Iej,deWed.E. Alter Groote Expositie Stadsnieuws. allerlei. Gemeentelijke Arbeidsbeurs, D. SAMSOM. Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant ISZIIKIEX5. 209' Gedempte Gracht 269A DEN HAAG, Heeren- en Dameskleeding, JPTMej. de Wed. E. ALTER if - - - 1 fonds te Amsterdam, en hetf nitvoerend comité voor steun te Bruinisse. Do inspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland heeft liet roodvonk te Leiden epidemisch heers chend ver klaard. De nieuwe mijnenleggers. Vrijdagochtend vroeg vertrok van Amsterdam de Medusa, een van de op do Rijkswerf gebouwde mijnen leggers. Men stoomde naar Nietuve- diep om van daar uit proef te sto men op do Noordzee, in tegenwoordigheid van den heer J. F. van Beek, directeur van scheepsbouw bij do marine. Na deze proeven worden de kanon nen en do lanceerinrichtingcn voor de mijnen beproefd. De beide mijnenleggers hebben oen lengte van 49.67 M., een breedte van 9 M. en een diepgang van 2.70 M. De waterplaatsing bedraagt 670 ton. De bewapening bestaat in 13 ka nonnen van 7.5 c.M. semi-automatisch, torwijl oen dubbele lanceerinrichting voor mijnen zich aan boord bevindt. De machines kunnen 800 Ind. P. K. ontwikkelen, terwijl de schepen elk 65 mijnen voeren. Do bemanning be staat uit 3 officieren en 65 man. De gezagvoerder van hot te Rot terdam liggende stoomschip „Cöln", E. II. genaamd, uit Hamburg, ia Donderdagavond in een café aan do Prins Hendrikkade te Rotterdam in een groot stuk vleosch gestikt. Dadelijk word geneeskundige hulp ingeroepen, doch deze mocht niet moor baten. Op verzoek van den restaurateur is het lijk door de politie weggehaald en is hot heden naar Crooswijk overge bracht. Storm en oeverdediging aan de Oosterschelde. Men schrijft aan de N. R Ot. De stormvloeden, bij westelijke-- en noordwestelijke winden in het Oostelijk gedeelte der Oosterschelde, (het ge deelte dat Oostelijk van Yerseke ligt) worden [steeds hoogor en hooger op- gozwiopt. Toen de kusten v ui Zuid-Beverland op 12 Maart 1906 zoo geducht zijn geteisterd, was het jaren niet voor- gokomen, dat het zeewater over de dijken was heen gespoeld. Men heeft toen allerwegen de dijken met een meter èn meer verhoogd en naar even- rodighoid verzwaard toch is op den 30don Septoraber jl. gebleken, dat zo nog te laag zijn, want op vele plaat sen is het zeewater weer over de dijken heongevloeid. Zelfs ovor den spoorwegdam door het Kreek r ik, die Noord-Brabant met Zeeland verbindt, is 't water heongeslagon en heeft daar aan nanmorkolijko schade toegebracht. Bij den stormvloed in Maart 1906, heeft die spoordam alleen geleden in den overstroomden Bath (Engelschen) polder, niet op het gedeelte, dat thans zoo geteisterd is. Zooals men zich zal herinneren, waren in 1906 do le zoowol als de 2e Bathpolder benoorden den Bpoorweg ovorstroomd. De polder is toen mot aanzienlijk rijkssubsidie op nieuw bedijkt. De dijken zijn veel verhoogd onx verzwaard, terwijl ook do verdediging van die dijken weer zeer veel hoeft g. leden; op verschillende plaatsen zijn er groote stukken weg- geslagon. Het mag een wonder heoten, dat deze polder nog bewaard is go- bleven. Het herstellen van die dijken zal zeker zoor voel kosten, doch gelukkig is er destijds met rijkshulp oon machtig lichaam gevormd, dat in staat is, de noodige verbeteringen aan te brengen. De dijk van den aan don Bathpolder grenzenden Stroodorpepoldor heeft ook zoor veel geleden, evenals die van don •Oostpolder, doch deze in mindere mate dan die van don Btroodorpepolder. Dit zijn twee kleine polders, de eerste is 42 H.A. en do andere 105 H A. groot. Na den storm van 1906 is alles gedaan, om de dijken te verbeteren door ze te verzwaren en to verhoogon en te verdedigen. Deze kleine reeds zoo zwaar belaste poldertjes zullen mot grooto opoffering die dijken trachten te horstellen, doch de laatste vloed heeft bewezen, dat dit niet voldoende is. Er zullen kapitalen, grooto kapitalen kapitalen do draagkracht van die poldartjoa ver te boven gaande noodig zijn om die dijken zoo te maken, dat zo ook bestand zijn tegen storm vloeden, als die van 30 Septeber j.l. Door die twee kleine poldertjes loopt de spoorweg, waarover het groote internationale verkeer plaats heeft, en evenals in 1906 noodig gewoest, was, in de doorsnijdingen van de dijken dier polders door den spoorweg schut- balken te brengen, en daardoor het groote internationaal verkeer, zij het ook sleohts voor korten tyd, voor een groot