rauDEMVG V4\ DE\«mmn Groote Expositie Buitenlandscli Nieuws. Qemengde Berichten, Stadsnieuws. SFOBT. FOSTEH^TIElTsr- Laatste Berichten D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht - aoev» Officieele Prijscourant ion n n 18, maar het zal de monarchisten I niet gelukken, de republiek omver te werpen. Italië—Turkije. Oorlogsberichten. De aanval op Tripoli. Tripoli, 5 October. Heden om 12 uur is de ïtaliaansche vlag op het fort Sultania geheschen. Het eskader heeft de vlag met de voorgeschreven salvo's begroet. Het fort is bezet door de landings troepen, die onder de afdoende be scherming blijven van de oorlogssche pen, die voor een gedeelte in de haven geankerd liggen, voor het overige gedeelte zich op korten afstand van do ontmantelde versterkingen be vinden. Londen, 5 October. Do avondbladen bevatten een tele gram uit Chiasso, volgens hetwelk de Italianen bij Tripoli een ramp ge troffen zou hebben. Er zou n.l. een onderzoesche mijn ontploft zijn, toen de Ïtaliaansche vloot do stad paderde. Bijzonderheden ontbreken echter. Alle in het douanekantoor en op de landingsplaatsen van Smyrna op gestapelde ïtaliaansche goederen zou den volgens een telegram aan de Daily Mail in beslag zijn genomon, zelfs de goederen, dio door neutrale schepen waren aangevoerd. *Een, aan een ïtaliaansche inwoner van Smyrna behooronde sleepboot is in beslag genomen bij een poging om de haven te verlaten. Het ïtaliaansche consulaat te Essen (Duischland) heeft aan de pers mede gedeeld, dat volgens een beschikking van het ïtaliaansche ministerie van oorlog slechts de dienstplichtigen met het geboortejaar 1888 onder de wa penen geroepen zijn, mot de beperking echter, dat de dienstplichtigen van dezelfde lichting, die zich op hot oogon- bljk in het buitenland bevinden, over eenkomstig de voorschriften met ver lof geacht kunnen worden te zijn, en in het bezit zijn van geldige buiten- landscho paspoorten, voorloopig hun plaats van verblijf niet behoeven te verlaten. Ultimatum ingetrokken. Corfu, 5^Oct. Hei ïtaliaansche ul timatum, waarin met een bombarde- ment van Preveza gedreigd wordt, is ingetrokken. ïtaliaansche post in beslag genomen. Konstantinopel, 5 Oct. Vier ïtali aansche postzakken zijn in beslag ge nomen. Men weigort ze aan de Duit- sche post te overhandigen. Gevangenen. Vier Turksche officieren, die van Malta kwamen, zijn te Syracuse ge vangen genomen. Er zijn reeds 300 gevangenen in Italië, blijkbaar van de bij Prevesa aangehouden transporten. 5frj worden nabij Caserta in oen oude kazerne go- huisvest; de officieren worden op eerewoord in vrijheid gesteld. De houding van de mogendheden. De Duitsche, Russische en Engel- sche, Servische en Rumeensche gezan ten hebben volgens een telegram van 4 October aan het Berl. Tagebl. een bezoek gebracht aan de Porte. De gezanten verklaarden dat de groote mogendheden bereid waren om voor het geval Turkije in de onder handelingen met Italië zou treden, haar goede diensten (bons offices) ter beschikking te stellen, maar zij be treurden het dat het Jong-Turksche comité te Salonikieen oproep had la ten versohijnen, waarin de Turksche regeering werd aangespoord tot op den laatsten droppel bloed tegenstand te bieden en met alle middelen den oörlog voort te zetten. Men hoopte, dat de regeering aan dezen oproep geen gehoor zou geven, daar anders de toestand en de onderhandeling! bemoeilijkt zouden worden. Freih. V< Mnrscbail verlangde bij zijn vertrek Mamoed Sjefket te spreken, die ge haald werd en toen een kort gesprek onder vier oogen met Von Marsehall had, die hom vermoedelijk eveneens gematigdheid heeft aangeraden. telephoonverbindingen werden bescha- I digd, bruggen door dynamiet vernield. Op een trein werden bij Rodam 5 bommen geworpen. Een verschrikke lijke ontploffing volgde waarvan de gevolgen nog niet bekend zijn. De republikeinsche bevolking treedt krach tig tegen de monarchisten op. Vooral de priesters moeten het ontgelden. De kerken worden bestormd, o.a. de kerk de Bracannes, cön der mooiste rijkste van Portugal. In het geheele I Noorden wer^ door do regeering door gegaan met arrestaties. Dagelijks wor- in Lissabon een menige gevangenen gebracht. Frankrijk. De naderende winter. Uit Douai i het noorden van Frankrijk hoeft gis- I termorgen do postbode langs den weg het lijk gevonden van oen wever uit de buurt. Do man was des nachts van koude omgekomen. Engkland. Een nieuw verkeersmiddel. In Londen is sinds gisteren een nieuw verkeersmiddel in werking tus- schon het Earl's Court-station en het nabijgelegen station van do District and