SEL IN liffl ERK te lette». I'S, 1. Alter icjit 20' IG, No. 11686. Donderdag 12 October 1911. 50e Jaargang» behalve Zon en Sxxxxxezxlem.3.. Buitenlmdsch Nieuws. I FEUILLETON. Bijna Bezweken. n. d e 1; Gouda. Heeren ItfieviTrs- ezx ^.öL^r extexxtie’bleuoL voor G-o-Lxd.su ezx OsxxstxeHjcssx- Verschijnt dagelijks E. ALTER it 269», G. IZoVEN. v. Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. Telefoon Interc. 82. Exxïten laxxd. stad aan huis (Naar het Duitsch.) 15) 4 Wordt veryolgd. i Zn., Gouda. IN BIJL, i ART Ijl. Z. K. H. de Prins komt hedenavond van Bet lxx> in Den Haag en gaat Zaterdagochtend naar Het Loo terug. iitmu. ■hol UHCOB taM! PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post (iOIIMIIE COURANT. irood” 8 uur, P. léunie”, 8’/i jadering der ■Hollandaohe oene Kruis”. uw- era Wo- pieriögstraat Vergadering l Armenzorg. irood” 8 uur, en. S.D.A.P. aregeld tijdig itvangenvzn vertnakelijk- lan in ome werp ter sprake komen, uitsluitend van economisch standpunt. Inleiders zullen zijn de heeren De Wijkorslooth De Weerdesteijn, lid van do Tweede Kamer, (pro) en K. de Boer, lid van de Eerste Kamer (contra). aord”, 71/, u., g v/d Bond 8, afd. Gouda Thood. Joh». schulden betaalde. Zijn gedachte viel op zijn uitgever. Maar zou deze bereid zijn,; zijn half voltooid werk met zooveel geld te be talen Gesteld eens echter dat deze door deze naam dien hij zich verwor ven had, geld vooruit wilde geven, dan gingen toch nog eenige weken voorbij en zoolang kon hy immer* niet en bleef een oogen- doen „Laat ik je niet storen,’’ zeide zij en en maakte met de band een gebaar om hem weer te doen plaat» nemen, terwijl zij lachend naar zijn roode Turk sche slaaprok keek. Je zult mij zeker toestaan om eerst toilet te maken?” „Wees nu niet dwaas, Rolf, ik ben niet hier gekomen om je in salontoilet te bewonderen, maar om iets met je te bespreken. Ga zitten en luister naar mij.” Zij nam plaats De Tariofwet en de Landbouw. In eene op 9 November a.s. te hon den vergadering van het Nederlandsche Landbouw-Comité zal het Tariefont- ed. en ADRES 5 WAAR- i skleeding gedeelten Rusland. Geweldige storm. De Russische hoofdstad is Dinsdag door een ver- schrikkelijken storm geteisterd, waarbij talrijke slachtoffers zijn gemaakt. Het water in de Nowa steeg S1'» voetbo- von normaal peil. Meer dan 120 sche pen zijn vergaan. Do treinen kwamen met groote vertraging binnen. Giste ren woedde een sneeuwstorm boven Petersburg. waren troepen waren na zeer uitgepu t Zou dit het begin van den guarilla- oorlog zijn? Dan is het voor Italië geen gelukkig begin; de troepen na het eerste gevecht ab uitgeput. N VAN !EËN worden in verzegelde vijf, twee en een Ncd. ons ing van Nom- voorzien van Merk, vol gedeponeerd. Ie uitvoering 3 orders aan- dat de nieuwe Parijscho hoed haar scheef op het hoofd zat. Mot vlugge passen kwam zij Unter den Linden en verdween in een groot, elegant huis, op welks tweede verdieping de Freiherr von Luchsingen twee kost baar gemeubileerde kamers bewoonde. Zij liet zich bij hem door zijn bediende aandienen, sloeg geen acht op diens ver baasd gezicht en maakte iedere afwij zing onmogolyk, door tegelijk met hem naar binnen te gaan. Rolf lag op de sofa met een sigaret tusschen de lippen en de restanten van’een heerlijK ontbijt voor zich. Hij wierp eerst een verbaasden blik op de binnenkomende en toen hij Luitgart hij verrast op. it Wat kom je hier Genoegen”, Voorstelling, d. Tooneel Tegen do prostitutie. De Noderlandsche Voreeniging tegen do prostitutie heeft een rapport aan alle gemeenteraden in Nederland ge zonden over het door haar ingesteld onderzoek omtrent de wijzigingen welke in de bestaande gemeentever ordeningen betreffende de ontucht en het bordeelwezen zouden moeten wor den aangebracht, om deze in over eenstemming te brengen met de be palingen der wet. Daar de inwerkingtreding van art. 250bis W. v. 8. is uitgestold tot 1 Januari 1912, bijzonder met do be doeling om don gemeenteraden de ge legenheid te geven nog vóór dien datum nieuwe verordeningen betref fende de bestrijding van ontucht te ma ken of wel de reeds bestaande te doen aanpassen aan de wet, geeft het hoofd bestuur in overweging bij de samen stelling van