-■ Groote Expositie Gemengde Berichten. Stadsnieuws. 39?s,a Staats-loterij. Telegrafisch Weerbericht haatste Berichten. D. SAMSOM. Officieele Prijscourant - - me - - - - - - "7, manning van een Turkschen torpodo- bootvernieler, die zich verleden week bij Tripoli had overgegeven. Al deze Turken worden ale gevangenen over gebracht naar Italië. Het schip, dat hen overbrengt, wordt begeleid en bewaakt door den Italiaanschen tor- pedobootvernieler Borea. Berlijn, 9 October. (P. N. R. Ct.). Van de Italiaanscho vloot in het Oos telijke gedeelte van de Middellandsche Zee ontbreken alle berichten. Geruch ten willen van een overwinning over de Turksche vloot weten na een zee slag tusschen Kreta en Rhodus. De Perseveranza velt heden over do actie dier vloot oen scherp oordeel. Volgens dit blad is het een onbegrij pelijke dwaling van don Italiaanschen bevelhebber geweest om de Turksche schepen naar den Bosporus te laten ontvluchten. Londen, 9 October. (P. N. R. Ct.). Lloyds heeft een mededeeling gepu bliceerd over het antwoord, door do Italiaanscho regeoring gegeven op een te Rome gedaan verzoek om inlich tingen betreffende het dooven van de lichten der Italiaanscho vuurtorens. Uit dio mededeeling blijkt, dat enkel de lichten van Brindisi (oostkust van Zuid-Italie), Tarente (aan de Golf van Tarente) en Augusta (Oostkust van Sicilië) gedoofd blijven. De overige kustlichten blijven 's nachts branden. Romo, 9 October. Uit officieuse bron wordt meegedeeld, dat op ver zoek van don Duitschon gezant te KonstantiriÖpol de uitzetting der ge zamenlijke Italianen uit Turkije is uit gesteld, en dat zij waarschijnlijk niet zal plaats vindon. De Turksche mobilisatio. Uit Saloniki wordt aan do Matin gemeld, dat alleen reeds in het wi- lajet Saloniki 42,000 man gemobili seerd zijn. I)o uitvoer van meel, vee, kolen en smeerolie is verboden en de regoering heeft wagons, paarden en muilezels in belangrijkon getale opgeëischt. Japan. Het ministerie van marino is voor nemens in de komende zitting van hot parlement een buitengewoon kro- diot aan te vragen van 400 millioen jen (1 jen fl. 1.20 k fl. 1.25) voor den tijd van zeven jaar, tot vergroo ting van de vloot. Het bericht wordt in de pers leven dig besproken. Pohtüoal. Volgens in ambtolijko kringen te Oporto ontvangen berichten hebben do monarchisten gisteren Cazares ver laten en de wijk genomen naar Pin- beras en Velho, op oen halvo mijl van do grens gelegen. Een gemengde kolonne is op vervolging uitgezonden on gisterenavond te Salgueiro aange komen. Rusland. In Ferghana (Toerkestan, Az. Rus land), kwam het Zondag naar aanlei ding van het geruoht omtrent den roof van oen jongen van den stam der Sarton, door Joden gepleegd, tot een anti-Joodsche betooging. Een groote menigte inboorlingen begon steenen naar de Joden en hun huizen te werpen. Eén Jood werd gedood; verscheidene anderen onder hen en inboorlingen, die hun partij hadden gekozen, liepen wonden op. De politie was onmachtig de rust verstoringen te verhinderen. Troepen werden ontboden, die de orde her steld hebben, zonder gebruik te maken van do wapenen. H. M. de Koningin hoeft alsnog een bedrag van drieduizen gulden doen toekomen aan hot bestuur van het provinciaal Watersnoodcomité in Zee land, en wol speciaal tot leniging van den nood in do door den jongsten storm getroffen gedoolten van de provincie Zeeland, waaraan Hare Ma jesteit tot nu toe nog geen hulp had verleend. Jhr mr. P. J. van Boyma. f Het stoffelijk overschot van jhr. mr. P. J. Boyma, oud-lid van de Eerste Kamer, oud-secrotaris-goneraal bij hot departement van justitie, is gisteren op Oud Eik en Duinon bij Den Haag ondor groote belangstelling ter aarde besteld. Op de begraafplaats waren o.m. tegenwoordig de minister van justitie, mr. Regout, met don secretaris-gene raal van het departementmr. Dressel- huijs, de oud-minister Cort van der Linden, Bergsma en Eland, leden van de Eerste Kamer, en vele hooge rech telijke ambtenaren enz. enz. Nadat het stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten nam do mi nister van justitie het woord om te getuigen van de groote verdiensten van wijlen jhr. van Beyma, voor het land. Met groote erkentelijkheid her dacht hij het vele, goede en nuttige door don hoer van Boyma in zijn werkzaam leven in het belang van de Nederlandsche justitie verricht. Reeds Woensdag Obstructie? Het Kamerlid Schaper schijnt reke ning te houden met de mogelijkheid, dat de socialistische obstructie reeds Woensdagmiddag begint. Dien middag komt do Tweede Kamer bijeen voor de regeling van werkzaamheden en in verb ind daarmee molden de Haarlom- sehe bladen, dat een lezing, die de heer Schaper Woensdagavond te Haar lem zou houden, uitgesteld is tot Donderdagavond, daar de Karn< r „waarschijnlijk11 ook Woonsdagavond vergadert. Tegen den Oorlog. Naar wij vernomen, zal door ver schillende dames uit de Rosidontie