ISEL BLOOKER’S NSCH. ITS, and e 1; DAALDERS CACAO. rx>^- I No. 11696. 50e Jaargang. OBiiïterx land. Buitenlandsch Nieuws. GEEN CACAO SMAAKT ZOO KRACHTIG ALS FEUILLETON. Bijna Bezweken. Dinsdag 24 October 1911. Stok. str. 222, Gouda. i Heeren XTie-VL-ws- ezx -^d.’^ertezi.tïe'blsLd. Troor 0-onj.cLsu ezx O:na.stxelE®:rx. Verschijnt dagelijks Telefoon Interc. 82. iller, [AU’S STE. IINIIEM. Ëlxxnexxlaixd.. behalve Zon- en Feestdagen. Telefoon Intere. 82. Uitgevers A. BRINKMAN EN ZOON. aflevering. en Chiasso aan (Naar het Duitsch.) 26) (Wordt vervolgd.) ■m&Zn., Gouda. WATUVW. ■AlUX. nMwrm AG, meth. spreken beschikbaar om ven. Nadere in- .aand adres. BS'. IT IN (iOUNIIE COURANT. PRIJS VAN HET ABONNEMENT? Per kwartaal Idem franco per post Met Geïllustreerd Zondagsblad Idem franco per post Tiendeweg 64, by onze Agenten, den f DANTZIG, Markt 43. HOOGEN. ABSHOVEN. LEST. Aegeïsohe zee. Verschillende Italiaan- sche bladen dringen er op aan om de localisatie van den oorlog op te heffen en het eigenaardige er van is, dat op het oogenblik de Italiaansche pers niets meer wil weten van een Italiaansch protectoraat, maar doodeenvoudig de geheele inlijving van Tripoli vordert. Ook van een schadevergoeding kan geen sprake meer zijn. Dat laatste verwondert ons trouwens niemendal. Italië’s financiën waren voor den oor log al niet schitterend en nu is het nog veel slechter. Intusschen veel is er nog niet gebeurd en nog nooit weet men of de kanten op een vrede niet plotseling sterk vergrooten. Wat daar van de oorzaak zou kunnen zijn, daar over later. Rotterdam, gediplomeerd te aan 2 of meer litiën. Vertalin- leden met je gesproken?” Nooit I ik heb daar ook niet naar gevraagd. Ik wil haar bezitten al het overige is mij onverschillig.” „Hoe zonderling vraag je dat, Wer ner. Zie ik er dan zoo terugstootond uit Ik heb de tegenovergestelde on dervinding opgedaan.” Werner beschouwde met broederlijk welgevallen d.en schoonen jongeling, toen stond hij haastig op, en zeide „Welnu dan Felix tracht je geluk te behouden.” Hij reikte hem beide handen, en keek hem lang in het van jeugd en vreugde stralend gelaat De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen Werner nog altijd bewe gingloos op een bank tusschen het ge boomte zat, waar geen menschelijk oog den strijd kon aanschouwen, die deze krachtige, eenzame man met zijne smar ten streed. Zijn broeder had de vrouw ge vonden, aan wie zich zijn hart ge offerd, had zijn broeder, voor wien hij alles had opgeofferd, had hem het dier baarste ontroofd 1 Hij zou Lona moéten weerzien, als de bruid van dien broe der Twee malen had hij zijnentwege de eigen vrijheid prijs gegeven en eene vrouw als Luitgart genomen. En voor de eerste maal gevoelde hij, dat de strijd tegen het noodlot hem te 8*/j uur, Alg. mdsche IJsver- uda en O. Bouw- en Wo le Spieringstraat ur Vergadering van Armenzorg. Lonie” 81/» uur van de Kon' ud-Onderofficie- P. DE MINK, Telefoon 274. gepeupel mot kolfslagen en bajonet- stooten terug. Geschoten is er niet; ook werd niemand gekwetst. Sindsdien is het rustig in de buiten- landsche nederzettingen te Hankou. Rusland. Pest. Uit het bacteriologisch onderzoek te Odessa, is gebleken, dat er een vierde geval van pest is voorgekomen. Engeland. De volgende wijzigingen zgn in de samenstelling van het ministerie aan gebracht. Carrington is benoemd tot Lord Kleinzegelbewaarder, Mc. Kenna wordt Minister van Binnenlandscho Zaken, Churuhil Minister van Marine, Hobhouso kanselier, Lancaster Run- ciman Minister van Landbouw, Pease Minister van Onderwys. Liefdadigheids- ;even door het Ensemble. ij geregeld tijdig i ontvangen van ten, vermakelijk- e dan in onze in haar dacht te vinden Hijgend antwoordde hij „Om dèt te vernemen, ben ik thans hier!” „Ik begrgp u niet, Felix.” „O Lona, gevoelt ge dan niet, hoe zeer ik u bemin Hij was voor haar op de knieën ge zonken, en verborg zijn gelaat in de plooien van haar kleed. Zij trachtte zich ijlings los te rukken, en riep met toornige stem „Zgt gij krankzinnig, Felix? Wat betoekent deze kinderachtige vertooning „Ik