Piccadilly Railway. Het is een soort bewegend trottoir-zonder-eind, dat zich echter niet enkel in voop- waartsche richting beweegt, maar dat tevens oen verplaatsing in verticalen mogelijk maakt. Hot trottoir-zonder- eind vervormt ziel} daarbij, hetzij tot hellend vlak met kleine slijging, hetzij tot een trap. Door het overstappen op een ander trottoir-zonder-eind wordt men dan gevoerd naar het station waar we wezen moeten. De nieuwe inrichting dient ter vervanging van een liftenstelsel en schijnt veel vlugger practischer en voor het publiek aan genamer te werken Ran een gewone lift. De bewegende trottoir-trap-zonder- eind kan per uur 10.800 personen van het eone station naar het andore voeren. De trottoirstrook wordt aan beide jijden begrensd door leuningen, die raoë bewegen. De trottoirband legt 30 M. por minuut af. Mon gaat er oonvoudig op staan en wordt, staande, meegevoerd naar do plaats van be stemming. 8 taten-G eneraal. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 5 Ootober. j Wijziging Arbeidswet. De heer van der Feltz betoogt, dat tal van artikelen in dit wetsontwerp gemist konden worden, terwijl andere niet anders zijn dan noodelooze plagerij. De minister van Landbouw bestrijdt de opvatting van den heer van der Feltz. De vrijheid van de burgers wordt door dit ontwerp niet aan ban den gelegd. Na repliek wordt het wetsontwerp aangenomen met 19 legen 16 stemmen. (Tegen stemden de heeren Laan, Woltjer, van Wassenaer, Bosch van Drakensteyn, Smits, Roëll, Hovy, van Starckenborg, v. d. Feltz, Pelinck, van Hardenbroek, de Jong, Staal, Kist, Verherjen en de voorzitter). De vergadering wordt tot nadere bijeonroeping verdaagd. De beraadslaging wordt voortgezet. De minister van Landbouw, de ver- derlandsclien Typografenbond wordt Politiehonden bij de Marechaussee. Hot legerbestuur is voornemens po litiehonden in te voeren bij het wapen der marechaussee. VRIJDAG 29 SEPTEMBER. (Vervolg). Aan de orde Het voorstel tot ingebruikgeving van het gymnastieklokaal aan de Prins Hendrikstraat aan de Gymnastiek- vereeniging „Hercules". Wordt zonder beraadslaging en zon der hoofdelijke stemming aangenomen Aan de orde Het afwijzend preadvies op het ver zoek der af deeling Gouda van den Algemeenen Nederlandschen Typo grafenbond in zake het stellen van looneischen bij het vervaardigen van door de gemeente benoodigd druk- en bindwerk. De heer van der Ree: M. de V. Ik wensch mijn spijt te betuigen dat B. en W. ten aanzien van deze zaak niet het advies hebben gevraagd van de Kamer van Arbeid alhier. Het is mogelijk dat bij B. en W. het denk beeld heeft voorgezeten dat er hier geen bepaalde Kamer van Arbeid voor het drukkersbedrijf bestaatik wil dan ook op dit punt niet verder ingaan maar alleen er op wijzen dat toch in onze Kapier van Arbeid ook wel dat vak vertegenwoordigd is. Wat overigens de zaak zelve aan gaat kan ik zeer kort zijn. De Memorie van Toelichting, aan het adres toege voegd, geeft genoegzaam aan wat de typograron willen en wenschen. Ik stel voor'te bepalen dat het door de gemeente benoodigde druk- bindwerk slechts op die drukkerijen zal worden vervaardigd waar aan de looneischen vati den Algemeenen Ne- Portugal. De contra-revolutie. Uit Lissabon wordt aan het Berliner Tagoblatt geseind„Niettegenstaande de pionarcliistische revolutie in het Noorden mislukt is, gaan de monar chisten voort onheil te stichten. De spoorrails werden op verschillende plaatsen opengebroken, zoodat eenige treinen ontspoorden. Ook telegraaf- en schillende bedenkingen tegen het ont werp ingebracht, beantwoordende, be toogt, dat het oogenblik voor het ontwerpen van een*soort Code Travail, omvattende de Veiligheids- en Arbeids wet enz., nog niet gekomen is. Een afzonderlijke bescherming voor de arbeidende vrouwen acht de mi nister ongewenscht. Daarna komende tot de Staats rechterlijke bedenkingen, betoogt de minister dat het arbeidsverbod in dit ontwerp til leen een formeele beteekenis heeft, en dient om te komen tot een eenvoudige regeling van de aanspra kelijkheid zij is dus van zuiver prak tische beteekenis. Verder vordedigt de minister het gebruik maken van den algemeenen maatregel van bestuur. De bevoegdheid, Ran ambtenaren der arbeidsinspectie gegeven, tot het vaststellen van voorschriften, is geens zins in strijd met ons Staatsrecht. Wat den nachtarbeid voor jongens glasblazerijen aangaat, wijst de minister er op, dat die reeds is afge schaft, en dat alleen de bepaling nog niet in werking is getreden. De op leiding van de jongens kan toch ge schieden door invoering van een