sz-crnsrsT Groote Expositie Bln-Xieaalaaa-d.- Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. SZFOZRT. Ingezonden LAND-EK ZEEMACHT. allerlei. Laatste Rorichten D. SAMSOM Telegrafisch Weerbericht Officieele Prijscourant grond dat zij zich aan invoer van wa penen en. ambtsmisbruik zouden heb ben schuldig gemaakt. Volgens mededeeling aan het „Berl. Tagebl." heeft men hier te doen met een overijlden stap van Toutée, gedaan buiten modeweten van hot Fransche ministerie van Buitenlandscho Zaken. Frankrijk. Hot alcoholverbruik. Bertillon heeft do verblijdende mede deeling gedaan, dat vermoedelijk tengevolge van zware belastingen op het gedistilleerd het gebruik van sterko dranken in de Fransche steden belangrijk is afgenomenin do kleinere steden is vorbotering geringer, op het land nauwelijks merkbaar. De tucht bij do Fransche marine. Aan boord van de „Voltaire", het vlaggeschip van admiraal Boué de Lapoyrère, commandant van hetMid- deflaudsche Zee-eskader, is een paar wokon geloden een ernstig geval van muiterij voorgekomen, dat ambtelijk echter verzwegen werd, zoodat de bijzonderheden eerst thans bekend worden, nu de krijgsraad vonnis heeft gowozon. De commandant van dienst op genoemd schip had bevolen, dat zeven, met streng arrest gestrafte matrozen voor hun dagelnksche wan deling op het dek zouden worden gebracht. De gevangenon verlieten hun cel, weigerden echter te loopen. Zij beschimpten de officieren en be gonnen zelfs handtastelijkheden tegen do mannen van de wacht, zongen revolutionaire liederen en ontvingen don officier van dienst met dekreten „Leve do anarchie De straffen, den zeven matrozen wegens dit gedrag opgelegd, loopen van 6 maanden tot 1 jaar voorwaar delijke veroordeeling tot 2 jaren ge vangenisstraf. Do voormalige minister van marine, De Lanessan, bespreekt dit geval in de „Siècle", \yaarin hij wijst op de slechte uitwerking Van hot gebruik dat de officieren, gehuwd en onge huwd, den nacht meestal aan wal doorbrengon en dat de manschappen in do havenwijkon in aanraking ko men met het schuim dor daar hui- zendo prostituós en apachen. Hét kan z. i. niet anders of de tucht moet onder deze omstandigheden ernstig lijden. De minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemoene kennis dat de Turkscho regeering heeft medegedeeld de Golf van Saloniki tot aan een denkbeeldige lijn, getrokken tusschen Kaap Apanomi en Kaap Aferida, als tot haar besloten zeegebied behoorend te beschouwen in de ter itoriale van het Ottomaansche rijk als zich uitstrekkend tot vijf mijlen van zijn kusten. Militiewet. De heeren De Beaufort, Van Vlijmen, Eland en Thomson hebben een amen dement ingediend, dat de strekking heeft om niet-Nederlanders, tot oen andore nationaliteit bohoorende, uit de militie verwijderd te houden. Neder landers, die hun nationaliteit verloren hebben, maar niet in het bezit van een andere nationaliteit zijn, zooge naamde „Heimatlose", worden er niet door uitgesloten. Verpakking van sigaren voor Engeland. In hot weekblad Handelsberichten uitgegeven door het Ministerie Landbouw, Nijverheid en Handel, zal do volgondo mededeeling worden op genomen Er wordt de aandacht op geves tigd, dat de Engelsche wet den invoer verbiedt van sigaren, samen-verpakt met andere goederen (uitgezonderd sigaretten en tabak). Overtrading van dit verbod wordt gestraft met inbe slagneming zoowel van de sigaren als van hot bijgepakte. Algemeen Nederlandsch Verbond. Op de vergadering van het hoofd bestuur van het A. N. V., den 30n September onder voorzitterschap van dr. H. J. Kiewiet de Jonge te Dor drecht gehouden, is, volgens Neerlan- dia, o. m. behandeld „Nederlandsch onderwijs in het buitenland". a. De ingekomen antwoorden op het rondschrijven te dezer zake aan afdeelingen en vertegenwoordigers, in hoever er behoefto is aan Nederlandsch onderwijs, zijn in het kort aldus samen te vattenBerlijn zal gegevens ver zamelen; Bremen, ter plaatse geen be hoefte; Bangkok in Siam, geen be hoefte, mogelijk geldelijke steunDa- vos, geen behoefteEgyte, geen be hoefte Genua, beslist behoefte, waar schijnlijk ook geldelijke steunLonden, een school zal geen levensvatbaarheid hebben, misschien een Nedorlandsche cursusMexico, Nederlanders te ver- preid in dit land Venetië, geen kans voor een school (een vroogere Hol- landsche cursus daar ging te niet). Nog ipeer gegevens worden inge wacht en dan zal een rapport worden opgesteld. b. Nederlandsche school, te Ant werpen. Uit oen pas ingekomen schrijven gebloken, dat do Oudersbond te Antwerpen de Nederlandsche school te Antwerpen met sympathie zal be- egenen, wanneer ze haar neutraal carakter Iaat varen. De heer Meyer, die tot heden