gedeelte onmogelijk was ge maakt, zoo heeft men ook in den avond van 80 September gereed ge staan om de schutbalken in deze door snijdingen neer te laten. Volgens het oordeel van alle desku idigen hebben do dijken hot boven verwachting ge houden. Waren ze bezwekenhet internationaal verkeer zou voor ge- ruimen tijd in hooge mate belemmerd geweest zijn. De Karolpolder, vlak voor het dorp Krabbend ij ke, is geheel overstroomd, overal zijn diepe gaten in de dijken geslagen en op hot westelijk gedeelte is de dyk over een lengte van pl.m. 600 motors totaal weggeslagen. De dijk heeft zoozeer geleden, dat een van de belangrijkste dorpen op Zuid-Beveland niet veilig is, als er geen krachtige maatregelen genomen worden om oon alleszins betrouwbaren zeewerenden dijk te maken. De dijk van den Nieuwlands polder is niet zoo heel erg beschadigd, hoe wel er verscheidene nog al gevaarlijke gaten in geslagen zijn. De belangen van het verkeer, van het behoud van het dorp Krabben- dijke, van de achterliggende polders, oischon krachtige maatrogelen, opdat do dijken van deze kleine pollers in veel betore conditie gebracht worden. Hot vormen van oen groot waterschap zou daartoe noodig zijn, krachtige hulp van rijk en provincie zal niet kunnen uitblijven. De visschers vaartuigen der gemeente Krabbendijke zijn allo op do haven- dijken geslagen. De westelijke haven- dijk is totaal vernield. Er is oen paar jaar geleden meer dan f 10.000 aan verwerkt en volgens het oordeel van deskundigen was er toen geen ramp meer te vreezen. De visschersvléot van Yersejce is geheel weggeslagen, meer dan veertig vaartuigon liggen er langs do zeedijken verspreid, sommige zitten geheel op den dijk, andere zijn omgeslagen, on totaal verlorenzelfs zijn er over dij ken heengeslagen. Do schade aan boomen en plantsoen der gemeente 's-Gravenbage door den jongsten storm toegebracht en de kosten tot herstel der beplantingen worden geraamd op pl.m. f 20.000. Een vervanger van den aardappel. Het Mndbl. t. d. V. vestigt met het oog op dezen „duren" tijd de aandacht op de betrekkelijk hooge voedings waarde van de tamme kastanje. Zij bevat wel is waar minder voedende bestanddoelen bij gelijk gewicht dan gewoon tarwebrood, doch moer dan de aardappel, en wel in deze verhou ding, dat één kilogram kastanjes meer voodende stoffen bevat dan 1 '/2 K.G. aardappelen. In Frankrijk worden dan ook maatregelen genomen om lie kas tanjecultuur krachtig te bevorderen, zoowol uit het oogpunt van het tegen gaan dor helaas steeds voortschrij dende ontwouding, als om het ver bruik van een gezond en weinig kostbaar voedingsmiddel te bevorderen. Melkoorlog. De meeste melktapper» te Sneek hebben met ingang van 1 October jl. den prijs dor melk ver hoogd tot 9 cent per liter. Dat vele huismoeders daar slecht mee ingeno men zijn, laat zich donken. Velen weigeren dan ook dan ook dien hoo- gen prijs to betalon en maken by trom incising bekend, welke straten en buurten zich hebben aangesloten, om voor dién verhoogden prijs geen melk te koopen. Tevens noodigen zij daarbij andoren uit hun voorbeeld te volgen. Weer anderen nemen minder melk of gecondenseerde in blik. 't Gevolg van ©en en ander is, dat sommige slijters "vrij wat melk over houden. Gisternacht is te Maastricht een mijnwerker levensgevaarlijk gewond door mosstokon. Zijn broer en een vriend zijn gearresteord als do ver dachten. Oorzaak van don daad is de drank*. Een ontslag. Hot „Volk" rtteidt, dat aan don heer C. Schriel, onderwijzer aan het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort, dio op den verjaardag der Koningin, toen op het voorplein van het gesticht het Wilhelmus word gespoeld zijn pot niet had afgenomen, ontslag is aangekondigd. Do heer Schriel is christen-socialist. Omtrent een moord te Terhagen (Limb.), 1.1. Zondag gepleegd, verneemt de L. K. de volgende bijzonderheden. Bij een twist ten huize van den schoon zoon van de vermoorde 78-jarige vrouw Hendrix, kreeg zekere J. F. een ern stige snede met een mes over de hand waarvoor proces-verbaal werd opge, maakt tegen een dochter uit het huis. De' verslagene, die vlak naast haar schoonzoon woonde, moet, toen zij de ruiten hoorde vernielen, naar buiten zijn gekomen, waarop de dader haar den slag heeft toegebracht. In 't ge heel werden vier personen gearresteerd. Het door de politie ingestelde onder zoek heeft tot resultaat gehad, dat een der gearresteerden, de 25-jarige Oh. S., uit Elsloo, na herhaalde