bemin n Ik bemin u smeek te hij. „Sta op, ik wil hetZijn wij beiden dan krankzinnig geworden, om zoo danige comedie te spelen riep zij, hem met geweld van zich afstootend. „Comedie O, Lona, dat is een gru welijk woord t Neen, ’t is reine, heilige ernst en gij stort mij in ’t ver derf, zoo ge mij niet verhoort I Ik be min u, Lona, met elke gedachte van mijnen geestDe lucht die gij inademt betoovert mij, ’t geluid uwer stem is mij de zoetste harmonie 1” Hij stond thans smeekend voor haar. Zij staarde hem lang in het gloeiend gelaat. Allengs werden hare trekken zachter. ,Réunie” 8 uur ging voor Vrou- ueksterAnna ItaliëTurkije. Rome, 23 October. De Tribuna ver neemt uit Tripoli, dat een bataljon van het 40e regiment infanterie bij een verkenning op den vijand is ge- stooten, die zich op verren afstand hield en talrijke geweerschoten afgaf. Het bataljon rukte daarop voorwaarts en beantwoordde het vuur. De Turken trokken zich terug en lieten 3 dooden achter. De Italianen hadden geen ver liezen. Berlijn, 23 Oct. Uit Konstan- tinopel wordt aan de National Zei- tung geseindNaar aan de bladen uit Tripoli wordt gemeld, hebben de hoofden van de stammen der Kibboe en Toearegs zich ingevolge een oproep van de sjeik der Senoessi bereid verklaard om zich ter beschikking te stellen van het vaderland ten behoeve van den Heiligen Oorlog. Rome, 23 Oct. De vluchten van twee officieren-vliegers hebben groote verwondering gewekt bij de Arabieren. Deze officieren hebben hedenmorgen vier Turksche kampen ontdekt te Agezia op 12 kilometer van Boumelian. Rome, 23 October. De Messagero maakt bekend, dat Italiaansche tor- pedobooten een blokkadelinie hebben gelegd van Lemnos tot Rhodus, welke blokkade bedoelt, te waken voor de veiligheid der troepentransporten van Italië naar Tripoli. De moord op Christenen. Berlijn, 21 October. Omtrent het vergoden want zij zal mijne Muze zijn en blijven, in alle eeuwigheid Lona Lonariep de jongeling buiten zich zelve„Vergeef mij, zoo ik mijn geheim aan de ziel van mijne ziel openbaar Met deze woorden rukte hij het gor dijn, dat voor de schildersezel hing af, en in volle heerlijke glans bestraalde de morgenzon het hoofd der Ariadne De vazen en glazen die op de tafel stonden begonnen plotseling te rin kelen, de man die er voor zat beefde als een riet, het koude zweet parelde op zijn voorhoofd, een «luier legde zich over zijne oogen, en zwaar hijgend viel hij in zijn stoel terug. „Om Gods wil, Werner, wat is er ge beurd Ben je ziek Doodelijk verschrikt snelde Felix tot hem, en trachtte het op de borst gezonken hoofd op te beuren. „Niets, niets, een zware duizeling maak je niet ongerust, het studeeren in de laatste weken, prevelde Werner, moeite doende zich zelve meester te worden. „Ik heb je reeds lang gewaar schuwd je overwerkt je,” zeide Felix gerustgesteld. „Verhaal mij meer van deze vrouw daar,” hernam Werner, met afgewend gelaat: „Heeft zij nooit over ’tver- Het eerste vonnis in zake de winkelsluiting. Het eerste vonnis van den kanton rechter tor zake van overtreding der Verordening op de Winkelsluiting te Amsterdam werd zooals gisteren ge meld, gewezen. Kantonrechter mr. I. A. Höfeltgaf nl- vonnis in <la aaolr ««.4. winkelier van de sigarenfirma Killen, beklaagd na negen uur des avonds sigaren te hebben verkocht aan publiek, dat zich te negen uur niet in den winkel bevond. De ambtenaar van ’t O. M., mr. De Vries Feijens, had in Tubkeub. De brand te Konstantinopel. De brand te Konstantinopel is go- bluscht. Monsohenlovens zijn niet te betreuren. Daarentegen is de mate- rieele schade zooveel te grooter. Twee honderd huizen zijn verbrand, Do schade wordt geraamd op ongeveer 2 millioen gulden. Do brand brak uit in de wijk Bajasid, in een huis waar juist timmerlieden gewerkt hadden. De vlammen vonden rijkelijk voedsel in de spaanders en ander hout. De zeer ingewikkelde aanlog van dezo wijk, waarin o.a. 60 nauwe, doodloo- pondo stegen zijn, en het absoluut gebrek aan water, maakten hot in don beginne onmogelijk den brand to be strijden. Eerst toen uit naburige, bij de