de Nederlandsche school bestuurde, blijft dan de leider. Een overeenkomst met den Katho lieken Oudersbond schijnt de oenige manier om de Nederlandsche school, zij het onder een anderen vorm, voort te zetten, daar dan toch het hoofd doel, onderwijs in het Nederlandsch, wordt bereikt. c' Nederlandsch onderwijs langs de Oostgrens van ons land. De af deeling Enschedé van hot A. N. V. heeft pogingen in het werk gesteld om de kindoren van Neder landsche arbeiders in de Rijnprovincie en Westfalen aan Nederlandsch onder wijs te helpen. De minister van Bui tenlandsche Zaken heeft daarop gun stig beschikt. Besloten wordt voor het Neder landsch onderwijs in den vreemde een commissie te benoemen, bestaande uit de heeren Ch. R. Bakhuizen van den Brink, prof. dr. J. Boeke en H. D. H. Bosboom. Aanvraag om steun door do Kunst vrienden van het Nederlandsche Too- neol te Gent. Zij is oen tegenhanger van de vereeniging, die Fransche voorstellingen in Gent laat geven. De kunstvrienden komen onder toezicht van hot A. N. V. De vergadering machtigt het dag. bestuur, als de in lichtingen good zijn, f200 uit te trek ken op do begrooting. Kolonisatievraagstuk. Kolonisatio in onze Oost acht liet hoofdbestuur niet gewenscht. Moeite en kosten voor oen hernieuwd onderzoek beschouwt het als verloren. Overwogen zal worden of er iets voor kolonisatie in gema tigde luchtstreken kan worden gedaan, waarbij de Gids voor asp.-kolonisten in Engeland uitgegeven en de medo- werking van de vereeniging Het Bui tonland kan ter sprake komen tevens zal overlegd worden, wat er nog meer kan geschieden om de Nederlanders in den vreemde Nederlander te doen blyven. lucht gegeven en toen dat de koelies niet deed afdeinzen en hun steenwor pen, hoewel do bewoners van 't huis zich inderhaast wat hadden verschanst, gevaarlijk bleven, heeft hij op hen aangelegd, mikkend op de beenen, en heeft één koelie door de beenen ge schoten. Deze koelie moet daardoor niet ernstig verwond zijn. Nog enkele andore koelies schijnen zichzelf aan de kapotte flesschon licht gewond te hebben. Dat bracht den schrik onder de koelies en zij trokken zich terug. De controleur van Tebing Tinggi, later met politie op de estate gekomen (hij was telephonisch te hulp geroepen, doch 't had nogal oenige tyd geduurd voor hij er was), bracht de opgewon den gemoederen verder tot kalmte en de administrateur kon de verschansin gen in zijn huis gaan afbreken en de schade aan en in zijn huis aangericht eens gaan opnemen. INDISCH NIEUWS. Mandagmorgen (25 Sepl.) heeft er weer op Soengei Bloetoe, de onder neming van den heer Joh. Lühmann te Hamburg oen row plaats gehad een, welke in omvang en hevigheic mag gerekend worden tot de ergste, die hier in den laatsten tyd vielen té vermelden. Naar we vernamen, heeft deze zich als volgt toegedragen. De Javaan sche koelies waren er ontevreden, omdat ze in plaats van den door hen als nieuwjaarsgeschenk geëischten jonge karbouw, anderhalve os hadden gekregen op Zondag 1.1. Dien dag gebeurde er evenwel niets. Doch op hari raja kwamen zij sohreeu- wen en tieren voor 't administrateurs huis. De administrateur ging op hun eischon niet in en verwees hen naai den mandoer. Zij gingen echter niet heen, en de hulp van den controleur van Tebing Tinggi moest ingeroepen worden om hen voorloopig tot beda ren te brengen. Zoodra was deze echter niet wei of de koelies kwamen weer voor H administrateurshuis. Nu ging de admi nistrateur naar buiten om te trachten een paar van de belhamels op te vat ten. Maar dit bleek ondoenlijk. De koe lies namen zoo'n dreigende houding aan, dat de administrateur een revol verschot in de lucht moest vuren om zich hen een ©ogenblik van 't lijf te houden en daarna vluchten moest in zijn huis. :In zijn huis had de admi nistrateur toen een formeel en lang- aangehouden bombardement van stee- nen en flesachen (uit de bekende De- lische gazon-omrandingen in den tuin) te doorstaan. Op de galerij was de manager niet meer veilig. Daar werd alles stuk gesmeten, lampen, tafels, stoelen. Maar ook binnen, in de ka mers, was 't onveilig, vlogen de groote steenen door de vensters. Het grootste deel van de barang werd vernield en de manager werd door een steen aan den linkerschouder getroffen. Ten einde raad heeft de manager toen zijn Beaumont-geweer genomen, heeft daarmede eerst een schot in de Dr. Cook. Uit Kopenhage wordt aan den „Ber liner Lokal Anzeiger" geseind, dat de, de zoogenaamde Noordpool-ontdekker, docter Cook, te Kopenhagen zal komen om zich te rehabiliteeren. Dinsdag houdt hij een voordracht met lichtbeelden over zijn „ontdek- king". De entreegelden zal hij afstaan voor liefdadige doeleinden. Dr. Cook