dergelijke verordening rekening te houden met het door do vereeniging uitgegeven rapport. Christelijke II. B. 8. te ’s-Gravenhage. Gisteren is te ’s-Gravenhage gecon stitueerd do Vereeniging voor Chris- telijk-Middelbaar Onderwijs, welke daar ter stede zal overgaan tot de oprich ting van een Christelijke H. B. 8. De aanleiding tot het plan is dat er ouders zijn, die er conscientie-be- zwaren tegen hebben, dat hun kinde ren naar de gewone II. B. 8. gaan. Amsterdam eh Rotterdam hebben reeds een Christelijke hoogere burger school die welke men voor Don Haag wil oprichten, zal zijn voor leden van de Nod. Hervormde en voor do Gereformeerde Kerken. Concept-sta- tuten voor een Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs, be doelende do oprichting en instandhou ding van een of meer instellingen voor christelijk middelbaar onderwijs te ’s-Gravenhago, werden reeds ontvan gen. Tegen den geest van do Tegen woordige H. B. 8. heeft men in drieër lei opzicht bezwaar. Ten eerste wordt er niet naar God gevraagd, het z.g. neutrale onderwijs. Ten tweede gaat het onderwijs in tegen beschouwingen, welke de Schrift geeft. Ten derde mod men niet vergeten, dat wanneer wij niet hebben christelijke H. B. scholen, oen belangrijk deel dor ontwikkelde monschen verloren gaat voor onze zaak. Op de vergadering welke geleid werd door Dr. J. C. de Moor, predi kant der Geref. Gemeente aldaar waren tegenwoordig de wethouder de Wilde en de kamerleden Ankennan, Brum- melkamp en Snoeck IlenkemAns terwijl minister Col ij n bericht van verhinde- had gezonden. PRIJS DER ADVERTENTIËN: f 1.25 Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 w 1.50 Elke meer o.io Met Geïllustreerd Zondagsblad ,1.50 Bp drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee lierekend. Idem franco per postt 90 Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0 35 bij vooruit- Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange X H betaling, elke regel meer 6 cl». Reclames f 0.25 per regel. Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren raGroote letters en randen naar plaatsruimte. Italië—Turkije. Rome, 11 October. De Italiaansche regeering heeft levensmiddelen naar Tripoli verscheept voor de uitgehon gerde inlandsche bevolking, welke levensmiddelen heden in de stad zijn aangekomen. Het aantal der door de in onder werping gekomen Arabieren ingele verde geweren bedraagt 3000. Milaan, 11 October. Volgens een telegram uit Tripoli aan de Corriere della Sera bevinden een duizendtal Turken, voorzien van kanonnen, zich op 5 uur afstand van Tripoli en 3 uur verder 700 man. Eenige honderden, waarbij Munir Pasja, staan in Zuide lijke richting. Berlijn, 11 October. Uit Malta wordt aan de National Zeitung geseind Hier is het bericht ontvangen, dat de Italianen bij Tripoli 3 Turksche kruit magazijnen in de lucht hebben laten vliegen. In de omgeving der stad De Italiaansch— Turksche oorlog. Steeds geringer wordt het aantal berichten dat van het oorlogsbedrijf tot ons komt. Zelfs in Italië wordt alles zooveel mogelijk stil gehouden. Slechts door middel van het blad „de Stefani” worden af en toe berichten wereldkundig gemaakt. Al weet men nu reeds een dag eerder wat er is gebeurd er is geen sprake van dat een telegram weggaat, of het wordt zoo verminkt, dat het bericht niets wetenswaardigs meer geeft. Zelfs heeft de censuur het zoover gebracht, dat zij voorschrijft, dat men niet in zijn eigen taal doch in het Fransch zyo telegram moet opstellen. Ook in Turkije handhaaft men streng het oorlogsgeheim. Officieren moeten zelfs de beambten bijstaan om goed te oordeelen over de waarde van een telegram. En de bladen is gedecreteerd geen critiek op de regeering uit te oefenen. Voor alles wil men de oorlogsberich ten geheim houden. Intusschen schij nen de vredespogingen meer succes te zullen hebben. De antwoorden der Groote Mogendheden schijnen nog al gunstig op het laatste verzoek der Porte. Naar het Berliner Ta^eblatt zelfs weet mee te deele»» zijn gisteren tusschen half vijf en zeven uur de Oostenrijksche, Engelsche, Amerikaan- sche, Spaansche en Turksche gezan ten bij den Duitschen minister van Bi tienlandsche Zaken, Von Kiderlen Wachter op bezoek geweest, ’t