iSC». mmumn. E. Alter racht 269‘ AG, EWAAIL m eskleeding. f gedeelten I* 1HT n Stok. I Donderdag 19 October 1911. 50e Jaargang. KENNISGEVING. Buitenla.nd.sch. Nieuws. Enj.ïten laxxcd.. Bijna Bezweken. D-A-. lier, de°] tr. 222, No. 11693. wing! HVUMtll’ |<Uz wordt lin ten van andere XT5.®-cl“ws- en. ttoox Q-o’ulqLsl ezx OxxxstroZfcezi.- Verschijnt dagelijks E. ALTER sht 2691, AG. Telefoon Intérc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Interc. 82. B stad aan huis den algemeenen schoolplicht. (Naar het Duitsch.) 21) (Wordt vertolgd.) Zn., Gouda. i” 8 Va uur Alg. Vereeniging INRTCHTINGRN WELKE GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal Idem franco per post de Ge- België hul* doen verlichten. jp Rotterdam, idiplomeerd te tan 2 of meer tien. Vertalin- AVERNIJ rdt te niet lit het hub 4, muren, en door i Sunlight ordeeligste dan ooit bij het algemeen kiesrecht on LG, meth. spreken leschikbaar om en. Nadere in land adres. S'/i uur, Alg. irt-Club „Ter cod» 'WRS idruppels a f 0,75. B*- te Igengcn, •oode doezen, doch woord »K.ina- ze fabriek af- Ét enrood” 8 uur, zien. S.D.A.P. s Genoegen,” 0 Vergadering itieve Brood- Lksvereeniging GOUDSCHE COURANT. oed. en ADRES: f 1.25 1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad,1.50 Idem franco per post190 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Lange Tiesdeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren louw- en Wo- Spieringstraat r Vergadering an Armenzorg, geregeld tijdig ontvangen van i, vennakelijk- dan in onze Felix volgde de hooge gestalte met oogen, die betooverd schenen. Niet alleen de man in hem werd door hare volmaakte, zeldzame schoonheid ge boeid, maar tevens de kunstenaar, en toen nu een Notturno van Chopin, met zijne hartstochtelijke tonen, door een meesterhand gespeeld, door de kamer ruischte, liet hij zijn hoofd op de hand rusten en verzonk in droombeelden, die bij zijn temperament wellicht ge vaarlijk konden worden. Bij ’t slot-accoord sprong hij over eind, trad onder de portière en staarde naar de kunstenares, die thans met wijd geopende oogen voor zich uit blikte. Daar zij hem niet opmerkte, naderde hij haar en zeide „Wat over deze toetsen stormde is meer dan nagebootst, het is eigen doorworsteld leed, en daarbij zwygt elke lofuiting. Gij zijt een kunstenares, mevrouw, en daarom zult u mij be grijpen, de betoovering verstaan, die mij tot u aantrekt. Ik gevoel, dat een langer toeven hier, misbruik van uwe goedheid zou zijn, sta mij echter toe, te mogen weerkomen ja, ik ben zelfs zoo onbescheiden er bij te voegen dik wijls te mogen weerkomen.” een Gemeenteraadsverkiezing niet, maar door haar duidelijk te maken, dat zij het vertrouwen der kiezers had verloren. De politieke inzet was het schoolontwerp Schollaert. Bij dit ont werp is de schoolbon ingevoerdal gemeen is als bezwaar daartegen aan gevoerd, dat een 20 millioen gulden per jaar in de kloosterkassen zal wor den gestort. Nu is het in België een algemeen verschynsel, dat de bevolking van een kloosterpolitiek niet gediend is. Zelfs het katholieke deel is van een overheefbehing der geestelijkheid over de wereldlijke macht niet gediend. Toen het ontwerp Schollaert dan ook bekend was geworden, was het verzet algemeen, zelfs de regeering goedge zinde bladen drongen aan op een regeling waarbij de schoolbon voor de kloosterscholen aanzienlijk zou worden verminderd. De bisschoppen, die het verzet zooveel mogelijk wilden tege moet komen, verklaarden genoegen te zullen nemen met een andere regeling waarbij de schoolbon was afgeschaft. Als zoo de stemming onder de katho lieken was, dan is het begrijpelijk, met welk een tegenzin de linkerzijde het ontwerp ontving. Het kartel spande er zich voor en overal werd de zeer verkeerde werking van het aanstaande ontwerp uiteengezet en blijkbaar heb ben de kiezers begrepen dat het ditmaal moest gaan om beginselen en niet om personen. En de uitslag is verrassend geweest. In 600 gemeenten heeft het linkerbloc de overwinning behaald en in alle groote steden en ook in plaatsen van minderen rang heeft de linkerzijde de meerderheid verworven. Het is een nederlaag voor de clericalen geweest, die zelfs de blocleiders