Groote Ezpositie Binnenland. Gemengde Berichten Stadsnieuws. 39?ste Staats-lotervj. Rechtzaken. Telegrafisch Weerbericht Qfficieele Prijscourant D. BAMSOM. af te nemen. Zij die in staat zijn om te loopen, zullen naar het wrak der liberie gebracht worden, ten einde aan do commissie ter plaatsedenoodige aanwijzingen te geven. De andere gewonden zullen naarmate hun beter schap vordert, ondervraagd worden. Laaghartige moord. Een tweetal Fransche soldaten hebben Zondag, een 65-jarige boeren vrouw bij Le Mans, in haar huis over vallen en met knuppels doodgeslagen. De oude vrouw brak bij haar verde diging de hand. Do beide moordenaars namen 20 frcs., welke zij vonden dronken na den moord in do kamor waar hun slachtoffer lag, een flesch wijn ledig en gingen vervolgens, als ware er niets gebeurd, naar de kazerne terug. De politie was hen echter spoe dig op het spoor. Aanvankelijk ont kenden zij hardnekkig, totflat de iongRto bekende, bij den moord te hebben toegezien, zonder dezen te kunnen verhinderen. Amerika. Pynamiet-ontploffihg. In hot Now-Yorkscho Central-park, in een der meest aristocratische wijken van de Metropolis gelegen, hoeft, bij hot werken in den grond een dynamiot- ontploffing plaats gehad. Drie arbei ders werden daarbij vreesolijk verminkt en waren op slag dood talrijko ruiten in de nabijzijnde huizen werden ver brijzeld. TWEEDE KAMER. Beteugeling van mond- en klauwzeer. Kei) wetsontwerp is ingediend tot verhooging mot f 65,000 van do Be groeting voor landbouw, nijverheid en handel voor de uitgaven in zuko de beteugeling van het in het begin van 1911 uitgebroken mond- en klauwzeer. Do roods toegostano som van f85.000 is thans nagenoeg geheel verbruikt. Het uitgegeven bodrag hooft in hoofd zaak gediend tot torugbotaling van over de maandon Januari tot en mot Juli van het loopendo jaar, aan rois- on verblijfkosten gedane voorschotten door de districtsvooortsen en hun plaatsvervangers, door de veeopzich ters en door de tydelijk ten dienste van do bestrijding van do zooeven go- noemdo ziekte werkzaam gosteldeUijks hulpkeurmeosters. De minister hoopt, dat do thans voorgestelde verhooging toereikend zal zijn tot bestrijding van do over do mannden Augustus tot en met Decem ber van dit jaar te doene uitgaven. Algemeeno Landsdrukkorij. Dfl kosten van het drukken en uit geven vart de Staatscourant en van de Handelingen van de Staten-Gene- raal hebben over 1910 het daarvoor op artikel 11 der begrooting van uit gaven van de Algemeene Landsdruk kerij voor dat dienstjaar toegostano bedrag, voornamelijk tengevolge van den steeds toenemonden omvang van de Staatscourant met haar bijvoegsels, verre overschreden. Het thans nog beschikbaar bodrag op het artikel ^Onvoorziene uitgaven" van dat dienstjaar is niet toeroikond om in het tekort te voorzien, zoodat bovongenoemd artikel 11 met een bedrag van f 10,945 behoort te wor den verhoogd. Echter laat tegenover deze vermeer- doring artikel 7 der genoemde be grooting een vormindering toe met golijk bedrag, zoodat hot eindcijfer geen wijziging behoeft te ondergaan. Do Tarief wet. Do Kamer van Koophandel te Devon ter hoeft gisteren als haar moening uitgosproken dat het ontworp-Tarief- wet in strijd is met de bolnngon van eon belangrijk doel van den Neder- landsohon handel en de Npderlandsche nijverheidzij zou hot wenscholijk acht ui, dat in oen wet rotorsiemaat- regolon werdon neergelegd, welke noch oen besehormend, noch oen fiscaal ka- raktor dragen, toneindo te bevorderen, dat die takken van nijverheid, welke door buitenlandscho wetgeving in hun binnenlandsch debiet worden bena deeld, moer op voet van gelijkheid worden gebracht. Begrafenis Mr. G. J. Goekoop. Men meldt uit 's-Gravenhnge De teraardebestelling van hot stoffe lijk overschot van mr. G. J. Goekoop werd bygewotfnd door de leden van do Rekenkamer met den secretaris van dat college waarin de nu ontsla pene het laatst zitting had. Ook bijna allo leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland woonde de treurige plechtigheid bij evenals de griffier en ook de leden der Provinciale Staten, de president en enkele leden der Tweede Kamer. De onder-voorzitter Roöll, vele veitogenwoordigers en vroegere hoofdambtenaren van de Rekenkamer en verschillende andere burgelijke en militairen autoriteiten. Aan het graf werd niet gesproken Naar de „Protestant" meldt heeft Jhr. Mr. \V. Th. C. van Doorn te 's Gravenhago zijn benoeming aange nomen tot lid van hoofdb«tfg||r der Evangelische Maatschappij. Do Italiaansch-Turksche Oorlog. Blijkens modedoeling van de Itali- aansche Regeering beschouwt deze in verband met den tusschen Italië en Turkije bestaar.den oorlogstoestand als oorlogscontrabandekanonnen, ge weren, karabijnen, revolvers, pistolen, sabels en andere vuurwapenen en draagbare wapenen van welke soort ook, oorlogsmunitie, allo soorten van voorwerpen voor de militaire uitrus ting bestemd en in het algemeen alles, wat, zonder nadere bewerking, on middellijk kan dienen voor de bewa pening te water of te land. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Door do Centrale-commissie der Rein-Leven-Bewoging is aan H. M. de Koningin een adres verzonden, waarin zij opnieuw do aandacht vraagt voor de actie betreffende geneeskun dig onderzoek voor het huwelijk. I)o bedoeling van doze actie een wetsontwerp te doen indienen naar den geest van een voorstel van Prof. Dr. IITreub, luidende „De maatregel zou moeten bostaan in het voorschrift, dat goen huwelijk voltrokken zou mogen worden, zonder dat beide partijen overlegden een ver klaring van een geneeskundig onder zoek hoogstens veertien dagen vóór hot liuwolijk verricht. Elke vorklaring zou voor „gezien" goteekend moeten zijn, door do andere partij en door hen, die krachtens het Burgerlijk Wet boek toestemming hebben to verloe- non, en eindelijk door een andoren geneesheer dan degene, die het onder zoek gedaan heeft. Do vacature Schalekamp van den Haagschen Raad. De antirevolutionnairo kiosvereoni- ging in distriet I besloot gisteravond voor de bestaande vacature in den Gemoenteraad wel oen candidaat te stellen. Zij werd geleid door de volgende overwegingen 1°. Reeds het onvorzegeld zijn van oon der pakketten kan op zichzelf (ook volgens het gesprokene door den heer Hoejenbos in den Raad) reden zyn om de geheele verkiezing te ver nietigen. 2°. Uit de conclusie van het rapport van de commissie voor de geloofs brieven, om den hoor Schalekamp niet toe te laten, volgt nog niet met zeker heid, dat de heer De Kleer wel ge kozen is. 3°. Hot onderzoek van Ged. Staten bepaalde zich uitsluitend tot bus 7, om zekerheid te verkrijgen hadden de biljetten van alle bussen moeten worden nagezien. 4°. Het rapport van de commissie van onderzoek door den gemeenteraad ingesteld is nog niet verschenen. Derhalve blijft onbekend a. of de tellingen van andore bussen juist zyn b. hoeveel kiezers aan verkeerde bussen hobben gestemd c. hoeveel kiezers hebben gestemd, die geen kiezer waren voor den ge meenteraad en d. hoe het staat met het parapheeren aan de verschillende bussen, inzonder heid aan de bus Torwestenstraat. Hoewel zij een gevallen beslissing in het algemeen wil eerbiedigen, meen de de vergadering toch om al deze redenen, by het kleine verschil in stommencijfers, volkomen het recht te hebben een candidaat te stellen. De heer Schalekamp werd bij ac clamatie opnieuw tot candidaat ge proclameerd. Een dreigen Ie staking. Men meldt uit IJmuiden. Vermoede lijk zal onder de opvarenden der stoomtrawlers een staking uitbreken. Veertig trawlers liggen thans klaar om te vertrekken doch kunnen niet weggaan, wegens onvoltallige beman ning De zeelieden vroegen den reede- rijen de opbrengst van de vischlever en kuit voortaan alleen onder het dekpersoneel te verdeelen en aan het machinepersoneel een kleine vergoe ding daarvoor in de plaats te geven. Zij weigeren uit te gaan voor de uit slag van een onderhond dat met de reeders is aangevraagd, bekend is. Nader meldt men ons De Stoomtrawlers vertrekken naar Zee. Het verzoek van de zeelieden zal nader onderzocht worden. Uit Brouwershaven meldt men Volgens rapport van den vuurtoren op Westerschouwen zit een driemast schoener op den Banjaard aan den grond. Naam en nationaliteit zijn nog onbekend. Vletterlieden en redding- booten vertrokken derwaarts. De baas verdwenen. Een menagerie die te Venlo op de kermis stond op 24 Sept. 1.1. is aldaar onbeheerd achtergebleven. De eigenaar is met zijn vrouw naar DuitBchland vertrokken maar had geen middelen meer de tent met inventaris verder te exploiteeren. De gemeente heeft zich met de voeding der beesten be las! en zal derzelve als ze niet onge vorderd worden binnen enkele dagen publiek verkoopen. In een logement op den Sehiedam- schen dijk te Rotterdam is aangehou den oen manufacturior uit Groningen, die een 18-jarig meisje, dat in zijn gezelschap was, ontvoerd heeft. Aan het strand bij de haven te Schnveningen, is gisterochtend aan gespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van don loods Kuit, die den lln Septem ber 11. met nog anderen van het stoomloodsvaartuig Hellevoetsluis is afgeslagen. Met de visschers, die het tjalkschip „Ons genoegen" te Enkhuizen hebben binnengebracht, heoft de maatschappij waarbij het vaartuig verzekerd was, eon overeenkomst getroffen omtrent de som, aan hen voor het lichten uit te betalen. De maatschappij meende moende nu recht to hebben op het schip. Dit recht wordt haar echter betwist door don burgemeester van Enkhuizen in zijn hoedanigheid