twee- ploegen-stelsel. Landbouwarbeid enz. wordt in dit ontwerp opgenomen, omdat geblekon is dat bijvoorbeeld bij het eikschillen van kinderen over matige arbeid werd gevorderd. De minister vreest de ontwikkeling der arbeiders geenszins. Maar als de arbeiders tot ontwikkeling zijn geko men en rekenschap komen vragen, dan moet blijken dat de Nederlandsche regeering getoond heeft ontvankelijk te zijn voor billijke eischen, en de voorwaarden heeft willen scheppen voor den opbloei van jong-Nederland. Na replieken wordt het wetsontwerp aangenomen met 30 tegen 10 stemmen. (Tegen stemden de heeren Smits, Breebaart, v. d. Feltz, Bloembergen, van Hardenbroek, Kist, Verheijen, Laan, Bosch van Drakesteyn en van Lamsweerde). Steenhouwerswet. Aan de orde is daarna de Steen houwerswet. voldaan. Het voorstel van den heer van der Ree wordt voldoende ondersteund en komt derhalve in behandeling. De heer Jongenburger: M. de Y. Ik had eerst geen plan te spreken maar nu niemand anders zich daartoe aanmeldt wensch ik een oogenblik de aandacht der vergadering te vragen. Het zou niet goed zijn wanneer deze zaak onder Uw hamer doorging zon der dat er verder een woord over gesproken werd; immers de ervaring leert dat ons dan allerlei verkeerde dingen voor de voeten zouden ge worpen worden. De heer Van der Ree is zeer kort geweest en heeft verwezen naar de Memorie van Toelichting, die bij het adres gevoegd is. Ook ik wensch kort zijn. Ik wil den heer Van der Ree wijzen op het eenzijdig standpunt dat hij inneemt door hier alleen het typogra- fenvak te nemen en alle andere vak ken beslist uit te sluiten. Het zal wel in zijn bedoeling liggen dat deze zaak zoo algemeen mogelijk zijhij kan ten minste van zijn standpunt niet verdedigen dat een bepaling als hij wenscht alleen noodig is voor de ty pografen en niet voor andere vakken. Ik denk nu aan de aanbestedingen, welke jaarlijks van gemeentewege plaats hebben voor de levering van hout, steenen, verf, ijzerwaren, enz. misschien wel een 20 artikelen. Is het nu de bedoeling van den heer Van der Ree dat in al die bestekken een bepaling word opgenomen als hij noo- 'dig acht voor de aanbesteding van druk- en bindwerk en dat B. en W. bij -alle inschrijvers zal controleeren welke loonen uitbetaald worden Is het ook zijn bedoeling dat geïnfor meerd en uitgemaakt zal moeten wor den wie de waren der verschillende leveranciers zal mogen brengen, of dat werk is voor een volwassene dan wel voor een aankomenden jongen? Het is toch precies hetzelfde als wat de heer Van der Ree ten aanzien van de typografen wensoht bepaald te zien. Ik heb hier een fleschje Drachen- quelle voor mij staan. ï)r zou eerst gevraagd moeten worden welk loon door den leverancier daarvan wordt uitbetaald en of een volwassene dan wel een jongen het moet brengen. Het is is een zoo eenzijdig stand punt dat de heer Van der Ree zelf de onmogelijkheid moet inzien om het ten aanzien van alle vakken in te nemen. Maar al waren overigens geen be denkingen tegen hetgeen de heer Van der Ree voorstelt, er is één onover komelijk bezwaar en dat alleen zou voor mij reeds voldoende argument zij om tegen te stemmen. Wat zou het gevolg zijn van aanneming van het voorstel van den heer Van der Ree Dat de Gemeenteraad zou moe ten eerbiedigen elk besluit tot wijzi ging der arbeidsloonen in het typo- grafenvak en aldus zou loopen aan den leiband van den Typografenbond. Daarvoor wensch ik voorloopig te be danken. De heer Van der Ree: Ik vind het jammer dat de heer Jongenburger er op zoo humoristische wijze over spreekt; daarvoor is de zaak veel te ernstig. Hetgeen de heer Jongenbur ger zegt omtrent de verschillende leveranciers, die aan de Gemeente leveren, is toch eigenlijk wql wat te gek om los te loopen. In die andere vakken zijn nog geen looneischen vastgesteld en daarover behoeven wij dus niot te spreken. Ik zal echter niet verder over uit weiden want de Memorie van Toe lichting die bij het adres zegt genoeg. De Voorzitter; Ik moet nog even wijzen op het eenzijdig standpunt dat de heer Van der Ree wenscht in te nemen. Terecht wees de heer Jongenburger op de gevolgen van het voorstel van den heer Van der Ree en noemde een aantal andere vakken, maar nu zegt de heer Van der Reedat is daarop niet van toepassing want alleen voor het typografen vak zijn looneischen vastgesteld. Hier nu kom ik tot het standpunt van B. en W. Wij vinden het onge past dat de gemeente aan workgevers zouden voorschrijven dat zij zich heb ben te onderwerpen aan loonen, welke eenzijdig zijn vastgesteld door ééne partij, door de werknemers. Wan: