L.H LE, Alter Gracht 268‘ AAG, »te waar- gen meskleeding. of gedeelten Buitenlandsch Nieuws. S-ULlteru lazxd.. 'oop óoet leven. FEUILLETON. Bijna Bezweken. IA U’S M Cigen acfiuló plaagt Het meest. STE. 1RMBEM. Sterken Drank. EF. kevmsgevixg. ITievLvrs- en. -^.d.-vextoxxtï.e'blsud. voor GtovlcL©. ©zx OarrxstxeUsearu. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. tJCoop óoet leven. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Dinsdag 10 October 1011. 50e Jaargang. i de stad aan huis uda bij H. P. v. 77, Coiffeur. takbord”, 7x/a m, (Naar het Duitsch.) 13) Wordt vervolgd. a Zn., Gouda, 1 uur. Vergade- Vinkeliers Ver- JN'S InKÏ k de BESTE SCHADELIJK 1OLLAND. De a.r. Nieuwe Courant roept, na den neer Duys, het Twcede-Kamerlid s N DANTZIG, Markt 43. HOOG EN. ABSHOVEN. TEST. aflevering. onze wegen loopon uiteen, ik geen rekenschap meer schub Bouw- en Wo- e Spieringstraat ur Vergadering van Armenzorg. ij geregeld tijdig i ontvangen van en, vermakelijk- 3 dan in onze P. DE MINK, Telefoon 274. Italië—Turkije. Konstantinopel, 9 October. Volgons mededeelingon in de bladen, hoeft het Turkscho garnizoen uit Tripoli zich teruggetrokken naar Vehara en Kir- karitaj, waar het verdedigende posities hooft ingenomen. Tien Italiaanscho compagnie, die naar Vehera oprukto, zag zich ge dwongen terug te .wijken voor den tegenstand der Turkscho troepen en dor inlandsche bevolking. Konstantinopel,’ 9 Oct. Volgens aan de Porte verstrekte inlichtingen hoeft de Sjeik der Senoessi den hei ligen oorlog tegen do Italianen afge- kondigd. Malta, 9 October. Onder do Moham medanen, die hier met eon Italiaansch stoomschip zijn aangekomen, zijn de secretaris van den Turkschen gouver neur van Tripoli, een aantal Turkscho ambtenaren en beambten on do be- srgoed. lAfen ADRES id. E. ALTER acht 26‘9A, A AG. voor Zaandam op echt christelijk politieke wijze uitgeschohlen te heb ben, uitAls er één uit moet in 1913, dan is hij het. i Zij bedacht daarbij stellig niet, dat bij de herstemming in 190!) tusschen den Heer Duys en Mr. H. J. C. van Tienen, den Unie-Libe- ralen candidaat, de christelijke.coa- litie partijen aan hunne kiezers het wachtwoord hebben gegeven om den lieer Duys, liever dan den gehaten liberaal te stemmen. De coalitie heeft dus zelf den Heer Duys in de Kamer gebracht. Zij hebben nu niets meer dan zij verdienen en hoezeer zij met hun figuur verlegen zijn, blijkt wel het beste uit de verzuchting, dat als er één uit moet, Duys het zal zijn. nieuwe Tarief-ontwerp aan Neder land slechts onheilen en geen voor- deelen kan brengen. Het motief ten gunste dor Tarief- wet geuit door de N. C. dat Duit- sche fabrikanten hun vertegenwoor digers in Nederland opdragen om toch heftig te ageeren tegen het „Tarief/ is er natuurlijk geen. Voorshands zijn wij zoo vrij echter het bestaan van het feit in twijfel te trekken en sommeeren wij de Nieuwe Courant om ons de namen en adressen der Duitsche“fabrikanten te noemen, die dit deden. Doet zij dit niet, dan danken wij natuurlijk dit argument aan haar redactioneelen duim. De scherpe stem klonk hom weer in de ooren en ontrukte hem aan zijne droeve gedachten. „Wat Je kunt dat slechts vra gen omdat je dat niet begrijpen kunt. Kan ik zeggen wat mij als magnetisch tot haar bracht?” „Mij heb je nooit lief gehad,” zeide zij en tranen klonken door haar stem, „ik was niet waard dat je mij je ziel toondet?” Zij trof zijn hart een oogenblik en keek haar gelaat aan dat doodsbleek was geworden. „Onze wegen liepen al in het begin te veel uiteen.” „Ik klaag ook niet,” zeide zij, terwijl zij het hoofd ophief. „Ieder mensch moet met zichzelf rekening houden. En toch zou alles geheel anders