en uit andere steden*binnenkort een op roep worden gericht tot do vrouwen van Nederland om instemming te be- tuigon met een protost te richten tot de Koningin Helena van Italië, tegen het door Italië op wreede wijzo ver storen van don Europeeschen vrede. „Vad.11 Do ramp te Bruinisse. In de Zitordag te Bruinisse gehou den spoed-Raadsvergadering werd be sloten reeds op 14 October a.s. aan te besteden het makon van zoodanige voorzieningen aan de haven aldaar, dat deze in den komenden winter nog zal kunnen dienen voor borging van schepen. Bij den aanvang der zitting werden door den Burgemeester mot grooten dank herdacht het bezoek dat II. M. de Konningin aan de gemeente heeft gebracht en de vorstelijke gift waar mede H. M. liefdadig Nederland is voorgegaan in het lenigen van den nood dor zwaar getroffen visschers. Voorts werd in hartelijke bewoordingen dank gebracht aan den Raad, het be stuur der schippersvereeniging „Alge meen Schippers- en Visschersbolang11, de schippers en de burgerij, die hem zoj) krachtig en eensgezind hebben ter zijde gestaan. In het biizonder herinnerde de voorzitter aan net op treden van den heer Krijger, opzichter van den Rijkswaterstaat te Geertrui- denborg, tijdons de ramp met verlof daar aanwezig, wiens belangrijke ad viezen en krachtige hulp van groote waarde zijn geweest. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin-Moeder van 11 tot 13 dezer op Het Loo verblijven en daarna haar buitenlandsche reis maken. (Vad.) De Tarief wetten. In oen Vrijdagavond gehouden goed bezochte vergadering van het departe ment Groningen der Nedorl. Mij. ter bevordering der Nyverhoid he&ft de heer prof. dr. C. A Verrijn Stuart, hoogleeraar aan de universiteit te Groningen, een rede gehoudon ovqr het ontwerp Tariefwet. Aan het verslag dat de N. R. Ct. van deze rede geeft, ontloenen wij het volgende De theorie van den vrijen handel, door Smith en anderen ontwikkeld, heeft zich, op onderdooien aangevuld, nog steeds kunnen handhaven, en een wetenschappelijke leer der bescher ming ontbreekt. Zal dus de thoorie thans niet verder aan het woord komen, evenmin zal spr. do onderdeelen van het tarief- ontwerp behandelen. Het is de taak der naast belanghebbenden zeiven om do gevaren, waarmede het tarief hen be dreigt, in het licht te stellen, en men kan niet zeggon, dat zij in gebreke blijven dit te doen. De algemeenheid van het verzet dat zich in den lande openbaart, za] de rogeering allicht hebben verrast. Toch was niets anders te verwachten. Het lijdt geen twijfel, dat, indien de tariefvraag juist en zuiver aan de kiezers word voorgelegd, een groote meerderheid zich tegen zou verklaren. De sterkte der partijen in de Kamer geeft op dit punt de werkelijkheid zeer onjuist weer. Al is het te verstaan, dat liberalen het beginsel der vrijheid, waaruit hun partij oonraaal haar kracht putte, vooral op dit punt zullen handhaven, het is inderdaad niet in te zien, waarom de scheidingslijn tusschen rechts en links ook de protectionists van de vrijhan delaars scheiden zou. Integendeel, het zal blyken, dat er heel wat gronden zouden zijn juist voor rechts om zich tegen de protectie te verzetten. Geluk kig komen ook van die zijde reeds toekenen van verzet, die men slechts talrijker zou wenschen. De techniek van het ontwerp laat spr. rusten. Er moet uit den overvloed der punten van kritiek nu eenmaal een keuze worden gedaan. Dat de ingenomenheid van den ontwerper met zijn arbeid, dien hij technisch „systematisch en doeltreffend1' meent te kunnen noemen, niet gerechtvaar digd is dat er integendeel belangrijke technische fouten aan kleven en dat mot name de onderscheiding in grond stoffen, halffabrikaten en afgewerkte goederen (al of niet voor dadelijk ge bruik geschikt), welke de willekeur van elk beschermend tarief zoo sehorp teekent, tot groote onbillijkheden voe ren moet, is reeds meermalen aange toond. Spr. wil echter, om niet te uitvoerig te worden, aannemen, dat in dit opzicht het ontwerp inderdaad den toets kan doorstaan. Het blijkt dan toch nog te eenehmale onaanneme lijk. Tarief bescherming verdient be strijding op algemoen-economische gronden met het oog op onze inter nationale positie wegens haar sociale onrechtvaardigheid, en omdat zij oen element van boderf in de politiek brengt. De regeering legt nadruk op het „fiscaal11 karakter van het ontwerp en meent, dat het reeds blijkt uit de geraamde meerdere opbrengst van 10 millioen. Laat mon, zegt spr., dat mis leidend gebruik van het woord fiscaal toch eens stakenOns tegenwoordig tarief is niet zuiver fiscaal, en het ontworp-Kolkman is het noch voel minder. In Duitschland bracht in 1910 het tarief per hoofd op ruim 11 Mark of f 6.00. De door do rogeering ge raamde 23 millioen geven nog goen f 4 per hoofd. Is dus het Duitsche meer nog dan het ontworpene oen „fiscaal11 tarief De regeering wenscht een beschermend tarief