er een loonregeling is dan behoort die tot stand te komen door gemeen overleg maar B. en W. willen er niet toe medewerken om klakkeloos van een doel onzer medeburgers te eischen dat zij zich zullen onderwerpen aan looneischen. De heer K o 1 ij n M. de V. Ik heb het voorstel van den heer van der Ree ondersteund ten einde te voorkomen dat het niet voldoende zou ondersteund worden en dus niet in behandeling zou komenik vind het boter dat een zaak als deze ter sprake komt. Er mag echter niet uit afge leid worden dat ik mij met de ziens wijze van den heer van der Ree zou kunnen vereenigen' In principe ben ik het geheel eens met wat daaromtrent door den heer Jongenburger is opgemerkt. Het gaat niet aan te voldoen aan een verzoek als ons gedaan iB. Terecht is reeds opgemerkt dat, wanneer na verloop van tijd nieuwe looneischen zouden komen, eveneens eenzijdig voorgesteld, de Raad dan gebonden zou zijn aan zijn eerste besluit en ook ook aan de nieuwe eischen moeten voldoen. Mijn standpunt en ik mag zeg gen dat van velen mijner geestver wanten is dat met betrekking tot de bedrijfsorganisatie moet vooropstaan gemeenschappelijk overleg. Daarvan echter in deze zaak geen sprake geweest en daarom zal ik ook tegen het voorstel van den heer van der Ree stemmen. De beraadslaging wordt gesloten. Het voorstel van den heer van der Ree komt in stemming en wordt ver worpen met 16 tegen 2 stemmen, die van de heeren IJsselstijn en van der Ree. Het preadvies van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Aan de orde Het kohier van de schoolgelden op 'de Burgerscholen. Wordt in besloten zitting behandeld, Na heropening werd zonder stem ming het kohier van de schoolgelden op de Burgerscholen vastgesteld, waar na de vergadering door den Voor zitter werd gesloten. de storm daar heeft gehad. Een eigen aardig gezicht is het, hoe door den vloed en den wind de duinen loodrecht zijn afgeslagen. Al het zacht glooiende is verdwenen en het is alsof men langs eeai rotsen keten loopt. De pier, waar aan de stoombooten aanleggen, is ge heel vernield. Tijdens den storm wa ren er nog veel kiosken en tentjes op het strand met het oog op de vlieg- demonsjxatie. Al die gebouwtjes zijn links en rechts uit elkaar gerukt en over het strand geworpen. Het groote bosch achter het buiten van mevrouw de weduwe Lette is vol omgewaaide boomstammen. Vooral heeft een hof-' stede, waarvan een gedeelte uit den tqd van Jacoba van Beieren dateerde en dan ook de Jacoba-hoeve heette, veel te lijden gehad. De laatste over blijfselen uit dien alouden tijd zijn nu voorgoed vernietigd. Men meldt uit Wieringen, dat tijdens den laatsten storm het schip van den Wieringer visscher D. B. te Aarts woud gestrand is. Omtrent het lot van den schipper is niets bekend. De Holl. Friesland-lijn heeft het stoomschip „Bolsward" naarConstan- tinopel van de hand gedaan het is gisteren van Amsterdam daarheen vertrokken. Dezelfde Maatschappij heeft voor een paar maanden ook de „Heerenveen" naar Oonstantinopel ver kocht. Gisternacht werd in de Passage te Rotterdam gevonden de 25-jarige kan toorbediende K. uit Amsterdam, die daar lag met twee revolverschoten in den schouder. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar zijn toestand niet gevaarlijk bleek. Hij is dan ook heden naar Amsterdam getranspor teerd. Het bleek dat hij f 25 ten nadeele van zijn patroon aldaar had verduisterd. Gisteren is te Well bij Ammerzoden D. S. bij het waterhalen in de Maas verdronken. "Hij laat een weduwe met 4 kinderen achter. Te Oudega bij Drachten heeft men den jongeling M. met vitriool in het gezicht geworpen, zoodat dit verbrand de. De dader is bekend. Te Dordrecht heerscht de roodvonk epidemisch. In de maand September zijn er, naar ,de „Dordr. öt. meldt 55 gevallen vóórgekomen; fn Augus tus 20 gevallen. Van Januari tot en met September zijn er 141 gevallen officeel bekend. De instructie tegen S., beschuldigd van moord op den heilsoldaat Walr raven, te 's Gravenhage is Dinsdag gesloten en de zaak naar de openbare zitting verwezen. De koetsier van den hotelhouder Grimmelt, fce Winterswijk, werd gis terenmorgen als gewoonlijk in zyn dienst verwacht. Toen de man uit bleef, ging men naar zijn huis om de oorzaak te vernemen. De deur bleef echter gesloten. Zij werd openge broken en toen vond mea den man dood op zijn bed liggen. Uit Maasluis wordt gemeld; De positie van het ss. „Solo" is gunstigerhet heeft minder slagzijde. De machinekamer is leeggepompt. Morgen begint men met devoorpiek, welke eveneens is volgeloopen door stortzeeën. Het schip is