is ook van plan in andere Europeescho steden deze voordracht te houden. Men meldt uit Hoek van Holland: Op het werk van den aannemer A. Bos aan de Zuiderpier is een stoom- kraan over den kop in zee gevallen. De machinist is gekwetst. Door onvoorzichtigheid van een der knechts, die met een brandenden luci fer te dicht bij het benzinereservoir kwam, is Zaterdagochtend in do auto garage der firma Tasche Co. te Nijmegen een auto verbrand. Gisteren zijn by den tuinder L. D. te Loosduinen 64 varkens door gegaan Bij onderzoek bleken de dieren ver giftigd te zyn. Hoe dat is geschied weet men fiog niet, maar voor een paar dagen zijn bij den tuinder J. K. onder gelyke omstandigheden ook var kens gestorvon, doch slechts een paar. Inbraak met bedreiging. Gisternacht is ingebroken bij A. Meeuwissen onder Nispen (gem. Rozen- daal). De vrouw, die alleen thuiB was, werd door de inbrekers bedreigd en moest de bewaarplaats van haar geld aanwijzen. Met f 250 gingen de inbre kers heen. Op aanwijzing van de vrouw zijn twee personen aangehouden, doch d< bij hen gehouden huiszoeking heeft geen resultaat opgeleverd. Verdwenen. De bejaarde smidsknecht J. de Liefde die Donderdag uitging om werk te verrichten in het Schaerweiderpark. te Zeist, is sindsdien spoorloos ver dwenen. Een uitgebreid onderzoek leverde tot heden geen resultaat op, Een standbeeld voor Alva. Een gedenkteeken voor den Hertog van Alva wil men te Brussel oprich ten. Het Belgische maandblad „De Katholiek" althans dringt er, naar „De Protestant" meldt, steeds sterker op aan. „Zijn zwaard, aldus „De Katholiek", heeft heeft wel nog eenige hoofden op de schouders laten staan, namelijk dat van Marnix van St. Aldegonde en dat van Willem van Oranje, die wij liever hadden zien vallen dan die der graven van Egmond en Hoorne. Maar ook zoo heeft hij de Roomsche zaak veel te groote diensten bewezen, dan dat wy niet met fierheid op hem voor ons aanspraak zouden maken". Of de Roomsche pers te onzent hPt plan steunt of met verontwaardiging er tegen opkomt heeft De Hervorming, waaraan wij dit bericht ontleenen, nog niet vernomen. Gisteren togen den avond verbrand de de hooischuur van J. Buurs, te Leek (N.-H.). De schuur was laag ver zekerd. De oorzaak was broeien van het hooi. Zaterdag had weder een zeer luide ontploffing plaats. De inast is over boord geslagen. Het schip zit op den rand van da bank en zou bij vloed het vaarwater kunnen drijven, waarom een sleepboot ter plaatse is. De „Sloterdijk." Reuter seint uit Queenstown dd. gisteren. De „Kaiserin Augusta Vic toria" van de Nordd. Lloyd, Browhead passeerond, rapporteert dat zij het Nederi. stoomschip „Sloterdijk," van de Holland-Amerika-lijn op 50,15 gr. Noorderbreedte en 16 gr. Westerlengte voorbij gevaren is, hetwelk een gebro ken krukas had, en om onmiddellijken by stand verzocht. Verscheidene sche ien waren ter assistentie in de nabij- ieid. Vad. De duurte. Naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen schrijf de Vis- r Crt. Wij hebben voldoende voorraad van een zeer gemakkelijk te verteeren, zeer gezond, zeer smakelijk en goedkoop voedsel onmiddelijk bij huis. Visch Een pond Noordzee-visch kost ge middeld 7 8 cteen pond bot kost ct., aal 16 ct., spiering 2 ct., (ge rookt 12 cent) per pond, alles eiken morgen in voldoende hoeveelheid versch te verkrijgen. Wie krijgt dat kostelijke voedsel De eenden in Landsmeer en Volen- dam. In Berlijn en andere groot© steden van Duitschland laat de stedelijke overheid visch aanvoeren en in pu- blieko hallen verkoopen. Waarom hier ook niet Menschon gaan toch voor eenden. Twee agenten van politie hebben gisternacht aan den Breeden Hilledyk te Rotterdam aangehouden don roeier H. T. Hij werd betrapt terwijl hij, met de hulp van zijn vrouw en een buur vrouw, bezig was met het stelen van steenkolen uit een aan dien dijk staan den spoorwagen. Gisterennacht omstreeks een uui heeft te Rotterdam op de Noordblaak een aanrijding plaats gehad tusschen een automobiel, bestuurd door J. C. Z., uit de Agniesestraat, en een rijtuig bestuurd door T. W. H. uit de Kdrto Wagenstraat. Door den schok slbeg het paard, dat voor het rijtuig gespan nen was, tegen de straat en werd ver wond aan de voorpooten. Het lemoen van het rijtuig brak. Gistermorgen is te 's-Gravenhage op het terrein van de gasfabriek aan de Marnixkade brand ontstaan in een hulploods, volgepakt met touw, poets katoen, enz. De brandweer uit ae Da- guerrestraat was spoedig ter plaatse en wegens het gevaar voor de omge ving rukte de autospuit uit de Prin sestraat ook uit. Zij behoefde echter geen dienst te doen. Met drie stralen op de waterleiding werd men het vuur meester. Een gedeelte.van de mate rialen kon gered wordende loods brandde geheel uit. Van het op 1 Oct', te Vlissingenin brand geraakte en nog steeds bran dende Engelsche stoomsohip Edward Dawson is het voorschip losgeraakt en weggedreven. Dit ligt nu op een 1000 M. afstand van het achterschip met den voorsteven naar de duinen. GOUDA. 