en behoort daarvoor uit te komen kloek en met overtuiging. Zullen do beschermende bedrijven wezenlijk worden gebaat Men late toch de feiten spreken. Hoe komt het, dat in ons land een krachtige stroo- carton-industrie bestaat, en in het vlakbij gelegen sterk beschermde Oost- Friesland do eene fabriek na de andere geliquideerd is *Hoe komt het dat in ons land, waar in do moeilijke tach tiger jaren do vrijhandel gehandhaafd bleef, do landbouw bloeit, en deze in Duitschland, ondanks telkens vermeer derde beschorming, niet bloeien wil Men wil de productievoorwaarden hier gelijk maken aan die in het buiten land door den buitenlander, en dan natuurlijk hèm die ginds onder de gunstigste omstandigheden werkt, den invoer te bemoeilijken. Is dit gezonde economische politiek Welke bedrijfs takken zal men op dezo wijze het leven gemakkelijk maken Een keuze moet worden gedaan, allen helpen gaat niet. Wie waarborgt de juistheid der keuze Onze internationale positie voorts moet er ons toe nopen, de wrijvings punten met het buitenland 'niet te vermeerderen. De geschiedenis leert dezer dagen duidelijk, hoe do econo mische belangenstrijd spoedig tot ern stige conflicten voeren kan. Ook indien het buitenland slechts op economisch verweer beducht is, kan dit voor ons land ernstig genoeg zijn. De regeering daarentegen wil zelfs het tweesnijdend wapen der retorsie ter hand nemen Het ware inderdaad te wenschen, dat onze Minister van Buitenlandsche Zaken, die moermalen zoo klQek voor de belangen van ons land optrad, op dit punt nu eens niet zich „gematigd- onverschillig11 toonde. Sociaal onrechtvaardig is het tarief, omdat het onvermijdelijk het zwaarst drukt, waar de minste draagkracht is. Van het ontwerp-Harte werd becijferd, dat 50 pCt. van de opbrengst werd geleverd door artikelen van algemeen gebruik. Bij dit ontwerp zal de ver houding echter niet gunstiger zijn. Voorts zondigt tarief bescherming tegen den regel, dat belasting alloen aan den Staat verschuldigd is. De verbruiker wordt, ook voor zijn nood zakelijke levensbehoeften, cijnsbaar aan particulieren, de beschermde onder némers. Eindelijk zal bescherming onver mijdelijk, juist omdat een keuze moet worden gedaan, omdat zij aan som mige particulioren'belastinghefftng ten eigen bate vergunt, een nieuw element van bederf brengen in onze politiek waarvoor spr. hoopt, dat ons land moge bewaard blijven. Spr. heeft do hoop op mislukking der tarief plannen nog niet opgegeven. Hij eindigt met de aanwezigen met warmte op te roepen tot medestrijden, ieder in eigen kring, voor het behoud eener handelspolitiek, die de beste waarborg ia voor de veiligheid van mooderland en koloniën en die ons land heeft geschonken een nog steeds klimmende welvaart, die de vreemde ling ons benijdt. Aan het 'slot van de rede was er krachtig applaus. Er volgde eenige discussie. Aan een bewoner van het Janskerk hof te Utrecht werd door een tweetal zwervers een dreigbrief geschrevon om geld, daar zij anders diens woning in brand zouden steken. Aan do politie werd van dezen dreig brief kennis gegeven, die de schrijvers arresteerde. Bij onderzoek bleek, dat het dreigement niet ernstig gemeend was, doch alleen ten doel had, om op dio manier van de straat af te komen. Men schrijft uit Vlissingen Nu Zaterdag j.l. wederom een lijk van een der opvarende van den Bel gischen schoener No. 2 alhier is bin nengebracht, bestaat er geen twijfel meer, of ook de andero tien man zijn een prooi der golven geworden. De schoener moet met man en muis ver gaan zijn, on in 12 gezinnen alhier heerscht diepe rouw over het verlies van man on^vader. Zeerampen. Men meldt uit Hoek van Holland Door den loodsschoener no. 5 werd Zondagmorgen te Maassluis aange bracht een, waarschijnlijk van doEn- gelsche marine afkomstige Whitehead- torpedo, welke bij Dungeness in het Kanaal was opgevischt. Men vreest dat het Noordscho stoom schip „Holland11, dat Vrijdag 29 Sep tember van Rotterdam naar Christiana is vertrokken, in don jongsten storm is gebleven, daar het nog niet op zijn besteraming is aangekomon en deze reis niet langer dan drie dagen duurt. Diefstal op een postkantoor. Te Eindhoven is de brievenbesteller De G., wonende te Strijp, op het postkantoor gearresteerd. Deze arrestatie geschiedde in ver band met een geldvermissing op het postkantoor Eindhoven. Do gearresteerde moet een biljet ad f40 in een café gewisseld hebben, zonder in staat te zijn de herkomst van het geld op völdoende wijzo op te helderen, althans gaf hij voor dat van het wekelijksohe overschot van zijn salaris te hebben opgespaard, ter wijl bij informatie door de politie bleek, dat hij zijn volledig traktement aan zijn vrouw afdróeg. [)e gearresteerde is reeds tal van jaren in dienst der posterijen, en heeft 5 kinderen. Hij blijft echter ontkennen iets met den diefstal, te makon te hebben. Het op het postkantoor vermiste bedrag beloopt f273. Het brandende schip. Men meldt uit Vlissingen Het Engolsche stoomschip.