1 Groote Expositie VKRGARilWi W DE\fiEMBRNTBRAAD n Gemengde Berichten. Stadsnieuws. SFOI3T. Ingezonden IKZTTSTST Laatste Berichten. Telegrafisch. Weerbericht Officieele Prijscourant D. SAMSOM. - - - - - - dor gohuwdo ambtenaressen en onder wijzeressen wet zal zijn geworden. Omtrent de vraag of de verworping dor voordracht voor hom aanleiding zou zijn om zijn ontslag te nomen als wethouder, wenschte de hoer De Vries zich niet uit to laten. In elk geval zou dit een vraag zijn, die niet hem alleen betrof, maar het geheele college van B. en W., dat immers de voor dracht indiendo en unaniem vóór stomdo. Dat deze ontslagquaestie niet uitsluitend hom raakte, meende de heer De Vries ook te kunnen aantoonon hiermede, dat do brief waarin aan de betrokken onderwijzeres word gevraagd of zij voornemens was hnar ontslag te nomen, ondorteekend werd door don heer Del prat als waarnemend wothouder van onderwijs, d&ar mr. De Vries toon met verlof was. Als zijn persoonlijke mooning gaf wethouder De Vrios to kennen dat er voor het college van B. en in de gevallen beslissing góén aanleiding bestaat heen te gaan. Do gehuwde onderwijzeressen bij hot lager onderwijs komen nu, aldus mr. Do Vrios ten slotte, in oon uit zonderingstoestand. Zij worden bij huwelijk niet ontslagen, in tegenstel ling met do onderwijzeressen bij hot openbaar voorbereidend onderwijs, do telefonisten en de andere vrouwelijke ambtenaren, wier ontslag bij B. en W. berust. VRIJDAG 13 OCTOBER. (Slot). Do hier K o 1 ij n M. do V. Hot is do laatste weken bij herhaling voor gekomen dat de gasvorbruikors des morgens of des avonds, wanneer zij het gas aanstaken, geen licht bijna kunnen krijgen. Het is vooral het geval dos morgens te ongeveer 6 uur. Ik weet dat workgovers zelfs dien tengevolge genoodzaakt zijn geweest hun bedrijf stop te zetten. Het is nu al oon drietal weken dat wij kunnen aanschouwen dat de gas verbruikers alhior beschuldigd worden het gas zoo laag te laten branden dat de vlammen op nachtpitten gelijken. Ik kan niet uitmaken waar do schuld hiervan berust. Ik breng dozo zaak onder do aandacht van B. en W. mot verzoek de noodjge maatregelen te willen troffen ton einde zooveel mo gelijk aan dit ouvol tegemoet to ko men. Do Voorzitter: Ik geef den heer Kolijn gaarne do verzekering dat ik aan dén Voorzitter der Commissie van bijstand voor de lichtfabrieken zal overbrengen hetgeen hij in hot midden gebracht heoft. Ik twijfel niot of de commissie zal doen wat in haar vermogen is ten einde het euvel zooveel mogelijk en zoo spoedig mo gelijk te doen beeindigen. De heer Knuttel: M. de V. het verwondort mij eenigszins dat de heer Kolijn geon antwoord heoft gekregen vanden Voorzitter der commissie voor do lichtfabrieken. Dat zou eenigszins den indruk kunnen wekken alsof er werkelijk eon fout begaan word aan de gasfabriek en het gas niet van die hoodanigheid is als gewenscht en ver langd mag worden. Op hot oogenblik zijn groote repa- ratiön aan do gasfabriek onderhanden. Do buizen in don omtrok der faty-iek zijn sterk mot naphtalino verstopt, sómmige wel voor 3/4. Om die buizen to reinigen moeten zij opengemaakt worden dientengevolge komt er lucht in do buizen en dat kan eenigen last voroorzakon bij hot aanstekeh van de lampen. Dat zal moeilijk te voorko- mon zijn. Al het mogelijke zal ge daan worden ten einde het euvel te koer te gaan. Er iB hier force ma jeure jaren lang heoft de naphtalino zich in do buizen opgehoopt en die hoopt men spoedig te doen verdwij nen. Dan zal het gas weder van dien aard zijn dat geen klachten meer zullen vernomen worden. De heer Jongenburger: M. do V. Ik wensoh een eu ander in hot midden te brengen naar aanleiding van do stormschade, die heeft plaats geliad. Hedon ia een voorstel van B. en W. inakomen tot het geven van ver gooding aan een bowoner van een perceel aan den IJsseldijk, dat door oon omvallenden boom is getroffen, nu wijs ik er op dat daar meer van die zware boomen in 'zeer slechte conditie verkeoren. Is het aan B. en W. bekend of er onder die boomen zijn die reods 3 jaren geloden gemerkt zijn om gerooid te worden en thans nog niet gerooid zijn? Voor enkele bewoners is het daar levensgevaarlijk om te wonen. Het is nu goed afgeloopen maar het had een mensehenleven kunnen kosten. Ik noodig daarom B. en W. ten ornstigste uit met den meosten spoed deze zaak te onderzoeken. Met het oog op den tijd van het jaar, do herfst, waarin nog al storm voorkomt, is het urgent. Do Voorzitter: Mag ik den heer Jongenburger antwoorden na tuurlijk geheel in het midden latend of van den boom die gevallen is mag worden aangenomen