Stadsnieuws. Groote Expositie m TTit de Pers. Gemengde Berichten. wwoggrnd SPOET. 397ste staats-loterij. Laatste Bei-ichten. Telegrafisch Weerbericht D. SAMSOM. Officiecis Prijscourant terdam bij de firma Berlijn Enger* en te Amsterdam bij de firma Gebrs. Boissevain. Do toewijzing geschiedt aan de hoogste inschrijvers. De lee ning is verdeeld in stukken van f 1000, die voorzien zijn van halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Februari en 1 Augustus. De eerste serie der leening, groot f 600,000 word uitgegeven verleden jaar in het laatst van October. De jaarlijksche aflossing der leening vangt aan in 1913. De geheele leening zal, volgens hot aflossingsplan in 1962 ge delgd zijn. De aanwijzing der af te lossen obligation geschiedt jaarlijks bij wijze van loting in October, voor het eerst in October 1913. De losbare obligation en coupons verjaren binnen vijf jaren. Stormramp in Zeeland. Het bestuur van het Provinciaal Wa tors nood-Comité in Zeeland meldt aan do „N. It, Ct." het volgende Gisteren heeft het bestuur een be spreking gehouden met een lid van do Algemoene Veroonigdo Commissie tot leniging van rampen door waters nood te Amsterdam en een lid van den raad van bestuur van Het Oranje- kruis. Van de jsjjde van Hot Oranjekruis word allo mogolijke steun aan het Provinciaal Comité toegezegd, voor zoover de bescheidon geldmiddelen, waarvan ook in andere deelen des lands een deel, zal moeton worden aangewend, zulks zullen toelaten. Namens administrateuren van hot wateiBnoodfonds te Amsterdam wns vorklaurd, dat, hoewel bij hen het denkbeeld vooropstond, dat hot regle ment, waaraan zij bij do besteding van do middelen van hot fonds gebonden zijn, strikt genomen geen ruimte laat om bij oen ramp als deze, dio geen eigenlijko ramp door watersnood kan genoemd worden, goldolijke hulp te verloenen, zij toch bereid zijn, aan de algemoono voroenigde coramissio te adviseeren een ruime bijdrage af te zonderen tot leniging van de ramp, indien mocht blijken, dat de golden, welke het Provinciaal Comité en het Onuijokruis beschikbaar zullen kunnen «trillen, efi de golden, welke thans in den lande tot leniging van de ramp zijn en zullen worden gegoven, ontoe- roikend mochten blijken, dat doel in voldoende mate te bereiken. Het Provinciaal Comité stelt f 25,000 uit zyn fonds beschikbaar voor deze ramp. Het totale schadecijfor is nog z< lfs niet bij benadering to schatten, doch gevreesd wordt, dat het wellicht tot f 150.000 zal klimmen. In deze omstandigheden, waar der halve het bedrag van de hulpverlee- ning uit hot Amsterdamseho Waters noodfonds in ieder geval nog niet vaststaat, en ook het juiste Bchach oy- fer nog vooreerst niet bekend kan z jn, terwijl het niet twijfelachtig is, dat uit de thans beschikbare bedragen de schado nog by lange na niet gedekt kan worden, ook indien men de hulp- vorleoning binnen enge grenzen be perkt, achten Het Oranjokrnis en liet Provinciaal Comité zich verplicht en beroep to doen op de algemeono lief dadigheid, ton einde in staat te wor den gesteld, aan de zwaar beproefde gezinnon van visschejs en andere schadelijdenden doeltreffe nde hulp te vorleonon en de middelen terug te go ven om hun broodwinning te her vatton. Het zal daarom op hoogon prijs worden gestold indien plaatselijke comités de geldinzamelingen willen ter hand nemen. Alle giften, welke zullen inkomen by tien penningmeester van HetOranje- kiuis (jhr. mr. Ij. H. J. F. van Bever voorden tot Oldemoulon te Amster dam) zullon aangewend worden voor leniging van nood en schade in Zee land on in andere deelen des lands, terwijl alle gifton, wolke bij don pen ningmeester van het provinciaal co mité (mr. J. F. van I)einso te Mid delburg) zullon inkomen uitsluitend voor Zeeland zullen worden besteed. Met don nieuwbenoemden adjudant van don minister van Marine, luit. tor zoo lo kl. mr. J. C. de Jager, doet tevens eon rechtsgeleerde zijn intrede in dat departement, waar onder het tegenwoordig personeel tot dusver nog geen jurist werkzaam was, hoewol zich ook daar verschillende aangelegen heden voordoen, waarbij vaak rechts kundige quaesties rijzen. Na in 1904 mot de voorbereidende studiën te zyn begonnen en candidaats- oxamen mot goed gevolg te hebben afgelegd, word dezo officier, in 1905 geplaatst op hot wachtschip to Amster dam en door het marinebestuur in de gelegenheid gesteld gelijktijdig aan de universiteit zijn verdere studiën voor do rechtswetenschap te maken. In 1907 in het doctoraal examen geslaagd zijnde, promoveerde luit. ter zee Do Jager in hetzelfde jaar tot doctor in de rechtswetenschap. De doet. jur. officier deed in de volgende jaren den gewonen dienst in het offieierskorps der zeemacht. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic, maakt in de Staatsct. bekend, dat de verzonding over Turkije van postpakketten voor Tripoli tijdelijk is gestaakt. De Militaire Commissie uit Nederland. De Ixmdensche berichtgever van het llbl. meldt „Omtrent het bezoek der Neder- landscho militaire commissie aan de fabriek van Armstrong te New-Castle, verneem ik het volgende Woensdag 4 October jl. bezocht do commissie de Armstrong kanon- en staalfabrieken (Elswick Works). Daags daarna woonde zij in don polygoon van Sillota, aan de Solway-baai nabij Carlisie, schietproeven bij met kanon nen van 10 en 15 c.M., een houwitser van 12 c.M. en twee veldkanonnen van 7.5 c.M. Den volgenden dag wor den de groote Armstrong kanon- en staalfabrieken te Manchestor (Open show Works) bezichtigd en de com missie in de gelegenheid gosteld ka nonnen van de zwaarste kalibers en de zwaarste pantsers te bezichtigen. Zaterdag 7 October vertrokken de commissieleden via Orimsby en Got- tenborg naar Bofors (Zweden) om do kanonfabriek aldaar te bezichtigen." Chris t.-h istorischen en Kabinet. Aan het slot van oen gedachtonwis- seling met do Standaard schrijft „De Nederlander, het orgaan dot Christo- lijk-historiwhen „De Standaard wil ons dwingen, ons met handen en voeten over to geven aan het Kabinet. Trouw en eerlijk hebben wij het Kabinot gesteund als Christelijk Ka binet, on or zijn momenten geweest, waarin het Kabinot moer genoegen beleefd heeft van do Christolijk-His- torischen, dan wel van de Anti-Re- volutionnairen. Kn ook nu nog hopen wij in dien weg to kunn'on doorgaan. Wij kiezen niet gelijk de Roomseh-Katholieken in 1891, togen het kabinet partij, omdat het oon zaak wil invoeren waartegen wij bezwaar hebben. Maar men verge niet, dat wij ter wille van het Kabinet ook datgene goedkeuren, wat voor ons het land schadelijk toeschijnt. Het geldt bij den vorzekeringsdwang beginselen van groot belang. De vraag is b.v. of wy niet geraken op den weg van het staatssocialismeof op don duur wet on overheid het loon zullen hebben vast te stollen ook van hen, die arbeiden in particulieren dienst; of het reahtvaardig is een doel dor maatschappij geldelijk te bevoordeelen boven een ander deolof hot geraden is, het volk to dwingen zich te ver zekeren, in plaats van het daartoe slechts aan te moedigenof het aan gaat den arbeiders spaardwang op te loggen, ton einde den staat te ontnef- fen van den last, dien oude en inva lide arbeiders hem veroorzakenof het raadzaam is regelingen in te voe ren, die noodeloos zeer zware kosten veroorzaken of niet het leunen op de schatkist tot nog meer zorgeloosheid dan thaus, en tot ongeoorloofd ren- tobejag. zal leiden. Over al die. en soortgelijke vragen kan verschillend worden gedacht. Maar welk antwoord oon ioder op die vragen moge geven, nimmer luidde hetWy moeten hot Kabinot steunen, en dus De Standaard moge ons deswege scherp voroordeelen, wij hopen dat de Christolyk-Historische Kamerleden ge dachtig zullen zijn aan de spreuk van Groen Onze kracht ligt in ons isole ment. Üo obstructie geëindigd. Mr. P. J. Troelstra besluit een ar tikel „Gewonnen strijd" in Het Volk aldus: „Het thans verkregeno kan door onze partij als oen volledige overwinning worden geboekt. Een overwinning allereerst op den geest, die sprak uit de woorden van Lohman op 21 Sep tember „Laten wy dat voorstel van den heer Troelstra niet aan nomen, want het is noodeloos tijdverlies om er over te praten nu wij van te voren weten, dat wy het toch niet zullen aannemen." En verder: „Ik houd vol, dat de Kamer het recht heeft niet in behan deling te nemen een voorstel, dat naar haar meening geen effect kan hebben." Hiertegenover staat het thans geno men besluit, waarbij de rechterzijde zelve mede den dag vaststelde, nog vóór de begrootingen, voor een afzon derlijke behandeling van ons voorstel, zeker, om het tijdstip, waarop het nu werd ingediend, gewijzigd inden vorm, naar in wezen hetzelfde en dat dan ook evenmin zal worden aangenomen, even weinig „effect kan hebbon", als dat eerste. Het is deze geest, de d ai vel van hoogmoed en eigengerechtigheid, van machtfanatisnie en gebrek aan eerbied voor minderheden, die door ons ge tuchtigd, ja, overwonnen is. Daarom is onze overwinning niet slechts eene van één partij, daarom is zij zelfs nog moer dan een erkenning van het recht en de beteekenis der innssa, |die in [eenj kiesrechtstrijd staat achter die partij. Zij komt elk:: min derheid ten goede, zoodat de strijd, door ons gevoerd, er een was voor het recht der minderheden in het al gemeen. Er was in dezen onzen strijd een mooi stuk ethiek, die hem zoo sym pathiek maakte in breede kringen. Eon kleine