volkomen is. Aan u, mijnheer von Luchsingen, draag ik van nu af aan het welzijn van uwe nicht over.” De deur viel achter hem dicht, hij was heengegaan. „Ben je over mij tevreden, Rolf?” „Zeker, je hebt prachtig gehan deld.” „Maar jij hebt geen woord gezégd.” „Je vergeet, dat ik in zijn huis ben en een derde speelt bij zulke scènes in het huwelijk de beklagenswaardig- ste rol.” „In mijn huis,” zeide zij met nadruk. Werner was een arme privaatdocent toen ik met hem trouwde.” „Des te beroerder voor hem en des te beter voor jou, nichtje.” „„En je gelooft dat hij zoo kalm in "Se scheiding toestemt? Ik geloof het niet.” PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0 .10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f 0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Gropte letters en randen naar plaatsruimte. Na lang dreigen ia da oorlog uitgebroken, en zal ruw geweld be slissen, in weerwil van alle mooie praatjes over vredesverdragen, ar bitrage en wat dies meer zijItalië wil ook zijn deel, en Tripoli in bezit nemen. Dat Noord-Afrika heeft reeds allerlei meesters gehad. Het mach tige Carthago, de groote koopstad der oudheid heerschte er tot het door Rome ten val werd gebracht, Rome’s macht bezweek voor de woeste aanvallen der Wandolen. Toen kwamen de strijders van den Islam, waardoor de grond gelegd werd voor de Turksche heerschappij. De verschillende vorsten erkenden den Sultan als hun hoofd, doch sedert de vorige eeuw moest dit gezag de plaats ruimen voor hen, die in het belang der Europeesche hatelijk juk zullen worden ontslagen, want ik geef toe dat ik ook jou niet beviel. Niemand zal jou trouwens be vallen en niemand zal jou liefheb ben.” Werner had dit alles zwijgend aan gehoord, terwijl hij een tafelmes tus- schen zijn vingers liet glijden. Toen keek hij den vrijheer von Luchsingen zoo vlak in het gelaat dat deze rood werd en aan zijn sierlijken baard trok. „Waarom onaangename dingen niet zoo spoedig mogelijk afdoen, dan is men ze ten minste kwijt," vervolgde Luitgart, terwijl zij opsprong endoor de kamer heen en weer liep. „Toen ik mijn goede moeder verdriet deed, door met jou te trouwenhad ik niet gedacht dat alles zoo zou uit komen. Je hebt mij nooit lief gehad, hadt je dat gedaan, dan zou je wel anders met mij hebben gehandeld. Je hebt mij echter uit berekening ge nomen. Zij speelde ten tweede male deze troef uit en keek bem daarbij met onrustige oogen aan. „Indien ik je niet gelukkig gemaakt heb, is dit mijn schuld niet. Je zegt immers zelf dat je een domheid hebt begaan. De schuld is daaraan te wórden. Montenegro, Servie, Bulgarye, Griekenland, allen verlangen uit breiding van gebied en allen hebben hun beschermers en vrienden, terwijl Rusland reeds 200 jaar uitziet naar Konstantinopel, de stad var. zijn verlangen. b Maar er is nog een dreigender gevaar. De Turksche Sultan is het wereldlijk hoofd van den Islam. Wordt hij uit Europa verdreven, moet hij wijken voor de Christen legers, dan kan ‘t niet uitblijven of de heilige oorlog zal in alle landen van den Islam gepredikt worden. Een vreeselijke oorlog tusschen het kruis en de halve maan zou ons honderden jaren in beschaving terug zetten, en heeft eens een machtig vorst Europa gewaarschuwd tegen het gele gevaar, de strijd tegen de halve maan zou niet minder gevaarlijk zijn. Jaarlijks gaan Velen uit onze Indische eilanden naar Mekka ter bedevaart, en de terugkomenden werden als heilig» vereerd. Hoe dikwijls leest men, dat door die aaanen onrast ▼eröarzaakt wordt in hun dorpen, en hoe zal dat gaan als eenmaal alom de heilige oorlog gepredikt wordt. Het getal Christenen onder de inlanders is, in weerwil van alle prediking, gering in ver-, gelijking met het getal belijders van den Islam, en al mogen nu onze Javanen geen dweepzieke volgers van Mahomed zijn, de oproep tot den heiligen oorlog, die kon voeren tot het verdrijven van het gezag der vreemdelingen, zou te aanlokke lijk zijn om die gelegenheid te ver zuimen vooral als de predikers kon den vertellen dat Engelsch Indie, dat Noord-Afrika ook in opstand waren, dat in alle kolonieën aan de macht en het gezag der Christen honden een einde zou worden ge maakt, dat de halve maan weer zou heerschen, nadat de overwel digers in zee gejaagd waren. Be denkt men hoeveel schatten, hoeveel 10) Plotseling zeide zij „Waartoe overigens zoo’n komedie spel? Je kent mijn voornemen en stemt natuurlijk daarin toe. Zulk een ver bintenis als wij hebben, is op den duur onhoudbaar en van elkaar gaan is de eenjge oplossing en het beste. Hoe spoediger, hoe beter. Je hebt mij niet gegeven wat je mij beloofd hadt, ik die geboren ben om een eerste plaats ip te nemen. Je hebt mij toen om mijn geld getrouwd, dat is „Luitgart”, riep hij heftig uit, ter- ,yjjl het bloed hem naar het gelaat steeg, „ik verzoek je een uur, waarop je deze intieme zaken wilt behandelen, te kiezen wanneer wij alleen zyn.” „Rolf is mijn neef, myn naasten bloedverwant voor wien ik geen go- geimen heb. Door zijn invloed heb ik moed gekregen om scheiding te ver- wijten,” antwoordde hij, kalmer ge bogen waardoor wy beiden van een worden. Inrichtingen wblkb gevaar, schad» of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderweter ^unis ^ij i Engeland maakte Brengen ter algemeene kennis, dat optie Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van N. Nibbering, te Gouda om vergunning tot oprichting van eene Paardenslachtery, annex Rookerij voor vleescb in het perceel gelegen aan de Kei zerstraat No, 84, kadastraal bekend sectie D No. 301. Dat op Vrijdag den zosten October 1911 des namiddags ten 1% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter •zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd.dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een oi meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 6den October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS De Secretaris, BROUWER Een week, nogal onaangenaam, was er in het huis des professors verloopen. Luitgart profiteerde echter met volle teugen. Het gaan naar theaters wis selde af met Ideine en groote partijen, ieder wilde het arme vrouwtje hebben om haar afleiding te bezorgen, want haar man bekommerde zich te weinig om haar. Werner verlangde soms dat zij het wat ernstiger zou opvatten, dat zij van scheiden zou afzien, vooral nu zij geen haast maakte met hetgeen zij vroeger zoo zeer verlangde. Maar dan kwam de gedachte aan vrijheid bij hem op, aan brandend verlangen naar geluk, naar liefde, naar Lona, en dan was het hem alsof hij den eer sten stap tot de scheiding moest doen, alsof hij de eerste moest zyn die de hinderlijke banden moest verbreken. Maar dan bedacht hij dat het van Luit- gart's geld was dat zijn broer verder gestudeerd had en waarvan hij nog zorgeloos leefde, dat het dit geld was GOUDSCHE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaalf 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad„1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiesdeweo 64, b(j onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1