91 thank SEL Tyrol LTS, and e 1. b: EN nde iteit I I Ko. 11683. 50e Jaargang. I ZIG. 1. A FEV1LLETOX Bijna Bezweken. Gouda. Heereu Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Sterken Drank, ber 1911. XTie-ux-ws- ezx ^.cL-v-extezxtie'blebd. voor Gtq-ulcLsu ezx Oxxxstxelcezx- Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Intere. 82. |e voor de ilfclTfE. 1 f 1.25 i i (Naar het Duitsch.) antwoordde de kleine i 1 (Wordt vervolgd.) I predict aan k van niet- zeide Kurzmichel on knikte met zijn dikken kop. HOOFDSTUK VIII. ouder, den Heer hl» T IN Zij had het’gevoel alsof de huizen i de muren op haar zouden neer- kbord”, 7»/j ing v/d Bond ?rs, afd. Gouda Theod. Johs. R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ouw- en Wo- Spieringstraat r Vergadering m Armenzorg. geregeld tijdig jntvangen van 1, vermakelijk* dan in onze van professor Wer- jenrood, v.m. dering Vereen. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post 1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad1 50 Idem franco per post1.90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, by onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren is. Ook hij noemt de Tariefwet een politieke zaak, on als man van rechts is hij tegen do behandeling ervan. Hy is tegen een Tariefwet, maar in 1909 moesten hij en andere het ontwerp dat reeds aangekondigd was slikken om aan rechts do overwin ning te bezorgen, (beweging ver bazing). Behandeling van het ont werp zou zijn verraad aan de eigen zaak (groote beweging).” Daarop is door den heer Potharst in een ingezonden stuk in ons blad van 31 Juli gezegd dat genoemd verslag bet door hem gesprokene onjuist weergeeft, waarop door ons is geantwoord het stenografisch ver slag bij gereed zijn gaarne te zullen vergelijken. Van de bedoelde discussie is thans het Stenographisch Verslag afgedrukt. Wij laten hieronder volgen het geen door den heer Potharst over dit onderwerp woordelijk is gezegd M. d. V. Geachte Vergadering. Toen eenige maanden geleden de afdeeling Gouda de circulaire ontving van het Hoofdbestuur, waarin de afdelingen aangeraden werden het aanhangige wetsontwerp op het tarief in de Ver gaderingen aanhangig te maken, werd dit aanbevolen door het Hoofdbestuur, met de woorden«Het is in de aller eerste plaats te doen, door de vak verenigingen.” Ons Bestuur meende, waar wy geen vakvereeniging bezit ten, dat het niet in onze vergadering moest behandeld worden, waar zulks zeer moeilijk zou zyn om de politieke strekking, die het wetsontwerp kon hebben, of werkelijk ook had. Echter, M. H., wat gebeurde. Eenigen tijd later heeft de Algemeene Winkoliers- Ver. te Amsterdam gemeend wèl deze zaak te kunnen behandelen in hare vergadering, met het gevolg, dat daar een conclusie werd genomen, of een motia werd gesteld met het verzoek aan de Staten-Generaal om dat wets ontwerp niet aan te nemen. Ook werd er een circulaire gezonden aan de vereenigingen, om adhaesie met dat voorstel te betuigen. Nadat dit verzoek was ingekomen, en daarby een verzoek van de Arnhem- sche Vereeniging om het bestuur te vragen deze Vergadering dienstbaar te maken voor de behandeling van het ontwerp Tariefwet, kwam er een b Genoegen”, Voorstelling, fed. Tooneel De Nederlandsclie MiddensliniLsbonil en de Tariefwet. In ons blad van 28 Juli j.l. heb ben wij er op gewezen dat door den heer Potharst, afgevaardigde voor de Goudsche Winkeliersvereeniging op de algemeene vergadering van den Nederlandschen Middenstands bond, 20 Juli te Roermond gehou den, bij de behandeling van het voor stel Arnhem om een buitengewone algemeene vergadering te beleggen ter bespreking van het ontwerp- tariefwerp-Kolkman, gesproken is als man van rechts, die de tariefwet noemde een politieke zaak, die geslikt moest worden om aan rechts de overwinning te bezorgen. Wij hebben toen geprotesteerd dat deze