groep, vechtend tegen zoo groote overmacht, met wapenen aan haar gereglementeerd recht ontleend, voor een eerlijke zaak, voor de vrij heid van het woord, voor de handha ving van haar recht. Mannen, ver plicht te toonen, dat zij karakter be zitten, en die daardoor eens een enkele maal van dat parlement, tooneel van zooveel karakterloosheid, de bezieling van het goede voorbeeld doen uitgaan. Met vroolijke opgewektheid, mot het blijde gevoel, dat oen gewonnen strijd geeft, gaan wij thans verder ons voorbereidend voor het kiesrecht debat, dat nu toch gehouden zal wor den, ter uitvoering van het program, op ons Paaaehcongres vastgesteld voor den Rooden Dinsdag on wat daaraan vastzit. De rechterzijde hooft zeker wel het het hare gedaan, om tijdig van te voren de aandacht des volks op dat debat te vestigen en do beteekenis ervan to verhoogen De meesterknecht van den heer E. M. Mok, koopman in lompen en metalen to Rotterdam, ontdekte hodon- ochtend, dat er in den afgeloopon nacht inbrekers geweest zijn in de pakhuizen van zijn patroon aan de Tweede Lom bardstraat No. 56—58. Bij oen door do politie ingesteld onderzoek bleek, dat de inbreker? zich toegang verschaft hebben door een aangrenzend onbe woond huis. Van het dak van dit huis was gisteren reeds het lood gestolen. Van dat dak hebben de inbrekers zich door een soort koekoek laten zakken op den zolder van een der pakhuizen van den heer Mok. Na vervolgens uit de zolderdeur oen paneel getrapt en een styl weggebroken te hebben, kwa men zjj in het benedengedeelte van de pakhuizen. Daar zijn 25 kilogram tin en 25 kilogram zilverpapier, tot een gezamenlijke waarde van f 80, f 3 aan gold, een gummijas en een broek ge stolen. Een flesch mot petroleum heb ben de inbrekers achtergelaten. Te Biervliet is onbeheerd t komen aandrijven do hoogaars „Bru 106" van Bruinisse. De boot was in zwaar be schadigden toestandhet schip miste o.a. roer en zwaarden. De verkiezing in I. Bij de te VGravenhage gehouden verkiezing voor een lid van den Ge meenteraad in het kiesdistrict I zijn candidaat gesteld de heoren mr. E. L. Van Einden, (a.-r.), J. H. De Kleer (s.-d.) en M. A. D. H. Schalekamp (a.-r.). Goed weggeborgen. De landbouwer G. te Albergen (Overijsel) had onder den vloer van zijn slaapkamer een cacaobns gebor gen in die bus zat een ijzen lastje, in dat kistje een houten doosje, en in dat doosje een spaarpotje met f540. En nu is toch zijn geld verdwenen Achter den Hoorn, op Texel, is op 't strand een ljjk, geheel zonder kleeren, aangespoeld. Terwyi de visscher Van Rooien gis termorgen nit de vestinggracht te Naarden zyn aaldobbers ophaalde, was hij niet weinig verbaasd, verschrikt zelfs, toen er by een dobber een groote levende reiger aan den haak zat. Waar schijnlijk had het dier een aal naar binnen geslikt. Aangezien het onmo gelijk was den haak te verwijderen, doodde hjj het dier, om het nit zyn lijden te verlossen en nam het als buit mede naar huis. (Hbl.) Ongeveer een maand geleden heeft een man, die een valschen naam opgaf, kans gezien bij de Haarlemsche Bank vaische stukken to beleenendaardoor is de bank voor f 700 benadeeld. Een Haagsche en een Arasterdamsche in stelling zijn op gelijke wijze bedrogen. De justitie is ermee in kennis gesteld. Een troep zigeuners, ongeveer 50 man sterk, heeft gisteren bij Broek- Si ttard beproefd over de grens te trekken. De marechaussee uit Sittard, tijdig door den burgemeester van Broek- Sittard gewaarschuwd, hoeft de zwer vers tegengehouden. Gisteren hadden zij bij Susteren getracht op Neder landsen gebied te komen. In de cavaleriekazerne te Haarlem kreeg een wachtmeester-hoefsmid zulk een geweldigen slag van een paard tegen het schouderblad, dat genoemd lichaamsdeel brak. Spoedig word ge neeskundige hnlp ingeroepen en na verbonden te zijn, werd de gekwetste por rijtuig naar het hospitaal ver voerd. Bedreiging. Een schilder te Amsterdam had reeds geruimen tijd een bestuurslid van „Liefdadigheid naar vermogen" bedreigt, bewerende nog geld van het genootschap te moeten hebben, wat onjuist was. Het bestuurslid ontving dezer dagen weer een dreigbrief, bovendien werd zijn woning door den schilder, die niet wel bij het hoofd schijnt te zijn, gepo-t. Toen Woens dagmiddag do man weer voor de wo ning heen on weer drentelde, ver toonde hij oen revolver. Hierop werd de politie gowaaarschuwd, die den man arresteerde. Op hem werd een met 6 patronen geladen revolver bevonden. Do man bewoerdo dit wapen voor zijn eigen veiligheid irf zijn bezit te hebbon. In verband echter met de vroeger reeds door hem geschreven dreig brieven, is de man ter beschikking der justitie gesteld. Aangereden. Gisteren, by het vertrek van de stoomtram