van strandvonder, op grond van de om standigheid, dat het vaartuig gevon den is, verlaten door de opvarenden, dus onbeheerd. Op zijn last iB de tjalk, die in de buitenhaverf to Enkhuizen gemeerd lag, naar binnen gebracht. Duitsche schoener gestrand. Van Schiermonnikoog wordt geseind dat daar op de kust een Duitsche schoener gestrand is. Het schip zit gevaarlijk. De reddingboot is ter hulp gegaan. Recht op gevangenschap. Een Engelsch spr ekende Noor, die twintig jaar geleden op Java de wil dernis inj-rok, vestigde zich doodmoe- derziel als Europeaan alleen op een boschrijk plekje aan Straat Soenda, tusschen Anjer Kidoel en Laboean. Hij plantte daar het een ander, dreef or een kleinen handel, kreeg een stuk je grond in erfpacht en leefde er al die jaren hoogst eenvoudig. Deze asceet nu werd onlangs bij verstek tot zooveel gulden boete sub sidiair oen week gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hy een beetje met de gTenspaaltjes van zyn land had ge scharreld. Evenals Napoleon, had hij zijn gebied een tikje vergroot. En dat raag niet in Indië. Wannéér hii moest betalen of zitten, was nog niet bepaald. Het vonnis was nog niet in kracht van gewijsde ge gaan. Maar onze Noor had juist zijn kapok-oogst binnen en het kwam hem daarom 14 dagen geleden maar het beste voor om nu zijn week maar e- ven uit te „dienen'' (betalen vond hy zonde van 't geld). Hii reisde daarom naar Batavia en meldde zich bij de gevangenis in de bovenstad aan. Daar evenwel wilde men hem niet binnenlaten. Hij kwam nog niet in de registers der gevangenis voor Maar hij stond op zijn stukhij was hier nou eenmaal gekomen om m de gevangenis te zitten en hij moest en hij zou in de gevangenis. Wat drom mel „Of ze hem dat dan niet gunden 1" Jawel, werd hem geantwoord ons hart is goed genoeg, maar u hebt er nog geen récht op. Ik bén veroordeeld, zei de Noor ik heb de gevangenis eerlyk verf diendik heb er me nu eenmaal op gespitst, en ik heb rust noodig. Boven dien schikt het me nu het best. En hg hield zich vast aan den deurpost van „the governement house" zooals hy het fraaie Pers-gebouw in de bovenstad noemt. Maar tegen den avond moest hij het opgeven. Hij begreep, dat er op andere wijze raad geschaft moest wor den, en nam een advocaat in den arm. Langs de dwaalwegen des Réchts voerde deze hem naar het verlangde doelHij kwam er in 1 En hy is er ook al weer uit. Maar hij is vol lof. The government house is allright, vertelde hij ons, but I preferred to be in Anjer GOUDA, 11 October 1911. Vergadering van den Raad der GEMEENTE GOUDA. Vrijdag 13 October 1911, des avonds zeven en een kwart nur. Aan de Orde: 1. De benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op de Stads-Muziekschool. 2. De begrootingen voor 1912 van a. de gesubsidieerde instellingen van weldadigheid b. de bank van leening; c. de Hoffman's stichtingen d. hel gemeente-pensioenfonds. 3. Het voorstel tot opheffing der on bewoonbaarverklaring der wonin gen aan de Komijnsteeg Nos. 22 en 24. 4. Het voorstel tot onbewoonbaar- verklaring der woningen aan de Nieuwe Haven Nos. 190 en 192. 5. Het voorstel tot vaststelling der voorwaarden, waaronder bouw grond in het tweede gedeelte van het Van Bergen-IJzendoornpark zkI worden verkocht. 6 Het voorstel tot wijziging der Verordening op de Openbare Be waarscholen. 7. De Ontwerp-Verordening regelende de voorwaarden voor de levering van gas over muntgasmeters. 8. Het voorstel tot het verstrekken van een renteloos voorschot voor den aanleg eener spoorweglijn GoudaBoskoopAlphen. 9. De reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1911. Onze vroegere stadgenoot de hoor G. A. van der Stok is aan de Uni versiteit te Tuiden geslaagd voor het eerste natuurkundig examen. Het rechtzetten van omgewaaide boomen. Naar aanleiding van de geopperde ideeën om gezonde boomon, die zijn omgewaaid, weer recht te zetten en te verankeren, teneinde zooveel moge lijk te herstellen wat door den storm is aangericht, heeft de „Nieuwe Cou rant", met het oog op de massa ge vallen boomen in het liaagsche Bosch, informaties ingewonnen te Gouda. De „Nieuwe Ct." schrijft daaromtrent: „Men was zoo vriendelijk ons te be richten dat daar weer is gedaan wat reeds herhaaldelijk en met zeer goed succes is geschied. Alle om* en scheef gewaaide boomen namelijk zonder penwortel, als iepen, platanen, beuken, populieren, enz. zijn weer rechtgezet, voorzooverre ze niet waren gebroken of hun leeftijdsgrens reeds te ver hadden overschreden. De grondslag te Gouda is laag veen, de wortels gaan niet diep den grond in, de boomen groeien er langzaam en staan niet bijzonder stevig. De lichtere boomen worden er zon der de zwaardere met een stut- of schoorpaal rechtgehouden. Na twee of drie jaren is die paal