ma len door een brigadier gehoord te zijn, bekend heeft den slag met een stuk hout te hebben toegebrachtdit stuk hout werd door de politie in beslag genomen. Donderdagvoormiddag had de lijk schouwing plaats door de doctoren Nijst en Schmedding, uit Maastricht. Doodsoorzaak is verbrijzeling vamde schedelbeendoren. Do verdachte word in den namiddag naar hot huis van bewaring overge bracht. De overige gearresteerden zijn in vrijheid gesteld. Uit de stormdagen. De „M. Ct." verteltAan hot Katsche veer lagen oenige mosselschuiton uit Philippine on omstreken. Een daarvan, met een bejaard schipper en twee zoons aan boord, raakte driftig. De vader nam een kloek besluithij bond zijn beide zoons aan do mast vast, zwom door de woedende golven naar den wal, haalde van daar een touw, keerde hiermee terug en redde oen jongen. Dit herhaalde hij en hij wist ook zijn tweeden zoon op dezelfde wjjze veilig aan wal te brengen. Toen hij dit gedaan had, verloor hij van uitputting oti inspanning zijn bewust zijn. Na bijgebracht te zijn, werd de flinke man gelukgewenscht met zijn kloeke daad. Enkhuizer visschers hebben gisteren in de haven te Enkhuizen binnenge bracht oen ijzeron tjalkschip geladen met mais, dat in de Zuiderzoo nabij Pampus gezonken was. Dit is het vaartuig waaromtrent van de beman ning, bestaande uit man, vrouw, knecht en twee kindoren, bericht is, dat ze overboord is geslagen. Verschillend kinderspeelgoed en een wieg zijn reeds aangespoeld. Van lijken is in het vaar tuig nog niets ontdekt. De vrachtbries ia* wel gevonden. Uit Heeg meldt men aan do „L. Ct.:" Van een der aalaken alhier (schip per L. Albertsma), 27 September van Nieuwodiop uitgezeild met bestemming naar Londen, en die in den stormach- tigen nacht van 30 Sept. op 1 Oct. j.l. zich op de Noordzee bevond, heeft men tot nu toe nog niets vernomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hee^t te Middelburg de werk man P. M. die ook verleden week reeds gearresteerd werd als verdacht van diefstal, zich toegang verschaft tot de afgesloten terreinen van de naamlooze vennootschap Houthandel vh. G. Albertz Lz. en Co. Na het terrein met lucifers te hebben afge zocht, liep M. in de armen der politie, die zich verdekt h.td opgesteld. Op hem werden bevonden een zaag, een breekbeitel en een stuk touw. De aan gehoudene word naar het politiebureau overgebracht, alwaar hij bekende, dat het zijn plan was diefstal te plegen. I)e man zal ter beschikking der justitie worden gesteld. GOUDA, 7 October 1911. Wijlen mejuffrouw de wed. J. van Rijk geb. Zwanenburg, dezer dagen alhier overleden, heeft bij testament besproken o. a. de navolgende legaten, aan: de Goudsche Vereeniging voor Gez.ondheidskoloniën f 500.— de Wijkverpleging alhier f 500.de Ver eeniging „Armenzorg" alhier f 500. het Genootschap van Moederlijke Lief dadigheid alhier f 250.de Afdeeling „Gouda" van de vereeniging „Het Roode Kruis" f 250.— het Bertel- manfonds alhier f 200.het Burger lijk Armbestuur alhier, om een of meer extra bedeelingen aan de armen te doen f 200. Aan het commissariaat van politie is opnieuw een valsere rijksdaalder gedeponeerd, wederom mét .den beelde naar van Willem III, dooh thans met het jaartal 187è. Voor de afd. Gouda en Omstreken van den Bond van Nederl. Onder wijzers zal Woensdag a.s. de heer Thood. Joh*. Thijssen, redakteur van „De Nieuwe, School" in een openbare vergadering behandelen het onder werp: Over en uit „De Nieuwe School". Een gouden huwelijksfeest. Maandag 16 October zal het oude echtpaar Rapis, wonéndo Karnemelk- sloot 125, den dag herdenken, waarop zij vóór 50 jaren in den echt werden verbonden. Deze ouden van dagen verkeeren niet in al te gunstige omstandigheden beiden moeten nog hun dagelijkschen arbeid verrichten, de man is visscher, de vrouw werkt nog voor een pijpen- fabriek, om in hun onderhoud te kun nen voorzien. Wellicht zijn er onder onze lózers, die iets van het hunne willen afstaan om die arme zwoegers den dag van hun 50-jarige huwelijksherdenking te maken tot een gelukkige feestdag, tot een werkelijk gouden bruiloftsdag. Eerste Abonnementsvocrstelling. Donderdag 12 October zal de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Too- neel" in de Sociëteit „Ons Genoegen" de eerste abonneraontsvoorstelling geven in dit seizoen. Opgevoerd zal worden „Haar grooto dag", toonoel- spel in 3 bedrijven door A. H. van der Feen. Mevrouw Theo Mann-Bouwmeester zal de hoofdrol vervullen, terwijl