oogenschijnlijk niet lek. Blazers, het bergings vaartuig „Stier" en de sleepboot „Schelde" wachten te Hoek van Holland om met de werkzaamheden aan te vangen, hetgeen nog niet kon geschieden, we gens de ruwe zee. Gisternacht is te Muntendam het huis van A Tebbens geheel afge brand. Alles was verzekerd. De vermisten van het s.s. „Ixion." Naar de directie van de stoomvaart maatschappij De Oceaan aan hetHbl. verzekert, maakt zij zich niet ernstig ongerust omtrent het lot der beman ning van de nog vermiste sloep. Door het ontbreken van moderne commu nicatiemiddelen is het zeer goed moge lijk dat de sloep de kust heeft bereikt, doch dat de opvarenden geen kans hebben gezien iets van zich te doen hooren. Zooals van zelf spreekt heeft de directie zooveel mogelijk pogingen aangewend om zekerheid te verkrijgen omtrent het lot der vermisten. Men schrijft uit Brielle: Vandaag ben ik naar Oostvoorne eweest, om te zien welke gevolgen Terwijl de vrouw van den heer D., I te Bellingwolde in het achterhuis harer woning werk verrichtte, kwam plot- seling een dier haar voorbijsnellen, door de openstaande achterdeur naar de voorkamer. Verschrikt riep ze aan hare werkvrouw„Trientje kom's hier! Daar vliegt waarachtig 'n bunzing of zoo wat in onze kamer 'k Bin d'r nog hailemaol veralteraird van!" En Trientje kwam, en wilde de ka mer in, om te zien naar 't vreemd dier. „Nait zooialdus de vrouw angstig „hier hest de toange en ik de kolenschuppe men ken 't nooit waiten En nauw hoorbaar slopen beide vrouwen gewapend naar de kamer, loerden naar alle kanten nog eens en nog eens, totdat„kiek onder t kammet, Trientje, mien God, wat is 't?" Trientje kreeg weer wat moed, stapte op 't kabinet af, en de tang gereed sloeg maar 't dier had z'n laat sten adem reeds uitgeblazen. Ze trok hem met de tang naar zich toe en zag, dat 't een beste haas was, wei- gewogen 7 pond zwaarEen jager had hem aangeschoten en blind van angst was het dier de woning binnengesto ven. Naar „Het Volk" meldt, is thans tegen het Rotterdamsche gemeente raadslid, den heer van Hinte, een aanklacht ingediend, omdat hij in zijn qualiteit van redacteur van de Ge meentewerkman den werkgever v. d. A, een „schandelijken uitzuiger" hoeft genoemd. Het Zweedsche stoomschip Herti ginnan Mayia, van Denemarken naar Rotterdam bestemd en 27 Sept. Bruns- buttel gepasseerd, is nog niet daar aangekomen. Daar 2 dezer te Petten een roeiboot en een reddingsboei zijn aangespoeld, beide gemerkt Hertigin- nan Maria vermoedt men, dat dit stoomschip in den jengsten storm ver gaan is. Te Klarenbeek, in de gemeente Voorst werd dezer dagen bij den brie vengaarder een postbewijs van f 10 ter uitbetaling aangeboden. De brie vengaarder bemerkte echter dat de afstempeling niet op f 10, doch op f 1 was geschiedt, terwijl het in letter geschreven getal „tien" sporen van verandering droeg. Hij vond daarin aanleiding om het document zelf in beslag te nemen en gaf den aanbieder een re<;u, ten einde te trachten het hem toekomende bedrag te Zutfen te innen. De jongelingen E. Bruining en A. Lindenboom te Opeinde (Fr.), wien vitriool in het gelaat werd gpwonpen, zullen beide vrij zeker het gebruik van beide oogen missen. Zij zijn naar Leeuwarden vervoerd, om zich onder geneeskundige behandeling te stellen. De dader W. v. d. N. is geverbaliseerd. H|^zegt uit noodweer gehandeld te De jeugdige J., te Haarlem, was door zijn oom R. opgevoed. Hij kost te oom heel wat geld en vooral in den laatsten. tyd had R. heel wat te be talen. Daar ham dit begon te verve len, weigerde hij kort en goed om deze betaling te doen. En nu plaatste hij in een plaatselijk blad een adver tentie, waarin werd medegedeeld, dat oom zijn schoorsteenvegerij ophief. R. heeft 'n klacht ingediend bij de politie. Naar het „Huisg." verneemt, heeft H. M. de Koningin Dinsdagnamiddag den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant telegraphisch bericht gezonden, dat zy tot haar groot leed wezen Vernomen had, hoe ook de pro vincie Noord-Brabant door den jong ste storm geteisterd is, en uitvoerige inlichtingen verlangt zoowel omtrent den omvang der ramp, als omtrent de maatregelen, welke tot herstel der geleden schade zullen getroffen wor den. Dinsdagmiddag heeft de 50-jarige vrouw van den landbouwer J. Tho massen te Gemert eerst haar kinderen en daarna zich zelve den hals afge sneden. Aanleiding tot deze daad was, volgens de Tel., dat, terwijl de oudste zoon voor een maand onder de wape nen moest komen, ook de tweede zoon doordat hij bij de loting had vergeten broederdienst op te geven, in militai ren dienst