in den regel verrot of los hij wordt dan eenvoudig weggenomen. Er zijn te Gouda geen gevallen bekend, dat een rechtgezette boom later nog weer eens is omgevallen. We herhalen nog even, dat boomen, die hnn leeftijdsgrens reeds hebben overschreden, moeten worden buiten gesloten. Onbeschadigde maar t e oude boomen, die zonder omwaaien nog lang hadden kannen staan, zullen by gebrek aan groeikracht zichzelf niet meer kunnen vastzetten. Dit geldt dus niet voor de vele rijzige, krachtige stam men in het Haagsche Bosch, die ge kanteld zijn, slechts hierom, wijl de onevenredigheid tusschen het klein, ondiep wortelgestel en de machtige, dichtbewassen kruin ze by de heftige windstooten topzwaar deed worden". Wij kunnen hieraan toevoegen dat jonge krachtige boomen, die gevallen zyn kunnen worden worden rechtge zet wanneer de haarwortels voldoende aarde om zieh hebben, dat deze niet zijn beschadigd. Veelal ligt ook een omgevallen boom nog met een ge deelte der wortels vaat. Dan bestaat de mogelijkheid die boomen opnieuw recht te zetten na ze te hebben getopt en gesnoeid. Zulks is geschied met eenige^populieren op de Houtmansgracht van ongeveer 9 jaar oud, een plantaan op de Stations weg en mogelijk ook andere boomen. Het blijft echter de vraag al is het nu een gunstige tijd, daar de boomen niet veel voedsel noodig hebben of daarmede de boomen blijven leven. Zwaardere boomen, die opnieuw zijn rechtgezet, kannen wel een jaar teren op eigen sappen, die zich van binnen bevinden, om dan ten slotte toch nog dood te gaan. Het iB en blijft altijd probeeren. In het verslag van de Goudseha Win keiiers vereeniging is gisteren ver meld dat het spaarzegelsysteem van de Maatschappij de Eendracht zou worden bekend gemaakt bij de Ver- eeniging van den Woeker. Men zal reeds begrepen hebben dat dit moest zijn Vereeniging tot bestrijding van den Woeker. Schoonhoven. Mej. E. Schenk alhior is gisteren te Utrecht geslaagd voor het examen apotheker3-adsistent. Nieüwerkerk a.d. IJsel. Tot voor zitter en tot secretaris van de liberale kies vereeniging „Algemeen Belang" zyn benoemd resp. de heeren A. J. Fijan en T. Stout, die beiden de be noeming hebben aangenomen. Boskoop. Verslag van het verhan delde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Boskoop op Dinsdag 10 Oct. 1911 des namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Voorz.de Heer Lünnemann, wet houder. Nadat de vergadering is geopend leest de Voorz. een schrijven voor van den burgemeester, waarbij deze mede deelt hedenmorgen wegens familie omstandigheden op reis te zijn gegaan en hij niet ter vergadering zal kunnen komen. De heer van der Tak spreekt er zijn verbazing over uit dat de burgemees ter, nu er zulke hoogst belangrijke zaken aan de orde zijn de gemeente uit gaat, te meer daar ZEd. pas drie weken verlof heeft gehad. Spreker zegt van plan te zijn geweest den burgemeester over verschillende zaken rekenschap te vragon en hem zijn oordeel over diens houding te zeggen, doch hij zal daarmede nu wachten tot de burgemeester weder tegenwoordig is. In verband hiermede zal spreker na behandeling van de allernoodzake lijkste punten der agenda oen voorstel doen om de vergadering te vordagen tot do burgemeester weer thuis zal zijn. 2°. Worden gelezen de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden goedgekeurd. 3e. een schrijven van Ged. Staten dezer provincie, waarbij wordt medege deeld dat de jaarwedde van den Burg., den Seerden gem. ontvangor en den Ambtenaar van d«n Burg. Stand met ingang van 1 Jan. 1911 zijn verhoogd en vastgesteld respectievelijk op f1400, f1300, f850 en f260. De heer van der Tak zegt dat inge volge art. 73 e. a. der Gemeentewet de jaarwedde van den Burgemeester enz. wordt vastgesteld door Ged. St. onder goedkeuring der Kroon, na den Raad te hebben gehoord. Spreker herinnert zich niet dat de Raad daar over is gehoord. Spreker meent dat er geen onkel motief is om de jaarwedde van den 'burgemeester te verhoogen en stelt voor aan Ged. Staten kennis te geven, dat, gezien de wijze waarop het bur gemeestersambt gedurende de laatste negen maanden in deze gemeente wordt waargenomen, geen vrymoedig heid wordt gevonden, de verhoogde jaarwedde voor den burgemeester op de begrooting uit te trekken. Spre ker gelooft wel niet dat dit effect zal hebben, maar dan doet het in ieder geval dit nut, dat de hoogere autoriteiten worden in kennis gesteld met de treurige toestanden in deze gemeente; het is dan een protest te- fen het optreden van den tegenwoor- igen burgemeester. De Voorz. meent dat er wel niets aan te doen zal zijn, daar de jaar wedde door Ged. St. onder goedkeu ring der Kroon is vastgesteld. Spre ker wil den burgemeester niet in be scherming nemen, doch meent toch dat de Raad met