80 I1 u II II No. 11695. 50e Jaargang, en Sixltexi laxxd. Buitenlandsch Nieuws. rij il FEUILLETON. Bijna Bezweken. i 1 L I I 1 y. M fit ll i Feestdagen. Telefoon Interc. 82. Italië—Turkije. Maandag 23 October 1911. 3>T5.e“UL-ws- ezex Voor Q-©-uxcLsl ean. Oxxxstr eZfcexx. Verschijnt dagelijks behalve Zon- Telefoon Interc. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. N terika) (Naar het Duitsch.) 24) (Wordt vervolgd.) 1 om hier in huis nóg te beteekenen, hoewel alles unie” 8 uur voor Vrou- terAnna De Adriadne vorderde goed. Bijna levensgroot verhief zich het bijna vol tooide hoofd uit den donkeren achter- grónd, en zoo iemand het had kunnen zien, zou het de grootste bewondering hebben afgedwongen. Maar Felix hield zijn schat voor aller oogen verborgen. Want ja, het was zijn schat geworden Het orginieel had een vurige, harts tochtelijke liefde in zijne ziel doen gestegen, dat zij den eenigejaren ter dood veroordeelden staatsman thans een oppermachtige positie aanbiedt, een positie, die hem macht geeft over allen. Zoo zullen dus twee hervormers tegenover elkander komen te staan, Sung-jat-sen met zijn republikeinsche gevoelen tegenover IJocan-sji-hai, die op een andere wijze zijn volk tracht te behoeden voor ondergang. 4 Turkub. Groote brand Konstantinopel. Een groote brand is uitgebroken in de wijk Bayajed en te Kapon. Ver scheidene honderden huizen zouden PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer„0.10 Bij drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 1—5 regels f0.35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames f 0 25 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. uur, Alg. che Ijsver en O. iw- en Wo- jieringstraat Vergadering Armenzorg, fdadigheids- i door het lemble. regeld tijdig tvangenvan zermakelijk- m in onze termijn Donderdagochtend om 6 uur verstreken was. Op datzelfde oogen- blik begonnen vijf pantserschepen de beschieting der vestingwerken en van de karerne. Do Turken antwoordden met een krachtdadig artillerie- en ge weervuur, zoodat de landing in de haven onmogelijk was. Daarom ging de Italiaansche admiraal tot een krijgs list over. Het gros der vloot bleef Noord oostelijk van Benghazi liggen, onder wijl de transportschepen zich ver wijderden, als wilden zij naar de volle zee terugkeeren. Intusschen stevenden zij slechts Kaap Giuliana om en nader den van daar het strand, om aanstonds met de landing te beginnen, terwyl de oorlogschepen de beschieting met nieuwe kracht hervatten, ten einde de Turksche troepen, die door Arabische soldaten krachtig ondersteund werden, af te leiden. 700 zeesoldaten en 1400 man infanterie werden toen onder bevel van kolonel Moccagatto op de Afrikaansche kust ontscheeptdaarop volgde het infanterie-regiment van kolonel Airenti. De Turksche schild wachten echter bliezen alarm, waarop de Turksche troepen ijlings kwamen opdagen, onder een uitnemende be dekking van palmtuinen. Een hevige strijd ontbrandde. De Italianen dron gen in weerwil van den krachtigen wederstand der vijanden onder het uitroepen van ,.Avanti Savoia” voor waarts. De Turken begonnen te wij ken, waarop de Italianen hot dorp Sidi Hüssein on do kazerne van Derka aanvielen, daarbij slechts voet voor voet het terrein veroverend en onder bajonetaanvallen voortrukkend. De Turken vluchtten vervolgens naar Benghazi en lieten Sidi Hüssein, dat de sleutel tot Benghazi is, aan do Italianen over, die zich hier nestelden om den volgenden dag tegen de stad op te rukken. Inmiddels had het bom bardement, waarbij een groot.gedeelte der stad vernield werd, geen oogen- blik opgehouden. Tot dusver de „Tribuna”, <j° nCor- riere della Sera” vermeldt den naam van een bij de landing gedooden zee officier van de Roma, nl. Mario Banco gekwetst werd de fregat-kapitein An gelo Frank. i tijd, abriek m.str.64 leiweg f eerstr. raat :ersl. Genoegen”, ise’s „Kom j’ ran Mietje ;balwedstrijd p het Schiet- Tripoli, 22 Oct. De Italiaansche troepen hebben Bengasi den 19en October bezet na een zeer hevig ge vecht. Aan beide zijden waren de verlie zen aanzienlijk. Rome, 21 