niet hadden verwacht. p de verkiezings-meetings is door leiders van het bloc, den liberaal Hijmans en den sociaal-democraat Huijsmans den kiezers gezegd, dat zij er in de Kamer op aan zouden dringen, dat het parlement zou worden ont bonden en nieuwe verkiezingen ge grond op den uitslag der laatste volks telling zouden 'worden gehouden. Het bloc meende dien eisch te mogen stellen, omdat wees de verkiezing voor hen een meerderheid aan meteen was uitgewezen, dat de thans zittende •egeering met haar meerderheid van 6 leden, het vertrouwen van het volk had verloren. Die eisch zal ook bij den Koning worden gesteld. Het Belgische volk is thans dichter op aandringen, dat hij zich meer in acht neemt.” „Daar zou hij zich niet aan storen. Hij heeft een hoofd van staal, en gaat rustig, doch on verzettelijk zijn eigen weg.” „Zoo Dat is jammeren op snib- bigen toon voegde zij er bij „Jammer voor vrouw en kind.” „Luitgart trekt er zich gelukkig niets van aan,-dat Werner er zoo slecht uitziet.” „Een benijdenswaardig karakter,” hernam zij nog bitser, en zij gevoelde haar hart verruimd, toen de torenklok het volgend uur verkondigde, want haar hart was berstens-vol. Kort daarop trad een kleine dame in het vertrek, doch bleef eenigszins verrast staan, toen zij den vreemdeling gewaar werd. „U hebt bezoek, lieve mevrouw Warren Ik wist het niet, en zal u niet storen.” „Jn geen geval, juffrouw Vollmar integendeel, het verheugt mij, u in den heer Helmbrecht een Veelbelovend kunstenaar te kunnen voorstellen; neem plaats.” Eenigszins schoorvoetend zette de oude juffrouw zich, na voor den vreem den bezoeker een buiging gemaakt te hebben, in een leunstoel, bracht haar Elkó beperking bij de kunst, is de fan tasie aan banden leggen.” „O, ja, lieve mevrouw Warren,” antwoordde de juffrouw eenigszins ge belgd, „ik weet wel, dat u geheel andere denkbeelden hebt, dan wij an dere dames ik was echter gedurende vele jaren werkzaam bij het onderwijs, en dus in myn levens-opvatting zeer streng en ernstig geworden, en zal dit ook zeker wel blijven. Lona lachte droevig en zeide-: „Mis schien wil mijnheer Helmbrecht ons wel het ontwerp voor zijn laatste schil derij meêdeelen „Volgaarne I Maar ’t zou mij onuit sprekelijk gelukkig maken, indien u het eens zoudt willen zien; ik heb juist behoefte aan een onomwonden oordeel.” „En wat stelt het voor vroeg juf frouw Volmar. „Een nimfendans op een nevelach tige vlakte bij maneschijnop den achtergrond de zee, waaruit zij zijn opgestegen. Ik verzeker u, waarde juf frouw, ook u kunt het motief zonder gemoedsbezwaar aanschouwen.” „Welnu dan beloven wij beiden te komen,” zei Lona, terwyl zij opstond en zich naar het aangrenzend vertrek begaf, om de lichten aan de piano op te steken. De Belgische Gemeenteraads verkiezingen. We komen nog eens op meenteraadsverkiezingen in o terug omdat zij, gezien het groote be lang en groote politieke gevolg dat zij kunnen hebben meer verdienen dan een voorloopige aankondiging. In België is misschien nooit een Gemeen teraadsverkiezing gehouden waarbij over de politiek van een regeerende partij een zoo scherp oordeel geveld werd als thans. Meer dan ergens anders was het in België de sympathie of antipathie voor de aftredende en nieuw gestelde Gemeenteraadsleden, die over een al of niet herkiezen besliste. Was het een algemeen gezien persoon, on verschillig van wat politieke kleur, het was vrij zeker dat de persoon als Gemeenteraadslid ge- of verkozen werd. Ditmaal was het echter anders. Met een ijver een zoo ernstige zaak waardig, hebben de kiezers gestemd naar het politiek inzicht hen door de leiders aangebracht. Van links was er alles opgezet om het ministerie thans reeds een gevoelige slag toe te brengenniet door haar een aantal zetels afhandig te maken dat kon bij BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan le. het bjstuur der 'oudsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereeniging (Ons Voordeel” en zijne rechtverkrijgen den tot het uitbreiden der bestaande bak kerij, door aanbouw en bijplaatsing van twee heeteluchtovens, in het perceel aan de Raam No. 116 kadastraal bekend sectie D No. 2315. 