een dergelijk schrij ven een minder goed figunr zal maken. De heer Ottolander stemt in met het voorstel van den heer van der Tak. Spreker meent dat alleen op verhoo ging van jaarwedde aanspraak kannen maken, ambtenaren, die zich inspan nen voor hun taak, of wier werk zaamheden zich uitbreiden of die vele jaren hnn ambt naar behooren hebben vervuld. Geen van deze drie factoren acht spreker voor den burgemeester aanwezig, zoodat hy voor verhooging geen termen aanwezig vindt en zich geheel met het voorstel van den heer van der Tak kan vereenigen. pe heer Guldemond zegt het niet te willen verbloemen, dat de wijze van waarneming van het burgemees tersambt ook zijn sympathie niet heeft, doch waarschuwt er voor den weg der obstructie op te gaan, omdat hij dit niet acht in het bolang der ge meente. Spreker vindt het door den heer van der Tak voorgestelde niet de aan gewezen weg en meent dat er nog wel andere wegen open staan om de toestanden in deze gemeente ter kennis van de hoogere autoriteiten te brengen. In ieder geval wil spreker eerst de motieven hooren, waarop indertijd tot verhooging der jaarwedde is goadvi- g6 Deze brief wordt voorgelezen, waar uit blijkt dat indertijd tot verhooging is geadviseerd op grond van bet ver hoogd zielental in verband met de door Ged. Staten vastgestelde normen voor de jaarwedden dezer ambtenaren. pe heer van der Tak merkt op, dat de motieven welke toen tot verhoo ging hebben geleid van den toen ma ligen burgemeester goldon en dat thans met de tegenwoordige toestan den dient rekening te worden gehou den. De Raad is intusschen volkomen bevoegd op zijn eenmaal genomen besluit terug te komen. Spreker ontkent dat er sprake zou znn van obstructie voeren. Van ob structie is z. i. alleen sprake wanneer men iemand, die zijn krachten inspant om zijn werkzaamheden zoo goed mogelijk te vervullen, tegenwerkt en zijn plannen tracht te verijdelen. Dit is op 't oogenblik hier in 't minst het geval, van die goede voornemens is totaal niets gebleken en spreker acht het zijn plicht als raadslid hierop te wijzen, "Wanneer de overige heeren een gereserveerde houding aannemen en den tegenwoordigen toestand wil len bestendigen, dau maken zij zich aan obstructie schuldig, obstructie van den goeden gang van zaken, en ko men zij hunne verplichting om de belangen van de gemeente te behar tigen niet na. Dé heer Jongejan kan zich met de strekking van het betoog van den heer van der Tak vereenigen en zegt voor diens voorstel te zullen stemmen op grond dat ook z. i. de burgemeester in de waarneming van zijn ambt is kort geschoten, doch hij meent dat men hon, die tegen het voorstel van den hoer van dor Tak stemmen nog geenszins van obstructie mag beschul digen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer van der Tak in stemming gebracht en met 9 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen do heoren Groótendorst en Guldemond, De Heer van der Tak zegt, nu de Burg. afwezig is, eerst niet van plan te zijn geweest in deze vergadering mede te deelen, wat hem op 't hart, ligt, dooh spreker komt hiervan terug en acht het ten slotte toch maar het beste hiertoe wel over te gaan. Spreker zegt bet volgende M. de V.Naar aanleiding van de mededeeling omtrent de verhooging der jaarwedde, meen ik, enkele woor den te moeten zeggen, dio voor don burgemeester misschien minder aan genaam zullen wezen, maar die my van 't hart moeten, gegeven de groote belangen, welke hier mijns inziens op het spel staan, en opdat de burg. zal weten hoe wij tegenover elkander zullen staan. I'< heb, wat ik zeggen wil, zwart öp wit gesteld, opdat niet 't vermoeden zal kunnen rijzen, dat, ondoordacht hier door mij méér wordt gezegd, dan wat ik, ook na ampel overleg, zou kunnen verantwoorden. M. de V.toen de burgemeester hier op 17 Jan. van dit jaar door den oudsten wetho der, met een toespraak werd geïnstalleerd, heeft hij in zijn antwoord daarop, het volgende ge sproken „Ik ontveins mij geen oogenblik het gewicht van mijne betrekking en al de moeilijkheden daaraan verbon den, maar als ik, mijne heeren op uwen steun kan rekenen, zie ik tegen de vervulling van mijn ambt niet op. Met al wat in mij is, zal ik metu medewerken om den bloei dezer ge meente te bevestigen en zoo mogehjk te vermeerderen." Nu moet ik tot mijn spijt consta- teeren, dat van die goede voornemens tot nu toe niets is terecht gekomen, en dat de burg. zyn belofte niet heeft gestand gedaan. Wanneer ooit iemand heeft blyk gegeven niets te begrijpen van de ver antwoordelijkheid, die hij op zich nam, bij en door het aanvaarden van eenig meer of minder gewichtig ambt, dan is het mynheer, de burgemeester van Boskoop 1 Dat ambt is door den voorzitter der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland Mr. Zim merman, burgemeester van Rotterdam, renoeind oen ideale positie, die ge- egenheid gaf tot veelzijdige werk zaamheid en tot ontplooing van alle persoonlijke geestesgaven, die den meüsch zijn geschonken. Aan den burgemeester schijnt dat ambt slechts gelegenheid gegeven te hebben tot het neinen van één voort durende vacantie, gesleten in de ge meente, afgewisseld door meerdere kortere en langere verloven doorge bracht daarbuiten. De burgemeester was nog maar kort hier, toen tijdens do groote bloemententoonstelling, die iedeven Boskoopor met trots en die iederen bezoeker met lof heeft ver vuld, zijne belangstelling bleek voor den goeden gang van zaken in de gemeente, door afwezigheid op den druksten bezoekdag, toon de verant woordelijkheid voor de orde bij 't meer dan drukke verkeer, door hem klak keloos werd geladen op de schouders van den oudsten wethouder. Voor zoover mij bekend, heoft de Burg. zich nooit de moeite nog ge troost, zich werkelijk ernstig in te werken in dp vele vraagstukken, welke voor onze gemeente van 't grootste belang zijn, waardoor 't, in de door hem geloide vergaderingen dikwijls onmogelijk was, de leiding werkelijk in handen te houden en afdoende ant woorden te geven, bij besprekingen over verschillende belangrijke zaken die allerlei vragen van verschillende kanten ded® rijze i. In den laatsten tijd, terwijl allerlei belangrijke vraagstukken in 't belang onzer gemeente aan de orde zijn en terwijl notabene voorbereiding en aanbesteding voor den bouw der nieuwe gasfabriek ons aller aandachten belang stelling gaande hielden, schittert hij door afwezigheid buiten de gemeente. Neen mijnheer de Voorz., wanneer de Burg. meent dat de tot nu toe door hem gevolgde manier van zijn alhier in deze nijvere gemeente, waar ieder werkt en tracht iets te praesteeren ten eigen en ten algemeenen nutte, de ware is, dan roep ik hem toegij hebt het mis en 't ware beter dat gij hier nooit waart gekomen of zoo ■spoedig mogelijk woder vertrekt. Want als het vertrouwen van den g.-hooien gemeonteraad hem niet reedB is ontvallon, dan kan dat toch niet lang moer duren, omdat ieder van ons reeds moet of zal gaan gevoelen, dat de werkzame, bekwame man aan 't roer toegerust met ijver en belang stelling, zooala wij dien, naar aanlei ding van den burgemeestorabelofton by zijno installatie, hadden verwacht, in hem totaal en totaal wordt gemist, en het spreekt wol van zelf, dat allerloi onaangenaamheden van beide partijen daarvan 't onvermijdelijk gevolg zul len wezen, alles tot schade van de waarachtige belangen yan onze bloeien de en groeiende plaats. (Wordt vervolgd.) de inkom«U,en f 1102.79, zoodat het boekjaar moet sluiten mot een tekort van f 109.75. Er werden 3488 kinderen verpleegd nog altyd een groot aantal, in aan merking genomen, dat in 't voorjaar vele kinderen ziek waren en daarom de inrichting niet bezochten. St. Nieolaas heeft dit jaar de kleinen ook weer niet vergetenhy bracht hen aardige kleertjes, speelgoed, versna peringen enz., zoodat de kleintjes ju belden en na oen prettigen middag de kinderen vroolyk naar huis gingon. Het bestuur brengt hartelijken dank aan de familie Viruly voor de jaar- lijksche toelage van f 300 alsmede ook aan de Directie der Stearine Kaar senfabriek voor de bijdrage van f 100.oveneons aan allen die op de een of andere wijze van hun sym pathie voor deze inrichting blijk gaven. In het bestuur kwam geen veran dering. Het eindigt dit verslag met de stad- genooien hun blijvende sympathie en steun te blijven vragen. Het is zoo dringend noodig haar dio te geven, zal deze onmisbare inrichting in stand kunnen blijven. Met dank voor do verleende plaats ruimte, met achting, mynheer de Re dacteur, Hot Best uur der Vereeniging tot in standhouding der Kindorbehaarplaats. M. J. TEN BOSGH—Scholtenh, Presidente. J. C. LE RÜTTE, vice-Presidente. K. A. BRAAT—Hoooendijk, Secretaresse en Penningmeesteresse. E. DE BACKER. M. SCHUIT BEST. M. KROON—Kikkert. M. v. d. STRAATEN—Spbuijt. Wed. A. DEMMERS—Stkaveh. Leden van het Bestuur. 5do KI. Trekking v. Woensdag 11 Oct, No. 12391 f 1000. 10090, 10664 en 12227 ieder f 400. 5427, 6242, 1348G, 17724 en 20284 ieder f 200. 3870, 3958, 4007, 4207, 4901, 5600, 9329, 10225, 10308, 10695, 14092, 14316 en 17350 ieder f 100. Prijzen van f 70. 