October. In een radiogram van generaal Briccola wordt mede- deeling gedaan van herhaalde aan vallen van Arabieren, waaraan de troepen te Bengasi in den nacht van 19 op 20 dozer zijn blootgesteld ge weest. In den namiddag werd ook een aanval van de Arabieren op het dorp Sabri af geslagen. De ontscheepte troepen zijn nu sa mengetrokken om Bengasi. De vijan delijke macht schijnt in den nacht van den 19den op den 20sten October be staan te hebben uit 2000 Arabieren en een afdeeling Turksche troepen. Men gelooft, dat de andere Turksche troepen zich met 12 kanonnen hebben teruggetrokken naar een hoogvlakte. De verliezen aan vijandelijke zyde worden op ten minste 200 dooden en een groot aantal gewonden geschat. De verliezen der Italianen waren 7 gewonde officieren, 16 gesneuvelde en 54 gewonde manschappen. De strijd om Benghazi. Na een hevig gevecht is Benghazi Donderdag ingenomen. Den dag te voren was generaal Briccola met de door hem aangevoerde legerafdeeling des morgens voor Benghazi aange komen, begeleid door de oorlogssche pen Vittorio Emanuele, Roma, Napoli, Regina Elena, Etruria, Piemonte, Liguria en de torpedojagers Ostro Granatiere en Bersagliere. Vice-admi- raal Aubry eischte de overgave der stad, welke evenwel beslist geweigerd werd. Daarop stelde de admiraal een ultimatum van 24 uur vastwelke Naast de werktafel in professor Helmbrecht’s studeerkamer, stond een knaapje, dat bitter schreide. Werner legde de pen ter zijde, en vroeg „Wat is je gebeurd Leonhard? Mama heeft me geslagen,” snikte het kind. nBen je dan ondeugend geweest?” „Neen papa, zeker niet. Ik wou met mama spelen, zooals wij gedaan had den eer Oom Rolf kwammaar toen hield hij mama v$st, tot zij boos werd en hem op de hand sloeg. Maar toen ik haar weêr vangen wou, zei ze, dat ik haar kleed bedierf, en zij niets meer van mij weten wou 1” Werner gaf zijn kind een prenten boek on) te doorbladeren, en begaf zich naar de kamer zijner vrouw. „Leonhard kwam mij zooeven zijn nood klagen, dat je boos op hem zyt. Wat heeft hij misdreven? Bedenk toch, dat de dokter je nog pas gewaar schuwd heeft, dat je je vooral niet moogt opwinden.” „Gij maakt mij gelukkig!” riep hij „En kan morgen de eerste zitting zijn Ik brand van verlangen, omaanmjjn meesterstuk te beginnen!” „Welnu, het zij zoomorgen.” Ariadne dacht ze „Ben ik dan iets andera in ’t leven Jahij zal mij schilderen, en Werner zal het beeld zien, opdat het hem aanklage en herinnere, wat hij mij misdaan heeft En wat had nu wel de uitdrukking der jammerlijk misleide en verlaten vrouw, op haar schoon gelaat te voor schijn geroepen In de laan, die zich voor den bank waarop zij ^at eitetrekte, had zij in een prettig keu velend heer en dame, die een lieftallig knaapje aan de hand leidden, Werner en Luitgart herkendEen knagend gevoel van jaloezie overmeesterde naar, toen zij de goede verstandhou ding opmerkte tusschen den man, die haar zoo wreed bedrogen had en de De opstand in China. Als zoovele malen is thans opnieuw in China een opstand uitgebroken, een opstand, die zijn bevrediging zoekt in het verdrijven van de gehate Wester lingen niet alleen, maar ook van het thans heerschende Vorstenhuis. Om dien toestand goed te begrijpen, dienen wij terug te gaan in de geschiedenis, niet eenige jaren, maar eenige eeuwen terug, tot 1644 of eigenlijk nog vroe ger, tot de 12e eeuw. In die eeuw drongen de eerste Mantsjoes want uit dat volk zijn de tegenwoordige keizers gesproten, China binnen. In dezelfde provincie Hoepeh, waar thans de op stand heerscht, vestigden zij hun eerste koninkrijk. Vandaar uit deden zij hun veroveringen, vermeesterden heel China en zelfs de landen daaromheen. Deze groote macht ging echter weer ten gronde. De Chineezen richtten zich weer op en verdreven de Mants joes uit China. Peking werd de hoofd plaats. In 1621 hebben de Mantsjoes zich echter opnieuw in China gevestigd en in 1644 besteeg de Mantsjoe-dynastie den kroon. Van dien tijd af zijn de Chineezen onderdrukt, wat herhaalde opstanden ten gevolge heeft gehad. Van de voorname plaats, die toch eenmaal de Chineezen in de wereld