Valt op dat de Fransche gezant ontbreekt en de Turksche gezant het laatst kwam. Frankrijk treedt in deze actie met de meeste reserve op, zooals men weet is het eenigszins aan Italië ge bonden door het tractaat van 1904. Er wordt ook beweerd dat sommige mogendheden aan Turkije zouden heb ben voorgesteld toe te stemmen in een inbezitnemen van Tripoli door Italië, dan zou daarvoor in ruil en tot bevrediging der Turksche gevoe lens de Kretenserkwestie ten gunste van Turkije worden geregeld. Het is natuurlijk zeer verstandig deze berichten met de grootste om zichtigheid te aanvaarden. Er is reeds zooveel gezegd en geschreven dat slechts in het brein van het een of andere lid van een redactie van een blad was opgekomen, dat men zeer voorzichtig dient te zijn. of het niet mogelijk zou zijn ophelde ring in de zaak te krijgen. Het middel daartoe was haar om het even. Zij greep haar sleutelring, snelde door de kamers die in elkaar liepen en opende voorzichtig de deur van de studeerkamer van haar man. Niemand was in de kamer. Met al de sleutels die zij in haar handen had probeerde zij zijn schrijftafel te openen, terwijl haar bleek gelaat van opgewonden nieuwsgierigheid rood geworden was. Eindelijk gelukte het haar het slot open te krijgen. Met een onderdrukten gil greep Luitgart den eenigen brief die in een der loketten lag. Dezen brief had zij niet verwacht te vinden, maar in alle gevallen was het iets belang- herkende sprong rijks. Hoe verder zij las, hoe meer zich „Jij hier, nichl haar oogen open spalkten, hoe dieper zij adem haalde. Toen ondersteunde zij het hoofd met de hand in diep nadenken verzonken. Plotseling sprong zij op, gaf nauwelijks den tijd den brief weer in het couvert te doen en in de schrijftafel weer te sluiten, zoo zeer werd zij voortgedreven door een ge dachte, die haar opgewonden maakte. Een eigenaardige glimlach speelde om haar lippen en een onverklaarbare uit drukking lag in haar oogen. Zoo’n haast maakte zij dat zij niet in den spiegel keek en niet bemerkte In gedachten zag hij de revolver waarmede zijn lieveling zich de her senen zou verbrijzelen wanneer hij niet geholpen werd en een koude rilling voer hem door de leden. De professor overlegde watte doen. Maar vele wegen stonden voor hem niet open. Het vermogen zijner vrouw moest geheel buiten rekening blijven zelfs wanneer zij in goede verhouding tegenover elkaar hadden gestaan zou hij het als een onrecht tegen Luitgart hebben beschouwd indien hij de speel- van zyn broer met haar geld wachten Werner streek zich met de hand over het voorhoofd. Als hij helpen wilde bleef hem geen ander middel over dan bij een woekeraar te gaan. Maar nu was er weer ander bezwaar, hij wist niet tot wien hij zich wenden moest. Plotseling kwam ziju studenten tijd hem in de gedachte, hoe hij voor een anderen student bij den ouden Rosenthal was geweest en hoe vrién delijk deze geweest was en hem ver zekerd had dat hij hem altijd zou hel pen wanneer hij dat noodig mocht hebben. Het bloed steeg den professor in het gelaat bij de gedachte naar zoo iemand te moeten toegaan. Toen nam hij een kloek besluit en verliet het huis. Ook Luitgart was veel vroeger op dan zij gewend was. Zij zag Wemer uit zijn kamer komen en de deur uit baan. Waarheen ging hii? Naar haar, die hij zoo beminde? En om dozen tijd? Een onbedwingbare nieuwsgierig heid maakte zich van haar meester. In welke verhouding stond hy tot de vrouw, die hem kon dwingen haar zoo lief te hebben Luitgart liep onrustig van het eene raam naar het andere. Zij overlegde vonden ettelijke gevechten plaats, waarbij beide partyen aanzienlijke verliezen leden. Malta, 11 October. Hedenmorgen zijn hier 12 oorlogsschepen en 19 transportschepen voorbijgekomen, in de richting van Tripoli koers zet tende. De Italiaansche geestelijkheid. Ook de correspondent van de Pol. Korr. die goede betrekkingen heeft tot het Vaticaan, getuigt van de groote sympathieën in de kringen van de geestelijkheid voor de expeditie naar Tripoli. De katholieken sloten zich aan bij de patriottische betoogingen en de bisschoppen gaven den troepen hun zegen of vaardigden herderlijke brieven uit, waarin werd aangespoord tot gebeden voor het succes van de Italiaansche wapenen. Het Vaticaan zelf bewaart oen ge reserveerde houding om twee redenen wegens de door den delegaat te Kon- stantinopel bewerkte diplomatieke be trekkingen tot de Porte en wegens de mogelijke onderdrukkingsmaat regelen, ook tegen niet-Italiaansche kathode* .ken in Turkije.