verder zulen optreden de dames G. Lobo- Braakensiek en Mej. N. de Leur en de heeren Ko van Dijk, J. A. Iloltrop, Maurice Meunier, C. C. van Schoon hoven en F. Fernantzen. Het Bostuur der Sociëteit „Ons Genoegen" heeft het ditmaal noodig geoordeeld de achterzijde van het programma van een advertentie te voorzien. Daar het programma aan de twee smalle zijden is omgevouwen, is de tekst van het programma geheel bedekt, waardoor het geheel vrywel het karakter van oen strooibiljet heeft verkregen. Het zou ons niet verwonderen in dien het door menigeen als zoodanig is beschouwd en ter prullemand is j verwezen. Voordeelig moge de uitvoering van een programma op die wijze zijn, practisch is zulks zeker niet en voor eon Sociëteit lijkt het ons wat al te reclame-achtig. Goudsche Winkoliersvereei^ing. Op do Maandagavond a.s. in „Het Schaakbord" te houden algemeene vergadering van de Goudsche Winke- liersvereeniging zal o. m. door den heer Potharst verslag worden uitge bracht van het te Roermond gehouden congres en de alg. vergadering van den Middenstandsbond, en zullen verder besprekingen worden gehouden over de Buitengewone Bondsvergadering over het ontwerp-Tariefwet, te houden te Utrecht op 16 Oct. a.s., en over de vraag of het gewenscht is dat Gouda mot een renteloos voorschot deelneemt in do aanleg van de spoorlijn Gouda- Boskoop. Hedenmorgen ten 11 uur had in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" de vergadering plaats van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Gouda. Ondanks het zeer slechte weer waren velen"' ter vergadering opgekomen. Onder de aanwezigen merkten we op de heer Boswijk, schoolopziener in het district Gouda, eenige leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier en een vertegenwoordiger van het Nod. In disch Onderwijzersgenootschap met verlof hier te lande. De Arrondissements-schoolopziener, de heer J. Postma heette in zijn ope ningswoord de aanwezige gasten, in hot bijzonder den heer districts-school- opziener, hartelijk welkom. Hij hoopte dat deze vergadering veel tot leering van de aanwezige Onderwijzeressen en Onderwijzers zou kunnen strekken, terwijl eenige dames en heeren er voor hadden gezorgd, dat het nuttige met het aangename zou worden vereenigd. Daarna werd overgegaan, tot lezing ^an de notulen. Zeer uitvoerig me moreerde de secretaris het besprokene op de vorige arrondissementsvergade ring. Na lezing en goedkeuring bracht de Voorzitter zijn hartelijken dank aan den Secretaris. Thans was punt 3 aan de orde, de zangnufnmers. Mej. G. C, Sprayt zong heel verdienstelijk Excelsior van Verheij en Het looze Molenarinnetje van Spoel, begeleid door den heer O. J. van de Putte. Mej. Sprayt beschikt over een goed geschoold sopraangeluid, dat in de hoogere toonen zeer mooi aanspreekt. Daarna gaf een gemengd dubbel kwartet een drietal nummerz ten beste, die een luid applaus verwierven. Na de lezing van den heer C. J. de Ruwe over „Draadlooze Telegraphie" zong de heer H. A. Westbroek zeer verdienstelijk „Myn Vaderland" van R. Hol. Daarna werd pauze gehouden. Van de lezing van den heer C. J. de Ruwe en van het tweede gedeelte van het programma komt het verslag in ons volgend nummer. Haastrfx'Ht. Voor het diploma Groententeelt der Nederl. Maatech, voor Tuinbouw- en Plantkunde is Donderdag te Wageningen geslaagd de heer P. Vader, alhier. Boskoop. Zondag 8 October a.s. des namiddags 2 uur beginnen de competitie-wedstrijden voor korfbal met een kamp tusschen „Amicitia I" en Vitesse 1" uit Leidenf op het Sport terrein alhier. Het bouwen der gasfabriek met directeurswoning alhier is gegund aan A. van Heiningen alhier voor f 53109. Onze Geïllustreerde Weekbladen. Het Leven van 3 Oct., geeft tal van foto's van de „Liberté" het Fransche pantserschip na de ramp in de haven van Toulon, de aanvaring van de „Hawke" met de Olympia" het grootste schip der wereld, de oorlog tusschen Italië en Turkije, het vertrek van den nieuwen Gouverneur van Suriname, torens van Delft en Mid lelburg en hun uitzichten, sterren uit onze tooneel wereld, nogmaals de Kneipp-kuur van ür. Kuyper, treinongeluk te Ooster beek te Parijs, feuilletons en schetsen. De Wereldkroniek van doze week brengt in beeld de „Liberté" na de. ontploffing, kijkjes op de Veluwscfie heide, hoe de storm heeft huisgehou den in den Haag en Bruinisse, foto's van H. M. de Koningin op haar tocht door die gemeente, het ongeluk op de „„Hellevoetsluis" met