40 51 SS 170 247 8a 906 78 79 608 88 792 HAS 63 MO 18 1018 27 1190 40 1252 1381 1108 1003 1H6B UW» 47 50 HO 2W7 77 2244 90 2002 2418 2078 2740 05 2H97 2010 46 7» B0H2 8120 01 90 AH 3254 71 73 3305 8417 40 3568 05 3071 8754 85 3830 81 05 8090 02 4030 71 90 4137 4S4M 4430 SS 99 45 18 70 4ft» 47 4808 10 18 87 4914 06 5077 87 5117 5917 56 65 5889 00 5467 08 5506 44 94 6058 5787 «UB 41 «222 '20 6852 98 6478 79 6744 BI «UB 6076 7096 90 7117 46 7297 7326 7521 7705 75 89 06 7801 94 8308 7 8074 80 8719 85 86 8SA3 8008 71 91 0145 90 9212 0803 9431 43 75 0689 9813 95 «WO 20 71 10013 10272 10820 10600 8 44 10087 10792 SB 10852 90 10915 70 84 11068 94 11117 11907 11304 11461 58 79 11502 85 11637 11746 01 11827 11920 88 1J021 12108 25 34 47 98 12902 12858 12427 19511 95 19069 12806 18 13842 08 87 97 18396 13614 18720 13818 45 57 14972 14122 84 14997 16 68 14412 14600 5 98 14784 14808 14981 15879 15424 88 15508 4 79 15061 15796 16887 00 10024 80 16844 16406 10518 10808 45 17088 68 17946 17886 17445 17509 17792 17998 18007 18106 44 45 87 04 18307 18405 8 56 76 1ÉH» 68 Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Red. De Kinderbewaarplaats. Gouda October 1911. Mijnheer de Redacteur! Het Bestuur der Vereeniging tot instandhouding der Kinderbewaar plaats alhier, vraagt beleefd U een plaatsje in uw blad voor het verslag aan onze stadgenooten van deze zoo welbekende nattig inrichting. De finantieele toestand is helaas weer niet gnnstig. De uitgaven bedroegen f 1312.64, ger van do beklaagde had het horloge met toobehooren tor reparatie gegeven aan een horlogemaker, die een en onder terugbracht en aan de jufftouw ter hand stelde. Zij behield het "en beleende het verduisterde voor negen gulden. Eisch veertieh dagen gevangenis straf. J. J. B. 40 jaar, assuradeur te Am sterdam, wegens mishandeling to Reeuwijk na afloop van de roei- en ■ei 1 wedstrijden, tot f 75 boete subs. 25 dagen hechtenis. Vernietigd werd een vonnis van den kantonrechter te Gouda, dd. 12 Juni, waarbij G. H. 48 jaar, houtdraaier te Waddings veen, was veroordeeld tot f 20 boete, snbs. 10 dagen hechtenis, ter zake van overtreding der verorde ning op de Gouwekade te Gouda van 27 Jan. 1898, u°. 27, Prov. blad 2. Op nieuw rechtdoendo sprak de rechtbank den beklaagde vrij. GRDKNTFN-VEILING. Woensdag 11 October, Noteeriug als vorige maal. RECHTBANK TE ROTTERDAM Strafzitting. Den 12,io" Sept. had de 32-jarige schrijver L. J. uit Roermond, eon bezoek gebracht aan do R. K. kerk te Gouda. Uit een taschje, dat daar op een bi nk lag, had hy een zilveron modaillo genomen mot hot doel die te vorkoopon. Den koster B. Zegveld kwam de man dadelijk vofrdacht voor; hy had hem gadogeslageh en den dief stal zien plegen. Het O. M., waargenomen door mr. Steenbe.ghe, requireerde ter zake van diofstal zes maanden gevangenisstraf. Mr. W. Nolon betoogde dat beklaagde iemand is, wien het in de ihaatschappij is tegengeloopen Door armoede kwam hij tot dit misdrijf en daar hij thans bovendien voor de eerste maal terecht staat, achtte de verdediger clementie in deze zaak alleszins gerechtvaardigd. Niet verschonen was A. E. D., dio zooals de getuigen verklaarden, op den L5den Juli te Gouda met een bier glas twee glasruiten van een café aan rlen Rozenuaal had stukgeslagen. Toen twee agenten hem daarop wilden over brengen naar het politiebureau, had de man zich daartegen met geweld verzet. Tor zako van vernieling en weder- sjmnnigheid werd zes weken gevange nisstraf geëischt. Do 3ö-jarige J. V. zonder beroep te Gouda, had op 6 Aug. twee brug- Icnecht»" uitgescholden, o. m. voor .,landopvreters". Bekl. gaf op zeer driftig te zyn ge weest een lichaamsgebrek verhindert hem te werken, waarom hij wanneer flit voorkomt iets tracht te verdienen do >r toezicht te houden ojp boeiers of jachten, van welke de eigenaars do stad eens in willen. Op dien 6"" Aug. was een zeiljacht binnengekomen, naar liet houden van toezicht daarop was hem afgesnoept door de brugknechts. Gerequireerd werd f 10 boete subs. 20 dagen hechtenis, wegens eenvoudige beleediging Do 33-jarigo fabrieksarbeiders A. v. 'R., te Gouda, „had het niet aan kun nen zien, dat daar ©en ongelukkigon man door mapnen van den waterstaat werd belet een dubbeltjo verdienen Gok hij was gaan schelden, waarpra tegen hem eenzelfde straf werd ge ëischt als tegen den vorigen beklaagde. De 43-jarige landbouwer en rnelk- slytea J. J. v. d. W., te Gouda, be kende op 12 Aug. aan T. Woudenberg te hebbon verkocht een halven liter melk, waaraan hij water had toege voegd. De keurmeester E Grendel had na onderzoek 8 pet. water gevonden. Ter zake van melk ver valschi ng eischte het O. M. veertien dagen ge vangenisstraf. De niet verschenen C. Z.,"te Gouda, was verduistering van een gouden hor loge en een koordje met twee gonden stiftjes ten laste gelegd. Een kostgan- l.nafstf* Rorichten Italiaansch-Turksche oorlog. London 11 Oct. De Daily Telegraph vernoemt uit Tripolis, dat oenige dui zenden Turkeu gisteren een nnehte- lijke aanval beproefden. Zij worden ontdekt door de zoeklichten van do oorlogsschepen. De Icaliaansche matro zen in do loopgraven verdreven de Turken door een hevig vuur, dat ge steund werd door geschutvuur van do