tp 3.05 uit Egmond-aan- Zee, wilde eene vrouw op de juist in beweging zijnde tram stappen, doch struikelde, viel en werd door den goederenwagen aangereden. Toen zij werd opgenomen, bleek zij reeds to zijn overleden. Aardgasontploffing. De vrouw van een arbeider aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer stond met haar 13-jarige zoontje naar het borrelen van het water in een welput te kijken. De jongen stak een lucifer aan en een vreeselijke vlam steeg uit den put op? De vrouw stoud in brand en vluohtte haar huisje binnen. Nadat men haar geholpen had, bleek zij zulke brandwonden aan hoofd en handen te hebben, dadelijk deskundige hulp moest worden ingeroepen. Te Onderspekholtz (L.) is een zware brand uitgebroken in een blokhuizen en de schuren, genaamd de Fieren- schats. Daar een 6-tal woningen en de schuren en stallingen een groot vierkant vormden, was hot gevaar groot, dat het geheele blok een prooi der vlammen zou worden. Vooral aan de hulp van de Staatsmijn Wilhel- mina is het te danken, dat niet het geheele blok afbrandde. De schuren en stallingen en de woning van een 5-tal huisgezinnen werden een prooi der vlammen. Vee en gedeelten van inboedels konden gered worden. Drie zengen met biggen kwamen in de vlammen om. (L. K.) Üe hooge kaanprijzen. Men schrijft aan de N. Crt. De kaashandel doorleeft thans een ongekenden toestand. De kaasprjjzen toch zijn zóó abnormaal hoog, als ze nooit te voren waren. Wordt in nor male omstandigheden ongeveer f30 of nog minder per 50 K.G. betaald, thans nadert de prijs van de Edam mer kaas de f 50. Een verschil, dat ongeveer f 0.80 per Edammer kaasie beteekentl En dat, waar nu zelfs de kwaliteit met de week minder begint te worden. Die priisverhooging geldt ook voor de Friesche kaas, die thans in Noord- Holland wordt aangeboden voor f40 en meer, terwijl anders ongeveer £20 wordt betaald. Als oorzaken voor deze ongekende duurte noemen de boeren èn de min dere melkopbrengst èn het duurdere bijvoeder, dat door den boer moet worden gekocht. Of echter deze twee omstandigheden een zóó hoogen prijs billijken, is iets, wat aan sterken twij fel onderhevig is. Meer te verdedigen is het denkbeeld, dat de boer profiteert van de gelegenheid, daar hij weet, dat de koopman tot koopen gedwongen is, zelfs al znllen de prijzen nog hooger gaan iets wat de kaasboeren voor spellen. Dezen weten en bemerken, dat de kaaskoopers elkander de stapels onder den neus wegkoopen. Een voorbeeld Een boer wil een kaaskooper een stapel laten voor f45'/j, terwijl deze hem nemen wil voor f 45, waarmee de kaas, de omstandigheden in aanmer king nemend, goed is betaald. Terwijl de koopman zich even afwendt, komt een collega naar den stapel en de boer, ziende dat er goede vraag is, vraagt f 46 '/a en verkoopt hem daarvoor aan den tweeden kooper. Dezelfde omstandigheid, die de boe ren aanzet tot het vragen van steeds hooger prijzen is oorzaak, dat er in den kaashandel enorme verliezen wor den geleden. Wat toch is het" geval. Gewoonte is, dat buitenlandsche kaashandelaren in het voorjaar van Hoiland8cbe kaaskoopers enorme hoe veelheden kaas op voorkoop koopen, met levering gedurende het geheele jaar. Als prijs wordt dan gewoonlijk vastgesteld die van het oogenblik, dus die, welke geldt in de week, dat het contract wordt afgesloten, of die, welke het vorige jaar heeft gegolden. De koopman, verplicht tot leveren, ook nog in deze maanden, van de nog niet geheel opgevraagde voorkoopen, is thans genoodzaakt, telkens weer te koopen op de markten. Bovengenoemde enorme geschillen nu zijn oorzaak van de zeer groote verliezen, welke som mige firma's lijden. Vooral in Zuid- Holland ook zyn deze groot. We hoorden van firma's die tengevolge der hooge prijzen van f 40 tot f 80,000 verloren, ja, zelfs van een, wier ver lies meer dan een ton bedraagt. Een gevolg hiervan is geweest, dat men zich zelfs tot den minister heeft gewend met het verzoék tusschenbeide to treden en te trachten de bedoelde contracten verbroken te krijgen, daar hier zeker van force majeure kan wor den gesproken. Tot heden echter nog zonder resultaat. De kaaskoopers hopen op spoedige verandering! Enkelen voorirten een reactie en wel een zeor sterke Zij baseeren die hier op, dat het kaas- verbruik veel minder zal worden, daar kaas nu zoo langzamerhand eerder onder de luxe-artikelen, dan onder de levensmiddelen kan worden gerekond. Hoe dan ook, te hopen is het zeker in het belang van den Nederlandschen kaashandel en waarin de producenten toch ook na zijn betrokken, dat een spoedige verandering intreedt opdat nog niet grooter schade zal worden aangericht, die zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben. GOUDA, 13 October 1911.