portret van den verongelukten kapitein Berkhout, de Italiaansch-Turksche oorlog, kroniek van de week, feuilleton, caricaturen. De Prins bevat in het nr. van 7 October vele foto's van de groote legermanoevres in de Betuwe, een hoogst interessante fotografische opna me v. d. Matterhorn, beeldhouwwerk van Aug. Falise, het 100-jarig bestaan 'van Bandoeng op Java feestelijk ge vierd, panorama van Tripoli, de ramp van de „Liberté" de uitbarstingen van den Etna, H. M." de koningin op de fruittentoonstelling te Eist, het ver ongelukte Engelsche luchtschip, de nieuwe gouverneur van Suriname voor zijn vertrek, de stranding van de Solo, ongeluk met een auto-omnibus te Parijs, de hevige storm j.l. en meer actueele foto's,^portretten van. bekende perso nen, schetsen, romaiivervolg en ro manbijvoegsel. Pak me mee bevat o. a.Vijf fraaie foto's van de ramp van het Fransche Oorlogschip „Liberté", de Italiaansch-Turksche oorlog, met por tretten van den Koning van Italië en den Sultan van Turkije, de onlusten in Spanje, do Manifestatie te Weenen, de ontzettende brand te Amsterdam, waarbij menschenlevens te betreuren waren, de manoeuvres in de Betuwe, met 3 foto's, voetbalwedstrijden, met foto's- der elftallen, ongeluk met de Auto-bus te Parijs, het portret van den nieuwen Minister-President van Rus land, het portret van L.' Pincoffs, die te New-York overleden is, enz., enz., voorts portretten van landgenooten, de Rubriek van Redacteur X, het kindernummer „Ons Prinsesje" en het begin van het nieuwe vervolgverhaal, getiteldhet geheim van X. Bij de Hollandia-Drakkery te Baarn zijn verschenen de volgende brochures Redelijke Godsdienst, serie III n°. 3, Wat wij weten van Jezus door dr. H. Oort, Oud-Hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden, „Pro en Contra", serie VIÏ n°. 4. Absolute Neutraliteit in 't Openbaar Onderwijs, Pro E. J. van Dei, Redacteur van „de Bode", ContraTh. Lancée, Voor zitter van het Ned. Onderwijzers-ge nootschap beiden te Amsterdam. INDISCH NIEUWS. OOST-INDIE. Hooge razie? Onder dit opaohrift schrijft het Soer. Nbl. „Van betrouwbare zijde vernemen wij dat de oneenigheid tnsschen den gouverneur-generaal en den legercom mandant in scherpte toeneemt en dat het aftreden van laastgenoemde spoe dig te wachten ia." Van ruzie behoeft, gelooven wij nog gee» sprake te zijn," schrijft het Bat Nbl." De legercommandant staat, wat betreft de maatregelen welke hij voor het leger noodig acht, op zijn stuk. Die maatregelen denk maar aan de verplaatsing van het departement van Oorlog naar Bandoeng, die onder mn voorgangers niet haar beslag kon krijg*® kosten veel geld, en de moeilijkheid ïb nu om ook te dien opzichte de kerk in het midden te honden. Er zijn vele en velerlei be hoeften die dringend voorziening eischen, ook buiten het leger. Overigens kan men niet van een ontijdige pensionneering spreken, welke indruk door het bericht, zooals het daar staat, gewekt zou kunnen worden Generaal van Daalen werd den 14en Juni 1909 tot luitenant-generaal be noemd, heeft dus de twee jaren, voor het verdienen van het aan dien rang verbonden pensioen reeds aohter den "vVat natuurlijk nog niet zeggen wil. dat do tijd om heen te gaan voor hem aangebroken is I" het zorgt er voor, groeien en dat ewicht verminde- andere oorzaken Voor de Huismoedors. Waarom hebben we voedsel noodig? Wanneer we aan een kind vragen, „waarom eten we?", dan zal het als regel antwoorden „omdat eten lekker is." Het meent ook altijd, dat het eten van iets, dat niet lekker is, overbodig is. Wij, ouderen, weten wel beter. Eten is een noodzakelijke levensbe hoefte en al kennen we den honger dood alleen uit de verte, we weten toch, dat onze lichaamskrachten bij onvoldoende voeding sterk afnemen. Naast arbeidskracht geeft het voedsel ons ook warmte en dat onvolwassenen volwassenen niet ia ren, tenzij ziekte of hiervoor een beletsel zijn. We kunnen ons lichaam het best vergelijken met een stoommachine, waarbij het voedsel de rol van brand stof vervaltwe zien wel geen vuurtje branden, maar toch is er als 't ware voortdurend een vuurtje aan. Door de neus ademen we zyurstof in, welke zich in het lichaam met het voedsel verbindt tot koolzuur en waterdamp die weer uitgeademd worden, terwij door de verbinding voortdurend warmte ontstaat, evenals dat bij een kachel geschiedt. Zorgen we voor goeden afvoer van de verbrande lucht, dan trekt het kacheltje goed en de stoommachine kan naar behooren haar