zijn geweest, wanneer ik de overtuiging Ead, dat er een wezen was dat mij mijn man benijdde.” Hij zag haar aan, zoo’n kleingeestig heid kon hij niet begrijpen. Zij begreep dit en vervolgde: „Je 'begrijpt mij niet. Maar Wer ner, ik ben nu eenmaal je vrouw en ik wil het ook blijven en ik ben hier ge komen om je dat te zeggen.” Was de bliksem voor hem inge slagen, Werner zou niet meer versteld hebben kunnen staan. KLEIN HA IS DEL IN BURGEMEESTER en WETHOUDERS v«in Gouda, brengen ingevolge art. 12, i°. der Drankwet ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen de aanvrage van J. Woudenberg voor den verkoop van sterken drank in het klein «voor gebruik ter plaatse van verkoop” in de beneden- voorlocaliteit, beneden-achterlocaliteit en de bovenlocaliteit, van het perceel aan de Markt No. 39 Binnen 2 weken, nadat deze bekendma king is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van de vergunning schriftelijke be zwaren inbrengen. Gouda, den io October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R, L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. )ns Genoegen”, it. Voorstelling, Ned. Tooneel ►e Reünie”, 8’/2 Vergadering der uid-HolIandsche i Groene Kruis”. Het comité te Londen heeft zelfs besloten den bekenden William Stead naar Turkije te zenden om te pogen do Turken over te halen hun zaak .voor het Haagsche Hof te brengen. Men is in de kringen der pacifisten er van overtuigd, dat do uitspraak zal zijn een moreele overwinning voor Turkije, eon overwinning zoo groot, dat Italië er bij zijn ondernandehngen rekening mede zal hebben te houden. Zij ging aan de schrijftafel zitten en staarde zonder gedachte op het edel gelaat van den man naast zich. De professor schoof na eenige vluch tige aanteekeningen, zijn papieren op elkaar. Ik ben bereid naar je te luisteren, wat verlang je s. Haar donkere oogen keken hem strak aan. ,jJe vacantiereis heeft je naar het Beiersch gebergte, naar Berchtesgaden gevoerd. Is dat niet zoo?” ’„Als je dat interesseert, ja.” „Je hebt Kurzmichel daar ontmoet.” Een sarkastisch lachen vloog over Werner’s gelaat. „O, nu begrijp ik het.” „Je waart niet alleen” ging Luitgart voort en kwam zoo dicht bij hem als wilde zij tot in het diepste van zijn ziel lezen. „Als je dat weet, waarom vraagje het dan Zij sprong op en greep zijn arm vast. „Omdat ik weten wil, of je haar lief hebt.” Hij rukte zich los, zijn gezicht was vuurrood geworden en zijn oogen schoten vlammen. „Je hebt geen recht meer om je met zaken te bemoeien die mijn hartaan- niKuuia u., Bring v/'d Bond jzers, afd. Gouda >r: Theod. Johs. •ofdroos. KIISEP ge mener vrienden. Vaarom 1 mij geheel ge- Iroos. Ik meende niddel tegen be- uik van een paar aat. Ik heb nu >ze onaangename is glanzend en obeer het maar r de uitwerking lortdurend schei- is wettig gede- Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van H. P. Liepelt, te Gouda om vei gunning tot oprichting van cenc Slagerij in het perceel gelegen aan den Raam No. 19g. kadastraal bekend sectie D No. 1998 Dat op Dinsdag den M^ten Octolicr 1911 des namiddags ten 1% ure op het Raad huis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen- De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens Je bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over etnkomatig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een ol river zijner leden zijn verschenen ten einde hun be zwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den loden October 19K. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. gaan, ben jou dig.” Opgewonden liep hij heen en weer door de kamer, Luitgart volgde hem met de oogen. „Goed, je antwoord is mij voldoen'do. Maar zij bemint zij je ook In spanning staarden de bruine oogen hem aan en Werner gevoelde dat hij Lona op dit oogenblik niet mocht verloochenen. „Ja,” antwoordde hij eenvoudig en in dit kleine woord lag een geheele wereld van uitdrukking, waaraan hij niets meer behoefde toe te voegen. „Zij is veèl mooier dan ik, in weer wil van mijn toiletten, en zij bemint je, zegt je? Jou alleen?” „Hoe weet je dat!” vroeg hij ver baasd. „Omdat ik haar bij Kranzler gezien heb, Kurzmichel heeft mij haar ge wezen.” Werner schrok. „Heeft zij vermoed, wie je bent?” „Als zij niet doof is, zeker. De vrouw van professor Helmbrecht.” „Arme Lona!” zeide’hij treurig ter wijl hij het gelaat met de handen be dekte. „Zeg mij eens, Werner, wat bemin je aan baar?” flink genoeg zijn om te erkennen, dat vrijhandel of protectie iets is wat met christelijkheid in welken vorm dan ook niets te maken heeft en daarbij te getuigen, dat het „Wat moet dat boteokenen, Luit gart Dat ik de plaats aan jou zijde niet voor een ander zal ruimen, do plaats, die ik zoo deemoedig heb gekocht, dat ik niet gelaten afstand daarvan zal dqen, nu eon andere komt om mij to verdringen e'n jou gelukkig te maken.” „Vrouw, ga niet verder! Pas op! Ik had gedacht dat alle geluk voor mij was vervlogen totdat jij uit eigen be weging mij do vrijheid woer hebt ge geven. Door een gril zou je weer mijn kerkerdeur sluiten en jo denkt dat ik daarmede tevreden zal zijn De aderen op zijn voorhoofd waren gezwollen en zijn handen rustten zwaar op de smalle schouders van do zwakke vrouw dio hij met fonkelende oogen aanzag. Zij krek noch verschrikt noch beang stigd, maar zag hem flink in de oogen aan. Zoo was hij groot in haar oogen, Zij had tot nu toe gemeend hem over het hoofd te kunnen zien omdat zij van adel en rijk, zeer gezocht was in gezelschap, terwijl hij altijd rustig aan zijn schrijftafel zat te werken. Oostenrijk in met de plannen. Slechts van den Italiaanschen Koning had de regeering nog tegenwerking. Deze was blijkbaar niet vergeten om welke re den Bresci zijn vader had vermoord. „Ik heb den Koning gedood, om de bij Adooa vermoorde soldaten te wre ken,” zei Bresci. Eindelijk is ook de Koning overgehaald. Toon was tot den veldtocht besloten. Dat do be- geerigheid der Italianen echter niet gestild is, ja zelfs is toegenomen, be wijst wat een der nationalistische or ganen schrijft. Over de niet-direct toeschietelijke houding van Oostenrijk is het blad zoo verbolgen, dat het zegt: De strijd moet nu eons worden uitgestreden. Triest en Trento moe ten Italiaansch worden. En daarvoor moeten de onhoudbare bondgenoot schappen maar worden opgozegd. Thans hebben de Italianen ook Tobroek bezet. Dit is in strategisch opzicht een van de belangrijkste plaatsen aan de Middellandsche zee. Goed versterkt kan deze plaats eon zelfde rol spelen als Malta. Van Turk- sche "zijde schijnt echter eon hevigen tegenstand to wachten. De benoemde commandant van do Turkscho troepen in Tripolis, Fethi Boij, hooft bij zijn landing in Afrika oen onderhoud go- had met eon redacteur van do Temps. Hij zei overtuigd te zijn 10.000 man geregelde troepen onder zijn bovelon te hebben. Bovondien verwachtten we nog do hulp van een 20 h 30.000 Arabieren. En deze troepenmacht oor deelde hij ruim voldoende om de Ita lianen uit het binnenland te weren. De vaderlandsliefde van de Turken schijnt trouwens zoo groot, dat zich scharen vrijwilligers aanmelden om in Tripolis te gaan vochtten. De be kende Bnlgaarscho bondonaanvoorder Sandanski wil met 10.000 man, do oven bekende vroegere opstandelingen leider in Jemen, Jahia, biedt 100.000 man aan, om den krijg in Tripolis te voeren. Van