23 October 1911. Soiróe Musicale Duo-Rotowsky, Donderdagavond 8 uur zal in de Sociëteit „de Réunie", alhier, een soirée musicale worden gegeven, viool en piano, door het Duo-Rotowsky, voor welk concert gratis toegang wordt verleend aan lezers en lezeressen van ons blad, op vertoon van een entreebiljet, dat in het nummer van Woensdagavond zal worden opge nomen. Wy verwijzen voor heden naar de in dit nummer voorkomende adver tentie. Morgen en Woensdag zullen wij nadere bijzonderheden mededeelen. Ensemble Solser en Hesse. Zaterdag- en Zondagavond zijn Solser en Hesse met hun gezelschap in de Sociëteit Ons Genoegen geweest. Ze kwamen ook hier met hun „Kom j' ook op de Bruiloft van Mietje?", waaraan zij vooraf deden gaan het blijspel „Een lief studentje'" Ze heb ben succes gehad, ook financieel. Was de eerste avond tegen een verhoogd entrée vrij goed bezet, Zondagavond was een half uur voor den aanvang de geheele zaal al uitverkocht en moesten velen teruggezonden worden. En gelachen dat er is, onbedaarlijk Nu de inzet was al goed. Een lief studentje is een leuk blijspel, dat uit stekend werd gespeeld. De heer Solser. die de rol vervulde van Dagobert, de student, 'die van huis uit door zijn strenge opvoeding van tante*Antonica(mevi. Hesse-Slau- derof) en leeraar van Halm (de heer G. Piiger), zoo'n echte brave bedeesde jongen was geworden, zou voor de eerste maal naar het college. Zijn tante bracht hem met den leeraar daarvoor naar oom Jan (de heer P. Hesse), die als rentenier in de univer siteitsstad woonde. De dochter van oom Jan Lilie, die neef Dagobert als vroolijke jongen had gekend ontmoette nu in den a.s. student een gemodelleerde jongeman die te verlegen was om een woord te spreken. Neef gaat naar college in rok en hooge hoed en komt den eersten dag al thuis tipBy, in lichtgrijs fantaisie iakje en baret op het hoofd. Ze tadden 'm student gemaakt. Intusschen was de leeraar van Halm, die alleen Victoriawater dronk omdat hij niet anders meer verdragen kon, door oom Jan jnet een goed glas wijn in een vroolijke bui gebracht. Zoo ontmoette de strenge tante Antonica hen aan het eind en het gevolg was dat tante zich van haar neef terug trekt, den leeraar ontslaat en zelf zoo spoedig mogelijk het huis van oom Jan den rug toekeert. Om Jan ver klaart daarop Dagobert voor z ij n kosten te laten studeeren, neemt de natte-geheelonthouder als vriend op in zijn huis, en Dagobert zal na zijn arts-examen met Lülie trouwen. Zooals gezegd, het spel was goed, en de heeren Solzer, Hesse en Piiger waren typen in hun rol. Daarna volgde de Amsterdamsche schets „Kom j'ook op de Bruiloft van Mietje"? Hiervan een gedetailleerde beschrij ving te geven is niet mogelijk, daar het geheel bestaat uit stukken, be trekking hebbende op het Amster damsche volksleven, die niet geheel bij elkaar aansluiten. De onderdeelen „de Amsterdamsche Commissaris" en „het schietgevaar op Kattenburg" zijn er zoo met opzet ingeflanst, dat het stuk daardoor erg gerekt is. Trou wens deze gedeelten mogen ten tijde van het Presidentsbezoek en de Kat tenburghistorie, door hunne actuali teit toen voor Amsterdammers aan trekkelijkheid hebben gehad, thans is het wel een beetje „oude kost". Als geheel beschouwd is het een amusementstuk dat het publiek door zijn echte Amsterdamsche volkstypen uit de achterbuurten en de tooneeltjes, die door hen werden weergegeven, heel wat te lachen heeft gegeven. Als zoodanig is het ook trouwens bedoeld en heeft het zijn groot succes geoogst. W oekertoestanden. Voor het Gerechtshof van Den Bosch werd Vrijdag een zaak behan deld, waarin een schril licht werd ge worpen, op ergérlijke woekertoestan- den die in sommige lagen der maat schappij worden aangetroffen. De beklaagde was een zekere Jelle Terpstra, geboren te Leeuwarden, thans logementhouder te Tilburg.Hij was beklaagd, dat hij op 16 Juli jl. zekeren Adr. Jansen uit Nijmegen en .Marinus Moonen uit Tilburg had be dreigd en mishandeld. Jansen en Moo nen waren in de herberg van Melis, toen de beklaagde er binnenkwamen den eersten vroeg of hij meeging. Daar deze hieraan geen gevolg wilde geven, trok de beklaagde een revolver, richtte op Jansen's borst en trok af, met de bedreiging, dat hy ze allebei zou neerschieten. Het schot ging niet af, daar de kogelhouder was vastgezet. Jansen liet zich op den grond vallen, om