wferk verrichten» Zorg, dat ook het raenschelijke kacheltje goed kan trek ken. Ademt niet door den mond, maar door de neus en laat volop frissche lucht in uw woning toetreden. Hapert er iets aan uw gestel, raadpleeg dan tijdig den geneesheer, opdat het vuur niet vermindere en ten slotte uit kan gaan. Zorg vooral, dat ge geschikte brandstof hebt. Dit beteekent voor 't menschelijk kacheltje geschikt voed sel. Maar wat is geschikt voedsel? zult ge vragen. Het go Neen, volstrekt niet altyd. Doch die vraag is niet zoo in eens te beantwoorden. In de eerste plaats moeten we weten aan welke stoffen het lichaam behoefte heeft om in stand te blijven en om ons warmte en werk kracht te geven. Uit deze stoffen, die den naam van voedingss t o f f e n dragen, moeten onze voedingsm i d- delen worden opgebouwd. (Maandbld. Coöp.). De raad van een Professor. De werking van het voortgezette alkoholgebruik op het organisme, zoo wel op het lichaam als op den geest, is een uiterst pernioieuse (pernicieux verderfelijk). Deze werking uit zich reeds bij veel kleinere hoeveel heden dan men ook thans algemeen aanneemt. Elk geregeld gebruik van alkohol doet schade, ook wanneer dit in hoeveelheden geschiedt, die men algemeen geheel onschadelijk vindt. Deze schade beétaat dan in een ge ringer prestatievermogen; de persoon wordt spoediger moe en heeft min der energie dan bij onthouding. Deze stoormgsea openbaren zich duidelijker tusschen de 40 en 50 jaar en het ge volg hiervan is, dat in dien tyd ver schillende personen zich in het alko holgebruik matigen of het geheel af schaffen. Voor een ieder, die over zyn geheele geestelijke kracht wil blij ven beschikken en die moet gebruiken, ia geregeld alkoholgebruik onvoor waardelijk af te keuren. Prof. dr. G. Jelgersma. n t—-|f—t r Aanvragen van werknemers op 6October. 1 kantoorbediende, 1 timmerman, 2 metselaars, 6 opperlieden, 1 schilder, 1 touwslager, 1 waschvrouw, 1 sigarenmaker, 1 voerman, 5 grondwerkers, 7 pakhuisknechten, 1 loopknecht, 8 werklieden zonder vakkennis. Halfwas of aankomende. 1 kleermaker, 1 pakhuisknecht, Leerlingen en jongens. 1 smidsknechtje, 1 loodgieter. Aanvragen van werkgevers. 2 plaatwerkers. Halfwas of aankomende. 1 loopknecht, 1 werkman zonder vakkennis. Leerlingen en jongens. 1 timmerman, 1 meubelmaker, 1 loodgieter, 1 loopjongen. MAANDBERICHT. Gedurende de maand September werden ter beurze ingeschreven 53 werknemers, werden ter beurze ge vraagd 24 werknemers en werden geplaatst 27 werknemers. Predikbeurten te Gouda Zondag. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. lO'/a ure. Ds. A. E. F. JUNOD, Evang. Luth. pred. te 's Gravenhage. GROOTE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. DEUR. Bediening van het II. Avondmaal. Namidd. ten 2 ure. Geen dienst. Avond ten 6l/2 ure. Db. TEN BOSCH. Dankzegging. KLEINE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. BIJL. Namidd. ten 2 pre. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. LUTHERSCHE KERK. Voorm. ten 10 ure. Ds. GEEL- HUYSEN. GROOTE KERK. Huwelijksinzegening, Woensdag 11 Oct. Ds. BIJL. KLEINE KERK. Woensdagavond 8 u. Ds. BERKEL- BACH V. D. SPRENKEL. Bijbellezing. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt, dat in verband met de aan staande verkiezing van gemachtigden voor het kiescollege, candidatenlijsten kunnen worden ingediend bij een com missie uit den kerkeraad, die daartoe zitting houdt op Maandag 9 October a.s., des n.m. van 7—8 uur, in de Consistoriekamer der Groote Kerk. Herinnerd wordt dat bedoelde can didatenlijsten door minstens vijf stem gerechtigde lidmaten moeten onder teekend zijn en dat modellen van zulke lijsten a 10 ct. verkrijgbaar zijn bij den koster der Groote Kerk. W. M. van den Eng, dienstb. van Boelekade 52 naar Haarlem, KI. Hout straat 47. J. van Leeuwen van 4° kade 9 naar 's Gravenhage, Vlietstraat 72. H. Alvenaar, koopman van Wijde- >oort 20 naar 's Gravenhage, Oog in t Zeilstr. 14. A. J. Muliaart, gep. Serg'. Maj Inf. van Steijnkade 5 naar Rotterdam, Osseweistr. 306. P. J. Schuss, timmerman van Turf markt 73 naar Rotterdam, Water geuss tr. 119». W. de Peer, predikant van Gouwe 6, naar Eist en Opijnen. P. Polet, steenhouwer van J. v./d. Reydenstr. 14, naar Hoorn. A. Belonje van Keizerstr. 80 naar s Gravenhage, Ohmstraat 40. J. Louwerens, letterzetter van K. Tiendeweg 8 naar Brielle, Wijk 5, n°. 174. W. H. Kroeders van Nieuwe Haven 59 naar Schijndel, R.