dat hij in slechten toestand verkeerde dat reeds eenige jaren geladen door B. en W. aan don Raad is voorgesteld om alle boomen die langs den Gouderakschendijk staan te rooien. De Raad heeft dit echter verworpen en besloten dat de boomen er zouden blijven tot zij zouden om vallen. Ik wil echter gaarne de toezegging geven dat, gegeven de ondervinding 'welke dit jaar weder is opgedaan, B. on W. een ernstig onderzoek zullen instellen naar den toestand van de boomen daar. De heer Jongen burger: Ik dank U, M. de V. voor do toezegging. Aan do orde De reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar hot inkomen, dienst 1911. Wordt in besloten zitting behandeld. Do aanslagen der reclamanten zijn vastgosteld als volgt Namen. O) PQ E. J. Nijkamp f 800 handh. P. Broer - 3400 f 3100 J. A. Broer Pz - 850 - 800 H. C. Edauw - 2400 handh. J. B. Hendrikman - 500 - 450 P. Appel - 500 handh. G. Straver - 450 royeer. G. J. Grendel - 500 D. P. Alblas - 475 n S. do Jong - 500 W. J. van Eijk - 900 handh. L. A. de Bruijn - 800 - 600 G. Zuidam - 500 royeer. J. SandorB - 600 I. A. van Rijn van Alkemado -20000 - 13500 Wed. v. d. Breggen- Molenaar - 6500 - 6000 O. P. M. van Boxtel - 750 royeer. H. H. Prummel - 1000 - 900 A. Horneman - 1800 handh. T. J. do Kruijs - 1000 n P. Rond Jr. - 1200 n C. van Rhijn - 1200 - 800 D. L. Cate - 900 handh. W. M. de Jong - 1100 G. R. A. v. Xanton 1000 - 700 A. J. van Xanton - 1000 - 700 W. Verkaik - 1200 - 900 P. Oskam - 1000 royeer. A. Blanken - 8000 - 6000 M. J. v. d. 'Horst - 2500 handh. J. Slop - 2700 K. W. Sckuling 500 n J. van der Stam - 450 royeer. J. van den Berg - 450 royeer. J. P. van don Bos - 450 W. Sluis - 700 handh. G. Wijnhof - 450 n G. Brouwer - 525 M. J. B. van Nidek - 500 royeer. J. F. C. van Mours - 2000 handh. L. Kroon - 700 royeer. N. Mogendorff - 6000 handh. L. Jaspers - 8000 - 7200 II. Eijssen -15000 handh. W. van Dijkhuizen - 550 - 500 N. Nibhering J. C. Basie - 1800 - 600 handh. n H. J. Vonk - 4000 - 3500 A. Ultee - 2500 - 1500 J. A. Heidendahl - 1200 - 1000 J. A. P. van Vliet - 2500 handh L. Binnendijk - 1000 n J. T. van Klaveren - 450 n J. Cabout - 1000 n H. P. Liepelt A. L. de Blauw - 1500 w - 2800 ji A. J. Schilt - 8000 - 7000 P. de Vos - 1800 - 1700 J. Mogendorff - 2000 handh. L. Barreveld - 1000 Wed. Trijbitsvan - 2500 Dantzig - 3000 L. J. Muller - 1500 - 1400 J. Nieuwonhuizen - 450 royeer. ij. P. de Vos - 600 n F. J. Busch - 6500 - 6000 J. C. L. F. Busch - 4500 - 4000 L. L. van Dorst - 2500 - 1600 FdC. Bats - 900 - 750 W. K. F. de Jong - 800 - 600 A J. J. Groene veld - 550 - 500 L. F. SteenwinVel - 450 royeer. J. W. de Bruijn - 750 H. J. M. Kabel - 1000 - 900 J. J. Geitel - 6000 - 3600 G. de Raadt - 2200 handh. J. J. Duijm - 3000 - 2500 C. F. B. C. Streefkerk - 600 - 600 G. van Wijk - 550 - 500 N. K. Keiler - 500 royeer. C. Verkleij - 500 n S. Keij - 650 handh. B. C. Lijster - 550 - 500 C. Vergeer - 1200 - 1000 D. van Oudshoorn 450 royeer. J. Tuijnenburg 500 A. Zuidam 450 handh. P. Schouten 500 royeer. G. D. Heij 2500 handh. G. L. Vos 500 royeer. A. Kraaijenbrink 550 - 500 W. Zorg 650 - 575 W. I. do Mooij 500 royeer. G. J. Nieuwvold 600 - 500 A. Campier 500 handh. P. W. Bos 1000 - 800 M. J. Ogier 600 - 450 L. Ouwonoel 2000 - 1500 G. F. Tybout 1000 - 950 P. J. Fijn 1000 royeer. P. W. van Loon 500 W. de Jong 700 - 650 K. Akkerman 600 - 550 .1. Schinkel 2000 handh. G. C. H. van Hooff - 550 L. van Bochove 1800 - 1500 C. G. A. Kooij 13000 handh. M. J. A. Endenburg - 1000 Wed. van EijkVonk - 500 royeer. J. O. Disco 900 - 750 M. van dér Lolio 700 royeer. W. N. A. F. C. II. v. d. Bluijs 600 - 550 W. A. Prinsenb'eig 450 royeer. Te laat. T. van Vliet f 3000 A. II. v. d. Wolf - 1000 A. Troels - 80Q. K. A. M. Duijnsteo - 1800 ataten-( i eneraal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dondprdag 19 Oct. (Vervolg.) De heer Marchant (V.-D.) vervolgt zijn rede met een onderzoek naar de oorzaak van de mislukking van hot viermaanders-stelsel en voorboreidend militair onderricht. Do instolling van de militaire werkers keurt spreker af. Spr. verklaart het verzot tegen het ontwerp ondanks het daarin bevor derde beginsel van algemeenen dienst plicht. Het zwaartepunt der oefening is verkoerd gelegd in de voorgestelde herziening. Het kazerne verblijf moet verkort en anders willen spr. en de zijnen geen vergrooting van het con tingent. De heer de Savornin Lobman (C.