cultuur hebben ingenomen, van het krachtige, eenmaal geheel Oost-Azië beheerschende China is niet veel meer overgebleven, dan een zeer vervallen en verarmd land. Wat door vroegere geslachten is opgebouwd, is thans afgebroken of verwaarloosd. Naar de goede verkeerswegen is niet omge zien. Aan de besproeiing van het land en de irrigatie-middelen is niet meer de minste aandacht besteed. Daardoor is de landbouw achteruit gegaan, de industrie is vervallen en van een beschaving is maar weinig merkbaar meer. Daarbij kwam dat de Mantsjoers alle belangrijke posten hebben bezet. Een ding hebben zij vergeten en dat is een geregeld bestuur in te stellen. De ambtenaren zijn de meest" bru tale en dikwy Is gewetenlo oze schurken en van onderzoeken en trachten een beteren vorm in te stellen, kan geen sprake zijn. Met haar bureaucratische- rompslomp en de ontzettend afgelegen gedeelten was het de Manstjoeregee- ring blijkbaar onmogelijk een wakend Binnenlandsche Zaken is Zaterdag te op straat mishandeld. De gendarmerie bevrijdde hem niet dan met moeite uit de handen van het gemeen. reeds een prooi der vlammen gewor den zijn. De groote brand te Konstantinopel, die volgens oen telegram aan de pFrankf. Zeitung” weer in Stamboel, in den konak van den bij de April- gebeurtenisson vermoorden sjerif Sadik pasja, is uitgebroken, woedde Zaterdag middernacht over een terrein, dat zich uitstrekte tot Koem-Kapoe, nog voort. Voorzoo ver de brand op dat oogenblik te overzien was, zouden eenige hon derden huizon voor hot meeren- deel van hout in de asch gelegd worden. Tengevolge van gebrek aan water was de brandweer tot werkeloosheid gedoemd. Van omgekomen monschen was niets bekendblijkbaar hadden do bewoners van het getroffen stads deel zich met hun draagbare eigen dommen allen in veiligheid kunnen brengen. Wegens de overlading van de tele graaf en wegens de strenge oorlogs- censuur werden de nachttelegrammon niet doorgezonden, seint de corres pondent van hot „Berl. Tageblatt”. De wijk van Stamboel, waarin de brand uitbrak, is naar de beroemde Bajasidmoskoo genoemd. Deze moskee ligt juist middon tusschen het ministe rie van financiën en den grooten ba zaar, die bij den laatsten brand in Juni in gevaar geweest zijn. Düitsohland. Aan de „Vossische Zeitung” wordt geseind, dat de gezondheidstoestand van don Prins-Regent zeer voel te wenschen overlaat. Do katharrale verschijnselen zijn wel in de laatste dagen sterk ver minderd, maar de krachten van den grijsaard zijn zoo verminderd, dathy de uiterste voorzichtigheid moet in acht nemen. Portugal. Mishandeling van oen minister, be voorm. Portugeesche minister van Lissabon op „O, hij heeft zich weer bij jou be klaagd En nu kom je mij zeker een standje maken, nietwaar „Daar denk ik zelfs niets aanje zyt immers zijne moeder, en daarom juist wou ik je er aan herinneren, da^| je ietwat toegevend voor hem moest zijn, wegens zijn zenuwaohtig en zwak gestel.” „Zeker; ik kan niet met hem om gaan Bemoei jij je dan niet met hem,” riep zij stampvoetend, „ontneem mij het hart van mijn kind, zooals je mij reeds zooveel ontnomen hebt I Ik ver zet mij er immers niet tegen, laat mij dus ook met vrede!” „Ik kwam hier om te vragen, waar om Miha niet met den kleine naar de diergaarde gaat?” „Neen, zij heeft voor mij wat te doen!” „Luitgart,” zeide hij op ernstigen toon, „’t ware beter, als je niet zoo onvriendelijk en onheusch zoudt zijn.” „Natuurlijk, minder te van mij afkomstig isIk heb hier te bevelen, en zal mijn wil ook zonder jouw toestemming doordrijven.” „Waarom provoceer je toch deze twist, zonder de minste aanleiding Is dit de rust en vrede die je mij eens hebt toegezegd?” oog op haar ambtenaren te houden. Wanneer trouwens er maar voldoen de geld werd opgebracht, was het de Mantsjoe-dynastie vrij onverschillig hoe het haar onderdanen ging. Zelf voortgekomen uit het veroverende volk gevoelde zij niets voor de nooden der arme Chineezen, omgekeerd voel den natuurlek de ambtenaarskaste zich het veiligst by zoo’n regeeringssys- teem. Even begrijpelijk is het echter, dat het volk op den duur