-C. Kweekschool. H. W. Veldman, ads. Apotheker van L. Tiendeweg 9, naar Zwolle. H. van Krimpen van Onder de Boompjes 14, naar Oegstgeest, Rijns- burgeweg C 26. N. M. v. d. Roer van Turfmarkt 63 naar Amsterdam, Dacostakado 81. J. v. d. IJssel, sigarenmaker van Kuiperstr. 6 naar Ouashoorn, n°. 187. Laatste Herichten. ItaliaanschTurksche oorlog. Athene, 6 Oct. Do Turken hebben 500 soldaten op Samos ontscheept. Hierdoor wordt het status van 1832, gegarandeerd door Frankrijk, Engelanc en Rusland geschonden. (Na den Griekschen vrijheidsoorlog werd Samos, hoewel veroverd door de Helleensche vloot, bij het Londen sche protocol aan Turkije terugge geven. Het bleef echter als schatplich tig vorstendom een byzondere plaats het Turksche rijk innemen en en Turkije heeft geen recht er garni zoen te loggen), Red. Tel. Saloniki 6 Oct. Heden zijn op list van de overheid alle huizen en maga zijnen van Italianen gesloten. Er worden hier strenger maatregelen toe gepast dan elders. "Iet Italiaansche ziekenhuis is tot Turksch ziekenhuis verklaard en de .toegang is aan de Italianen verboden. Tal van Italianen vertrekken naar Servië. - Gisteravond omstreeks kwart over 7 is er brand uitgebroken in het vet- pakhuis van G. V. van 'tHout, inde Banketstraat No. 20 te Rotterdam. De brand, vermoedelijk ontstaan door het in a mraking komen van een met vet gedrenkt papier met een potro- troleumlamp, deelde zich aan manden, kisten en eenig houtwerk mede. Verzekering dekt de schade. Amsterdam. Op den hoek van de le Oosterparkstraat is hedenmorgen door een zware bierwagen een meisje van 9 jaar N. v. d. B. genaamd over reden. Do wielen gingen het kind over het geheele lichaam. Zwaar inwendig ;ekneusd werd het naar het C. L. V. las thuis overgebracht. San Remo, 6 Oct. Te Ospedaletti 3 een huis, dat verbouwd werd, inge stort waardoor vele werklieden wer den bedolven. Vijf gewonden worden onder de puinhoopen vandaan gehaald. Het aantal slachtoffers is onbokend. Opgave der Personen, die zich gedurende de week van 29 tot e rct. in de ge meente gevestigd of deze verlaten hebben- GEVESTIGD-. J. P. Schaap, modistq uit Gorin- chem, Gouwe 1. J. Veldhuis, dienstb. uit Laren, Dub- belebuurt 15. A. Nieuwveld, kok uit Wijk aan Zee en Duin, Moordsche Verlaat 7. Wed. G. Bruinis van Staveren, uit Aarlanderveen, Graaf van Bloisstr. 36, H. W. Hardijzer, uit Boikoop, Punt 13. J. Koenraad, uit Dirksland, Prins Hendrikstr. 133. H. Koops, barbier uit Nieuwer-Am- stel, Oost-Haven 31. A. de Bruin, onderwijzer uit Gou derak, Vest 7. J. F. W. Furion, Electricien uit Voorschoten, L. Tiendeweg 70. F. S. Soumang, uit 's Gravenhage, Kattensingel 28. J. A. Cats, kok uit 's Gravenhage, Gonwe 12. P. Offenburg, handelsreiziger uit Rotterdam, Bleekerssingel 29. D. Verhoeff, tuinman uit Stolwijk, Cappenersteeg 26. H. F. den Heldt, beeldhouwer uit 's Gravephage, Gouwe 80. VER TROKKEN EN M. A. J. Goedewaagen van Gouwe 103, naar Utrecht, Vreeburg 1. der nieuwste modollen Wintermantels, - Costumes, Blousen, Jupes, Jupons, Robes en Japonstoffen al&inode eeno groote keuze PELTfcll IIEN van de goedkoopste tot de bosto soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MAUKT 26, GOUDA. STAND. van het Koninklijk Meteriologiscli- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 770.8 te Riga laagste stand 750.8 te Ilapa- ranöa. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit oos telijk richting, nevelig tot zwaarbe wolkt, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. De contra-revolutie in Portugal Porto 6 Oct. Van officieele zyde wordt bevestigd dat 700 Monarchis tische samenzweerders, komende uit Spanje, over Vinhaes de grens over schreden hebben. Er is gisteren niet gevochten. Heden zyn troepen, be- hoorende tot de garnizoenen van Villareal, Porto en Aveiro naar Vin haes vertrokken. Te Porto is het volkomen rustig. Forto 7 Oct. De Spaansche consul bracht een bezoek aan den civielen gouverneur; en sprak zijn ernstigen wensch uit met de Portugeesche auto riteiten samen te werken voor het handhaven der orde. Verschillende officieren en soldaten zijn in hechtenis geupmen het aantal politieke gevangenen bedraagt thans reeds 160. Lissabon 6 Oct. Een monarchisti sche bende poogde Macedo do Cabal- leros bij Braganza binnen te dringen, doch werd teruggedreven mot een verlies van een dertigtal manr.en, die buiten gevocht werden gesteld. Het gerucht loopt, dat een monarchistische colonne is saamgetrokken te Vinhaes, doch omsingeld