waterleiding aangesloten wijken watnr word toegevoerd, kon er aan blusschen gedacht worden. Volgens den correspondent van het Berliner Tageblatt dragen de bewo ners van de verbrandde huizen hun lot met de traditioneele Turksche on verschilligheid. China. De opstand. De commandant over het Duitsche kruiserseskader (von Krosigk) radio- telegrafeerde naar Tsingtoe in ant woord op oen verzoek om inlichtingen over het verloop en de toedracht der straatgevechten in Hankou het vol gende In den nacht van 12 op 13 dezer deed het Chineesche gepeupel oen poging om binnen te dringen in do Duitsche nederzetting teneinde daar te plunderen. Het Duitsche landings- korps van de Vaterland joeg, geholpen door een compagnie vrg willigere, het „Werner,” begon hij op geiaagden toon„zoo iemand ter wereld recht heeft op mijne openhartigheid, dan ben jij ’tJij, die mij liefhebt, die voor mij zorgt, en reeds zooveel voor mij hebt opgeofferd Daarom zul jij alleen ook weten, wat mij dezen nacht slape loos gehouden heeft. Ik wil je niet vragen broeder, of je ooit de zalige en verterende macht der liefde gekend hebt. Jij met je rustig karakter, hebt geen begrip van een hartstocht die boyen plicht en gevaren gaat!” *„En wanneer je blinde hartstocht je nu een» mocht bedriegen. Je bent nog zoo Jong, Felix „Zoo je haar zoudt kennen, zoudt ge er mij geluk meê wenschen. Zij die ik bemin, is zóó rein en edel, dat men haar moet beminnen Ik weet, dat zij yeel kommer doorstaan heeftmaar ik zal haar die doen vergeten, ik zal haar die doen vergeten, ik zal haar Uit Rome wordt aan het „Berliner Tageblatt” geseind Volgens de laatste ambtelijke be richten zijn bij den strijd opBengazi 16 officieren en soldaten gesneuveld en 71 man, van wie 17 officieren, gewond. Het „Giomale d’Italia” vestigt er de aandacht op dat de uitslag van het vechten om de stad van veel be- teekenis is. „Met Bengazi bezit Italië een sleutel van Barka. Van daaruit beheerscht Italië de karavaanwegen en de vruchtbare hoogvlakten van het binnenland. De militaire inbezitne ming van Barka kan door de bezet ting van deze belangrijkste plaats als een uitgemaakte zaak beschouwd wor den.” vermoorden van Christenen in Ben- ghasi worden de volgende bijzonder heden geseind„De vorige week, in den nacht van Woensdag op Donder dag, korten tijd nadat de Italiaansche oorlogsschepen de eerste schoten had den gelost, liet de aanvoerder der Senoussi het Katholieke missiehuis omsingelen. De leider van het huis, pater Umberto, trad op den drempel, om met den aanvoerder der fanatieke bende te onderhandelen. Hij wilde alle martelingen doorstaan, indien men slechts zijn berschermehngen wilde ontzien. Hij werd echter door óón zwaardslag gedood en zijn lijk verminkt. Alle overige bewoners van het huis ondergingen hetzelfde lot. Van het missiehuis begaven de Se noussi zich naar het katholieke kinder- asyl, doodden hier pater Jonker van de congregatie van den heiligen Cha- millus en richtten onder de 10 en 12- jarige kinderen een gruwelijk bloedbad aan. Deze jongens en meisjes waren slavenkinderen, met groote geldelyke offers vrijgekocht. Verseheido Euro peanen, die de beide asylen wilden beschermen, moesten hun zelfopoffe- renden moed met den dood bekoopen. De Senoussi van Benghasi bezitten op de Egyptische bank 23 millioen francs. Hun veestapel beloopt in de-provincie Benghasi 200.000 stuk». Berlijn, 23 Oct. Uit wordt aan het „Berliner Tageblatt” geseind Volgens berichten over Malta, zijn nog 5000 man Italiaansche troepen te Bengazi ontscheept. De licht ge wonden van de vijand zgn met de Bedoeïenen naar het binnenland ge vlucht. De Italianen raapten de zwaar gewonden van de straat op. Behalve de troepen, die reeds geland zijn, zul len nog 6000 man worden ontscheept. Volgens telegrammen uit Tripoli aan de Messagero, hebben zich 32 Arabische sjeiks onderworpen. Ver schillende stammen van het binnen land verzoeken den Italianen om ver gunning om hun wapenen te behouden, ten einde zich tegen rondzwervende Turksche soldaten te kunnen ver dedigen. De Koning heeft aan de ministers