het schot te ontwijken, maar sprong dadelijk weer op. Jansen en Moonen grepen daarop den beklaagde beet, waarbij de tweede nog werd mishan deld. Zij konden hem met vereende krachten op een stoel neerdrukken en in bedwang houden totdat de politie er bij kwam, die den woesteling in rekende. De oorzaak van dit geval was een geldquaestie. Jansen had van beklaag de een bedrag van f7.50 geleend op oogenblik, dat hy in geldverlegenheid was, en moest voor die f 7.50 een som van f25 teruggeven. Ook Moonen had van beklaagde geld geleend tot een bedrag van f 18 en moeöt na vijf wekeü f 31.75 terug betalen. Hy betaalde echter „maar" f25.75 terug. Beide geldleeners waren gepension- neerden, die deze bedragen zouden terugbetalen voor de luttele geleende sommetjes, zoodra ze hun pensioen zouden opstrijken. Daar ze beklaagde echter niet vlug genoeg over de brug kwamen met hun erger dan woeker rente, was hij er maar met een revol ver op afgetrokken. Beklaagde zeide, dat hy den kogel houder van de revolver «opzettelijk had vastgezet om geen ongelukken te maken, maar toch was de revolver met een scherpe patroon geladen. Tegen den verwachter echtor, die hem arresteerde, had hij gebulderd Ik geloof, dat het hierbij niet blijven zal, ik heb lak aan do gevangenis en als ik ze vanavond zie, schiet ik ze allebei neer, dan zullen twee dooden naar huis worden gedragen. De advocaat-generaal wees de beide gepensionneerden er op, dat ze zich niet op zulke manier van hun geld moesten laten afzetten en vestigde er hun aandacht op, dat in Den Bosch een spaarbank bestaat, waar ze hun akte kunnen verpanden en geld kunnen krijgen tegen zoo goed als geen in terest. Tegen den beklaagde eischte hij be vestiging van het vonnis der Recht bank te Breda en veroordeeling tot een gevangenistraf van zes maanden. Do verdediger van beklaagde, mr. Keuls uit Amsterdam, kon geen juri dische punten in het debat voeren en dus zijn verdediging alleen maar con- centreeren op de strafmaat. Ook hjj vond, dat beklaagde geld had uitge leend op een wijze, die de critiek niet kon doorstaan. Hij weos op de zenuwachtige gesteldheid van be klaagde en op de mogelijkheid, dat zijn logement geheel zou verloopen als hij zes maanden de gevangenis iy moest, zoodat hij dan na zijn straf tijd wellicht met zijn gezin broodeloos zou zijn. Zich beroepend op een zin snede van Balsac, die, volgens pleiter een beteren kijk had op de zaken dan menig jurist, en die schreef, dat elk misdrijf is een „manque de rais- sonnement" vroeg pl. de clementie van het Hof voor zijn cliënt. (Tijd) dezer wedstrijden werd niet bereikt, door het weder en door den verren afstand van het terrein (niet het sport terrein, zooals wij meldden). Te meer is dit jammer, daar de Bosk.*V. V.er zich moeite genoeg voor heeft moeton getroosten. Voetbal. Gisteren zou de wedstrijd Olympia D. O. S. (Utrecht) hier plaats hebben Niettegenstaande het slechte weer, was het terrein goedgekeurd en bespeel baar en kwam D. O. S. op. Met Olympia's sterkste elftal in het veld, werd om 2 uur tegen wind in afgetrapt. D. O. S. bleek niet zoo bij zonder sterk te zyn, slechts weinige schoten kreeg Cremer te houden. Toch stond het na een kwartier spelens reeds 10 voor de Geel-witten. Het weder was echter zoo veranderd dat de scheidsrechter het noodig oor deelde het terrein af te keuren. In de competitie werden verder ge speeld Hermes (Schiedam)—Sportman (Lei den) 30 R. V. C. (Den Haag)-V. F. C, (Vlaardingen) 02. Voor den Goudschen V. B. werd ge speeld Kral. F. O.-D. V. S. (Alfen) 3- T. O. P. IIMoordrecht 3—2. Niettegenstaande de stormwind, gin gen de Propaganda-Wedstryden te Boskoop toch door. Het eerst kwamen Excelsior—B.V.V, (Boskoop) in het veld. De wind maakte goed spel onmogelijk. Exc. kwam met 2 invallers uit en wist met 4—0 te winnen. Daarna .speelde T. O. P. I Olympia II. T. O. P. had 8 invallers, terwijl Olympia er 2 telde en slechts met 10 man speelde. Spoedig bleek men zich in Olympia te ver gissen, hoewel de rust met 0—0 in ging. T. O. P. zette na rust er alles op (met wind mede) om te winnen. Doch het gelukte integendeel de linksbinnen der blauw-witten de stand op 10 te brengen. Even voor tijd maakte de rechtsbuiten van T. O. P. uit een off-side-bal een goal, die echter werd toegekend. Een kwartier ver lenging bracht geen verandering in den stand 11, zoodat met loting Olympia won. 