-H.) zou een langoren oofontijd wonschen, doch hij zal daarom niet tegenstem men. Op dit oogenblik moeten we geen volksleger hebben. Spr. verwacht niot veel van een volksleger nu de persoonlijke dienstplicht geen beteren geest bracht. l(Ion wijst er op, hoe men den geest van het leger onder mijnt, zonder daarmede oen volksleger te scheppen. Dit laatste is oen ideaal, waarvan men de vervulling niet eischen kan van het Dept. van Oorlog. Do jeugd moet zich hiertoe voorbereiden. Spr. wijst op de onjuistheid van de cijfers van dr. Kuyper betreffende den druk der oorlogslasten hij vraagt den minister een vergelijkend overzicht daarvan. De heer Arts (R.-K.) is in zijn oor deel over onze weerkracht versterkt door het rapport van den Raad van Defensie. De herziening van de mili- tiewet 1901 zal te zwaar drukken op personen en geldmiddelen. De Reg. let niet genoeg op de verzwaring van die tweesoortige lasten. Spr. vergelijkt de te wachten verzwaring van den militairen druk met de luttelo verlich ting, die daarbij in uitzicht gesteld is. Spr. wenscht geen verzwaring van legerlasten, alleen intensiever oefening. Spr. is tegen de militaire werkers, teg n het strenger worden van het vooronderricht, tegen de vrijstelling van kostwinners, togen de geheele af schaffing van hun vergoeding, tegen lang kazerneverblijf. Alleen als aan zijn bezwaren wordt tegemoet geko men, kan spreker voor het ontwerp stemmen. De heer Nolens (R.-K.) klaagt over het verschil in meening onder de des kundigen in en buiten de Kamer. De openbaarmaking van het rapport van den raad van Defensie keurt spreker goed. Ons volk, meent spr., is au fond niet tegen den dienst, mits de over heid medewerkt. Hij verdedigt- de rechterzijde tegen over den hoor Roodhuyzen. Verandering van legerstelsel acht spr. onmogelijk. Alles bij een genomen, voordeeion on nadoelen van het ont werp, meent spr. dat het plicht is, het ontwerp aan te nemen. Hierop komt de minister van oorlog (de heer Coïijn) aan het woord. Hij vangt aan met de beantwoording van nog enkele in het voorloopig verslag dor Kamer gestelde vragen, die aan het departement w^ren over het hoofd gezien. Vervolgens bespreekt de minister de weorbelasting. De minister verklaart, dat de regeering bereid is, eene weer- belasting te ontwerpen. Hij wijst op de tegenstelling staand of volksleger, die sterk naar voren treedt. Spr. door loopt do gescfyodenis van onze mili taire wetgeving in het kort. Alle wij- zigings-voorstellen, die er geweest zijn, beoogden vergrooting van het contin gent, een oefeningstijd van 12 maan den, voortdurende aanwezigheid van troepen in do kazernes en een blijvend gedoelte van 7 tot 14,000 mail. De minister betoogde, dat de ge breken in de legerontwikkeling zijn ontstaan door de mislukking van het instituut der viormaanders en van het voorondeitichtdat wel het twee- ploegdhstelsel schade heeft gebracht, doch dat dit niet de ontwrichting heeft gebracht. Zeker heeft na 1906 ons hoofd wapen, de infanterie geleden, maar er is geen reden tot ontmoedi ging al is de toestand onbevredigend. De minister heeft zich tot uitgangs punt gekozengeen generale herzie ning, doch verbetering van de be staande militie-wet. De minister achtte een eersten oefentijd van 12 maanden niet noodig. Had hij dien voorgesteld, dan zou het leger vraagstuk nog lang vertroebeld zijn door do politiek en de onrust in het land zou hebben voortgod uurd. Van moordaanslag vordacht. De politie van het bureau Ferd. Bolstraat te Amsterdam heoft gister middag, op last der justitie, gearres teerd een zekeren Kamp, er van ver dacht, schuldig te zijn aan den moord aanslag, gepleegd op don werkwillige Luyten, en waarvoor reeds een ander terecht heeft gestaan. In de strafzaak, die Zaterdag wordt voortgezet, zal de rechter dus hebben uit te maken, of do tegenwoordige beklaagde dan wel Kamp, de dader van den moordaanslag is. (Tel.) Donderdagmiddag had te Oegstgeest een treurig ongeluk plaats door de electrischo tram van Leiden naar Katwijk. Bij den overweg wilde de 15-jarige Cornet nog met de fiets tus- schen de trams, die van weerszijden aankwamen, den weg oversteken met het gevolg dat hij word aangereden en dooi lijk gewond aan armen en beenen. Hij werd per tram naar Leiden vervoerd en opgenomen in het aca demisch ziekenhuis, alwaar bleek dat zijn toestand bedenkelijk was. Boefje. Amsterdam. Gisteravond is oen 16- jarigo jongen aangehouden vordacht van verduistering van ruim f 30. ten nadoolo van een bewoner van het Damrak. Ontvreemd. Amsterdam. Uit een werkplaats aan de Weesperzijdo zijn oen electromotor van 0.3 paardenkracht on een gonje- zak, inhoudende 40 a 50 K. G. koper- draaisel ontvreemd. Een lastig geval. Het „Utr. Dagbi." schrijft: Wbgens „konnelijken staat'' was-ie ingerekend. Doch aan alle eischen