economische zaak ook door den voorzitter tot een politiek gedoe werd vertroebeld. Volgens het door ons aangehaalde verslag uit het Dagblad de Nieuwe Courant had de heer Potharst gezegd „dat de Amsterdamscho winke liers het ontwerp reeds behandeld hebben. Spr. betwijfelt of dit in orde uur, Voetbal- -Zeist. Genoegen’’, Louis Bouw- Hensehel. lur. Vergade- inkeliers Ver- KLEINHANDEL stemd zijn om zonder opkomst ter aflevering in genoemd tijdvak op om streeks 1 Augustus van dat jaar in werkelijken dienst te komen. De aandacht van de Lotelingen wordt nog gevestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de Loto- lingen die reeds vóór hunne iniyving bij de militie hun beroep van de bui- tenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voorde zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen. GOUDA, den 9n October 1911. Burgemeester en Wethouders voor- noemd. Langs Friedrichstraat snelde Lona naar huis. Zij 1 en de storten, alsof zij geen seconde langer zou kunnen leven. Hij was een huichelaar geweest, hy had haar bedrogen. Maar wanneer zijn oogen, zijn stem liegen konden, wanneer het woord dat uit het diepste van zijn ziel scheen te komen, ook onwaarheid was, waar be stond dan waarheid in deze erbarme lijke wereld Het was of de lucht haar noodzaakte hard te lachen over haar dwaasheid dat zij een man vertrouwen kon. In haar kamer zonk zij op de knieën en steunde bitter en smartvol. O, dan ware het beter dat hij gestorven ware, dan zou zij hem betreuren zoolang zij leefde. Nu echter had het onbarmhar tig leven hem van haar geroofd on met hem haar geloof in hoop on liefde. GOllISCirE COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van t—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.56 Elke regel meer,0.10 Bjj drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—6 regels f0 36 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.26 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Luitgart was hu juist nog vroolyker dan anders, haar oogen straalden en haar wangen gloeiden. „Heb je zoo’n prettige conversatie gehad vroeg de jonkheer haar. „Bah, we hebben er maar op los gepraat en ieder heeft stof medege nomen om interesante aanmerkingen te maken. Ik zou gaarne willen hooren wat de Kurzraichels nu zeggen.” Toen werd zij nadenkend en toen Rolf liet blijken dat hij haar in huis wilde volgen, zeide zij haastig: „Neen, nu niet, neef, ik heb hoofd- pyn.” „Ik begrijp niet hoe men de ontrouw van zijn man zoo licht kan opnemen, Kurzmichel” zeide mevrouw Eufemia ondertusschen tot haar man. „Maar zij door en door een lichtzinnige, oppervlakkige natuur dit Luitgart. Als mij zoo iets gebeurt, krab ik je de oogen uit. Overigens begrijp ik wel waarom zij zoo is. De jonker is haar schaduw en je zult zien dat ik mij niet bedrieg. Je zult nog eens rare dingen beleven, luister maar goed, naar wat ik zeg, Kurzmichel.” Haar gezicht straalde van bewon dering over haar eigen scherpen blik en plotseling riep zij uit: „Arme kleine Leonhard.” „Je bent een Kassandra, Eufemia” 12) Hij geraakte in zulk een geestdrift dat ik mij beleedigd zou kunnen ge voelen, wanneer ik niet zeker was van zijn trouw. Hij was bijzonder inge nomen met heur haar en noemde dat „vloeiend brons.” „In gezelschap zegt u?” nVan uw man, i ner Helmbrecht.” Een krant viel hard achter de spre kenden op den grond. De eenzame vrouwengestalte die in een hoek bij het venster had gezeten, bukte zich en raapte die weder op, maar haar handen trilden. Zij verborg zich voor zichtig weer achter het blad, maarzy las niet. Onstuimig klopte haar hart. "Wild dansten de lettors als kabouter tjes door elkaar. Werner HelmbrechtEn geen twee schreden voor haar zat zijn vrouw. Hy was gehuwd en hij had haar dit aangifte voor de zeemilitie opgeven of zij in geval van aanwijzing voor den dienst ter zee, zouden