's Middags «peelde Olympia tegen Excelsior om den l,t0 en 2<*° prijs. Olympia bracht hetzelfde elftal in het veld, terwijl Excelsior nu met 1 invaller speelde. Excelsior bracht tegen wind in meer malen heel mooi op, en wisten daar door ook te doelpunten. Even voor rast wist de middenvoor van Olympia nit een voorzet van links te scoren. Na de rust wist Excelsior nog 3 maal te doelpunten, waarvan 2 uit strafschoppen en won daardoor met 41. De uitslag was dus als volgt: 1® prys, verg. zilv. med. Excelsior 2° prijs, zilver med., Olympia; 3° prys, bronzen med., Bosk. V, V. wegens niet opkomen van T. O. P. Het eigenlyke doel, de propaganda, f2 50 buitenslands. Voor eiken dag, dat hij in zijn eigen logies moet voor zien, krijgt hy 25 cents toelage. Naar do corr. verneemt, heeft de Minister de gunstige beschikking ge maakt deze regeling' terugwerkende kracht te geven tot 1 September jl. Buiten verantwoordelijkheid dei- Red. Epidemie te Boskoop. Volgens officieel© opgave, ter ge meentesecretarie alhier gedaan, zijn sinds 2 September 1.1. in achttien go- zinnen onzer gemeente negentien ge vallen van diphteritis voorgekomen, waarvan twee met doodolijken afloop. De eerste gevallen kwamen voor onder leerlingen der bijzondere school. Het onderwijzend personeel is onder zocht en een of twee onderwijzers, dip bacillendragers bleken te zijn, werden trwijderd. Na enkele dagen zijn zij echter in do school teruggekeerd. Do lokalen zijn niet ontsmet. Evenmin, of onvoldoende, ontsmet zijn do woningen van tien patiënten. Dit is geconstateerd door het bestuur van de plaatselijke afdoeling van Het Groene Kruis. Eenige jaren geleden schafte de af- deeling, gesteund door oen gemeente lijke subsidie, op aandringen der beide alhier gevestigde geneesheeron en ge hoord npt advies van den geneeskun digen inspecteur, ontsmettings-appa- raten aan. Eon ontsmettingsdionst is georganiseerd, maar voor de grootste helft der thans geconstateerde geval len is haar hulp niet ingeroepen. Toch werd de officieele verklaring afge ven dat in de betrokken gezinnen de besmettelijke ziekte en het gevaar voor besmetting geweken is. Hpt geneeskundig Staatstoezicht is officieel bekend met den omvang der epidemie want van epidemie dient men thans te spreken. Het behoort te weten hoe onvoldoende hygiënische maatregelen genomen zijn. Het kan weten dat tengevolge van thans alom bekende omstandigheden van het gemeentebestuur eenig ingrijpen in dezen niet is te verwachten. Evenwel, noch de bewaarscholen, noch de lagere scholen zijn gesloten. Geenerlei maatregelen tot inperking der epidemie zyn genomen. Do gezondheid, het leven, van onze kinderen wordt door deze schromelijke ja misdadige zorgeloosheid op het spel Deze openlijke klacht moge de be trokken autoriteiten alsnog tot ingrij pen bewogen. Dr. H. P. SCHIM VAN DER LOEFF, Predikant. Boskoop 20 October. Afloop der Openbare Verkooping van ONROERENDE GOEDEREN, gehouden door Notaris R. W. H. Pitlo. Perceel 1 en 2. Twee Heerenhuizen met Tuinen, kooper de heer L. E. Beszelzen, broodbakker, te Gouda, elk voor f 3000. Perc. 3. Een Huis met Erf, kooper den heer J. Anker, arbeider, te Gouda, voor f 1140. Een Rembrandt ontdekt 1 De Berlijnsche correspondent van de N. Ct. seint, dat een Rembrandt ontdekt is in een bediendenkamer op het paleis Fredensborg bij Kopenhagen De directeur van het Deensche Rijks museum heeft het doek gekocht, dat uit het jaar 1630 dagteekent en een ouden man voorstelt met roode baret op het hoofdhet schilderij is nooit gerestaureerd. De Haagsche correspondent van de Leeuw. Ct. meldt Minister Colrjn, enthousiast over de pratestaties tijdens de manoeuvres met groote plannen voor de naaste toekomst, is al vast begonnen met de financieel© regeling van de positie der militaire vliegeniers. Hij, die als militair vliegenier een verbintenis aangaat, krijgt direct en vervolgens na 1 en 2 jaar dienst telkens f 150. Bovendien behalve trakte ment en verdere vergoedingen f 25 voor iederen dag, dat hij voor vlieg- diensten onder de wapenen is. Voor eiken dag, dat hij geduiende dat tijd vak voor Rijksbestemming een vlieg machine beschikbaar heeft, krijgt hij f50. V De Minister, rekening houdende met het belang aan de goede diensten van den oppasser-mecanicien verbonden, geeft hem (ook gedurende zijn proef- tydj^oven zyn soldij f 1 toelage wan neer hy binnenslands werkzaam is en Een origineel© Boormethode. Eonigen tijd geleden werd de pa rochiekerk te Neustadt aan de Wesor van oloctrische lichtinstallatie voor zien. Om de draden dei' geleiding naar de kronen door te laten moest het met kostbaar schilderwerk versierde gewelf op verschillende plaatsen wor den doorboord. Daar het aanbrengen van boorgaten van den grond af zon der twijfel tot beschadiging van het beschilderde pleisterwerk zou hebben geleid en het opstellen van een 15 M. looge, vrijstaande stelling behalve met hooge kosten ook mot levensgevaar voor de arbeiders gepaard zou zijn