- GASCONTROLE. 13 Oct. 1911, 10 uur voormiddag. Druk 42 m.M. Lichtkracht 14.44 Kaarsen. De administrateur L. Brouwer, van het hospitaal alhier, wordt 31 dezer als zoodanig overgeplaatst hij het hosp. te Assen. De Goadsche Coöperatieve Brood bakkerij en Verbruiis vereeniging „Ons Voordeel" hield gisteravond in het café „Het Schaakbord" een ledenver gadering voor de afdeeling Brand stoffen. Een gering aantal leden was tegenwoordig, terwijl de vergadering van zéér korten duur was. Hoofdzaak voor deze vergadering was de rekening en verantwoording van Jen penningmeester, waaruit de volgende cijfers zyn genomen. Steenkolenontvangst f 11332.24 '/lf uitgaaf f 11196.77, saldo f 135.47'/,. Anthraicetontvangst f 1660.77'/,, uitgaaf f 1627.31. Het saldo bedraagt f 29.63l/j, daar nog enkele uitgaven moeten worden gedaan. Na de rondvraag, waarbij maar héél weinig in 't midden werd gebracht, werd de vergadering gesloten. Muzikale Kunst. Gouda krijgt dezer dagen bezoek van het muzikale Duo-Rotowsky, dat in Hydropl&ne (alias Trekschuit) ge heel Europa bereist, en in de plaatsen waar hun vaartuig hen brengen kan, muziek-avonden geeft. De vreemde naam, waaronder het echtpaar reist, is slechts een incog nito, dat deze hoogstbeschaafde men- schen, beiden afkomstig nit de hoogere kringen der maatschappij, hebben aan genomen, om zich geheel aan de kunst te kunnen wijden. Op schitterende wijze heeft het echtpaar Rotowsky op zijn reis in Noord-Holland en ook te Amsterdam duo's voor viool en piano ten gehoore gebracht. Het programma bevatte werk van Bach, Beethoven, Handel, Schumann, Schubert, waarvan de uit voering getuigde van groote virtuositeit Het is niet het doel dezer kunste naars concerten te geven tegen hoog entree, zij geven zich aan de kunst bijna om niet. lieden en morgenavond conceiteert het duo-Rotowsky in Hotel „Neuf" te Boskoop en weldra zal hun woon schip ook te Gouda ligplaats nemen en zullen onze ingezetenen kunnen genieten van werkelijk muzikale kunst. Het Betuur van de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda heeft besloten met het oog op de buitenge- woott hooge prijzen van levensbe hoeften, aan alle gehuwde, mannelijke vaste werklieden vanaf 18 October a.s. tot 10 April 1912, een extra toelage uit te keeren van f 1.per week; de kosten hieraan verbonden, worden be streden uit het „Ondersteuningsfonds 1908", welk fonds ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Vennoot schap werd opgericht. Het oprichten van gevallen boomen. Ook het Vad. fieeft inzake het op richten van gevallen boomen te dezer steden inlichtingen gevraagd. Het blad schrijft daarover In Gouda heeft men nl. vroeger leeds omgevallen boomen recht gezet, en met succes. Doch er is een „maar" bij. Alle rechtgezette boomen waren nog jong, niet ouder dan twintig jaar. Zoodra zij deze leeftijdsgrens over schreden hebben, behoeft mon aldus de inlichtingen der betrokken deskun digen er niet aan te beginnen hen weer rechU te zetten. De kans op sucoes is dan zoo goed als buitenge sloten. Wel is het mogelijk oudere boomen te verplanten, wat natuurlyk een groot verschil maakt met het op richten van doorstorm gevallen boomen In dep regel worden flie boomen voor dat doel voorbereixl op de wyae zooals dat reeds vroeger door ons is ge- scbeUt. Doch, zooals gezegd, Voor het op richten van gevallen boomen is 2t jaar de leeftijdsgrens. Gok niet alle soorten boomen kunnén weer opgericht worden. Eiken bijv, komen daarvoor niet in aanmerking, daarentegen wei iepen, populieren, platanen enz., in het kort die soorten, welke geen pen wortel hebben. Waddinxvben. Gisterenavond hpeft in het café J. Burghart alhier een vergadering plaats gehad van de steen- kolenvereenigir.g Ons Belang. De vereeniging telt thans 274 leden Besloten werd van de geleverde steen kolen, die aanvankelijk tegen f 1. waren genoteerd, 10 ct. te restitueeren. Het aantal bestuursleden dat tot heden 5 bedroeg, werd uitgebreid tot 7, waarvoof werden benoemd A. van Nielen en W. van Ringelenstein. Bobkoop. Ten nadeele van R. G. en J. G. B. alhier, zijn dezer dagen rij wielen ontvreemd. De politie is met een en ander in kennis gesteld. Herhaaldelijk komen in den laatsten tyd rijwieldiefstallen voor, men zij dus voorzichtig met het achteloos neer zetten van fietsen. Door den veldwachter H. werd gisteren aangehouden zekere W. Baks nit Waddinxveen, verdacht van dief stal van een rywiel alhier. Door genoemden veldwachter aan een streng verhoor onderwerpen, be kende hij het rijwiel in de rivier de Gouwe te hebben geworpen, hetgeen waarheid bleek te zijn. Proces-verbaal is opgemaakt. Het 4-jarig zoontje van den boom- kweeker Boer, wonen Je aan den Otweg alhier, viel gistermiddag in een onbe waakt oogenblik te water. Toen men de kleine miste vond men ze drijvende. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet meer baten. TOOIT BE Ui- haak GROOTE DAO, tooneelspel in 3 bedry ven door A. H. van der Feen. Na een afwezigheid van enkele jaren hebben wy gisteren-avond het genoe gen gehad in Gouda weder eens voor ons te zien optreden de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Too neel". En waarlijk, het is voor de tal rijke bezoekers van de 1® Abonne mentsvoorstelling in de Sociëteit „Ons Genoegen", een avond geweest van buitengewoon kunstgenot. Of was het niet een uiting van hooge kunst, het schitterend spel, dat Mevr. Mann- Bouwmeester ons heeft laten zien in de rol van Louise van Heerde Heeft zij ons allen niet meegesleept, als zij ons in ongeëvenaard spel liet aan schouwen, waartoe de hartstochtelijke liefde voor haar pleegkind haar in staat stelde? Bewees de ademlooze stilte in de zaal niet, hoezeer zij de innigste snaren van onze ziel deed trillen van medegevoel voor de rade- looze en diep ongelukkige vrouw Alvorens echter verder te gaan met de bespreking der rollen, willen wy in korte trekken den inhond van het stuk weergeven. Van Heerde, een zeeofficier, is voor drie jaren gedetacheerd in Iqdië. Zijn vrouw, Louise, heeft hij in het vader land achtergelaten met oen pleeg dochter, de nu zeventienjarige Marie Vos, een allerliefst meisje, dat door het kinderlooze echtpaar op driejarigen leeftijd als kind is aangenomen. Haar beide pleegouders houden zielsveel van haar. Haar eigen vader, Vos, een aan don drank verslaafde werkman, die ook door zijn omgang met een vrouw van min allooi, alle eergevoel heeft verloren, komt enkele weken voor Van Heordes' terugkeer zijn kind op- oischen. Louise is radeloos. Nadat bij zijn kind heeft gezien, is hij voor geld, zelfs voor een vrij aanzienlijke som, niet vatbaar en wil zijn kind dien avond reeds komen halen. Zijn blikken verraden maar ai te duidelijk, wolk vreeseljjk lot de ongelukkige Marie te wachten staat. Nadat Louise de adviezen heeft ingewonnen van Dr. Prins, haar geestelijken, en Ad vocaat Verschuur, haar rechtskundigen adviseur, die haar echter geen hoop kunnen geven, is zij de wanhoop nabij. Vos komt terug, en na een onderhoud zonder eonig gunstig resultaat, doodi de ongelukkige pleegmoeder in een verschrikkelijk oogenblik den ontaar den vader door hem vergiftigde cog nac te laten drinken. De misdaad komt niet uit, daar de plotsolinge dood van Vos wordt toegeschreven aan mis bruik van sterkeh drank. De diep rarfipzaligo vrouw bekent later haar daad, aan haar man, die vhaar echter vol afschuw van zich afstoot en met zijn pleegdochter haar verlaat. Ook bij Advocaat Verschuur, die haar be kend heeft hartstochtijk te beminnen, noch bij Ds. Prins, vindt zij eenig medelijden. Zij allen blijven in haar zien de moordenares, en niet de vrouw, die haar kind redde van een wissen ondergang. Zij verklaart goen spijt te hebben haar daad, integendeel, zij roemt dat noodlottig oogenblik als do redding van haar kind, als „Haar Groote Dag". Nergens troost kunnende vinden maakt zij, na oen scène met Ds. Prins, in diens tegenwoordigheid, ook door vergif een einde aan haar troosteloos bestaan. Zooals wij reeds zeiden, onvergetelijk bluft ons ae uitbeelding van de hoofd rol door Mevr. Iheo Mann-Bouwmees ter. Het oogenblik, waarop zij, in het 1° Bedrijf, bemerkt, dat Adv. Ver schuur voor haar iets anders gevoelt dan vriendschaphet vreeselijk mo ment van het toedienen van het ver gif aan Vos haar bekentenis aan Van Heerde, in het 2® Bedrijf, en de slot scènes met Verschuur en Ds. Prins in het laatste Bedrijf, het zijn slechts enkele der vele momenten, .waarin wij gelegenheid hadden het talent van deze gevierde kunstenares te bewon deren. Het zyn momenten, die nieti licht uit onze herinnering zullen ver dwijnen. Op waardige wijze werd de hoofd persoon door de overige acteurs bij gestaan. Mevr. Lobo-Braakenttick'gnf ons een allerinnemendst bakvischje te zien in de rol van Marie Vos. De heer Van Schoonhoven als Ds. Prins was uitstekend, evenals de heer Maurice Meunier als Adv. Verschuur. Ook de heer Ko van Dijk had gelegenheid in zyn kleine rol van Van Heerde ons zijn talent te doen bewonderen. De rol van Vos, den ontaarden vader van Marie, werd door den heer Holtrop weergegeven op een wijze, boven on zen lof verheven. Vermelden wij ook nog met sym pathie de vertolking van den nog schuchteren en eenigszins onbeholpen gymnasiast Heinze door den heer FernanUen en de rol van Antje door Mej. de Leurdan kan men begrijpen, dat allen hebben medegewerkt om de opvoering van „Haar Groote