- ENOELSOH-lNDIft. Zondagnacht jl. is er bij Saidfur een aanslag gepleegd ojylen sneltrein van Darjeeling, waarin rich een groot aantal Europeanen, waaronder hoog geplaatste politie-autoriteiten bevon den, die naar Calcutta terugkeerden. De rails waren over een lengte van acht voet, weggebroken, gelukkig reed er een goederentrein vooruit, die ont spoorde en geheel werd vernield. Het personeel op de locomotief werd vrij ernstig gekwetst. De politie schrijft dezen aanslag aan anarchisten toe, die reeds dertig zulke aanslagen op treinen van de Oost- Bengaalsche spoorlijn hebben gepleegd. Engeland. Mevr. Steinheil’s Gedenkschriften. - Uit Londen wordt gemeld, dat Mme. Stein heil, die reeds geruimen tijd te Maidenhead bij Windsor woont, sedert kort haar levensbeschrijving heeft voltooid. Behalve de verschil lende avonturen in haar veelbewogen leven, moeten de mémoires ook in bij zonderheden haar betrekkingen met president Felix Faure onthullen, over wiens dood een even geheimzinnige en tragische sluier gespreid ligt., als over dien van den schilder Steinheil. blik zwijgen. Rolf keek naar haar, hom beviel zeer dat brutaal kopje al was zij niot mooi en toen hij zich als haar bescher mer op wierp wist hij zeer goed waarom hij dat deed. „Zij is van hol rechte ras,” zeide hij gowoonlijk, „en zij past bij haar man evenals He kolibri in een kip penhok.” Zij evenwel beschouwde zijn atten ties als niets meer dnn genegenheid 'die zij van een neef kon verwach ten. Eindelyk hief zij hot hoofd op, keek hem een oogenblik scherp aan on zeide „Rolf, ik heb geld noodig, zou je mij dat kunnen loenen Verbluft zag hij haar aan. „Jij geld, Luitgart Maar dat is toch ónmogelijk, gisteren nog hadt je een belangrijke som van jo renten bij je, waar bob je die gelaten? Zij fronste I et voorhoofd n trapp 1 de ongeduldig met den voet. „Dat moet je, naar ik meen, om Ir t even zijn. Indien ik van plan was om mij vragen te doen stellen, dan was ik niet bij jou gekomen. Wil je of wil je niet?” H. M. de Koningin-Moedor heeft gistermorgen Haar zomerverblijf Soest- dijk verlaten met den trein van 10 u. 57 min. is Zij van het station Baarft naar Het lx>o vertrokken. De commis saris dér Koningin in de provincie Utrecht en de burgemeester van Beam waren aan het station aanwezig, om van H. M. afscheid te nemen. Te 11 u. 54 min. is de Koningin- Moeder aan hot station Apeldoorn aangekomen, waar H. M. de Koningin en Z. K. H. do Prins Haar afhaalden. Prinses Juliana wachtte met een hof dame in hot rytuig op het stations plein. Onder gejuich van een talriil^ publiek reed de Koninklijke familie naar het Paleis. H. M. de Koningin-Moeder zal a.a. Vrijdag van ’t Ixjo naar Arnhem ver trekken, waar de salonwagcn, waarin H. M. reist, in den D trein van 6 u. 31 min. ’s namiddags opgenomen wordt, om H. M. over Bazel en Inns- briiek naar Bozen (Tirol) te vervoeren. Evenzoo betreffende de berichten van het oorlogsterrein. Er loopon geruchten als zouden twee Italiaan- sche pantserschepen bij het binnen- loopen van de haven van Benghasi door de Turksche artillerie zoo zijn beschoten, dat zij terug moesten en waarschijnlijk in volle zee zijn gezon ken. Op een verzoek van het painis- terie om uitvoeriger berichten is nog geen antwoord gekomen. Ook ver dient nog nadere bevestiging het be richt, als zouden twee Italiaansche torpedobooten op mijnen zijn gestoo- ten en dientengevolge zijn gezonken. In aansluiting met deze berichten laten we hier nog volgen een bericht, als zouden Maandagnacht de Italiaan sche voorposten een aanval te verdu ren hebben gehad van een afdeeling van het vroegere Turksche garnizoen van Tripoli. De Italiaansche troepen verdedigden zich, geholpen door het scheepsgeschut. Bij het aanbreken van den dag waren de Turken allen ver dwenen. De laatste woorden van hot telegram waren: „De Italiaansche dit eerste gevecht

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1