oorlogsschepen. Tripolis 10 Oct. De Turken deden een nachtolykon aanval op den Ita- iiaansehen post te Boumolia, welks commandant bevel gaf hon te laten naderen. Toon zij dicht genoog bij waren gavon do Italianen salvovuur af, waarop de Turken antwoordden met oen levendig geweervuur. De post riet) de hulp in der kanon nen, van de vloot, die oen hevig vuur openden, waarop hot vuren dor Tui li ken na korten tyd ophield. De Turken huilden 3 doodun en 1 gowondo. Zij verloren een kanon en een aantal geweren. Hun afdueling was 2 compagnieën geregelde troepen sterk. De Italianen leden goon ver liezen. Turkije on Griokonlund. Athene 10 Oct. Do vertegenwoor diger van Turkije hooft aan de^ mi nister van buitenlandscho Zako'n in zage gegeven van een tologrnm van de Porto, waarin deze mododeelt, dat de concentratie van troepen uitflui tend geschiedt met het doel pogi .gen tot ontscheping van Italianen to be letten en geenszins gericht is tegen de Griekscho grens. Griekonland vol hardt desniettegenstaande bij zijn af wachtende houding. Delft. Twee verhuiswagens die el kaar moesten passeoren kwamen met de train in botsing. Eén der wagens werd ingedrukt, do koetsier van de geslagen en de 35-jarige N. uit den Haag tusschen do wagons doodgedrukt. Amsterdamsche Gemeenteraad. Do voordracht voor ontslag van do gehuwde onderwijzeres Mevr. Lub- Kooiman is heden niet aan de orde gekomen. Tweede Kamer. In do heden middag gehouden zit ting hoeft de heer Nolons (R. K.) nadat de heer Drucker (V.D.) de wen- schelijkheid daartoe had uitgesproken namens de Rechtorzyde verklaard dat de geheele rechterzijde geen bezwaar had bij de behandeling van het adro»- kiesreeht van do S. I). A. P.,en wel de Indische begrooting. Zonder stemming werd daartoe be sloten. van het Koninklijk Moteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 776.2 te Nottingham, laagste stand 745,9 t Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: ^wakke tot matige winden uit Noorden tot Westen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. VAM PUS Ktrecleulianitrl te mstrrdaai li OCT. 1911. Vurige koer* na SUMtKleciiiuceii Ned. Cert. Werkelijke Schuld 3 pet. öostenr. Belastingvrije Kronenrent e 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 dor nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Ulousen, J upes, J ujxins, Holies en Japonstoffin alsmede eene groote keuze PKI.Tllft URN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. 203'/, 9i% 267, 5 pet. ld. Om. (Gr. Russische Spw.my1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Log1- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Hank en ('mliet-iiiftiel- Huren. Nod. Bankaandeelen ladustr Oiiderufiiiiiiireu American Car Foun dry C'oinp. O. v. A. Id.Smelt ing Refining Co. Cert. v. Aund. Anglo American Tolo- gruph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Cert. L v. Gew. Aand. Kh|. Cretlict lusted en Cultuur Omlpriiemiureii Handoltiver. „Amster- dam" Aand. 2293/| Jav. Cultuur Mij. Aand. 349 Nod. llandol-Mij. C.v.A l«7'/i Mijnbouw Myeti Kotahoon" Mijnbouw L j Mij. Gew. Aand. Bedjang Lebong, Myn- bouw My. Aand. 5721 Grdat Cobar Aand. Pelroleuiu-Omlem. Dortscho Petroleum In-H dustrio Mij. Gew. A. 161 Kon. Ned. My.tot Expl. v. Potr. Bronu. O.V.A 468•>/t „Shell" The Trannp. A Trad Cy. O. v. G. A 430 ttclieepvaart Mljrn Nod.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. 165 Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. 115 Int. Mercantile Marine Oy. afgest. Pref. A. 14% Ta bak -Ouilcr uem I uren.' Bindjey Tabak Mij. A115 Nieuwo Awajuvn Tabak My. Aand. 17'/; „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. 42 Diversen Max wel I^and Gpant L Gort. v. Aand. 4 '/z Peruvian Corporation H I Lim. Cert. v. Aand. O"/, Npoorwereu. HoB. IJzeren Spoor- wogmij. Aand. 81 My. t. Expl. v. Stoate- spoorwegen Aand. 83% Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet, Warschau-Wooneu Spoorwegmy. Aand. jl dito dito Act. de Jouiss. f 120.- Amerika.Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 net. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cy. Cert. v. gew. A. 162% Wabash Gew. Aand. U /n' Prcmiefeetiiureii. Amsterdam Aand. 3 net lölu/u Hongarye. Thei.s-Re- gulirungs-Ges. 4pet. i 152% GELDKOERS. Prolongatie 1%~2 pCt. Ondanks de ruime geldmarkt han del in Staatsfondsen zeer beperkte en zwakke stemming; locale wamlen minder aangenaam, spec. Petroleum iets lager aanvankelijk doch later her stellend, Amerik. beter opNew-Vork. 83^ 015/J 64 83% 01% 99'%, 88'% 92 86*/ 90 48% 104 86% 58 66' 199'/ 99 100 89%, 48 104% 58% 203 49% 65 25% 59% ox div. 2297» 348 H4 r.7H «1 1801/, 430 14»/. U45/, 17'/, bi',. 6«'7.4 199 f123. - 997, 80 1627, H7„ 1017,.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2