vol- deed-ie toch niet. Het drankluchtje en zijn zwaaien, de gang waren on miskenbare bewijzen, dat hij te veel aan Bacchus had geofferd maar zietwartaal spreken een van de kenteekenen waarop voor een proces verbaal wegens dronkenschap kan wor den geconcludeerd zie, dat deed-io niet. En niet alleen, dat hij geen wartaal te hooren gaf, elke poging om een verstaanbaar geluid uit den arrestant te krijgen bleef vruchteloos. Het heele hoofdbureau kwam er aan te pas. Taai-geleerde inspecteurs deden lofwaardige pogingen in het Fransch, Duitsch en Engelsch, ja tot in het Esperanto toe, om den man aan het spreken te krijgen, doch naar mate „hoogere" ambtenaren zich met de zaak interesseerden, maakte de man meer een afwijzend-wuivend ge baar. Eindelijk bleek wat voor vleesch men in de kuip had. Want zelfs nuch ter bracht de man slechts een onver staanbaar „boe-boe" ten gehoore. Men had een doofstomme arrestant. Te Culemborg, nabij het fort Ever- dinge, ontstond gisteren door onbe kende oorzaak brand in een hooiberg van den landbouwer J. Vermeulen Azn. Het duurde niet lang, of een in de nabijheid staande andere hooiberg, hooisiriijt, schuur en hofstede stonden ook in lichte laaie. Er kon weinig ge red worden. Een varken kwam in de vlammen om. Alles was verzekerd. Op den weg DinxperlooBocholt is gisteren een tweejarig kind van den postbode Luer door een melkwagen overreden en gedood. Hedennacht is het Duitsche rijks- poststoomschip „Khalif" (Deutsch-Ost- Afrika Linie) voor don Boulevard De Ruyter te Vlissingen op het Louge- naarshoofd geloopen en daar blijven zitten. De positie van het schip is gevaar lijk. Hedenmorgen kwamen honderden een kijkje nemen, daar het schip slechts enkele meters van don Boule vard afzit. Het onderstaande geeft een treurig beeld van partijhaat, uit de dorpspo litiek geboren. Een agitator van een der politieke partijen bozocht een persoon, die een woning gehuurd had van iemand, die niet tot de politieko vrienden van den partijman kon worden gerekend. Met een handigheid wist hij het niet geregistreerde huurcontract in zijn bezit - te krijgen, met de belofte het óver eenige dagen te zullen te ruggeven. Hij stuurde evonwel het be wuste huurcontract naar don inspec teur der registratie, die èn den huur der, èn den verhuurde verplichtte tot betaling dor verschuldigde registratie- gelden, plus de boeten. De partijhaat gaat ver! („L.K.") Aan boord van do torpedoboot „Cycloop", te Nieuwadiep, had Woens dagmorgen bij het schijfschieten 0011 ongoluk plaats. Bij do oefeningen met de schiotcylinders en geweerpatronen ontplofte oen patroon in den schietcy- linder, waardoor de matroos van de marinorosorve Smit vrij ernstig aan den schouder werd verwond, terwijl de matroos Van Os, eveneens van de marine-reserve, lioht aan het hoofd verwond werd. Beide gekwetsten wer den in het Marine-Hospitaal opgeno men. Naar de „N. R. Ct." meedeelt is het in de laatste maanden opFeyen- oord herhaaldelijk voorgekomen dat van kleine kinderen op straat geld oorbelletjes, enz., zijn afgenomen. Thans is op aanwijzing van Óen beer op de Maaskado O. Z. aangohoudon een 12-jarig meisje, dat Maandag het dochtertje van dien hoer op de Maas kade 45 centen afnam. Dit meisje door do politie in verhoor genomen, heeft medegedeeld, in voreeniging met haar 11-jarig zusje, in Augustus in de Roontgenstraat van een meisje, dat zij op straat tegenkwamen de gouden belletjes uit de ooron gehaald en in dezelfde maand bij 't Poortgebouw van een jongentje van 9 jaar een zil veren horloge, een bankbiljet van f10 en twoe lombardbriefjes afgenomon te hebben. Een en ander droeg dit kind in een taschje bij zich. Uit officieele gegevens blijkt, dat in Nederland in een jaar niet minder dan 922 echtscheidingen door don rechter werden uitgesproken en daar enboven nog 214 maal de scheiding van tafel en bed. Met het aantal trouwlustigen wordt ook dat der berouwhebbende grooter. In het laatsto tiental jaren toch ver dubbelde bijna het aantal scheidingen. INDISCH NTEIJWS. Bezwaren der koelie-werying. Men seint dato 17 Sept. uitMedan aan het Indisch Nieuws v. d; Dag Het door de autoriteiten naar Ba tavia, Somarang, en nu ook naar Soe- rabaja terugzenden van zoogenaamd voor veldarbeid te jonge contractanten blijft aanhouden, en bemoeilijkt zeer het verkrijgen van werkvolk. De planters lijden daardoor groote schade. Men verwondert zich over de be schikkingen der met wervingszaken belaste ambtenaren hier, wier oordeel over de contractanten telkens verschilt met dat hunner collega's op Java, waar deze het vertrek der koelies goed keurden. Hierdoor wordt