moest. Dit trok zij zich zoo aan, dat ze in een vlaag van waanzin tot de hier boven vermelde treurige daad overging, Lijkverbranding en misdaalf^ Ten einde te gemoet te komen aan het bezwaar, dat dikwijls tegen de lijkverbranding geuit wordt, dat daar door de opsporing van misdaden moeilijk zou worden gemaakt, heeft een ÏYansch onderzoeker getracht aan te toonen, dat de vergiften steeds terug gevonden kunnen worden in de verschillende afscheidings-producfeen van het lichaam, die vóór de ver branding, zonder veel'moeite uit het lichaam verwijderd kunnen wordén, en voor later onderzoek, als dat noodig mocht wezen, bewaard. In het bijzon der zou men dat kunnen doen met •de gal en de urine. Do schrijver zelf, Sicard uit Marseille, aéht echter nog nadere controleering van zijn proeven noodig. GOUDA, 6 October 1911. Per rijtuig naar 't bureau. Vanmorgen' werd een man met een houten been, die te veel aan Bachus had geofferd, door een paar agenten per rijtuig naar het politiebureau ge transporteerd. Een groote menigte nieuwsgierigen vermaakte zich voor het bureau over deze niet alledaagsche arrestatie. GAÖCONTROLE. 6 Oct. 1911/10 uur voormiddag. Druk 44 m.M. Lichtkracht 13.89 Kaarsen. Warmtegevend r„nü Vermogen 5299 klonen. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier H. Kievit Jz. te Aagtekerke. Een ongeval na den storm. Hedenmiddag heeft de werkman K. H., wonende Buurtje alhier het ongeluk gehad uit een boom te vallen, die op het terrein van den heer J. Hortensius aan het Veerstal tegen het daar tor plaatse staande hek door de storm van Zaterdag was npergesmakt. De man was in den boom geklommen om de takken af te hakken, heeft zijn evenwicht verloren, kwam eerst neer op het ijzeren hek en sloeg daarna tegen den grond. Bij den heer ïlortensius binnen ge dragen, klaagde do man over veel pijn Op advies van den ontboden ge neesheer Dr. Levedag werd de man per brancard naar het Ziekenhuis overgebracht. Kies vereeniging Kerkelijk Beheer. Gisterenavond heeft in het Café het Schaakbord alhier een vergadering plaats gehad van de Kiesvereeniging „Kerkelijk Beheer." In de plaats van den heer Kamp huizon, die als secretaris had bedankt, werd tot bestuurslid gekozen de hoer O. van Krimpen, terwijl de heer W. Kromhout zien bereid heeft verklaard voorloopig het secretariaat waar te nemen De candidatenlijst voor het kies college, bevattende veertig namen, werd vastgesteld. Met het oog op de a.s. verkiezingen, zal een sterke vrijzinnige actie worden gevoerd, teneinde te trachten veran dering te brengen in den bestaanden onbillijken toestand, die het thans on mogelijk maakt dat leden der Ned. Herv. kerk, die de moderne riohting zijn toegedaan, in hun eigen kerk geen prediking en godsdienstonderwijs naar hunne riohting kunnen bekomen. Tot het voeren dezer actie heeft het bestuur zich eenige leden tot bijstand geassumeerd. Boskoop. Het hoofd der school, de heer M. v. d. Broek, te Zes Gehuchten, is benoemd tot leeraar aan de land en tuinbouwschool, alhier. Waddinxveen. In de vergadering van den gemeenteraad waar alle leden tegenwoordig waren werd aan Ds. Wanqee op zijn verzoek ontslag ver leend als lid der Plaatselijke School commissie, en werd in zijn plaats de heer A. Kreupeling benoemd. Ingekomen was een verzoek van den Bloemendaalschen polder om het visch- water der gemeente aan dien polder in beheer af te staan, welk verzoek gesteld werd in handen van B. en W. en de Fin. Oommissie en een adres van 209 ingezetenen om den Raad te verzoeken krachtig op te treden bij 't eventueel aanleggen van een spoor weg van Alfen naar Gouda. Een ge lijk verzoek was ingekomen van de Landbouwvereeniging. Het voorstel van den heer Blanken om te onder zoeken aan wie de zoogenaamde Kik- kersloot behoort, werd opgedragen aan B. en W., waarvoor een blanco crediet werd toegestaan. Een adres voor straatverlichting door de firma de Jong en Verheul werd gesteld in handen van B. en W. Goedgekeurd werd het voorstel tot aanvulling van den legger van wegen en voetpaden aan den Brugweg. Benoemd werd tot onderwijzer aan de openbare school (Brug) de heer A. Hollemam van Nieuwe Tonge. N% vaststelling van de kohieren van schoolgeld over Juli en Aug. tot een bedrag van f 159.25 en f 158.10 werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. De heer Van Dort Kroon, bur gemeester alhier, heeft een prachtige kroonlamp ten geschenke aangeboden aan het raadhuis. Ze hangt in een der trouwzalen. Het wapen der gemeente in ge kleurd glas is thans geplaatst in het nieuwe raadhuis. Aan den schenker is de dank van den raad betuigd. Voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft Ds. F. Kyftenbelt te Ter-Aa bedankt. Naar ons wordt medegedeeld is dit de zestiende maal, dat in de bestqande predikantsvacature een beroep werd uitgebracht. Cappelle. Woensdagmorgen be ging mej. 8 de onvoorzichtigheid een wondje open te krabben. Eenige oo- genblikken later kreeg zij vreeselijko pijnen en zwol haar arin op. Spoedig ontboden geneeskundige hulp consta teerde bloedvergiftiging. Haar toe stand is zorgwekkend, „Msb." 397ste Staats-loterij. 