zulk een toestand niet zal dulden en waar de dynastie niet wist te beletten, dat de Westelingen telkens grooter of kleiner stukken wisten af te nemen, daar is het begrijpelijk dat onder de Chinee zen een streven ontstond tot verdrin ging van de Aziatische en de Euro- peesche overweldigers. Herhaaldelijk hebben groote opstanden plaats gehad. De eone samenzwering volgde op de andere en ook ditmaal is het een beweging tot verdrijving in de eerste plaats van het gehate Mantsjoevor stenhuis. Op een ding moeten ze echter nog wijzen en dat is, dat de opstanden bijna reeds in Zuid-China plaats héb ben. De Zuid-Chineezen zijn de men- schen van het woord. Een mooi idee pakt hen direct in, maar zij laten het even spoedig los, wanneer zij de ver wezenlijking er van niet direct zien. Een heel ander slag volk zijn de Noord-Chineezen. Kalmer van aard en bedachtzamer, maar ook veel stand vastiger. Waande tegenwoordige leider van den opstand in Zuid-China, Sun- jat-sen, een republikeinsch anarchis tisch idee in het hoofd heeft, daar hebben de hervormers van het Noor den, Kang-Yoe-wei en Yocan-sji-kai heel andere denkbeelden om hun volk te verheffen. Dezen toch hebben ge tracht invloed te krijgen bij de regee- ring zelve. Kang-yoe-wei is het streven begonnen en een staatsman als Yoe- sji-kai heeft zijn denkbeelden aan vaard. En al is de beweging aanvankelijk ook al mislukt, langzamerhand heeft de regeering dan toch aan dit streven moeten tegemoet komen. Het beste bewijs dat de regeering die thans in zulke benarde omstandigheden ver keert, slechts van een bevrediging der wenschen van de Noord-Chineezen heil heeft te wachten, en zich althans voorloopig zekerder van hun zaak zal gevoelen, is wel dat de indertijd ver dreven IJocan-sji-kai thans is terug geroepen. De nood moest wel hoog vrouw aan welke hij toen reeds ver bonden was Lona hield woord. Den volgenden morgen trad zij in gezelschap van juf- frou^-^pHmar in het atelier, waar FeKx reeds alles in gereedheid had ge bracht, en zijn schets begon. „Och, hoe dwaas was ik, om jou van die andere te scheiden *t was be spottelijk Zij gaf je zonder strijd op, en liet mij roemloos een prijs, dien zy waarschijnlijk niet meer verlangde, en idie ik te hoog taxeerde!” Hij verbleekte, en greep haar bij den arm. „Vrouw,” riep hij, „gii hebt geen begrip van hetgeen plient genoemd wordt Zij ruktp zich heftig los en zich niet meer om fcijne tegenwoordigheid bekommerend, begon zij, terwijl hij de kamer verliet, met luider stem eene aria te zingen. Na een poos schelde zij, en beval het dienstmeisje om, zoodra Felix tehuis kwam, dezen bij haar bin nen te laten. Hij kwam echter niét HOOFDSTUK XV. Marokko. In Oost Marokko zijn op last van den Franschen generaal Toutóo, de re- geeringscommissaris en de chef der gendarmerie gevangen genomen op ontstaan, en hij had gezworen, dat Lona, die thans zijne Muze was, nadat zij hem den lauwerkrans der roem ver schaft zou hebben, ook zijne geliefde, zijne vrouw zou worden want buiten haar bijzijn, bestond voor hem geen geluk moer op aarde „Beste Felix, je hebt me ernstig on gerust gemaakt, door den geheelen nacht niet thuis te komen. Er is toch niets met je voorgevallen vroeg Werner, toen hij op zekeren vroegen morgen het atelier binnentrad: „God dank, dat ik je gezond wel weerzie ik had mij in myn angst reeds allerlei mogelijkheden voorgesteld.” „Neem, ’t my niet kwalijk, lieve broêrik had zooveel te denken, en dat gaat in de vrije natuur.” „Dè.t is waar ben je vlijtig geweest Hoe staat het met je schilderij Laat het mij toch eens zien, ik ben zoo erg nieuwsgierig." F^pc liep een poos besluiteloos het atelier op en nêer, en bleef toen plot seling voor zijn broeder, die zich aan eeir tafel gezet had, staan. ■LI---- G01IDSCHEMRANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT: Per kwartaal f 1.25 Idem franco per post1 50 Met Geïllustreerd Zondagsblad -,1.50 Idem franco per post 1 90 Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons BureauLange Tiendeweg 64, bij onze Agenten, den Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1