Dag" tot een buitengewoon succes voor „Het Nederlandsch Tooneel" te maken. Dank zy de uitstekende regie van den heer W. P. de Leur zagen ook de tooneelen er smaakvol uit. Als noviteit vermeldon wy, dat de pauzen werden aangevuld door muziek, waar mede men weder tot vroogere'gewoon- te is teruggekeerd. Vergissen wij ons niet, dan znllen velen deze verandering met sympathie begroeten. Voetbal, Het wedstrijdprogramma van den N. V. B. luidt voor a.s. Zondag Sportman—Olympia I, te Leiden, scheidsrechter H. B. ter Braake Zeist-—Hermes (Schiedam) R.V.C. (den Haag)~D.O.S., Utrecht; Vlaard. F. C.Voorwaarts, Utrecht. Voor den Goudschen V. B. worden gespeeld le kl. B.V.V. (Boskoop)W.F.C. te Woerden, B. Plantenga Excelsior—Olympia II pp hot terrein aan den Rottordamschen dijk, N. do Bruin K.F.C. (Kralingen)—T.O.P. op het terrein in de Winterdijk, J. Hardeman; 2e kl. V. W. Gouda -Sparta te Haastrecht, W. Sanders Excelsior II—Excelsior te Moordr., A. Wieringa. 5d0 Kl. Trokking van Vrijdag 13 Oct. No. 6506 premie van f 3000. 2601 en 17315 f 100. Prijzen van f 70. 510 SS VfH mo mm 5179 5074 0979 7127 10187 11810 78 19900 1!*W8 13901 I8M6 14866 10512 10975 17958 18817 18780 04 19Q0H 90108 KERKNIEUWS. Roomsch-Kath. Kerk. Do bisschop van Munster heeft zijn diocosanen doon weteh dat zij dio be schikken om hun lijk to doon ver branden elke geestelijke bijstand vóór en na het overlijden,,zal worden ont houden, Ook aan hon die hun medo- working bij de verbranding verloenen. Wijlen mevrouw dé wed. O. H. Cal- lenbach geboren Schüssler, to Nijkork o/d. Velnwo overleden, heeft de vol gende legaten vermaaktaan de diaco nie der Horv. gemeente aldaar f 500, de christelijke school te Nijkerkerveen f 500, de diaconie der Herv. gemeente te Amersfoort f 506, het weduwe- pensioenfonds der Herv. Synode f 1000, aan de vereeniging tot evangelisatie te 's-Heriogenbosoh f 500, en aan do Nederlandsche zendingsvoreeniging to Rotterdam f 1000. AMERIKAANSCHE STOOMVAARTLIJNEN. Het- stoomschip Nieuw-Amsterdam van New-York naar Rotterdam, ver trok 12 Oct., voorin. 8 uur 25 min., van Boulogne s/M. Het stoomschip Hoüandmvan Bue- nos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 11 Oct. van Santos. Het, stoomschip Delflandvan Bue- nos-Ayres naar Amsterdam, arriveerde 11 Oct. te Santos. GROENTEN-VEILING. Vrijdag 13 October. Bloemkool 1® soort van f 0.15 tot 0.p. st.Idem 2° soort van f 0.07 tot f 0.0 p. st. Wortelen f 6.50 tot f 0.— p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.— p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0.— per mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.— tot f 7.—, idem (groene) f 4.— tot f 8.per 100. Snijboonen f 5.50 tot f 0.— per duizend. Spercieboonen f 1.36 per duizend. Uien f 4.50 tot f p, 100 p. Roodekool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. por stuk. Groenekool 4'/« ets. per stuk. Andijvie f 3.— tot f 3.75 per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.— per mand. Kroten f 3.60 tot f 4.50 per 100 bos. dingen zijn naar de havens van be stemming vertrokken. Rome, 12 Oct. De „Giornalo d' Italia" ontving een telegram uit Tri polis mededeelend, dat tijdens het bombardement 300 gevangenen, waar onder 50 zeer gevaarlijke, ontsnapt zyn. Rome 12 Oct. Uit Tripolis wordt aan de Giornalo d'Italia geseind „Ambiëren, die zich bij de Italianen hebben aangesloten, verklaren, dat de toestand van de Turksche troepen, die zich naar het binnenland teruggetrok ken hebben, hoe langer hoe wanho piger wordt, en dat het aantal deser teurs zeer talrijk is." Konstantiuopel 13 Oct. Het ge rucht loopt, dat er over gedacht wordt do Tripolitaan8che kwestie aan de uitspraak van het Hof van Arbitrago te onderworpen. De opstand in China. Londen 12 Oct. In het Telegram van den Britschen gezant te Peking aan het ministerie van buitenlandscho zaken, waarin hij mededeelt, dat Woes- jang door opstandelingen is ingeno men, zogt hy o m. het gevocht duurde don geheolon nacht door. Een dotache- inont soldaten uit lloran ter sterkte van 1000 man wordt heden verwacht. De buitenlandsche kolonies worden bewaakt door matrozen en vrijwilligers. Hanksu 13 Oct. Achtereenvolgens aankomendo afdeelingen gouverne mentstroepen worden door rovolution- nairen opgewacht, die trachten hen te bewegen zich bij den opstand aan te sluiten. In den nacht had eene slachting plaats onder de Hantsjoo's met hunne huisgezinnen. Do gevan genissen werden geopend, waarop do gevangenen ontsnapten. Vootsjang en Hanjang zijn krachtig versterkt en stukkon zijn in battory gebracht, terwyl in het arsenaal to laatstgonoomder plaatso volop munitie aanwozig is. De opstandelingen achten zich in staat aan den tegenstand