van marine en oorlog zijn hooge te vredenheid te kennen gegeven over de uitstekende verrichtingen van leger en vloot voor Bengazi. Op bevel van den minister van oorlog zal de geheele kust van Barka zoo spoedig mogelijk van seinposten worden voorzien. De Italiaansch-Turksche oorlog. De oorlog schijnt de Italianen toch niet zoo mee te vallen als zij aan vankelijk wel gedacht hadden. De Italiaansche officieren hadden het idee van een pleizierreisje, zoo op de oorlogsscheepjes naar Tripoli, de vlag in top, en daar de mannetjes er onder een vroolijken krijgsmarsch of ficieel bezit van Tripoli laten nemen. De Turken natuurlijk doodelijk verschrikt, zij bieden Italië direct Tripoli tegen een geringe vergoeding aan. Niet waar, dat hoort er zoo bij, dat deed Oostenrijk-Hongarije indertijd ook. Maar zelfs de meest optimistische Italiaansche bladen beginnen zoo lang zamerhand toch wel te merken, dat er aan dat pleiziertochtje nog wel het een en ander ontbreekt. Dat de stad Tripoli zoo makkelijk te bezetten was, was niet te wijten aan de lafheid der Turksche soldaten. Slechts op verzoek der Europeesche 'consuls heeft het Turksche garnizoen de stad verlaten om haar voor een beschieting te vrij waren. Maar de tegenslag is pas goed begonnen, toen Italië de verschillende plaatsen in Barka trachtte te bezetten. Bij Derna werden zij teruggeslagen en van de gevechten bij Bengasi is reeds het een en ander gemeld. En daarbij dienen we te bedenken, dat de berichten ons o, zoo schaarsch toekomen. De censuur werkt in Italië zoo streng, dat de in Italië zelf be kende berichten niet eens verder ge seind mogen worden. Maar niet alleen Europa wordt in het onzekere gelaten, ook het Italiaansche volk zelf is vol strekt niet op de hoogte van den toe stand. Waar de geruchten vertellen, dat bij de gevechten te Bengasi de Italianen meer dan 1000 dooden had den, daar is het zeker, dat het Ita- liaansche volk daarvan niet of slechts zeer onvolledig op de hoogte is. Het is dan ook begrijpelijk dat men in Italië sterk naar den vrede ver langt. Dag in, dag uit verslindt de oorlog groote schatten en niet minder aanzienlijk is de schade die de Ita liaansche handel lijdt. Het schijnt daarom dat Italië een laatsten grooten zet voorbereidt, om zoodoende Turkije te dwingen den vrede te sluiten. Dit zou echter geen oorlogskwestie in Tripolis zijn, maar waarschijnlijk zou het terrein van den oorlog verplaatst worden naar de PRUS DER ADVERTENTlEN: Van 1—5 gewone regels met bewijsnummer f 0.55 Elke regel meer >0.10 By drie achtereenvolgende plaatsingen worden deze tegen twee berekend. Dienstaanbiedingen per plaatsing van 15 regels f0 35 bij vooruit betaling, elke regel meer 6 ets. Reclames t O.i5 per regel. Groote letters en randen naar plaatsruimte. zwaar viel! En dan weder dacht hij aan Lona. Hoe ras had ze hem ver geten en weder ter wille van dien broederEn hoezeer had hij haar bemind De herinnering aan hi/ir was het allerheiligste gevoel, dat in zijn hart begraven lag, en hij had zich om haar zoo veel ellende zijns levens ge troost met de gedachten, dat hunne harten toch óón bleven. En thans moest hij ook die herin nering in zich dooden. Hoe lief hij ook zijn broeder had en hoezeer hij over tuigd was, steeds zijn plicht gedaan te hebben, heden voor de eerste maal morde hij tegen dien plicht, en schold zich oen dwaas, dat hij hetgeen hem begeerenswaardig had toegeschQnen, ook niet voor zich verlangd had En terwijl Werner daar in naam- looze ellende ternederzat, was zijn broeder naar de woning van hakr gesneld, die al zijne gedachten be- heerschte „O, wat is mij heden de arbeid zwaar gevallen,” zeide hij, opgewonden bin nentredend „mijn hart is overvol, en ik moest tot u, om het rust te ver schaffen.” „Spreek dan,” lachte Lona met eenige bitterheid „hoewel ik het vol gende wel kan gissen. Is Ariadne weer met dktgene voor u geworden, wat gij f 1 25 1 50 1.50 luciu irauvu pvr pu»i „1.90 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau:*Lange i Boekhandel en de Postkantoren

Goudsche Courant | 1911 | | pagina 1