„Edward Dawson11 dat de vorige week Zondag op liet zg. bankje van Zoutelande was gestrand, en aldaar in brand geraakte, brandde gisteren nog volop. De vlam men laaiden nog hoog op en de ver schansing aan bakboordzijde was in gestort. Do brandende olie dreef op het water. Men verwacht dat nu bin nenkort het schip geheel zal uitge brand zijn. -To Gorinchem bobben gisternacht twee soldaten (vrijwilligers)/ingebroken in het bureau van den adjudant-on- "derofficier en daaruit ontvreemd f 72.50 aan geldswaarden. Zij hebben het garnizoen verlaten en hun uniform van uit Leerdam naar Gorcum teruggestuurd. Doodslag. De roeier G. K., van den Breeden Hillendijk te Rotterdam die bij een vechtpartij op den Sumatra weg ten-' gevolge van een messteek levensge vaarlijk in de buikstroek is verwond, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. De losse werkman M. W. H., van den Sumatraweg, die dezen steek toe bracht en die ook den 2den stuurman R. B. van het Engelsche stoorasohip Atkenic doodstak, is naar het huis van bewaring overgebracht. Logger vergaan. Naar het „Vad.11 verneemt, is in den jongsten storm de Scheveningsche logger SCH. 384, schipper Teun Bruin reederij J. J. v. d. Zwan vergaan. Een te IJmuiden binnengekomen vischkotter zag in de Noordzee het schip drijven. Het was aan een kant beschadigd, zoodat men vermoedt, dat een aanvaring heeft plaats gehad. De bemanning bestond uit dertien koppen. Te Kruisland, onder de gemeente Steenbergen, overleed ten gevolge van bloedvergiftiging de echtgenoote van J. V. Een paar dagen tevoren had de vrouw zich in den mond gewond met een haarspeld. Zij laaf eeu man ach ter met vier kinderen, waarvan het oudste nog geen zeven jaar. De vrachtrijder P. V., van Bosch- kapelle, kreeg een houtsplintertje in zijn hand Na eenige tijd zwol dege- heele arm op, als gevolg eener bloed vergiftiging. De jongen verkeert in levensgevaar. Men seint uit Ouddorp Op het westerstrand ondor Ouddorp is nabij den in aanbouw zijnden vuurtoren bij vloed aangespoeld een groot gedeelte van het bovendek met roei van het op den Ooster gestrande bergschip Wakefield, alsmede ongeveer 100 voet kisthout der lading. Het kisthout werd bij den burgemeester-strandvonder al hier aangebracht. Het schip wordt door politie bewaakt. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist uit Meppel door tussehen- komst van een R. K. priester, van een onbekende onder letters N. N. per postwissel is ontvangen f 29.621/« ter voldoening van te weinig betaald successierecht. GOUDA, 11 October 1911. De hoer J. Smit vroeger onderwijzer alhier, is thans benoemd tot Hoofd der Dopoksche school te Magelang. Goudsche Winkeliersvereniging. Gisteravond hield de Goudsche Winkeliers vereeniging oen vergadering op de bovenzaal van het Café „Het Schaakbord11. Do Voorzitter, de heer -A. D. van Vreumingen opende de vergadering. Na lezing der notulen door den 2" Secretaris, den heer Potharst, werdon deze onder dankzegging goedgekeurd. Naar aanleiding van een door den heer Bik gestelde vraag betreffende do samenstelling van een alphabetische naamlijst deelde de Voorzitter mede dat dit reeds op een vorige vergadering was genotuleerd en d it bedoelde lijst eerst daags in druk zou verschijnen. Verder doelde de Voorzitter mede dat door samenwerking met de R. K. Middenstandsvereeniging aan het kor ting verleenen aan de leden van „Mercurius11 een eind was gemaakt. Voorts was door het Bestuur geageerd op verschillende wijzen tegen een spaarzegel systeem van de Mij. de Eendracht, dat hier ingang trachtte te vinden; een systeem dat do Voor zitter verderfelijk: noemde en waarbij de beheerende Mij. een woekerrente van 10°/o bedong. Op voorstel van den heer T. Crebas zal deze zaak bé kend gemaakt worden bij de Vereeni- niging van den Woeker. De heer Rijmenan deelde nog mede na de laatstgehouden vergadering, waar die kortingquaestie ter sprake kwam, bezoek te hebben gehad van iemand, die kwam namens de vereeni ging „Mercurius.11 De voorzitter deelde daarop mede dat hem na onderzoek gebleken was dat die exploitatie niet uitging van Mercurius, doch dat deze ter hand was genomen d )or den exploitant van het omslag van het maandblad van Mercurius. Daarop bracht de heer Potharst verslag uit van het Congres en de Algemeene vergadering van den Mid denstandsbond, op 25, 26 en 27 Juli te Roermond gehouden. De heer Potharst ving aan met te zeggen aanvankelijk de zware ver antwoordelijkheid te hebben gevoeld van de taak door hem aanvaard, doch niettemin verheugd te zijn geweest, tot afgevaardigde gekozen te zijn. In den breede werd door spr. mede gedeeld hoe de werkzaamheden van het Congres waren ingedeeld, welke punten op de Algemeene Vergadering aan de orde waren, waarbij spr. hier en daar uitweidde over de verschil lende