5do KI. Trekking van Vrijdag 6 Oct. No. 605 f 15.000 3031, 13103 en 20952 ieder f 1000. 12432, 17327, 19354 en- 20314 ieder f 400. 891, 10443,12288,15394,16968 en 19839 ieder f 200. 2367, 4364, 6342, 6701, 9286, 9824, 11253, 14586, 14944, 16969 en 18676 ieder f 100. Prijzen van f 70. 56 120 824 40 40 90 408 60 79 008,723 60 (öt 25 1065 53 1166 1335 44 1416 78 1548 1082 1701 13 23 78 90 2170 2218 60 2382 2417 2055 8733 2802 5 3308 3314 69 88 8140 08 84 99 0718 38 67 87 8810 80 1063 4107 93 4538 4680 4872 84 5015 56 5188 5253 88 5811 5417 5004 34 88 67 5722 46 72 73 5001 6015 79 6187 02 0216 88 6400 72 6567 66 6662 85 0801 7108 7218 25 38 7850 70 7570 7001 60 72 7722 09 7900 07 8061 8250 8300 02 60 8421 27 40 54 04 8509 8071 8722 47 78 8800 18 8000 81 9003 0228 47 94 9017 0305 18 21 27 0702 9912 84 51 10044 55 10107 41 00 10220 10400 10 10592 10022 10700 14 10815 10046 83 11029 11106 11802 11484 11586 54 11790 80 11887 12290 12384 57 60 12577 19000 44 72 12892 12912 80 90 13090 18157 18274 18807 80 13433 52 18560 18668 18741 18838 14157 62 14270 14828 72 11418 14806 34 49 15011 15126 15266 15468 83 15515 02 15956 10041 1610Q 80 47 58 10254 16408 16540 00 16650 17021 17144 00 17825 17546 84 17815 17885 47 00 17916 18148 85 18315 65 18401 4 18544 18019 47 00 80 18770 91 19018 71 19118 80 10029 84 19120459 00 19540 70 1964! 87 89 19757 «1 00 19805 41 75 lafio 40 45 20020 20125 44 90210 51 20352 20589 90072 20855 20907 6e Klasse 11e Dijst No. 2117 f 70 m. z. niet en No. IÓ180 m. z. met f70. Voetbal. Zondag a.s. speelt Olympia I op het terrein aan den Rotterdamschen dijk alhier tegen de Z.V.V. „Zeist". Voor den Goudschen Voetbal Bond worden gespeeld: le kl. Olympia H—K. F. C. I (Kra lingen) te Woerden, sch.r. N. de Bruin; T.O.P. I—D.V.S. te Alfen, sch.r. J. M. Hardeman; 2e kl. Volksweerbaarheid Gouda Excelsior te Moordrecht, sch.r. W. Sanders Sparta (Haastrecht)T.O.P. II te Gouda, sch.r. B. Plantenga. Bij beslissing van het G.V.B.-bestuur zullen de thuiswedstrijden van K.F.C. (Kralingen) op het W.F.O.-terrein te Woerden gespeeld worden. Aan de Boskoopsche Voetbal Vereeniging is toestemming verleend tot het houden van 8erie-wedstrijdeh Op 22 en 29 October a.s. Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende de 2e helft der maand September niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van (adresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. P. Baker, Ammerstol, Billaart, Rotterdam» A. van Vliet, Schalkwijk. S. de Boer, Sneek. A. Maas, Briefkaarten. P. Bijl, Veghel. G. Otto, Weert. Briefkaarten Buitenland. E. Giacchino, Marseille. L. Eclusier, Straszburg. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen teruggegeven worden. De waarn. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor, J. B. VAN VQORST. AMERIKAAN SCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het stoomschip Soestdijkvan Rot terdam naar Boston en Philadelphia, passeerde 5 Oct. v.m. 10 u. 6 niin. Beaohy Head. Oorlog Italië—Turkije. Perim. 6 Oct. Telegrammen uit Ho- deida van 2 Ootober melden, dat twee ïtaliaansche oorlogschepen 21 granaten losten op de stad. Een daarvan trof een sloep, die behoorde bij hot Engel- sche schip „Guildhall" in de haven liggende. De sloep is gezonken. Konstantinopel 6 Oct. Volgens een officieel telegram heeft de ïtaliaansche vloot tusschen Chengunien Preveza een Turksch schip genomen dat onder Engelscho vlag vaart. De boycot der Itafiaansche koopwaren is te Konstan tinopel begonnen. Parijs 6 Oct. Volgens de Matin vonden de Italianen veel lijken in de forten van Tripoli. Twoe Turksche torpedobooten, die gedurende het bom bardement in de Zuid-Siciiiaanscho watoren verschonen, werden dooreen Italiaanschen torpedojager in dep grond geboord. Het gerucht loopt, dat Benghasi gebombardeerd wordt. De ïtaliaansche troepen gaan aan land bijTaboektén oosten van Derna. Rome 5 Oct. De regeering ver nieuwde voor allo koninklijke schepen het besliste bovel geen militaire, ope raties te ondernemen aan de Otto- maan8che kusten van de