2e. de Naamlooze Vennootschap Goudsche Machinefabriek” en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden harer fabriek, door bij plaatsing van een electromotor van 15 P.K. in het perceel aan de Van Strijen- straat No, 1, kadastraal bekend sectie A No. 3371. Gouda, den 18 October 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. 1 PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 15 gewone regels met bewysnummer f 0.55 Elke regel meer0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0.25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. bevond, over de spoorbrug tusschen El Capitan en Gaviota zou rijden, een man dynamietpatronen onder de brug leggen. Toen do misdadiger zich ont dekt zag, ging hij snel op de vlucht. De zes en dertig patronen, die hij onder de brug had neergelegd, werden door den baanwachter snel verwijderd. Frankrijk. De gepantserde kruiser sLéon Gam- betta” is vertrokken naar de Turk- scho en Tripolitaansche kusten, ten einde eventueel aan Fransche onder danen bescherming te kunnen yerlee- nen. Eenige dagen geleden hebben we gemeld, dat Senator d’Estoumelle de Constant, naar aanleiding van den door twee soldaten op een oude boerin gepleegden laaghartigen moord, een protestbrief aan den minister van oor log geschreven had tegen het opnemen van „apachen” in het leger. Het ka merlid, dr. Monprofit, heeft thans aan den minister van oorlog medegedeeld, dat hij den minister dadelijk na het bijeenkomen der Kamer denkt te in- terpelleeren over de maatregelen, die de minister denkt te nemen oip voor goed een einde te maken aan de aan wezigheid in het Fransche leger van apachen, inbrekers en moordenaars. De fatsoenlijke lieden, zoo schrijft dr. Monprofit in zijn brief aan minister Messimy, die gelukkig nog het over- groote deel uitmaken van Frankryks leger te land en ter zee, komen in opstand tegen den gevaarlijken om gang, die hun reeds te lang is opge legd. Het land heeft er nu genoeg van om te hooren spreken van solda ten, die dieven en moordenaars zijn. Dat moet eindigen. In de huidige tijdsomstandigheden moet het gezicht van de Fransche uniform slechts ge dachten aan rechtschapenheid en moed wakker maken. De vele fatsoenlijke lieden, die bereid zijn moedig hun leven voor het land te laten, behoo- ren niet in aanraking gebracht te wor den met een hand vol misdadigers wier plaats in de galeien is en niet onder de Fransche soldaten. Terwijl mijnwerkers te St. Etienne bezig waren het materiaal te verwij deren, waarmede gisteren een brand in een mijnput uitgedoofd was, had om 5 uur hedenavond een ontploffing van mijngas plaats met hot gevolg, dat de mijnput instortte. Men spreekt van 20 slachtoffersreeds zijn 2 ge wonden te voorschijn gebracht. t Italië—Turkije. Weenen, 18 October. Italië van plan alle kusthavens van Tripoli te bezetten en dan de mogendheden kennis te geven, dat het het wilajet inlijft. De Porte zou dan 48 uur den tijd hebben om de inlijving te erkennen. Doet zij het niet, dan zou Italië, na een nieuwe verzekering ten opzichte van een status quo op den Balkan, Mytilene bezetten en de zeeëngten blokkeeren. Berlijn, 18 October. Uit Konstanti- nopel wordt via de Bulgaarsche grens aan het Berliner Tageblatt geseind Maandag is de Turksche vloot met verzegelde orders uitgeloopen. Men zegt, dat zij moet trachten het Italiaansche eskader aan te vallen, maar alleen onder deze voorwaarde, dat de terugtocht naar de Dardanellen vry blijft. Voor Smirna, Beiroet, Saloniki en de Dardanellen zijn nieuwe mijnen gelegd, om den ingang tot de havens en wateren te beschermen. De toestand in Bengasi schijnt vol gens de Tribuna zeer ernstig te zijn en veel gevaarlijker dan in Tripoli. De Turken bereiden zich voor op een tegenstand op leven en doodhet aantal hunner geregelde troepen wordt op 2500 tot 3000 man geschat. Rusland. Marine-schandalen. Voor den marine-krygsraad te Se bastopol staan 54 onderofficieren en instructeurs bij de marine terecht, wegens mishandeling van recruten. Wanneer deze in dienst traden werden hun door deze onderofficieren alle voorwerpen die zij bij zich hadden voor een appel en een ei afgekocht onder voorwendsel dat zij geen eigen dommen bij zich aan boord mochten hebben. Aan den anderen