uitgebrachte praead viezen. De eerste dag werd in beslag ge nomen door de behandeling van het Wetsontwerp Debietrecht op Tabak, welke behandeling door de Rotter- damsche Handelsvereeniging mede uit naam van 45 andere vereenigingen was aangevraagd op de tweede dag, de dag van de eigenlijke vergadering kwam aan de orde het contractanten stelsel, waarover ook door eenige rechtsgeleerde heeren discussies wer den gevoerd, waarna een voorstel- Arnhem gesteund door 32 vereenigin gen ter tafel werd gebracht om bin nen 45 dagen, den statuairen tijd een buitengewone vergadering te beleggen ter behandeling van het onderwerp „Tariefwet11. De Arnhemsche vereeniging voor Handel en Nijverheid had reeds een voorstel in dien geest ingediend, ech ter na de rondzending en openbaar making van de agenda waarom het Hoofdbestuur bezwaar maakte te vol doen aan het verzoek het gevraagde onderwerp als punt I op do agenda te plaatsen en voorstelde dit onder werp te behandelen bij de rondvraag des middags van den derden dag. De vereeniging Arnhem vreezende dat op die wijze het onderwerp Ta riefwet niet tot zijn recht zou komen had daarom voorgesteld een buiten gewone algemeene vergadering te be leggen. Spr. gaf daarop te kennen, dat naar zijn meening de Tariefwet in verband staat met de politiek, waarom hij als man van rechts tot het in behande ling komen daarvan meende niet te mogen medewerken. De voorzitter gaf daarop te kennen dat ook naar zijn meening dit onder werp en de politiek niet te scheiden zijn maar verzocht den heeren, die het woord zouden willen voeren, dit niet te doen, wanneer zij het niet zouden kunnen doen zonder do politiek er in te halen. Door verschillende heeren werd aan dit debat deel genomen, waarna het resultaat was dat een buitengewone vergadering zou worden belegd. Den derden dag worden besprekin gen gehouden over het Tentoonstel- lingawezen, waarna bij de rondvraag het voorstel van de Leo-Vereeniging inzake den inzending van een wets voorstel tegen odeerlijke concurrentie, overgenomen door het Bestuur, werd goedgekeurd. In den aanvang van het verslag had spr. nog mededeeling gedaan van de tegenwoordigheid van hoogge plaatste personen, onder wie ook Dr. Nou wens werd genoemd. De voorzitter bracht den heer Pot harst dank voor het uitgebracht breed voerig verslag en vroeg of naar aan leiding van dit rapport door een dor leden het woord word verlangd. Daarop wordt door de heeren H. A. C. Brinkman en C. van Veen gewezen op hot door den afgevaardigde ge sprokene met betrekking tot het voor stel—Arnhem. De afgevaardigde heeft volgens beide heeren zijn mandaat niet vervuld zooals het behoorde, daar door hem een politieke kleur is gegeven aan hetgeen door hem is gezegd. Als afgevaardigde van een neutrale win koliersvereeniging gaat het niet aan to spreken als man van rechts, die de tariefwet beschouwt als een politieke zaak. De heer van Veen meende dat de afgevaardigde zich door zijn tempera ment had laten medesleepen. De Voorzitter betreurde het ten zeerste dat de heer Potharst op de algemeene vergadering die woorden heeft gesproken. De Winkoliersver eeniging neemt een geheel neutraal standpunt inverschillende econo mische belangen brengen de leden- industrieelen te saam. Vooral met het oog op de ingekomen stukken en in verband met de stukken van het Hoofdbestuur en vahNTe Arnhemsche vereeniging was het beter geweest een neutraal standpunt in te nemen. Op een vergadering zeggen, „als man van rechts kan ik niet meegaan omdat de politiek daarmede gemoeid is11, vestigt den indruk, dat de Goud sche Vereeniging een kleur heeft zooals ook uit het antwoord van den voor zitter is gebleken. Spr. had het beter gevonden indien de heer Potharst ge sproken had als afgevaardigde van een neutrale Winkeliersvereeniging, doch niet zooals nu op dit congres is ge schied. De heer Potharst antwoordt dat de zaak zeer eenvoudig is en als zooda nig ook moet worden beschouwd. Spr. heeft gemeend, toen de Tariefwet dreigde in behandeling te moeten worden genomen, zijn standpunt te moeten uiteenzetten waarom volgens hem de Tariefwet is een politieke zaak en op grond daarvan heeft hij zich uitgesproken dat hg als man van rechts tot het in behandeling nemen niet kan medewerken. Ook in de be stuursvergadering was besloten dat om des vredes willen de Tariefwet niet zou worden behandeld. Wat aangaat het stenographisch verslag van het door hem gesprokene, dat in de Goudsche Courant is geplaatst, dit is niet geheel juist. De heer L van Dantzig antwoordde dat al was nu besloten dat om des vredes willen de Tariefwet niet zou worden behandeld en de circulaires, daarop be trekking'heb bende als kennis geving zouden worden aangenomen, dat het gesprokene van den heer Pot harst in 't geheel niet was in den geest van het bestuur. De heer Potharst antwoordde dat om des vredes willen in het bestuur dan moet worden verstaan