is door de republi- keinsche troepen. De Marokkaansche quaestie. Paras 7 Oct. De Echo de Paris zegt dat het antwoord van Kidorlen op de laatste Fransche voorstellen, dat hedennacht is ontvangen, nog niet geheel bevredigend is, zoodat nieuwe onderhandelingen noodzakelijk zijn. Brouwershaven 6 Oct De redding boot van Burghsluis heeft heden te vergeefs getracht het op den Ban- jaard gestrande schip te naderen. Het is vermoedelijk het Spaansche stoom schip „Segundo del Cerro." geladen met ijzererts, Maassluis 7 Oct. De werkzaamheden op het stoomschip „Solo" zyn be gonnen. Vier ankers werden uitgezet. Maassluis 7 Oct. Het inkomende stoomschip „Veerhaven" is tijdens mist by De Poortershaven aan den Zuidwal aan den grond gevaren. Hansweert 6 Oct. Het sleepschip Wilhelmina", schipper wed. Hondriks, is na lossing der lading vlot gebracht en naar Dordrecht gesleept. Maria ouders BURGERLIJKE GOUDA. GEBOREN: 5 October. Johanna en Adriana Maria, A. Koot en J. M. do Bruijn. ONDERTROUWD6 Ootober. M. B. Blok en N. Prevo. C. Vorhart C. E. van der Kaa. G. N. van Dratfnen on J. M. van der Laan. REEUW1JK. GEBOREN: Adri anus Petrus ouders J. de Goeij en M. W. Verlaan. Maria, ouders J. van Eijl en C. Riet veld. Nellij, ouders M. S Kreften M. K. de Raadt. Marrigjo, ouders P. Hoeksel en J. Verbeek. OVERLEDEN A. Hey, echtg. van L. Bak 64 j. VAN DEN KffeolentaaD del teA uistnrdam G OCT. 1911. Staatstoeiiliigen. Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russischo Obl. 1906 5 pet. Id. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatio 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 6 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1906 3 pet. liuuk «ii rcUlei-Instcl- 1 legen. Ned. Bankaandeelen Industr. Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id .Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tele graph Oy. Oort. v. A. U, Ik heb last van hoofdroos. Hebt gij al eens ,.141 HEI*" go- bruikt vroeg mij een mijner vrienden. Ik antwoordde „Waarom „Omdat dit middel mij geheel ge nezen hoeft van hoofdroos. Ik meende reeds dat hier geen middel tegen be stond, maar het gebruik van een paai flacons heeft mij gebaat. Ik heb nu geen last meer van deze onaangenamo kwaal en mijn haar is glanzend en zacht geworden. Probeer hot maar eens en ge zult over de uitwerking verbaasd staan." Kirep staat onder voortdurend schei kundige contrólo en is wettig gede poneerd. Verkrijgbaar te Gouda bij H. P. v WIJNGAARDEN. Kleiweg 77, Coiffeur. geeft de HOOGSTE WAAR DE voor Gedrag-en Koopt geheele of gedeelten van Inboedels. Is ook naar buiten de stad aan huis te ontbieden. Brieven worden vergoed. Let s. v. p. op NAAM on ADR ES: 269' Ged. Gracht 269', DEN HAAG. r i oen ftn bedco 83"/,, 83'%, 91»/,, 91% 66 64% 99% 99% 89% 92 87%, 89% 86% 90 48% 48%, 103% 85% 104 86'/, 58 58 203', S. SfceJ Corp. Cert. Gew. Aand liol. Crediet Instelt en Cultuur OnderncMiugen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-Mij.C.v.A Nyubouw Myrti- Kotahoon" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. Pftroleuiii-Q.udern. Dortsche Petroleum In dustrie Mij. Gew. A. KonNodM ijtot Expl v. Petv. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart MU«»- Ned .-Am. Stoom vaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferonte A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. rabak-Oiiüeruemlnffeu. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. IMversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-II Obl. 3 pot. Warschau-Weonen Spoorwogmij. Aand. dito dito Aot. do Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v„ gew. A. Wabash Gew. Aand. Premleleeningeu. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. Thei. s-Re- 47>/| 65 94'% 619/,i 203'/, 48'/, 645/, e 24*/ia 60'/. 224 340 186'/, 86'/ 580 62>/„ 157'/. 444 420 105 115 14"/,, "0% 17 42 4% 9% 833/, 93'/, 68"/,, 195'/, f120.- 99 30'/, 163 11'/, 101»/,, 224 185 582'/, 61% 158'/, 448 14% 112% 17% 4%, 9% 96"/, 99'/. 29'%, 192',% 11% VAN Bl'OMMESTEIN'S IN K*T is proefondervindelijk de BESTE, en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN -HOLLAND. .ngs-Ges. 4 pot. 15274 GELDKOERS. Prolongatie 2 pCt. 37a °/o W. S. in betere stemming mc-t goede kooplust in verband met ruime geldmarkt, overigens onveran derd. lxtcale fondsen in gunstige stem ming vooral Rubber- Tabak- Olie-en Cultuuraand. Amer. afil ongeanimee^| en flauw.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 4