gegaan, behielp zich de leidende inge nieur Kazner op een hoogst origineel© manier, vermeld in de „Tonindustrie Ztg." en daaruit overgenomen door hot vaktijdschrift „Klei". Nadat de te doorboren punten nauwkeurig waren bepaald, doorschoot Kasner het gewelf op de gewenschte plaatsen met stalen puntpatronen. De projectielen gingen zoowel door de in verschoidene lagen aanwezige stucmassa, als door hout, steen en draadvlechtwerk en leverden zoodoende in enkele oogenblikkon werk, dat met de hand uitgevoerd, ettelijke dagen gekost zou hebben. Van de ornorme kracht der patronen onzer hedendaagsohe geweron getuigt het feit, dat het 30 cM, dikke, massieve bakstoengewolf doorschoten word. De schotingangen waren in het schilder werk ternauwernood zichtbaar, terwijl de uitgangsopeningen vuistgrooto ga ten vertoonden. Stedelijke worst. De stad Berlijn is voornemens oen eigen slachterij en worstfabriok op te richten ton behoeve der gemeentelijke ziekenhuizen, werkinrichtingen, op voedingsgestichten, enz., natuurlijk onder strenge contróle wat de kwali teit betreft. Nerac 22 Oct. President Fallióros voerde aan oen feestmaal alhier het woord en verzekerde, dat de republiek streeft naar handhaving van den vrede, maar dat men niet de geringste aan slag zal dulden op do eer en do waar digheid van Frankrijk. Straatsburg 22 Oct. Buitengewoon groote opkomst bij de Elzas-Lotha- ringers voor de Tweede Kamerver kiezing was eerst te middernacht af- geloopen. Gekozen zijn2 liberalen, 19 Centrum-mannen, 5 sociaal-demo craten, 9 van 't Lotharingsche block, en 1 onafhankelijk agrariër. Er moeten nog 24 stemmingen plaats vinden. De verordening op de vervroegde winkelsluiting. Amsterdam. Door don kantonrechter Mr. J. A. Höfelt is heden de eerste uitspraak gedaan in zake de vervroegde winkelsluitings-verordening. Het be trof den zotwinkelier van de firma Hillen uit Delft, die in zijn winkel in de Raadhuisstraat te Amsterdam om 9t/i uur een klant had bediend. Op 16 dezer had hij zich daai voor te ver antwoorden en hoorde door den amb tenaar van het 0. M. Mr. Do Vries Feyens f 1 boete subs. 1 dag hechte nis tegen hem eischen. De kantonrechter achtte het ten laste gelegde niet strafbaar en ont sloeg den winkelier van alle rechts vervolging. De kantonrechter meent dat aan deze verordening verbindende kracht moet worden ontzegd op grond dat volgens art. 135 gemeentewet en gemeenteraad alleen betreffende de huishouding der gemeente verordenin gen mag maken. De onderhavige ver ordening heeft naar het oordeel van den kantonrechter niets met de huis houding van Amsterdam te maken. Dit wordt in het vonnis breedvoerig uiteengezet. Het O. M. heeft tegen deze uitspraak appèl aangeteekend. Vereeniging van leeraren by het Middelbaar Onderwijs. Tot lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs zijn gekozen door het Departement Zuid-Holland Dr. S. S. Hoogstra, directeur van de Ryks H. B. S. te Gouda; door het Noorder-Departementde heer H. C. Derksen, directeur van de R. H. B. S. te Coevorden. Het Hoofdbestuur nu voor het jaar 1911/'12 bestaat uit: Dr. E. Jensoma, Groningen, Voor zitter. Dr. B. G. Tiddens, Breda, Onder-Voorzitter. G. Bolkostein, Am sterdam, le Secretaris. Dr. H. Hemmes, Amsterdam, 2e Secretaris. Dr. Aa. Delhuisen, Den Haag, Ponningmoeste- res. Dr. S. S. Hoogstra, Gouda en H. C. Derksen, Coevorden. Amsterdam. Tot onderwijzer aan school No 4 De Wittenkado 75, van de Vereeniging voor Lager Onderwijs op Gereformeerden grondslag to Am sterdam, is mot ingang van 1 October jJ. benoemd de heer G. Visser to Ouderkerk a. d. IJsol. Inbraak. Amsterdam. Gisteravond is aan gifte gedaan, dat men tijdens afwo- zigheid der bewoners door forcoering van oen straatdeurraampjo zich toe gang heeft verschaft tot oon porceol aan de Jacob Obrochtstraat. Eenige kasten onz. zyn opengebroken, terwyl verschillende goederen over den grond verspreid lagon. Voor zoover is kun nen blijken, zijn eene partij zilveren voorwerpen en een damesbont en een damosmof ontvreemd. Stormramp 30 September. Wij zijn gemachtigd medo to deolon, dat do Algemoene Veroonigde Com missie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland in oon onder voorzitterschap van don hurgomeestor van Amsterdam gehouden vergadering besloten heeft f 25.000 tor beschikking to stellen van hot Provinciaal Wa tersnood-Comité fn Zeeland voor do noodlijdenden in deze provincie. Tevens vernamen wij, dat do bur gemeester met oenige ingozetenon te tlozor stede do vraag overwogen hooft, of hot wonscheliik was het doarhoon te leiden, dat ook in Amsterdam oon comité tot inzameling van gelden voor de slachtoffers der jongsto rampon goovrmd werd. Na het