wensohon te worden afgeleverd en in werkelijken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgend jaar, dan wel of zij er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter afleve ring in genoemd tijdvak, in. het genot van verlof te wordeii gesteld tot om streeks 1 Augustus van genoemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakte wensch zal zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Zij mogen echter indachtig zijn, dat de loteling, die zich eenmaal voor indeeling bij de zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2°. bedoelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de zee militie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tijdstip dan waarvoor hij zich bij voor keur heeft opgegeven. 2°. De lotelingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleedon pis is aangegeven in bovenstaande Lijst en zich tijdig op de hierboven omschreven wijze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vóór hunne aflevering worden onderworpen aan een onder zoek naar hunne geschiktheid voor inlijving bij de Zeemiltiie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 1 en 25 Januari 1911. Ieder der hiervoren bedoelde lote lingen zal mededeeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop be doeld onderzoek voor hem zal ge schieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de loteling woon plaats heeft of verblijf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van ’s Rijks kas en wordt hem boven dien voor de kosten van het verblijf in de gemeente van onderzoek een bedrag van één gulden (f 1.uitbe- taald. De lotelingen, die voor inlijving ter volledige oefening zijn bestemd en ten gevolge van den uitslag van het onderzoek voor den dienst ter zee worden aangewezen, ontvangen hier van zoodra mogolijk bericht. Dit be richt houdt tevens in de mededeeling, of zij reeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart van het volgend jaar zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelijk voor eerste-oefening in werkelijken dienst te blijven, dan wel, of zij be- van mijn man, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. 12, i°. der Drankwet ter opent» re kennis dat bij hen is inzekomen het verzoek van W. J. C. van der Touw, voor den verkoop van alcoholhoiulvnden drank, anderen dan sterken drank, in de benedcnlocaliteit van het perceel aan de Rozendaal No. 12 Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen .van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen Gouda, den <>n (^ptober 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. ESTER en WETHOU DERS van GOUDA brengen, ter vol doening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de Lotelingen voor de lichting der Nationale Militie van 1912, die verlangen bij. de Zeemilitie te 'dienen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 November eerstkomende op de Se cretarie (benedenlochliteit, Afdeeling Militie) aan te melden of te doen opgeven. Voor indeeling bij de Zeömilitie komen uitsluitend in aanmerking de Lotelingen, die ter volledige oefening worden Ingelijfd. Voorts moeten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden, als is aangegeven in onder staande Lijst. Zeevarenden A. Stuurlieden, stuur mansleerlingen, matrozen, licht-matro- zen, en jongens op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart en op zeesleepbooten. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van loodsvaartuigen, ton- nenleggers en jachten. Diepzeevisschers en Noordzeekust- visschers. Leerlingen van. zeevaartscholen. Binnenschipper^ B. Stuurlieden, schippers, en schippersknechts van Rijnschepen, aken, tjalken en andere vaartuigen. Stuurlieden, matrozen, schippersen verzwegen. Neen, daartoe had hij het recht niet. Hij had haar van banden gesproken, die hij verbreken wilde. Maar kon in zijn tehuis een drama worden af ge speeld met dezelfde vrouw die hier een oogenblik te voren nog zoo luid en hartelijk gelachen had? Kon er tus schen die van een scheiding sprake zijn? Onmogelyk. De rustelooze ver- sehijning met de donkere oogen voel de geen smart zij alleen was de bedrogene. Zij zou zich op die elegante ver schijning kunnen werpen en met haar worstelen op leven en dood om den eenen te bezitten dien zij beiden lief hadden. Maar het was zyn echtgenoote, deze had recht op hem, en zij, wat was zij voor hem geweest? Slechts een luim Slechts een speeltuig? Was zij werkelijk niets anders waard „Natuurlijk zal het een avonturier ster zijn geweest, maar uw man, lieve, kan zijn identiteit niet ontkennen. Maar wat een wonder van zelfbeheer- schin^ zijt gij. Mag ik u mijn reuk- fleschje overhandigen ging Eufemia met haar onaangename stem voort. „Neen, dank u.” Luitgart wierp lacnend het hoofd achterover. Ik ben niet zenuwachtig uitgevallen. Trou wens daar komt de professor reeds om u af te halen, nu moet hij ook alles aan mij opbiechten.” „En u is toch niet boos op mij, Luitgart dat ik u uit plichtsgevoel, uit vriendschap zeer moest doen „O, in het minste niet. Professor Kurzmichel kom toch hier, uwe vrouw zal niet jaloersch zyn als ik mij een oogenblik met u bezig houd. Vertel u mij iets naders van de reisgezellin van mijn man.” „Stil, stil,” antwoordde de kleine professor, „niet zoo luid de dame zit achter u. Luitgart sprong op en op het zelfde oogenblik legde Lona de krant neer. Het grijze oogenpaar met den diepen blik en den glans van onderdrukte tranen kruiste zich een seconde met de glanzende zwarte oogen daartegen over, zooals twee scherpe degens zich kruisen. Toen sloeg Lona de oogleden neer en liet het veld aan haar tegen standster. „Heeft u zich niet vergist, profes sor?” vroeg Luitgart nadrukkelijk. „O, neen, Kurzmichel bedriegt zich nooit, hij heeft zulke scherpe oogen in weerwil van zijn bril.” Toen kwam neef Rolf. Men nam af scheid. schippersknechts van passagiers- en sleepbooten op binnenwateren. Zuiderzeevisschers. Visschers op Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. Mossel- en oestervisschers. Schuitenvoerders, vletterlieden en veerlieden. Smeden, stokers, machinisten en bankwerkers. C. Machinisten en ma- chinistleerlingen op schepen en vaar tuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken on andere inrichtingen. Stokers als boven. Machinedrijvers (hieronder begrepen drijvers van motorbooten en automo bielen). Smeden en smids-bankwerkers. Machine-bankwerkers en gewone bankwerkers (hieronder ook te ver staan rijwielherstellers). Werktuigmakers. Kolentremmers. Metaalbewerkers (hieronder tc ver staan koperslagers, ketelmakers, vijlen- kappers en voorslagers). Electricians. Studenten in de werktuigkunde*of in de electro-techniek. Leerlingen van Je Kweekschool voor machinisten te Afcnstdrdam of van een cursus voor machinisten. Overige beroegen. D. Telegrafisten (hieronder ook verstaan radiotele- grafisten). Scheepsbeschieters. Scheepstimmerlieden (scheepmakers). E. Koek-, brood- en banketbakkers of knechts. Koks en koksmaats, hetzij aan boord van schepen of vaartuigen, hetzij aan den wal. F. Koffiehuis en hotelbedienden. Hofmeester en kelners op schepen of booten. G. Ziekenverplegers. Barbiers. Apothekersbedienden. Studenten in de geneeskunde of in de artsenij-bereidkunde. H. Personeel van ’s Rijkswerven. N.B. De personen, genoemd onder A, B en D, komen allereerst in aan merking voor inlijving als zeemilicien- matroosC, als zeemilicien-stoker E, als zeemilicien-kokF, als zeemi- licien-hofmeesterG, als zeemilicien- ziekenverpleger1 H, als zeemüicien- matroo» of stoker, al naarmate van het beroep, dat zij uitoefenen. Hierby wordt het volgende bekend gemaakt 1°. De lotelingen kunnen bij de

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1