een toestand van onzekerheid geboren, die in het belang der cultures, zoowel als in dat der con tractanten, niet voortduren mag. Men deelt mij mede, dat de planters zich in deze aangelegenheid met een klacht tot de regeering zullen wenden. Een mijn-ongeluk. Dato 19 Sept. wórdt uit Padang aan het Ind. Nieuws v. d. Dag geseind Zondag 17 September is door een dynamiet-ontploffing de mijngang Kambang, nabij Painan, ingestort. Twee inlanders en een Europeaan wer den onder het zand bedolven. Het j^uvernementsstoomschip Ce- ram werd heden ter assistentie naar de plaats des onheils gezonden en zal morgen terugkeeron. De lijken zijn nog niet uitgegraven. Vijf tabaksloodsen verbrand. Uit Djokja schrijft de correspondent van het Soer. Hand. Op de onderneming Troedjook in het Klattensche, zijn vijf tabaksloodsen door kwaadwilligen in de asch gelegd. Drie dezer loodsen werden in brand gestoken, terwijl de twee andere door overspringende vonken mede in vlam men opgingen. Als men weet dat de waarde van zoo'n loods tusschen de twee- en drieduizend bedraagt, dan is de schade niot onaanzienlijk te noemen. De gebouwen dezer onderneming zijn tegen brandschade verzekerd, maar al kreeg men het dubbele van do waar de terug, dan nog zou men die ge bouwen niet willen missen, gezien het feit, dat men reeds over zes weken bogint te oogsten en geen geschikte plaats meer heeft om de tabak te dro gen. Mon zal natuurlijk alles doen om zich zoo goed mogelijk te redden, maar juist op dit oogenblik zijn de bonoo- digde materialen moeielijk te krijgen. De kilwon spoort de daders op en naar men mij mededeelde, meent de assistent-resident te weten wie de schuldigen zijn en welke de aanleiding tot het misdrijf is geweest. GOUDA, 20 October 1911. Aan de Raadsleden zijn de volgende ingokomen stukken toegezonden Gouda, 17 October 1911. Ter voorziening in de vacature, ont staan door het overlijden van den hoer S.'Olman, hebben wij, ingevolge hot bepaalde in het derde lid van artikel 149 der Gemeentewet, de eer de vol gende aanbeveling voor de benoeming van een (bezoldigd) ambtenaar van den burgerlijken stand in te dienen 1. M. GELIJNS en 2. J. E. W. HARMSMA, beiden 1° Commies ter gemeente-sec retarie. Gouda, 17 October 1911. Ton vervolge op ons schrijven van 26 September j.l. No. 103 hebben wij de eer U te berichten dat blijkens onzen Voorzitter gedane mondelinge mede- deelingen 1°. de hoer J. Amesz bereid is van de gemeente tegen f 4.per M2 en op de in ons bovenvermeld schrijven vorder omschreven voorwaarden een der beide aan de Gouwe-zijdo van het tweede gedeelte van het Van Bergen IJzendoornpark gereserveerde bouw terreinen te koopen 2°. de heer P. Bokhoven zich nader genegen heeft verklaard deze beide bouwterreinen, groot onderscheidenlijk 707 en 697 M2, op de bekende voorwaarde en tegen een prijs van f 4.per M2 te koopen.»- Het komt ons voor dat de heer Bokhoven in dezen stand der zaken de voorkeur behoort te hebben en dat met den geboden prijs genoegen kan worden genomen. Met wijziging in zoover van ons bovenaangehaald schrijven hebben wij derhalve de eer den Raad in over woging te geven de beide bedoelde bouwterreinen op de aangegeven voor gaarden en tegen een koopprijs van f 4.per JSfr aan den heer P. Bok hoven te verkoopen. Op de heden gehouden najaarspaar denmarkt waren aangevoerd 1244 paarden. De handel was over het geheel matig, alleen iets vlugger in 1 '/2 en 272-jarigo paarden. De volgende prijzen werden besteed: voor Vli'j&rige f 175 f 425 27a-jarige - 250 475 3 k 6-jarige - 300 - 650 werkpaarden - 150 - 400 hitten - 50 - 825 veulens - 100 - 275 Voetbal. Het programma van den Ned. V. B. luidt voor Zondag Voorwaarts (Utrecht)Zeist te Zeist. Sportman (Leiden) Hermes te Schiedam. D. O. S. (Utrecht) Olympia te Gouda. Vlaard. F. C.—R. V. C. te 's Hage. Olympia ontvangt dus Zondag a.s. het sterkste elftal in de competitie, dat van D. O. S. uit Utrecht. Reeds vroeger bleek D. O. S. een flink tegen- tander te zijn, terwijl dit seizoen de geel- witten zich zoo zeer versterken, dat Olympia alle krachten zal moeten in spannen om Zondag een overwinning te kunnen noteeren. Olympia komt geheel compleet uit met Slop als middenvoor en Hekking voor het laatst voor znn vertrek naar Indië als achterbaok. Laten de Gouwenaars Zondag nog eens flink hun bpst doen. Scheidsrechter is wederom de heer H. B. ter Braake. Voor de G. V. B. spelen Kral. F. C. D. V. S. I. (Alfen) te Woerden N. de Bruin MoordrechtT. O. P. te Gouda, W. Sanders In verband met de Serie-wedstrijden van B. V. V. te Boskoop gaan de an dere wedstryden niet door. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Gouda, 19 Okt. Mijnheer de Redakteur Wat het stuk van don heer Snijders betreft in uw nummer van 19 Okt., het gedoelto over den Utrechtschen verslaggever, zal waarschijnlijk vpn die zijde beantwoord worden, daar ik zorg zal dragen voor opzonding. Zal ik de opmerkingen over mij zelf, die de heer Snijders „niet kan terug houden" beantwoorden Ze lijken 't me nauwelijks de moeite waard, maar om niet onbeleefd te schijnen, wil ik dan wel even mijn verwondering te kennen geven over den eisch, dat i1c precies moet weten wie in zijn partij, buiten de zeer bekenden, als hij zelf, Mr. Treub, Mr. v. Embden en nog eenige, de mannen van gezag zijn. Zoo moet ik me waarschijnlijk diep schamen, maar de heer Koster was me vóór de aankondiging der vergadering alhier niet of nauwelijks bekend, wat ik allerminst bedoel om hem iets on aangenaams te ieggen. De eisch van don heer Sn. komt wellicht hiervandaan, dat hij mij aan ziet voor een der propagandisten van beteekenis in de S. D. A. P. Dit zou een vergissing znn. Ik ben oen dor „obscure", dio slechts optreed in do zeldzame gevallen dat ik meen me niot te mogen onttrekken. De opmerking over „het staat ge schreven" van „Het Volk" vind ik, met 's heeren Snijders welnömen, wel wat smakeloos. Waarom moot ik a priori een bericht van „Het Volk" in twijfel' trekken Toch niet om 't „hot staat geschreven" van den heer Snij ders, als hij „Het Volk" voor leugen- blad verklaart U dankend, M. de R. R. STAV. DE BRAUW. KERKNIEUWS. Do vrijziunig-godsdienstigen in Den Briel. Mon schrijft uit Brielle Sedert 26 April 1896, toon &s. B. W. Colenbrander (thans emerituspre dikant te 's-Gravenhage) zijn afscheid preekte om naar Enkhuizen te ver trekken, is de Ned. Herv. gemeente in Den Briel zonder een vrijzinnig predikant geweest. De vrijzinnigen op godsdienstig gebied hebben sedert al die jaren zichzelf maar moeten zien te helpen en te behelpen, hetgeen althans van objectief standpunt uit geredeneerd des te onbillijker leek, omdat zij een zeer grooto minderheid vormden en de gemeente bediend wordt door drie predikanten. Nu er door het vertrok van ds. A. Verkouw wederoja—««n vacature ge komen is, zullefi de vrfoinnigen op nieuw een poging wagen om de daartoe bevoegden te bewogen vóór ditmaal een beroep uit te brengen op oen pre dikant van de richting dKer zeer groote minderheid. Zijn wij Vel ingelicht, dan zal men trachten «4n commissie te vormen van eenige potabele lidmaten, diê, overtuigd van jrle billijkheid van bovengemeld streven, in overleg zullen trachten te komen\met de rechtzin nige meerderheid onk zoo mogelijk tot het beoogde doel te gWraken. (N. Crt.; De strijd tusschen vrijzimiigon en rechtzinnigen in de Noorscn&^atits- kerk wordt telkens scherper, waarl men echter onder vrijzinnigen geen modernen als hier te landen moet be grijpen. Maar voor de orthodoxie gaan sommige hoogleeren aan de theolo gische faculteit te Kristiania ver ge noeg. Met name hebben zij, volgens haar, zeer kettersche denkbeelden aan gaande Christus geboorte uit een maagd en zijn opstanding. Nu beeft de bis schop van Bergen geweigerd jonge priesters te bevestigen, voor zij hem overtuigd hebben, dat zg niet de dwaalleer hunner leeraars zijn toege daan. Van andere bisschoppen ver wacht men hetzelfde. In de volgende week komen de bisschoppen te Kris tiania samen om een gemeenschappe lijke gedragslijn te bopalen. Een hoog leeraar van de faculteit heeft de handelwijze van den bisschop van Bergen onwettig genoemd. Het tableau de la troupe van de Italiaanscho Opera is voor het seizoen 1911/1912 samengesteld als volgt Direttore Astistoco, M. de HondtDi- rettore d'Orchestra, Guispppe Rubino Direttore Sostituto, Francesso Lessi SopraniBice Coechi-Zumin, Ebe Boc- conni-Zacconi, Berta Nelson, Albertina CassaniMezzo Soprani-Contralti Vittorina Collmari, Mary Millon TenoriFranco Burroni, Egidio Cu- nego, Giovanni NadalBaritoniLuigi Mazzoleni, Raffaele de Ferrau Bassi Mariano Baldelli, Artidoro Mauceri Basso-ComicoPietro lo Guidice Secondi partiEnrichetta Berva, Carl- AntoniuiDirettore di Scena Mari Villa Suggeritore Luigi Bellobonoo Aprista Eliso Bellobono 50 Profeso sori d'Orchestra40 Coristi. POSTERIJEN Postkantoor te Gouda. Lijst van de aan dit kantoor ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedurende do 2e helft der maand September niet zijn kunnen worden uitgereikt. Namen dor Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven Binnenland. C. van don Burg, Haag. J. F. Hofman, Hilversum. V. Verhoog, Putton. T. van "Hoff, Rotterdam Briefkaarten Binnenland. J. Vredeksen, Amsterdam. C. Verhoef, Goudai Bine, Gouwesluis. N. van Cona, Rotterdam. M. Prins de Jong, Velzon. A. N. v. d. Sluis, Briefkaarten Buitenland. F. W. Leopold, Zürich. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op do stukken te vermolden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hon kunnen teruggegeven worden. Do waarn. Directeur van hot Post- en Telegraafkantoor, J. B. VAN VOORST. GROENTEN- VEI LINO. Vrijdag 20 October. Bloemkool 1° soort van f 0.15 tot f 0.— p. st.Idom 2° soort van f 0.07 tot f 0.0 p. st. Wortelen f6.50 tot f 0.p. 100 bos. Krbpsla f 2.50 tot f t.p. 100. Postelein f 0.50 tot f 0. por mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gel f 4.tot f 7.idem (groene) f 4. tot f 8.— per 100. Snijboonen f 5.50 tot f 0.— per duizend. Spercieboonen f 1.35 per duizend. Uien f 4.50 tot f p. 100 p. Roodekool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk. Groenekool 4!/2 ets. per stuk. Andijvie f 3.tot f 3.75 per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.per mand. Kroten f 3.50 tot f 4.50 per 100 bos. Italiaan8ch—Turksche oorlog. Konstantinopel 19 Oct. Volgens oen mededeoling van den minister van oorlog, werd een derde nachtelijke aanval op de Italianen in Tripolis gedaan in den nacht van don léden October. Aan de zijde dor Italianen sneuvelden 60 man. De minister ontkende do juistheid van de mededoeling van de „Ikdam" dat de Italianen 700 man zouden hebben verloren. Konstantinopel 19 Oct. De groot vizier verklaarde, dat de regeering bij hare pogingen om de mogendheden tot bemiddeling over te halen, stuk ken in handen heeft gekregen, die binnenkort gepubliceerd zullen worden en waaruit het land veel zal verne men omtrent de houding van de ver- schillende mogendhed en VjTripolis, 19 Oct. Twee pantsersche pen sommeerden gisteren Homs om zich over te geven. Zij bombardeerden de kazerne, doch toen de witte vlag geheschen was, werd het bombarde met gestaakt. De ontscheping was nog onmogelijk te Homs, maar begint te Dema. Konstantinopel 19 Oct. Op den raad de Tripolitaansche kwestie te behan delen als die van Herzegowina ant woordde Said-pasja, dat naar zijn mee ning nooit grondgobied moest worden verkocht. Maar de naijver tusschen de mogendheden is onze ondergang. Said sprak zich uit tegen de uitzet ting der Italianen in Turkije gevestigd. Het votum van vertrouwen door de Kamer aangenomen houdt rekening met de belofte van den grootvizier, de eer en de waardigheid der natie, de rechten van den sultan en die van het rijk in Tripoli aangetast te behouden door daden en te verdedi gen en den tegenstand voort te zetten. Posterijen en Telegrafie. De Italiaansche administratie geeft kennis, dat telegrammen voor Tripoli alleen worden toegelaten in gewone taal en op risico van de afzenders. Korte telegrammen worden bij uit zondering toegelaten in geheimschrift of overeengekomen taal. Zij wotden ovor Italië verzonden, mits de belang hebbenden hun codes in twee exem plaren noerleggen, oen op het tele graafkantoor te Rome en een op het cantoor te Tripoli. Opstand in China. Londen 20 Oct. De Daily Telegraph verneemt uit Peking dat Yooan-Tsji- Kai morgen naar Voetsjang vertrekt. Generaal Ying-Tsjang de commandant dor keizerlijke troopen, trok in den afgeloopen nacht de Yant-tsó over rpot acht bataljons infanterie en jzes batte rijen artillerie, om de stolling der opstandelingen om te trekken. De omsingeling dier stelling is daardoor volkomen, en men hoopt dat een gemeenschappelijk bombardement door de troopen en de schepen zal kunnen worden vermeden, om het arsenaal te Hanyang te redden, dat^op oon waarde van dertig millioen tabels wordt ge schat. I)o nederlaag der opstandelingen kan ieder oogenblik worden verwacht. Kopenhagen 20 Oct. Do Koning van Griekonland is gisteravond ver trokken. Loonaetie Goud- en Zilversmeden. In combinatie met don Ned. R. K. Bond van Goud- en Zilversmeden be reidt do Alg. Ned. Bond van Goud en Zilversmeden eon actio voor over het geheele land tor verkrijging van óen uniforme loon- en workregeling alsyiedo het verkrijgen van vacantie- dagen en het uitbetalen van erkende Christolijko feestdagen. To beginnen met Amsterdam en Utrecht wordt op.24 October des 's avonds op beido plaatsen eene opon- bare vergadering gehouden, en voor welks, doel al reeds oenigo .duizenden vlugschriftjos worden uitgereikt waarin op vele misstandon in dat vak, de aandacht wordt gevestigd en eenigo vakgonooten op die vergaderingen hot woord zullen voeren. Vervolgens zal op achtereenvolgende dagen in ver schillende steden do propaganda wor den voortgezet om do