kant werden de arme jongens „geschoren”, doordat dezelfde heeren hun voor schandelijk hooge prijzen slechte waren verkochten in de kantines, een borrel werd voor 15 kopeken (ongeveer 20 cent) een een flesch drank voor 70 k. (bijna een gulden) verkocht. Bovendien werden de recruten op Maar mevrouw, verzeker mij, bid ik u nogmaals, dat u niet boos op mij .zijt.” „Neen,” zeide zij kortaf. „En wilt u mij nu ook zeggen, waar door u mij of mijn broeder Jcent „Zooals men gewoonlijk onder het woord „zich kennen” verstaat, ken ik hem niet,” antwoordde zij, haar gelaat schielijk afwendend. „Ik weet alleen, dat hij een groot geleerde en in zijn vak beroemd is. Zóóver boezemde de zaak mij belang inhet meeste hebt gijzelve mij verraden.” „Bekend is Werner inderdaad, me vrouw ik maak mij echter bezorgd wegens hem hij werkt te veel. Hij is tegenwoordig vaak vermoeid en loom, prikkelbaar en lusteloos, iets wat voor heen nooit het geval was, ik vrees, dat hij zich overspant.” Zij kneep met kracht inhetfiuweelen kussen van de sofa. „Dan m jet gij er breiwerk te voorschijn, en na de naal den een poos lustig gebruikt te hebben, begon zij U zijt dus kunstenaar, mijnheer Helmbrecht. Op welk gebied, als ik vragen mag Ik zou durven raden Musicus P” „En waarom juist dat, mejuffrouw?” „Omdat mevrouw Warren zelve een virtuose op de piano is. ’t Is mijn grootst genot haar te hooren, en ik kwam juist om haar te verzoeken, mij dit genot weder eens te ver schaffen.” „Mag ik mij bij het verzoek der dame aansluiten zei Felix haastig. „Later, later,” antwoordde Lona: „thans wil ik liever de vergeefelyke nieuwsgierigheid van juffrouw Vollmar bevredigen, en haar zeggen, dat u schilder zijt” En nu ontspon zich tusschen de oude juffrouw en Felix een gesprek over' de realistische school, waartoe hij bekend had te behooren, die echter, naar het scheen, geen genade in de oogen der eerzame matrone kon vin den, tot eindelijk Lona zich om een einde aan dien nutteloozen woorden strijd te maken, in het gesprek mengde met de woorden „Ik ben het volkomen met de op vatting van den heer Helmbrecht eens. alle Dianieren mishandeld en metfol- terwerktuigen „bewerkt”, moesten allerhande vernederenden arbeid ver richten, moesten b.v. een geheelen nachtstilstaan voor het bed van een superieur, blaffen als honden, of saluut maken voor levenlooze voorwerpen enz. Er schijnt echter ook onder deze verdrukten een Wilhelm Teil opge staan te zijn, althans iemand, die de stoute schoenen heeft aangetrokken en een klacht heeft ingediend. Het proces, dat zelfs in Rusland opzien wekt, en waarin dezer dagen vonnis gewezen zal worden, doet een gestrenge bestraffing der schuldigen vetzuchten. Als die straffen dan maar ten uit voer gelegd worden. Een oproep. De afschuwolijke folteringen waar aan dje politieke gevangenen in Rus land zijn blootgesteld hebben aanleiding gegeven tot de vorming van een ver eeniging van een aantal mannen en vrouzen uit verschillende landen, en zonder onderscheid van geloof of po litiek beginsel, die thans een oproep heeft gericht tot den Tsaar, de Tsari na, de presidenten van den rijksraad en van de Doema, waarin wordt ver zocht lo. afschaffing der lichamelijke tuchtiging en 2o. oen meer mensch- waardige behandeling wat voeding en huisvesting betreft. Kojcowzef en de geheime politie. De nieuwe Russische minister-pre sident Kokowzef heeft nauwkeurige inlichtingen gevraagd over 500 perso nen, die op last der geheime politie in de Petersburgsche gevangenissen zijn opgesloten, en nog niet voor den rechter zijn gebracht. Hij wil dat de duidelijk omschreven beschuldigingen tegen die gevangenen zoo spoedig mogelijk bij de rechtbanken zullen worden ingediend, opdat de schuld- quaestie ten spoedigste wordt opgelost. Bovendien heeft de minister den onderdirecteur van het departement van politie, Kamerjonker Werigin, ontslagen met verlies van zijn hof titel. Werigin was een der organisateurs van de Ochrana, de geheime politie, en van haar werk. Amerika. Volgens een telegram, te New-York uit St. Barbara in Kaliformiö ontvan gen, zag een beambte, kort voordat de trein, waarin zich president Taft

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1