hot hoofd to bieden. Hot brandstichten houdt aan inaar de boosdoeners, die worden gevat, worden streng gestraft. Peking 12 Oct. Do Hankou-Spoor-| .weg is over oen afstand van 20 mijl opgebroken, de bruggen zijn vernield en de toestand is uiterst kritiek. HLissabon 13 Oct. Het militaire hoofdkwartier te Porto geeft konnis |van een telegram uit Villa Real, mol-1 donde dat de saamgezworonen nog |stand houden te Hegirei. Verschil lende afdeelingen bewaken hen. Port Say 13 Oct. Volgens medo- deelingen van Marokkanen die op de markt te Adjiroud kwamen, is do Kashall Dinsdagmorgen aangevallen door 500 Marokkaanscho ruiters. Zijl zeiden verder, maar do'bevestiging Idaarvan dienst te worden afgewacht, dat do Hpaanscho troepen verslagen werden en gevoelige verliezen 1 den. Honderd man zouden onthoofd zijn,[ een compagnie infanterie zou nog in Solouan zijn ingesloten, de rest der Spaansche troepen is naar Ackerman gevlucht. Hedennacht is afgebrand het huis van M. Groot te Leek (N. H.) Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade Hedenmorgen brandde bet huis van O. Wemrai te "Wilderv/ink door onbekende oorzaak af. De timmorliedenstaking. Men seint ons uit Leeuwardan. De bemiddelingscommissie uit de burgerj die aangewezen is om haar oordee te zeggen over de staking verklaarde dat zij de staking ongemotiveerd acht. Tripolis, 12 Oct. De kanselier heeft aan de autoriteiten een brief van Munir pasja ter hand gesteld, waarin deze den wensch uitspreekt te onderhande len over capitulatie. Odessa, 12 Oct. Byna alle buiten landsche stoomschepen met graanla- van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 767.5 te Miinchen, laagste stand 755,5 te Bodo. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidwostolyke wind nevelig tot zwaarbewolkt, mogelyk regenbuien, zelfde temperatuur. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen.Jupes, Jupons, Kohes en Japonstoffen alsmede eene groote keuzo PBLTIHIJRÜ van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concujrreerende prijzen. Aanbevelend, MARKT 20, GOTJDA. VAN DUN Effectenhandel te A insUrdum 13 OCT. 1911. Vorifo Koer» *an Stiutsleenmgcii 1 Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. 837g 84"/H Oostenr. Belastingvrije j Kronenrento 4 pet. Jl^/igi 913/k Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 6 pet. i. OdI. (Gr. Russische Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nieolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. 1 Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico Afl. Binnenland Obl. 5pct. Brazilië. Funding Lee ning 5 pet. Obl. 1889 4 pet. Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. its tik- cu Cretlict-lustel- llngen. Ned. Bankaandeolon Intlustr. Ondernemingen American Car A Foun dry Comp. C. v. A. l.Smelting ARefining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cy. Cort. v. A. U. 8. Steel Corp. Cort. v. Gew. Aand. Kul. Urctliet Instelt, en Cultuur Ondernemingen Handelsver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-My. C.v.A Mijnbouw Mljen Ketahoen" Mijnbouw Mij. Gew. Aand. IlodjangLebong, Mijn bouw My. Aand. Great Cobur Aand. Petroleumünéern. Dorische Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. My.totExpi. v Petr. Bronn. C.v.A .Shell" The Tronsp. A Trad Cy. C. v. G. A Scheepvaart M(|eii Ned.-Ara. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zee land" Preferente A. Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Tabak -Ondernemingen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe AaahanTabak Mij. Aand. Silau" Aanban Tabak Mij. Aand. IMveraeu- Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Gert. v. Aand. Spoor wegen. Iloll. IJzeren Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Hpwmy. Serie A-H Obl. 3 pot, W arschau-W oenen 04 1 1003/,! 100'/,, 89 89", 92 92'/, «7 90 48 - 104'/, 86s/, 58'/, 2Q8V» 203'/, ox iliv. 48'/. 66'/, 25'/, «0'/„ 57'/, 230 348 187 180'/, UB'/j 87»/, 583 61 587 00 159'/. 166'/, 450 142 435 105 115 14'/, H7» 116»/, U6J/g 17'/, 18 42 - 4% 9»/,. 9"/„ 81'/, 81'/, 99'/, Wlu j 66*/l. 199 i 123.- 99»/ 99'/, 30'/ 29'/, 101 e.c 160s/, n"/„ 101'/, 1017, Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erio Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Prewieieeniuge*. Amsterdam Aand.3 pet Hongarye. ThoL gifiirungs-Ges. 4 pet. j 162'/J GELDKOERS. Prolongatie 2'/4--2"J pCt. Holl. fondsen markt flauwer gestemd ook locale fondsen. Tabakken beter en vast. Oliewaarden en Rubbers iets lager evenals Petroleum aand.waarvan Zuid- Perlak tot lageren prijs werd aangebo den. Amerikanen over 't algemeen in flauwe stemming. Geld meer gevraagd.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2