Turkscho zijde zal dan ook niet te verwachten zijn, dat zij zal berusten in een verlies van Tripolis. Geen Turksche regeering zal hot wagen de onderhandelingon met Italië te openen, waarbij het verlies van dit vilajot te voorzien was. Van oen tus- sch^nkomst van de mogendheden is niet veel te verwachten. Nu wordt er van do*zijde van bekende ijveraars voor den wereldvrede getracht .do kwestie voor het Haagsche Hof van Arbitrage te brengen. Vertwijfeld vroeg zij zich af: „Waarom heeft hij dan niet ge sproken Toen klonk het scherp lachen van zijn vrouw haar in de ooren. Zij be dekte het gelaat met de handen en lispelde „De droom is geëindigd.” Toen Luitgart thuis gekomen was, ontkleedde zij zich dadelijk en deed haar nachtgewaad aan. Na een oogen blik nadenkend in een leunstoel te hebben gezeten, sprong zij plotseling op en liep naar de studeerkamer van* Werner. Met een harde ruk opende zij de deur. Hij keerde zich om, uit diep naden ken opgeschrikt, maar voor hij de in dringster herkend had, stond zij reeds naast hem. „Laat je niet storen, ik heb tijd om te wachten, als je een oogenblik pauze houdt, wil ik even met je spreken.” U,. t De oorlog tusschen Italië on Tripolis. Als het waar is, wat de Romeinscho correspondent van de Etoilo Beige schrijft, dan geeft ons dat een aardi- gen kijk op de voorgeschiedenis van het Tripolitaansch geschil. Tot aan het laatste voorjaar, schreef hij, heeft de regeering het hoofd geboden aan de nationalistische stroeining die met geweld aandrong op een gewapend optreden tegen Turkije. Maar ten slotte bezweek zij voor den aandrang. De kranten stelden de gebeurtenissen van den meest onschuldigon aard uit Tripolis voor als wereldgebeurtenissen. Toen nu de kwestie tusschen Frank rijk en Duitschland rees, beweerde de koloniale partij, dat als Italië zoo on verschillig bloef, Frankrijk Marokko, Duitschland den Kongo zou bezetten en Italië zou achterin kijken. Toen heeft de regeering haar houding ge wijzigd. Zij drong bij de Fransche regeering op een verklaring aan, waar bij Italië uitzicht op Tripolis werd gegeven. Oostenrijk werd overgehaald Italië geen moeilijkheden in den weg te leggen door de Oostenrijkscho re geering voor te spiegelen, dat wan neer Tripolis Italiaansch bezit was geworden do aandacht zou zijn afgeleid van Triest en Albanië. Duitschland werd doodeenvoudig voorgehoudon Italië vrij te laten, of eon verbreking van den Driebond was te wachten. Frankrijk en Duitschland die zelf do handen vol hadden, stemden evenals GOUDSCHE COURANT prijs DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer „0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van i5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. Niet alleen de vrijzinnigen, maar allen, die niet verblind zijn door partij-politiek hopen en spreken dit gaarne ook uit, dat niet slechts in 1913 de Tariefwet niet zal zijn af gehandeld, maar dat zij nooit zal komen. Zij hopen dit, omdat zij de innige en vaste overtuiging hebben, dat die Tariefwet een ware ramp voor ons land zal zijn, dus met vrij wat hon ger en’ beter motief dan het laffe flauwseltje der a.r. Nieuwe Courant, dat zij er in 1913 zoo gaarne -over zoude debatteeren met de menschen van rechts. De Nieuwe Courant geeft wel blijk van weinig belezenheid als zij het nog voorstelt alsof de tegen stand tegen de Tariefwet alleen van de vrijzinnige zijde komt, nu eiken dag mannen van Rechts opstaan', die goddank nog onbevangen en genoeg zijn om te erkennen, PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post„1.50 Met Geïllustreerd Zondagsblad 1.50 Idem franco per post „1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1