om scheu ring te voorkomen in de vereeniging, overigens bleef hij van meoning dat geen enkel woord was gesproken, dat niet gewenscht wasoverigens laat het spr. koud wat de leden er van denken. De heer .Rond zegt het te betreuren dat hij met dit mooie verslag ook niet geheel kan meegaan. Het was conse quent geweest van den afgevaardigde indien hij deze zaak niet had aange roerd. Nu is wel degelijk de schijn gewekt dat er gesproken is voor een vereoniging, die een kleur draagt. De heer C. C. Krom deelde nog mede dat deze quaestie in de bestuurs vergadering reeds ter sprake is ge komen en dat de bestuursleden hun misnoegen over het gesprokene on omwonden hobben te kennen gegeven. Spreker zou thans hierover niets meer hebben gezegd was het niet dat do heer Potharst als zijn meening deed hooren dat hem het oordeel der leden koud laat. Spr. las nu, voor de aanwezigen, die het Stenografisch verslag niet hebben gelezen in do Goudsche Cou rant*), het door den hoer Potharst gesprokene voor en verklaarde ver ontwaardigd dat hot thans toch zeker op den weg had gelegen van den af gevaardigde amendo honorable te doen, inplaats van zich op zulk een wijze over het oordeel der leden uit te spreken. De heer Rijmenam wenschte zich niet uit te spreken over detariefwet- quaestie, en zegt het ten zeerste te zullen apprecieeren wanneer do ver eeniging blijft streven noutraal te zijn. De heer Potharst weer aan het woord komende zeido kalm to moeten blijven. Waaraan do heer Krom zich geërgerd heeft, is door spr. wellicht onjuist uitgedrukt. Spr. bedoelde dit inzake het verschil van beginsel. Aan het door spr. ontvouwde beginsel blijft hij en niets wordt daaromtrent door spr. teruggenomen. Het blijft nog de vraag of er gezwegen kan worden op de vraag of het bedoelde voorstel in behandeling zal worden gonomen. Anderen waren oveneenB tegen de Tariefwet; spr. is alleen verder ge gaan door te verklaren waarom deze als politiek moet worden beschouwd. Zijn persoonlijke meening heeft hij uitgesproken on niet die van een R.-K. vereeniging! Deze zaak is heel een voudig al wordt er dan zoo'n drukte over gemaakt. Nadat de heeren van Veen, van dei- Boek en Rond hun zienswijzen tegen over die van den heer Potharst had den gesteld, verklaarde de voorzitter zich met het door die heeren gespro kene te vereenigen. De voorzitter zeide het te betreuren dat deze zaak na de bestuursvergadering weer ter sprake is moeten worden gebracht en meende daaruit de les te putten om voortaan twee afgevaardigden uit te zenden, opdat die dan onderling over leg kunnen plegen hoe in dergelijke gevallen te moeten handelen. Het verslag wordt daarop onder dankzegging aan den afgevaardigde aangenomen. Daarop deelde de voorzitter mede in verband met punt 3 der agenda dat waren ingekomen van den heer Meeuwsen een circulaire houdende het verzoek niet deel te nemen aan de buitengewone vergadering te Utrecht en een circalaire van den Molenaars- bond van gelijke strekking, verder de beschrijvingsbrief van het Hoofdbe stuur der Ned. Middenstandsbond van de vergadering die op voorstel van Arnhem cs. zal gehouden worden te Utrecht op 16 Oct. waarin deelname aan die vergadering wordt verzocht. Omtrent punt 3, besprekingen aan gaande die vergadering te Utrecht werd na zeer uitvoerige discussies over het al of niet wenschelijke van deel name, besloten deel te nemen en wer den benoemd tot afgevaardigden met blanco mandaat de heeren I. van Dantzig en C. C. Krom. Het laatste punt der vergadering luiddebespreking van de vraag of het gewenscht is dat de gemeente Gouda met een renteloos voorschot deelneemt in den aanleg van den spoorweg Gouda BoskoopAlphen. De voorzitter lichtte het groote be lang toe dat Gouda hebben zou bij het aansluiten aan het spoorwegnet van de gemeenten Waddinxveen, Bos koop en Alphen en wees er op dat bij niet-bijdragen van Gouda alleen de lijn BoskoopAlphen zou worden ge legd, waardoor het verkeer in de richting Leiden zou moeten worden geleid, wat van zeer groote schade zou moeten worden geacht voor den winkelstand to dozer stede. De voorzitter deelde mede dat hem officieus was verzocht deze zaak hier te behandelen, teneinde zoo mogelijk een adres aan den Gemeenteraad te richten met het verzoek aan die sub sidieaanvraag te voldoen. De heer van Veenwees op het door de Kamer van Koophandel inge diende adres, hetwelk op goede)gron- den was geschied, sprak van mogelijke forensen vestiging te Gouda van uit Boskoop, zooals dit thans zooveel te Hilversum e.d. geschiedt en betoogde in het algemeen dat spoor-aansluiting voor 'die gemeente in alle opzichten gewenscht was en voor Gouda van het grootste belang. De heer Crebas sprak in gelijken geest, al vreesde hij dat met de aan sluiting aan het spoorwegnet, er wel eenige koopkracht naar de groote steden zou gaan, maar al was het alleen ter vergemakkelijking van het verkeer, meende