bovenvermelde boaluit der Algemeene Veroenigde Commissio on mede in verband met den oproep, welke in de dagbladen geplaatst, word na do te Middelburg gehouden ver gadering van hot Provinciaal Waters nood-Comité in Zeeland met afgevaar digden van don Bond „Het Oranjo- Kruis", en de Algemoene Voroenigdo Commissie bovengenoemd, kon mon geen roden vinden om oen zoodanig comité in het leven te roepon. Het vertrouwen werd, namelijk uit gesproken, dat de liefdadige burgers van Amsterdam niet talmen zouden hunne giften toe te vertrouwen aan den Raad van Bestuur van den Ko ninklijke Nationale Bond voor Red- dingswozon en Eerste hulp hij Onge lukken „Het Oranjokruis", die op zich genomen heeft de ingekomen liefde gaven naar billijkheid onder de nood lijdenden aan de desbetreffende pro vinciën te verdoelen Deze Raad van Bestuur, die onder voorzitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden tevens het aan den Bond verbonden Prins-Hendrik-fonds beheert, hetwelk juist beoogt mate- rieele hulp bij nationale rampen te brengen, moet daartoe wel het aan gewezen lichaam geacht werden. Pen ningmeester is Jhr. Mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemuele, Amsterdam, Keizersgracht 683. Tot 21 October kwamen voor do noodlijdenden bij den Penningmeester van het Oranjekruia totaal f 2862,50 in. der nieuwste modellen Wintermantels, - Costumes, Blousen, J upes, J upons, Robes en Japonstoffen alsmede eene groote keuze PELTfcll IJEM van de goedkoopste tot do boste soorten en scherp concurroerondo prijzen. Aanbevelend, MARKT 20, GOUDA. GROENTEN-VEILING Maandag 23 October. Bloemkool 1° soort van f 0.15 tot f 0.p. st.Idem 2" soort van f 0.07 tot f 0.0 p. st. Wortelen f 6.50 tot f 0.p. 100 bos. Kropsla f 2.50 tot f 4.p. 100. Postelein t 0.50 tot f 0. per mand. Prinsesseboonen f 0.85 tot f 1.25 p. 1000. Komkommers (gele) f 4.tot f 7.idem (groene) f 4.- tot f 8.per 100. Snijboonen f 5.50 tot f 0.-— per duizend. Spercieboonen f 1.35 per duizend. Uien f 4.50 tot f p. 100 p. Roodokool 13 ets. per stuk. Sav. kool 11 ets. per stuk. öroenekool 4'/a ets. por stuk. Andijvie f 3.tot f 3.75 per 100 bos. Spinazie f 0.45 tot f 0.per mand. Kroten f 3.50 tot f 4.50 per 100 bos. van het Koninklijk Meteriologisöh- Instituut te DE BILDT. Hoogste barometerstand 769.2 te Horte, laagste stand 733.2 te Skagen. Verwachting tot don volgendon dag: meest matige tot krachtige zuidwes telijke wind, betrokkon tot halfbewolkt, aanvankelijk nog regenbuien, koeler. VAN DEN Elfef ten!:au del le A instmlam 23 OCT. 1911. jStiutslccuingcu Ned. Cort. Werkelijke Schuld 3 pet. Oostenr. Belastingvrije Kronenrente 4 pet. Port. Obl. 3de Serie Amort. Schuld 3 pet. Russische Obl. 1906 5 pet. ld. 01)1. (Gr. Russischo Spw.mij.) 1898 4 pet. ld. Obl. (Nicolai Spoor weg) 1867-69 4 pet. ld Obligatie 6e Emis sie 4 pot Japan. Obl. 1899 4 pet. Mexico All. Binnenland Obl. 6 pet. Brazilië. Funding Leo- ning 5 pet. d. Obl. 1889 4 pet. Venozuela Dipl. Schuld 1905 3 pet. Bank* en f'rcdiet Instel lingen. Ned. Bankaandoelon Imlustr Ondernemingen American Car Foun dry Comp. C. v. A. ldSmolti n g Itofi n i n g Co. Cort. v. Aand. Anglo American Tele graph Cy. Cert. v. A. U. S. Steel Corp. Gert. y. Gow. Aand. Kol. €reillet Instelt en Cultuur Ondernemingen Handelsvor. „Amster dam" Aand. Jav. Cultuur Mij. Aand. Nod. Handel-My. C.v.A Hijnl.ouw Mjjen. Kofcahoon" Mijnbouw Mij. Gow. Aand. Redjang Ijobong, Mijn bouw Mij. Aand. Great Cobar Aand. I'etroleiim-Onderii. Dortscho Petroleumin dustrie My. Gew. A. KonNodMijtot Expl v. Petr. Bronn. C.v.A „Shell" The Transp. Trail Cy. C. v. G. A Scheepvaart Hfjen Ned.-Am. Stoomvaart- Mij. Aand. Stoomvaart-Mij. „Zoo- land" Preferente A Int. Mercantile Marino Cy. afgest. Pref. A. Ta Imk -Oude r neiu i ngen Bindjey Tabak Mij. A. Nieuwe Asahan Tabak Mij. Aand, „Silau" Asahan Tabak Mij. Aand. Diversen Maxwel Land Gpant Cert. v. Aand. Peruvian Corporation Lim. Cort. v. Aand. Spoorwegen. Roll. IJzeron Spoor- wegmy. Aand. Mij. t. Expl. v. Staats spoorwegen Aand. Zuid-Italiaan. Spwmij. Serie A-H Obl. 3 pet. W arschau-W eenen Spoorwegmij. Aand. 107llh\ dito dito Act. de Jouiss. f|126.50f Amerika. Atchison Alg. Hypb. Obl. 4 pet. Erie Spoorweg-Mij. Gew. Aand. Union Pacific Railroad Cv. Cert. v. gew. A. Wabash Gew. Aand. Preraleteenlnffii. Amsterdam Aand. 3 pet Hongarije. TheLs-Re- gtüirungs-Ges. 4 pet. GELDKOERS. Prolongatie 2!/i pCt. Do markt had heden een onaange naam voorkomen en zeer beperkte zaken. Holl. fondsen zeer flauw, Russen vast, Locale fondsen waaronder Tabak en Oliewaarden beter. Amerikaansche fondsen flauw en ongeanimeerd op New-York.

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 2