Adriatische en Jbnischo Zee. Rome 5 Oct. Bij wijze van veilig heidsmaatregel is bopaald, dat het ver boden is de namen der schepen, die de konvooien zullen begeleiden, of zolfs den vermoodeljjken datum van hun vertrek, over te seinen. Konstantinopel 6 Oct. Rosjid pasja, ambassadeur to Weenen, hoeft zich bereid verklaard do portefoille van buitenland sche zaken te aanvaarden. Foussa Kaiasam Affendi blijft sjeik ul Islam. De nieuwe ministers zullen den eed afleggen. Athene 5 Oct. Het kabinet -heeft aan de mogendheden raededoeling ge daan van do genomen militaire maat regelen. Tripoli. De ïtaliaansche landings troepen staan onnder bevel van kapt. ter zee Cagni. De schout bij nacht de Borrea d'Olmo is tot gouverneur van Tripoli benoemd. Contra-revolutie in Portugal. Lissabon, 6 Oct. Het gerucht loopt dat oen groot aantal monarchistische samenzweerders de grens overtrekken bij Bragancia en verschillende plaatsen bezet hebben. Amsterdamsehe Rechtbank. Veroordeeld tot 8 maanden werd de diamantbewerker, die in September valschelijk had aangegeven dat hem oen portefeuille met oen partij diamant ter waarde van 3900 gulden was ontvreemd, terwijl hij deze oplichtte ten nadeele van den heer Zeehendorf. Een hooge eisch. Twintig jaar werd geeischt tegen zekere M. die zijn vrouw, een huis houdster bjj dè dames Tilanus door revolverschoten had gedood. GROENTEN-VEILING. Vrijdag 6 October. Bloemkool 1° soort van f 0.15 tot f 0.— p. st.Idefn 2e soort van f 0.07 tot f 0.0 p. st. Wortelen f 6.60 tot f 0.— p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.— p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0.— per mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.— tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 8.por 100. Snyboonen f 2.50 tot f 4.50 per duizend. Spercieboonen f 1.35 per duizend. Uien f 4.B0 tot f p. 100 p. Roodekool 18 ets. per stuk. Sav. kooi 11 ets. per stuk. Groenekool 4'/2 ets. per stuk. Andijvie f 3.— tot f 3.75 per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.per mand. Kroten f 3.50 tot f 4.50 per 100 bos. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, Jupons, Robes en Japonstoflen alsmede eene groote keuze PELTfiniiBl van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut to DE BILDT. Hoogste barometerstand 772.3 te Stockholm laagste stand 757.8 te Seydisfjoad. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige winden uit oos telijke richtingen half tot lichtbewolkt, waarschijnlijk droog weer, zelfde tem peratuur, mogelijk nachtvorst. Vorige Koers. .Koer» van 1 heden 88"/„ 83"% 91% 91%o 65% 65 99% 99% 89'/, 91% 92 87%, 93' /is 89'/, 48'/, 48% 104% 85% 103% 57%, 58 204 46% 47% 64"/,# 65 24"% 24"/;, 60%,, 61"/,, VAN den Effectenhandel te A iiis terdam 6 OCT. 1911. Staatslccniugeu. Nod. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obf. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 15)06 5 pet. ld. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicólai Spoor weg) 1867«69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pat. Ilauk- en Crediet-Instel- 1 inpen. Ned. Bankaandeolen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Uy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. Gew. Aand. Kol. Crediet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand Ned. Handol-Mij. C.v.A Mijnbouw Mljen. Ketahoen" Mynbouw Mij. Gew. Aand. RedjangLebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. l'etroleumOndern. Dortsohe Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mij. tot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Shell" The Transp. Trad Cy. O. v.„G. A Scheepvaart Rijen. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zeo- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oudernemlnfen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. Warschau-Weenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij, Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Premieleeningen. Amstordam Aand3 pet Hongarije. TheLs-Re- gulirungs-Gos. 4 pet. 1521/( GELDKOERS. Prolongatie 2% pCt. Behalve 3N.Wgr' die tot lage koersen was aangeboden verkeerdon andere soorten en bnitenl. fondsen in aangename stemming. Petroleum goede kooplust. Guituren williger op hoogere suikerprijzen. Kol. Rubbers willig met goede kooplust. 225 350 188'/, 85 570 61 15ö3/( 441 420 165 115 145't 17 42 96/« 83% 93% 66,a/io 196 f 125.— 224'/, 340 86'/, 680 6'J3/ifi 157'/, 444 983A 303/, 8 16-2'/ li3/, 101"/,, 14"/,. 110'/, 17'/, 66"/,, 196'/, f120.— 99 30 168 11%

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2