spr. moest de ge meente daaraan medewerken. Met algemeene stemmen werd daarop besloten aan den Gemeenteraad een adres te richten mot verzoek den spoorwegaanleg te bevorderen. Na rondvraag werd deze druk bo- zochto vergadering te elf uur door den voorzitter gosloten. Reiloeld Stenografisch verslag van de rode van den hoer Potharst verscheen in ons hlud van gisteren. Waddinohvrkn. Op de algemeene vergadering der afd. Waddinxveen van den Nod. Protestantenbond werd besloten geen afgevaardigdo to be noemen voor de alg. vergadering te Haarlem. Do rekening sloot met een voordeelig saldo van f 509.96. Tot be stuursleden worden herkozen de heeren F. A. van der Torren en M. Kolkman. Aan den hoer O. O. Rogt werd de verdere leiding dor Volkbibliothoek opgedragen. Werd in don vorigen win ter een subsidie toegestaan en een uit voering van gewijde muziok in do Remonstr. kerk, ook nu zal de afdoo- lirig niots onbeproefd laten om ook dezen winter, hetzij door muziekuit voering of door lezingen propaganda te makon. 5do KI. Trekking v. Dinsdag 10 Oct. No. 4992 f 50.000. 5007, 18535, 19558 en 19800 ieder f 1000. 2305, 2936, 3515, 8214, 13528 en 16988 ieder f 400. 6153, 8612 en 9990 ioder f 200. 138, 579, 621,1740, 2050, 2409. 4259, 5961, 6528, 7421, 7882, 9767, 10493, 10545, 11193, 11494, 13461, 14385, 18050 en 19455 ieder f 100. Prijzen van f 70. 9 15 31 138 822 87 447 «82 723 78 962 1117 10 «8 1200 83 85 1888 08 1568 1775 1H54 07 2014 2168 78 '2817 2524 42 20W 2757 2907 09 3001 70 00 8100 18 87 8285 80 3658 8182 78 IW08 01 3048 85 4065 4104 4900 18 04 4887 4401 18 08 4554 4008 10 4708 47 4870 4060 5000 41 78 00 5121 5217 5870 5422 88 70 78 84 5001 5812 18 90 5080 0148 04 81 0204 0388 0451 07 05 6580 6007 0704 08 0808 71 0052 71W2 71 7100 13 50 7314 7528 88 7085 7804 7010 80 HoYl .'«12 50 8408 8757.>**11 8000 0003 70 9180 58 8472 9554 9044 9786 9808 10 42 9904 10006 89 10197 10048 74 88 10411 05 10648 48 10089 40 80 92 10700 49 11020 48 11191 11398 11410 28 73 02 12059 12103 12280 12323 54 12510 08 12051 12742 13050 70 13283 18315 84 05 13412 18542 18031 72 18802 70 14011 86 14244 14889 14490 14604 14787 14895 09 15014 91 04 15115 15250 15489 15548 15900 80 11 lHldB 10251 85 10809 10129 50 88 16581 «7 10858 17014 08 17100 17251 <44 17356 67 17402 80 87 08 09 17500 00 17009 17797 17888 17054 78 18003 18125 18200 24 20 41 54 18908 18116 18524 18084 51 18720 18841 70 10006 89 18117 29 19294 10451 10581 05 10017 10 00 19753 00 10838 79 19917 39 7» 20088 02 20200 20863 07 20407 97 '20580 20028 20917 08 76 79 5e Klasse 13e Lijst No. 11024 f70 m. z. 11044 f 70 en No. 13993 f 70 m. z. 3993 f 70. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. Aangevoerd 47 paarden, 1 ezel, 1790 magere runderen, 874 vette runderen, 893 vette en graskalveren, 241 Nuch tere kalveren, 3 schapen of lammeren 254 biggen. PrijzenVette Koeien 8082, 78, 72,Osson 78, 74, 70. Stieren, 68, 64, 60, Kalveren 120110100, Melkkoeien 140-265, Kalfkoeien 160-275, Stie ren 120300, Pinken 90120, Nuch tere kalveren 7—12, Graskalveren |20 70, Vaarzen 100150, Werkpaarden 70180, Biggen 614, Fokkalveren 1422, Slachtpaarden 60110, Hitten 80-180. tenoren, die zich hadden moeten in schepen, zonder dat hun tijd werd gelaten om hun goed to pakken. Passoena pasja, oud-burgemeester van Tripolis, de eenige nog levondo afstammeling van de Karavals, is door de Italianen tot vice-gouverneur be noemd. De Arabieren hebben zich terugge trokken naar het binnenland. Het bombardoment heeft in de stad weinig schade aangebracht. Consul uitgezet. Athene, 10 Oct. Uit Uskjub wordt gemeld, dat de Musessarif van Proveza een huiszoeking deed in het Italiaan- sche consulaat, wijl hij den consul verdacht van het wisselen van .yadio- telegrammen mot hot Italiaansehe es kader. De Musessarif gaf den consul last Turkije onmiddellijk te verlaten. De consul vertrekt heden. Londen 7 Oct. Het Noorscho schip Euphiosyne11 van Huil naar Santas bestemd, is in hot Kanaal door aan varing met hot Engelsche stoomschip „Dellington11 gezonkén twee der op varenden verdronken, de overigen werden gered. l)o „Dallington11 is zwaar beschadigd te Southampton binnengekomen. De contra revolutie In Portugal. Parijs 9 Oct. I)e Portugeesche le gatie heeft oen nota uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de orde volko men hersteld is en dat de pogingen om een royalistisohen opstand te ver- wokkon als mislukt kunnen worden beschouwd. Er zijn 500 pprsonen in hochtenis genomen troopon zijn uit gezonden tegen een gewapende bendo in het district Broganza. President Ariaga werd op de gala-soiróe tor ge legenheid van do nationalo feesten lovendig toegejuicht. Do vervroegde winkolsluiting voor het Kantongerecht. Mon meldt ons uit Amsterdam Voor hot kantongerecht hier ter stodo word heden do eerste overtreding behandeld van de verordening op de vervroegde Winkelsluiting. De