nog ongeorga niseerden tot doelnarae op to wokkou. Ook do patroons zullen niet stil zitten en zoo wordt ook daar in stilte gewerkt aan het verstorkon van de Vereeniging. Nemen van b§ide zijdon de organisaties in lodontal tóe, dan zal in December worden overwogen in hoeverre eon voor beide partijen gun stige overeenkomst kan worden aan gegaan. Begrafenis Joh. Rogmans. Amstordam. De plechtige teraarde bestelling van den heer Joh. Rogmans had hedenmorgen om elf uur plaats Nadat hot lijk in de kerk van O. L. Vrouw van den H. Roienkrans aan de Obrechtstraat was overgebracht en de plechtige ziolemissen gezongen wer den, werd het stoffelijk overschot naar de R. K. begraafplaats te Buitonvol- dert vervoerd. Vele bestuursleden on leden van Kerkelijke zangkoren waron tegenwoordig, alsmede de heeren A A verkamp, Jos Orelio, D. A. Rabuson en Jan Sol. Aan de open groeve werd gezongen de Antiphoon Eeze Quomon- do Moritum, door het koor van de Mozes- en Aronkerk. Hierna was de plechtigheid afgeloopen. Bij Kon. Besluit van hedon is met ingang van 16 Dec. a.s. benoemd tot Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Gouda de heer J. J. M. Hermans thans in gelijke betrekking te Hoorn. Moord bij Eist. In de nabijheid van Eist bij Arnhom is gistermiddag het lijk gevonden van een Duitscher, die met een stuk ijzer bleek te zijn doodgeslagen. Deze Duitscher is Maandag» gezien in gezelschap van een persoon wiens signalement bekend is. Deze persoon wordt thans opgo- spoord. van het Koninklijk Meteriologisch- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 768.6 te München, laagste stand 750.1 te Hapa- randa. Vorwachting tot den volgenden dag: Meest matige af en toe krachtige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, zwaarbewolkt, tot betrokken, waar schijnlijk regenbuien, zelfde tempera tuur. VAN DKN Ëf lec te ii hand el te Amsterdam 20 OCT. 1911. StiMtstoeiiiiiceii Ned. Cert. Workolijke Schuld 3 pet. Oostenr. Bolastingvrije Krononronto 4 pet. Port. Obl. 3do Sorio Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 der nieuwste modollen Wintermantels, - Costumes, Hlousen, Jupes, Jupons, Robes en Japonstofïen alsmede eene groote keuze PBLTERIIEN van de goedkoopste tot de beste soorten en scherp concurreerendo prijzen. Aanbevelend, MARKT 26, GOUDA. 5 pet. .Obl. Spw.mij.) 1898 4 pet, .01" (Gr. Russische Vorige Koers. 82'/, Koers van heden bi. (NicolaiSpoor- wog) 1867-69 4 pet. Id Obligatie 6e Emis sie 4 pet Japan. Obl. 1899 4 pet. Moxico Afl. Binnonland Obl. 5 pet. Brazilië. Funding Loo ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet, Venezuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. lUuk- eu Credict-instcl- Bilged. Ned. Bankaandoelon lüdustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. Id.Smelting Refining Co. Cert. v. Aand. Anglo American Tolo- graph Cf Cert. v. A. IT. S. Steel Corp. Corjt. v. Gew. Aand. Kul. Credlet Instel!, en Cultuur Ondernemingen Handels ver. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Ned. Handel-Mij.C.v.A Mijnbouw jH(jcii Ketahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Lebong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Oobar Aand. I'etroleuin-Oiidern. Dortsche Petroleumin dustrie Mij. Gew. A. Kon. Ned. Mg.totExpl. v. Petr. Bronn. O.v. A „Shell" The Transp. Trad Cy. 0. v. G. A Scheepvaart M(jeii. Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoe- land" Preferente A. Int. Mercantile Marine Cy. afgost. Prof. A. Tabak-Oiiderueiningen. Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand. ,Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Max wel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lam. Cert. v. Aand. Spoorwegen. Holl. IJzeren Spoor- wegm(j. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serio A-H Obl. 3 pet. W arachau-Vioenon Spoorwegmij. Aand. dito dito Act. de Jouiss. Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erio Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preinieleeniugeii. GELDKOERS. Prolongatie 2 !/a pCt. Amorikaansche afd. in verband met berichten uit New-York en Londen zeer gunstig, speciaal voor Steels. Holl. fondsen flauw mot weinig handel. Tabakken willig. Oliewaarden flauwer. 82 V, 91°/«6 65 100'/,, 90% 92% 92%, 87% 90 87%, 48%, 48 104'/j 86% 58% 58% 202% 49% 49 «6%, 66% 26% 26%, 68% 60% 228 344% 186% 342'/, 186'/,, 84 83 585 62 585 «1"/., 156% 155% 442 446 435 116 15% 15%. 112% 114% 18% 18'/, 42 4 Va 10", 10%, 80% 80'/, 93 93% 66% 08%, 199'/ f128.— f 107% 99'/ 30 %0 30% 162 13'/ 103'/, 12'%, 101'% 102 154

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2