beklaagde J. F. I. Levisson, bekende zijn bakkerswinkel des avonds te c.a. kwart voor tien geopond heeft gehad en op dat uur aan oen jongen een broodje te hebben verkocht. De ambtenaar van het O. M. Mr. Bauduin eischte hoowel er redenon| genoog waren om een ornstigo straf tegen don delinquent te vorderen, oonl geringe straf voor ditmaal, een bonte van f 3.subs. 3 dagen hochtenis. Do verdo.digor Mr. E. J. Hillosnml betoogde op grond van art. 144 dor I Grondwet, dat doze zaak niet door do gemeente mag worden geregeld, dat de afkondiging der verordening niet volgens art. 168 dor Gemoontowet heeft plaats gehad, en tot ontbind baarheid der verordening moet wor| den geconcludeerd. Ook de omschrijf ving van het begrip winkel is niet in de verordening opgenomen. Mede op grond dat do vrijhoid vanl het bedrijf wordt aangetast conclu deerde Mr. Hillesum ontbindbaaiheidl der verordening en ontslag van rechts vervolging. Er was veel publiek dat op luidruchtige wijze instemming be- tuigdo met hot door den verdediger gesprokene. De Kantonrechter dreigde met ont ruiming der publieke tribune. De uit spraak werd bepaald op 24 Oct. a.s. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 777,5 te Malinhes d, laagste stand 753,8 te Riga. Verwachting tot den volgenden dag: Matige krimpende later wellicht krachtige westelijke tot noord-weste lijke wind, zwaarbewolkt, of botrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde tem porat uur. Italiaansche-Turksche oorlog. Malta 9 Oct. Het stoomschip „As- soean11 dat hier, begeleid door de „Borsa11 is aangekomen, is Zondag middag uit Tripolis vertrokken. Onder de Muzelmaneche passagiers aan boord van het schip waren o.a. de vice- gouverneur van Tripolis en 240 amb- der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Rlousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoffen alsmedo eene groote keuze PELTKII MEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. van den fi 1 feet e 11 !>a u del te A in s t«r dam 10 OCT. 1911. Stiuitsleeuiugeu Ned. Cert. Werkelijke j Schuld 2 Oostenr. Belastingvrije Krononrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl, 1906 iet. BITRGEUIJJKE 8TANI) GOUDA. GEBOREN7 October. Gerardus, ouders P. J. Revet en O. v. Leeuwen. 9. Maartje, ouders J. de Jong en G. Piket. Josina Francisca Cornelia, Oütders J. M. Moons en A. M. P. de Wit. 10. Anthonie Arnoldus Cor- nelis, ouders T. J. C. van Asch en M. E. Blok. Wilhelmina Johanna, ouders O. Verhart en W. D. van Dongen. OVERLEDEN: 8 October. T. Oos terom, 76 j. 9. H. Burghoorn, 4 m. Id. o pet. Obl. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6o Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilio. Funding Lee ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank- en Predict Instel liugeu. Ned. Bankaandoolen ludustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smolting Refining Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cort. v. A. IJ. S. Stoel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kol. Prediet lnstell en Pultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam11 Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Ilandel-Mij.C.V.A Mijnbouw Myen. Ketahoen11 Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjangljobong, Mijn bouw Mij. Aand. Groat Cobar Aand. Petroleum-Oiiderii. Dorische Pot rolouin In dustrie Mij. Gew. A. Kon. NodMijtot Expl. v. Petr. Bronn. C.v.A Ihell11 The Transp. Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hijen, Ned.-Am. Stoomvaart- My. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land11 Preforente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgest. Pref. A. Tu huk-Ondernemingen. Bind joy Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. Silau11 Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cert. v. Aand. •Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor wegmij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Ilypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A Wabash Gew. Aand Prenileleeningen. Amsterdam Aand. 3 pot Hongaryu. TheL s-Ru- gulirungs-Ges.4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2 pCt. Holl. fondsen in zeer goede stem ming met flauwe kooplust voor be- legging »n verband met voortdurendo ruime geldmarkt, hetwelk ook op vreemde fondsen invloed had. Locaio fondsen willig, vooral olie, ook Tabak en Rubbers zeer vast. Amerikanen ieta beter, doch handel beperkt. Vorige koer* Koers v»u hwleu 83»,,, 837, 91 Va 917,. 64 99 99'7„ 89'/, 88'7u 92 86'/, 90 104 8O'/, 867, 58 2037, 4877. 487» 64"/,. 04»/,. 24»/,. 257. ao"/„ 80»/,. 2267. 3,19 1807 2297, 1877,. 827» 86 577 62 572 «27,. 1593/, 161 452 468»/, 426 430 165 115 147, 1137. 115 177, 177, 42 47» 47, 9'7„ 9' 7,8 8077 81 937, 66»/, 60»/,. 196 1120.— 1997, 1 99 30 29'/, 1027, 1021/, 11 in 11 /i. 101"/,. 1627

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2